mm m m r Dam-en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek DAMMEN. SCHAKEN. rC wm m P Wm P aandringen, in den steun aan werkloozen eenige noodzakelijke verbeteringen te bren- gen, en verzoekt aan dat adres adbaesie te willen betuigen. Het Bureau brengt onder de aandacht, dat bet adres in inhoud en strekking overeenkomt met het dezer dagen gecirculeerd bebbende adres van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen. Daaraan ligt een niet te mis- kennen politieke bedoeling ten grondslag. Het kan niet op den weg der Kamer liggen, adres- sen van dergelijken aard by de Regeering te steun enBovendien staat wel vast, dat de Regeering voldoende op de hoogte is van den stand van zaken, voor wat betreft de werk- loosheid en hetgeen daarmede samenhangt. Zij zal in dat opzicht niet op eenzijdige inlich- tingen afgaam, daar zij beschikt over adviseurs van versehillende richtingen, ook uit kringen die sympathiseeren met het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Indien de Regeering alzoo maatregelen neemt of heeft genomen die verslechteringen beteeekenen, ook voor de werkloozen, en in dien het haar niet lukt een meer afdoende op- lossing te vinden voor tewerkstellen van werk loozen, spruit dat niet voort uit onkunde, doch omdat de omstandigheden in het leven ge- roepen door de wereldcrisis en de houding van versehillende landen om ons been, het der Riegeering onmogelijk maken meer te doen dan thans geschiedt. En omdat het der Kamer hoezeer ook zij de bestaande toestanden be- treurt, niet mogelijk zou zijn, andere middelen of maatregelen aan te wijzen, bestaat er voor haar geen aanleiding tot het zenden van een adres aan de Regeering. k. Een missive van den Bond van Bedrijfs- aiitohouders in Nederland, waarbij deze toe- zendt een afdruk van een in de op Zaterdag 27 October 1934 te Ter Neuzen gehouden ver- gadering van Bedrijfsautohouders met alge meene stemmen aangenomen motie, waarbij de vergadering naar aanleiding der bespre- kingen van ongelijke concurrentievoorwaar- den van het particulier bedrijf tegenover de met overheidssteun werkende tramwegmaat- schappijen in hun gewest uitspreekt: dat het voor de ontwikkeling van het parti- culiere bedrijf niet alleen, maar voor de ge- heele gemeenschap in hun gewest onge- wenscht en dus ontoelaatbaar is, dat aan be- paalde bedrijven gelden uit de openbare kas- sen worden beschikbaar gesteld; dat aan het bestuur van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland verzocht wordt, al het mogelijke te doen, om het ver- leenen van subsidien ten bate van met het particuliere bedrijf concurreerende onder- nemingen tegen te gaan. Het Bureau moet opmerken, dat deze motie zonder meer ter kennis van de Kamer wordt gebracht. Om ten deze een uitspraak te doen, zou de Kamer ook behooren te worden in ken nis gesteld met feiten. Bij gebreke daarvan zal het schrijven voor kennisgeving moeten worden aangenomen. De heer VAN 't HOPF is van meening, in dien hij de motie van den B. B. N. goed heeft gelezen, dat bij deze instelling het eigenbelang wel heel sterk naar voren komt. Eveneens is dit het geval met de adressen die de Hanze tot de gemeentebesturen heeft gericht, om de subsidie voor de tram niet meer toe te staan, dus met andere woorden, te trachten, de tram te doen verdwijnen. Hij vraagt: Is dit in het belang van Zeeuwch-Vlaamderen en de inwoners ervan Het is bekend, dat voor het passagiersver- keer de tram goedkooper is dan een particu liere auto. Men heeft hier in de streek meer- malen autobusdiensten geexploiteerd, doch na verloop van korter of langer tijd bleken deze niet rendabel te zijn, en zijn