ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9243 VRIJDAG 4 JANUARI 1935 75e Jaargang Het jaar 1934. Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen Buitenland TWEEDE BLAD NEUZENS CO U RANT Bij het ten einde spoeden van het jaar, maken ook wij weer een Dalans op, en die meet, helaas. ook thans nog een zeer trooste- loozen indruk maken. De algemeene crisis, tedsterde ook ons land op geweldige wijze en de toestand schijnt ons drukkender nog dan te voren. De hoop op herstel werd niet ver- vuld. En al namen wij in de laatste dagen kennis van enkele bescbouwingen die reeds lichtpunten van herstel meenden te bespeu- ren, wij hebben ze nog niet gevonden. Wij hebben nog niets anders kunnen constateeren dan zwaarder wordende lasten, bij dalende in- komsten, verminderde koopkracht der massa toeheming der werkloosheid, ondanks alle po- gingen die worden aangewend am in dat op- zicht verlichting te brengen. En indien we onzen blik bepalen tot onze eigen omgeving, vreezen wij dat in dat opzicht nog meerdere slagen zullen vallen, al is het ook dat van uit dit gewest met man en macht wordt gewerkt om dien gevreesden slag af te wentelen. Toch moet gezegd worden, dat, men over het algemeen, ondanks dien toestand, den moed niet laat zakken en op allerhande wijzen traciht door aanpassing aan de tijdsomstandig- heden den toestand draaglijker te maken. We treden het nieuwe jaar tegemoet, in de hoop, dat de zon toch te eeniger tijd weer door de donkere wolken zal heenbreken. In politick opzicht verliep dit jaar voor ons land zander bijzondere gebeurtenissen, en we maken hierin o.i. wel een gelukkige uitzonde- ring op vele andere staten zoowel in Europa als daar bniten. Toch ging het leven ook voor Nederland niet zcnder emoties voorbij. De gebeurtenissen waren ook niet alle van opwekkenden aard. Daar was in de eerste plaats het overlijden van onze Koningin- Moeder, de zoo algemeen geliefde Lands- vrouwe, dat over het Vorstelijk Huis, over ons land rouw bracht. En toen bij Haar overlijden de Koninklijke grafkelder voor het eerst na 44 jaar moest worden geopend, verwachtte men allerminst dat dit zich zoo spoedig weer zou moeten herhalen, terwijl dit toch het ge- val werd door het onverwacht overlijden van Z. K. H. Prins Hendrink der Nederlanden, toen die krachtige figuur op betrekkelijk jongen leeftijd door den dood werd getroffen en opnieuw over de Koningin en Haar Huis rouw werd gebracht. De treffende bewijzen van meeleven die Haar en Hare Dochter in die dagen zijn geworden, van de zijde van het Nederlandsche volk, zullen ongetwijfeld van grooten troost geweest zijn bij die verliezen. In sportief opzicht werden voor ons land verschillende successen geboekt, zoowel op het gebied van voetballen als van zwemmen, enz. terwijl de ontwikkeling van het Nederlandsche vliegwezen de aandacht der geheele wereld trok. Na de succesvolle tocht van de „Peli- kaan" in het laatst van het vorig jaar, kwam de „Postjager" in 52 vlieguren terug van Batavia en de tocht van de „Snip" naar West- Indie, zoowel als de tocht van de „Uiver" naar Melbourne die de bewondering der ge heele wereld afdwong, ligt nog versch in het geheugen. Dat de ,,Uiver" op zijn volgende reis naar Indie als gevolg van natuurgeiweld is verongelukt, doet aan dat eerst behaalde sucoes der techniek niets af, al is de geheele natie en ook het buitenland vol weemoed ver- vuld over het noodlottig einde der wakkere bemanning en de passagiers, en met mede- gervoel ten opzichte van de nabestaanden. Een ander schokkend ongeval deed zich nog m de laatste dagen voor, bij het te water rijden van een auto te Emmercompascum, waarbij