Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten BRABANTSCHE BRIEVEN. bet voor hem en zijn passagier nog geen era- stiger gevolgen heeft gehad. De officier eischt 3 maanden gevangenisstraf en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. HOOGEK BEROEP. Door W. M., oud 29 j., autobusdienst-onder- nemer te Hontenisse Kloosterzandeis hoo- ger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrecihter te Ter Neuzen, waar- bij hij wegens overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer is veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hechtenis. Ulvenbout, 20 November 1934. Menier, As ik van den avond ga vertel- len, 'k schrgf m'n briefkes altij 's avonds brj de plattebuis in deu zen tgd, maar as ik dan verha- len ga, dan krin- kelt er zoo van alios deur mijnen bol, waant m'n pepke kneppert deur de stilte van den huis, dat op den oogenblik hee- iegaar afgesloten leet van den guren buiten, waar al 'nen heelen dag 'nen blaauwen mist schemert over de „kleine" weareld. 't Is nou, of de stilte van den November- sahen buiten as 'n pak watten teugen ons buiske zit geplakt. De st^rtklok tikt as 'n venijnig, ijzer bamerke de stilte aan stukskes. Nou en dan valt met veul lawijit 'n brok sin- tels uit den rooster van de plattebuis, in den sintelbak. Alle geluidekens lijken versterkt bierbinnen. 'k Hefir Trui en Blek, m'nen goeien bond, asemen. Trui over beuren breikous, of zit ze te atoppen Blek onder de scbouw, waar de wind uit z'n neusgaten 'n scboon plekske ge- blazen hee, op de zaanderige plavuizen. Ja, 't is stillekens alom. En in zo'nen dik- ken stilte, die ge as 't ware snijen kunt, daar staan de herinderingen en de gedaobten z66 M66r in oew bol, da ge bekaanst nie wit, welk gedacbt ge vastpakken zult veur oew ver- tessel. 'k Heb lust van den avond m'n tiepekens efkens los te laten. 'k Wouw eerst gescbre- ven hebben over Aantje Kloppers, de mannen- baatster. De teugenstelling van Rosse Mie- neke, Mevr. Jodhems, van verlejen week, die as kind al te boek stond op scbuttingen en atalmuren as: „Mieneke de jongensgek". Maar *k beb van den mergen toevallig woorden g'ad, mee Aant en afijn, 'k zou nou nie beelegaar eerlrjk zgn, as ik Aantje's doapceel licbtte. Ge kunt in zo'n geval nie beelegaar eerlijk zijn, waant as ge lets goed bekgfcen wilt, dan mot ge 'r nie mee oew neus boven op gaan staan. Dan ziede gij maar 'n klein deel van't ,,ding" en ge mot't beele gaar overzien, veural as 't „ding" toevallig 'men menscb is, 't ingewikkeldste stuk op de weareld. Ja, amico, man en vrouw samen, vurmen pas volmokt ednen menscb. Vandaar da-d- Aantje Kloppers zo'n lastig merakel is, waant ge verstaat wel: 'n mannenbaatsterke is alleenig! Witte gij wa'k nooit goed van beur kan uitstaan Da ze altij veul meer belaankstelling bee veur m'nen bond, dan veur mijn boske, Drd rn as ie bij m'nen groentenwagel is. Aant bee de pee aan tenders, aan groote menschen, afijn aan iedereen en ze leeft alleen veur de dderen. Ik beb altij zoo 't gedacbt, dat da komt amdat die stomme dieren onder beur appel staan! Ze is er beelegaar baas over. Waant dat Aant in beuren tijd d'r bestemming fali- kaant misgeloopen is, da komt, omdat ze te veul prots bad! Miaar van den mergen mokte ze 't zoo bant 't Begon mee 'n aarigbeidje. Ik ga altij van 't staandpunt uit, verstade gij, om zulke wefkens zoo maar laanks oew neus weg te grazen te nemen. Nie serieus te nemen. En dat bee ze in de gaten gekregen, dieen spinnekop! „Wel Aant", zee ik van den mergen: „wa zal 't zijn vandaag?" Slaai", zee ze. Slaai, amioo, in deuzen tijd! Ge mot wel 'nen smaak bebben as 'nen geit, om in den winterdag slaai te kunnen verstouwen! M'n gezicbt trok onwillekeurig naar „zuur", as ze 't woord slaai" kommandeerde. En dan mot ge weten, da'k sjuust 'n uurke gelejen aan Trui 'n benneke van m'n scboonste Ber- dascbe sprutjes bad gegeven veur ons middag- potje, mee de bodscbap erbij: ,,en braadt daar 'n paar sappige kermenaaikes bij, Toeteloe- ris". Amioo, da's zo'n smakelijk middag- potje in deuzen tijd. 