Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Damrubriek. KLOOSTERZANDE. LIJK OP SPOORBAAN GEVONDEN. WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. I><> kleine dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hem er al jaren vrij van. Terwijl ik hard moet werken voor mijn be- staan, moest ik enkele jaren geleden verschei- dene weken liet toed houden, van pijn niet we- tende waariheen ik mij zou rich ten. Een oude vriend raadde mij Kruschen Salts aan. Ik kodht een flacon van 1,60 en volgens de ge- bruiksaanwijzing nam ik, zonder eenmaal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende heb ik in een goed jaar 4 a 5 flacons Kruschen Salts getoruikt en wist van geen pijn uneer af. Qm nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfde ik nog niet goed. Maar daar ilk er nu al enkele jaren niets meer van af weet, mag ik met nalaten U mijn oprechte dank te brengen voor mijn herstel." A. v. L. den H. Kruschen Salts spoort nieren en ingewan- den aan tot geregelde werking, zoodat scha- delijke afivalstoffen, die de rheumatische pijnen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het bchaam verwijdertd worden. De ,,kleine dagelyksche dosis" zal U inwemdig zuiver houden. En in een „schoon" gehouden lichaam is geem plaats voor rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0,90 en S 1,60 per flacon, omz ebb el as ting intoegrepen. Let op, dat op het etiket op de flacon, zoo- wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voonkomt. Adv. Het muziek- en tooneelgezelschap ,,St. Ce cilia" alhier heeft haar eerste winteruitvoe- ring gegeven op de bovenzaal bij den heer A. Raes. Beide avonden waren de spelers tevre- den over het aantal bezoekers en voor dezen is het bedde keeren een genotvolle avond ge- worden. Opgevoerd werd .Meneer Klaproos", kluchtspel in drie bedrijven, een der bekend- ste stukken van Gerard Nielen. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ul/venhout, 11 Dec. 1934. Menier, As mevrouw Oorsten aan de deur kwam, dan moest ik altij kij- ken naar heur mondhoekskes. Ook, as ik me vast veurgenomen had. da nou nie te doen. Die mondhoeks kes waren twee diepe gleufkens, zoo diep, ik had er m'nen pink in kunnen leggen. Versta me goed, ik zeg dat alleen, om de maat aan te geven, waant veur de rest, neee, ik bleef bij mevrouw Corsten maar liever op anderhalven meter afstaand min- stens. 't Was sjuust 'nen cactus, da mensch. Lillijk om te zien, vol (onzichtbare) stekels en hard vel. Heur velleke was dor en geel as 'n vroeg- herfstig blaaike, heur haren waren van de- zelfste kleur. Mevrouw Corsten was ziekelijk. Da wil zeggen, volgens heur eigen verkla- ring. Waant ze was altij ter been, ziede en gie zou zoo zeggen, 'nen ziekelijk mensch hoort op bed! Over heur ziekte was ze nog al spraak- zaam. Maar toch zou ik nie kunnen zeggen, wat heur scheelde Ze lee 't zelf uit as: ,,ik mankeer van alles". Den eenen dag was da bloedarmoei, den volgenden dag rimmeltiek, dan zat 't ongestage weer in heur polsen en kniieen, dan lee ze veul aan hoofdpijn, dan had ze weer last van beveo, verkoudheiid, koorts, affijn: vijf dokters hadden bij heur werk kunnen vinden, maar ze dokterde zelvers mee 'n asperientje, 'n pilleke-veur-den-afgaank, 'n pilleke om te stoppen, 'n smeerseltje teugen pijn in de lenden ,in den rug, op de borst en weet ik veul. Volgens