dan ook succes- sievelijk verdwenen. Als hij goed leest, is het tusschen de regels door te lezen dat het dan ook de bedoeling van den B. B. N. is, indien de tram van de baan zou gaan, bij de ge- meenten aan te komen kloppen om de sub sidie die vroeger de tram genoot, en zoo- doende die subsidie naar zich toe te halen. De obligaties van de tram zijn voor het grootste gedeelte in Zeeuwsch-Vlaanderen ge- plaatst, Zeeuwsch-Vlamingen genieten daar van rente. Wat moet daarvan worden, in dien de tram niet meer zou kunnen exploi- teeren. Dan derven niet alleen deze men- schen hun inkomsten, doch evengoed de ge meenten de daaruit ontvangen belastingen. Hij kan daarom niet alleen accoord gaan met het advies van het Bureau, de motie voor kennisgeving aan te nemen, doch wenscht daamevens voor te stellen, dat van de Kamer een tegenadres tegen de motie van den B. B. N. en het adres der Hanze aan de ge meentebesturen zal uitgaan, om integendeel de tram te blijven steunen. Hij acht de instandhouding van de tram OCCLXVI. RaichenbachKeller. Het doet ongetwijfeld wat vreemd aan, dat de grote pers na de vele ophefmakende arti- kelen over Raichenbach, waarin de jeugdlge wereldkampioen veelal "als een ,,negende wereldwonder" werd uitgebeeld, thans plot- seling stilgevallen is. Zou het woord van Springer, die emstig tegen die dikopliggende overdrijving pro- testeerde, weerklank hebben gevonden? En is men na grondiger bestudering der match- partijen misschien tot de overtuiging geko- men, dat Raichenbach's zege helemaal niet zo wonderbaarlijk was als de ,,damexperts" van stad en land aanvankelijk meenden? We zullen maar kalm afwaohten, wanneer en hoe ,inen" straks zijn draai zal nemen en ons voor ditmaal bepalen tot enige standen, die opnieuw aantonen, dat Raichenbach zijn grote overwinning vrijwel cadeau gekregen heeft. Men zie ook onze rubriek van 2 Nov. j.l. In de negende partij was na 47 zetten de volgende positie ontstaan, waarin Keller zijn tegenstander nagenoeg overspeeld had. Zwart: Keller. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit: Raichenbach. zeer noodzakelijk voor het algemeen belang van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer VAN GOETHEM geeft te kennen, dat het niet in zijn bedoeling lag, hieromtrent iets te zeggen. Waar de heer Van 't Hoff echter het adres der Hanze, waarvan hij een der onderteekenaars was, in het geding brengt, kan hij zich daarvan niet onthouden. De motie van den B. B. N. kan onbesproken blij ven, deze vraagt niets, en gaat hij er geheel mede accoord, dat deze voor kennisgeving wordt aangenomen. Wat echter betreft het adres der Hanze, staat de zaak heel anders. Hetgeen daar ge- beurd is, is geen afbrekend, doch opbouwend werk geweest. In het adres der Hanze is niet geageerd tegen de tram, doch wel daartegen, dat deze zich wendt tot vereenigingen, die een uitstapje willen maken, met een aanbie- ding om dat uitstapje te verzorgen met haar bussen, of wel deze uitstapjes zelf organi- seert. De Hanze staat op het standpunt, dat publieke lichamen, welke gesteund worden door publieke kassen, zich niet moeten bege- ven op het terrein, dat het particulier inia- tief bestrijkt. En nu mag men al zeggeni dat de „subsidie" van de tram geen subsidie is, hij echter kan er op wijzen, dat de gemeenten het wel als zoodanig beschouwen. Hij heeft althans bij zich twee besluiten van gemeente- raden, welke wel degelijk van „subsidie" spreken. Die gemeenten zullen dan zelf niet op de hoogte blijken te zijn van hetgeen zij voteeren. Indien de Kamer zich zou moeten uitspreken over het al of niet verdwijnen van •de tram, dan zou hij zeer zeker