ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zoo naar? MET ELKANDER VOOR EEN ANDER! AKKERTJES No. 9237 WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 74® Jaargang Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen EERSTE BLAD Kerstinzameling door de Zeauwsche Pars. Onze abonne's in het Buitenland DE UITGEEFSTER. De abonne's van het Gei'llustreerd Zondagsblad, DE UITGEEFSTER. Voor de abonne's. TER NEUZEN, 19 DECEMBER 1934. Wordt ge weer gekweld door die nare pijnen, waardoor Ge Uw werk met meer kunt blijven verrichten. Neem nu toch eens een of twee "AKKERTJES" die Uw pijnen zulien verdrijven en U ook in deze dagen fit en opgewekt zulien maken. AKKER.CACHETS rWWWBWWBWUW*W''WWIBtllHrai NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overlge ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 88150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,2®. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. In dank ontvinigen wij voor de a.s. Kerst- gare nog de volgende giften: Voor Ter Neuzen: D. ,f2,50; V-G f 2, worden dringend verzocht, het verschul- digde abonnementsgeld vooj 1 Jan. a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aangenomen bij vooruit betaling. DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders worden verzocht het abonnementsgeld over het 4e kwartaal 1934 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Jan. a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie. onmiddel- lijk de toezending van het blad zulien St3 k6D die het blad per post ontvangen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 Jan. a.s., in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. Als vorige jaren is weer de gelegenheid opengestela het abonnementsgeld bij voor uitbetaling voor een geheel jaar te vol doen. Het daarvoor verschuldigde bedrag ad 5,60 wordt dan gaarne voor 1 Januan tegemoet gezien. Postrekening 38150. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is een drietal wetsontwerpen, ragelende de financieele verhoudin-gen tus- edhen rijk en igemeenten en de instelling van een werkloosfaeiidissubsd diefonds De heer Van den Tempel (sd.) wijst op de verizwarinig der lasten voor vele gemeenten. De regeerinig poogt door het werkloosheids- sulbsidiefbnds de rijlksui tgaven ter bestrijding van werkeloodheid te venminlderen en ten deele af te schuiven op de gemeenten. De heer Fleskens (rJk.) zegt, dat de draag- wijdte der wetsontwerpen niet is te overzien. Verschillende igemeenten zulien de nieuwe lasten niet kunnen dragen. Spr. betoogt dat de werkloosheid een algemeen verschijnsel en dUB rijkszaak is. ONZE MARINIERS NAAR HET S A ARGEBIED. Brj het overleg te Saarbriioken tusschen den president der Regeerinigscommissie en de mHitaire vertegenwoordigers der aan de vor- 20) (Nadruk verboden.) (Vervolg.) min-g van de gemeenschappelijke internatio- nale troepenmacht deelnemende staten is be- sloten, met het oog op de bescbikibare fond- sen, de steiikte van ieder der contingenten in zoo verre eendige verminidering doen onder- gaan, dat bet aan die contingenten toege- voegd administratief, verplegend- en hulp- personeel niet zal koanen bcwen de sterkte. maar daar in zal zijn begrepen. De inigevolge daarvan vrijikomende mamschappen zulien als reserve worden beschouwd. Op grond hier- van zal oak bet Nederlandsche contingent eoodanig worden gerediuceend, dat de totale sterkte 250 hoof-den niet zai overscbrijden. Maanidagtmiddag heeft de chef van het korps