mijn eigen boerenbegrip was heur ziekte ,,ontevrejenheid", maar ik ben gin dok- ter en dus hiew ik mijnen mond maar, waant ge verspult soms om 'n haverklap 'n klantje. Ze dee dus heur eigen rijker en deftiger veur, dan ze was. Dhar zat volgens mijn medisch begrip de oorzaak van heur ziekte. Ze had gin bloedarmoei in d'f1 aders, maar in heur portemonnee. En ik zeg daarmee nie dat de schuld lag bij meneer Corsten. Onte- vrejen menschen hebben altij te kort. Deuze soort menschen zien ok altij te veul maar d'ren evennoste, die meer „fortuin" of „geluk" in 't leven hee, volgensdie on- tevrejen menschen dan! 'Nen mensch die mee schrikkelijk hard werken, zurgzaam en veurzichtig schipperen op de levenszee, z'n scheepke veilig wit te koersen, zo'nen mensch hee meestal z'n zooge- naamde ,,fortuin" te daanken aan z'n eigen en niie aan 't „stomme geluk" gelijk da zoo geren uitgelegd wordt. Zo'nen mensch bezit ok meestal wel iets enhoudt da bezitje vast met al zijn knuisten. Want 'n bezitje, da gewonmen is met arbeid en overleg veur iederen cent, zo'n bezitje wordt nie gaauw verloren. Daar rust zegen op Maar mevrouw Oorsten kende die eenvou- dige wijsheid nog nie. Dus waren aandere menschen gelukkiger, dan zij enleerde ze speuren naar 'n aander z'n ongeluk. As ze mij wel 's vroeg naar aandere men schen, dan zee ik maar nooit: „oh, die maken 't kollesaal goed", maar dan zee ik: „pronte menschen, mevrouw, pronte menschen. Ze motten hard werken, maar ze komen netjes deur den tijd en wat kan 'nen mensch meer eischen, nietwaar?" Heur oogen wieren dan nog wat harder, wat doffer en de mondhoekskes n6g dieper. En dan zee ze: ,,mijn geld gaat allemaal op aan middelcijnen. Gisteren nog, toen heb ik 'n middeltje gekocht teugen de rheuma; zo'n laoonneke, zoo groot as m'nen vinger, vijf en zeuventig centen Triestig schudde-n-ik mijnen kop, as zakenman mot ge wel 's heulen met de duyels in 't bosch, en ik zee meewarig: ,,maar- maar, reuma? 't Is toch wa te zeggen! Reu- ma! Eh -torn! waar zit da, mevrouw?" Heur mondhoekskes wieren weer dieper. Heur gele kleur wier oranje en toen zee ,ze: ..overall Witte gij nie wa rheumatiek is?" ,,Tuurlijk, rimmeltiek, kom maar af. Trui aukkelt er ok aan". ,,Nie zoo erg as ikke", zee ze. Ze hee Trui nog nooit gezien, maar dat hiew ik veur me. ,,Neee, gedaank nie", zee ik: „daar nie van, maar bleft nie zoolaamk aan de deur staan, mevrouw, aanders......" docht ik, zou meneer Corsten uit z'n lijen geraken, maar ik zee: ,,zou 't oe nog op- breken, ee!" Zoo kon ik gaauw afscheid nemen. Heuren man was 'n vief keareltje. Altij opgeruimd en geren-lachend. Hij reisde veur zijnen boterham en was dus nog al veul van huis. 'Nen enkelen keer deed hij open as ik -aangebeld had. Was ie per ongeluk in z'n hemdsmouwen, dan schoot z'nen Cactus den gang in en riep: „Jan". Meer nie! Maar as Zij „Jan" geroepen had, dan stond op 't zelfste oogenblik ons gesprek stop, sjuust of we geschrokken waren van 'nen knal. 