Gemengde Berichten Sport GROENENDIJK. LAMSWAARDE. SCHOONDIJKE. BRESKENS. VOETBAL. HANDELSREGISTER. NOG STEEDS VERSCHE AARDBEIEN. GEMEEN TERAAD VAN AXEL. Tooneeluitvoering. Zondag en Maandag gaf de R. K. Jonge Werkman in het Patronaatsgebouw alhier zgn eerste winteruitvoering. Beide avonden wer- den door den geestelijken adviseur, kapelaan Soffers, met den gebmikelijken welkomstgroet -eonend; in de hoop, dat de aanwezigen een genoeglijken avond zouden mogen heleven tot groei en bloei van de vereeniging de Jonge Werkman". Ondanks het sleohte weer mooht hovenge- noemde vereeniging beide avonden het genoe- gen smaken voor een overvolle zaal op te treden. De opgevoerde stukken, ,,Een Oude- jaarsavond", tooneelspel in drie bedrijven, en De Vriendendienst" blijspel in drie bedrijven, werden goed vertolkt en het was wel te zien, dat de leiding in goede handen was. Telkens werden de lachtspieren geweldig op de proef gesteld en het applaus was niet van de lucht, hetgeen wel een bewijs was hoezeer het publiek met de jongens en hun werk mee- leeft. Dit moge voor ,,onze jongens" een aansporing zijn om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan tot heil van hunzelf en tot nut der maatschappij. ROSENBERG. Qnder leiding van het raadslid Jos. Assel- ynaTi had alhier een druk hezochte bijeenkoms. plaats om te komen tot de electrificatie van deze buurtschap. De besprekingen zgn vlot verloopen en het aantal gezinnen dat zal aansluiten is van dien aard, dat de electrifi catie van Rosenberg spoedig tot stand zal Zondagnacht werd alhier de aandacht van een paar onbezolidiigde rijksveldwachters ge- trokken door een lichtbak en het knallen van schoten. Door de polders been trachtten ze de vermoedelijke stroopers te naderen en door het afsohieten van een lichtkogel in het vizier te krijgen. Doch op zooiets waren de stroo pers minder gesteld, want met achterlating van him begeerde hapjes, een zestal haze en den lichtbak. kozen zij als hazen het hazenpad. Bii de Ned. Herv. gemeente alhier zijn ge- kozen de heer W. Hubregtsen tot ouderling en de heer J. de Bliek tot diaken. Tot kommies-dienstgeleider aan het douane- kantoor te Bath is benoemd de heer J. Koster, in gelijke betrekking alhier. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. K. N. V. B. Afdeeling IV. le klasse. NOADJuliana. Willem IIEindhoven. MVVBW. BleijerheideNAC. 2e klasse A. AlliainceVlisisingen. BredaZeelandia. De BarondeDOSKO. TSCRBC. 3e klasse A. Vlissingen 2De Zeeuwen. BreskemsHulst. AxelSluiskil. Temeuizen 2Oranje. 3e klasse B. HansweertZierikzee Zeelandia 2Goesche Boys. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. Hulst 2BKVV. le klasse C. OostburgF.C. Sluis. DE EINDWEDSTRIJDEN OM DEN ZVB-BEKER. Zondag a,s. worden te Middelburg de eind- weidstrijden om den ZVB-beker gespeeld. Hiervoor moeten uitkomen; Middelburg, Ter- neuzen en Zierikzee. Voor deze wedstrijden wordt toegepast het zgn. halve competitie systeem. Het eerst heeft plaats de ontmoeting tusschen Temeuzen en Zierikzee, daarna Zie rikzee—Middelburg, tetrwijl dan tenslotte Ter neuzen en Middelburg tegen elkaar zullen uit komen. De eerste twee wedstrijden worden gespeeld op het terrain achter de meelfabriek, de laatste op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst. In de week van 1924 November werd hij het bureau der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen aan- gifte gedaan van de volgende Inschrijvinigen Cooperatieve Graanhandel en Graanopslag „De Korenschoof" G.A., Sluis, Kapellestraat 21, gemeenschappelijke uitoefening van han- del der leden in granen, zaden, peulvruchten eniz., bevordering van belangen dier leden bij uitvoering crisiswetten enz. Bestuur: J. F. Claerhoudt, Sluis, voorzitter, C. N. J an sen- van Rosendaal, Oostburg, secretaris en J. I. Risseeuw, Groede, penningmeester. C. F. M. Cortvriend, Sluiskil, Kerkstraat 27, handel