Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Marktberichten scheidsrechter blijikibaar niet wordt geconsta- teerd, komt deze speler gevaarlijk dicfat bij Dooms. Do laatste loopt echter resoluut toe en werpt den bal corner. Een ver schot van Laurens gaat hoog over doel. Zoo is er reeds twintig minuten in de tweede helft gespeeld en nog steeds is er door geen der partijen ge- scoord, totdat bij een aanvail van Terneuzen Hamelink doorzet en tenslotte den bal over den lijn weet te werken, daarmede aan Ter neuzen de leading gevende. 01. Wie zou denken, dat Breda den moed nu zou laten zakken, heeft het mis, want verwoed wordt nu door haar voor den gelrjtomaker ge- streden. Geensen en van de Wage en in laatste instantie Dooms kennen, echter geen pardon. Onvervaard werpen zij zich telkenis er tus- scben en ofsehoon er wel eenige hachelijke momenten aanibreken weten zij toch den druk te doorstaan en hun doel voor doorboring te vrrjwaren. Een/maal veroorzaakt Geensen bij den cornerhoek een vrije trap, die door C. Hiemens onsctoadelijk wordt gemaakt, terwijl dan ook een der spelers zich binnen de be- ruchte lijnen tegen de spelregels bezondigt. Evenals echter aan de overzijde is geschiedt, wordt het ook nu niet bestraft. Terneuzen werkt zich tenslote weer los en wordt weer sterker. We zien dan den scheidsrechter op den rand van het strafschopgebied bij het doel van Terneuzen een allerwonderlijkste be- slissing nemen, want terwijl van der Hooft tegen den grond wordt geloopen, krijgt juist deze speler een vrije trap tegen zich toege- wezen, daarbij den indruk op ons vestigende dat hiermede aan Breda 'n laatste kans wordt gegeven. De bal vliegt echter hoog over doel uit. Toch zag het er even later nog naar uit dat Breda gelijk zou maken, want de verde- diging van de roodizwarten kon den bal maar niet weggewerkt krijgen en moest tot drie- maal toe redden ten koste van een hoekschop. Ook dit kwam men weer te boven en zoo ging het weer van doel tot doel. Er zijn nog ongeveer zes minuten te spelen, als Laurens aan alle onzekerheid een einde maakt door met een zeer fraai schot, dat in het beneden- hoekje doel treft, Framken geen sdhijn van kans te geven en daarmede de overwinning voor Terneuzen vastlegt. 02. Zonder dat in den stand nog veramdering komt, wordt dan het einde van deze zeer spannende partij aangekondigd. TSCAlliance. In den strijd tusschen TSC en Alliance is het tot een onverkwikkelijike geschiedenis ge- 1 komen. Alliance bood aan TSC een zoodanigen tegenstand dat de partijen volkomen tegen elkaar opwogen. Uit een strafschop neemt TSC de ledding, 10. Hderbij komen de gh- moederen reeds in beweging, doch de rust zal ook wel de noodige kalmte brengen. Dit blijkt niet het geval te zijn en zoo komt het tot een botsing tusschen den doelman van Alliance en een der voorhoedespelers van TSC, waarop de scheidsrechter den keeper van de gasten het verder spelen ontzegt. Inplaats van hieraan onmiddellijk gervolg te geven, gaat het van kwaad tot erger en verlaat daarna het ge- heele elftal van Alliance het terrein, zoodat de wedstrijd ontijdig een einde neemt. DERDE IKLASSE. OranjeSluiskil 16. Aanvoerder Klaassen bleek het best te kun- nen raden en verkoos den straffen wind in den rug. Direct zit Sluiskil de verdediging van Oranje op de huid, en het is te zien, dat er doelpunten moeten komen. Ongeveer 5 min. na den aanvang lost de Koeijer een hard schot van verre, en door de handen van den Sasschen doelman gaat de bal in het net. 01. Nu gaat de Vries in het Sassche doel en dit blijkt een verbetering te zijn, ofsehoon Vrouwe Portiuna ten voile aan zijn zijde staat. Toch is het weer de midvoor der gasten die uit een mooie voorzet no. 2 in de touwen jaagt. De Sluiskilbacks begaan dan de font te ver op te dringen en het gevolg is dat Klaassen plotseling alleen voor de Oranje- voorhoede staat. Zijn uitlooppoging is nutte- loos, de bal verdwijnt onder luid gejuich der Oranje-aanhang in de touwen 12. Sluiskil gaat het spel meer open gooien en kort daarna is het de rechtsibinnen die er 13 van maakt. Vele S'luiskil-aanvallen stranden op buitenspel. Door het goede keepen van de Vries en het buitenspelvalletje wordt voor de rust niet meer gescoord. Hadden velen gedacht dat Sluiskil na de rust tegen den sterken wind in niet veel meer zou hebben in te brengen, toch blijft het het- zelfde spel van voor de rust, met Sluiskil steeds in den aanval. Bet eerste succes komt na een mooden aanval van den linkervleugel, die met een prachtig doelpunt wordt beslo- ten. 14. Even later heeft de midvoor weer succes uit een aanval van, rechts. 