Gemengde Berichten HONTENISSE. CRISISPUBLICATIEN PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. Cbnrad Veidit toont oak in deze rol, die van (ten. commandant, welk een machtig kunste- naar hij is. Hoe sober met enkele geibaren raaar met bat telle kijiken van zijn starende oogen Iheeft hij alleen maar aan zijn ontlui- kende en groeiende sympathie voor de mooie verpleegster en hoe prachitdg van beelding is zijn aarzeling als Martha voor den krijigsraad staat Wat voorts deze film tot een der beste maakt is de met groote zorg en toewrjding opgabouwde Vtaamsehe stad en de in vele mo- meoten te bewonlderen massa-regie. Ook een film ate ,,Ik was een spdon" (I was a spy) laat genadeloos de gruwelen van den oorlog zien al worden die hier in plaats van in Joopgraven gevoeld in wat er in diepste weazen leeft onder een bevolking in de macht van een overheerscher. De fiiguur van de moedage vehpleegster- apiarme alleen al draagt in zioh al wat oor- .logseUende beteekent. Benoeming. Tot voorzitter van een der stembureaux in bet Saargelbied is benoemd de heer Mr. R. J. J. Lam'booy, burgemeester dezer gemeente. Vechtpartij. In verlband met de mishandelimg van Zon- dag j.l. werden twee verdachten gearresteerd door de marechaussee. De eene vendachte, zekere K., heeft bekend en is vrijgelaten, ter wijl de andere, zekere v. K., ter besdhikking van de justitde te MSddelburg is gesteld. MEDEDEBLINfi VAN DE LANDBOUW- CJR.1SIS-ORGANISATIE VOOR ZEELAND. Suikerbieten. De Land'bouw-Crisis-Organisatie voor Zee- tanrt maakt bekend, dat telers van suikerbie ten een aanvraag-formulier voor garantie- bewijzen vo6r 4 Januari 1935 aan haar adres moeten opzenden. Bedoeld aanvraag-formulier zal den telers bmnenkort worden toegezonden. Aan telers, die tot dusverre geen garantie bezeten habben, kan tihans ook garantie wor den verleend. Beide categorien dienen, indien zij op 22 De- camber voormeld aanvraagformulier nog niet hebben ontvangen, er onverwijld een aan te vragen aan ons kantoor te Goes of bij de dis tricts-sec retarissen, ten einde het alsnog voor 4 Januari 1935 ingevuld te kunnen inleveren. Steun veldboonen. Bij ministerieele beschikking is vastgesteld, dat veldboonen, op contract geteeld en waar- voor een contractprijs hoager dan 10 per 100 K.G. is betaald, niet voor steun in aan- merking komen. Voor dergelijke partijen mag geen dorschbriefje ingezonden worden. Verandering van bedrijf. Ieder bij de L. C. O. v. Zeeland aangeslo- ten teler dient bij verbuizing opgave daarvan te doen aan de Afd. Alg. Zaken L. C. O. v. Zeeland, Goes, onder opgave van oud- en meuw adres en van zijn organisatie-nummer. Eveneens dient deze opgave gedaan te wor den, wanneer door overlijden of anderszins, het bedrijf van eigenaar verandert. TRACTOR DOOR AFSLUITBOOMEN GEREDEN. Dansdagmiddag om even vier uur reed een tractor met aanhangwagen, geladen met kool en toebeboorende aan den expediteur W. uit de residentie, komende uit de richting Ooster- bout, door de ijzeren afsluitboomen van den spoonwagovergang bij den Driesprong nabij Breda. De eerste van de boomen knapte fi- naal af, terwijl de tractor op het eerste spoor kwam te staan, waarop juist uit de ricbting "Rlburg de personentrein 188 naderde, zoo meldt de Msb. Doordat van den blokpost ter plaatse een signaal, dat reeds op vedlig stond, weer op on- veaJig werd gezet, kon de trein nog juist op tijd tot stilstand worden gebracht. Een doo- delijk ongeluk werd zoodoende vrij zeker voorkomen. De chauffeur van den tractor, ze kere A. van bier, en iemand, die naast hem zal, kwamen thans vrij met den schrik en enkele kleine kwetsuren, die door dr. Muijters in. bet St. Ignatius-ziekenhuis te Breda wer- deri verbonden. De tractor kreeg betrekkelij'k weinig" schade, doch moest niettemin worden weggesleept. De politie van Teteringen maakte proces- verfoaal op. SMOKKELAAR GEDOOD. Woensdagmiorgen hebben rijksambtenaren te Maastricht een auto, die te Smima over de Belgiscbe grens was gekomen, beladen