Sport Gemengde Berichten DHsnrrtT voor de opvoeding en AXEL. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. VOETBAL. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. da! cvns Vaderland zijn waardigheid, beroemd- heid en vrede zal terugvinderi". Op dit mo ment luidt Big-Ben" het nieuwe jaar in, terwijji tusschen het gebeier der klokken het ,,God save the King" klinkt. MCHAMELIJKE BEHANDELING. Naar men ons meldt zal door de directeur van het Instituut voor opvoeding en lichame- lijkt behandeling te Amersfoort een toumee door Zealand worden gemaakt met het doel door middel van voordrachten met lichtbeel- den en demonstratie atidere en betere begrip- pen te brengen inzake opvoeding, sociale ge- zondheidszorg, voorkoming van ziekte in't bij- zonder van t.b.c. Het InstiUrut bewerkt al reeds vele jaren het geheele land, beeft tien- talien plaatsen Wij berhaling bezocht en vindt overai groote belangstelling. Deze belangrijke arbeid verdient steun ook in onze omgeving, want van deze voorliehting is te verwachten een nuttig effect voor de algemeene gezond- heidstoestand. Meestal worden de propaganda- vergaderingen belegd in samenwerking met bestaande vereenigiogen, o.a. Groene Kruis, Het Gele Kruis, Wijk-verpleging, T.B.C.-Ver- eeniging, Huisvrouwen, Nutsvereeniging enz. Al deze vereenigingen kunnen zich dus in contact steilen met het Instituut te Amers foort. NED. HERV. KERR. Bedankt voor het beroep naar Moordrecht Ds. E. A. A. Snijdelaar te Schoondijke. DE „CRISIS VERGADERING" TE AXEL. In een uitvoerig schrijven komt de heer G. van Kampen op, tegen de weergave van zijn vragen in het slot van het verslag over boven- vermelde vergadering, hetgeen, naar hij mee- deelt. door de beknoptheid, een verkeerden indruk moet wekken. Zijn sdhrijven komt in het kort hierop neer, dat hij heeft gevraagd tot wien hij zich moest wenden voor de toewijzing van biggen. Hij wend daarvoor steeds van het kastje naar den muur gestuurd. Nu werd hem door den heer Dekker dan eindelijk een adres opgege- ven Hij protesteert er tegen, dat hij aanvan- kelijk tegenover de uitvoering der crisisvar- kenswet een houding van verzet zou hebben aangenomen, zooals in het verslag staat. Dit schijnt, naar hem is meegedeeld (zijn gehoor is minder goed) wel van achter uit de zaal te zijn geroepen. Wel erkent hp bezwaar te hebben gemaakt tegen het tatoeeeren van var- kens. uit vrees dat dit voor de dieren gevaar zou opleveren, terwijl de merkers hem niet zwart op wit garantie voor eventueele schade wilden of konden geven. Hij schrijft ook, niet te begrijpen, dat de groote landbouwersorga- nisaties tegen dat tatoeeeren geen bezwaar maken, daar dit volgens hem toch niet hy- gienisch is. Wij vermeenen met deze mededee- ling te kunnen volstaan. GELD ZOEK. Onlangs is in het rusthuis „Vredelust" een juffrouw uit Ierseke gestorven, die volgens beschedden een paar duizend gulden zou heb ben nagelaten. Het geld is echter zoo goed verstopt, dat het nergens te viniden is. Ook een onderzoek, Zaterdag door de justitie in- gesteld, had geen resultaat. KONIJ NENTENTOONSTELLING. Jl. Zaterdag en Zondag is te Breskens een tentoonstelling van pluimvee, konijnen en siervogels gehouden in het Hotel Valk Naar we vememen werd daaraan door leden van de Ter Neuzensche konijnenfokver- eeniging met 17 inzenddngen deelgenomen. Er waren in totaaJ 250 inzendingen. Door onze stadgenooten werden de volgende prijzen behaald: C. J. van Langevelde le prijs en een eereprijs met een Vlaamsohe reus, wit, yoedster, en J. van Dixhoom met VI. reus, ram, jong een'derden pr.' Jac. van Es met 1, reus, blauw, voedster, jong een le en een eere