een voor- stander ervan zijn, dat deze in het algemeen belang bleef. Het adres van de Hanze heeft echter alleen tot doel te voorkomen, dat de tram zich gaat bewegen op bet terrein van het particulier bedrijf. Mocht de tram te eeniger tijd tot de conclusie komen, dat haar passagiersdiensten voordeeliger zouden kun nen worden uitgevoerd door autobussen, dan is daar niets tegen, zij blijve echter van het particulier terrein verre. De heer VAN 't HOPF is van meeningj dat indien men de motie van den B. B. N.', en •daarnaast het adres der Hanze, leest, er van een verschillend standpunt geen sprake is. De Hanze vraagt de gemeentebesturen, dus de gemeenschap, geen subsidies te verleenen. Nu moge het adres der Hanze wat schappelijker gesteld zijn als de motie van den B. B. N., hij moet toch tot de conclusie komen, dat beiden het vrijwel eens zijn. Hij vindt het wel een beetje gevaarlijk, dat bij de betrokken ge meentebesturen daartegen door de Kamer niets wordt gedaan, daarom handhaaft hij zijn voorstel en hoopt, dat dit steun zal krijgen. De heer WIND VAN MERKESTEYN be- schouwt het, als zijnde directeur van de Z.V.T.M., als een staaltje van zijn plicht hier omtrent ook iets in het midden te brengen. In de eerste plaats neemt hij aan, dat hier gesproken wordt over de Z.V.T.M. Hij moet erop wijzen, dat zoowel de redeneering van den heer Van 't Hoff, als de motie van den B. B. N. en bet adres van de Hanze op een verkeerde basis staan. De Z.V.T.M. krijgt van de gemeentebesturen en polders voor de exploitatie van haar lijnen geen sou. De bedragen die zij jaarlijks krijgt zijn uit- sluitend te beschouwen als termijnbetalingen, die deze bij de betaling van het aandeel, dat zij op zich hadden genomen te betalen in de vestiging der lijn, achter zijn. Deze sommen zijn te beschouwen als terugbetaling van een voorschot, dat de Z.V.T.M. heeft verstrekt. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de betrokken gemeenten en polders geen lee- ning wenschten te sluiten voor het aandeel, dat zij feitelijk ineens moesten betalen, en dat daarom de Z.V.T.M. het benoodigde be drag in zijn geheel door middel van een obli- gatieleening heeft opgenomen. Het is hier- mede als met een costuum dat men op afbe- taling koopt. De prijs is /40 te betalen in 4 termijnen van 10. Zijn die 4 termijnen betaald, dan is men eigenaar van het costuum. Dit karakter spreekt ook uit het feit, dat de obligatieleening jaarlijks wordt afgelost met het bedrag dat de Z.V.T.M. van wege deze termijnen ontvangt. Hij stelt vast, dat er geen enkele reden is om actie te voeren, hoewel hij natuurlijk de meening van den heer Van 't Hoff omtrent de Z.V.T.M. zeer apprecieert. Er is daartoe geen aanleiding. Mocht het echter noodig zijn, dat de Z.V.T.M., door den nood gedron- gen, zich tot de gemeentebesturen en polders moest wenden, omdat zij in het nauw zat, en de kans liep te verdwijnen, zooals er al meer- dere verdwenen zijn, dan hoopt hij, dat de Kamer hetzelfde standpunt zal innemen als de beer Van 't Hoff. De heer VAN GOETHEM wijst er nogmaals op, dat het adres der Hanze in het geheel niet ten doel had, de Z.V.T.M. ten onder te bren- Wit heeft in deze stand slechts een voort- zetting, n.l. 3731. Op 3934 zou Zwart winnen door 2329' (34X23); 13—181! (25—20 of 18X38 (20X9); 19—231! Uit de diagramstand geschiedde dus: 48. 37—31 26X37 49. 32X41 21X32 50. 28X37 13lg? Hier verzuimde Zwart de winst. Na 13 18 liep de partij remise. Als volgt had Zwart gewonnen. 50. 23—29 51. 3328 2933! 52. 2823 (of 33X44 52. 4136 of 37—31 19X28 53. 30X17 1621! 54. 17X26 4449 dam, waama Zwart spoedig wint. De tiende partij bevat een niet minder veelzeggend partij gedeelte. Wit: R. C. Keller. Zwart: M. Raichenbach. 