met boter en suiker, achtervolgd. De auto wilde weer over de grens ontiwijken, door den kort- sten weg door de stad te nemen en dan bij VeQdwereld over de grens te gaan. De amlbte- naren sdhoten op den auto, waardoor de chauffeur de maoht over het stuur verloor en de auto tegen een boom botste. De 20jarige H. W. uit Sittard werd op slag gedood. De andere inzittende, de 25jarige H. uit Hoens- broek, werd door een schot getroffen en moest naaT het ziekenhuis te Maastricht worden vervoerd. HET VALSOHE MUNTERS-PROCES TE ANTWERPEN. Dinsdag heeft zich i» het proces tegen de 23 Belgiscbe en Nederlandsche valsche mun- ters, die zich, zoo meldt bet Handelefolad, wegens het vervaardigen van 6300 valsche- bankbiljetten van 100 en een groot aantal valsche rijksdaalders voor de rechbtank te Antwerpen hebben te verantwoorden, een kleine sensatie voorgedaan. Bij de opening van de zitting verzocbt de vertegenwoordiger van bet O. M., dat de rechtbank zich onbe- voegd zou verklaren op grond van het feit, dat zij geen zaken mag behandelen waarin atraffen van 15 jaar dwangarbeid zijn te verwachten. In het onderhavige geval echter sullen er waarschijnlijk zelfs straffen van 20 jaar dwangarbeid worden geeischt en dus be- hoort deze zaak tbuis voor het Hof van Ge- joworenen. Tot veribaizing van de beklaagden, die van deze juridische overwegingen natuur- lijik niets begrepen, verklaarde de rechtbank zach daarop onbevoegd. EEN MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. De juryrecbtbank te Berlijn heeft Woens- dag den 34jarigen Erich Sabelke, die in Juni zijn vrouiw en driejarilg. kind met bijlslagen had vermoord, ter dood veroordeeld. ESPERANTO IN DUITSCHEAND. Overeenkomstig een bericht in de Jewish Chronicle is in Duitschland een organisatie opgericht ter beoefening van esperanto onder den naam: „Neue Deutsche Esperanto Bewe- gung". Deize organisatie heeft in haar statu tes! nadrukkelijk vastgesteld, dat ieder, die REIZEN BEZORGDE HEM CONSTEPATIE. Verkooper vertelt, hoe hij zich ,,fit" houdt. ,,Ik ben handeisreizdiger", schrijf.t iemand ons, ,,,en als ik er niet steeds iets voor in- neem, heb ik door bet voortdurend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat hiervoor in- _derdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort. Elken Zaterdagavond neem ik een groote dosdls Kruschen en op Zondag, ais ik niet hoef te werken, hebben de zouten hun uiitjwerkinig. Op weekdagen neem ik direct na bet opstaan een kleine dosis. Den geheelen dag door moet ik in de weer zijn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat me den heelen dag fit houdt. Ik heb ook wel eens andere laxeenmiiddelen geprobeerd, maar ik heb de ervaring, dat deze of wel onivoldoende waren of te kracbtiig werkten." V. L. Kruschen Salts is een natuurlijk recept, om een inwendige licbamelijke zuiverheid te be- houden. De zes zouten in Kruschen sporen Utw afvoerorganen zachtjes tot regelmatige werking aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algebee- len gezonidbeidstoestand schaden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apotbekers en drogisten a 0,90 en 1,60 per flacon, omzethelasting inlbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenvenpakking de naam Rowntree Hiandels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. als lid wenscht toe te treden moet verklaren, dat hij, ntooh zijn eohtgenoote ndet-Arier is. Indien zoo merkt de Jewish Chronicle op dr. Zamenhoff, de uitvinder van het espe ranto, thans nog in leven zou zijn, zou hij van deze Duitsche vereeniging geen lid kunnen woiden, omdat hjjeen Jood was. Na informatde bij de British Esperanto As sociation is de redactie van de J. Ohr. geble- ken, dat de „Neue Deutsche Esperanto Be- wegung" niet is aangesloten bij de Internatio nale Organisatie, en dat zij op grond van haar huidige sbatuten ook niet tot deze organisa tie zou worden toegelaten. HET GEHEIMZINNIGE VLIEGTUIG EENSTER? Van een eiland in het Noorden komt thans