eveneens 7 slachtoffers te betreuren r lei en, waarbij niet minder dan 4 uit den ge zki. Voorbeelden, dat vreugde en droefenis ge staag wisselen. Ook onze gemeente beleefde schokkende gebeurtenissen, door het betreuren van slacht offers van auto's die te water geraakten. Nadat zich aan het eind van't vorig jaar zoo'n felt had voorgedaan, beleefde men zulks dit jaar toen op kiaarlichte dag door een nog onbekende ooreaak het raadslid de heer J. Huijssen met zijn ziwager per auto te water reed en beide jammerlijk verdronken. En nog kort geleden vergezelden we naar zijn laatste rustplaats de heer J. J. de Jager, die als lid van den gemeenteraad, wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand de gemeente vele jaren trouw heeft gediend. Nadat in de maand April onder groote be- langstelling op officieele wijze het 350-jarig zelfstandig bestaan van Ter Neuzem werd herdacht, is dit feit in de maand September door het inrichten eener feestweek op zeer succesvolle wijze herhaald. In den economischen toestand der gemeente kwam nog weinig verandering. Zij is, de al gemeene toestanden in aanmerking genomen niet ongunstig, doch de middelen die tot her- leving kunnen leiden bleven nog uit. Aan- gezien die samenhangen met oplossing van intemationale kwesties is daarvan het eind nog niet te voorzien. Ondertusschen is voortgegaan met de voor- bereiding der werkzaamheden voor haven- uitlbreiding. Hloewel de geldmiddelen schaarsoh zijn en zuinigheid in alle opzichten geboden, heeft de gemeenteraad toch terecht het besluit ge nomen, enkele straten, waarvan de verbete- ring hoewel noodzakelijk, nog was uitgesteld, toch ter hand te nemen. De Vlooswijkstraat heeft daarvan geprofiteerd en verkreeg al- thans trottoirs, hetgeen reeds een groote ver- oniverwaohts de zeer zware staatszorgen wer- j den gelegd op de schouders van zijn opivolger, Kroonprins Leopold, welke enkele dagen later tot Koilinig werd gekroord. De intemationale politie'ke hemel is in 1934 merkibaar opgeklaard en voor den Volkenlbond is het ajfgeloopen jaar, in tegenstelling met het daaraan voorafgaande jaar, heel gunstig geweest. Aan schokkende en gevaarlijke ge beurtenissen am tot een explosie te geraken heeft het anders waarljjk niet ontbroken. De door nationaal-socialisten op Dollfuss ge- pleegden moord bracht onmiddellijk de Ita- liaanische troepen in actie, waarop de weife- lende 'Hitler, die niet de krachtfiguur schijnt te zijn waanvoor men hern overigens wil doen dioorgaan, bakzedl ging halen. Daama kwam het drama te Marseille, waar koning Alexan der van Joegoslavie en de Fransehe minister van buitenlandsehe zaken Barthou, als slacht offers vielen van terroristische moordenaars, die er zich in hun dommen en verblinden haat niet om bekommeren of hun misdadig ge- drag tot gevolg zou kunnen helbben dat Europa andermaal en dan nog in veel ver- schriikkelijker mate een groot bloedbad zou worden. Ook de gevaarlijke kanten van het dreigende Saarprobleem werden handig en met goed succes bijgeslepen. Voor de Duitschers is het jaar 1934 een ongawoon spannend jaar geweest, een jaar om nimmer te vergeten. De toenemende spanning tegen Juli vond zijn ontlading in de arrestatie van Roehm en meerdere leiders der S.A. waarbij en passant, het ging immers in betering was, die den winkelstand in die straatm0eite door, enkele vooraanstaande ook wel ten goede is gekomen. Dit is een voorbeeld, dat men ook in bezuinigings periode's de economie niet overboord kan zet- ten, doch ook nog te letten beeft op nood- zakelijke en productieve uitgaven. In den loop van het jaar is zoowel de kom als Sluiskil uitgebreid met een aantal