15. Vlak voor het einde is het Fedenmann die met een prachtig schot den stand op 16 brengt. Oranje probeert het nu nog met eenige verre schoten, die Klaassen wel toevertrouiwd blij- ken Met 16 komt daarna het einde. Sluis kil, die thans inzag dat open spel beter was dan het korte, besloot dit jaar met een ruim- schoots verdiende overwinning. HulstAxel. 22. Onder degenen die een prognostiek hadden gemaakt van de in de 3e klasse te spelen wedstrijden, zullen er zeker niet velen, ge- weest zijn, die na de zeer hooge scores van de laatste weken hebben geprofeteerd dat de oranjehemden zich met een gelijk spel tegen Hulst zouden moeten tevreden stellen. De dag voor St. Sylvester is dan ook verre van een succesdag geweest voor de oranjehemden, die in de na Nieuwjaar in te zetten eindspurt uit een ander vaatje moeten gaan tappen en een grootere produetiviteit in voor- en achter- hoede ddenen te ontwikkelen, willen zij waar- lijk en met het volste recht aanspraak op den kampioenstitel maken. Nog zijn de kansen voor de Axelaars zeer gunstig, doch zij dienen hun betere speltechniek te paren aan een be- slistheid in het afwerken der aanvail en. Dan zullen zij gewis hun ideaal ook bereiken. Te 2 ure fluit de heer Burks uit Breda voor den toss en aanvoerder Gans wint deze en kiest het voordeel van den wind. Uit het ze- nuwaehtig begin weten de Hulstenaren een comer te forceeren, doch F. Dieleman weet door terugspelen op zijn naamgenoot onder de lat het gevaar te bezweren. Dan trekken de oranjehemden ten aanval, maar eenige verre centers van de beide Vleugelspelers zijn of te scherp of de schoten van de geibroeders Gans zijn van te verren afstand en gaan over of naast. De gasten ontpoppen zich dan dra door technisch beter comJbinatiespel als de sterksten, maar Freijser c.s. slaan de aanval- en op sublieme wijize af. Scheele forceert een corner, doch Dronkens plaatst het leder on- zuwer achter het Hulsterdoel. Een goed op- gezette Hulst-aanival wordt met een schot van Dhonidt naast de palen besloten De gas ten komen steeds meer opzetten, maar bij een fraai en trough-pass van Scheele kogelt M Gans over de deklat. Bij een tweetal doorbra- ken der gasten brengt het oranje-achterstel apluchtmg en dank zij de stuwende kracht der middenlinie, waarin de nieuweling Ver- straeten op lofwaardige wijze Borgt rempla- ceert, vermenigvuldigen zich de oranje-aan- vallen, nadat eerst H. Dieleman vallende een Hulst-ddorbraak heeft tenietgedaan. Scheele veroorzaakt een vrijen schop tegen Axel en even later retoumeert Dieleman opnieuw een soortgelijken schop tegen zijn ploeg en dan volgen oniwederstaanjbare Axelsche aanval- len op de soiled besohermde Huister-veste, waar Freijser met Cattoir telkens te juister tijd ingrijpen. Een ver en sohdtterend schot van den oranjamidvoor springt van de lat terug in het veld en Freijser c.s. zorgen voor het verdere transport. Dronkens, die wegens het ontlbreken van de Coninck weer eens op de reohtsfbuitenplaats speelt voldoet hier, als steeds niet en eenige kansen gaan voor de gasten verloren. De gastheeren wisselen de Axelsche aanvallen nu af met eenige snelle doorbraken welfce evenwel of op buitenspel stranden of door L. v. d. Beige en zijn part ners worden afgeslagen. Steedis blijven de gasten hun overwicht handhaven en opnieuw wordt hij een vrijen schop de paal bekogeld en moet Cattoir even later een reuizenschui- ver van M. Gans stoppen. Reeds zijn 35 min. gespeeld als Scheele door twee Hulstenaren tegen de grond wordt geloopen en Hunks kent