1. 33—29, 17—21. 2. 31—26, 19—-24. 3 26X17, 24 X 33. 4. 38X29, 11X22. 5. 42—38, 16—21. 6. 39—33, 21—27. 7. 32X21 22—28 8. 33 X 22, 18X16. 9. 44—39, 20—25. 10. 50— 44, 1520. 11. 4742, 1015. 12. 3732, 1419. 13. 4137, 611. 14. 4641, 1117. 15. 3631, 510. 16. 3933, 1924. 17. 32 28, 1721. 18. 4439, 1014? Aangewezen was 2126. Raichenbach ver- liest nu een schijf. 19. 31—27, 21X23. 20. 29X18, 13X22. 21 34—30, 25 X 34. 22. 39X10, 9—14. 23. 10X19, 4—10. 24. 4034, 3—9. 25. 43—39, 12—18 26. 4944, 7—12. 27. 41—36, en Wit heeft zijn voordeel weer verspeeld. Als 24e zet had Wit in plaats van 4034 beter gedaan 3530 te spelen. Men onder- zoeke dat eens! Thans is de tekstzet weer niet sterk. Beter was 4540, waama Wit het gewonnen stuk waarschijnlijk behouden kan. Ook deze partij werd remise, zodat het Raichenbach waarlijk niet tegengelopen is in deze belangrijke match. Damclub „Twente's-Eerste". Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseert deze actieve damvereniging in het a.s. voorjaar grote nationale wedstrijden te Hengelo. De opbrengst van een verloting zal gen, doch te voorkomen, dat deze zich zal gaan bewegen op particulier terrein. Daarom was ook den gemeentebesturen gevraagd om voor de nieuwe vaststelling van de subsidie in het volgend jaar, indien de Z.V.T.M. die zou aanvragen, daaraan de bepaling te verbinden, dat deze uitsluitend verleend zou worden, in dien de Z.V.T.M. van het particulier bedrijf afbleef. •De heer WIND VAN MERKESTEYN her- haalt, dat de meening dat de Z.V.T.M. subsi die geniet fout is. Die meening is niet juist, zooals hij zoojuist uitvoerig heeft uiteengezet. De heer VAN GOETHEM merkt op, dat, waar de subsidies in 1934 vervielen, verzocht werd bij eventueele subsidie-aanvragen van de Z.V.T.M. met het boven gesprokene rekening te houden. De heer WIND VAN MERKESTEYNMaar als het dan zoover is, dan word ik lid van de Hanze en van den B. B. N., en dan vecht u voor me. De heer VAN GOETHEM stelt vast, dat de heer Van 't Hoff het voorstel van het Bureau niet juist heeft gelezen. 1. Bericht van de heeren G. F. P. van der Peijl e.a., dat zij de herbenoeming tot lid of plaatsvervangend lid der Bevrachtingscommis- sie te Ter Neuzen hebben aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. m- Op grond van analoge gevallen, zijn door het Bureau naar aanleiding van een ver- zoek van het lid der Kamer, de heer A. J. Wijffels, 2 zilveren medailles beschikbaar ge steld voor de broodwedstrijden, die op 23 Augustus 1.1. te Oostburg zijn gehouden van wege den Zeeuwschen Bakkersbond, ter ge legenheid dat deae voor de jaarvergadering door den Zeeuwsch-Vlaamschen Bakkersbond Westelijk deel aldaar werd ontvangen. Namens die organisaties is aan de Kamer voor de ontvangen medailles dank betuigd. Het Bureau vraagt hierop de goedkeuring der Kamer. Deze wordt met algemeene stemmen ver leend. 4. Uitbreiding postbestellingen te Breskens. Door het gemeentebestuur van Breskens is, met verzoek om daaraan steun te verleenen, toegezonden een afschrift van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waar in, naar aanleiding van de mededeeling in de Memorie van Toelichting tot de begrooting der Posterijen, dat het in verband met de gunstige ontwikkeling der bedrijfsresultaten, in de bedoeling ligt, tot eenige uitbreiding van den besteldienst over te gaan in plaatsen waar dit gemotiveerd zou zijn, uitbreiding van den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie gevraagd wordt. Daarvoor wordt gewezen op de bijzondere ligging van Breskens ten op- zichte van het verkeerswezen en als