in rundvee. Garage L. Boone, Markt 23, garage en autohandel. Philemon Geimaert en Zoon, Philippine, Isahellasluis G 34, varkens-, rundvee- en paardenhandel. Eigenaar; Ph. Geimaert, Phi lippine. Mede-eigenaar: M. Ph. Geimaert, Philippine. Edmond Picavet, Hulst, Stationswijk E 24, vee- en varkenshandel. Th. E. van de Vijver, Philippine, Isahella sluis G 35, handel in paarden, varkens en rundvee. Wijzigingen J. du Bois, Groede, Noordstraat A 301, brood- en koekbakker, Uitgetreden eigenaar J. du Bois. Veuve J. B. Gevaert et fils, Groede, Kruis- dijk O 152, landbouw- en selectiebedirijf, han del in pootaardappelen en erwten. Uitgetre den eigenaar; E. M. L. van Leuven wed. J. B. Govaert. Uitgetreden gevolmachtigdeM. A. H. Govaert. Als bedrijf wordt uitgeoefend een handel in pootaardappelen, erwten en granen. Nieuwe eigenaar M. A. H. Govaert, Groede. Jacob Schippers, Aardenburg. Tuimelsteen- straat 74, timmerman en aannemer. Uitge treden eigenaar: J. Schippers. VALSCHE AANDEELEN H.V.A. ,De correspondent deir N. R- Crt. te Ant- sterdam meldt: In Februari 1.1. bracht een Amsterdamsche effectenhandelaar ter kennis van de politie alhier, dat hij een aanhieding had gekregen van een zekeren P., zoon van den onlangs wegens een andere zaak veroordeelden ex- consul van dien naam, tot levering van val- sche aandeelen. Deze zou die ontvangen van twee Russen te Parijs. De bedoelmg was dat de effectenhandelaar die valsche aandeelen zou beleenen bij een hankinstelling te Amster dam. Hij kon ze tegen sterk gereduceerden priis krijgen. De effectenhandelaar bedankte voor de eer en bracht daarna de politie op de hoogte. Deze volgde de gangen van P. en, er- voer, dat hij contact had met twee Russen, die op het oogenblik in een hotel te Amster dam logeerden. ,.,f Een paar maanden daarna deed P. een zelf- de aanhieding aan een anderen effectenhajide- laar hier ter stede. Ook die trad daar met in en waarschuwde vervolgens de politie. In Augustus volgde er een aanhieding aan een derden effectenhandelaar te Amsterdam. Deze wenschte daarin ook met te treden, maar gelukkig brak hij niet meteen de onder- handelingen af. Hij deed alsof hij er wel zin hi had, en 14 dagen later verscheen P. bij hem met een Rus, wonende te Pargs Het bleek nu, dat het ging om valsche aandeelen van de Handels-vereeniging Amsterdam (H. V A Men was in staat er 200 te leveren tegen den prijs van 60.000, terwijl de koers der (echte) aandeelen toen was 150 h 160 dus de 200 aandeelen eene waarde vertegen- woordigden van 1% ton. De effectenhande laar deed alsof hij er intrad, maar waar schuwde tevens de politie. P. ging terug naar Parijs, en keerde terug met een stelletje druk- proeven van de aandeelen Op 27 November 1.1. kreeg de effectenhan delaar telefonisch bericht uit Parijs, dat P. en de Rus W. met de valsche aandeelen naar Amsterdam zouden komen. Zij kwamen inder- daad den volgenden dag met den trem van 11.22 aan het Centraal Station te Amsterdam aan en hleken nog door een derden persoon vergezeld te zijn. Met den effectenhandelaar reden zij in drie taxi's naar diens huis. Een stapte onderweg uit, om naar zijn hotel te gaan. De beide anderen gingen door naar de woning van den effectenhandelaar, waar alles voor hunne ontvangst gereed was gemaakt. Politie en recherche waren namelijk aanwe- zig. Inderdaad hadden zij de 200 stuks valsche aandeelen H. V. A. bij zich. Na de overdracht ervan en nadat zij een gedeelte van het geld hadden ontvangen, werden zij onmiddellijk ter plaatse door de politie gearresteerd en achter slot en grendel geborgen. Daarna heeft de Amsterdamsche pohtie ge- tracht na te gaan, wie hier achter zaten. Een inspecteur van de Amsterdamsche politie en een paar rechercheurs hegaven zich, met een directeur der H. V. A. naar Parijs, ten einde allereerst een paar Polen op te sporen, die in dit verband genoemd waren. En inderdaad gelukte