wegens het ongeoorloofde van dit feit aan de gasten een penalty toe. Aanvoerder Gans stelt zich achter het leder en deponeert den eerste- ling zuiver in de touwen, onder luid gejuich van de talrijke meegekomen supporters. Een drietal vrije schoppen tegen de blauwgelen en een corner zijn het voomaamste wat van de eerste helft nog te vermeiden is en half time breekt aan met 0'1. In de tweede helft zijn de bordjes eenigs- zinis verhangen en reedis in de eerste minuten hebben de blauwgele Hulstenaren succes, wanneer een fraai, ver boogschot van den rechtabinnen D'hondt buiten het bereik van den kleinen Axelschen doelwachter onder de lat verdwijnt, 11. Een verwoed Axelsch offen- sief is het antwoord op de talrijke toejuichin- gen waarimede dit fraaie doelpunt wordt be- groet. Een voorzet van links kopt Scheele kranig in, doch Cattoir is op zijn qui vive en zuivert zijn „home". Een pass van K. Gans wordt door zijn broer gemist. Snel wordt dan de strijd verplaatst en nu bezweert bij een vrijen schop de Axelsche lat het gevaar en kan F. Dieleman slechts ten koste van een corner redden. Deze levert niets op en thans ten voile beseffend dat het emst wordt stuwt de Axelsche middenmoot de linkervleugel ten aanval. J. v. d. Berge is zijn laatste tegen- standers gepasseerd en plaatst fraai voor den blauwgelen doelmond, waar Cattoir het ge vaar doorziemde snel uifcloopt, doch de vurige rechtsibinnen Scheele is hem voor en knoert het leder onhoudbaar in het verlaten doel, daarmede zijn ploeg opnieuw na 10 minuten spelens de leiding gevend, 12. De strijd wint nu wel aan spanning, doch niet aan kwaliteit. Een Axelsche aanval strandt op buitenspel van Dronkens, bij een volgende fluit de heer Hurks (ten onrechte) voor het passeeren van de lijn als Scheele het leder haJd bemachtigd bij de Hulster-veste. Een voorzet van J. v. d. Berge maakt Cattoir onschadelijk, een scrim mage voor zijn doel volgt en de Axelsche spil forceert een comer. Dan gaan de gastheeren in de richting van het oranjedoel, met het gevolg dat F. Dieleman een comer wordt af- gedwongen. Wanneer de bal in het beruchte gabied is beland, wordt deze door Verstraeten met de hand bewerkt en nu krijgt de thuis- club een strafschop te nemen. Aanvoerder Schippers benut deze even voortreffelijk als zijn Axelschen collega en opnieuw zijn de par tijen na 20 minuten spelens op gelijken voet, 22. Nauwelijiks is het leder opnieuw aan het rollen of J. v. d. Berge die de blauwgele de- fensie zijn hielen laat zien heeft onberispelijk voorgezet en als Scheele ten derden male het leder in de touwen deponeert, fluit de heer Hurks andermaal, in de meening verkeerende dat opnieuw de lijn is gepasseerd. Daar wij toevallig hiervan ter plaatse getuige waren, kunnen wij met vrijimoediigheid beweren dat deze beslissiing onjuist was (hoogstens zou hier na het ontvangen van het leder door Scheele sprake van off syde kunnen zijn ge weest). Dit doelpunt wordt dus ongeldig ver- klaard. Bij eenige volgende Axelsche aanval len wordt Scheele opnieuw genomen nabij het strafschopgebied, doch de zenuwen spelen den gasten nu partem Het resteerende gedeelte van den strijd is van zeer matig gehalte en zullen wij verder onvermeld laten. Een staal- tje fraai kopwerk voor den (Hulsterdoelmond door de Axelaars wordt nog gedemonistreerd, mair mooi werk is altijd nog geen produc- tief werk. In het laatste kwartier zijn de gastheeren lichtelijk in de meerderhedd en wij zijn blij als het einde wordt aangekondigd. De heer Hurks leddde op een paar minder gelukkige beslissingen na voortreffelijk en hielid de touwtjes strak in dezen temperament- vollen, aan den forschen kant gespeelden strijd tusschen de beide Zeeuwsch-Vlaamsche rivalen. Door dit gelijk spel is Hulst naar de vierde plaats verdronigen. HoofdplaatDe Zeeuwen. 