prijs; C. L. Verhage met Lotharinger, mm oude, een le pr.P. K. de Jonge, met Lotharinger, voedster, jong, een 2e en een eere-prijsD. Scheele met gr. Chenilla, ram. jong, een le pr.; dezelfde met idem, voedster, jong. een le en een eere-prijs; P. A. de Doel- der met ijzer grauwe rex, ram, oud, een le en een eere-prijs; dezelfde met Castor rex, ram, jong, een le en 3 eere-prijzen, tevens den kampioen der tentoonstelling, dezelfde met Castor rex, ram, jong, een derden pr.; J. van Dixhoorn met rex Chenilla, ram en voedster, jong, tweemaal een eervolle vermelding. Indien men nagaat dat met de 17 inzendin gen 12 prijzen werden behaald, is dit voor de Ter Neuzensche kweekers een mooi resultaat. IN VRI.JHEID GESTELD. Zekere H. C., 37 j., visscher te St. Mar guerite; G. D., koopman te Lembeke; C. B., workman te Eecloo; C. L. V., cafehouder te Oostburg en I. J. v. G., arbeider te Cadzand, die eenigen tijd geleden werden aangebouden als verdacht van poging tot diefstal te Cad zand, zijn naar wij vememen, thans wederom in vrijheid gesteld. SLUISKIL. Zondagmiddag nam de heer L. Dek afscheid van de gemeente te Sluiskil, waar bij 21 jaar werkzaam was geweest. 't Kerkje was stamp- voi, zoodat verschillende personen zich met »n staanplaats moesten tevreden steilen. De heer Dek sprak over Handel. 20 26 en 27 Daama hield hij eenige toespraken. Na af- loop van den dienst werd de heer Dek toe- gesproken door den heer Lucieer, namens de regelingscommissie en de gemeente van Sluis kil en door Dr. L. J. Cazemier, die namens kerkeraad en kerkvoogdrj, die beide vertegen- woordigd waren, dankte voor alles wat de heer Dek voor deze gemeente gedaan heeft. Dorschen met dp vlui. Op initiatief van den Ed.Aehtb. heer Johs. de Feijter, burgemeester van Zaamslag, zal alhier eerstdaags een conferentie worden be legd van de Dag. Besturen van de verscbil lende gemeenten in het Land van Axel en de omgeving. Moge deze conferentie, in verband staande met de in dit blad reeds genoemde ministe- rieele circulaire tot succes leiden, opdat de werkeloosbeid in onze streek zal verminderen. Veiling woonhuis. In het hotel „De Graanbeurs" had gisteren ten overstaan van notaris Fanoy de veiling plaats van een woonhuis aan de Axelsche Ragging, vroeger bewoond door wijlen den heer P. Dees. Daar het hoogste bod slechts 1960 was, zai het perceel eerstdaags opnieuw worden geveild. Gemeen teraad In de op Dotiderdag 20 December a.s., des namiddags te twee uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken en zoonoodig daar- over besluiten. 5. Voorstel van Burg, en Weth. om aan mej. N. S. Risseeuw op haar verzoek met ingang van 15 Februari 1935 eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. 6. Voorstel van Burg, en Weth. om bij de Krooci in beroep te gaan tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 9 November 1934, no. 36, lste Af- deeling, waarbij aan J. J. Willemsen te Zaamslag, naar aanleiding van zijn beroepschrift tegen het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 25 Juni 1934, eene tegemoetkoming uit de gemeente- kas ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920 wordt toegekend ten bedrage van f 25 per kind en per jaar. 7. Voorstel van Burg, en Weth. om af- wjjzend te beschikken op het verzoek van M. Schieman e.a. ouders van leer- plichtige kinderen te Othene d.d. 8 October j.l., om subsidie in de kosten van het doen rijden van een autobus van Othene naar de O. L. school, Dorp, voor hunne kinderen. 8. Vaststelling staat van oninbare posten schooigeld 1934 O. L. O. 9. Behandeling reclames schooigeld. 