't Plazier van 't gesprekske was er meteen af en Jan zee dan maar: „tot ziens, Drd", en ik zee: „goeienmergen meneer Cor sten, goeie zaken". Da „sohot" klonk me dan nog na, in m n ooren en ik kreeg ten lamigen leste respect veur de kunst van 'n mensch, dat 'nen eenvou- digen naam as ,,Jan" kan uitspreken, op n manier of 't 'n soortement van 'n vloek is. Eens zee Jan teugen me: ,,neee, da reizen Dre, is nie zoo erg as 't lijkt. Och, ge sprikt onderweuge nog's menschen en ge kunt 's lachen en zoo, ee!" „Jawel, menier Corsten, maar altij zoo van huis af ,,Mja, mja', zee-t-ie: „och!" Mijnen mond vertrok 'n bietje en toen zee Jan: ,,ge wit, m'n vrouw is ziekelijk". Hij zette groot eoogen, om me 't overtuigen. „Jaja", gaf ik ten aantwoord: „jaja, da's ongezellig in huis". Toen lee Jan z'n hand op m'nen schouwer en zee: sjuust, 't goeie woord, Dre; da's ongezellig! Ze kan er niks aan doen, maar... j£L „Zou ze nie beter te maken zijn, menier Corsten?" Neee", zee-t-ie, zonder er even over te denken. Toen: „de dokters kunnen 't nie vinden, ziede". „Gaat dan 's naar dokter Bonkers", raaide- n-ik 'm. „Die zee persies waar 't op staat!" ,,Zijn we gewist!" „Zoowen „Jan! Kom je haast binnen! Ik krijg dal'ijk nog 'n longontsteking met die open deur!" Deuzen keer liet ik m'n eigen me weg-jan- „En zij zou oe nog nie gbren missen", mokte- n-ik 't weer goed. Toen begost mevrouw Corsten te simmen. Jan had er ok genogt aan. 'k Heb 'm z'n gloeiende haand toen maar gedrukt en ben weer naar mijnen wagel gegaan. Nou zou dit vertessel kunnen eindigen mee 'n schoon ende. Maar ik wou gin schoon vertessel schrijven. 'k Wou de waarheid schrijven. Jan wier beter. En d'n Cactus wier weer ziek. Da's 'n 't kort 't end. Waant ontevrejen menschen zijn met egois- me geboren. Mevrouw Corsten is weer deftig, ontevrejen en stekelig. Jan Corsten wordt weer uitge...jand. Zoo blijft er veul leed in de weareld. Kom, ik ga er afscheien. Trui zee: „Dre, draait er nou 'nen punt aan, waant ik zie dat oew oogen gaan pieken En nou ze da zee, werendig, nou merk ik 'it ok. Dus, amico, tot de noste week. Veul groeten van m'n Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. „En wat zee die?" vroeg ik. „Jan Z'n mandje groentes beefde even. Toen flusterde-n-ie,,je mankeert niets! Knippende met allebei z'n oogen, z'n tong teugen z'n wang, nom ie afscheid van me en zee hard genogt, da mevrouw t heuren kon. ja Dr<5, 't is 'n lijdensgeschiedenis", (hrj knipte weer) ,,saluu, jonk". M'n kleine kooltjes waren altij te vast, m'n grbote koolen waren te los. M'n eigenheimers te meelderig, en m'n blaauwputters te zwaar veur heur maag. M'n spruiten waren te groot en te klein tegelijk, maar spruiten groeien aan 'nen savoyenkoolstronk en sprui ten worren nie gegoten in 'nen vurm. M'n eiers waren natuurlijk te klein en as ik eendeiers gaf, dan waren ze te groot. Maaras ik 's 'nen keer wa leveren moest, waarvan ik zelvers wist, dat t nie g£ef meer was, b.v. as't te laat in't jaar wier veur zo'n product, dan zee ik, onderwijle as ik 't benneke overreikte: ,,en mevrouw, hoe ga-g-et er toch mee?" nan kwam mijnen verlepperden kool van- zelvers binnen! Had ze daags teveuren weer 's „gejand" of zoo, dan zee ik den aanderen dag: „wel, wel, wa ziet ge'er vandenmergen patent uit. Beter, mevrouw?" Woeiend was ze dan! Ge kost heur nie venijniger plagen, dan met te zeggen: ,,wa ziet ge 'r best uit!" 