het dezen aan te houden. Maar de Pa- rijsche politie meende dat er geen termen aan- wezig waren om hen in arrest te houden. Die twee werden, na eenigen trjd, door haar op vrije voeten gesteld, niettegenstaande Scot land Yard hen ook in verband bracht met de uitgifte van valsche bankbiljetten. Deze gang van zaken is wel heel jammer, want de Am sterdamsche politie, in deze geleid door com- missaris Broekhoff van de Ned. centrale in- zake falsification, is er van overtuigd, dat zij een schakel vormen van eene intematio- nale bende. P. en de eene Rus zijn en blijven mtusschen in verzekerde bewaring. Hoe de zaak zich ver- der zal ontwikkelen is nog niet te zeggen. (Aan het uitvoerige relaas van V. D. om- trent deze geruchtmakende zaak ontleenen wij wat de arrestatie van de beide mannen betreft, nog het volgende: De laatste praeparatieven werden op 27 No vember door de centrale inzake falsification te Amsterdam genomen. Brigadier-recher- cheur Slijkhuis verkleedde zich als huisknecht en nam zijn intrek in het kantoorgebouw van den commissionnair. In een vertrek naast het kantoor stelde inspecteur J. W. Kallenborn zich met eenige rechercheurs op. Aan het Centraal Station te Amsterdam vatte inspec teur Groeneweg post met eenige mannen om al bij de aankomst aanwezig te zijn. Eindelijk om 11 u. 22 stoomde de Parijsche trein de overkapping van het Centraal Station binnen en waarlijk, daar steeg het langverwachte ge- zelschap uit. Behalve de Rus en P. bevond zich nog een derde persoon bij hen, waarop niet was gerekend. De drie mannen namen aan het Centraal Station een taxi. Zij werden direct gevolgd door inspecteur Groeneweg c.s. Op het Muntplein stopten de mannen en ook hat escorte hield op veiligen afstand halt. De Franschman stapte uit en begaf zich te voet naar een hotel. Onmiddellijk werd hij gevolgd. De twee anderen zetten hun reis per taxi voort en reden naar het kantoor van den com missionnair. Hier werden zij vriendelijk ont vangen door .huisknecht" Slijkhuis, die in zijn gestreepte jasje juist bezig was de bel te poetsen. Zij werden onmiddellijk in het prive- kantoor van den commissionnair gelaten. Slijkhuis verplaatste zijn huisknechtelijke werkzaamheden wat, om zoo nu en dan zijn oor te luisteren te leggen om nog het een en ander op te vangen. Doch de voorbereidingen van de Centrale waren uitstekend geweest. Een geheime microfoonleiding verbond het privdkantoor met het nahijgelegen vertrek, waar Kallenborn, en zijn helpers wacht hiel- den. Woord voor woord konden zij hier de be sprekingen volgen. In het privdkantoor wass men het spoedig eens, temeer daar de 70.000 klaar lagen. Dit was voor P. en zijn Russischen compagnon zoo'n aanlokkelijk gezicht, dat er niet lang meer werd gepraat. Uit een groote gels ac- tentasch kwamen de aandeelen H. V. A. te voorschijn, en het geld verdween in de zakken van den Rus. Het behoeft geen betoog, dat de nummers van deze biljetten evenals de series nauwkeurig waren genoteerd. Ook waren zij ten overvioede nog gemerkt. Men had n.l. rekening gehouden met een eventueele ontvluchting. De leveranciers der valsche aandeelen verlieten met de noodige strijkages het kantoor en de Rus W. vergat niet den commissionnair uit te noodigen vooral eens een week-end bij hem te Parijs door te komen brengen, waarvan de commissionnair gaarne gebruik zou maken. Thans was het oogenblik van ingrijpen ge- komen. Bij de deur vertelde de Rius nog dat ho 's middags per vliegtuig naar Parijs terug zou keeren. Op dat oogenblik greep de huisknecht alias Slijkhuis in. Hij wierp zich op W., die een reus van kerel is, en die onmiddellvjk begreep dat de zaak mis was en die zich een doortocht trachtte te banen. Van alle zijden schoten rechercheurs toe en de twee mannen, door doodschrik be- vangen, waren tenslotte overmeesterd. De tweehonderd stuks valsche aandeelen en het geld dat op W. werd