nieuwe woningen, terwijl meerdere winkelzaken zijn vemieuwd of nieuwe ingericht, waardoor Ter Neuzen weer te meer zijn naam als winkel- stad eer aandoet. Gezien het gestaag bezoek van buiten de gemeente is ook de werkzaam- heid die in die richting besteed wordt, niet zonder resultaat. Het is geen prettige corvee aan het einde van een donker crisisjaar terug te blikken naar de achter ons liggende gebeurtenissen, ook al waren deze nag zoo felbewogen en sensation eel. Want dat is 1934 wel in de eerste plaats geweest, een jaar van hevige spanningen en heftige ontladinigen na schok kende gebeurtenissen, waarbij het vaak be- denkelijik kraakte. iTn econamisch opzicht heeft 1934 over het geheel genomen weinig of geen opluchting gebracht, integendeel, het zieke bedrijfsleven moest van tijd tot tijd met vaak heel beden- kelifke kwakzalversmiddelen op de been wor den gehouden. De geeselende werkeloosheid met zijn demoraliseerende werkdng was in het afgeloopen jaar nagenoeg gelijk aan 1933, alle lapmiddelen ter genezing dezer wereld- kwaal ten spijt. De wereldhandel ondervond geen enkele stimulans tot opleving doch werd steeds meer gekneveld in het voortdurend strakker aangehaalde dwangfbuis van tarief- muren en door de verlammende werking van helaas maar al te noodizakelijke clearing- regeliingen. Het is waarlijk geen wonder dat onder deze omstandigheden het wereldver- bruiik ver ten achter blijft bij het wereldpro- ductieapparaat en als gevolg daarvan gewel dige opstapelingen van niet of moeilijk te ver- koopen stapelproducten. Ook ondanks dras- tische productiebeperking in verschillende ar- tikelen stagneert de afzet geweldig en is al- leen mogelijk ten koste van ontzettemde ver liezen. Half Europa is praktisch op de fla- con en de andere helft is hard op weg even eens op de flesch te gaan, hetgeen nu niet be- paald zoo'n opwekkend vooruitzicht is. Zoo- 't Lijkt ons inderdaad een praktisohe oplos sing. De werkeloosheid Is naar verhouding in Frankrf'lk gering, doch dit virdt vcor een ge- deelte zijn verklaring in het feit, dat een groot aantal buitenlandsehe werkkrachten weer naar him eigen landen zijn afgevloeid. Een der meest bekende Franschen, Ray mond Poincar6 en een der groote figuren die een leidende rol in de politiek van Frankrijk en van Europa heeft gespeeld, is in October overleden. Frankrijk verloor in deze zeld- zaam begaafde staatsman een der trouiwste verdedigers, die mijlen ver boven elk politiek gescharrel verheven stond. Voor de Engelschen zijn de buitenlandsehe zortgen aanmerkelijk zwaarder geweest dan de bdnnenlandische. Het werkeloozencijfer is in Engeland op een vrij stabiel aantal aangeland, welke nu hoopvol wachten op het wonderplan van Lloyd George. Wij vreezen dat het wach ten zal blijven. De vlOotbesprekingen te Londen gehouden hebben de Britten er van overtuigd dat er met de koppige Japanners weinig is te begin- nen en gezien den heerschende bewapenings- wedloop legt ook het machtige Engeland met zijn verspreide wereldbelanigen er een schepje bovenop. De zorgen met de verschillende dominions zijn wat verminderd als gevolg van de sterk gewijzigde toestand in Britsch- Imdde, terwijl lerland John Bull menig onaan- genaam oogenblik heeft bezorgd. De Brit- sche scheepvaart, waaraan v66r de crisis mil- lioenen werden verdient, gaat evenals elders tische strijd tegen de werkeloosheid, hij dbet zulks op echt Amerikaansche wijze door met zware paardemiddelen te werken eh grijpt krachtig in waar hij, zulks noodig oofdeielt. Dit verklaart waarom hij nog steeds erg po- pulair is in Amerika. De gemiddelde Ameri- kaan waardeert dit doorzettingsvei-mogen zulks