een bericht, dat zou doen denken dat het ge- heimzinnige vldegtuig, hetwelk men telkens meent waargenomen te hebiben, een... stcr is. Op een avond kort geleden zag men op dit eiland een sterk wonderbaarlijk licht, dat zich met groote snelheid heen en weer en op en neer scheen te bewegen aan den hemel. Het licht was nu eens rood, dan weer groen en vervolgens wit. Er kwamen hoe langer hoe meer menschen bij, alien zagen bet licht en men was het er over eens dat het het geheim- zinnige vliegtuig moest zijn. Sommigen meen- den zelfs het geforom van motoren te hooren. Tot de waamemers behoorden de predikant en het hoofd van de politie, die besloten de zaak nader te onderzoeken. Zij kwamen daar- bij tot de siotsom, dat het licht inderdaad een ster was. Zij observeerden het namelijk met behulp van eenige vaste steunpunten en constaiteerden dat het zich niet bewoog. De zoogenaamde heweging was een gevolg van geziohtshearog door het wolkenspel v66r de ster. DE GEV AN GEN IS AES UNIVERSITEIT. Een oude man van 60 jaar meldde zich aan bij een politiebureau te Stockholm, waar hij een aantal inhrekerswerktuigen liet zien en vroeg gearresteerd te worden. Toen de politie dit weigerde, gooide hij een steen door een raam van een juwelierswinkel en nam eenige horloges weg. Toen werd hij ge- arresiteerd. Hij verklaarde jarenlamg in de ge- vangenis te hebben gezeben, waar de een- zaamheid hem z66 goed deed, dat hij er weer naar terug verlangde. Men stelde een onder- zoek naar zijn geestvermogens in. Hot bleek toen, dat men met een buitenge- woon intelldgenten man te doen had. Gedurende zijn gevangenschap had hij ver- sohillende wetenschappen bestudeerd. Hij had zelfs een bij'zondere studie gemaakt van de relativiteits-itheorie van Einstein en zich voor bereid voor universitaire examens. Voortgezette vergadering van Dinsdag 18 Dec. des middags half drie. (2. Vervolg.) Wijziging reglement op overzet- veren in Zeeland. Bij het voorstel tot wijiziging van het Regle ment op de averzetveren in Zeeland kwam vooral het niet geven van betalingsbewijzen op verscihillende veren ter sprake, sommige leden achtten dit verkeerd, andere meenden, dat dergelijke kleine bedrijven niet belast mogen worden met de aanstelling van iemand voor het afgeven van kaartjes. Een lid merkte op, dat het is als bij een taxi, dan krijgt men toch ook geen bewijs. Bij de ver- dere bespreking werd gevraagd goed toe te zien, dat de veerman een geoefend varens- man is, terwijl Ged. Staten nog mededeelden, dat de naleving van de verplichtiing om vol- doende reddings- en brandbluschmateriaal aanweizig te hebben, gecontroleerd wordt door den Provincialen waterstaat. Aangenomen na een korte opmerking van den heer Van Duin. Wijziging ZeeuwschZuid-Hollandsch V erenreglement. Betreffende het voorstel tot wijziging van het bovengenoemde reglement werd van de zijde van Ged. Staten er op gewezen, dat het niet zoo eenvoudig is aan het publiek ter ken- nis te bremgen of een vaartuig al dan niet voor den betrokken veerdienst geschikt is ver- klaard. Aangenomen. Verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon. In een der afdeelingen wilde een lid deze verordening ook voor de bebouwde kommen der gemeenten doen gelden, en voorts dat de verordening ook kan worden aangevuld door gemeenbeverordeningen. Dit ligt volgens een lid van Ged. Staten meer op den weg der ge meenten, maar Ged. Staten zullen de denk- beelden nader ovenwegen. In een andere afldee- ling kwam speciaal de lintbebouwing naar voren en deelden Ged. Staten mede, er mede bezig te zijn en zelfs in het bijzonder er op te zijn bedacht om het niatuurschoon te behou- den. Aangenomen. Wijziging Reglement waterschap De Damespolder. In een der afdeelingen is op een vraag van een der leden er op gewezen, dait 5 per jaar voor een gezworene te weinig is en daarom f 15 wordt voorgesteld. Aangenomen. Wijziging reglement uitwatering polders Willem c.a. Bij het voorstel tot wijziging van het bij zonder reglement