'Nnen keer was Jan ziek. Enz'n wijf lag in bed. Hij zag er broerd uit as ie veurkwam. Had 'nen dikken wollen das om en z'n oogen zwom- men deur zjjn hoofd. Hij rilde van koorts en flusterde met heesche stem: „gif maar 'n zooike Brusselsohe lof, Dre en 6brpels as ge- woon". „Hebt ge 't in oew keel, menier Oorsten?" Hij knikte en 'k zag 'm onder zijnen das slikken. Gnderwijl as ik de groentes in t benneke tastte: „wa schilt er aan?" Maar hij kost gin antwoord geven. As ik mee m'n mandje bij 'm stond, flusterde-n-ie rillend: „influenza". Gaauw naar binnen", zee ik: gaauw me nier! Ge meugt nie aan de deur komen, zoo; da's bekaanst zelfmoord". ,,De vrouw lee-d-op bed", zee-t-ie toen. „Ok al ziek?" ,,As altijee ,,Dus as gij ziek bent, kruipt zij in 't „J an! „Ze is nog goed bij stem, menier Corsten, ga maar gauw naar binnen en beterschap horre, mee oew eigen!" Den aanderen dag kwam de cactus weer veur. „Menier, beter, mevrouw?" Meneer ,,Ja, die was gisteren lillijk ziek!" „Ja, hij was nie lekker, maar ik was toch ok zoo beroerd, ee! Hij is weer op reis gegaan en nou moest ik 't bed wel uit!" Amico, wat had ik toen da gele stekels- verken gerenafijn, ge meugt zukke ste- kelsverkens nie aanraken. Maar den teut van mijnen klomp jeukte! „Ge mot veurzichtig zijn met ,,Ben ik", zee ze. „Ge mot op oewen man veurzichtig zijn'', zee ik toen, 'n klantje riskeerende. Ze wier oranje, toen wit en toen zee ze: „toemoei-d-oew eigen mee oew eigen bemoei- sels. 'n Week later was Jan zoo ziek, da mevrouw Corsten wel acht dagen laank vergat om asperine en pillekes te slikken. Jan was z66 ziek, da mevrouw Corsten nie ontevrejen meer was. Ze behost wezenlijk compassie te krijgen met heurenkostwinner! Ik ben 'm op gaan zoeken. 'k Trof 't nie buitengewoon. Zijn levensg e z e 111 n zat aan z'n bed. Jan had veul koorts, De drup- pels liepen laanks z'n wangen. ,,Hoe ga-g-et, menier Corsten?" „Goed", zee-t-ie, uit gewoonte. Toen, flaauw lachend: „naar omstandigheden, ee, naar omstandigheden' „As gebeter zijt, mot ge meer oew eigen zelvers denken, menier", zei ik. Hg knikte, d.w.z.: mee z'n oogen. Mevrouw is nou veul beter", zee ik toen. Hij keek me ongeleuvig aan, deur z'n rood- braandende ooglejen. ,,Ja, ik mankeer niks meer", zee d'n cactus toen. Jan gerokte op 't zelfste moment 'n voile graad koorts kwijt ,,Gij zou doodgaan, aan heur ziektes", gooide-n-ik nog 'n houtje op 't vuur! Jan z'n braandende oogen smeekten om compassie veur zijn stuk Geel. AUTO VERDUISTERD. Een jongmensch uit MidddJtourg huurde een auto maar in plaats van haar teruig te bren gen, verlkocbt hij haar in Den Haag enhij is nu* voortvluchtig. TRAGIEK VAN DEZEN TIJD. Een Zaterdag aan den Havendijk te Bergen op Zoom aangespoeld lijk van een naar schat- ting 30-jarigen jongeman, op wien geen papie- ren werden geivoniden en wiens indentiteit aanvankelijk niet was vast te stellen, is thans herkend. Het is de 26-jarige H. H. S. uit Rotterdam, ongehuwd, die 15 October als boekhouder zonder betrekking was gekomen. Hij had op 6 December de ouderlijke woning verlaten om naar werk. te gaan zoeken en is vermoedelijik daarvoor ook in Belgie geweest. Hij was met meer in de ouderlijke woning teruggekeerd. De familie heeft het lijk Dinsldagmorgen hePkenld. (Msib. de veenderij Giiondsveen" van Sluis 12 onder Someren, begaf zich per rijwiel naar huis, waarbij hij, waarschijnlijk door de duistemis misleid, op circa honderd meter boven Sluis 12 in de Zuid-Willemsvaart is gereden of ge- loopen, aldus de Msto. Na lang zoeken heeft men zijn lijk opgehaald. Hij laat een weduiwe met 11 kinderen in grooten nood achter. Te OVERTREDING LOTER IJ WET Zaandam heeft de politie een groote TRAGISCH VERGIFTIGINGSGEVAL TE