gevonden, zijn natuurlijk hoofdbureau stond reeds een celwagen gereed om op het eerste alarm uit te rukken. Weldra verscheen deze ter plaatse en onder luide pro- testen werden beide mannen ingeladen. In- middels was ook de Franschman, die in het hotel zijn intrek had genomen, ingerekend Deze beweerde van de geheele zaak niets af te weten. Hij was voor andere doeleinden naar Amsterdam gekomen en kende, naar zijn zeggen, noch P., noch de Rus. Onmiddellijk heeft men de directie van H V.A. gewaarschuwd en mr. Jas, secretaris der directie, heeft zich direct vervoegd hij de Centrale inzake Falsificaten. De aandeelen zijn goed nagemaakt. Deze aandeelen ver- toonen, verschillende ondergronden, waarm de naam H.V.A. is uitgespaard. In de valsche aandeelen treden deze uitsparingen veel krachtiger naar voren. Bij vergelijking valt dit direct op. Anders staat het echter met de nummering der coupons. Deze zijn minder goed en daarbij valt zeer snel de vervalsching in het oog. Onmiddellijk na het eerste uitvoerige ver- hoor is de Centrale inzake Falsificatien voort- gegaan met haar onderzoek. Zeer terecht acht de polite de zaak niet „af", wanneer niet de bron is ontdekt en drooggelegd. Inspecteur Kallenborn, rechercheur Slijk huis, thans weer huisknecht-af, zijn in gezel- schap van mr. Jas, directie-secretaris der H.V.A. Donderdagochtend per vliegtuig naar '"Parijs vertrokken. Het vermoeden bestaat nl. dat de fabriek, althans de groote schakel tus- schen fabriek en wederverkoopers, zich in de Fransche hoofdstad bevindt. In Parijs is direct met het onderzoek een aanvang ge maakt en aldaar heeft commissaris Peu de Piece de leiding. Het resultaat van dit onder zoek was tot Vrijdagmorgeu half twaalf nog niet bekend op het bureau van, commissaris Broekhoff. „Het is ook niet onmogelijk", zoo zeide deze ons, ,,dat de eigenlijke werkplaats in het Saargebied of diep in Duitschland zou zijn gelegen, wat beter overeenkomt met het verhaal van den tusschenman, die de stukken aan den Rus bracht en die sprak over een zeer lange reis. Een tuinder te Heemstede heeft nog vier groote sloffen (tezamen 14 K.G. wegende) versche aardbeien geplukt. De kwaliteit was, naar gemeld wordt, zeer goed. VIER WONINGEN INGESTORT. Door den z,waren storm, die Zondagnacht boven Dieren heeft gewoed, zijn van een blok van vijf huizen aan den Molenweg, vier inge- stort. De vier huizen waren reeds onbewoon- baar verklaard en onbewoond. Het vijfde huis, het eenige dat is blijven staan, was nog be- woond. ACHTER EEN LIJKWAGEN GESTORVEN. dat het houitiwerk aan den onderkant van den wagen bij de benzinetank ging branden. De hestuurder rook een vreernde lucht en stopte om een onderzoek in te stellen. Hij was er net bijtijds uit, want gelijk hegon het reser voir te branden en toen bleek er geen houden meer aan. Weldra stiond de auto in vollen vlam. De hrandweer riukite met een motorspuit uit en heeft het vuuir met een straal gehluscht. Het voertuig werd zwaar heschadigd naar een garage gesleept. De inhoud, besitaande uit banket en boterletters, ging geheel verloren. SIGARETTE1NPAPIER IN GENOMEN. BESLAG Men meidt uit Bussum: Belastingambtenaren hebben de laatste dagen in het Gooi speurtochten gehouden naar sigarettenpapier. Men mag daarvan slechts 200 gram ,,ongedekt", d.w.z. belastingvrij, in voorraad houden. Een van de ambtenaren heeft zich in een school te Bussum doen in- sluiten, in welker nabijheid iemand woont, die verdacht wordt een uitgebreiden handel in gesmokkeld sigarettenpapier te drijven. Zijn geduid werd tegen zes uur in den ochtend he- loond, toen hij den overbuur met nog iemand zag thuiskomen, ieder met groote pakken in de hand. Hij trad te voorschijn, voordat zij de huisdeur hadden hereikt en nam de pakkehten in heslag; welke een 20 K.G. ble- ken te bevatten, die niet van accijnsmerk waren voorzien. Het tweede geval leverde niet zooveel op, maar