ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN i rnrnm No. 9242 WOENSDAG 2 JANUARI 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton De man van Nergenshuizen NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPUIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Betgie en Amerika 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post Abounernenten voor het bultenland atleen by vooruitbetaling. L:!lgwl»ttr: Flrma P. J. VAX DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. HXEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrjjgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRI.IDAGAVOND. HET NED. CLEARINGINSTITUUT Het Ned. Clearinginstituut maakt bekend, dat met ingang van 2 Januari 1935 een bureau te Rotterdam zal worden gevestigd. Bedoeld bureau zal worden belast met de behandeling c.q. voorbereiding van alle zaken betreffende het Rijn- en binnenscheepvaartverkeer en het doorvoer verkeer. Belanghebbenden worden derfhaive verzociht formulieren en bescheiden, welke op vorderingen en stortingen uit hoofde van dit verkeer betrekking hebben van 2 Januari 1935 te willen zenden aan het Ned. Clearinginstituut bureau Rijnvaart en door voer, Calandstraat 7a, Rotterdam. Telefoon 23610. HET TWEEDE JttAMERLlD KERSTEN KLAAGT OVER ONBILLIJKE VEROEELING AAN DE TUINDERS. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft aan den minister van Economische Zaken de vol- gende schriftelijke vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat tengevoige van de omstandigheid, dat wel aan verbouwers van tomaten, doch niet aan hen, die salade teelden, steun verleend wordt, in vele tuin- dersgezinnen zulk een nood heerseht, dat sommigen a; i r d ap pel en s c i'i i 11 en eten, en brood noch kruidenierswaren meer koopen kunnen? Heeft de minister er kennis van genomen, dat door de thans getroffen steunregeling zij, die het allereerst steun behoeven, dezen niet ontvangen en zich voorbeelden voordoen, dat een tuinder, die van 11.000 ramen tomaten verkocht voor 38.000, aan steun bij eerste udtkeering bovendien nog 3600 ontving, ter wijl een ander tuinder, die, nadat hij ver- plicht werd door de teeltbeperking een ge- deelte van zijn salade uit te trekken, van 7000 ramen f 1050 maakte en in het geheel geen steun voor dat gewas verkreeg? Acht de minister een steunregeling, waarbij het voorkomt, dat de allerarmsten niets ont vangen, en de minder hard getroffenen in ver- gelijking met den eersten, een niet onaan- aienlijk bedrag aan steun ontvangen, niet zeer afkeurenswaardig If de minister bereid de Regeeringsbe- moeiing, waardoor onvoldoende hulp wordt verleend, te beeindigen en, zoo niet, alsnog ten spoedigste de salade, die na 15 April ge- oogst is, te steunen naar den vorm van het vorige jaar? Kan de minister, indien voortgegaan wordt met de Regeeringsbemoeiingen, zorg dragei», dat de te treffen maatregelen zoo tijdig ter kennis gebracht worden van de tuinders, dat dezen er rekening mee kunnen houden bij den verbouw van gewassen? HET VERVOER DER MOSSELS. De verzending van mossels van de zoo tal- rijke banken in de Zeeuwsche stroomen is wat lcwantiteit aangaat, werkelijk niet onbevre- dlgend te noemen, terwijl over het algemeen ook de kwaliteit wordt geroemd, maar daar- om kan over tamelijke financieele uitkomsten niet geroemd worden, schrijft men aan de „N. R. Crt.". Er is een tijd geweest, dat bijna uitsluitend schelpdieren door de mossel- lcweekers met hun visschersvaartuigjes wer den vervoerd, terwijl een ander deel per spoor ging. Deze scheepjes hadden in den regel geen hijzonder hoogen tonneninhoud en waren afwisselend, meest naar de plaats van her- komst, verschillend van vorm en naam: iboogaartsen, schouwen, botters, hengsten, enz„ terwijl het voor een kwarteeuw haast nog zonder uitzcndering