03. De Zeeuwen hebben zich na een slecht begin blijikibaar geheel hersteld. Jammer voor haar, dat dit zoo laat is gekomen, want zij zijn o.i. te ver achterop geraakt am nog eenige kans te hebben, ofsehoon er natuurlijk nog alles kan gebeuren. Met dit blijkbaar voor oogen hebben zij de ,,Land van Cadzanders" geen sohijn van kans gegeven en wisten een mooie 30 overwinning te behalen, daarmede op- klimmende naar de derde plaats. PBOGBAMMA VOOR ZONDAG. K. N, V. B. Afdeeling IV. le klasse. LONGAEindhoven. JulianaPSV. NOADBleijerhedde. NAC-MW. 2e klasse A. VlissingenDOSKO, MiddelburgTSC. AllianceDe Baronde. Terneuzen^Zeelandia. 3e klasse A. SluiskilDe Zeeuwen. BreskensOranje. Axel'Hoofdplaat. 3e klasse B. Zeelandia 2Goesche Boys. Zeeuiwsche BoysGoes. HansweertRCS. HONDEN RICHTEN SLACHTING AAN ONDER SCHAPEN. In den Vierambachtspolder onder de ge- meente Alphen a. d. Rijn, Woubrugge en Ter Aar wordt sinds eenige dagen door een aan- tal honden een ware slachting aangericht onder de in het land loopende schapen van verschillende veehouders. Tot dusver zijn niet minder dan 23 schapen door de honden verscheurd; 18 daarvan behoorden toe aan den veehouder K. uit de Ridderbuurt te Al phen a. d. Rijn voor wien een en ander in- derdaad een groote schadepost beteekent. Men. is er, volgens de „N. R. Crt.", nog niet in geslaagd de honden te vangen. De eige- naars der dieren zijn niet bekend, zoodat de veehouder voorloopig niets anders overblijft dan bijzondere beschermingsmaatregelen te treffen. SMOKKELARIJ VAN MARGARINE. Te Heeirlen is Zaterdag een groote smok- kelzaak in margarine ontdekt. Omstreeks den uur kwam over de Duitsche grens aan het grenskantoor Locht een tractor met aanhang- wagen van negen meter lengte, binnen. De wagen was schijiDbaar geladen met dennen. De douane liet den wagen passeeren, maar deze werd gevolgd door agenten van de Heer- lensche politde op en motorfiets. Toen men den auto in het centrum van Heerlen zou gaan afladen, greep de politie in, het bleek dat zij een goede vanigst had ge- daan. Op dlen wagen, onder de dennen ver- borgen, lagen niet minder dan 2800 K.G. mar garine. Een onderzoek werd ingesteld op het erf, waarop men bezig was den wagen te lossen en dat toebehoorde aan zekeren D. On der bout verborgen werd daar nog 267 K.G. margarine in beslag genomen. Het verdere onderzoek wees uit, dat men te maken bad met een smokikelcentrum. Regelimatig kwa- men auto's hier de gesmokkelde margarine af- halen. In den loop van den Zaterdag wer- den nog drie auto's aangehouden, een met 500 K.G., een met 300 en een met 240 K.G. margarine. Gebleken is, dat de groote auto regelmatig naar Belgie reed, dat daar in een bosch de margarine werd opgeladen en dat de smorfkelaars dan, om geen argwaan te wek- ken, via Duitschland naar Nederland reden. De vier auto's waarmee margarine is ge- smokkeld ztj in beslag genomen. ZIEKE1NAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. iOp het kruispunt van den Amsterdamsche- weg en den Schelmscheweg te Arnhem is Maandagmorgen omstreeks halfelf een em- stig auto-ongeluk geibeurd. Een ziekenauto uit Haarlem, welke een patient van Santpoort naar Venray zou bren gen, is op dit punt door het springen van een band tegen een boom gereden, waardoor de auto aan den zijkant werd ingedeukt. De patient werd daarbij ernstig gewond. Hij is per auto van het gemeente-ziekenhuis te Arn hem daarheen overgehracht, doch onderweg overleden. In den auto bevonden zich verder twee chauffeurs en een verpleegster, die geen letsel hebben bekomen. DORSTIGE DIEVEN. Zaterdagavond hebben tot nog toe onbe- kend gelbleven dieven een inibraak gepleegd in het cafe van den heer v. Tienen, te Rijke- voort, bij Oss. Door het verbreken van een kelderraam, hebben de misdadigers zich toegang tot den wijnkelder weten te verschaffen en, daar de slaapkamers van den eigenaar op de eerste verdiepdmg zijn gelegen, konden zij ongestoord te werk gaan. Eerst den volgenden morgen werd de diefstal ontdekt en toen de politie een onderzoek imstelde, bleek, dat de dieven in den kelder erg hadden huisgehouden. Alles wat drink- en eetbaar was, bleek spoorloos verdwenen. Blijkbaar zijn de heeren bijzonder dorstig geweest, want ongeveer 20 liter jenever en een groote hoeveelheid dranken, alsmede eenige blikiken conserven en een partijtje ge- smolten vet