temeer, nadat hij onder het voorgaande bewind van futloos afwacbten had gezien hoe zijn land tot aan den rand van den afgrond was gekomen. Het is niemand minder dan Roosevelt geweest die de verdlenste heeft zijn land voor een algeheele ineenstorting te beib- ben behoed. Maar ook daar heeft men geen I panacee tegen alle kwalen. Daarover beschik- ken in Amerika alleen zij die tegen de politiek van Roosevelt gekant zijn, een verscbijnsel dat ook buiten Amerika valt te constateeren. Laten we hopen, dat waar de politieke hemel heel wat is verbeterd, dat er Ook in economisch opzicht een spoedige kenterfing ten goede mag komen. UITZETTINO VAN VREEMDELINGEN. Het departement van Justitie moet in alle gevallen gekend worden. De minister van justitie heeft aan de pro- i uciicn wcmai cureurs-generaal bij de Gerecbtshoven een gelbukt onder de crisiseorgen, ook al dobbert circulaire doen toekomen, waarin herinnerc! katholieken en generaal Von Schleicher en zijn vrouw als dolle honden werden neerge- schoten. Daama kiwam de kerkstrijd de ge- moederen in Dudtschland in beweging bren gen, het einde van dezen strijd is nog niet in 't zicht en tegen het einde van het jaar, nu een nerveuize stemming in Duitsohlanid niet te ontkennen valt, zijn opnieuw vele honderden gearresteerd, naar verluidt onder beschuldi- ging van homosexueliteit. Booze tonigen fluis- teren dat de Duitsche regeering vreest voor de ontevreden elementen in eigen kring en daarbuiten en dat deze arrestaties de vrees en het ontzag voor den machtigen staatsarm er een beetje in moeten houden. Waar de Duitsche pers alleen mag schrijven wat de regeering welgevallig is en het voor buiten landsehe correspondenten geraden is op tijd te zwijgen, is het uitermate moeilijk zich een juist denkbeeld te vormen hoe de werkelijke toestand is. Ja, aan het nationaal-socialisti- sche paradijis mankeert ook wel het een en ander, waarschijnlijk heel wat meer dan goed en wel gewenscht is, doch een tot zwijgen ge- dwongen volk protesteert niet. Een zwaar verlies voor Duitschland is het overlijden van Hindeniburg geweest. De grijze oude president was een voorbeeld van een- voudige plichtslbetraohting en in menig op zicht is hij de rem geweest die de al te radi- cale elementen nog in toom wist te houden. Na het heengaan van Hindeniburg is ook Hit ler steeds meer in rechts politiek vaarwater geraakt, vele in omgenade gevallen partijge- nooten hebben dit op onprettige manier onder- vondien. I In de buitenlandsehe politiek heeft Dudtsch land voliedig gefaald, aan het einde van het jaar staat het nog altijd zoo goed als ge'iso- leerd en gewantrouiwd, ook al gooit het kwis- tig naar verschillende kanten lonkjes en al loopen mannen als von Rilbbentrop als het ware met concessies te venten. j In Frankrijk dat in 1934 de schandalen- koorts heeft gehad en nog heeft, heeft dit j tijdelijk wat extra leivendigheid in de binnen- landsche politiek gebracht. In economisch opzicht is de positie van Frankrijk heel gun stig in vergelijking met andere landen en de niet bijster handdige politiek van Berlijn heeft Frankrijks positie in de intemationale poli- lang echter enkele honderden millioenen men- tiek aanmerkelijk versterkt, doordat het eerst schen als gevolg van het ontlbreken van -- koopkracht als consamient geheel of gedeelte- lijk zijn uitgeschakeld kan van een oplevmg geen sprake zijn. De doodenrij der vooraanstaande personen werd geopend door de populairen Belgischen Koninig Albert, ,die noodlottig omkwam als slachtoffer van zijn geliefde bergsport, bij een tocht door de Maasbergen, waardoor op het door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 