Een nieuwe behecldlsig van „verstopp;ng" Buitenland TER NEUZEN, 3 DECEMBER 1934. AXEL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. Men bemerkt hel soms zelf niet, dat de sloelgang in de war is. Wal ge welconsta- Jeerl 'n I.oom opgeblazen gevoel, duizelig- heid, beslagen long, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" mel de nieuwste vinding van Apotheker Dumont: Laxeer-Akkertjes. Ge proeflnietsl Geen paardenmiddel, dal Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde conslipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge- wanden schoon maakt en de normale wer- king daarvan herstelt. De bestanddeelen plantaardige stoffen, gal-extracten, melk- zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch nielover- dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eensGe zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. (Ingez. Med.) welke is garezen omtrent de vraag of door weigering van een lager publiekrechtelijk lichaam, binnen flea gestelden termijn gevolg te geven aan de aanmaning tot wijziging van voorscbriften, ter uitvoering van art. 125 en aan de uitnoodiging, bedoeld in art. 126, het oogenblik van ingebreke zijn van het lagere ongaan reeds is aangebroken, zoolang de bij de aanmaning gestelde termijn nog niet is verstreken. (Het betreft hier de aanmaning intake de salarieerdng van het Gemeenteper- soneel.) Naar de meening van den Minister van Binnenlandsche Zaken is voor de moge lijkheid van inigebrekestelling het oogenblik, waarop het hooger gezag een duidelijke udt- lating van het bevoegd gezag voor zich heeft, beslissend. De aanvulling is bedoeld, om dezen twijfel weg te nemen. Tevens wordt voorgesteld, den termijn van tenminste drie maanden te vervangen door „een bij Kon. besluit te stellen tijdelijken termijn". UITKESERING ITT HET WEGENFONDS. Blijkens mededeeling in de memorie van toelichting bij de begrooting van het ver- keersfonds voor het dienstjaar 1935 bedroeg de uitkeering uit het wegenfonds aan de pro- vincie Zee land over 1933 374.558.23, op een totaal voor alle provincies van 7.237.464.60. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN IANDBOUW. Bij Kon. besluit is ir. A. L. M. Roebroek, met ingang van 1 December benoemd tot directeur-generaal van den landbouw en is hem met ingang van denzelfden datum eervol ontslag verleend als rentmeester der staats- domeinen. DE DIESELTRACTIE. Het Volk meldt: Bestond aanvankelijk de hoop, dat na het invoeren van den winterdienst en voor Kerst- xnis het aantal Dieseltreinen belangrijk zou kunnen worden uitgebreid, nog steeds is het thans in bedrijf gestelde aantal motortreinen van dit nieuwe systeem tot vijf of zes be- perkt gebleven. Naar wij vememen, is de mogelijkheid, dat dit aantal spoedig zal kunnen worden uitge breid, gering. De enkele treinen, die thans loopen, rijden onder verscherpt technisch toe- zicht. Bij de Oentrale Werkplaatsen te Haar lem werken nog zes monteurs van Maybach om assistentie te verleenen bij de herstel- stel-werkzaamheden aan de treinen. Op zijn vroegst zal bij de invoering van den zomerdienst 1935 een belangrijke uitbreiding van het aantal Dieseltreinen in bedrijf mogen worden verwacht. Zekerhedd, zoo deelde men ons mfide, bestaat daaromtrent eohter nog geenszdns. OLDENZAALSOHE SPEELGOED- FABRICAGE. Als bewijs, dat de crisis in Twente nog aan- passingsmogelijkheden laat, diene, dat te Ol- denzaal sedert eenigen tijd een goed rendee- rende speelgoedfabriek bestaat, welke haar ontstaan heeft te danken aan een textielbe- drijf, dat een nieuw arbeidsveld gekozen heeft. Men besloot n.l. speelgoed te vervaardigen in den vorm van. poppen en dieren, bestaande uit een omhulsel van geweven stof, opgevuld met kapok of houtwol. De in Oldenzaal vervaardigde speelgoederen vindem niet alleen afzet in ons eigen land, doch ook in Zwitserland, Belgie en Engeland. Voor Frankrijk