Mariniers, kol. C. J. V. Dorren, het deta chement Mariniers, dat naar het Saargebied zal gaan, op het Schuttersveld geinspecteerd. Vervoigens heeft de kolonel den troep toe- gesiproken. Hij zeide, hierbij o.a.Aan het korps Mariniers vaJt de eer te beurt, deel uit te maken van het detachement intemationale troepen, dat tijdens de volksstemming in het Saargebied de orde en rust moet bewaren. Deze intemationale troepenmacht wordt daar samenigetrokken met toestemmdng van Franikrijk en Duitschland en er zal worden beslist, tot welke natie het land in de toe- komet zal behooren. Met instemiming van beide partijen neemt ook een Nederlandsch detaciiememt daaraan deel am het volkenrech- terlijk besluit in goede orde te doen verloopen. De verwachtinig over de wijze, waarop gij uw taak zult verrichten, is hoog gespannen, teaneer daar gij kamt uit het land van Hugo de Groot en anderen, een land, dat een voor- aanstaande plants inneemt op volkenrechter- lijk gebied en een bolwerk van de beschaving is. Dat uw optreden zich daar kenimerkt door waardigfhedd en correctheid, ook ten opzichte van de bevriende bervolking. Ik draag kapdtedn De Bruijne op, de disci pline te handhaven en in alles rekening te houden met de delicate opdracht, welke wij met het deelnemen aan de bewaring van de orde en de rust in het Saargebied hebben ontvangen. Kapdtedn De Bruijne, een zware en groote taaik wordt op uw schouders gelegd, aldus spr. Ik hoop, dat het detachement zal terug- keeren en de eer voor het vaderland in de Koninikiijtke Marine dan heeft hooggehouden. Ik vertrouw er ooik ap, dat ook met de af- deelingen van de Landmacht en Koninklijke Marine, die aan het detachement zijn toege- voegd, een goede kameraadschap zal worden onderihouden en ik spreek met nadruk den wemsch uit en ik vertrouw er ook op, dat ook buiten den dienst geheel uw optreden zich zal kemmerken als het optreden van leden van een keurkorps, waarvan de roep zelfs tot in het buitenland is doorgedronigen. Ik wensch u een goede reis! FRAUDULEUZE INVOER GLOEILAMPEN. Den laatsten tijd werden naar het „Han- delsiblad" vemeemt, in Nederland groote par tijen gloeilampen inigevoerd, waardoor inibreuk werd gemaakt op Nederlandsche octrooien van Philips en andere fabrdikanten van gloei lampen. Vele van deze octrooien betroffen boven- dien lampen, welke in het geheel niet voor Nederlandsch gebruik bestemd waren. Voorts is gefbleken, dat bij den invoer van deze lampen herhaaldelijk gebruik is gemaakt van vervalschte of onjudste bescheiden, welke ten deele ook in het buitenland waren afge- geven. A1 deze manipulaties waren aanleiding voor de Amsterdamsche politie om een uitgebreid onderzoek in te stellen, in verband waarmede de hoofd-imspecteur A. T. T. Kapinga van de centrale recherche, de geheele vorige week in Tsjecho-Slowakije vertoefd heeft. Nu is hij van deze reis teruggefceerd, na bij zijn on derzoek veel medewerking van de Tsjechische autoriteiten te hebben ondervonden. Er zijn door VICTOR BRIDGES. ,,Zeker, zeker", zei ik; wij keerden de deur van de balzaal den rug toe en ik vergezelde Lammersfield over het trapportaal, dat vol menschen was, naar beneden, waar wij een lange galerij doorliepen, waarvan de wanden met familieportretten waren behangen. De rookkamer was aan het uiterste einde en toen wij er binnen kwamen bevonden wij, dat wij de eenige bezoekers waren. Ik was natuurlijk nieuwsgierig, wat die ,,paar aanigelegenheden" zouden zijn, waar- over deze minister mij zoo gaarne wenschte te spreken. Het