zeilvaartuigjes wa ren, maar een omwenteling bracht de motor- beweging. In sommige jaren was het zelfs verrassend, dat in zeilvaartuigen zoo'n aantal motoren werd geplaatst. Niet alleen gaf dit aanleiding tot verbetering van het bedrijf op de banken, maar ook de verzending der ver- kochte mossels naar Belgie kreeg daardoor een ruggesteun in spoediger op de bestemming te zijn, waardoor ook het verscher aankomen der mosselen niet te versmaden viel. Deze plaatsen waren in hoofdzaak Antwerpen, Brussel, Gent en Mechelen en enkele andere, maar de eerste piaats was daarbij de boofd- afneemster: de zoogenaamde mossel-mar- chands vond men daar en worden er nog aangetroffen, die niet alleen Antwerpen be- dienen, maar ook voor verdere buitenlandsche verzending zorgden. Maar de wetenscbap wordt grooter, de vervoermiddelen verbeter- den en nu is feitelijk sedert eenige mossel- seizoenen de auto op den voorgrond getreder. voor nog geregelder, vlaggen en recht- streeksch vervoer, terwijl het knippen van mossels ook al een stoot gaf in betere rich- ting; het knippen of schoonen toch geeft min der gewicht voor eenzelfde hoeveelheid mos sels, alzoo meer te laden en ook van invloed op het invoerrecht. Na de motorvaartuigen als eerste, de auto de tweede omwenteling in de mosselverzending. Worden de prijzen nu maar beter, dan komen het voordeel en ge- mak door deze laatste wijze van vervoer nog wel beter tot hun recht. DE VOLLE GEVANGENISSEN. Naar de Tel. vemeemt, is thans tengevoige van de voile gevangenissen een afdeeling van de Rijkswerkinrichtmg te Veenhuizen open- gesteld. Een aantal gevangenen, die thans in de strafgevangenis te Amsterdam zijn opgesloten voor kleine delicten, zullen naar Veenhuizen worden overgebracht, zoodat men dan in de gevangenis te Amsterdam voorloopig voldoen- de ruimte krijgt om veroordeelden, die moe- ten wachten om hun straf te ondergaan, op te nemen. DE BOUW VAN EEN TWEEDE „STATENDAM". De besturen van het Nederlandsch Ver- bond van Vakvereenigingen en het Roomsch- Katholiek Werkliedenverbond in Nederland hebben zich tot den minister van economische zaken gericht inzake den bouw van een nieuw «chip naast de „Statendam" voor de Holland- Amerika-Lijn. Opgemerkt wordt, dat het laatste woord in deze kwestie nog niet gesproken is en ver- moedelijk ook de regeering haar meening nog niet positief heeft vastgesteld. Het adres zegt o.m.: Zijn aan den bouw groote Nederlandsche belangen verbonden, zoowel in verband met de reeds eerder naar voren gebrachte argu- menten tot behoud van de passagierslijn over den Oceaan, de industrieele verhoudingen en de financieele aangelegenbeden voor de regee ring ook voor de arbeiders staan groote be langen op het spel. De demoraliseerende in vloed, die er van een langdurige werkloos- heid uitgaat, is, zooals de regeering bekend, rampspoedig. Wanneer daarenboven de uit- voering van groote werken, waaronder onge- twijfeld de bouw van een dergelijk scbip kan worden gerekend, overgelateri zou worden aan 't buitenland, dan moet men wel beden- ken, welk een uitwerking dit moet hebben op de arbeiders, die, lang werkloos zijnde, het Nederlandsche werk aan buitenlandsche on- dernemingen zien opgedragen. Dringend wordt daarom verzocht alles in het werk te stellen, om dit werk, bestemd voor een nationale reederij, te laten uitvoeren door de Nederlandsche industrie. DEPARTEMENT VAN OECONOMISCHE ZAKEN. Bij Kon. besluit van 14 December is, met ingang van 1 Januari, aan dr. A. J. Swaving en F. K. J. Heringa, op hun verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk raadadviseur bij het departement van oeconomische zaken, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. LIVER" VERZEKERD VOOR j 150.000. De K. L. M. heeft, meldt „de Telegraaf" aan de buitenlandsche vakbladen op