op het bebeer der uitwate ring van de polders Willem c.a. in Noord- Beveland, zeiden Ged. Staten op een vraag van een der leden, dat zij zullen overwegen om in het formulier der afkccidiging den datum der vergadering aan te geven, zooals in het ontwerp-voorstel is aangegeven. Aangenomen. Aanvulling provineiaal wegenplan. Het voorsted om op te nemen een weg Zie- rikzee - Moriaanshoofd - Serooskerke - Noord- welle - Renesse - Haamsitede - Burg - Westen- scihouwen, met zijtak van Haamstede naar het vliegveld, deed vragen stellen waarom niet een weg direct door van Serooskerke naar Haamstede kan worden aangelegd. In een af- deeling zeide een lid van Ged. Staten, dat men ook rekening moet houden met het toegewezen aantal K.M. en dat de mooie omgeving van Renesse, waar des zomers nogal wat pensiom- gaisten komen, van beteekenis is. In een an dere afdeeling luidde het antwoord, dat de ge- projecteertde weg deel is van het Provineiaal wegenplan. De heer CATSHOEK vraagt of er werkelijk een nieuwe weg op Schouwen zal komen. De heer DEN BOER zegt dat de bedoelde provinciale weg een algemeen belang is, voor al in verband met het auto-verkeer. De heer DIELEMAN gaf eenige inlichtin- gen over het voorstel van Ged. Staten dat hiema werd aangenomen. Adressen herziening jaarwedden- regeling. 'Het voorstel tot afwijzing van de verzoeken van den Cenitr. Bond van Transportarbeiders en van F. L. de Pauw c.s. tot verhooging van het werkplaatapersoneel en van de bestellers bij den Prov. Stoomibootdienst op de Wester- schelde, deed in een der afdeelingen een lid opmerken, dat de motde-Onderdijk wel sprak over ,,varend personeel", maar dit is geen be- zwaar ook voor het „niet-varend" verbeterin- gen in te voeren, doch hij erkende de moedlijk- heid om dit tihans te doen. Dit geeft een lid van Ged. Staten toe, van een lagere bezoldi- ging dan in het particulier bedrijf is geen sprake. Aangenomen. Samenvoeging van polders. Het voorstel om over 1935 en 1936 een bedrag van f 5000 ter beschikking van Ged. Staten te stellen, opdat deze daaruit de kos- ten bestrijden ter zake van een vooronder- zoek in verband met eventueele samenvoeging van polders, heeft in alle afdeelingen een onderwerp van uitvoerige bespreking uitge- maakt. Bij die besprekingen is van de zijde van Ged. Staten o.a. opgemerkt, dat het niet de bedoe- ling is een commissie samen te stellen, waarin dan ook Statenleden zitting zouden hebben. Verder, dat aan het voorstel een verzoek is voorafgegaan van verschillende vereenigingen in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aan den ,,Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond" om pogingen in het werk te stellen, die tot samen voeging van polders zouden kunnen leiden. De zaak is, dat aan de voorbereiding heel wat technisch werk vastzit, dat onmogelijk door Ged. Staten zelf kan geschieden. Ook de Provinciale waterstaat beschikt niet over voldoende personeel en daarom zal een technisch-deskundige het in handen krijgen, die dan onder leiding van den Hoofdingenieur en eventueel na goedkeuring van Ged. Staten zal tracihten tot het doen van voorstellen te geraken. Er is dus van een positief plan op het oogenblik nog geen sprake en eerst als dit wel zoo Is, kan het denkbeeld van een commis sie in overweging worden genomen. Een lid verwacht dat de zaak, als nu wordt begonnen, misschien over 50 tot 60 jaar haar beslag zal hebben gekregen. Ook de tertiaire wegen werden besproken en op de mogelijkheid van oprichting van z.g. „wegschappen" zooals die b.v. in Friesland voorkomen. De suatie- toestanden zullen door samenvoeging veel verbeteren. Een tweetal leden eener andere afdeeling meenden, dat de zaak meer op den weg van het Rijk ligt. Een hunner meende, dat nauw- keurig onderzoek zou kunnen plaats hebben, maar de gedachte van samenvoeging zou naar de meening van spreker voorloopig nog op den achtergrond moeten blijven. Het andere lid wilde liever een onderzoek naar de mogelijk heid van meer