zou zeer goed mogelijk kun nen zijn, dacht ik, dat Northcote aan politiek deed en aangezien ik te dien opzichte abso- luut onwetend was, besloot ik buitengewoon op mijn hoede te zijn, opdat ik dit niet door een of andere onjuiste aan- of opmerking zou verraden. Mrjn gemoed werd op dit punt spoedig gerustgesteld, doch op een geheel onverwachte wijize. Feitelijk, verbaasden de inleidings- woorden van Lammersfield mij dan ook m4er, dan welke po'litieke ontboezeming dit met eenige mogelijkheid had kunnen doen. ,,Het dient nergens toe, Northcote, om mij op te jagen", sprak hij kalm. „Ik heb het geld op 't oogenblik niet disponibel en het is mij absoluut onmogelijk, om het los te maken". Indien ik in mijn verrassing niet: „Wat geld?" uitstootte, dan was bet meer door een gunst van boven, dan door mijn eigen scherp- zinnigheid. „Om het kind brj zgn naam te noemen", vervolgde Lammersfield vriendeljjk, „ik ben geheel in je handen. Indien je bet verkiest mij te dwingen, zal ik verplicht zijn Cranleigh te verkoopen en mij uit de politiek terug te trekken. Het Britscbe publiek, kan zijn lei- ders alles vergeven bebalve overspel en geld- verlies. Het laatste woord,, geloof ik, als het meest onvergeeflijke van de twee beschouwd. Als je mij den dienst zou willen bewijzen, te willen wachten, dan zal ik je betalen, zoodra ik slechts in de gelegenheid ben. Indien echter, mijn ongelukkig fortuin nog lang zooveel geweld wordt aangedaan, als in den laatsten tijd, zal er vermoedelijk van Cran leigh niets meer overschieten, om je te vol- doen". Ik had inmiddels tijd genoeg gehad om den toestand te overzien. Het was duidelijk, dat Northcote geld geleend had aan Lam mersfield een groote som, dat bleek Zonne- klaar uit zijn woorden en dat de terug- betalingstermijn was verstreken. Welke be- doeling Northcote hiermede had gehad, kon ik niet raden, maar ik begreep spoedig tot mijn voldoening, dat ik hierdoor in staat werd gesteld een grooten dienst te bewijzen aan ieanand, die mij vroeg of laat wederkeerig van onberekenbaar nut kon zijn. Er is niets aangenamers dan edelmoedig te zijn met 'n andermans geld en ik besloot van deze om- standigheid zoo goed mogelijk gebruik te maken. „Er is een Indisch spreekwoord, Lord Lam mersfield", zei ik, ,,dat zegt: „Haast be- hoort bij den duivel". In het onderhavige geval ben ik het er volkomen mede eens". ,,'t Zou voor mij zeker duivelsch slecht zijn", bekende de staatsman eerlijk. ,,Mijn vijfduizend pond per jaar van mijn minister- schap is alles, waarmede ik moet rondkomen. Als ik het tot 't volgend jaar kan uithouden. zal het be ter gaan. In het voor jaar komt er geld van een verzekering los en de veestapeJ van Cranleigh belooft volgens mijn rentmees- ter 'n aanzienlijke som af te werpen, ofschoon dit natuurlijk nooit met volkomen zekerheid te zeggen is". Ik lachte. Als een gewone liberale kiezer zijn booggeschatte leider eens zoo had hooren daar te lande tasbbare resu-ltaten bereikt, zoodat men in elk geval in de toekomst mag verwachten, dat van Tsjechoslowakije uit der- gelijke frauduleuze partijen lampen niet meer naar ons land gezomden zulien worden! DE „UIVER" VOOR DE SNELLE KERSTVLUCHT NAAR INDIe VERTROVLKEN. Hedennacht is de ,,Uiver" bestuurd door de piloten Beekman en Van Steenbergen en met als verdere bemanning den werktuigkun- dige Waalewijn en den radio-telegrafist Van Zadelhoff, met de kerstpost naar Indie ver- trokken voor een versnelde vlucht. Aan- komst te Batavia 22 Dec., 's morgens pl.m. 