aviatisch gebied een korte uiteenzetting gezonden van het tragisch verloop van de vlucht van de j „Uiver" en de oorzalten van den noodlottigen ondergang. Het meerendeel der daarin ver- melde feiten hebben wij reeds gepubliceerd. Herinnerd wordt aan de gunstige weerbe- richten, welke de gezagvoerder Beekman te Cairo kreeg 'op den avond van 19 December uit Gaza, Ramleh, Amman en Rutbah, met de weerverwachting voor de streek Rutbah Bagdad. Deze weerberichten waren niet van dien aard, dat zij eenigen piloot zouden heb ben bewogen zijn vertrek uit te stellen. Te Rutbah werden lage wolken op circa 600 meter gerapporteerd en hier en daar plaatse- lijke onweersbuien. Het uitzicht werd geschat op circa 15 K.M. De deskundigen zijn tot de conclusie ge- komen, dat de machine is getroffen bij een hevigen bliksemslag, welke de inzit'tenden oogenblikkelijk heeft gedood. Het toestel is daama blijven doorvliegen tot het den grond raakte, waardoor het vemield werd, kapseis- de en in brand vloog, dooraat de benzine vlam vatte. Eichter werd alleen het inwendige door het vuur aangetast. Het omhulsel en de structuur, die van onbrandbaar metaal waren, werden niet aangetast. De lichamen van zes der zeven inzittenden werden buiten de machine aangetroffen en volkomen onaangetast door het vuur. Wel toonde medisch onderzoek typische brandwon- den op die plaatsen, waar de lichamen in aan- raking waren geweest met de metalen deelen der stoelen in de cabine. Dit bewijst, dat zij onmiddellijk door den bliksem gedood zijn. Uit Londen vememen wij, dat de ,,Uiver" voor de voile waarde, circa 150.000, ver- zekerd is bij de British Aviation Insurance Company Ltd. De geheele vloot der K. L. M. is op .premier risque" verzekerd, onverschillig op welke wijze een vliegtuig verongelukt. Omtrent de post van de ,,Uiver" meldt Aneta, dat op het hoofdkantoor van de poste- rijen te Bandoeng nog enkele duizenden brie- ven liggen, welke in zoodanigen staat ver- keeren, dat men moet trachten door verge- lijking van het handschlift der brieven met dat op de enveloppen, de adressen te vinden. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 24) (Vervolg.) Zijn wenklbrauwen gingen meei- dan ander- halve centimeter omhoog. ,,Inderdaad!" merkte hij droogjes op. ,,Maar ik heb het oog op een van lateren datum. Mogelijk was uw •wodervaren in San Luca niet van voldoend aangenamen aard, oan het zeer helder in uw herinnering vast te leggen." Dit was, wat Billy zou genoeimd hebben, een steek boven water, maar ik ontving hem zonder een spier te vertrekken. „Ik ben niooit in mijn leven te San Luca geweest", zei ik brutaal. Het antwoord van sir Henry was duidelijk in zijn blik leeshaar en wat hij zed liet aan kilaaiiheid nietis te wenschen over. „Ik vrees, dat San Luca niet zoo bevoor- rocht is, als U wilt doen voorkomen." Dit was de eerste maal in mijn leven, dat ik voor leugenaar werd uitgemaakt, ten min- ste door een man en slechts gedurenlde een seconde was mijn temperament mij de baas. Ik deed een stap naar hem toe, dooh op 't zelfde oogenlblik herdnnerde ik mij mijn belofte aan Northcote. Met bovemmatige inspanning bediwong ik mijn toom. ,,Het is wel zeer merkibaar, dat U zich uit de diplomatic heeft terug getrokken", zei ik. Wij waren beiden zoo verdiept in ons weder- zrjldsch campliimentenispel, dat wij voor een oogenlblik geen van beiden bemerkten, dat Mercia was teruiggekeerd. Het was door haar niet onopigemerkt gebleven, dat de verhouding een weaniig gespannen was en daarom had zij zoo'n haast gemaakt,* om haar kleeren te halen, teneinde te voorkomen, dat ons onder- houd tat een ongewensclhte crasis zou komen. In haar wit satijnen mantel en de sjaal van Indische zijde aver haar hoofld geslagen, zag zij er Ibekoorlijker uit dan ooit. Zij kwam naar sir Henry toe en legde