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot het aanwijzen als parkeerterrein van het gedeelte van het Dorpsplein, gelegen voor, de perceelen Wijk A, nos. 20 tot en met 31. 11. Omvraag. 12. Sluiting. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 18 December 1934. De volgende personen waren gedagvaard: J. J. S., oud 36 j., koopman te Goes, wegens het voorhanden hebben van een disUlleer- toestel, ketels en 87 L. gedistilleerd te Wissen- kerke op 5 Januari 1934. Eisch f 300 en f 100 boete. Uitspraak 300 boete of 2 maanden hechtenis 100 boete of 1 maand hechtenis. F. J. J. T., oud 30 j., autovoerder te Ste- kene, H. T., oud 40 j., slagersknecht te Ste- kene, H. P., oud 38 j., werkman te Stekene, F. v. V., oud 32 j., grondwerker te Stekene, C. L. V., oud 30 j., werkman te Stekene en P. S., oud 37 j., grondwerker te Stekene, we gens verboden vervoer van runderen. Eisch ieder 50 boete en verbeurdverklaring van de runderen. Uitspraak ieder f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Wegens verboden vervoer van suiker: - J. d. H., oud 41 j., werkman te Hoek, te Philippine op 7 Maart 1934. Eisch f 50 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. G. V., oud 49 j., grondwerker te St. Gilles- Waes, te Clinge op 2 November 1933. Eisch f 15 boete boete. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. G. V., voomoemd, te Hulst op 11 Novem ber 1933. Eisch f 20 boete. Uitspraak f 15 boete of 5 dagen hechtenis. A. J. B., oud 23 j., werkman te Hontenisse, te Sint-Jansteen op 23 Februari 1934. Eisch f 40 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. S. v, D., oud 28 j., arbeider, en E. v. G., oud 36 j., arbeider, beiden te Stekene, te Sint- Jansteen op 20 Februari 1934. Eisch ieder /40 boete. Uitspraak ieder f 25 boete of 10 dagen hechtenis. H. S., oud 36 j., grondwerker te Clinge, te Clinge op 23 Februari 1934. Eisch 15 boete. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. B. B., oud 26 j., arbeider te Koewacht, te Koewacht op 21 December 1933. Eisch f 50 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. L. B., oud 21 j., arbeider te Hontenisse, te Clinge op 19 Januari 1934, A. F. B., oud 19 j., arbeider te Koewacht, te Clinge op 19 Janu ari 1934. Eisch ieder 20 boete. Uitspraak ieder f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. B. d. W„ oud 42 j., vlaswerker te St. Jan- steen, te St. Jansteen op 5 Febr. 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. C. v. B.. oud 24 j., arbeider te Axel, te St. Jansteen op 2 Februari 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. S., oud 33 j., grondwerker te De Clinge, te Clinge op 10 Januari 1934. Eisch f 15 boete. Uitspraak 10 boete df 5 dagen hechtenis. J. d. R., oud 33 j., arbeider te Zuiddorpe, te Zuiddorpe op 18 Januari 1934. Eisch f 40 boete. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. F. d. B., oud 41 j., en B. J. P., oud 41 j., arbeiders te Schoondijke, te Uzendijke op 9 Febr. 1934. Eisch resp. 40 en 30 boete. Uitspraak resp. f 20 boete 10 dagen hechtenis en 15 boete of 5 dagen hechtenis. F. d. B., oud 41 j., arbeider te Schoondijke, te Uzendijke op 3 Maart 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. E. A. W., oud 32 j., arbeider te Hontenisse, te St. Jansteen op 31 Jan. 1934. Eisch f 25 boete. Uitpsraak f 15 boete of 5 dagen hechtenis. H. J. M., oud 31 j., arbeider te Sint-Kruis. te Uzendijke op 23 Dec. 1933. Eisch f 30 boete. Uitspraak 15 boete of 5 dagen hechtenis. J. A. S., oud 30 j., arbeider te Koewacht, te Koewacht op 18 Nov. 1933. Eisch 50 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. P., oud 35 j., metselaar te Hulst, te St. Jansteen op 4 December 1934. Eisch 15 boete. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. E. F. V., oud 30 j., arbeider te Graauw, te Clinge op 6 Nov. 1933. Eisch 10 boete. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. M., oud 57 j., koopman te Axel, te Koe wacht op 15 Febr. 1934. Eisch 30 boete. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. F H oud 43 j., voddengaarder te Clinge, en A. L. v. A., oud 26 j., te De Clinge (B.), te Graauw op 29 Oct. 1933. Eisch ieder f 50 boete. Uitspraak 25 boete of 1 maand hechtenis. A. L. v. A., voornoemd, te Hulst op 21 Maart 1934. Eisch 50 boete. Uitspraak 50 boete ot 20 dagen hechtenis. V. A. L. V., oud 33 j., en P. F. v. D., oud 34 j arbeiders te St. Jansteen. Eisch ieder f 50 boete. Uitspraak ieder f 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. A., oud 24 j., grondwerker te De Clin ge (B.), te Hontenisse op 23 December 1933. Eisch f 50 boete. Uitspraak f 50 boete of 20 dagen hechtenis. J. v. A., voomoemd, en G. R., oud 24 j., grondwerkers te Clinge, te Graauw op 11 Febr. 1934. Eisch ieder 40 boete. Uitspraak ieder f 20 boete of 10 dagen hechtenis. E. A. B., oud 19 j., arbeider te St. Jansteen, te Hulst op 17 Maart 1934. Eisch f 40 boete. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. C. R., oud 40 j., veldarbeider te Biervliet, te Breskens op 10 Febr. 1934. Eisch 40 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. P. M. D„ oud 23 j., melkventer te Axel, te Axel op 24 Jan. 1934. Eisch 50 boete. Uitspraak 15 boete of 5 dagen hechtenis. T. v. B., oud 23 j., arbeider te Hulst, te Hulst op 6 Dec. 1934. Eisch f 50 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. HOOGER BEROEPEN. Door den Ajmlbtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Ter Neuzen is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonredhter, waarbij L. v. C., oud 50 j., jager te Axel, ter zake van avertreding van de Jadhtwet is ontslagen van rechtsvervol- ginig. Door A. V., aannemer te Sas van Gent, is ingetrokken het door hem ingestelde hooger berbep tegen het vonnis der Reohtbank te Middelburg, waarbij hjj ter zake van het ver- oorzaken van den dood van een ander door sdhuld, tot eene geidboete is veroordeeld. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. K. N. V. B. Afdeeling IV. le klasse. PSV—NOAD. Willem H—LONGA. NACEindhoven. M V VBlerj erfheide BVV— Juliana. 2e klasse A. TSC—Breda. DOSKODe Baronie. MiddeliburgZeelandia TemeuzenAlliance. Vlissingen RBC. 3e klasse A. De ZeeuwenBreskens. AxelOranje. SluiskilHulst. 3e klasse B. GoesZeelandia 2. HansweertMi/ddelburg 2. Zeeuwsche BoysRCS. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. Com Boys 1Temeuzen 3. ONW—Axel 3. 'Hulst 2Tem. Boys. le klasse C F.C. SluisBreskens 2. Hoofdplaat 2Groede. BiervlietOostburg. SasputSchoondijke 2e klasse D. Breskens 3Groede 2. Oostburg 2Turkeije. Zitting van Dinsdag 18 December 1934, des morgens 10 uur. Tegenwoordig 40 leden. Afwezig de heer Van Hooteghem wegens ongesteldbeid. De benoeming vah een lid van Ged. Staten zal plaats hebben nh de pauze. Mededeeling werd gedaan van verschillende ingekomen stukken, o.a.: a. mededeeling van H. C. A. Roosa, dat hij zijn adres inzake sehadeloosstelling, in verband met zijn ontslag als centrale-chef hij de N.V. P.Z.E.M., intrekt; b. een adres van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Hontenisse om intrekking van de verordening op de heffing van steigerrechten; c. een verzoek van Burg, en Weth. van Dreischor om een renteloos voorschot voor verbetering van gedeelten van den Boogerd- weg en den weg naar Schuddebeurs d. een verzoek van de R.K. middenstands- vereeniging „De Hanze" te Kloosterzande om verlaging van de tarieven