10 uur, Amst, tijd. Men wil den tocht dus volbrengen in ongeveer 3% dag. Het reisschema luidt als volgt (alles Green- wichtijd, d.i. 20 minuten vroeger dan Amsterd. tijd) Vertrek van Schiphol: 19 Dec. 3 uur, uit Marseille 7 h 45, uit Rome 10 b 15; uit Athene 15 h; uit Cairo 19 h 45; uit Bagdad 20 Dec. 1 h 30; uit Boesjir 5 h; uit Djisk 8 h 30; uit Karatsji 12 h 30; aankomst te Jod- poer 14 h 45; waar een korte rust wordt ge- houden; vertrek uit Jodpoer 22 h; uit Alla habad 21 Dec. 1 h 45; uit Calcutta 5 b; aan komst Rangoon 9 h, waar de tweede rust wordt gehouden; uit Alostar 22 Dec. 2 h 45; aankomst te Batavia pl.m. 10 h (dat is uit Medan 4 h 30; uit Palembang 8 h 15; aan komst te Batavia pl.m. 10 b (dat is 's mid- dags 17 h 30 plaatselijken tijd). WIJZIGING IN AMBTENAREN- REGLEMENT. In het Staatsblad is afgekonldigd een Kon. besluit, waarbij in het ambtenaren-regiement voor rijksleerscholen en rijks lagere scholen het volgende nieuwe artikel wordt opgeno- men: Een geneeskundig oniderzoek kan mede worden inigesteld ten aanzien van een ambte- naar, die niet wegens zieikte buiten dienst is, maar van wien nochtans op goede gronden wordt verondersteJd, dat zijn lichamelijke of geestelijke toestand een beletsel vormt can zijn dienst naar behooren te verrichten. Blrjkt bij het onderzoek dat zoodanige diensbverrichting is uibgesloben, dan heeft de betrokkene, indien hij op grond van den uitslag van het genees kundig onderzoek buiten dienst wordt gesteld aanspraak op uitbetaling van bezoldiging vol gens art. 18 tot aan den dag van den ingang van het ontslag. Een zelfde nieuw artikel is opgenoanen in het ambtenaren-regiement voor rijkskweekscholen en nftrmaalscholen. CUMULATIE VAN INKOMSTEN BIJ REGEERIN GSBEN OEMIN GEN. Op de door het Tweede Kameridd Lingbeek gestelde vragen heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken het volgende geantwoord: De huidige werkloosheid in de ondersched- den groepen der bevolking is voor de regee- ring bij het doen van benoemingen steeds een factor, die medebrengt, dat bij overigens gelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofd-e heeft, zal voorgaan. Intusschen, voorkoming van cumuiatie van inkomsten is niet een zoo absoluut belang, dat daarvoor elk anider moet wijken. Het waken tegen omgemotdrveerde cumuiatie moet niet worden een vrees voor cumuiatie op zioh zelf. Het Staatsbelang laat niet toe, dat de regeering zich door die vrees zou laten leiden. Onidergeteekende kan er niet toe medewer- ken, dat ervaren en geschikte personen voor benoeming tot burgemeester stelselmatig zou den moeten worden gepasseerd en dat een be- paalde groep oud-functionarissen van verde- ren Staatsdienst zouden worden buitenge- sloten. Dit zou tot zeer ongewenschte, en voor het land nadeeldige, gevolgen leiden.. De voordracht tot de in de tweede vraag bedoelde benoeming is met inachtneming van bovenstaande. overweginigen door den onder- geteekende opgemaakt. spreken, wat zou zijn geiaat een studie ge- weest zijn! „Nu", zei ik, „die vooruitzichten zijn mij voldoende. Ik heb wel eenig zwak voor spe culate eve belegging". Het gelukte mijn metgezel wel niet geheel zijn flegma van Engelsch Staatsman te bewa ren, maar hij hield toch zijn emotie goed in bedwang. Hij hoorde mijn woorden, zonder de minste verandering van gelaatsuitdruk- king aan. ,,Het zou een weini-g ironisch klinken, als ik zei, dat ik je ten zeerste verplicht ben, Northcote". Toen zweeg hij even. Eerlijk gezegd", vervolgde hij, „had