haven- plaats. Het Bureau brengt in herinnering dat in het verleden door de Kamer op ongeveer de- zelfde gronden al eens in het belang van Breskens is opgetreden, toen beperking van de uren van openstelllng dreigde. Ondanks de gemotiveerde bezwaren werd die beperking toch, op grond van financieele bezuiniging doorgevoerd, en meende het hoofdbestuur der P. T. T. voor Breskens geen uitzondering te kunnen maken op den algemeen vastgestelden norm. Het Bureau heeft gemeend goed te doen, door op grond van de vroegere beslissing der Kamer bereids aan het ingezonden verzoek adhaesie te betuigen. Het vraagt daarop de goedkeuring der Kamer. Met algemeene stemmen wordt aan de ad- haesiebetuiging, door het Bureau namens de Kamer verzonden,, goedkeuring verleend. 5. Vrijstelling van auto-vrachten op de Provinciale veren. Ingekomen is een afschrift van een dares der Middenstandsvereeniging „Handelsbelan- gen" en der „Hanze" te Goes, gericht aan de leden der Provinciale Staten van Zeeland, waarin wordt aangedrongen op vrij vervoer der ladingen van vrachtauto's op de veren van den Provincialen Stoombootdienst, over- eenkomstig de op het veer Moerdijk bestaan de regeling, en mitsdien niet over te gaan tot het plaatsen van weegbruggen voor enkele veerdiensten, daar dit een improductieve uit- gaaf zou zijn. Als equivalent voor het derven der inkom sten van het vrachtvervoer vermeenen adres- santen dat aan de provincie een hoogere bij- drage uit het Rijkswegenfonds zou behooren te worden uitgekeerd, aangezien de veren over de Schelde als een verlenging van de rijks- wegen zijn te beschouwen. Het Bureau herinnert, dat in de najaars- vergadering van het vorig jaar werd besloten bij Gedeputeerde Staten te bepleiten algeheele dienen om de onkosten te dekken. Loten zijn a 0,25 te verkrijgen bij schrijver dezes, die een ,,zichtzending" ontving. Er zijn mooie prijzen, dames- en herenrijwielen, pen/dlules, kunstvoorwerpen, enz. Op de achterzijde der loten zijn bovendien enige problemen ter oplossing gegeven, waar- voor geldprijzen worden uitgeloofd. AntwerpenZeeuws-Vlaanderen. Het staat nu vast, dat deze ontmoeting zal doorgaan. Een damiiefhebber te Antwerpen heeft voor de overwinnende ploeg een beker geschonken. De datum is nog niet vast- gesteld. Naar we vernamen, zal Antwerpen 13 Januari voorstellen. Laten de Zeeuws- Vlaamse spelers ons spoedig berichten, of zij die dag beschikbaar zijn. Hollandsche Partij. Wit: J. B. Verdonk. Zwart: H. Bructo. Gespeeld in de clubmatch HulstTer Neuzen. 1. d2d4 f7—f5 Wij hebben voor deze opening een zwak. Als sterkste voortzettmg voor Wit beschouwen wij niet het gambiet e2e4, doch veeleer g3 en Rg-2. 2. Pgl—f3 e7—e6 3. e2e3 Pg8—f6 Zwart speelt om e3e4 te verhinderen. 4. Pblc3 Van twtjfelachtige waarde. In gesloten openingen moet men den c-pion niet belem- meren. Beter lijkt 4. c2c4 en indien Rb4f, dan Pbd2, Pe4, a3, Rd2:t, Pd2: mfet de drei- ging f2f3. 4b7—b6 Zwart tracht het veld e4 in bezit te houden; Wit tracht het te veroveren. 5. Rfl—d3 Rc8—b7 6. Rcld2 Deze raadsheer staat hier niet mooi. Zwart heeft echter moeilijkheden met zijn konings- raadsheer, die op b4 niets uitvoert, maar toch wegens de rochade gespeeld moet worden. Op Rd6 zou volgen Pb5, wat ook Zwarts bedoe ling niet is. afschaffing, resp. sterke verlaging van het tarief berekend voor de lading van overgezette auto's of andere voertuigen bij het overzetten op een der veren van den Provincialen Stoom bootdienst. Daarvoor werd verwezen naar de regeling geldende voor het rjjksveer aan den Moerdflk. In verband met het tijdstip der Statenver- gadering heeft het Bureau gemeend bereids namens