ALKMAAR. Te Akmaar heeft zich een 'tragisch geval van gasvergiftiging voorgedaan, waarbij een moeder en haar tweejarig zoontje het leven hebben verloren. Dinsdagmiddag was de woning van den 65- jarigen R. de Jager aan de Bleekerskade 101 op Rochdale door den ontsmettingsdienst ge- reinigd met cyaannatrium, opgelost in zwa- velzuur. Dit werk nam een uur in beslag. De bewoners hadden Dinsdag de woning tijdelijk verlaten en mochten deze Woensdagmorgen om 10 uur weer toetrakken. Vader, moeder en zoontje vertoefden Woensdag den geheelen dag in de woning. Het huis werd schoongemaakt en de bedden gelucht. Tot 5 uur des middags werd niets bijizonders gemerkt. Nadien werden echter moeder en kind onwel en zij moesten braken. Om half negen gingen zij naar bed in een klein kamertje, waarin het geheele ge- zin sliep. De vader begaf zich te 1 uur ter ruste. Toen hij om 4 uur wakker werd kwam hij tot de ontstellende ontdekking dat zijn vrouw levenloos naast hem lag. Ook het bijna 2jarige zoontje lag dood in zijn bedje. Hevig ontdaan snelde de man naar zijn zoon, waar ook hij onwel werd. Bij moeder en kind kon slechts den dood worden geconstateerd. De vrouw, de 45jarige J. G. de J., moet reeds om- streeks middernaoht zijn overleden. Waar schijnlijk heeft het cyaannatriumgas zich nog in te sterke mate in het beddengoed bevon- den. Dit gas maakt het ademhalen moeilijk en werkt vooral sohadelijk wanneer het wordt verwarmd. Ook was er in de slaapkamer geen voldoende luchtverversching geweest. De man verkeert niet in levensgevaar. Ddnsdagnacht is natorj den overweg Boeken- rode op de spoorlijn HeemstedeAerdenhout het lijk gevonden van een jongeman, die blijk- baar door een passeerenden trein was over- reden en gedood. Uit de op hem gevonden pa- pieren bleek, dat het slachtoffer een 21jarige Amsterdammer was. Een heerenrijiwiel lag op eenige meters afstand van het ontzielde lichaam. VADER VAN ELF KINDEREN VERDRONKEN. De 47jarige veenartoeider H. S., wonende in de Moost onder Nederweert en werkzaam in CCCLXVIII. Oplossing van probleem 4 uit onze vorige rubriek. De stand was: Zwart: 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 23 26 29 Wit': 21, 25, 27, 30, 32, 35, 37, 38, 40, 43, 44, 45, 48. Mag zwart 1722 spelen 1. 2. 373-1 3. 40—34 4. 30—24 5. 25—20!! 6. 38—33 7. 24X4 8. 4X26 slaat 7 schijven over de stukken 10, 24, 27, 11, 8, 23 en 31. 8. 5—10 (of?) 9. 26X8 3X12 10. 35—30 en wint gemakkelijk. partij goederen in beslag genomen die bestemd waren om als prijzen voor een gehouden win- kelweek te dienen. De goederen werden in be slag genomen, omdat de toewijzing der prijzen in strijd was met de Loterijwet. Er is proces- verbaal opgemaakt. EEN AANHOUDING TE APELDOORN. Dinsdagavond kreeg de gemeentepolitie te Apeldoom kennis dat in het perceel Driehui- zerweg bewoond door G. K. een onbekend per- soon was binnengedrongen, die uit een kast een geldkistje met een klein bedrag aan geld en waardapapieren had gestolen. De politde- agent D. 