ik nooit ver- wacht, dat je deze hoe zulien wij het noe men nobele houding zoudt aannemen. Je laatste brief over dit onderwerp „0", onderbrak ik hem, ,,wij zulien dien brief maar verbranden, als je er niet op tegen hebt. Ik ben van opinie veranderd. Lammersfield ontving dit voorstel met een oeleefd hoofdbuigen. ,,Zooals je wilt", sprak hij. „Ik ben je on- eindig meer verschuldigd, dan ik onder woor den kan brengen. Ik kan er alleen aan toe- voegen, dat indien ik je ooit in welk opzicht ook, van dienst kan zijn, je niet moet aar- zelen mij in de gelegeoheid te stellen je mijn erkentelijkheid te bewijzen. Het minister- schap is geen aangename positie, maar het heeft toch de verdienste, dat het iemand in staat stelt, bij geval een vriend ter wille te zyn". Ik glimlachte, want ik had werkelijk schik ■in zijn cynischen kijk op de menschelijke natuur en de voorrechten van het minister- schap. Klaarblijkelijk verwachtte hij mijner- zijds een of an-der verzoek in ruil voor de gunst, welke ik hem had bewezen en ik vroeg mij met nieuwsgierigheid af, wat Northcote in mijn plaats wel gevraagd zou hebben. Ik twijfelde er geenszins aan, of mijn dubbel- ganger had met dat geldschieten wel een of ander voordeelig perspectief in zijn hoofd. Ik gooide mijn sigaret in het vuur en stond op. LITURGISOHE KERSTWIJDING. Zondagavond 23 December zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, van 89 uur een Kerst- wijdingsdienst gehouden worden ter voorbe- reiding voor de viering van het Kerstfeest onder leiding van den heer H. M. J. van Duijne. Het kerkkoor dat hierbij zijne medewerking verleent, zingt Kerstkoren. Verder wordt er een kort woord gesproken. Het geheel zal een liturgisch karakter dragen. Een programma vindt men op de zitplaatsen. Na tien minuten v66r acht zijn alle plaatsen vrij. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De heer B. J. Brinkman, leeraar in smeed- en plaatwerk aan de Ambachtsschool te Ter Neuzen, is in gelijke betrekking benoemd te Utrecht. BENOEMING. Tot binder bij het Rijksarchief te Middel- burg is met ingang van 1 Januari a.s. be noemd de heer K. Eekman, alhier. DE KERSTGAVE. Zooals reeds gemeld, zal ook dit jaar, aan de werkloozen een Kerstgave worden uitge- reikt. De werkloozen die nog uitkeering ge- nieten uit de kas hunner organisatie, valleti daar echter buiten. In zijn desbetreffende circulaire aan de gemeentebesturen gaf de Minister van Sociale Zaken te kennen, dat, wanneer deze het wenschelijk achten om ook aan de kastrekkers -een Kerstgave te ver- strekken, daartegen bij hem geen bezwaar be- staat. Echter zal de eventueel aan kastrek kers te verstrekken Kerstgave voor 25 ge heel voor rekening der gemeenten komen, terwijl de Minister bereid is, de 10 welke dit jaar extra worden gegeven gebeel voor rekening van het Rijk te nemen. Door den Ter Neuzensche Bestuurdersbond is in verband hiermede aan Burg, en Weth. dezer gemeente verzocht, om ook aan de kas trekkers een Kerstgave te willen verstrekken. N.V.V. FILMAVOND. Wij vestigen de aandacht der lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie be- treffende de van wege het N.V.V. te geven filmavond op Maandag 24 December a.s., in het Concert- en Bioscoopgebouw alhier. Blij- kens het ons toegezonden programma wordt een mooi bijprogramma vertoond, doch is de hoofdfilm „Cavalcade" een propaganda-film voor wereldvrede. Deze film behandeld de geschiedenis van Robert Marryot, die indertijd deelnam aan den Boeren-oorlog en bebouden