vormen de hooge invoenrech- ten, een belemmering. In den tijd v66r Sinterklaas werikten er ruim 120 personen, en thans, mi de verkoops- campagne achter den rug is, nog steeds meer dan honderd man. EEN BOMVRIJE KELDER DOOR KINDEREN GEBOUWD. Met groote plechtigheid is te Miinchen, een bomvrije kelder geopend, welke geheel door kinderen was gebouwd. Het is* een speciaal ingerichte kelder in het hoofdkwartier van de Hitler Jeugd. De kelder zal gebruikt worden als school, waar men de Duitsche Jeugd zal onderwijzen, hoe men zich tegen gasaanvallen en bom- bardementen uit de lucht moet besohermen. DUIDELIJKHEID. De politick in Europa is scbrijft de N. R. Ort. op het oogenblik vol beweging. Het is belangwekkend, gade te slaan hoe de lijnen zich voortdurend duidelijker gaan afteekenen wat de groote mogendheden betreft. Ten- opzichte van de Kleine Entente en haar naaste omgeving zouden wij dat nog niet gaarae beweren. Met Barthou is uit de Europeesche politiek een element van groote activiteit verdwenen, maar tevens ook van een niet onbedenkelijke romantiek. Barthou was een artist in zijn vak. Hij schiep verwikkelingen en wist ze te ont- warren. Men zal zich herinneren, hoe hij op de bijeenkomst in Juni van het bureau der ont- wapeningsconferentie Henderson en Sir John Simons op de felste wijze, zeer op het per- aoonijke af, aanviel, om ze dan vervolgens te verzoenen. Hij had een agressieve natuur, ook al diplomaat, allerminst ontzag hij de lik- dooms van zijn medestaatslieden. Toch wist hij zich er met talent doorheen te slaan. Deze methode wekte echter onrust. Dat is niet te vermijden. Zij belemmert door haar bewege- lijkheid, een klaar bezinken van de dingen. Laval is een ander man, minder ervaren dan Barthou, minder virtuoos, die nog heel wat uit teleurstellingen zal moeten leeren, maar die het voordeel heeft van nuchterheid en afkeer van noodelooze ingewikkeldheid. De internationale politiek is voor hem geen trapeze, waaraan hij halsbrekende toeren maakt. Hij spreekt van den beganen grond, misschien zonder het snelle overzicht van mogelijkheden en onmogelijkheden, zooals Barthou dat op zijn hooghangend operatie- punt bezat, maar met meer rust. Na zijn rede van Vrij dag is allerlei gemakkelijiker te for- muleeren dan het te voren was. Wat Frankrijk van den Volkenbond heeft verlangd, zoekt het nu op andere manier. Het keert daarmede den Volkenbond niet den rug toe; want deze moet het middelpunt blijven van het nieuwe systeem. Maar de Volkenbond als zoodanig moet van allerlei, dat hij niet kan dragen, worden ontlast. Dit is wel duidelijk geworden, na het stran- den van het protocol van 1924 en van de ont- wapeningsoonferentie, dat binnen afzienbaren tijd van den Volkenbond niet te verwachten is, dat hij, door het opnemen van de verplichting tot sancties tegen een aanvaller in zijn sta- tuut, de veiligheid van zijn leden zal kunnen waarborge zooals Frankrijk die wenscht. Nu zoekt Frankrijk die buiten den Volkenbond, zij het toch in samenhang met Geneve, en met den Raad van den Volkenbond als hoogste scheidsrechter. Locarno was daarvan het be gin. Dat was een regionale overeenkomst tot wed.erzijdsche verzekering van veiligheid, zoo als Frankrijk die als universeele overeenkomst had gewenscht. Nu werkt het aan een ooste- Jijk Locarno en zou het ook liefst een Locarno voor het Middellandsche Zee-gebied tot stand zien komen. Daarmede ware dan de kwestie van de veiligheid voor Europa opgelost. Laval heeft nu verzekerd, dat de samen- werking met Rusland geen ander doel heeft, dan gezamenlijk naar een oostelijk Locarno te streven. Ook Rusland wil geen bilatraal ver- bond, maar alleen onderlinge waarborgen bin nen een groote gemeenschap, zoo verzekert hij. Dit moge waar zijn, de Fransch-Russische politiek heeft desniettemin onmiskenbaar ten doel, weerbarstigen zooals Polen en Duitsch- land, ervan te overtuigen