haar hand zacht op zijn arm. „Wil ik ze even zeggen, dat de auto voor moet komen?" vnoeg zij. iHij keerde zich oogenblikkelijk am en ik begaf mij na een buiging voor Mercia ge- maakt te hdbben, naar dien wintertuin terug. Het korte opwindende onderhoud met Sir Henry had mij in een eendgszins strijdlustige stemming geibracht en het leek mij, dat het kamende onderhoud met Lord Sangatte een aangename manier zou zijn, am de volgende minuten deze stemming te bewaren. Daarom ging ilk, zonder tijd te verliezen, door den win tertuin en tikte op zijn deur. .Binnen", riep hij. Hij moet gevoeld helbhen, wie er tikte, want zijn uitnoodiiging, am binnen te komen, miste de gewone beleefdheid, laat staan hartelijk- heid. Ik aanvaardde het voor hetgeen het was en toen ik binnen was, sloot ik de deur achter mij. Sangatte stond met zijn rug naar den haard gekeerd en keek ongeveer even vriendelijk als een tijger, die hoofdpijn heeft. Ik ging naar hem toe en plaatsite mij in dezelfde houdlng tegen den rug van de sofa. ,,Zeg eenis, Northcote", brak hij los, niet- tegenstaande hij moeite deed, zijn kalmte te beiwaren,- „dlk zou, voor den duivel, wel eens willen weten, wat die grap van jou betee- kent." „Wij hebtoen beiden eenige mlichtingen noo- dig", antwoordlde ik. „Ik zou wel eens willen weten wat het te beteekenen heeft, dat jij Miss de Rosen beleedigt." Slechts een oogenlblik keek hij mij boosaar- dig aan; toen begon hij te lachen en wel op zoo'n ui'tdagende, gemeene mander als ik nog nooit, zelfs niet door de gnootste schurken in Zudd-Aimerika had hooren doen. „0, wriniglt de schoen daar!" riep hij. Toen zweeg hij even. BELGISCHE EN NOORSCHE FABRIEKEN HEBBEN WAPENS GELEVERD AAN BOLIVIA EN PARAGUAY. Uit verschillende bij den Volkenbond inge- komen documenten blijkt, dat uit Belgie en Noorwegen hoeveelheden wapens en munitie naar Bolivia en Paraguay zijn verzonden, in strijd met de door de regeeringeci van heide landen getroffen embargo-maatregelen. Twee ladingen zijn uit Belgie vertrokken, de eerste op 6 October via Rotterdam, de tweede op 21 October via Antwerpen. De wapenhandelaars hebben aldus het koninklijk besluit van 27 September 1.1. overtreden. Door alle ministers en zonder eenig voorbehoud werd dit besluit onderteekend, zoodat de Bel- gische regeering haar plicht heeft gedaan, alhoewel men haar verwijt het besluit later te hebben getroffen, dan alle andere Europeesche regeeringen. In Volkenbondskringen is men van oordeel, dat een onderzoek noodig is, ten einde de verantwoordelijkheden van onderge- schikte autoriteiten vast te stellen. Ook Noorwegen had zich hij het embargo aangesloten, doch met dit voorbehoud, dat de bestellingen, die ingekomen waren vooraleer het verbod van wapenexport werd uitgevaar- digd, mochten doorgaan. Na herhaald aandringen van Engeland en andere landen, werd dit voorbehoud ingetrok- ken. Later vemam de Noorsche regeering evenwel, dat het embargo door andere landen niet gerespecteerd werd, waarop zij den Vol kenbond mededeelde, dat zij voornemens was, machtiging te verleenen tot export van wa pens. Te Geneve betreurt men, dat dit eerste ex periment van intemationaal embargo in twee naties werd belemmerd. Zeer actieve onder- handelingen worden thans te Geneve gevoerd, evenals te Brussel en Oslo, teneinde dit inci dent zoo spoedig mogelijk op te lossen. FLANDIN OVER HET JAAR 1935. De Fransche minister-president Flandin heeft in een onderhoud met de .Petit Pari- sien" verkiaard, dat hij het jaar 1935 in vele opzichten als beslissend beschouwd, vooral voor de handhaving van den vrede. Hij her- innerde er aan, dat Mussolini dat jaar al lang geleden als van groot belang heeft geken- merkt. Flandin zeide, dat hij een sterke hoop heeft, dat men de moeilijke klippen zal omzeilen niet slechts met vermijding