25) (Vervolg.) Ik begon het te betreuren, dat ik op mijn zwerftochten door Zuid-Amerika nooit tot het feestterrein in kwestie was doorgedrcn- gen. Al wat ik er van wist was, dat de waar- dige inwoners van San Luca, na twee jaren in den nijpenden greep van den schandelijken vrijbuiter Igtiace Pardo te hebben gezucht, er in geslaagd waren, hem en zijn paleis in de lucht te doen vliegen en een president te kiezen, die meer met hun smaak overeen- •kwam. Waarschijnlijk had Northeote met dien schurk in betrekking gestaan en indien dit zoo wa3, dan bestead er voor het gedrag van mijnheer Guarez en die andere heeren, die zoo verlangend waren, mij te vermoorden, wel eenige reden ter verontschuldiging. De gedachte, dat ik plotseling vermoord kon worden, deed mij op eens op mijn hoede zijn. Ik had het huis van Sangatte in zoo'n wirwar van emoties veriaten, dat het niet tot mij doorgedrongen was, hoe buitengewoon dwaas het van mij was, op dit uur van den nacht alleen naar huis te wandelen. Verbeeld U, dat men mij eens opgewaeht en gevolgd had! Ihstinctmatig keerde ik mij am en om en keek scherp langs de lange gol- ving van het verliohte trottoir. Ik bevond mij juist in dat veriaten gedeelte achter het St. George hospitaal; een ideaal plekje voor iemand, die zijn mes aan het lichaam van een voorbijganger in bewaring wil geven, zonder daarmede de publieke belangstelling op te wekken. Mijn onderzoek bleek echter een gerust- stellend resultaat te hebben. Er was geen spoor van 'n hartstochtelijk Zuid-Amerikaan, die mij sluipenid volgde, te bespeuren. De geheele straat zag er zoo ver iaten en rustig uit als een straat in Londen met mogelijkheid maar kon zijn. Ik volgde nu den hoofdweg en keek behoedzaam van den eenen naar dien anderen kant. Spoedig was ik nu aan den hoek van Hyde Park gekomen. Hier was als gewoonlijk ondanks het late uur meer beweging. Ben forsche politie-agent scbilderde langs het hek van het park, vier of vijf nachttaxi's stonden aan den kant van het trottoir en een hel verlichte koffiekiosk scheen het druk te hebben, om de chauffeurs en andere nachtklanten te bedienen. Met een aangenaam gevoel van veiligheid, stak ik de straat over, teneinde in Park Lane te komen. De totale afstand was slechts een groote hon- derd meter, en ik had reeds drie vierden hier- van afgelegd en haalde juist mijn huissleutel uit mijn zak, toen het zonder de minste voor- bereiding, onverwacht gebeurdie. Uit de diepe scbaduw van een portiek, liep met de woest- beid en lenigheid van een panter geruischloos een gedaante op mij af. Ik zag het glinsteren van een mes en op hetzelfde oogenblik sloeg ik er met mijn vuist naar. Het was ge- loof ik de vlugste en tevens meest woeste slag, dien ik ooit in mijn leven heb toegebracht. XII. Wij moeten op 't zelfde oogenblik elkaar geraakt hebben. Ik voelde een stekende pijn aan mijn schouder, alsof ik met een rood- gloeienid ijzer werd aangeraakt en mijn aan- reinder tuimelde drie meter achteruit en kwam met zoo'n smak tegen den muur terecht, dat de huizen aan den overkant het geluid her- haalden. Toen hij tegen den muur kwakte, werd op 't zelfde oogenblik het kleppende geluid van voetstappen hoorbaar en kwam de gedaante van een man met versnelden pas op ons af. De heer, die mijn rustige wandeling had verstoord, wachtte geen verdere kennismaking met mij af. Hij moet een taaie klant geweest zijn, want ondanks zijn botsing tegen den muur, ging hij er als een haas van door, zwenkte de bocht naar links om en verdween uit het gezicht voor de nieuw aangekomene ons had kunnen bereiken. Rusland en Frankrijk tot elkaar bracht en daama eveneens de