ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kostelooze proef No. 9229 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 74® Jaargang Nieuwe zeden voor nieuwe tijden? Binnenland met Kruschen Salts TER NEUZEN, 30 NOVEMBER 1934. HOEK. NEUZENSCHE COURANT ABONN EMENT8PBIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen xr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Beigle en Amerika 2,overige i an den f 2.35 per 3 maanden fr. per post Aboxinementen voor het buitenland alleen b{j vooruitbetaling. TjltgeefsttrFlrma P. J. VAN DE SANDE Goto 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLELNE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentiSn llefst een dag voor de uitgavc. HIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Zijn wij aan een nieuwe zedeleer toe Moeten, als de gedragslijnen, die ethici voorstaan, door veel menschen tegenwoor- dig eenvoudig worden genegeerd, de maatstaven dan maar in vredesnaam wor den gewijzigd, en zullen wij zonder meer den modemen" mensch gaan geven wat hij verlangt? Het dient te worden erkend, dat psychologen en sociologen, Kiinkel en de Wibauts bijvoorbeeld, hartstochtelijk vivisectie hebben gepleegd op heel wat tot dusver geldende zedelijke normen, al moet er dadelijk bij worden gezegd, dat deze vivisectie over t algemeen gepleegd wordt door menschen, die buiten elk kerkelijk verband leven. Het blijft waar, dat tot nu toe de Kerk altijd de versprei- ding van zedelijke maatstaven en de vast- stelling van zedelijke verplichtingen op zich heeft genomen, maar daarom behoeft het ons te minder te verbazen dat, nu de ..onkerkelijkheid", ook van Nederland. langzamerhand wel algemeen erkend wordt, ook deze maatstaven en de geldig- heid dezer verplichtingen minstens in twijfel worden getrokken. Vooreerst hebben onze schrijvers over ethiek zich er niet ten voile rekenschap Vein gegeven, dat er een soort industrieele revolutie heeft plaats gehad, waardoor niet alleen ons leven van het land naar de stad is verplaatst, maar ook de catego- rieen van ons denken van „afhankelijkheid van de natuur" zijn gewijzigd in ,,ge- wenschte controle op onze productie De wereld, waarin stad en stadsleven vrijwel de hoofdzaak zijn geworden, wil zich niet meer laten regeeren door zedelijke wetten, die voor een goed en groot deel teruggaan op agrarische verhoudingen. Een stede- ]ing zoo heeft Ralph W. Sockman terecht opgemerkt leeft midden in wankele grootheden als beurskoersen en de oribestendigheid van alle fortuin, en daarom luistert hij sleohts met een half oor naar zedemeesters, die hem -tfaar- schuwend voorhouden, dat wat de mensch zaait. hij ook zal maaien. Het denk-tempe- rament schijnt zich te wijzigen met het levenstempo, en dezelfde schrijver heeft het geestig en raak opgemerkt, dat de half-mystische geestesgesteldheid van hen, die ..wachten op den heer des oogstes" niet heeleimaal klopt met de mentaliteit van lieden, die staan te wachten op een autobus of underground-spoor in de sfeer van controleklokken in portiersloges. Laten wij aanstonds nog erkennen. dat wij hierbij zijn op zeer glad ijs. Juist op Hit terrein zijn de menschen heel teer- gevoelig en kunnen de meesten maar heel moeilijk een objectieve en dus onpartijdige geestesgesteldheid bewaren. Dezelfde Sockman zegt zoo volkomen juist, dat iemand gemakkelijker zijn hartstocht kan breidelen, wanneer er sprake is van de relativiteitstheorie van Einstein dan van een proefhuwelijk van een zijner familie^ leden. Bij zedelijke vragen komen immers de allerhoogste en allernaaste motieven in het qeding. Maar terwijl wij het gevaarvolle dezer overdenkingen volgaarne erkennen, willen wij dan toch ook haast tegelijkertijd er op wijzen, dat de conclusies, waartoe de groote massa der denkers komt, als het er op aan komt, toch niet zoo heel veel afwij- ken van de oude zedewetten. Het wil ons daarom voorkomen, dat er kan en moet worden toegegeven, dat nieuwe tijden haast vanzelfsprekend nieuwe zeden met