voor het vervoer met de Provinciale booten en om aanleg van de inloophaven der booten in de onmiddellijke nabijheid van Walsoorden. Al deze adressen werden voor kennisgeving aangenomen. e. Een verzoek van het comite tot behoud der aanlegplaatsen Hansweert en Walsoorden om te bevorderen, dat inloophavens voor de bootdiensten Zuid-BevelandHontenisse te of nabij Walsoorden en ten Westen van Hans weert worden aangelegd; f. een verzoek van M. Verschelling en 14 anderen, alien beurtschippers, om de tarieven voor het vervoer van goederen, geladen in vrachtauto's, met de, provinciale booten, niet te verlagen; g. een adres van adhaesie van het bestuur der vereeniging „Gemeenschappelijk Be- lang" te Vlissingen aan het adres van de Middenstandsvereenigingen ,,Handelsbelan- gen" en „De Hanze" te Goes, houdende ver band met het voorstel tot stichting van weeg- bruggen te Zierikzee en Wolphaartsdijk en betreffende de tarieven voor het goederen- vervoer. Deze adressen zullen bij de desbetreffende punten behandeld worden. Een verzoek van de kerkvoogdrj der Ned. Herv. gemeente te Middelburg om subsidie in de kosten van herstel van verschillende gebouwen, werd in ban den van Ged. Staten gesteld om advies. Een voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen in Zeeland werd verzonden naar de afdeelingen. Dit voorstel zal in een op Dinsdag 22 Janu ari, des middags half twee te houden verga dering worden behandeld. De gasvoorziening. Hierna kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot deelneming in het maatschap- pelijk kapitaal van een op te richten N. V. Zeeuwsche Gasmaatschappij en tot het aan- gaan van een leening daarvoor. De VOORZITTER schorste de openbare vergadering. De geheime vergadering heeft 2 uur ge- duurd en werd te kwart over 12 weder ge- opend. De heer STAVERMAN zegt, dat niet ver- wacht kan worden dat alles gerepeteerd zal worden wat gezegd is. Het is jammer dat een object waaraan veel risico zit voor een arme gemeente als Vlissingen verloren is ge- gaan. Nu de gemeente dit object heeft zien verloren gaan, naar zijn meening nog altijd de schuld van de gemeente zelf, is het het best dat het voorstel van Ged. Staten zal worden aangenomen. Hij neemt genoegen met een jaarlijksche winst van 15.000 voor de gemeente. Dat Vlissingen bljj mag zijn met de rege- ling is onjuist. Hij stelde voor de regeling op een berekening naar 4'/i en niet naar 5 van het gekapitaliseerde bedrag, omdat Vlis singen zeker ook voor 4% pet. kan leenen en dus is de uitkeering voor Vlissingen op f 333.000 in plaats van op f 300.000. De heer ONDERDIJK vraagt of Ged. Sta ten objectief zullen z(jn als er eens een con flict komt met andere fabrieken. Kan er geen conflict komen tusschen de P.Z.E.M. en de Gas-maatsehappij, omdat hun belangen niet gelijk zijn? De belangen van deze beide maat- sehappijen kunnen wel eens in gedrang komen. Hij heeft dus verschillende practische be- zwaren tegen het voorstel. Hijzou gaame van Ged. Staten vernemen hoe zij staan tegen over de door hem genoemde bezwaren. Hij besprak hierna de personeelbelangen en hij hoopt dat Ged. Staten alles zullen doen in het belang van de pensioenrechten van het personeel. Ook had hij nog andere bezwaren ten op- zichte van de belangen van het personeel. Het staat vast dat het personeel wordt over- genomen. Is er echter voldoende zekerheid dat het personeel bij reorganisatie niet tie dupe zal worden? Bij rationalisatie moet vooral met het personeel gerekend worden en zfln belangen voldoende worden beschermd. Hij hoopt dat Ged. Staten zullen toegeven dat voor de belangen van het personeel zal worden gewaakt. Wat 't amendement-Staverman