had een dramatischer verloop. De twee ambtenaren, die zich aan een woning vervoegden, na daartoe van den waamemend burgemeester machtiging te heb ben gekregen, ontmoetten bezwaren van de eenigszms bejaarde bewoonster. De twist liep zoo hoog, dat een der ambtenaren den veldwachter heeft gehaald; in diens tegen- woordigheid werd door een smid een linnen- kast opengebroken en men vond er 500 gram sigarettenpapier. De vrouw was zoo overstuur, dat een dok- ter moest worden ontboden. Haar man heeft bij de inspectie te Amers- foort een klacht over het op treden van de controleurs ingediend, o.a. vanwege het feit, dat dezen de kast hebben doen forceeren, ter wijl zijn vrouw had aangeboden een bood- schap naar hem te sturen hij was in den polder, nog geen kwartier verder opdat hij met de kassleutel zou terugkomen. INVAL, IN SPEELHOL TE AMSTERDAM. In den laatsten tijd hereikte de politie aan- wijzingein, dat in de Ververstraat 31 te Am sterdam gelegenheid zou worden gegeven tot hazardspel. Zaterdagmiiddag heeft de politie een inval gedaan. Op de eersite verdieping vond zij een gezelschap bijeen van ongeveer 20 per- Maandagmorgen is te Utrecht een man, die sonen. De aanwezigen werden overgebracht fe aj„o.0i w waren onder hen in de Gildstraat achter een lijkwagen liep. ineen gezakt. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en in een huis binnenge- dragen. Toen geneeskundige hulp aanwezig was, bleek de man reeds te zijn overleden tengevolge van een hartverlamming. SOHIEDER DOODGEVALLEN. Dinsdagmorgen is in de hierbrouwerij de Drie Hoefijzers te Breda, een doodelijk ongeluk gebeurd. De 30-jarige schilder Van Oers was op een werkbrug bezig het plafond van de machinehal te schilderen. Hij verloor daarbij het evenwicht en stortte omlaag, waarbij hij met het hoofd op den scherpen rand van een condensor van een der machines terecht kwam. De man was op slag dood. WEER EEN ROMEIN SCft GRAF GEVONDEN. Op den Heiberg te Amstenrade is weer een RomeinsCh graf blootgelegd, op een diepte van 75 c.M. Op de hoeken bevonden zich ijizeren banden. De inhoud bestond uit een lichtroode kruik, een lichtgrijze wrijfschaal, een witte kruik, twee sigillatiekommetjes, een zwart gevemist potje en een sigillatie-schotel. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks elf uur zijn een jongeman en een meisje door de duisternis misleid in het Wilhelminakanaal nabij de brug over de Oosterwijksche Baan te Tilburg te water geraakt en verdronken. Op hun hulpgeroep kwamen de brugwachter en eenige andere personen toegeschoten, maar alle pogingen tot redding onder andere met een roeibootje waren te vergeefs. Ook toen later de auto van den geneeskundigen dienst verscheen en met de koplampen het water kon verlichten kon men de drenkelinga|i niet vin- ,den. In den loop van den nacht en in de vroe- gen morgen zijn beide lijken op het droge ge- hracht en naar het ziekenhuis vervoerd. Bij ondsrzoek is komen vast te staan, dat de verdronkenen zijn de 21-jarige juffrouw van Soest uit de Elzenstraat en de 24-jarige turn- man Vriends uit de Lijnshelke. VREEMD BEZOEK. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Crt.: Dinsdagmorgen ontdekte een non uit het Carmelitessenklooster te Leiden, tot haar hevige ontsteltenis een man in het klooster. Zij waarschuwde de politie, die in het klooster den 23-jarigen student D. aantrof. Deze was Maandagavond, na afloop van de schouwburg- voorstelling, in een vroolijke bui het schouw- burggebouw binnengegaan en daar achter het tooneel in slaap gevallen. In den vroegen ochtend werd hij daar wakker. Hij is toen door een raam geklommen en kwam in den tuin van het emaast gelegen Carmelitessen klooster terecht, waar hij andermaal in slaap viel. Dinsdagmorgen voor de tweede maal ontwaakt zijnde, wilde hij een goed heen- komen zoeken, maar kwam toen m het kloos ter terecht EEN VAL OPGESTELD ONDER