de Kamer adhaesie aan het ontvangen adres te moeten betuigen, voor zoover het be treft het tarief voor ladingen van voertuigen. Voor zoover in dat adres de kwestie van het plaatsen van weegbruggen is aangehaald, meent het Bureau dat de Kamer aan het streven van adressanten geen steun kan ver leenen. Dat, zoolang voor dat ladingvervoer moet worden betaald, door den stoomboot dienst maatregelen worden getroffen om zich tegen voorkomende fraude te vrijwaren, kan haar niet euvel worden geduid. Het Bureau vraagt hierop de goedkeuring der Kamer. Deze wordt met algemeene stemmen ver leend. 6. Subsidies. Er zijn weer versehillende verzoeken tot het verkrijgen eener subsidie tot de Kamer ge richt. Vrijwel alle verzoekschriften maken gewag van ontstanen of dringend geworden nood. De Kamers zijn blijkbaar voor velen een welkom adres geworden. Ongetwijfeld zullen alle verzoeken.de corporaties op hun terrein nuttig werk verrichten. De Kamer is zelf echter, in verband met haar sober budget, genoodzaakt zichzelf in dit opzicht te beper- ken, en kan niet aan alle aanvragen voldoen. Nevens de corporaties aan wie in het vorig jaar subsidie is toegekend stelt het Bureau voor ook een subsidie te verleenen aan de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, die f 100,vraagt, het Holland Huis te Brussel en de Vereeniging tot bestrijding van het Cadeaustelsel, tot onderstaande bedragen: R. K. Middelbare Schoolvereeniging te Hulst 100, Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand 52,50 (Blijkens bericht dier stichting is de bijdrage der Kamer voor 1935 op dit bedrag te ramen). Instituut voor Economische Ge- schriften 20, Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland 18, Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Belgie te Brussel 25, Holland Huis te Brussel 10, Schippersvereeniging „Schuttevaer" 5, Vereeniging Binnenscheepvaartcon- gres io,— Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart 25, Vereeniging tot bestrijdidg van het Cadeaustelsel 10,— Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat 10, Veiligheidsmuseum te Amsterdam 10,— Verbond van Vereeniging voor Veilig Verkeer io, Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht io, terwijl tevens wordt voorgesteld weer 500 op de begrooting te ramen voor Crisissteun. Het Bureau stelt verder voor af te wijzen de aanvragen om subsidie van de Nederland sche Landbouw-Handelskamer, de Vereeniging Nederland in den Vreemde, de Vereeniging „Bureau voor Handelsinlichtingen". Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. Vaststelling begrooting voor 1935. De begrooting wordt vastgesteld op een eindcijfer van 9642,75 met een saldo van 18,85. (Wordt vervolgd.) Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door ornze abound's worden gezomden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesinged 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER EEN NIEUW PLUIMVEEBLAD. Voor vandaag had ik een massa onder- werpen in mijn hoofd, tentoonstelling te Gent, die geweldig interessant was, verder stukjes over snot, die thans veel heerscht, over cholera, waar het nu ook weer de tijd van is, en van dat alles zal weinig komen omdat hedenmorgen een nieuw pluimveeblad in mijn bus gestopt werd, een blad dat ook onze aan dacbt waard is. 6. Rf8e7 7. 0—0 00 8. Tflel Nu dreigt e3e4. Zwart verhindert dit op eenvoudige wijze. 8. Pf6e4 9. a2a3 Deze zet is niet sterk. Het gewone maneu ver van Wit in zoo'n geval is Pfd2 en f2f3, waarna Zwart moet ruilen. Maar de raads heer op d2 staat in den weg. 9. a7a6 Nu Wit een tempo verloren heeft, mag Zwart het ook doen. De zet verhindert Pb5 en bereidt dus Rd6 voor, waardoor Zwart den witten koningvleugel aanvalt. 