van den Oorlog, die een misdaad tegen de menschheid zou zijn, maar zelfs met consolidatie van den vrede. De Saarstemming aldus vervolgde de minister biedt, dank zij den maatregelen, genomen onder toezicht van den Volkenbond, niet meer zooveel gevaar voor de Franscb- Duitsclie betrekkingen, als het eenigen tijd geleden scheen. Indien, zooals wij alien hopen, de stemming eerlijk zal zijn, de bepalingen in acht worden genomen en de plichten weder- zijds worden vervuld, dan zal een belacigrijke stap gedaan zijn tot berstel van het vertrou- wen in de betrekkingen waamaar de twee groote nabuurstaten moeten streven in het belang van den Europeeschen vrede. De aanstaande reis van Laval naar Rome brengt de Italiaansch-Fransche betrekkingen in een nfieuw kader of liever in een kader, dat zij nooit hadden mogen verliezen als men zich aan beide zijden van de Alpen had herinnerd, dat beide Latijnsche mogendheden gemeen- schappelijke interessen hadden tot handhaving van den vrede en in acht neming der verdra- gen. De uitnoodiging tot een bezoek aan Londen, die de Britsche regeering onlangs tot Frank- rijk heeft gericht, om bij het begin van het nieUwe jaar te spreken ever alle politieke en economische kwesties, die de beide volken be- treffen, bewijst den wil tot gemeenschappelijk streven naar de consolidatie van den wereld- vrede. De intemationale hemel is dus sedert eenige weken bevrijd van de wolken, die hem ver- duisterden. Ik heb geen reden aldus de premier om te twijfelen aan den wil van alle verantwoordelijke staatslieden tot voort- zetting van het werk van wederzijdsche toe- nadering. Indien het oorlogsgevaar vermin- dert, stijgt de kans op een bloeiperiode. Alleen al het feit, dat de volken en de regeeringen daarvan overtuigd zijn, vergroot de zekerheid en veiligheid van het menschdom voor 1935 in belangrijke mate. Het jaar 1935 zal ook een belangrij.k jaar zijn in het kader van het herstel der economi-' sche fouten, die in het tijdvak na den oorlog zijn gemaakt. Na een toespeling op verschil lende voorgenomen economische maatregelen nam Flandin stelling ten aanzien van het hem gemaakte verwijt, als zou hij de economische kwesties op den voorgrond hebben gebracht ten koste van de staatshervorming. Eerst aldus zeide hij moet Frankrijk leven, daar- na kan de staat hervormd worden. V6<5r 6 Februari zal de Kamer niet slechts een reorganisatie van het rechtswezen, maar ook van de gerechten zelf worden voorgelegd. De deeling d,er machten moet werkelijkheid worden. Flandin besloot met de opmerking, dat hij geloofde, dat er geen Franschman, vrij van Mijn vdngers jeukten am hem by zijn strot te grijpen en zijn hoofd tegen den muur te kwakken, maar missehien gelukkig voor ons beiden mijn belofte aan Northcote hield mij in bedwang. ,,'Niu, ik weet niet, hoe jij er over denkt", zei hij snauiwend, „maar het komt mij voor, dat jij en ik niet am een vrouw moeten twi's- ten, vooral nu niet. Vrouwen en zaken gaan niet somen." „Ik denk in dilt geval wel", zed ik, ,,tenzij je de zaak een weinig eerlijker hehandelt." Hij gaf mij een blik, die nu juist geen aan- spraak kon doen gelden op den naam van v ri endschappe 1 ijikh eid „Je stelt je zeer zonderling aan, Northcote. Ik ben niet iemand, die zich ongestraft laat bedredgen, dat moet je toch weten." Ik begon te lachen. „0, als het daar op aan komt", zei ik, ,,geloof ik, dat je omtrent mijn gesteltenis ook niet geheel onkundig bent." Ik zed dit maar op goed geluk af, want tot nu toe wist ik in het geheel niet, wat en hoe- veel Sangatte van den ongunstigen levensloop van mijn dutobelganger afwist. Dat zijn ken nis ten dden opzichte vrij uitgebreid was, bleek duidelijk uit zijn antwoord op mijn uitlating. ,,Ik wil gaame gelooven, dat je een reuzen- schurk bent, Northcote", zei hij met een