BENNEKOM. Vrijdag tegen den avond is onder Bermekom een pogtag tot roof gepleegd, welke was ge- richt tegen den looper van een boerenleen- bank, van wien het bekend was, dat hij regel- maUg vrij groote bedragen bij zich had. Op den eenzamen landweg onder Bennekom, waar de incasseerder langs moest, had men tus- sohen de boomen een ijzendraad gespannen over den weg. Toen de man aan kwam fietsen zag hij echter den drain!zoodat hij, door zich diep over zijn rijwiel te bukken, kon voorko- men ,dat hij van de fiets werd geslingerd. Hij zag tusschen de hoomen twee mannen ver- dekt opgesteld. Zoo snel hij kon fietste de man door en waarschuwde de politie te Ede, die onmiddellijk de politie uit de omringende ge- meenten op de hoogte stelde. In den loop van den avond werden twee verdachten ge arresteerd, die echter weer moesten worden vrijgesteid wegens gebrek aan bewijs. BESTELAUTO MET BOTERLETTERS VERBRAND. Op de Nieuwe Vaart te Gouda is een be- Stelauto in brand gevlogen. Naar later bleek, aldus de Tel., was er kortsluiting ontstaan, waardoor de naar het achterldcht loopende naar het bureau Singel, er waren onder hen eenige personen die bekend staan in de spe- lerswereld. Er is echter niet geconstateerd, dat er gespeeld werd. Nadat de namen waren genoteerd konden de spelers vertrekiken. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Zondagnacht is de 28jarige electromonteur J. F. bij het verrichten van werkzaamheden op het ter rein van de Vereenigde Touwfabrie- ken te Leiderdorp in aanraking gekomen met den hoogspanningsdraad uit het transforma- torenhuisje. Tijdens zijn vervoer naar het academisch' ziekenhuis te Leiden is hij over leden. De man was gehuwd en vader van een kind. TWEE DOODELIJKE ONGELUKKEN TE EINDHOVEN. Over het fietspad langs den Stratumschen- dijk fietste Maandagmorgen zekere Wayers uit Eindhoven, toen van den Geldropscheweg een met keien geladen vrachtahto den djjk wilde oprijden. De wdelrijder remde, slipte en viel tegen den auto aan. De hestuurder be- merkte hiervan niets. W. kiwam voor de ach- terwielen te vallen, die hem over het hoofd gingen. De man was onmiddellijk dood. Even te voren is op den Aalsterweg zexere Klein, die op zijn motor de Primulastraat ,uit- reed, tegen een vrachtauto opgereden. Hij krwam met zgn motor eronder en de wielen reden hem over het lichaam. In zeer bedenke- lijken toestand is de man naar het St. Jozef- ziekenhuis vervoerd, waar hij aan zijn verwon- ddngen is overleden. DE ..OlrtWOERING" TE WILF. Na veel moeite gelukte hot aan de politie van Voorst, den chauffeur op te sporen, die Donderdagmiiddag met zijn vrachtauto het 8jarig dochtertje van P. uit Wilp-Achterhoek naar Beemte onder Apeldoom had meegeno- men. Men hield den man onder verzekerde be waring. Hij was uit Vorden afkomstig en zeide, dat het kind hem had verzocht mede te mogen rijden naar een familielid te Apel doom, hetgeen hij had toegestaan. Meer wist hij van het geval niet af. Uit medisch onder zoek bleek, dat het kind niets gewelddadigs was overkomen. De chauffeur is daarop op vrije voeten gesteld. onmiddeliyk V ^lag mSSk5p het dmden voortdurend vonkten met het gevolg, In de Dinsdag j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad van Axel kwamen onder de ingekomen stukken voor goedkeu- ring door Ged. Staten van den verkoop van grond aan I. J. Brakman, J. Wisse en P. van Alten en de goedkeuring door dit college tot afkoop van cijns door L. Koster. Tevens was ingekomen de goedkeuring der wijziging van de begrooting voor den dienst 1934- V, J. J. Michielsen en P. Huijssen zonden be richt, dat hun benoeming tot lid der com- missie van toezicht op het agentschap der Ar- beidsbemiddeling door hen werd aangenomen. Een adres van de Hanze te Sas van Gent en van den Bond van Bedrijfsautohouders te 's-Gravenhage, houdende verzoek bij het ver- lengen der subsidiie aan de Z.V.T.M. hieraan