werden vermist. Eeniige dagen geleden werd in een cafe te Oeffelt een dergelijke inbraak gepleegd. Men vermoedt nu, dat hier dezelfde personen als te Oeffelt aan het werk zijn geweest. Het uitgebreddie onderzoek heeft tot nu toe nog geen resultaten afgeworpen. HET ERNSTIG ONGELUK TE EMMERCOMPASCUM. Maandagmiddag om 12 uur heeft in de Geref. Kerk in Emmercompascum een plech- tige herdenkingsdienst plaats gehad voor de slachtoffers van het auto-ongeluk te Munter- scheveld. De lyken van de vier kinderen der familie Buter en het stoffelijk overschot van mej. Meijer waren in de consistoriekamer op- gebaard. De dienst stond onder leiding van Ds. J. H. Binnema, Geref. predikant te Em- men. Nadat eenige psalmen waren gezongen zeide de geestelijke in zijn predikatie, dat het lijden dezes tegenwoordigen tijds niet is te waardeeren tegen de heerlijkheid, die ons zal geopenbaard worden. Spreker wees de familie er op, dat God de Getrouwe is en blijft ook al leidt Hij ons in wegen van diepes mart. Spre ker besprak vervolgens de waarde van den doop en zeide, dat de ouders ook kunnen troost putten in het feit, dat deze kinderen getoond hebben te willen wandelen in den weg van het ver bond. Tenslotte wees hij op de ernstige roepstem van dit vreeselijk gebeuren. De plechtigheid in de Geref. kerk werd bij- gewoond door tal van afgevaardigden van vereenigingen en namens het gemeente- bestuur door den waarnemendeburgemeester, den wethouder voor openbare werken J. Wiersma. Na afloop van den kerkdienst bestond gelegenheid te defileeren voor de in de consistoriekamer opgebaard staande lijken. Gedurende meer dan een uur hebben vele hon- derden vier aan vier een laatste groet ge- bracht aan de slachtoffers van het noodlottig ongeval. Leden van de jongelingsvereenigin- gen van Emmer Compascum en Erfscheide- veen hebben daarna ohder doodscbe stilte van de duizenden beiangstellenden de lijken naar de algemeene begraafplaats gedragen. Het was een droeve stoet op dezen sombe- ren Oudejaarsdag. Op de begraafplaats heeft de waarnemende burgemeester, namens het gemeentebestuur de slachtoffers herdacht en de deelneming aan de familie betuigd. Ver volgens spraken afgevaardigden van Geref. Jcngelings- en Meisjesvereenigingen van wel ke de overledenen lid waren. Ds. Binnema dankte namens de famjlie voor de laatste eer. OVERVAL TE OUDE TONGE. Een overval met berooving is geschied ten huize van den arbeider Dubbeld te Oude Tonge. Tijdens de aanwezigheid van D. is een ge- maskerde man met een pistool in de hand de woning binnengedrongen en dreigde de vrouw van D. neer te schieten, als zij hem niet onmiddellijk al haar geld gaf. De vrouw haalde het geld te voorschijn en deponeerde het op tafel. Onder bedreiging met het pistool beval de indringer de vrouw achter de deur te gaan staan, waarop hij met het geld verdween. Nadat de vrouw van het geval aangifte had gedaan, heeft de burgemeester, bijgestaan door de rijks- en gemeente-politie, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het resultaat was, dat te ongeveer tien uur de 21-jarige A. F. uit zijn woning is ge- haald en naar het politiebureau gebracht. Na aanvankeljk ontkend te hebben, heeft F. een volledige bekentenis afgelegd. Het pistool en het geld, dat op hem werd gevonden, zijn in beslag genomen. Op last van den burgemeester is hij ter be- schikking van den justitie te Rotterdam gesteld. SLA PEN!) KIND VINDT VREESELI.JKEN DOOD. Op het gevaarlijike snijpunt der verkeers- wegen EysdenAmby en MaastrichtVal- kenlburg onder Heer heeft een ernstige auto- botsing plaats gehad. De veehandelaar K. uit Eijsden kwam met zijn vrachtauto naar Eijsden toen een auto uit de tegenovergestelde richting tegen de vracht auto aanbobste. De bestuurder K. werd ern stig gewond. Diens 12jarig zoontje G. dat in de vrachtauto te slapen lag, werd uit den wagen geslingerd en kwam met zoo'n hevigen slag op den weg terecht, dat het hoofldje van den knaap totaal verbrijzeld werd. De be stuurder van de auto werd eveneens ernstig gewond. Deze, zekere v. d. H. uit Valkenburg, is opgenomen