in Engeland terugkeerde. In 1914 echter opnieuw oorlog. En nu trekken vader en zoon ten strijde, ter wijl de moeder in wanhoop achterblijft. De Cavalcade der jaren door de Europeesche slagvelden vangt aan. Jane blrjft thuis, z6n- der man, zdnder zoonGrootscb zijn de opnamen uit de loopgraven, van de straat- wegen waarover het leger marcheert, van de in de lucht uit elkaar slaande granaten, maar nog grootscher zijn de scenes betreffende het leven achter het front. Een avond in cafe Royal in Londen, soubrettes in kokette sol- daten-uniformen, een salonorkest in rok, champagne in ontzaglijke hoeveelheden. Of- ficieren in gala-uniform in de loges. Joey, voor den eersten maal met verlof van het front, heft het glas. Hij drinkt niet meer op den roem van den oorlog, nu echter op den duivel. Een danseres komt op in witte volants. Joey sprin-gt op. Is dat niet... is dat niet... Fanny Bridges, de dochter van het kamer- meisje zijner moeder, die indertijd trouwde met den butler Alfred, die een Public-Bar" ,,Ik dank je ten zeerste voor je welwillend- heid, maar op 't oogenblik heb ik niets, waar mede ik de regeering moet lastig vallen. Maar als het mocht voorkomen, zal ik van je voorstel gaarne gebruik maken. Misschien wordt ik den een of anderen dag gearresteerd wegens overtreding vail het snelheidsmaxi- mum". Lord Lammersfield lachte droogjes. ,,Ik zie met belangstelling een dagvaarding tege moet", sprak hij met een buiging. „Laten wij nu naar het feestterrein terugkeeren. Ik heb in een onzalig zwak oogenblik beloofd, dat ik een protegee van mijn vrouw aan eenige van onze voornaamste staatslieden zou voorstellen en ofschoon ik persoonlijk de smaak van de jonge dame niet bewonder, blijft ten slotte 'n belofte 'n belofte". Het toeval wilde, dat bijna de eerste, die ik zag, toen wij in de balzaal kwamen, Mercia was. Zij stond tegen den muur en was in gesprek met een somber uitziend heer met lange grijze bakkebaarden, dien ik van de por- tretten herkende, als een van de meest onbe- kwame ministers van Zijne Majesteit. Ik nam een plotseling besluit en ik wendde mij tot Lammersfield. ,,Je kent iedereen", zei ik. ,,Wie is dat knappe meisje, daar aan den overkant bij den ouden Beauchamp?" Hij keek in de aangeduide richting. ,,0, ja", zei hij, „een sehoonheid, vind je.niet? Beau- champ vergoedt in smaak wat hij aan scherp- zinnigheid te kort schiet. Zij is een ontdek- king van Lady Tregatoock, ik geloof, dat zij miss de Rosen heet. Ik hoor dat zij ergens uit Zuid-Amerika vandaan komt. Als je wilt, zal ik haar aan je voorstellen." De geschiedenis met „Francis" lag nog versch in mijn geheugen en daarom werkte deze informatie betreffende lady Tregattock wel eenigszins opwindend bij mij. Aangezien de scherpe opmerkingsblik van Lammersfield op mij was gericht, onderdrukte ik elk teeken van verrassing. „Graag, als het je niet te veel moeite is", zei ik zoo gewoon mogelijk. Neprodu?t*h Ongeevenaard tegen Hoofd- pijn, Kiespi;- VT huwpijn, Vi pijn, Kiespijn, Neuralgie, Zo- huwpijn, Vrouwenpijnen, en*. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. f Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) begcn en daama aan den drank verslaafd raakte Joey verbergt zich in haar kleed- kamer, om haar zoodoende te verrassen. De vriendschap wordt vemieuwd. Een Zeppelin- overval op London met het uitgaan van alle lichten en vluchten in de kelders brengt het einde van Joey's verlof. Fanny kan haar ge- liefde niet naar het station brengen, daar zjj weer moet optreden, doch de moeder staat bevend bij de barri&re van het Victoria-station. Ellen Bridges, het dienstmeisje, gelukkig door de liefde van haar dochter voor den jongsten zoon van haar meester, komt haar vroegere meesteres opzoeken. Zij wil als moeder weten, wat een andere moeder vindt van een huwelijk. tusschen hun kinderen. Jane weet niet. wat zij moet antwoorden. Zij weet alleen, dat Joey in de vuurlinies is, doch niet, wanneer hij terug zal komen, of wat zijn wenschen d&n zulien zijn. Zij kan niet over een toe komst spreken, welke alleen nog maar een groot bloedig vraagteeken is! De andere vrouw laat haar echter niet met rust. Ze is een zorgzame moeder en heeft een eerhare dochter. Het dienstmeisje komt met een telegram binnen, waama zij op antwoord blijft wachten. Jane leest! ,,Geen antwoord noodig!" zegt zij, dan valt zij bewusteloos neer. Joey is dood! De Cavalcade der jaren raast voort Deze vier jaren van ellende gaan over in de Jazz-periode. De generatie van deze eeuw, nauwelijks opgegroeid, stort zich voor het deel dat is overgebleven, in een bedwelmende golf van alcohol en erotika. Dan komt Nieuw— jaar 1933. Nog altijd wonen Robert en Jane Marryot in hetzelfde oude patriciershuis in Londen. Wederom dampt de punch in de glazen. De vorige Generatie heeft de Nieuwe overleeft. Laten we drinken op onze kinderen en onze harten, die met hun gestorven zijn", zegt Jane en zij heft met bevende hand haar glas op.. ,,Laat ons drinken op de geest van deze gene ratie, die uit een hel zonder -gelijkenis nog een stukje hemel wist te maken en op de hoop, „Integenideel", antwoordde hij. „Ik zou het als een aangename plicht beschouwen elke aantrekkelijke jonge dame van Beauchamp te bevrijden". Ik volgde hem dwars door de zaai naar de- plaats, waar het zoo slecht bij elkaar passend paar stond. ,,Miss de Rosen", sprak hij met een hoffelijke buiging, „mag ik het genoegen hebben, U een mijner vrienden voor te stel len, mijnheer Northcote?" Daarna wendde hij zich tot den ouden heer. „Ah Beauchamp, jij bent het juist dien ik zocht. Heeft U een oogenblikje disponibel, om hem te missen. -dan kan mijnheer Northcote U zoolang gezelschap houden". Hij deed het zoo vriendelijk en zoo verba- zend handig, dat ik, voor ik het zelf wist, alleen met Mercia stond, terwijl Lammersfield met zijn hand op den schouder van den ge en verstoorden ouden heer wegslenterde. „Ik hoop, <iat ik U niet van aangenaam gezelschap beroof", zei ik glimiachend. Toen zonder antwoord af te wachten vervolgde ik. emstig: ,,Ik zou U gaarne even willen spre ken. Kunnen wij hier niet vandaan en ergens een zitje opzoeken?" Zrj nam mijn aangeboden arm en de Iichte aanraking van haar hand op mijn mouw ver- vulde mij met een ongekend gevoel van zalig— heid. Wij gingen de voile balzaal door em langs de breede trap naar de hal, die met be- dienden en laatkomers gevuld was. Recbts. van de hal was een wintertuin, een ware _wondertuin-uit-sprookjesland met een rijkdom van azalia's en allerlei bloeiende planten en heesters. In den uitersten hoek, stonden onder een paar reusachtige waaierpalmen, twee ge- makkelijke, fraai bekleede stoelen. Was zij mij dien anderen avond buitenge woon bevallig voorgekomen, hier in het ge- temperde licht, dat haar blanke hals bescheeii en haar blik van droefheid en smart nog sterker deed uitkomen, hield de sehoonheid van Mercia mij als 't ware in een soort van betooverd zwijgen gevangen. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1