zoodanige voorwaardien te verbinden, dat het door die Mij. geexploiteerde tramwegbedrijf niet wordt uitgebreid met het beconcurreeren van particuliere ondememers in de z.g. wilde diensten, werd voor kennisgeving aange nomen. De heer Verschelling verklaarde zich tegen het voorstel van Burg, en Weth. de jaar- wedde van den ambtenaar van den Burger- lijken stand te verhoogen van /270 op f 570, terwijl de jaarwedde van den 2en commies ter secretarie met gelijk bedrag zou worden ver- laagd, waardoor een en ander gecompenseerd werd. Het voorstel van Burg, en Weth. werd aangenomen. Naar aanleidiing van een ingekomen adres van den Axelschen Bestuurdersbond, houden de verzoek er btj de Regeering op aan te drin- gen in den steun aan zakelijke verbeteringen te brengen, hestreed de heer C. Hamelink het voorstel van het col lege van Burg, en Weth., dit adres voor ken nisgeving aan te nemen, op grond der rnee- ning van dit college dat de raad er zich van diende te onthouden de Regeering in deze moeilijke tijden aan te sporen tot het nemen van maatregelen, welke reeds de voile aan dacht der Regeering hebben. Spreker wees erop, dat naar zijn meening de raad bij aanneming van het voorstel van Burg, en Weth. niet openlijk zou partij kie- zen, hij meende te weten dat de meerderheid van den raad er voorstander van was, dat de levensomstandighCden voor de ondersteunden werden verlicht, bracht voorts onder de aan dacht dat op het petitionnement van het N.v.V. 1% millioen Nederlanders hadden ge- teekend, hetgeen een belangrijk deel der be- volking was, in aanmerking nemende dat an deren zich van actie hadden onthouden, om te besluiten, dat het inderdaad wenschelijk was, dat bij de Regeering eenige aandrang werd uitgeoefend teneinde te verknjgen dat eenige verruimiing werd toegestaan. De heer Van Bendegem was het met de strekking van het adres in 't geheel niet eens, doch kondigde tegen de rondvraag een voor stel aan, om de werkloozen goedkoope aard- appelen te bezorgen. De heer Van Kampen gaf als zijn meenmg te kennen, dat Burg, en Weth. door hun voor stel hlijk hadden gegeven van een inderdaad flink standpunt. Hij ging vervolgens na, hoe- veel de steunverleening per arbeider per week zou verhoogen en kwam tot de slotsom dat zulks in verband met de gemeentelijke finan- cien als geheel uitgesloten zou moeten wor den beschouwd. De heer Seghers verklaarde zich als katholiek afgevaardigde en arbeider v66r het adres van den Axelschen bestuur dersbond en tegen het voorstel van Burg, en Weth. De heer Verschelling sympathiseerde met het verzoek van den Bestuurdersbond, doch wenschte hieraan zijn stem niet te geven, daar spreker vertrouwen stelde in hetgeen zijn organisatie in dezen deed. Persoonlijk stond de heer 't Gilde sympathiek tegen de actie van den Bestuurdersbond, doch laakte het in het N.V.V., dat de afgevaardigden van dit verbond hadden geweigerd zitting te nemen in een door de Regeering in te stellen college tot leniging van den nood van de ar- beiders. Hij wenschte in dezen het particu- lier initiatief zijn steun te verleenen en ver klaarde dat de actie van de dagbladpers zgn voile in stemming had. Bij stemming wordt het voorstel van Burg, en Weth. aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen verklaarden zich de heeren C. Hamelink en Seghers. Met algemeene stemmen werd besloten tot het alsnog in de hetreffende raadsbesluiten tot het converteeren van leeningen opnemen van enkele bepalingen welke door de instan- tie welke de leening opneemt, worden ver- langd. Burg, en Weth. werden met algemeene stemmen gemachtigd, te zijner tijd te recla- meeren tegen een te verwachten aanslag in de omzetbelastdng voor de levering van het gas der gemeentelijke gasfabriek. Ingekomen is een verzoek van verschillende vereenigingen tot vermindering der vermake- lijkheidsbelasting. Burg, en Weth. hadden voorgesteld op