in het ziekenhuis. EEN GROOTE FAMILIE. Te Essens (Oost-Friesland) is op 91-jarigen leeftijd een weduwe gestorven, die meer dan 600 levende afstammelingen nalaat. Haar huwelijk was gezegend met 14 kinderen. Tien hiervan huwden op jeugdigen leeftijd en brach- ten op un beurt gemiddeld tien kinderen ter wereld. Deze kleinkinderen trouwden even eens jong, zoodat de thans overleden irrouw met tTots op vijf generaties van afstammelin gen kon wijzen. DE WAARSCHUWING TEGEN DE TRUST HYPOTHEC AIRE TE LUXEMBURG. In het Aiigemeen Politieblad vestigt de comm^issariis van politie der afd. B te Den Haag de aanidacht op handeldngen van de Trust Hypothecaire, gevestigd te Luxemtourg, welker bestuurders, eventueel door tusschen- personen, trachten in Nederland bypotheek- baniken en andere maatschappijen te koopen, zonder dat is kunnen blijken, dat zij hiervoor efenig geld beschikbaar hebben. In vervolg op de waarschuwinig van de Haagsche politie, voor de handelingen van de Trust Hypothecaire, te Luxemburg, vernemen wij eendge bijzonderheden. Mr. dr. H. A. G., van Gr., gedelegeerd commissaris en R. B.| administrateur van de Trust Hypothecate, hebben eenigen tijd geleden onderhandeiingen aangeknoopt over den verkoop van een te 's-Gravenhage gevestigde N.V., de N.V. Hypo- theekibanik voor Holland en Indie. Zij gaven voor, op te treden voor de Trust "Hypothecaire en werden, in afwachting dat de onderhande iingen hun beslag zouden krijgen, in het be- stuur van de N.V. opgenomen. Volgens hun mededeeling zat er achter de Trust groot Amerikaansoh kapitaal. Tegen de afspraak in, probeerden zij zich als bestuursleden in het handelsregister te s-Gravenhage te laten inschrijven als com- missarissen van de hypo the ekbank. Dit zou pas geschieden, zoo de" zaak, wat de betaling betreft, in orde was. Hun poging had echter geen succes, daar de Kamer van Koophandel de inschrijiving weigerde, omdat zij nog geen bericht had ontvangen, dat de bestuursleden, die voor v. Gr. en B. plaats moesten maken, bedankt hadden. Inmiddels trachtten v. Gr. en B. ook te Maastricht geld op te nemen op de bezittingen van de hypotheekbank. Hier kwam het bestuur achter, het deed aangifte bij de politie en de twee heeren werden aan gehouden en opgeborgen. Bij bet onderzoek van de op hen gevonden papieren kwam aan bet licht, dat het heele plan, om de hypotheekbank in te paimen, op touw geizet was door den op dit gebded be- kenden Salomon Liebermann. Na eenigen tijd vastgehouden te zijn, is B. nu ais ongewenschte vreemdeling over dfe grens gezet; de zaak tegen v. Gr. is in handen van de justitie gesteld. Liebermann schijnt op het oogenblik weer in Belgie te wonen. (N. R. Crt.) Een derde verdachte is L. baron P. v. A., ongeveer 38 jaar, Reohtsanwalt wonende te Zurich, Borsenstrasse 21, terwijl bij de ver schillende transacties der trust en der afzon- derlijke personen steeds de bekende Salomon Liemermann, thans wonende te Parijs als promotor of anderszins achter de schermen optreedt. Mir. dr. v. G., oud-lid der Tweede Kamer, die in het huis van bewaring was ingesloten, is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De Telegraaf vernam van een der directeu- ren der N.V. Hypotheekbank voor Holland en Indie, mr. A. O. H. Tellegen, dat hij bjj de gevoerde onderhandeiingen met mr. dr. v. G. en R. B. geen moment geweten heeft, dat Sa lomon Liebermann, bekend uit de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank, achter de schermen zat. Mr. Tellegen hoorde dat eerst twee dagen voor de aanhouding van mr. v. G. en B. Nu de zaak in handen der justitie is, kon mr. Tellegen geen verdere mededeelingen doen over de voorgeschiedenis. Inmiddels vemeemt het blad van andere zijde, dat de onderhandelaaris bij hun onder handeiingen met de 'Hypotheekbank voor Hol land en Indie met millioeinen zouden ge- schermd hebben en -het deden voorkomen, als- of zij direct over eenige millioenen dollars de beschikking hadden. Zij hadden zich intus- schen met een notaris te Maastricht in ver- binding gesteld am te trachten van dezen de noodige gelden