toenadering tot Italie. Drie of viermaal per jaar een kabinetserisis is niet buitenlgeiwoon veel voor de Franschen en zeker niet nadeelig voor de kleenmakers die de ndeuwbakken ministers helbben te klee- den, tenzij, wat wij niet weten, gezien de wis- seivalligheid van een ministrieel leven aldaar, de Fransehe excellence's een costuum huren. het pond lustig mee op de valuta-ibaren. In Oostenrijk, Hongarije en verder de Bal- kanlanden is het jaar 1934 even ongunstig geweest als het voorgaande, een vrijwel op dezelfde hoogte blijvende werkeloosheid en vrijwel leege staatsruiven. Het kleine Oos tenrijk heeft bovendien nog extra gelden on der verschillende woelingen en de talrijke aanslagen der nationaal-socialisten, welke culmineerden in den bekenden moordaanslag op Dollfuss. Op den Balkan is men beter ge- traind tegen de crisis als elders, ook in de goede jaren is het daar nimmer een plek der voile vleeschpotten geweest en lag het wel- 1 aanmerking komen. vaartspeil aanmerkeiijk beneden die der West- Europeesche landen. In landen als Spanje en Portugal weet men daar ook van mee te praten en de jonge Spaansche republiek beeft dit jaar meer dan anders van ernstige woelingen geleden, waar bij heel wat dooden en gewonden zijn gevallen en waarbij de materieel schade in de mil lioenen loopt en vaak, waar bet verwoeste kunstsehatten betreft, een niet te herstellen schade betreft. Als we goed hebben geteld beeft Spanje in 1934 maar drie kabinetscris- sissen achter den rug, wat bepaald weinig is. Het aantal stakingen weten we niet, doch we zullen met een gemiddelde van een per week niet ver mis zijn. Voor Sovjet-Rusland is het jaar 1934 uiter mate gunstig geweest. Voor het eerst onder het sovjet-bewind hebben de Russen dit jaar de buikriem wat ruimer kunnen stellen, door dat op last van Moskou, dit in verband met de gunstiger positie voor wat bet broodgraan betreft, de broodkaart is afgescbaft. De Rus sen hebben dus reden, daar de meeste tevre- dehheid via de maag gaat, dankbaar gestemd te zijn. De Russische machthebbers hebben daar ook redenen voor. Ze hebben bet dit jaar in de intemationale politiek zoo ver gebracht, dat ze een beste en aanlokkelijke partij zijn geworden en de Franschen zijn in hun nopjes weer tijdig met him oude vrienden van voor 1914 te hebben aangepakt. Dank zij de mede- werking der Fransehe vrienden is Rusland ook in het groote Volkembondsgezin opgenomen, zoodat de ongetwijfeld handige Litwinof ook hier een vinger in de Europeesche pap houdt. Een der grootste zorgen der Russen blijft nog altijd het dreigende gevaar in het Verre Oosten en dit is waarUjk niet een zware zorg der Russen alleen. In het land van Oom Sam, waar president Roosevelt met zijn staf van medewerkers dag en nacht zwoegt om Gods own country boven water te houden, ziet men ongerust naar Japan. Roosevelt voert nog altijd een gigan- wordt aan zijn aanschrijving van 30 Mei 1934, de z.g. vluchtelingan-circulaire, waarin oja. is bepaald, dat het departement van Justitie voortaan te kennen zal zijn in officieele uitlei- ding naar Duitschland van revolutionnaire elementen, voor zoover vertrek uit ons land niet op aanmaning plaats vindt. Volgens de nieuwe circulaire wenscht de minister deze gedragslijn te verruimen door te bepalen, dat zijn departement zal zijn te kennen in alle gevallen van uitzetting van vreemdelingen. die daarvoor op grond van gevaar voor de publieke rust of veiligheid in VIJFDUIZEND Ml SSCHEN GEVANGEN. Op het eiland Tholen zijn op bijna alle dorp en zoogenaamde musschengilden, wier leden jaarlijks honderden musschen vangen, welke aan dan landbouw zooveel schade doen. Een record