rationeel beheer. Een derde lid is tegen het voorstel omdat het de bedoe- llng is te geraken tot samenvoeging van pol ders, die anders onwillig zijn en nu dus ge- dwongen zullen worden zich te richten naar de belangen van de omliggende polders Van de leden, die met het voorstel mede gingen, wilde een lid eenige Statenleden bij het onderzoek betrekken: een ander wilde lezen: ten hoogste /5000; een laatste spreker wilde aandringen op zuinig zijn. Van de zijde van Ged. Staten werd er op gewezen, dat men gaarne zou zien dat de verdediging der polders Staatstaak was, maar dat men daar echter voorloopig nog niet aan toe is. Wanneer men reeds verbetering zou kunnen brengen in afwatering en wegen, ook in de kleinere polders dan zou al heel wat bereikt zijn. Ook kan in deze samenvoeging een belangrijke bezuiniging zijn gelegen. Reeds eerder hebben de Staten de wensche lijkheid van samenvoeging uitgesproken. Toe- voeging van ,,ten hoogste" achten Ged. Staten niet noodzakelijk. Voorts oordeelen zij het op- nemen van de Statenleden in de commissie noch noodig noch gewenscht. Het gaat om de voorlichting door een ingenieur of deskun- dige op waterschapsgebied; iemand, die een schakel vormt tusschen den Polder- en Wa terschapsbond en den Provincialen Waterstaat en daarenboven voldoenden tijd beschikbaar heeft. In de nog niet genoemde afdeeling vroeg een lid of de resultaten van het onderzoek wel zullen opwegen tegen de beduidend hooge kosten. Hij is in beginsel niet tegen samenvoeging maar vreest moeilijkheden omdat iedere pol der zijn aparte belangen heeft. Verschillende andere leden achtten de uit- gave van f 5000 niet te verdedigen, een noem- de het gewenscht, dat de betrokken polders zelf de kosten betalen, een ander staat zeer sceptisch tegenover het voorstel en weer een ander acht het weggeworpen geld. Een ander lid is tot de conclusie gekomen, dat de Zeeuwscihe Polder- en Waterschaps bond blijtobaar van gedadhte is veranderd, daar deze vroeger van samensmelting niet wilde hooren. Samensmelting van de vele polders met gerinige oppervlakte zal, tot be- sparing leiden en tevens tot een billij'ke ver- deeling van de lasten van binnen- en buiten- polders. Van de zijde van Ged. Staten werd m deze afdeeling gezagd, dat het geenszins in de be- doeling liigt, klakkeloos polders samen te voe- gen. Het onderzoek moet uittwijzen, welke polders daarvoor in aanimerking komen. Tegen de geuite mogelijiklheid om het werk op te dragen aan de tweede afdeeling, ver- zette men zich van de zijde van Ged. Staten, men is daar reeds met wenk overladen en ook tegen het doen mede betalen door de polders. In hun antwoord op het algemeen verslag betuiigden Ged. Staten hun ingenomenheid met de ontvangst, die hun voorstel bij de af deelingen wel ten deed viel in het algemeen, doch het bleek tot 'hun leedwezen, dat men niet in alle deelen de bedoeling van hun col lege doorziet. Een commissie, met of zonder leden der Staten daarin, kan den artbeid, die een zuivere amhtenaarstaak is, bezwaarlijk verrichten. Aan de betrokken afdeeling der Griffie kan dit werk niet worden opgedragen, omdat het, zooal niet uitsluitend, dan toch voor een groot deel op het terredn moet wor den verricht; aan den Provincialen Water staat niet, omdat het, al is het dan, niet werk van een dag, toch vordert gestadige en zoo weinig mogelijk onderhroken toewijddng; laatstgenoemde tak van diensit kan, in ver band met hare andere werkzaamheden, deze als noodzakelijke eisch te stellen continuiteit in den anbeid geenszins garandeeren. Een commissie uit de Staten kan eerst later gewenscht blijken te zijn, als de rapporten en voorstellen er zijn. Noch op een uitspraak omitrent de onaanvechtlbare samenvoeging als zoodaniig de theorie noch op eenige samenvoeging in concrete de praktijk wordt door het voteeren der aangevraagde gelden vooruitigeloopen. Art. 13 der Water- staatswet 1900 gehiedt dat de betrokken pol ders te voren gehoord moeten worden. Een Rijkstaak is hier