betreft hoopt hij dat Ged. Staten zullen toestemmen in een verlaagde rente voor Vlissingen. Hij stelt voor, dat ontslag van personeel niet mag plaats hebben zonder toestemming van den raad van commissarissen. Overleg met de personeels-organisaties ten deze is zeer noodig en hij hoopt, dat dit in de voor- waarden zal worden vastgelegd. Hij hoopt op een gunstig antwoord van Ged. Staten. De heer SONKE wil zijn stem motiveeren tegen het voorstel van Ged. Staten. Op finan- cieele gronden is hij er tegen dat de provincie zich in een gasavontuur gaat begeven. De ge meente Vlissingen moet zelf maar gaan ex- ploiteeren. Er zijn ervaringen waarin wij voorzichtig moeten zijn, nl. de Zuid-Beveland- sche spoor en de Thoolsche waterlefding. Dit klopt ook op papier. 1 Ook met het oog op de toeneming van elec- triciteit kan hij het voorstel niet accepteeren. Hrj voorziet niet anders dan stroppen voor de provincie. De beer VIENINGS had eveneens bezwaar tegen het voorstel. Op den duur moet het gas het afleggen tegen de electriciteit. Wij krij- gen dus twee tegenstrijdige maatsohappijen: de gas en electriciteit. Hij verwacht aller- ongelukkigste experimenten van het voorstel van Ged. Staten. Hij wees op de groote kosten door stroo- mingsapparaten, gevolg van een ongewensch- fe concurrentie tusschen PZEM en Zeeuwsche Gas Maatschappij. Wij krijgen hetzelfde als te Amsterdam. v De heer Adriaanse heeft verschillende be zwaren tegen het voorstel, op financieele gnomden, onzekere toekomst en ook het ri sico dat voor de provincie te groot is. De heer VAN 't HOFF waarscthuwt welke de gevolgen zullen zijn als het voorstel van Ged. Staten wordt verworpen. Men dient de zaak van alle kanten te bekijken. De vraag kan gesteld worden of het gas heeft afge- daan of niet. Het gas kan nog wel een toe komst hebben en het moet kunnen concur- reeren met de petroleum. Er moet concen trate komen in ihet gasbedrijf. Door het voorstel van Ged. Staten zal een algemeen Zeeuwsch belang worden gediend. De P.Z.E.M. en de Zeeuwsche Gas-Maatschappij mogen hun belangen niet uit het oog verliezen. De belangen van het personeel acht hij brj Ged. Staten in goede handen. Hij vroeg aan Ged. Staten een minnelijke schikking voor het personeel, zoodat een pro cedure niet noodig zal zijn. Tegen het amendement van dr. Staverman had hij een bezwaar, omdat hiermede de ge meente Vlissingen wordt geholpen en de pro vincie niet wordt gediend. Na rijp beraad heeft hij besloten voor het voorstel van Ged. Staten te stemmen, omdat het voorstel het algemeen belang dient. De goodwill van Vlissingen moet in een korteren tijd worden cpgelost. Onnoadige dubbele kapitaais--uitgaven moe ten worden voorkomen. s De heer MOELKER is bang veel kapitaal vast te leggen. Als men het gas op peil wil houden, zal de prijs moeten worden verminderd en dat drukt weer op de kapitaal-uitgaven. Wij moeten dus zeer voorzichtig zijn, nu de jaren van hoogconjunctuur voori^ij zijn. Hij draft geen waagstukiken aan, en vooral om dat de belastingschroef reeds zoo is aange- draaid. 'Het spijt hem, dat hij zijn stem aan het voorstel niet kan geven. De heer DE JONG vraagt of de nieuwe gas maatschappij andefe gasfabrieken mag naas- ten. De heer KODDE vraagt of het eigenlijk wel noodig is dat wij reeds nu een beslissing nemen. Hij gaf wel voorkeur aan een provin- ciaal bedrijf bovep. een gemeentetoedrijf. Als de gevraagde credieten worden verleend acht hij den invloed van de provincie te gering en daartegen wilde hij waarschuwen. Hp wilde daarom niet tot een te grooten stap in eens overgaan. Het bedrijf te Vlissingen wil hij dus ovememen en dan voorloopig nog niet