heeft wel het achtbare Gilde van St. Annaland op genoemd eiland bebaald. In het afgeloopen jaar werden door zijn leden bijna 5000 musschen gevangen. En onder de leden heeft zeker wel bet record behaald de heer A. Goedegebuure, die in 1934 3167 mus schen ving. Op het vangen der musschen stond in het verloopen jaar een premie van een halven cent per stuk. Zoodra de laatste onder het schijnsel van de naastbijzijnde electrische lantaren kwam, zag ik, dat het Billy was. Ik uitte een luiden vreugdekreet, die hem plotseling deed stil- staan. Burton!" riep hij. ,,Als ik dat ge weten had! Waar is dat andere heerschap?" vroeg hij. „Heb je hem ingeslikt?" „Neen, Billy", zei ik. „Hij is vertrokken weggerend. Hij kon jouw blik niet ver- dragen". Toen kreeg ik een hevigen steek in mijn schouder. ,,Toch geloof ik, dat hij mij een prikje heeft gegeven", voegde ik er een beetje spijitig aan toe. Oogenblikkelijk stond Billy bij mij. „Is 't erg?" vroeg hij scherp. ,,Kan je een oogen- bli'kje wachten, dan zal ik hem even grijpen. Ik lachte en schudde mijn hoofd. ,,Ik ben niets verlangend naar hem", zei ik, ,,inmid- dels wel bedankt voor je dienstvaardigheid. Geef mij een arm en laten wij naar huis gasn. 't Is goed zoo. Ik ben er vandaag nog niet bij". „Bij lange na nog niet", riep Billy moedig. ,rEr zou een houiweel voor noodig zijn, om jou dood te slaan. Kom mee, dan zullen wij dat wendje even nazien". Ik kon het bloed langs mijn arm voelen afvloeien, dus nam ik onverwijld zijn onder- steuning aan en strbmpelden wij tot aan mijn huis. Ik had den huissleutel reeds in mijn hand, maar het was niet noodig, want de huisdeur stond wijd open. ,,Zeg, Billy", zie ik, „heb je het druk ge had tijidens mijn afwezigheid „Ik zal je alles binnen een paar minuten vertellen", antwoordde hij. „Doch eerst je toegetakelden arm verbinden. 't Kan erger zijn, dan je misschien denkt". ,,'t Voelt wel een beetje kleverig aan", be kende ik, „doe de deur op' slot, dan gaan wij naar mijn studeerkamer". Wat Billy niet weet van meswonden, kan gerust als een over- bodige vraag beschouwd worden. Vlug en voorzichtig trok bij mijn kieeren uit; ver- volgens knipte bij met 'n schaar door, wat in den weg stond en haalde zoo het beleedigde gedeelte van mijn corpus voor den dag. Het bestond uit een leelijk uitziende snede aan den buitenkant van mijn arm, waaruit het bloed langzaam wegsijpelde. Na een kort onderzoek, verdween de ernstige uitdrukking van zijn gelaat. ,,'t Heeft niets te beteekenen, hoor", zei hij, ,,'t is maar een heel klein adertje. Dat maak ik in minder dan geen tijd in orde". „Je praat net of je het jammer vindt, dat "net niet erger is", zei ik. „Ik ben meer dan tevreden zoo". Hij grinnikte en nam zijn dakdoek, dien hij stevig om mijn arm bond. Daarna ging hij naar mijn slaapkamer en kwam een oogenblik later terug, met een kom warm water, een schoonen doek en een fleschje perubalsem. ,,Je schijnt den weg al goed te kennen", zei ik. „Dat is maar goed ook", antwoordde hij. Tk heb hier al drie uur op je zitten wach ten. Pas nu even op, ik zal je misschien een beetje pijn doen". Tien minuten later lag ik, volgens de regelen der geneeskunde verbonden op de sofa, terwijl Billy een paar glazen brandy en soda meng- die, om onze respectieve vermoeidheid te boven te komen. „Jij bent de eerste spreker", zei ik, terwijl ik het glas aannam, dat hij mij toe reikte. ,,Steek jij eerst maar van wal; dan kom ik aan de beurt". Hij haalde zijn schouders op. „Ik zal er niet lang over doen", sprak hij .