soort appreoiatie, „maar ndettegenstaande dat, zal ik mij toch in deze aangelegenheid geen in- menging laten welgevallen. Jij speelt jouw spel en ik het mijne." ,,Mijn eenige tegenwerping is", antwoordde ik, „dat jij dan al een heel smerig spelletje speelt". Hij werd vuurrood. ,,'t Is iets geheel nieuws, jou als zedenpreker te zien optreden", smaalde hij. „Wat is eigenlijk de zaak? Is het jouw bedoefing, dat meisje te trouwen?" Ik hield mij kalm. „Laten wij den naam van Miss de Rosen er buiten houden", stelde ik voor. Laten wij aannemen, dat zoolang de Maatschappij nog niet is opgericht, het beter is voor jou en voor de zaken in het algemeen is, dat je je gevoelens binnen be- hoorlijke grenzen weet te houden". Er moet zeker een gevaarlijk dreigende toon in mijn stem geklonken hebben, want hoe woedend hij ook was, kon ik zien dat mijn woorden zijn houding deden matigen. Hij waagde echter nog een laatste poging, om mij te overbluffen. „Als je denkt, dat je me bang kan maken, dan heb je het bij het verkeerde eind. Wij zijn hier niet in 3uid-Amerika; bedenk dat". Ik glimlachte. ,,Als dat het geval was, zou ik de moeite niet genomen hebben, je te waar- schuwen", zei ik op schertsenden toon. Er volgde een kort stilzwijgen. Samgatte stond mij kwaadaardig aan te kijken en, zoo als ik veronderstel den toestand te overdem- ken. Eindelijk schokschouderde hij. ,,Enfin", zei hij knorrig, „dan moet jij je zin maar hebben, ik wil het belang van de Maatschappij niet in den weg staan, dat is mij meer waard, dan welke vrouw ook". ,,Je hebt gelijk", zei ik vriendelijk", ,,ik dacht wel, dat je een praktischen kijk op de zaak zou krijgen". Terwijl ik sprak, gaf de groote pendule op den scboorsteenmantel een zwaren gongslag. Het was 6&n uur. Ik werd er terstond aan herinnerd, dat Billy missehien op mij wachtte. ,,Aangezien wij deze kleine aangelegen heid - hebben afgehandeld", zei ik, van de sofa opstaande, ,,denk ik maar naar huis te gaan". Even hield ik op. ,,Ik bedank je ten zeerste voor je aangenamen avond. Wel te rusten", voegde ik er aan toe. Be uitdrukking op het gelaat van Sangatte sprak encyclopedieen, doch uit zijn mond kwam geen enkele klank en aangezien ik hierdoor in de verondersteUinig werd ver- sterkt, dat hij geen verlenging van conversatie wenschte, verliet ik het vertrek. Ik ging naar de hal, waar ik door een ge- galoneerden bediende aan mijn jas en hoed geholpen werd, en die mij daarna uitgeleide deed. partijgeest, zou zijn, die niet zal erkennen, dat zijn uitwendige en inwendige veiligheid aan het einde van 1934 gegroeid is. Het zou onrechtvaardig zrjn, niet het grootste deel van deze verdienste aan Doumergue toe te kennen. Mijn einddoel is het aldus Flandin den producent, den arbeider en den spaarder een volkomen zekerheid te geven. Zoolang er be- voorrechte werkloozen en speculanten zijn, zal ik mijn taak niet als volbracht beschouwen. MYSTERIEUS EINDE VAN EEN DIPLOMAAT. De politie heeft een mysterieuse misdaad in onderzoek. Het slachtoffer is een buiten landsche diplomaat. In de vestibule van een gebouw in het Westen van New-York werd het lijk gevonden van een man, die zooals bleek, werkzaam was geweest in den diploma- tieken dienst van Ecuador. Zijn naam was Ernesto Chacon Quirola Hij was op weg naar Europa, waar hij een gezantschapspost zou aanvaarden. Het lijk was geheel geplunderd. In zijn zakken werden slechts gevonden een dollar- biljet en een passagebiljet voor een naar Duitschland vertrekkend Hapag-schip. Op het lijk konden geen sporen van geweldpleging worden geconstateerd. TEKORT AAN VERBANDSTOFFEN. Als gevolg van het tekort aan deviezen hebben de Berlijnsche ziekenhuizen te kampen met een tekort aan verbandmateriaal. In sommige ziekenhuizen gebruikt men reeds Ersatz-verbandstoffen, doch er wordt over