'H. is het gelukt na een wilde jacht den 27-jarigen A. J. H., meuibelmaker te Apel- doorn, je arrestee ren. De politieagent moest daanbij ter zelfver- dediging van zijn vutirwapen gebruik maken, waardoor verdachte drie schotwonden kreeg. Hij is ter verpleging in het algemeen zieken- huis te Apeldoom opgenomen. Vermoedelijk is deze persoon schuldig aan een reeks van diefstallen die den laatsten tijd te Apeldoom zijn. gepleegd. EEN MOTORFIETS ALS AANVALS- WAPEN. De 19-jarige oliehandelaar P. L. van U. heeft een vrouw, een motorfiets en een vrien- dinnetje. Juister gezegd heeft hij het vrien- dinnetje nu niet meer, want deze eveneens 19-jarige jonigedame iwist wel van het be- staan van de motorfiets, maar tot voor kort niets van dat van de vrouw van den oliehan delaar. Dinsdag heeft zij de voor haar wel heel pijnlijke ontdekking gedaan, dat de man, met wien zij zich zoo goed als verloofd waande, getrouwd was. Zij klaagde haar leed aan haar moeder en deze wist weliswaar geen raad. maar wel wraak. Met haar dochter is zij naar de echtelijke woning van den oliehande laar gegaan, om daar de echbgenoote eens te gaan vertellen, wat de oliehandelaar al zoo op zijn geweten had. De olieslager was over dit bezoek niet bijster gesticht en toen bij de beide vrouwen even later op den Diergaarde- singel te Rotterdam zag loopen, besloot hij op zijn beurt wraak te nemen. Met zijn motorfiets reed hij pardoes het trottoir op, met de kennelijke bedoeling, moeder en doch ter te overriden. Dezen wisten op het laat- De meisjes, waarvan de bende zich mees- ter maakte, werden naar Zuid-Amerikaan- sche havensteden gevoerd. De leider van de vrouwenhandelstoende kon even voor het ver- trek van een nieuw transport blanke slavin- nen gearresteerd worden. Eveneens slaagde de politie erin een groot aantal tusschenpersonen en helpers achter slot en grendel te brengen. OP HET IJS VERONGELUKT. Terwijl Zaterdag reeds drie schooljongens bij een ijstochtje in de nabijheid van Riga door het ijs waren gezakt en verdronken, wordt thans een dergelijk ongeluk gemeld uit Midden-Koerland. Daar verdronken drie jonge arbeiders, die zich deels per rijwiel, deels per schaats over het ijs van een meer naar hun werk hadden begeven. Den volgenden morgen werd geconstateerd, dat zij vermist werden, waarna men op zoek ging en hun lijken ont- dekte in een bijt. Zij waren op een dunne plaats door het ijs gezakt en verdronken. EEN ONTZETTENDE BRAND. In het Kern-hotel", het grootste hotel van de stad Lansing, in den staat Michigan, is in den nacht van Maandag op Dinsdag door on- bekende oorzaak een groote brand uitgebro- ken, die aan vele hotelgasten het leven heeft gekost. Tengevolge van een op het moment van het uitbreken van den brand heerschen- den soeeuwstorm greep het vuur razend snel om zich heen. Spoedig was het gebouw een vuurzee. Toen de brand uitbrak, bevonden zich on- geveer 200 gasten in het hotel. De meesten hunner zagen bij de ontdekking van den brand den uitgang reeds door het vuur ver- sperd. Een ontzettende paniek maakte zich van de gasten meester. Vreeselijke scenes speelden zich af. Vrouwen met brandende haren en kleeren rendern door de gangen. Vele gasten werden onder den voet geloopen. Wel een 20 minuten lang klonken de kreten van de in doodsangst verkeerende menschen in het brandende hotel tot het gebouw met donderend geraas ineenstortte. Ondanks de heerschende felle koude 18 gr. C. onder nul sprongen verschillende hotelgasten in de langs het gebouw stroomende Grand River. Bijna alien verdronken jammerlijk. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de hevige koude, waardoor meermalen het water in de slangen bevroor. Het judste aantal slachtoffers dat dezen noodlottigen brand heeft gekost, is nog niet bekend. Niet alleen onder de puinhoopen van het gebouw, maar ook onder het ijs van de Grand River vermoedt men dat zich nog vele lijken bevinden. De pogingen om de lijken uit met een dikke ijskorst bedekte puinen te bergen worden met man en macht voortgezet. Ongeveer de helft van de 200 hotelgasten zul- len dus zeer waarschijnlijk het leven bij dezen ste oogenlblik op zij te springen. Van het ge- brand hebben gelaten. Onder hen bevinden toeurde is aangifte bij de politie gedaan. De zich verschillende leden van het staatsparle- miotorfiets is in beslag gencrmen. NOTARIS VERDUISTERD 10 MILLIOEN. Te Nancy is een. notaris gearresteerd, die kans gezien heeft in totaal 10 millioen francs te verduisteren. Hij had het grootste kantoor ter stede. Hij ontving van zijn clienten groote sommen om hypotheken voor te nemen. Dat deed hij echter niet. Hij betaalde den beleggers rente over de ges'torte sommen van de bedra- gen die anderen bij hem stortten en gaf de rest voor ziohzelf uit. Toen het geld op was, meldde hij zich bij de politie aan. VIER DOODEN BIJ EEN VLIEGON GELUK. Een verkeersvliegtuig van de Ouibaansche Luchtvaartmaatschapprj is nabij Santiago de Cuba neergestort. Vier inzittenden werden gedood. Het toestel stortte neer in een berg- achtige, onherbergzame streelk. SLACHTOFFERS VAN ONDEUGDELIJKE ALCOHOL. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn j in de havenwijk van Portland in den staat Oregon 11 mannen gestorven na het gebruik van ondeugdelijiken alcohol, terwijl velen ern- stig ziek waren geworden. Van deze laatsten zijn thans weer 12 mannen overleden. De al cohol was afkomstig uit een drogisterij ter plaatse. De venkoopers zijn gearresteerd. Vier drogisten zijn gearresteerd en beschul- dagd van doodslag wegens het verkoopen van methyl-alcohol. VROUWENHANDELAARS. Het is de politie te Warschau gelukt een groote goed georganiseerde bende van vrou- wenhandelaars op het spoor te komen, en de tioofdpersonen te arresteeren. Aan het hoofd van de bende stond een zekere Sternberg, alsmede een mevrouw Fischer. De wijdvertakte ooganisatie had helpers en mede- plichtigen in alle groote Poolsche steden. 17—22?? 26X28 m.sl. 29X49 m.sl. 22X31 16X27 49X29 mjsli 15X24 Van de beide volgende edndspelen zullen we gaame binnen een week na plaatsing de uit- werkingen ontivangen. Eindspel I, uit een partij, dezer dagen alhier gespeeld. Zwart (G.): 14, 15, 17, 19, 26. Wit (v. B.)18, 33, 37, 48, 49. Wit aan zet speelt 3328 om na 2822 (17X28) schijf 18 doortocht naar dam te geven. Wat is zwarts sterkste tegenspel en kan wit de partij winnen? Eindspel II, evenals het vorige ontleend aan een partij. Zwart (K.)3, 4, 12, 14, 15, 22. Wit (de Z.): 24, 29, 32, 36, 40, 49. Wit speelt 4034. Mag zwart nu voort- zetten met 14—19 (24X13) en 3—9? Vervolgens een kort partij tje, dat voor min der sterke spelers een leerzame o^fening biedt. ment van Michigan, dat te Lansing in een speciale zitting was bijeen geroepen.Bij hun pogingen om aan de vlammen te ontkomen hebben bovendien nog vele personen arm-, been-, en schedelbreuken bekomen. Omtrent den grooten brand te Lansing in den staat Michigan worden nog eenige aan- vullende bijzonderheden gegeven. Lansing is de zetelplaats van de regeering van den staat Michigan en dit verklaart bijv. ook het feit, dat onder de slachtoffers van de ramp vijf leden