dit verzoek afwrjzend te be- schikken. De heer 't Gilde acht het een dankhare taak, in dezen te mogen opkomen voor de belangen der vereenigingen met hunne hon- derden leden. Hij herinnert het college van Burg, en Weth. aan een gedane toezegging tot verlaging, indien een zeker hedrag zou worden hereikt, en acht het percentage van 20 dat thans wordt geheven voor de be- trokkenen moordend. De Voorzitter heeft met belangstelling het pleidooi van den heer 't Gilde aangehoord, en verzoekt den heer 't Gilde, de middelen aan te wijzen, welke de mindere inkomsten uit een verlaging" zullen moeten compenseeren. Hij wijst er voorts op, dat die vele vereenigin- gen met die honderden leden van een verla ging der veirmakelijkheidsbelasting geen schade of voordeel zullen hebben en is van meening dat van een buitengewoon hooge, van een ,,moordende" heffing voor de vereenigin gen wanneer zij voor de leden en begunstigers een gezelligen avond organiseeren geen sprake kan zijn. Spreker is echter bereid, met de wethouders te overleggen, of, indien zulks wel het geval zou zijn, een verlaging van het voor die groepen geldende tarief niet mogelijk zou zijn. De heer t Gilde is hiertegenover van mee ning, dat de Voorzitter zich er met een Jan- tje van Leiden af wil maken en merkt op, dat het adres der vereenigingen inhoudt dat een verlaging der vermakelijkheidsbelasting van 10 op 20 wordt gevraagd. Het voorstel van Burg, en Weth. om afwrjzend op dit ver zoek te beschikken wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Punt 4 der agenda was een verzoek van de afd. Ter Neuzen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters tot verlaging van den grondslag in de Personeele belasting voor bdljarten en even- eens tot verlaging der heffing op de verma- kelijkheden. Daar dit laatste reeds brj het vorige agendapunt in behandeling was geko- mien, kon dit worden geacht te zijn verworpen, en werd eveneens het eerste gedeelte van dit verzoek verworpen zonder hoofdelijke stem ming, terwijl de heer Verschelling verklaarde dat de fractie 't Gilde wordt geacht te heb ben tegengestemd. De verordening tot heffing eener school- geldbelasting, benevens de verordening op de heffing daarvan, wordt met ingang van 1 Januari 1935 met algemeene stemmen vast- gesteld. Eveneens met algemeene stemmen wordt besloten tot wijziging der gemeentebegrooting 1934, hetreffende een buitengewone aflossing bij conversie van een tweetal leeningen ten behoeve der Gasfabriek. In de algemeene beschouwingen, welke de behandeling der begrooting voor den dienst 1935 voorafgaan, brengt de heer Dieleman namens de anti-rev. raadsfractie hulde aan het beleid van Burg, en Weth. en verklaart dat zijn fractie aan de aanneming der begroo ting zgn vollen steun zal geven. De heer I. de Feijter veTklaart zich hierbij te kunnen aansluiten, het spijt hem dat er niet meer bezuinigd is kunnen worden. Waar de raad aan de hooge salarissen toch niets kan doen, kan hij het beleid van Burg, en Wleth. steunen. Hij wenscht echter aantee- kening om principieele gronden te hebben tegengestemd tegen alle verzekeringsposten in de begrooUng en tegen de verleening van subsidie aan de R.K. Handelsdagschool te Hulst. De heer Van Bendegem kan zich indenken dat het regeeren Burg, en Weth. in deze tijden ook niet meevalt, en zal zijn best doen zoo min mogelijk critiek uit te oefenen op hun beleid. Hij moet echter verklaren zoo- wel in de dirie jaren dat hij zitting heeft ge- had, als ook nu verschillende posten te moe ten aanwijzen, waarop hij radicaal wenscht te bezuinigen. Hi] hoopt dat de Voorzitter hem in het vervolg de gelegenheid zal geven zich uit te spreken opdat zijn daden niet in een verkeerd daglicht komen. Dan sprjt het hem te moeten const&teeren, dat hij eigenlijk SZen ^ige geen enkele uitgaafpost ziet, welke Burg, en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3