dat een algemeen verdrag voor hen toch maar het veiligst is, daar anders de constellatie zich op onprettige wijze tegen hen riohten kon. Laval heeft zich in zijn rede rechtshreeks tot Hitler gewend. Hij betoogt tot hem: Gij wilt den vrede, gij verklaart dat Duitschland bereid is genoegen te nemen met zijn bestaan de grenzen. Wat let U dan aan een gemeen- schappelijken waarborg van de wederzijdsche grens deel te nemen? Wat het Saargebied betreft zult gij van ons geen moeilijkheden ondervinden, mits gij maar de stemming en de procedure van eventueele overdracht in vrede laat plaats vinden. Hij plaatst Hitler daarmede voor een lastig I geval, indien deze zijn verzekeringen van vreedzaamheid en berusting niet oprecht zou meenen. En voor den Volkenbond tracht hij me teen wellicht zonder dat het uitdrukkelijk zijn bedoeling is, een aangenamen toestand te scheppen. Van verschillende kanten ook in ons land heeft men er den Volkenbond steeds een verwijt van gemaakt, dat zijn be- staan ertoe leidde, ja, dat de bedoeling van zijn stichters was geweest, de te Versailles vastgestede grenzen voor altijd te verzekeren. Wij hebben nooit kunnen begrijpen, hoe niet- Duitschers er iets voor konden voelen, dat om die grenzen ooit weer gevochten zou worden: en alleen dit moet de Volkenbond voorkomen. Nu zijn te Locarno de westelijke grenzen van Duitschland zelf, onafhankelijk van den Vol kenbond en sterker dan deze het doen kon, bekrachtigd. Dit gedeelte van het bovenge- noamde odium was dus reeds van den Volken bond afgenomen. Geen Duitsche regeering is echter bereid geweest, Frankrijk en den Vol kenbond denzelfden dienst te bewijzen tenop- zichte van de verdere grenzen van Versailles. Eerst Hitler heeft herhaaldelijk verklaard, en door zijn overeenkomst met Polen formeel be- vestigd, dat hij zich bij de heele afperking en doorsnijding van Duitschland, zooals die te Versailles is vastgesteld, wil neerleggen; dat hij in ieder gevaJ voor een herziening niet wil vechten. Het lijkt ons redelijk, dat Laval nu vraagt: Legt dit vast in een oostelijk Locar no, zooals de berusting in de westelijke grens in het Locarno van 1925 is vastgelegd. Dan behoeft gij noch een van de anderen verder te wapenen, maar kunnen wij, in een atmosfeer van ontspanning de ontwapeningsconferentie hervatten. Bij deze logische redeneering kan Laval zich op de instemming van Engeland beroepen, en ook op de houding van Engeland, dat toenemende teekenen van onrust vertoont tegenover de geheime wapening van Duitsch land. Meent Hitler oprecht zijn, voor een natio nalist en voor den schrijver van het nog steeds met alle kracht verspreide boek Mein Kampf merkwaardige verzekeringen, dan is niet dui delijk, hoe hij Laval moet bestrijden. Dat hij inderdaad een overeenkomst wenscht zou men kunnen opmaken uit het plotseling vertrek van Ribbentrop uit Donden naar Parijs. Het zou voorbarig zijn daaruit verstrekkende con- clusies te trekken; maar als vingerwijzing mag men het niet versmaden. Er zijn tal van redenen, die Hitler zouden kunnen nopen tot stappen, waartoe hij, vrijstaande nooit bereid zou zijn. Laat ons dus het beste hopen. Door het probleem zoo duidelijk te stellen, dwingt Laval Berljjn in ieder geval tot een duidelijke actie. Duitschland was echter niet de eenige wei- geraar; ook Polen wilde niet meedoen. Zou Duitschland meewerken, dan verviel voor Polen zijn eenigen plausibele grond tot weige- ren: solidariteit met zijn nieuwen vriend. Dan zou de houding van Polen emstig wantrou- wen in Europa moeten gaan wekken. Er loo pen voortdurend geruchten omtrent Poolsche ambities betreffende Memel, Litauen en de Oekraine. Te Warschau is de ruationale eer- zucht ten troon verheven, dat is niet te looehenen. Bij voorbaat aan te nemen, dat de tegenwoordige leiders vrij zouden zijn van iedere neiging tot politiek avontuur, zou van gebrek aan kennis van