zich medebrengen, maar er is en blijft tus- schen zeden en zedelijkheid toch altijd nog een zeer groot verschil. Uiterst leerzaam is het dan ook om te zien, dat Sockman. van wien wij hier reeds enkele malen een uitspraak aanhaal den. en van wien zoo juist in uitnemende Hollandsche vertaling een zeer lezenswaar dig boek is verschenen, getiteld Nieuwe Tijden, Nieuwe Zeden", na allerlei ons misschien wat vreemd en zelfs uitermate gewaagd schijnende uitspraken, tegen het eind een heel warm pleidooi ging houden voor allerlei bijzondere kenmerken der orthodoxie, of zooals hij het dan noemt: van het Puritanisme. Het moge dan waar zijn, dat bij velen het woord ..Puritein" allerlei onvriende- lijke gevoelens opwekt, en dat het voor hen vrijwel synoniem is met preutschheid, opgeschroefde gewichtigheid, dorre vroom- heid en zeer dweepzieke geloofsijver, toch zal het zaak zijn om deze oude Puriteinen in eere te her9tellen en ook eens bijzonder te letten op het vele goede en groote, dat bij hen wordt aangetroffen. Een der allerbelangrijkste elementen der Puriteinsche zedeleer, en tegelijk iets, wat wij helaas in onze dagen bij zeer vee" menschen absoluut missen, is het levendig besef van een goddelijkeroeping. EenPuri- tein gelooft, dat hij door God geroepen, van God gezonden is. t Zijn menschen, die meenen, dat zij in deze wereld op een ernstige en heel gewichtige zakenreis zijn; zij staan regelrecht in den dienst van God, zij zijn en worden door God geroepen. Zelfs wanneer zij iets en zelfs veel doen voor anderen, was dit niet zoozeer een ge- volg van hun liefde tot de wereld als wel het verlangen om hun plicht te doen tegen- over God, en „tot Gods eer" te leven. Daarom is het ook zoo ontzettend onbil- lijk, als men het zoo voorstelt, alsof de Puriteinen het geheele leven alleen maar voorstelden of zagen als een vooroefening voor hemelsche heerlijkheid en beloonin- gen. En heel juist zegt dan ook Sockman- Het godsdienstig geloof bewees den Pu- ritein eingenlijk denzelfden dienst, dien de oude blokkade den pioniers bewees. Zij hebben de godsdienstige blokkade der ziel opgericht om zichzelf te beschermen tegen de vijandigheid der wereldsche wildernis. om hun afgematten en opgejaagden geest te herstellen, en om hun geestelijk ge- schut, waarmede zij de grenzen van wat zij voor het koninkrijk Gods hielden moesten uitbreiden, weer te laden". Die Puriteinen zagen zichzelf als des Heeren dienst- en krijgsknechten, die trouw op post hadden te staan. Maarzij wer- den en waren eenzijdig, schromelijk een- zijdig zelfs. Zij verengden de mensche- lijke belangstelling toch wel in erge mate. Zij miskenden bijvoorbeeld het feit, dat Jezus ook aan bruiloften deelnam, die eer- de door Zijn tegenwoordigheid en ze op- lui9terde door Zijn wonderteekenen. Jezus. als de geziene gast bij zulke feesten (zoowel bij openbare als bij particuliere) maakt werkelijk niet den indruk van eng- hartigheid in Zijn belangstelling. Zoo be hoeft, wie Jezus volgeling wil zijn, niet een leven lang allerlei geneugten te schu- wen, die niet regelrecht een geestelijk doel hebben. In het leven wordt, als in de muziek, het hoofdthema omspeeld door allerlei variaties en zelfs door tegen- thema's. Er zijn neventhema's en solo- partijen, die toch de aandacht van de eigenlijke hoofd-melodie nog niet behoe- ven af te trekken. Het moet in 1924 ge- beurd zijn, dat de Methodistisch-Bisschop- pelijke Kerk in Amerika een groote en in- g-rijpende wijziging aanbracht in het ver- maak-verbod; dat een halve eeuw oud was, en al die vermaken voor geoorloofd verklaarde, waaraan men meende te mogen en kunnen deelnemen ,,in den naam des Heeren". Alleen dreigt hier een groot gevaar voor den modemen mensch, want terwijl de Puritein de goddelijke roeping op alle levensterrein wel eens miskende, bestaat thans omgekeerd de kans, dat de omwen- teling onzer dagen zal neerkomen op een rijkdom zonder kracht. Eerst was het kracht, wezenlijke kracht, maar geen rijk dom van levensterrein - nu wordt het maar al te vaak precies het omgekeerde. Sockman zegt het zoo duidelijk en tegelijk zoo geestig, dat wij dit aardige beeld on- zen lezers meenen niet te mogen onthou- den; „De N.V. Twintigste Eeuw mist in haar onverdeeld verlangen om in den kortst mogelijken tijd van Groningen naar Vlissingen (lees: Ter Neuzen) te reizen, het genoegen om eens stil te houden in plaatsjes als Hulshorst en Vught, maar daarentegen zijn andere treinen weer zoo speciaal en alleen op al de tusschen- stations ingericht, dat zij schijnen te ver- geten. dat men toch ook eindelijk eens op een eind9tation behoort aan te komen Of wil men nog een citaat; „In ons ver langen naar verschillende emoties en on- dervindingen, nemen wij wel wat al te veel hooi op onzen vork, en in onze bezorgd- heid om vooral niets te missen, laten wij ons teveel op zijwegen verlokkenDus zal het gewenscht en zelfs noodig zijn, dat wij de zekerheid vasthouden, die de Pu riteinen bezaten; dat ons leven geleid wordt door een goddelijke roeping. Zoo'n toewijdina, mits bevrijd van alle eng- hartigheid en bekrompenheid, is onmis- baar voor echt zedelijke krachtsont- plooiing. Er is een tweede kenmerk van het Puri teinsche leven, dat ons te denken geeft, al hebben wij ook daarbij. onze ernstige bedenkingen. Deze lieden toch waren streng en dikwijls zeer hard. Zij waren altijd gewapend, zij zagen overal vijanden en tegenstanders; zij waren nooit eens rustig, nooit eens kalm. Zij zagen altijd weer gevaar in het toegeven aan hun zin- nen, zij waren altijd bezig met zoo iets als zelfverloochening. De groote fout, die daarbij gemaakt werd, was, dat zij niet in- zagen. hoe Jezus nooit het lijden heeft aangeprezen alleen terwille van dat lijden. Hij lokte nooit opzettelijk botsingen en vervolgingen uit, hij heeft nooit zoo-maar eenig ascetisme aangemoedigd. Maar bij de Puriteinen kreeg het leven wel eens een onnoodig hard karakter, terwijl de mees ten onzer het tegenwoordig veel te ge- makkelijk hebben (afgezien dan voor een oogenblik van wat de crisis veroorzaakt). Vele jongere en ook oudere menschen hebben een leven vol comfort, terwijl de menschelijke aard toch in den diepsten grond verlangt en hunkert naar moeilijk- heden. die men wenscht te trotseeren. Zoo is zelftucht in het leven onmisbaar, en de Puriteinen zijn ons daarin voorgegaan, al zal dan voor ons het ascetische moeten worden vervangen door het athletische beginsel van zedelijke ontwikkeling. En dan is er tenslotte nog een derde element in de Puriteinsche levensrichting, dat in onze dagen zeker nooit gemist zal kunnen worden. Voor en door deze lieden i werd het geestelijk-zedelijk leven in sterke mate vereenvoudigd. Dankbaar moet wor den erkend, hoe het oude Protestantisme met zijn weloverwogenheid en levensernst de persoonlijke welvaart zeer in de hand heeft gewerkt, maar tevens ontstond hier het type van wat wij vaak ,,de fijnen" noemen: scherpe menschen, die soms zeer vooringenomen bevooroordeeld en liefde- loos waren. Reactie bleef niet uit: echt sociale ontroering bleef vaak verre, maar ondertusschen was hier een deugdelijk- heid en levensernst, die ook voor de kin- deren van dezen tijd onmisbaar blijven. Er mogen enkele nieuwe zeden terecht ingang hebben gevonden, een nieuwe zedelijkheid is er niet en zeggen wij er met voile overtuiging ook bij komt er niet. De kijk op het leven mag zich eenigs- zins wijzigen degelijke deugdelijkheid blijft ten alien tijde onmisbaar, en als wij door dezen zwaren tijd vol nood zullen heenkomen, niet al te gehavend en ge- decimeerd, dan zal het zaak zijn het ,,oude vertrouwen" weer te voeden en de oude trouw te bestendigen. TWEEDE KAMI.It. Vergadering van Woensdag. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van defensie. De heer Sehaepman (r.k.) bepleit over- brenging van de kosten van de vloot in Suri- name en Curacao naar de Nederlandsche begrooting. Spr. becritiseert de kleineerende anti-nationale afbreking van onze weermaclit door den beer Westerman. Voor oeconomische en industrieele oorlogsvoorbereiding zou spr. door een commissie een program willen laten voorbereiden. Spr. is voorstander van het capitulantenstelsel, doch verwerpt afscbaffing van het vooroefeningsinstituut. Spr. is tegen afschaffing van de burger- corveeers. Militairen moeten geen werk verrichten, dat door burgers gedaan kan wor den. De heer Arts (R.K. Vp.) betoogt, dat de actie voor ontwapening thans krachtiger moet zijn dan ooit tevoren. EEN AANRANDING. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide inzake de aanranding van een zesjarig meisje te Udenhout, heeft de Minister van Justitie geantwoord: Het bedoelde geval betreft althans naar zich aanvankelijk laat aanzien; een rechter- lijke uitspraak is nog niet gevallen de aan randing van 'n 6arig meisje door een knaap van zestien jaar. Deze heeft ten minste aan den reohter-oommissaris en aan de politie niet verklaard, van plan te zijn geweest, het kind te dooden. Het betrokken parket heeft termen gevon den te bevorderen, dat de jongen in voor- loopige heohtenis werd genomen, zij het niet terstond. De vertraging in dezen is mede te wijten geweest aan ziekte van den kinder- rechter. Met dat al komt het den ondergeteekende voor, dat in deze aangelegenheid een sneller optreden beter geweest ware. DE WERKLOOSHEID STIJGT NOG STEEDS. De directeur van den Rijksdienst der Werk- loosheidsverzekering en Arbeidsbemidideling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 November 1934 het aantal leden van inge- volge het Werkloosheidshesluit 1917 gesub- sideerde vereenigingen bedroeg 568.000, waar- van 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 485.500 verzekerden bedroeg in genoemde week 27.6 pet. tegen 27.1 pet. in de week van 22 tot en met 27 October 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorig jaar bedroeg de werkloosheid 25.2 pet. Bij 1065 organen der openbare arbeidsbe- middeling stonden op 10 November 1934 in totaal 358.118 werkzoekenden ingeschre- ven, waaronder 338.707 mannen. Hdervan waren werikloos 330.312 personen, waaronder 316.200 mannen. Op 27 October 1934 bedroeg het aantal ingesohrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 343.190. Hiervan waren werkloos 321.993 personen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is van 27 October tot 10 November 1934 gestegen met 14.928, het aantal werkloozen met 8319. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidiabemidde- ling ingeschreven werkzoekenden een stijging aan van rond 26.700. EEN INDIJSTRIA LI S ATIE-CONGRES. De algemeene R.-Kath. Werkgeversvereeni- ging het R.-Kath. Werkliedenverbond, de R.- Kath. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. R.-Kath. Middenstandsbond hebben besloten gezamenlijk in April 1935 een industrialisatie- oongres te beleg^en. Dit congres zal in Den Haag worden gehouden. Verschillende prae- adviseurs zullen het vraagstuk der indus- trialisatie belichten en uit het oogpunt van de binnenlandsohe markt en van den export. DE STEUN KOST EEN DERDE VAN DE TOTALE BELASTINGOPBRENGST. Welke zware lasten steunverleening, werkverschaffing en armenverzorging ons op de schouders legt, berekent de „Neder- lander", het blad van den minister van sociale zaken. In 1933 werd voor werkloozensteun en werkverschaffing door rijks- en gemeente- lijke overheid uitgegeven 139 millioen. Voor aanvulling van den steun werd aan het Crisis- Comit6 pl.m. f 1,5 millioen toegestaan. Het uit de gemeentekas aan andere behoeftigen betaalde, zal in bet genoemde jaar naar schatting f 90 millioen hebben bedragen. In totaal maakt dit f 250 millioen. Uit particuliere middelen zal, eveneens naar schatting, in 1933 ruim f 25 millioen zijn besteed. In totaal zal dus in dat jaar 225 k f 260 millioen aan ondersteuning zijn uitgegeven. Bepalen wij ons echter tot de bftdragen uit de publieke kassen en stellen wrj daar tegen- over de opbrengst van de belastingen. In 1930 bedroeg de totale opbrengst van alle