10. Dd3c4 Re7d6 Wit dreigt d4d5 te spelen, wat Zwart niet kan verhinderen, tenzij door d7d5. Maar die zet sluit den zoo sterken Rb7 op. 11. Pc3a2 g7g5 Zwart gaat tot een zeer kansrijken aanval over. 12. Rd2b4 Tf8f6 Zwart laat zijn stenken raadsheer ruilen en dreigt g4, Rh2:f, Th6j en Dh4 met winst- stand, vooral wegens den Rb7, die overmach- tig wordt als Wit g2g3 probeert. Veel ster- ker was echter c7c5, waardoor dezelfde voortzetting mogelijk blijft. Waarschijnlijk zou de zwarte aanval dan wel succes gehad hebben. 13. Rb4X<i6 c7Xd6 Zwart moet de gedrongen positie op den damevleugel maar aanvaarden. Intusschen wordt de aanval voortgezet. Wit zou nu het best met d4d5 doorgegaan hebben. Dan kan ed5: niet, wat men dadelijk kan zien. De Rb7 zou dan zijn afgesneden. 14. Pf3—d2 g5g4 Voorkomt zoowel mogelijkheden als Dh5 alsook f2f3. wegens Pd2:, gf3: en Rf3: 15. Fd2Xe4 Rb7Xe4 16. Pa2c3 Re4—b7 Nu kon e3e4 wel, maar het haalt niet veel uit. Veel sterker lijkt d4d5, waama Zwart niet slaan kan de Rb7 gevangen blijft. De zet heeft echter ook wel zijn bezwaren. 17. b2—b4 Tf6h6 Nu wordt Dh4 doodelijk. Maar de zet die volgt opent de geheele diagonaal voor den raadsheer. 18. g2g3 Dh8g5 Dreigt Dh5. Nu offert Wit een pion; beter Ijjkt ons alweer d4d5. Zwart kan dan ook In dezen tijd een nieuw pluimveeblad uit- geven getuigt wel van een reuzen optimisme en het vreemdste is dat ik, die de dingen nog al eens van de sombere kant zie, dit blad aafc goede toekomst voorspel. Zijn er dan nog geen pluimveehladen genoeg. Ja, eigenlijk al te veel maar er zijn weinig waar bepaalde groepen van pluimveehouders wat aan heb ben. Vroeger had men een soort pluimvee hladen waarin naast de liefhebberijkant zoo nu en dan eens de zaken van den nutpluimveehou- der besproken werden. Later toen de pluimvee- houderij als een tak van verdienste meer en. meer toenam kreeg men naast de sportbladea de z.g. bedrijfsbladen. Ja de bedrijfsrichting giag zelfs zoo hoog dat de echte sportbladen het niet meer houden konden en verdwenen. En thans beleven we weer het omgekeerde. De bedrijfspluimveehouderij is merkbaar in- gezakt en merkwaardig genoeg zijn sommige bladen die voor deze richting uitgegeven werden, nog veel sneller ingezakt, zoodat het aantal lezers en adverteerders leelijk vermin- derde. Ik heb vaak genoeg mijn meening kenbaar gemaakt over een goed vakblad en er op gewezen dat wij in ons land er niet beter op geworden zijn. Een goed vakblad vereischt deskundige leiding, populair weten- schappelijke artikelen van menschen die zich niet voor hun naam of him geschrijf geneeren en met hun vollen naam onderteekenen. Bovendien moeten deze artikelen voortdurend op de hoogte zijn van de steeds voortschrij- dende gegevens der wetenschap. En leg nu dezen maatstaf eens aan bij de bladen die zooal verschijnen. Men zal dan gauw be- merken waarom de menschen de bladen slechts vluchtig lezen en de adverteerders him geld liever op andere wijze besteden. Let eens op hoeveel er sedert het wereld-congres te Rome in September '33, omtrent de zeer belangrijkerapporten, die daar uitgebracht zijn, in Nederland bekend is geworden. In de buitenlandsche bladen is dat alles ver- werkt, zijn de lezers op de hoogte gebracht, heeft men aanleiding gevonden nieuwe proe- ven te beginnen op grond van wat men ge- hoord had en hier in Nederland, juist in den tijd dat alleen de beste vakkennis ons red den kan, vrijwel niets. Een blad kan niet steeds wat nieuws geven, steeds alleen wetenschappelijke kost geven, er moeten ook daarnaast wat seizoenartikeltjes in staan. Om