modeme geschiedenis, en van gebrek aan waardeering voor zeer ro- mantisch belangwekkende persoonlijkheden getuigen. Wij zouden niet gaame beweren, dat dergelijke bedoelingen de Poolsche politiek bepalen. maar wij begrijpen ten voile, dat men niet overal even gerust zal zijn op de bedoe lingen van Polen, als Polen alleen in zijn wei- gering tot medewerfcing aan een oostelijk pact zou volharden. Op het oogenblik vindt te Reval een bijeen komst plaats van de drie samenwerkende Bal- tische staten. Met aandacht zal men daar/ deze dingen volgen. EEN AFSCHEID. Zaterdag j.l. nam de voorman van den Rei- nigingsdienst, A. L. de Bruijne, afschedd van den gemeente-dienst. Dit afscheid had plaats in het Gemeentehuis in tegenwoordigheid van een aantal genoo- digden. De scheidende voorman word in welgekozen woorden op waardeerende wijze toegesproken door den burgemeester en den wethouder vein openbare werken, terwijl verder het woord werd gevoerd namens den gemeente-bouw- meester en het personeel van gemeentewerken. Aan mej. de Bruijne werd door de wethou der van openbare werken, namens Burg, en Weth. bloemen aangeboden. Met een enkel woord werd door den schei- denden voorman dank gezegd voor de harte- lijke woorden tot hem gesproken en voor de prettige samenwerking gedurende vele jaren. BENOEMD. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jon- gensschool alhier is benoemd de heer W. Huysmans, wachtgelder te Vlissinigen. BEZOEK VAN ST. NICOLAAS AAN DE DIJKSTRAAT. Zaterdagnamiddag bracht St. Nicolaas een bezoek aan Ter Neuzen op verzoek van de buurtvereendging „De Dijkstraat". Al ruim voor het aangekondigde tijdstip was er veel volk op de been aan de Middensluis, van waar men Suit met Zwarte Piet verwachtte, en speciaal de jeugd was goed vertegenwoordigd. Z.H. was gezeten op een prachtigen schimmel, en dit bijna prea-historisch vervoermiddel past nog altijd het mooist bij zijn eerbiedwaardige romantische verschijning. Voorafgegaan door het muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden" trok Sint Nicolaas door een groot aantal straten der stad, en hij zal vreugde hebben beleefd van de vele blijde, gespannen verwachting uitdrukkende kindengezichten. Zijn zwarte metgezel strooide met guile hand de beroemd geworden versnapering peper- noten waar door de jeugd gretig naar werd gegrabbeld. Een en ander bracht vooral in de Dijkstraat een groote drukte te weeg, zoodat de buurt vereendging eer heeft van haar uitnoodiging aan St. Nicolaas. Nu wacht, naar we vememen, a.s. Woens- dag een bezoek van St. Nicolaas aan Ter Neu zen op uitnoodiging der Winkeliersvereeniging ..Klimop". Z.H. begint alzoo druk te komen. In onze jeugd herinneren wij ons niet, dit beleefd te hebben. Hij was in dien tijd meer de geheimzinnige man, die" veel goed deed, maar zelden voor den dag kwam. Die veelvuldige bezoeken doen, hoe goed ook bedoeld, naar wij vermeenen wel afbreuk aan de ideale fi- guur van Sint Nicolaas. GOED AFGEEOOPEN. Zondagavond reed een auto bestuurd door den heer S., die werkzaam is op de Ammo- niakfabrdek te Sluiskil, na de brug aldaar ge- passeerd te zijn, van den kanaaloever, met het gevolg, dat de beide voorwielen in het water terechtkwamen en het chassis op de glooding bleef hangen. De bestuurder en een tweetal inzittenden slaagden er,in de auto te verlaten. Even daama zakte de auto nog verder weg doch bleef tegen een aan de kade liggende boot steken. Het behulp van een. kraanwagen is de auto, die slechts licht beschadigd is, op den wal gebracht en naar Axel gesleept. KUNSTAVOND GEZELSCHAP ANDRe MEM ST. 