„Ik kreeg je brief pas vanavond om negen uur in handen. Die Maxwells verzochten mij naar Liverpool te komen, en toen lieten zij mij vier en twin- tig uur wachten, om mij ten slotte nog den bons te geven". ,,Ik hoop, dat je daartegen toch protest hebt aangeteekend", zei ik vriendelijk. Billy glimlachte. „De oude Maxwell weet nu ten minste, boe ik over hem denk, als je dat eenigen troost verschaft. Hoe het ook zij, ik ging in niet al te aangename stemming naar Londen terug en betreurde het, dat ik niet met jou in zee was gegaan; en daar vond ik zoowaar jouw reddend briefje in den Spiegel steken. Ik snrong zoo vlug ik kon, in een taxi en kwam direct hierheenHet meisje, dat mij inliet, zei, dat je naar een partij was, maar dat ik hier moest blijven en ook hier logeeren. Nu, ik „DE BELGISCHE REGEERING KAN NIPT TOOVEREN", ZEGT FRANCQUI. Bij het begin van het nieuwe jaar heeft minister Francqui aan een medewerker van de „Agence Eccnomique et Financiere" het een en ander medegedeeld over de taak, welke de regeering te wachten staat. ,,Er is geen sprake van", aldus de minister, ,,dat toovermiddelen Belgie in een luilekker- land zullen veranderen, terwijl de gansohe wereld nog zulke zware moeilijkheden te ver- duren heeft. De regeering zal trachten nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Verder streeft zij er naar de kosten van het levensonderhoud te verlagen, alsook de lasten die te zwaar op handel en nijverheid drukken. Hiertoe be- hoort de geldrente. Door systematische ver- laging kan zij bijdragen tot het herstel der Belgische staatsfondsen, die abnormaal zijn gedeprecieerd. Indien de regeering er in slaagt haar pro- wachtte tot ongeveer kwart voor twaalven; toen belde ik haar en vroeg haar, of het nachtwerk zou worden. Zij wist het niet, ver- telde zij en zij zag er zoo intens slaperig uit, dat ik haar zei, dat zij wel naar bed kon gaan, want, dat ik op je zou blijven wachten. Zij aarzelde en bromde zoo iets van „i'k heb mijn heer iets belangrijks te zeggen." ,,Nu, wat het ook moge zijn", zei ik, ,,'t kan best tot morgen wachten." Toen ging zij eindelijk weg en liet mij met den brandy alleen. Ik hield het tot bij eenen uit; toen had ik genoeg ge- dronken en ging naar beneden om een luchtje te scheppen. Ik was hoogstens twee minuten buiten, toen ik op eenigen afstand een knok- partijtje zag en aangezien ik je oorlogzuchtige natuur ken, vermoedde ik, dat jij het waar schijnlijk wel zou zijn en liep ik er op een sukkeldrafje heen, om te zien, wat er aan de hand was en en nu zitten we hier." „En nu zitten we hier", echo'de ik. „Op je gezondheid, Billy". ,,En nu", zei hij, ,,wil je zeker wel zoo vriendelijk zijn, mijn geduld niet langer op den proef te stellen en mij een en ander eens uit te leggen. Het laatst, dat ik je zag was, toen je zonder hoopvolle vooruitzichten op 't punt stond naar de Vereenigde Staten te gaan. Nu vind ik je terug, als een onbezonnen mil- lionnair in een paleis van Park-Lane, cmder den naam van Stuart Northeote. Wat hetee- kent dat allemaal, oude schelm?" Ik dronk mijn brandy-soda leeg en zette mij in een gemakkelijke houding tusschen de kus- sens. ,,Ik zal je vertellen, wat dat beteekent, maar je moet mij niet in de rede vallen voor mijn verhaal uit is." Toen beschreef ik hem. langzaam, voorzichtig en zonder eenig he- langrijk ddtail over te slaan, alles wat had plaats gegrepen, sedert wij op Leicester- Square afschei'd hadden genomen. Billy zat zwijgend te luisteren; zijn hoofd rustte op zijn hand en hij hieid zijn blik vast op mijn oogen gericht. Eerst toen ik mijn verhaal geeindigd had, brak bij los en gaf, met een ujtrogp, aan zijn gunstige critiek lucbt. n „Alle duivels! Dat is uniek!| 1<0; (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5