geklaagd, dat deze niet zoo goed zijn. als die van origineel katoen. Ook goud voor tandheelkundige doeleinden begint thans schaarsch te worden. WERVEN VAN COCjKERILL GESLOTEN. De scheepswerven te Hoboken bij Antwer pen van de bekende Belgische hoaatschappij Jobn Oockerill hebben baar poorten gesloten wegens gebrek aan orders. Dientengevolge zijn omstreeks 1000 arbeiders broodeloos gewor- den. De maatschappij voert nog ondenhandelin- gen met de Russische regeering over den bouw van drie schepen, doch zij eischt, dat de Belgische regeering zich garant zal stellen voor de financieele afwikkeling der trans- actie. Wanneer de besprekingen slagen, zal het werk op e werven hervat kunnen worden. >n De laatste order, die Cockerill heeft uitge- voerd, was de bouw van de mailboot ,,Prins Boudewijn" voor den dienst tusschen Oostende en Dover. Besprekingen zijn thans gaande over den bouw van een tweede mailboot, die „Koning Albert" zal heeten. Hiermee zou bij welslagen der onderhandelingen over acht a negen maanden een aanvang gemaakt kunnen worden. De werven van Oockerill waren de laatste Belgische werven, waar nog zeeschepen wer den gebouwd. VLOOTVERDRAG DOOR JAPAN DEFINITIEF OPGEZEGD. De Japansohe gezant heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het ministerie van bui tenlandsche zaken, om informed te doen weten, dat Japan op dit uur van bezoek aan de Amerikaansche regeering heeft doen weten dat het het vlootverdrag van Washington op- zegt. Dit verdrag heeft de groote vloten van de wereld gedurende 12 jaar beperkt gehou- den. De opzegging door Japan kan eerst over 2 jaar ingaan, zoodat het verdrag nog tot het eind van 1936 van kracht blijft. Inmiddels zijn de Amerikaansche gedelegeerden voor de vlootbesprekingen te Londen Zaterdagavond naar hdn vaderland scheep gegaan. Indien. Japan zijn houding niet radicaal verandert komen de Amerikanen niet naar Engdand terug voor verdere besprekingen. Bij de be palingen van het verdrag moet er in 1935 weer een vlootconferentie worden gehouden, maar onder de bestaande omstandigheden. De opwindende gebeurtenissen van dezen avond betwistten elkaar den voorrang in mijn gedachtengang, zoodat ik voor een oogenblik mijn voortdurende gevaar vergeten had. Ik liep nu snel door, terwijl ik over de mij op- gedane ervaring nadacht en trachtte de ver schillende dingen met elkaar in juist verband te brengen. Ik had nu een vrij goed overzicht van mijn verhouding, zoowel ten opzichte van Lam- mersfield, als van Sangatte, terwijl mijn ken- nismaking met Mercia, naar het mij toescheen in de gewenschte richting vorderde. Of zij in haar hart mij nog schuldig ge loofde aan de bloedige misdaden, waarvan zij mij in het begin had heschuldigd, daar kon ik mij geen idee van vormen. Indien het zoo was, dan vend ik het toch wel bemoedigend voor mij, dat zij mij tegen Maurice had gewaarschuwd. Vreemd, dat ik met haar nooit over dat geheimzinnige telegram had gesproken, dat zonder twijfel tooh de bedoeling had, mijn leven te redden. Dat die waarschuwing emstig was bedoeld, was achteraf maar al te duidelijk gebleken. Zou zij het zelf verzon den heiblben? Maar indien dit zoo was, hoe klopte dit dan met haar bijna hartstochtelijke ontkenning, dat zij iets van de Milfordzaak wist. Gedurende eenige minuten pijnigde ik mijn hersens tevergeefs met dit vraagstuk en toen gleden mijn gedachten naar Sir Henry Tre- gattock. Hoe kort ons onderhoud ook was geweest, had het toch voor mij de eerste glimp van inlichting betreffende het verleden van Northcote opgeleverd. San Luca. Dus daar was 't, waar de sleutel van het geheim zich bevond. Een duivelsch geschikte plaats er voor, dacht ik, niettegenstaande de be- fichten ervan gewoonlijk sterk overdreven waren. (Wordlt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1