directe en indirecte belastingen van rijk en gemeenten samen f 838,6 millioen, in 1931 was dit bedrag gedaald tot f 779,7 millioen, in 1932 daalde het verder tot 722,9. Wij we ten niet hoeveel het in 1933 heeft bedragen. Wij kunnen echter veilig aannemen, dat de steun een derde gedeelte van de totale belasting- opbrengst in dat jaar heeft opgeslokt! Voor ieder, die eenig besef heeft van de onontkomelijke eischen van financieel beleid, is het duidelijk, dat dit kortweg een onhoud- bare toestand is. Wij vreezen, dat ondanks de steunverlaging van 1 Juli 1.1. in de aangegeven verhouding slechts weinig ten goede zal zijn veranderd. Toeneming van werkloosheid en armlastigheid zullen, naar wij aannemen, de verkregen be- sparingen geheel of voor een groot deel reeds hebben te niet gedaan. In verband met de bovengenoemde indruk- wekkende cijfers trekt het blad te velde tegen hen, die beweren dat de steun hooger kon zijn en citeert een passage uit de redevoering, die prof. Aalberse 8 November in de Tweede Kamer hield: „Bij den nood, die heerscht, dien menschen nog wijs maken, dat ze het wel beter konden hebben, als de regeering maar wilde, is van een inhumaniteit, waarvoor ik een juist, maar in het parlement door U, mijnheer de Voor- zitter, nief toe te laten qualificatie ken. Laat ik alleen zeggen, dat ik het acht te zijn een gruwelijk sociaal misdrijf. Maar ik beklaag de werkloozen, wier toch reeds droevig lot door een dergelijke agitatie aanzienlijk zwaar- d:er te dragen is, terwijl hun er niets door wordt gebracht". SPOORWEGLOONEN. De Minister van Waterstaat heeft voor het spoorwegpersoneel na de korting van 5 pet. van 1 Januari nieuwe verlaging in uitzicht gesteld. R.K. HOOGERE HANDELSSOHOOL. Te Tilburg is geslaagd voor het propadeu- tisch examen in de handelswetenschappen de heer J. F. C. M. de Meijer, uit Ter Neuzen. HERVVONNEN LEVENSKKACHT. De op 24 en 25 November j.l. gehouden speldjesdag ten bate van bovengenoemde in stalling heeft opgebracht een bedrag van j 54,87. JAAR VERGADERING COoPERATIE „ONS BELANG". Woensdag j.l. hield de cooperatieve brood- bakkerij en verbruiksvereeniging ,,Ons Be- lang" alhier haar gewone jaarlijksche leden- vergadering. De balans en resultatenrekenin- gen werden met algemeene stemmen goedge- keurd. Na behoorlijke afschrijvingen, tot een totaal bedrag van ruim 1000, bleef er nog ecu flink overschot te verdeelen. De vaste korting op heide bedrijven was dit jaar ge steld op 3 terwijl bovendien op den winkel- omzet nog 3 zal worden uitgekeerd en op cue van de bakkerij 4 zoodat aan leden- verbruikers ten goede komt 6 over den winkelomzet en 7 over den broodomzet. Het jaarverslag van den secretaris was dan ook in zijn geheel een afspiegeling van deze gunstige bedrijfsuitkomsten, welke naar de meening van het bestuur niet zullen nalaten den goeden naam dezer oooperatie steeds ver der uit te dragen en het aantal verhruikers te doen stijgen. LUXOR-THEATER. Als je jong bent. Wat de Nederlandsche Pers hierover schrijft: Joseph Schmidt en Szoke Szakal in een film, het is een melange van virtuoze zang- kunst en zachten humor. Maar Schmidt's stemt galmt en kweelt den geheelen avond door en zijn geluid is in staat om duizenden harten te veroveren en te ontroeren. Wie zoo zingt mag klein zijn en niet kunnen spelen en de uitspraak verwaarloozen hij heeft klank en wie daarmee tevree is, vindt in „Als je jong bent" wat zijn hart en ooren' begeeren. De massa zal deze film zeer zeker bekoren 1 A c)-- Bp elke flacon Kruschen Salts k 1,60 wordt nu voor een bepaalde tijd een gratis proefflacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gehruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te ondervinden. Kruschen Salts zuivert Uw hloed. Voor rheumatiek, jicht en ischias bestaat er geen beter, eenvou- diger en doeltreffender middel. In het buitenland is door opkoopera met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Suits in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge- schonden