die te schrijven is er echter een leger van herkauwers of papegaaien aanwe- zig dat vlijtig opnieuw oude kost weer opra- kelt en opwarmt. Voeg daarnaast nu het feit, dat sommige bladen bladzijde naast bladzijde besteden aan verdediging of becritiseering der regeeringsmaatregelen, dan begrijpt men meteen waarom de gewone lezer niet meer op deze kost gesteld is. Als er onder goede lei ding een klein groepje deskundigen bij eenge- bracht kon worden zou de zaak in ons land flink bevorderd kunnen worden. Er wordt wel reeds in die richting gewerkt, doch alles is nog niet geheel in kruiken en kannen. De liefhebber-fokkers kunnen we thans echter gelqkwenschen met het nieuwe blad „de Kleinveewereld", tijdschrift voor de pluimvee-, konijnen-, vogel- en huisdierenteelt, want een der bekwaamste mannen op dat ge- bied, de heer C. S. Th. van Gink, oud-hoofd- redacteur van het blad ,,Avicultura" heeft de leiding er van op zich genomen. Hij heeft om zich verzameld een groep bekwame deskundi gen met namen die bij iederen liefhebber be kend zijn. Zoo noem ik voor hoenders de heer Van der Horst, secretaris van den Raad van Beheer en de heer J. Mantel, den bekenden intemationalen keurmeester. Voor duiven de heeren Dolk, Logman, Spruijt, voor ziekten den dierenarts Bol, voor konijnen de heeren Schaadler, Schippers, Steenhuis. Deskundige Jtrachten dus die zich durven noemen en ge- noemd mogen worden. Het nieuwe blad, uitgegeven door de be- kende firma Joh. Enschede en Zonen te Haarlem, ziet er keurig uit. We kunnen ge- rust zeggen dat de liefhebbers aan dit blad een goede aanwinst hebben, zij zullen het blad met genoegen van a t'ot z lezen en er leering uit opdoen. Naar schatting zijn er hier te lande tusschen de 20 en 30.000 liefhebbers van hoenders, duiven, konijnen, vacia's, sier- en watervogels, die tezamen meer dan een half millioenen rasdieren houden. Op datgene wat voor deze groote categorie van belang is zal de Kleinveewereld voor alles zijn ingesteld. De secretaris der krielhoendersfokkersver- eeniging schreef: Bravo, eindelijk wordt er dan weer eens een emstige poging in het werk gesteld om ons liefhebbers en fokkers van pluimvee aan een mooi en actueel tijd schrift te helpen." Wie belangstelling heeft voor een orgaan zooals het vroegere ,,Avicul- tura" was, verzuime niet een proefnummer aan te vragen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) niet op een behoorlijke manier het paard ont- wikkelen. Wel geschiedt dan Dh5, h2h4 (het eenige) g4Xh3 en passant Dh5: Th5:, maar het spel is dan voorloopig wel te houden, als Wit maar niet met de6: de diagonaal weer opent (h2f en hlD). Wit moet een pion verliezen en dan lijkt ons de aangegeven weg de beste. 19. f2f3 Rb7Xf3 20. Ddldi2 Pb8c6 b c d e f g h Stand na 20Pc6. Als Wit nu niet oppast, komt de volgende combinatie, die echter niet correct is: 21. Pd4: Dd4: (ed4: dan Dd2:), 22. Th2: Kh2:? (beter Rfl, Thlf, Kf2, Dh5, e4 en Wit kan zich redden), 23. Dh5t, Kgl, 24. Dhlt en Dh2 mat. Als Wit den toren echter niet neemt blijft hij een paard tegen twee pionnen voor. 21. Dd2f2 b6b5 Een poging om Wit tot Rb3 te verleiden, waama Th3 en h7h5h4 zou volgen. Men ziet hoe veilig per slot van rekening de zwarte koning staat. Blijft de raadsheer op de diagonaal c4fl, dan wordt Th3 met Rfl be an twoord. 22. Rc4e2 Rf3Xe2 Jammer, maar sterk. 23. Df2Xe2 e6e5 Nu is d4d5 het best, hoewel dan Pc6e7 g6 en f5f4 ook wel beslissend is. 24. d4Xe5 Pc6Xe6 Dreigt Pf3f en (wat nog erger is) daama Th2: of Ph2: Het beste is Tfl, Pf3t, Tf3:. wat echter op den duur hopeloos is. Wit gaf daarom op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6