te krijgen voor overnemdmg van de hypotheekbank. Zij stonden reeds op die voordracht om in bet bestuur van de hy potheekbank benoemd te worden. Hoewel de N.V. Hypotheekbank voor Holland en Indie, gevestigd in de Van de Spiegelstraat no. 3 te 's Gravenhage, geen groote hypotheekbank is, beschikt deze toch over verschillende rijke be zittingen. Met opkoop van deze hypotheek bank wilde Liebermann, naar men meent, een pied a terre in Nederland zien te verwerven am door middel daarvan weer invloed in fi- nancieele kringen hier te lande te krijgen. Het tijdig ingrijpen van de Haagsche politie zal deze hoop voorloopig wel den bodem heb ben ingeslagen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door omze abonni's worden gezonden aan Dr. Te Hetmepe. Diergaardesinged 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermeiden. DE KLEINVEE-TENTOONSTELLENG TE FRANKFORT AAN DEN MAIN. De tentoonstelling te Frankfort beoogde dus stedeling en buitenman duidelijk te ma ken hoe op de bedrijven, groot en klein, aller- lei soorten van kleinvee tegelijk gehouden moeten worden en men niet alles op een kaart moet zetten. Dit idee van Karl Vetter werd ais het ware levend voorgesteld in de zgn. feesthal van het gehouw onmiddellijk achter den ingang. In een enorrne zaal met een ge heel glazen dak ziet men recht voor zich bij het binnen treden een boerderij, omgeven met bijgebouwen, vruchtboomen enz. Op den voor- grond in een kledne weide de boer en de boerin omgeven door kleinvee, kippen, konijnen, gan- zen, geiten. Rondom de geheele zaal een vensiering be- staande uit ongeveer 150 poppen van 2 meter hoogte, gekleed in de verschillende boeren- kleederdrachten van het Duitsche rijk. Deze eerste aanbiik van de groote koepelzaal was werkelijk overweldigend. De rechterwand werd inigenomen door inzendingen van het ministerie van voedselvoonzdendng, de achter- wand door de reeds besohreven diorama's, die aangeven hoe de stadsbevolking uit de achter- buurten weer gezondheid en levenslust op kan doen door zich op het land te vestigen en de linkerwanid werd inigenomen door inzendingen van elk van de vakgroepen apart. Tenslotte de linkervleugel van het getoouw met een 1500 konijnen en de reohtervleugel met 2000 stuks pluimvee en een aparte zaal voor de bijen- teelt. Op de rechterwand zien we hoe het minis terie van voedselvoorziening de beteekenis van een gezonide boerenstand voor het geheele volik aantoont. Op tabellen en teekeningen zien we o.a. d - geschiedenis van den boerenstand in Duitsch land vanaf de middeleeuwen tot heden toe, de werkzaamheden van den boer in het dorps- verlband, de waardie van de eigen productie voor het land, met statistieken van in- en uit- voer. De wereldoorlog leerde dat voedselvrij- heid de eerste voorwaarde is voor een poli- tieke vrijheiid van het land. Groote tabellen toonen aan hoe deze voedselprodiuctie een snelle vooruitgang gemaakt heeft sedert de nieuwe regeering aan het werk toog. Een vol- gend tableau laat zien hoe een normale brood- prijs de basis is van orde en welvaart. In de vroegere periode bleken de graanprijzen af- hankelijk te zijn. van de speculatie op de we- reldmarkt van verschillende beurs-magnaten. Dit beteekende een gevaar voor het volk. Heel duidelijk werd voorgesteld het verband tusschen landfbouw, handel en industrie, deze drie behooren bij elkaar en zijn onscheidbaar met elkaar verfoonden. Als de eene kwijnt, gaat ook de andere tak achteruit. Een bevolkingsstatistiek toont aan hoe de dating van het aan tal geboorten een bedrei ging van de toekomst vormt. Vooral de boe- ren/bevolking is de bron van gezond bloed voor de steden en voor alle takken van han del en wetenschap. Interessant is het te zien hoe groot hfet percentage is dat land en sfad leveren aan verschillende beroepen en hoeveel beroeonde boerenzonen en kleinzonen in zeer hoogstaande plaatsen him weg gevonden heb ben. Het voordeel .van die nieuwe wet, de rijkserfhofstedewet wordt eveneens aange- toond. Door sterfgevallen kunnen thans de boerderijen niet meer zooals vroeger in kleine