Hollandsche verpakking met de naam van N.V. Rowntree Handels Maatschap- pij op verpakking en etiket van de flacon ge- drukt. Adv. en men moet daarom den regisseur bewon- deren. Het leeuwenaandeel van het succes van deze film komt Joseph Schmidt toe, hij zingt zoo schitterend dat meerdere malen de film mi- nuten lang onderbroken werd door applaus. De film welke onder regie stond van Ri chard Oswald is door handeling, muziek en fotografie in alle opzichten geslaagd. De grootste verdienste van Oswald's regie is, dat zij Schmidt ongedwongen en rijkelijk gelegenheid geeft te zingen. Wederom wordt men gefascineerd door het wonder van deze prachtige, sterke en buigzame stem, door den werkelijk zegenvierenden glans van deze tenor die alles doet verbleeken, wat men tot nu toe aan wonder-tenore® gehoord heeft. Naast Schmidt den zanger, verrast Schmidt den acteur, door zijn losse, sympathieke na- tuurlijkheid en door de intensiteit van zijn gevoelsuitdrukkingen. Naast hem kwijten de overige speiers zich buitengewoon goed van him moeilrjke taak. Lilien Diets is een werkelijk lieftallige en ta- lentvolle actrice, de frissche jeugd van Walter Edthofer valt aangenaam op, Frieda Richard speelt een van haar prachtige moederrollen, terwijl buitengewoon vroolijke Szoke Szakall lachstormen ontketend. Wij kunnen hieraan niet meer toevoegen. Joseph Schmidt en Szoke Szakall, dus twee groote sterren in een film, die meer dan een buitengewone belangstelling verdient. JAARVERGADERING S.D.A.P. In „De Gouden Poorte" te Middelburg heeft de jaarvergadering plaats gehad van het ge- west Zeeland der S.D.AJ3., welke naar ..Het Volk meldt, door den heer Vliegen als ver- tegenwoordiger van het partijbestuur werd bijgewoond. Medegedeeld werd dat de heer De Meij we- gens ziekte als penningmeester van het gewest heeft bedankt. De begrooting, het verslag van den secretaris en het beleid van den penning meester werden goedgekeurd. Voor de aftredende bestuurders De Meij, v. d. Doe en v. d. Veen, die zich niet meer her- kieshaar stelden, werden benoemd tot pen ningmeester L. C. Jansen te Souburg en tot leden mevr. BenekerDe Knegt te Koude- kerke en J. C. de Bruine te Haamstede. De aftredende bestuurders L. Gnderdijk, voorzit- ter, A. Rorije, secretaris, A. C. de Pauw en A. J. op den Brouw, werden herkozen. Voor den Partijraad werden A. C. de Pauw en J. de Meij herbenoemd. Middelburg werd aangewezen voor afvaar— diging naar de Congrescommissie. Op voorstel van het bestuur werd besloten om financieele redenen het houden van zitda- gen te staken. De voorzitter zegde toe dat in de te organiseeren districtsvergaderingen de propaganda op het platteland emstig met de besturen zal worden besproken. Aan de lijst voor leden van Prov. Staten werden nog toegevoegd de heeren v. Bende- gem te Axel, Luteijn te Vlissingen, de Witte te Kruiningen en Gulden te Axel. De kop van de lijst werd aldus vastgesteld: L. Onderdijk, A. C. de Baare, A. C. de Pauw. J. Catshoek en C. Hamelink, met dien ver- stande, dat in niet alle kieskringen dezelfde persoon als lijstaanvoerder zal fungeeren. Aangenomen werd nog het bestuursvoorstel om voor de verkiezingskosten 85 cent per lid van de afdeelingen te heffen. (Midd. Crt.) HEILIGE PROFESSIE. Op het feest van de H. Catharina werd door Mgr. Hopmans de plechtigheid van de Heilige Professie verricht in het St. Catha- rinagesticht te Bergen op Zoom. Bij die gelegenheid werden o.m. de Eeuwige Geloften afgelegd door de Eerw. Zusters M. Tarcisia van het St. Antoniusgesticht te Groenendijk, M. Gerardine, in de wereld mej. Em. van Waterschoot te Kuitaart, M. An tonia van de orde der E. Zuster Francisca- nessen te Bergen op Zoom, in de wereld mej. M. van Laar te Stoppeldijk, en M. Thekela, in de wereld mej. M. de Rijk te Graauw. Tot predikant bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de heer J. A. Vink, theol.-cand.-hulp- preddker te Bunschoten-iSpakenburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1