niet aanweziig, hetgeen een niet uitsluitend te betreuren omstandi-gheid moet worden genoemd, omdat nu de Provin ciale Staten „foaas in eigen huis" kunnen zijn. Samenvoeging van polders is nog iets anders dan verschuiving van een gedeelte der lasten naar verder binnenwaarts gelagen pol ders, want dit kan ook op andere wijze ge schieden, o.a. door oprichting van een dijk- verdedigingswaterschap en dit heeft ook de aandacht van Ged. Staten. Daarfbij is nu niet uit te maken of men de belanighebbenden dan moet zoeken binnien een bepaald aantal K.M. van den dijk, omdat de belangensferen moe ten worden gevonden naar de natuurlijke he- grenzingen der binnenpolders. Het is niet vast of het bedrag voldoende is of te groat zal zijn, maar in ieder geval wordt het over 2 jaar verdeeld en zuinigheid zal natuur lijk worden betnaoht. De heer ERASMUS zeide dat de samenvoe ging van polders met zeer veel moeite ge- paard zal gaan. Ook is het een groote vraag of het een voordeel zal zijn voor kleine pol ders. Het vereenigen van eenige polders met gemeenschappelijke ibelangen kan wellicht aanbeveling verdienen. Het onderhoud van de kustverdediging be- hoort meer aan het rijk dan aan de pWders. Een uittreding van de polders kan geen ver- mindering van lasten tengevolge hebben. Hij is er tegen dat de lasten van de kust verdediging op de binnenpo'ders worden over- gebracht. De heer VOGELAAR is voor het voorstel van Ged. Staten. Wij moeten niet verder gaan dan een onderzoek instellen. Na dit onderzoek krijgen wij een uitgebreid rapport en dan kun nen wij beslisseci. De heer DE BAARE zeide dat zijn fractie steun aan het voorstel van Ged. Staten zal verleenen, omdat er een algemeen belang mede gediend zal zijn. Hij kan zich niet voorstel len dat er leden zijn die tegen samenwerking van polders zijn. Groepen van kleine polders behooren bij eikaar gevoegd te worden. De heer Erasmus loopt vooruit op het onderzoek dat nog ingesteld moet worden. Hij zou het instellen van een speciale com missie uit de Prov. Staten voor polderzaken willen voorstellen, evenals zulks in Noord- Brabant bestaat. De heer KODDE noemt het instellen van een onderzoek niet zoo eenvoudig en hij ver wacht er weinig resultaat van. De 5000 zouden dan ook in de provinciale kas kunnen blijven. De gedachte van het voorstel dat samen werking gewenscht is, had wel iets soepeler gesteld kunnen worden. Wij moeten ook onderzoeken of er niet iets schort aan het beheer der polders. Hieraan mag ook wel aandacht worden geschcnken. De zaak dient grondig onderzocht te worden. De heer ADRIAANSE zeide dat de kosten van het onderzoek op 5000 worden geraamd, doch hierbij zal het niet blijven. Den deskun- dige ziet hij als schakel tusschen het provin eiaal bestuur en de polders. Hij had practische bezwaren en zag liever een provinciale polder- en waterschapsstaat met provineiaal personeel. De heer DE FEIJTER ziet ook veel moei lijkheden en zou de voorkeur geven aan een commissie van deskundigen, teneinde tech- nische voorlichting te geven. De heer HEIJBOER is voor het voorstel van Ged. Staten, teneinde de onwillige polder- besturen te dwingeti hun houding te herzien. Hij gelooft dat het onderzoek weinig zal op- leveren, tenzij Ged. Staten gebiedend optreden. De heer DE JONGE zeide dat de verschil lende polderbesturen elkander beter moeten begrijpen, dat zou in het belang van de pol ders zijn. Er moet een goede verhouding tus schen de polders komen en hij zal gaarne met het voorstel van Ged. Staten medegaan. De heer DIELEMAN dankte voor den steun aan het voorstel van Ged. Staten gebracht. Er wordt slechts een v66r-onderzoek inge steld, in verband met een eventueele samen voeging. Het kan dus niet soepeler uitge- drukt worden. De bestaande bezwaren moeten opgeheven worden en het moet onderzocht hoe dit het moest doelmatig zal kunnen ge schieden. Er moet een gelijkmatige verdee- ling worden verkregen. Het waterstaatsperscneel is niet in staat dit onderzoek te verrichten, daarom