stukjes versplinterd worden. Tenslotte wordt op het nut van ontginning en bodemverbete- ring gewezen. Deze geheele afdeeling is dus als het ware een lofzang op den boerenstand, omdat in het Derde Rijk een gezonde boerenstand de basis vormt van een gezonde staat. Daarna volgen de diorama's die tenslotte hierop neerkomen hoe een dagelijksche zorg am het bestaan van de werkeloozen in de ste den ontevredenen en kankeraars vormt en hoe een gevulde provisdekast verkregen door eigen werk op eigen grond tot tevredenheid en rust voert. Tot de beste afvalverwerkers op de boerde rij behooren de kippen, ganzen, eenden. Om tot goede dieren op de boerderij te komen moet men zorgen dat goede fokhanen geleverd worden aan de bedrijven waarvan de boeren hun kuikens betrekken. Men moet niet streven naar meer kippen doch naar betere kippen. De productie van de boerenkippen, die gemid deld 80 eieren per jaar bedraagt, moet ver- hoogd worden tot een gemiddelde van 120 tot 130. Bij dit systeem valt dus groote nadruk op de fokhanen. Vandaar dat men thans door ge-. heel Duitschland by allerlei gelegenheden fok- hanen-veilingen houdt. Op markten, kleine tentoonstellingen, overal worden fokhanenvei- lingen georganiseerd en te Frankfurt had nu Zaterdagsmorgems de eerste groote rijksvei- ling plaats. Ongeveer 150 hanen waren in een aparte afdeeling tentoongesteld geweest en terdege bestudeerd zooals mij op de veiling bleek. Deze veiling begon 's morgens om 10 uur en hoewel het een groote zaal was bleek zij al spoedig te klein. De meeste hanen wer den op 25 Mark ingezet, doch sommige spron- gen al heel gauw op 5060, ja nog hooger. De kooplust was zeer groot, bij elke haan was een stamboekibewijs en deze veilingcatalogus is dan ook een der meest interessante dingen die ik in jaren zag. De prijzen der Wit Wyandotte sanen schom- melden tusschen 25 en 60 mark met als ge middelde 41 mark, die van de Patrijs Leg horns tusschen 25 en 122, die van de Wit Leg horns tusschen 25 en 150, met een gemiddelde van 50 en die van de Rhode Island Reds tus schen 20 en 112 met een gemiddelde van 36 mark. Wel een bewijs dat men op het oogenblik een goede haan weet te waardeeren in Duitschland en dat de tijden voorbrj zijn waarin men maar iukraak een haan naar zijn uiterlijk beoordeeide en kocht. Ik zou nog veel meer interessants van deze tentoonstel- ling kunnen vertellen, doch ik moet hiermede volstaan daar weer andere onderwerpen onze aandacht eischen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. I Nadruk verboden. Rotterdam, 31 December 1934. VEEMARKT. Aangevoerd: 570 vette runderen, 343 vette- en 16 graskalveren61 nuchtere kal.veren, 828 schapen en lammeren, 587 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. 0,56—0,58, 2e kw. 0,48— f 0,52, 3e kw. 0,32—/0,38; Ossen le kw. j 0,480,52, 2e kw. f 0,44f 0,46, 3e kw. f 0,380,40; Kalveren le kw. 0,850,90 2e kw. 0,70—/ 0,75, 3e kw. 0,55—/0,60; Schapen le kw. 0,38, 2e kw. 0,34, 3e kw'. 0,30. per stuk 17, 15, 8; Lammeren le kw; 0,40, 2e kw. 0,35, 3e kw. 0,30, per stuk 12, 10, 7; Varkens le kw. 0,32, 2e kw. f 0,31, 3e kw. f 0,30. Handel runderen en ossen stroef, prijzen vrijwel onveranderd. Vette kalveren willig, prima soorten tot 95 ct. a 1, enkele partijtjes aangekocht voor export. Door de veehouderij- centrale werden Zaterdag j.l. 274 runderen en 12 graskalveren en heden 225 runderen uit de markt genomen. VLAS. Aangevoerd: Blauw 2900 K.G. 0,50 0,65; Holl. Geel 5000 K.G. 0,500,65. Handel kalm, aanvoer geheel geruimd. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 33,30; Zeeuwsche Bonte 33,30; Zeeuwsche Eigenheimers f 2,70f 2,90; Brielsche Eigenheimers 2,90 3,40; Blauwe Eigenheimers 2,70/2,90; Drielingen Eigenheimers /22,30; Friesche Eigenheimers 2,802,90; Red Star 2,70 2,90; Bravo's 2,90f 3,10. Westlandsche zand 67 cent per K.G. Aanvoer redelijk, handel kalm. GRANEN- EN PEULVRUCHTEN. Gerst Chevalier 6/6,40; Haver 6,50 6,80; Erwten, kleine groene /8,5010,30; Schokkers f 10f 12,30; Bruine Boonen f 11,50—/ 12,30.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3