van het Huis van Afgevaardigden van den staat zijn en een senator. Deze zes men schen worden n.l. vermist en hebben zich waarschijnlijk in het hotel bevonden, toen de brand uitbrak. De politie heeft de mededee- ling gedaan, dat er nog 20 tot 50 verkoolde lgken onder het puin moeten liggen. Van de 190 hotelgasten hebben er 109 zich kunnen aanmelden, doch men hoopt, dat er nog sorn- migen levend zullen worden aangetroffen. DE STRIJD TEGEN DE BANDIETEN. Uit Amarillo in den staat Texas Wordt ge meld, dat Irvin Blackde Thompson, die teza- men met twee andere gedetineerden wist te ontsnappen uit het verblijf der ter dood ver- oordeelden in de staatsgevangenis van Texas te Hiumtsfield, in Juni 1.1., in een buitenwijk van Amarillo door de politie is neergeschoten. De politie had de mededeeling ontvangen, dat Thompson voornemens was, in Amarillo een banik te plunderen. Men herdnnert zich, dat de bandiet Bruno Hauptmann zich in hechtenis bevindt wegens het vermoedelijike daderschap van den moord, gepleegd op het kindje van Lindbergh. Thans wordt vermeld, dat hij nog en passant ver- volgd zal worden wegens belastingontduiking. Zulke vertvolgingen geschieden dan gewoon- lrjk, om den betrokken persoon, ook indien hij mocht worden vrijgesproken van de an dere aanklacht. nog eenigen tijd achter slot en grendel te kunnen houden. WitZwart 1. 34—30 20—24 Het theoretische antwoord is 2025, waar na wit kan vervolgen met 3024 of 3228. 2. 30—25 18—23 3. 32—28 23X32 4. 37X28 12—18 5. 41—37 7—12 6. 46—41 2—7 Sterker is 17. 7. 40—34 18—23 8. 4440 23X32 9. 37X28 12—18 10. 34—30 7—12 11. 5044 iEn niet 4137 wegens zwart 24 1520, 1924 en 14X41. Wit moet 4237 spelen; zwart 1721 en deze heeft on- getwijfeld voordeel. 11. 1—7 12. 42—37 17—21 13. 31—26 Speculeert op een foutizet. Op zwart 1823, wit 26X17; zwart 12X21? zou volgen 2520; 40X18! en 28X26 met schijfwinst. 13. 15—20? Toch lijkt 1823 sterker. Zwart moet dan echter eerst naar 32 slaan, wit 37X28 en zwart 12X21. Op wit 4137 zou daama weer de slag naar 41 volgen (zie boven). Wit speelt dus 4742 en zwart 712. Op 1318 zou hier dam volgen door 25X20; 40X20; 3530; 28—23 en 33X2. Men ziet, dat er voor het bord nogal wat te berekenen valt. 14. 26X17 12X21 15. 40—34 21—26 16. 37—32 18—23 17. 41—37 Ziwart heeft n.u een lastige stand, waar- aan de zwakke zet 1520 niet vreemd is. Op 16—21 volgt 37—31; 32X41 en 38X16. Op 1117 of 812 volgt 3429 en 2823. Het beste was daarom schijf 7 naar 18 op te spelen. 17. 10—15? Dit kost een schijf, al is het de vraag of deze schijfwinst «voor wit op de duur te handhaven is. 18. 34—29 23X34 19. 28—23 19X28 -28 en 37—31 de 20. 30X10 5X14 21. 33X22 7—12 22. 39 X 30 16—21 23. 47—42 Om op 1218 door 32- sdhijf te verdedigen. 23. 4—10? IZwart wil door de afruil 2024 en 14X23 wit 3228 vehhinderen. Maar 1218 was hier veel sterker geweest! Na de tekstzet 410 legt wit een val en zwart is zo vrien- delijk er in te lopen. Zie diagram. ZWART 1 2 3 4 5 30X19 25—20 35—30 45—40 38X27 Zwart gaf op. 49 50 20—24? 14X23 15X24 24X35 35X33 Correspondentie. De wedstrijd Antwerpen— Zeews-Vlaanderen is vastgesteld op 13 Jan. a.s. J4adere mededelingen in de volgende rubriek. J. A. v. D. te Z.: Wil ons even berichten, of we op U kunnen rekenen. S. J. B. te Z.Dank voor Uw schrijven. We houden het dus op 13 Jan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3