wordt een crediet gevraagd voor tijdelijk personeel. Een afzonderlijke commissie in te stellen acht spreker niet noodig en daarom is het voorstel van Ged. Staten in de gegeven om- standigheden het beste. Ged. Staten zijn niet tegen een dergeljjke commissie, doch achten deze op het oogenblik niet noodig. De heer KODDE repliceert nog in het kort en zou willen lezen dat het wenschelijk is een v66r-onderzoek in te stellen. Hij hoopt dat dit onderzoek op zoo breed mogelijke basis zal ge schieden. Het voorstel van Ged. Staten werd daama zonder stemming aangenomen. Renteloos voorschot luchtvaart- terrein te Haamstede. Het voorstel am aan de gemeente Haam stede ter zake van de instandhouding en ex- ploitatie van haar vliegveld een renteloos voorschot uit de Provinciale fondisen te ver leenen van 35.000, gaf een lid in eene af deeling aanleiding op te merken, dat men z.i. wel wat royaal is ten aanzien van dezen vlieg- dienst. Haamstede krijgt reeds een nieuwen weg naar het terrein. En nu komt daarnaast nog een crediet voor het vliegveld. Is een en ander wel verantwoord in verband met de Provinciale financien. Van de zijde van Ged. Staten werd er op geiwezen, dat het gevraag- de crediet noodig is, omdat er gronden. ont- eigemd moesten worden, waardoor de kosten van exploitable hooger werden dan aanvan- kelijk was geraamd. De heer VAN KLINKEN zegt dat de ge meente Haamstede het vliegveld zelf kan be talen en dat de gemeente zich niet eens heeft willen aansluiten bij de waterleiding. Zij heb ben geweigerd mede te werken aan de ge- meenschap. Een onwillig kind wordt door een onderwijzer in den hoek gezet en zoo moet ook gehandeld worden ten opzichte van de ge meente Haamstede. Hij heeft daarom eenige bezwaren tegen het voorstel van Ged. Staten. Het vliegveld brengt de provincie nadeel door minder ver- voer op de provinciale boot en de trein naar Rotterdam. Het vliegen vindt hij niet zoo'n buitenge- wone uitvinding. De vogels hebben reede 6000 jaar gevlogen. Hij kan zijn stem niet geven aan het voorstel van Ged. Staten. De heer DEN BOER vindt het vreemd dat Ged. Staten vlot de f 35.000 beschikbaar wil len stellen. Er is pas een groote uitgave ge daan voor de provinciale boot. De personen die van het vliegwezen gebruik maken zijn menschen die het kunnen betalen, doch de massa maakt van het luchtverkeer geen ge bruik. Hij vraagt toezegging dat ook andere middelen van vervoer, die niet door de lucht gaan, eveneens zullen gesteund worden. Aan den heer Van Klinken antwoordt hij dat wij geen kwaad met kwaad mogen vergelden. De heer VAN DUIJN steunt het voorstel van Ged. Staten, dat hij een provineiaal be lang noemt. Hij wil de gemeenten en belanghebbenden zoo mogelijk f 1000 laten bijdragen en niet bepaald voorschrijven. De heer GOOSSENS kan medegaan met het voorstel, indien later ook aan Zeeuwsch- Vlaanderen eenzelfde steun zal worden ge geven. De heer STIEGER zeide dat een eventueel verzoek van Zeeuwsch-Vlaanderen hetzelfde gunstig onthaal zal hebben. De taak van Haamstede is niet een ge- meentebelang alleen, doch zelfs van nationaal belang. De heer Van Klinken is eenigszins haatdragend, door Haamstede in den hoek te zetten nu deze gemeente niet aan de water leiding heeft medegedaan. Wij moeten medegaan met onzen tyd en mogen den vooruitgang niet tegen houden, omdat de boot en de trein er schade van heb ben. Wij zijn kinderen van de 20e eeuw. Hij noemt het een groot belang het voor stel van Ged. Staten aan te nemen. De heer VAN DE ZANDE vroeg of de sub- sidie van belanghebbenden in den letterlijken zin moet worden opgevat. De heer STIEGER beantwoordt deze vraag beslist bevestigend. Van deze voorwaarde kan niet worden afgeweken. De heer VAN DUIJN dient een amendemeint in dat de belanghebbenden en de gemeente zoo mogelijk 1000 moeten bijdragen en dus dit niet imperatief voor te schrijven. De heer STIEGER ontraadt het amende- ment ten sterkste. De heer CATSHOEK zegt dat de gemeente Haamstede getoond heeft veel