vender gaan en later kan dan over verdere stappen worden beslist. De eerste' jaren is er voor de provincie meer kans op verlies dan op winst. Hij wi] dus geen beslissing nemen voor de pauze. De heer EDELMAN wifst er op dat een panticuliere maatschappij een kapitaal van e6n millioen niet besohikbaar zou steilen voor het ovememen van een bedrijf, als zij daar geen levensvatbaarheid in zag. Een maatschappij die 40 fabrieken explodteert weet todh zeker wel wat zij dioet. De heer GEELHOEDT acht het voorstel geen taak voor de provincie en zal dus tegen het voorstel van Ged. Staten stemmen. Hierna werd de vergadering om 1.05 uur geschorst tot half drie en zal dan eerst de verkiezing van een lid van Ged. Staten plaats hebben. Het voorstel van Ged. Staten tot oprichtdng van de Zeeuwsche Gas-maatschappij werd in de middagvergadering aangenomen met 31 tegen 9 stemmen. Het voorstel werd namens Ged. Staten ver- deddigd door den heer Van Bommel van Vloten. Na heropening der zitting werd aan de orde gesteld de verkiezing van een lid van Ged. Staten in de vaetuturb oritktaan door het bedanken van den heer mr. R. M. van Dussel- dorp, wegens zijn benoeming -tot burgemeester van Goes. 'r- Er waren 41 biljetten in de bus, hoewel 40 leden aanwetzig waren. Uitgebracht waren op' de heeren A. D. F. van der Wart (chr.-hist.) 21 stemmen, Boen- der (Staatk. Ger.) 3, Kodde 1, Staverman 1, Adriaanse 1 en 14 biljet'ten bianco. De VOORZITTER zeide dat de stem te veel geen invloed heeft gehad op den uitslag en de hem- Van der Wart dils gekozen is als lid van Ged. Staten. De VOORZITTER vroeg den heer Van der Wart of hij zijn benoeming aannam, waarop de heer Van der Wart bevestigend antwoord- de en wenschte hem geluk met zijn benoeming. Hij verzodjit daarop den beer Van der Wlart am zijn zetel aan de tafel van Ged. Statenjn, te Afmen.. (Wordt vervolgd.) TT- BEROUW. Maandagnacht ontmoette een agent van politie op het Haagscheveer te Rotterdam een druipnatten man. £>eze vertelde, dat hij even tevoren in de DeJftschevaart was gesprongen, maar dat hij door den stroom naar den kant was gespoeld en toeri hij den wal zoo dicht bij zag, had hij besloten toch maar geen zelf- moord te plegen. Hij was weer bp het droge geklauterd. De agent vroeg naar den reden van 's mans zwaarmoedigheid. Toen vertelde hij, dat hij f 150 had verduisterd, ten nadeele van zijn patroon te Naaldwijk. Hij had be- rouw gekregen en daarom had bij zich van kant willeu maken. In het politiebureau aan het Haagscheveer is hij van droge kleeren voorzien, waama hrj naar Naaldwijk op trans port is gesteld. EEN PAPEGAA1ENPLAAG IN AU STRAUS. Naar Reuter uit Adelaide meldt, wordt Mid- den-Ausitralie tihans geteisterd door een pape- gaaienplaag. Millioenen groene papegaaien vliegen van Wesit-Australie naar het Oosten in zoo grooten getale, dat waar zij zich neer- zetten, de aarde over een groot oppervlak groen is geikleurd. De vogels maken de wa- tervoorraden voor mensch en dier ongeniet- baar en met man en macbt is men doende de bronnen tetgen de vogels te beschermen. Men vrftest dat indien de dieren in het land- bouwgebied komen, zij de te velde staande gewassen zullen verslinden. EEN RUE ROULANTE TE MILAAN. Binnenkort zal te Milaan een „rollende straat" worden aangelegd, waarvan. de inge- nieur Emilio Belloni is. De straat zal in zes banen worden verdeeld, waarvan er drie in de eene en drie in de tegeaovergestelde ricihting zullen worden voortbeiwogen. De buitenste banen zullen zich bewegen met een snelheid van 10 K.M. per uur, de daarnaast liggende met een snelheid van 20 K.M. per uur, terwijl de binnenste banen een snelheid izullen krijgen