'De j.l. Vrijdagavond in het Concert- en Bioscoopgebouw alhier gegeven Kunstavond door het gezelschap Andrd Menist, en uit- gaande van de Ned. Vereen. van Fabrieks- arbeiders(sters)afd. Ter Neuzen, heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen. De bjjeenkomst werd met een korte inlei- ding geopend door de voorzitter van den Ter Neuzenschen Bestuurders'bond, de heer De Pauw. In het bijzonder wenschte spreker den nadruk er op te leggen. van het hoofdbestuur van het N.V.V. bericht te hebben ontvangen over het groote succes dat het petitionnement alhier ter plaatse heeft opgeleverd, zooals men weet hebben 3018 meerderjarigen door hun handteekeningen, blrjken van instemming gegeven met het groote doel dat het N.V.V. zich met dit petitionnement voor oogen heeft gesteld. Ook spreker noemt dit een groot succes. Vervolgens kwam het gezelschap Menist aan de beurt voor het verzorgen van het kunstzinnige gedeelte van dezen avond. Dit gezelschap heeft het vorige jaar alhier een goeden naam verworven, en het bleek ook nu weer dat de heer Menist zijn programma's voor dergelijke avonden op de juiste wijze weet samen te stellen. In een onafgebroken tempo werden achter- eenvolgens de aangekondigde nummers van het programma op sublieme wijze uitgevoerd. Daama hield de heer J. W. de Vries, hoofd- bestuurslid te Amsterdam, een propaganda- rede, welke met de grootste aandacht werd beluisterd. Spreker wees er o.a. in zijn rede op, dat de modeme vakbeweging en haar leden meer dan ooit paraat moeten zijn tegen het meer en meer opkomende fascisme en com- mumsme, hetwelk hij een gevaar acht voor de democratische idee. Na de pauze werd door het gezelschap Menist opgevoerd het aanvurend tooneelspel „Het vendel getrouw", waarin de heeren Menist, Elsas en Blazer bewezen, dat ze be- halve virtuoos op hun. instrument, ook in tooneelspelen niet van achter staan. Ook mej. Truce Inpijn werkte uitstekend mede tot het verkrijgen van een goed geheel. Als laatste nummer van het programma werd opgevoerd de schets uit het Parijsche straatzangersleven ,,De verdere avonturen van de straatzangers van Parijs". Dit oogstte bij de toehoorders een uitbundig succes, en geen wonder, het is een stukje romantiek van de beste soort, waarvoor de spelers dan ook met open doekjes werden beloond. Na een dankwoord aan de opgekomenen voor de betoonde belangstelling werd deze bij eenkomst door den voorzitter gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Pakje Konings Gist, J. Stouthamer, Ka- zemestraat 23. Portemonnaie, J. K. Molegraaf, Tholens- straat 94. Wollen das, J. de Meijer, De Doelderstr. 14. IBelastingmerk, D. de Kraker, O 219. Blauwe mantelband, D. van Wrjck, Dwars- straat 12. BOND VAN MOSSELKWEEKERS IN ZEELAND. Woensdagavond vergaderde de Bond van Mosselkweekers in Zeeland, afd. Bruinisse. Voorziiter was de heer W. van den Berg Dzn, tevens lid van de vereeniging Nederl. Vis- scherijcentrale. Door hem werden mededeelingen gedaan aangaande de crisis-organisatie voor het mos- selbedrijf. Het Kon. besluit dienaangaande van 24 Nov. 1934 werd voorgelezen. Alleen de in de centrale georganiseerden zullen in het vervolg het mosselkweekers- bedrijf kunnen uitoefenen. Van de uit te voe- ren mosselen zal een geringe retributie zijn verschuldigd. Een minimumprijs zal worden vastgesteld, terwfll de mosselen in soorten zijn verdeeld. Het Kon. besluit is vastgesteld tot 1 Sept. 1935. De statuten werden daama voorgelezen. Het niet naleven daarvan kan schorsing tenge- volge hebben. Bij tuchtrechtelijke uitspraak kan de in overtrading zijnde mosselkweeker worden ge- straft met uitsluiting van ten hoogste 10 jaar of een geldboete van ten hoogste 10.000. De bepaalde minimumprijs en de retributie konden nog niet door den voorzitter worden medegedeeld. Van niet officieele zijde werd verteld, dat de prijzen voor den export naar Belgie zouden bedragen le soort /2,25, 2e 1,75, 3e 1,25 per 100 K.G. en de retributie zou 2 pot. bedragen. Voor het uitoefenen van het volledige mos- selkweekersbedrijf zijn vier vergunningen noodig: le. vergunning tot het uitvaren van mosselen; 2e. vergunning tot het in de han- del brengen van mosselen; 3e vergunning