voor het vlieg wezen over te hebben. Het zal moeilijk zijn andere gemeenten te dwingen een bijdrage te verleenen. De eisch van de provincie is zeer gering, doch verschillende gemeenten zullen wel niet tot medewerking bereid zijn. De heer STIEGEER zeide dat Ged. Staten de bijdrage beslist noodig achten, daar anders Ged. Staten bezwaar hebben het voorschot te verleenen. Het amendementVan Duijn werd na eenige discussie verworpen met 28 tegen 12 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd daama aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Ovememing laagspanningsnet Zaamslag. Het voorstel om aan de N.V. „P^B_M." ten behoeve van de overneming van het laagspan ningsnet der gemeente Zaamslag een crediet te verleenen van 71.000 gaf in een der af deelingen een lid aanleiding in het algemeen iets naar voren te brengen aangaande de voorwaarden van ovememing, welke de P.Z.E.M. aan de diverse gemeenten stelt. Deze voorwaarden zijn zoodanig geredigeerd, dat ze voor menig plattelands-bestuurder moeilijk leesbaar zijn. Het gevolg is dan soma verplichting van de gemeente tot be tali ng van iets, wat men niet begrepen had, dat mogelijk zou kunnen zijn. Zoowel dit lid als een ander in dezelfde afdeeling meenen aan de hand van enkele gegeven voorbeelden dit nader te kunnen aantoonen. De P.Z.E.M. moest h.i. soepeler houding aannemen. Een derde lid onderschrijft volledig wat de eerste spreker naar voren heeft gebracht, maar zou het onredelijk vinden alles op de P.Z.E.M. te willen verhalen. Nog een lid meende, dat de gemeenten ten deze in bescherming moeten worden genomen, de P.Z.E.M. neemt unmers wat zij krijgen kan. Ged. Staten zeggen in hun antwoord op het algemeen verslag o.a., dat de gemeentebe- sturen van de P.Z.E.M. alle voorlichting o<m- trent den inhoud der ovememingscontracten kunnen krijgen, die zij verlangen. Voor de gebruikte qualificatie „onrechtmatige voor-< waarden" bestaat niet de minste aanleiding; bescherming is onnoodig, daar geen enkele gemeente gedwengen wordt haar net over te doen. Menige gemeente heeft voor haar net een aanzienlijk hoogere koopsom gekregen, dan waarop zij bij naasting aanspraak sou hebben kunnen maken. De heer KALLE had bezwaar tegen enkele der gestelde voorwaarden. De gemeentebestu- ren worden eigenlijk om den tuin geleid. (De VOORZITTER maakte bezwaar tegen deze uitdrukking.) Hij haalde enkele gevallen aan waaruit blijkt, dat de gemeentebesturen voor bijzon- dere kosten worden gesteld bij verandering van het net. De heer DIELEMAN verdedigde het voor stel van Ged. Staten. Over speciale gevallen kan bij het bestuur van de P.Z.E.M. inlich- tingen worden gevraagd. De VOORZITTER deelde mede, dat alle klachten, ter kennis van de P.Z.E.M. gebracht, behoorlijk worden onderzocht. Na nog een korte toelichting van den heet Kalle werd het voorstel van Ged. Staten Bon der stemming aangenomen. Overbrugging van het Zgp« Ged Staten stelden voor een crediet van ten hoogste f 5000 beschikbaar te stellen voor het opmaken van een ontwerp voor de over- brusrsring van het Zijpe. In een afdeeling zei de een der leden van het college, dat de f 5000 slechts voorloopig voor rekening der Provin cie komen. Een lid meende, dat het wel wat eigen- aardig voorkomt, dat Ged. Staten afgaan op een mededeeling van den Hoofdingenieur, die luidde: ,,Naar mij ter oore kwam schjjnt enz.". Daarop luidde het antwoord van de zijde van Ged. Staten, dat een bespreking met den Rijkswaterstaat heeft plaats gehad, welke bespreking niet onbevredigend is ge- weest. De Rijkswaterstaat bleek niet geheel afwijzend te staan tegenover het plan. In de derde afdeeling wordt geantwoord, dat de be doeling is een verbinding tusschen twee RiJks- wegen. Als de Provincie er niets aan doet. zal het Rijk zich op het standpoint stellen, dat de Provincie bjj de totstandkoming van de bedoelde verbinding blijkbaar geen belang heeft. De Provincie dient dus in deze het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6