van 30 K.M. per uur. De voetgangers zullen dus zonder eenig beizwaar kunnen overspirin- gen en tenslotte een snelheid hebben van. 30 K.M. per uur. Het materiaal hetwelk voor de banen wbrdt gebruikt, wordt tihans nog aan aUerlei prqeven. oncierwofpen; het moet elas- tisch, stofvrij en met glad zrjn. De ,,loopende" straat zal voorloopig als proefstraat worden aangelegd. SCHRIJFLUSTI GENGELAND. Te oordeelen naar gepubliceerde cvjfers war den in Engeland gemiddeld de meeste brieven gescbreven per persoon. De cijfers luiden voor het gemaddelde aan- tal brieven, die in verschillende landen per jaar geschreven worden, als volgt: Engeland 77; Zfwditserland 59.7; Duitschland 55.9; De- nemarken 41,6; Ooat,enrijk 38.2; Luxemburg 34.6; Nederland 3i.l; Belgie 29.4; Zweden 26.4; Frankrijk 26.2; Nobrwegen 20.5. In Italie, Spanje en Portugal worden per jaar per persoon gemiddeld nog geen 20 brie ven geschreven. EEN GIFT VOOR ULM'S WEDUWE. Het Australische Huis van Afgevaardigden heeft een wet, aangenomen tot toekenning van een gift van 5000 pond aan de weduwe van den vlieger Ulmi die bij zijn poging om over den Grooten Oceaan te vliegen nabij Hono- loeloe in omgekpgien. Enkele leden gispten het in de regeering, dat zij een garantie voor de vlucht van Uim had gegeveh zonder het parlement daarvan op de hoogte te steilen. Uit de toelichtinig bleek, dat alle bezittingen van Uim Venpahd warbn voor deze vlucht en dat het ministerie met de hank van het ge- m eene best een garantie van 8000 pond had gegeven. Als men rnevrouw Uim die 5000 pond niet zou schenken, zou de bank gerech- tigd zijn de heele nalatensohap van den vlie ger te verkoppen. Nu schenkt pi^n baar een gift, gelijik staande met de verZekeringispolis, waardoor zij bet hare behoudt. Eien der leden keurde het schenken van een gift aan de weduwe van een dapper en geeerd vlieger van barte goed, maai vond het garan- deeren van vliegaivonturen uiterst geiwaagd voor den staat en vroeg om toezegging, dat het niet jp«er zou gebeuren. Van regeerings- wege werd hierop slechts geantwoord, dat men hier met een op zichzelf stgand geval te doen had. EEN TREURIGE VERGISSING. Te Rijsel was een vrouw van een Indus- trieel uit Roubaix naar -een bioscoop gegaan. Tijdens de voorstelling werd zij onwel en zakte ineen. Een inspecteur van polditie maaikte uit, dat de vrouw zwaar beschonken was en llet haar op het bureau in -een eel opsiluaten, om haar roes uit te slapen. Toen de industrieel ten silotte had uitgevonden waar zijn vrouw was en naar het politiebureau. gtug, werd hij daar afgewezen met de boodscnap dat zijn vrouw dronken was. De man kwam veront- waardigd tegen de bewering op en ging een dokter halen, die echter evenimin bij de vrouw werd toegelaten. Eenjt toen er na urenlangg wachten een inspecteur kwam, mocht de medicus naar de vrouw gaan. Hij stelde ter atoid vast, dat de vrouw aan een bloeduit- storting in de hersens leed. Een professor van de universiteiit te Rijsel bevestigde deze diag nose en gelastte, dat de vrouw opmiddelltjk naar haar huis moest worden overgebracht. 'Hier is zij na 24 ubr gestorven. De iiidustrieel heeft een kacht tegen de Rijselsche politie ingediend. FAMILIETWIST. Bij een familietwdst te Merzig zijn vler broers elkaar met messen te lijf gegaan. Een werd gedood en de drie anderen liepen alien meer of minder ernstige kwetsuren op. AUTO IN HET WATER GEREHEN. Een auto is van den straatweg Mittenwalde* Zossen' tengevolige van den dichten nevei in het Gallumer kanaal geraakt. De drie inzit- tenden verdronken. Eerst dan volgenden dag neeft men het ongelujt Ohtdekt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2