voor het uitzaaien en kweeken van mosselen; 4e. vergunning tot het exporteeren van mos selen. Deze regeling is niet van toepassing voor het binnenland. Voortaan zullen geen mosselen meer mogen worden verzonden naar het buitenland, die niet voorzien zijn van een ter gemeente-secre- tarie afgestempelde exportvergunndng. Bij deze uitvoervergunning moet een factuur wor den overgelegd, vergezeld van een verklardng dat de mosselen tegen de in factuur genoem- den prijs zijn verkocht. Uit de vergadering werd gevraagd, wde de soorten vaststelt. De soorten worden vastge steld door de centrale; iedere kweeker be- paalt zelf aan de hand van de gegevens, van welke kwaliteit of soort de door hem te ver- koopen mosselen zijn. Ook werd opgemerkt, dat de datum van in- gang van het Kon. besluit te vroeg is, daar alien niet op 3 Dec. in het bezit kunnen zijn van de vergunningen. De voorzitter zegt toe te traehten de inwerkingtreding van het K. B. op lateren datum te doen ingaan. Kweekers, die voor hun mosselen geen af- nemer hebben, worden door deze regeling ook niet aan een afnemer geholpen. De handel blijf.t vrij. Voor den uitvoer naar Engeland zullen an dere prijzen worden vastgesteld. Rekening zal worden gehouden met de invoerrechten, die daar 30 pet. bedragen. Mosselen, gelost in een plaats in Zeeland, waarvan men vermoedt, dat ze voor den ex port bestemd zijn, vallen eveneens onder de minimumprijsregeling. Inlichtingen werden gevraagd over den ex port van: Zuiderzeemosselen uit Harllngen naar Engeland. Voorts wees men er op, dat volgens de bepalingen van het K. B. een ver- klaring moet worden overgelegd, dat de mos selen tegen den minimumprijs zijn verkocht. Het is dus in het vervolg practlsch onmoge- lijk te leveren aan kleine kooplieden en aan de zgn. mosselmeiden, die de mosselen in de- tailhandel verkoopen. Naar men had verno- men, zouden de bepalingen voor kooplie den in Ter Neuzen voordeeliger zijn dan die voor Belgische firma's. Dit zou tegen- maatregelen der Belgische regeering tenge- volge kunnen hebben. De voorzitter kon op al deze vragen geen afdoend antwoord geven. De praktijk zal in dezen nog veel moeten ophelderen en sommige punten der regeling zullen wellicht nog moe ten worden herzien. ZIJN CREDITEUR ONTVANGEN MET REVOLVERSCHOTEN. Toen de koopman J. Herweybers, afkom- stig uit St. Jansteen, zich aan de woning van den melkhandelaar 'H. B. aan de Woestijne- straat te Clinge vervoegde voor het incassee- ren van zijn vordering ten bedrage van 180 gulden, ontstond hierdoor een woordenwisse- ling, welke zoo hoog liep, dat B. een revolver greep en een drietal schoten op H. loste, waarvan een in het dijbeen van het slachtoffer drong, meldt de Tel. ■Nadat de herhaalde aanmaningen van H. om zijn nota te voldoen, blijkbaar niet vol- doenden indruk op B. gemaakt hadden, sohijnt H. een dreigen/de houding te hebben aangenomen, waar de melkhandelaar eenigs- zins van geschrokken zou zijn en zijn woning weer is binnengegaan. De vrouw van B. kwam hierop over de nota ook een woordje mee- spreken. Kort daarop loste B. vanuit het ven- ster drie revolverschoten op H., met het bo- v en vermelde gevolg. De getroffene, ofschoon gewond, maakte zich zoo vlug hij kon uit de voeten, doch moest later in het Liefdehuis te Hulst worden opgenomen, waar de kogel door operatief ingrijpen is verwijderd. De dader heeft zich na het voorgevallene eigener beweging bij de politie aangemeld. Hij zal naar het Huis van Bewaring te Middelburg worden overgebracht. ARBEID IN BELGIe. Bij de langdurige werkloosheidperiode in Belgie ofschoon deze nog betrekkelijk gunstig afsteekt tegenover andere landen, zooals b.v. ons land kan het niet anders, of de aandacht wordt weer gevestigd op het groote aantal vreemdelingen, dat in Belgie werkzaam is. Volgens de gegevens van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling waren in 1926 in Belgie op een totaal van-ruim 1 millioen arbeiders, 35.174 vreemde arbeidsikrachten. In 1930 waren er 111.000, waar van 77.600 arbeiders en 15.000 employe's of bedienden. De pu- bld'eke opinie is, dat er maatregelen moeten komen tot vermindering van het aantal vreemde arbeidskrachten. Sedert 15 Decem ber 1930, heeft Belgie reeds een regeling be treffende het toelaten en het tewerkstellen van vreemde arbeidskrachten. Thans schijnen er van regeeringswege nieuwe maatregelen in voorbereiding te zijn om zich van een aantal vreemde arbeidskrachten, die er sedert eenige jaren zijn, te ontdoen. Men rekent, dat er thans in sommige streken evenveel vreemde arbeidskrachten als werkloozen zijn, b.v. in de mijnindustrie. Zooals men weet, heeft Nederland eerst thans een wet op vreemde arbeidskrachten ge- kregen, n.l. de wet van den 16en Mei 1934 (iStbl. 257) tot regelen van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Echter is met Belgie een arbeids- en vesti- gingsverdrag gesloten, hetwelk in het alge meen iruhouidt, dat aan Belgische arbeiders in Nederland en Nederlandsche arbeiders in Belgie geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd bij het zoeken van arbeid. iHoewel, zooals ons bekend is, Nederland zich strikt aan deze afspraken houdt, wordt er in den laatsten tijd van verschillende zij- den beweerd, dat Nederlandsche arbeiders het werken in Belgie zou worden bemoeilijkt. Wij kunnen dit moeilijk galooven, hoewel het niet uitgesloten geacht mag worden, dat lagere organen, b.v. gemeentebesturen, onder den aan- drang van de publieka opinie, in dit opzicht, op eigen initiatief maatregelen treffen tot be- scherming van de plaatselijke anbeiidsmarkt. Mooht dit voorkomen en zouden dus Neder landsche arbeiders hiervan de dupe worden, dan zal men goed doen deze gevallen ter ken nis te brengen van den Directeur der Districts- arbeidsbeurs alhier of rechtstreeks van den Directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Den Haag, opdat deze gevallen in samenwerking met de Regeering "in Brussel kunnen worden nagegaan. Beweringen alleen zeggen echter niets. Men zal in dat geval feiten moeten noemen. EEN VLIEGSTATTON IN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLA ANDEREN Naar de Bresk. Crt. vemeemt, wordt de mogelijkheid overwogen om de wekelijksche zending producten van de Van Melle's fa- brieken, die Donderdag j.l. voor de eerste maal per K.L.M. van Vldssingen uit werd verzonden, voortaan in Zeeuwsch-Vlaanderen in het vliegtuig te kunnen laden. Dit zou naast een besparing van kosten een nog vlug- gere verzendtijd waarborgen. Het blad hoopt dat deze maatregel het begin zou kunnen worden van een vast vliegstation in zijn dis trict. Gemeenteraad. In de op Dinsdag a.s., des namiddags twee uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. i2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel op het adres van plaatseljjke vereenigingen, om vermindering van de heffing van de Vermakelijkheidsbelas- tinig, tot 10 4. Voorstel op het verzoek van de Afd. Ter Neuzen en Omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis- en Ree- tauranthouders en Slijters: 1. de grondslag in de Personeele Be- lasting voor biljarten gehouden in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten te verminderen tot /10. 2. de belasting op de openbare verma- kelijkheden te willen verlagen tot 10 per mille (1 5. Voorstel tot vaststelling van de rer- ordening op de Schoolgeldbelasting. 6. Voorstel tot vaststelling wijziging ge- meentebegrooting 1934 en idem gem. Gasfabriek 1934. 7. Voorstel tot behandeling van de a. begrooting der gemeente voor het jaar 1935. b. Begrooting van het gemeente-gas- bedrijf 1935. c. Begrooting voor het Vleeschkeu- ringsbedrrjf 1935. d. Begrooting voor het burgerlijke armbestuur 1935. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge zijn inlichtingen te bekomen om trent de volgende gevonden voorwerpen: een sjaal, een rrjwielbelastingmerk, een damee- handschoen. Industrieele vooruitzichteo. Het begint zoo langzamerhand er naar uit te zien, dat Sas van Gent een centrum van textielnijverheid zal worden. Naast de reeds bestaande vier inrichtingen, bestaat het plan om binnen korten tijd, wan- neer zich althans geen onoverkomelijke hin- demissen voor doen, nog een vijfde van dien aard binnen de grenzen der gemeente te zien verrijzen. De eerste stappen in die richting zijn reeds gezet, n.l. onderzoekingen voor een geschikt terrein. Nu heeft de gemeente voor wat terreinbe- zorgdng aangaat, steeds genoegzamen voor- raad aan te bieden, zoodat zij in dit opzicht aan verschillende aanvragen kan tegemoet komen. Meerdere Belgische fabrikanten, door den drang der omstandigheden daartoe genoopt, traehten door het stichten van nevenfabrie- ken, de Nederlandsche markt, die zij in den loop der jaren hebben veroverd, doch door allerlei contingenteeringsmaatregelen lang zamerhand dreigen te verliezen, te behouden en desnoods uit te breiden, hetgeen op zich zelf een loffelijk streven mag genoemd wor den. Ook achten we het niet misplaatst hier een woord van lof uit te spreken voor den ondernemingsgeest van deze industrieelen, die ook onder deze moeilijke conjunctuur niet schromen kapitaal te steken in bedrijven die als het ware nog moeten opgebouwd wor den. De zuidelrjke landaard is, waar het aanpak- ken geldt, evenwel niet aarzelend in zijn op- treden, zooals men zich zeer goed kan over tuigen bij de reeds thans bestaande instellin- gen. In korten tijd is na een eerste poging reeds gebleken, dat uitbreiding noodzakelrjk en mogelijk geacht werd. Vooral wat het vraagstuk der geschoolde arbeidskrachten be treft, verkeert men in een moeilijke posdtie. lOverbevelen van Hollandsche werkkrachten naar hier is zoo goed als ondoenlrjk. Uitsluitend gebruik maken van krachten enkel uit de omgeving stuit op dit bezwaar, dat men hier geen geschoold personeel daar- voor kon aanwerven, zoodat recruteering uit het milieu der moederfabriek het eenige mid- del is, om dergelijke bedrijven op te zetten. Toch zou het vestigem van dergelijke indus- trieen aan werkkrachten uit den onmiddellij- ken omtrek moeten dienstbaar gemaakt wor den. Maar hoe De fabrikant kan gemakke- lijk het noodige personeel uit eigen omgeving aanwerven en heeft er dus minder belang bij, wanneer althans de wet hem niet al te groote beletselen in den weg legt. Dit zal dan spoedig blijken, wanneer met 1 Januari 1935 de wet op het tewerkstellen van vreemde arbeids krachten zai worden in practijk gebracht. Maar zou het niet mogelijk zijn ten bate van de Nederlandsche werkkrachten iets te berei- ken, door onderling overleg van gemeentebe sturen en gezamenlijke fabrikanten, b.v. door het met vereende kosten in het leven roepen van een weefschool, waarin de grondbeginselen van het vak zouden kunnen onderwezen wor den en de vaardigheid aangeleerd werd om na voldoende scholing in het bedrijf geplaatst te worden? Wij geven het denkbeeld gaame ter overweging, in het belang onzer Neder landsche arbeidskrachten. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 November de volgende zaken behandeld: J. d. L., oud 28 j., schipper te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 9 October 1934 te Kloosterzande Maria Dalie heeft he- wogen hem 2 hazen af te geven, daarbij aller lei verhalen opdisschende die hij wist dat on- waar waren. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. A. E. W., oud 21 j., landbouwer te Hoek, was op 2 Juli 1934 door den Kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Hoedekenskerke op 2 Juli 1934. De verdachte was in hooger beroep ge- komen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse achtte het ten laete gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2