'n Scbaal eerpels, blommers as vusten, deer! 'n pan bruine vette saus, die zoo smakelijk in die blommige edgenbeimers kan trekken, dat 't water in oewen mond komt te staan en dan die mal- scbe sprutjes, die pruuven naar 't veld! Ollee, en dan aan oew klaantjes 'nen krop van dieen barden, zuren slaai verkoopen, 't is gewoon- weg miskenning van oewen akker! „Wa trekte 'n zuur gezicbt?" kwekte Aant: „kan 't jou wa scbillen, wa 'k eet!" „Ge zijt abuis, Aant", loog ik: ,,'t water kwam in m'n taanden, toen gij slaai" zee". Nou, da was waar, amico, waant ik vuulde den aizijn mijnen mond al verscbralen). En om t heelegaar goed te maken bij da zure frummes, zee ik er bovenop: ,,en ge wordt er zoo buitengewoon mooi van, Aant, van raauwe slaai in 't zuur". „Motte gij mrjn hebben", schdrde ze terug. Dank oe wel", docbt ik en zee: „nouw Aan tje as Trui er nie was „Ja, amico, ge mot wa doen om oew klaan tjes te geriieven en te houwen! „Ik ginnen vent am me henen" zei Aant parmaantig, ondertusscben da 'k 'n sehappe- lijk kropke slaai uitzocbt. ,,Da bocbt is alle- maal krek gelijk". Da gong me te ver. 'k Smeet 't mooie kropke terug en lee 'n bardgroen taai dingske er veur in de plek in m'n benneke. En 'k zee: „witte gij Aantje, welken kearel ik altij nog feldciteeren mot?" „Nouw!" .pan dieeen, die mee jou 't buweiijksgeluk misgeloopen bee!" ..Loop", zee Aant en ze sloeg de deur dicht. Daar sting ik, mee m'n benneke veur de gesloten deur. 't Was sjuust of Anneke Maan pkitselinks acbter 'nen wolk verdwenen was. Sjuust as ik da docbt en zachtjes lacbte, dee ze 't raamke van de deur open. D'n scherpen punt van heur neus kwam deur 't tralie- werkske gestoken as d'n bek van 'nen pape- snaauwde ze. „Ge zijt net zo'n stuk ongeluk as de rest". Bens, 't Raamke dicbt. D'n klap dreunde deur de stille straat. Ik ben dus vandaag 'n klaantje verloren en nog, zoo in de stilte van deuzen avond, beur ik da raamke dichtslaan. Telkens harder. En as ik maar efkens m'n oogen dichtknijp, om 's smakelijk aan m'n pepke te zuigen, dan zie ik weer dieen neuspunt deur da tralie- werkske steken. En dieen punt wordt ok al hoe langer boe grooteT in m'n verbeelding. 't Is al sjuust d'n koperen tuit van m'n pomp in t achterhuis. Onderweuge, mee 't naar huis gaan, toen docbt ik zoo: 'k zal maar niks aan Trui zeg- gen. Ten eerste zullen we over dieen „slag" van 'n klantje van 'n paar kwartjes in de week wel benen komen en ten tweede is 't zure merakel gin woord meer wedrd. Daar komt bij: Trui is elk klaantje aan d'r hart gewas- sen, dus om alles te veurkomenGe zijt ok getrouwd, dus ge wit Maar 't eerste, as ik thuiskwam, was: „Zeg, wat hedde gij uitgespokt bij Aant Kloppers?" ,,Hdd", zee ik. En onwillekeurig kreeg ik 'n gevoel as 'nen jongen, die op school d'en meester geplaagd bee, wa tbuis bekend geworren is. 'k Wier toen veur 't eerst echt kwaad op die pape- gaaienkokker, maar ik rook de kermenaaikes en de spruiten en 'k docht: laat ik nu aste- blieft mijnen eetlust nie verknoeien! 't Is vrimd, zoo as bjj 'nen menscb dikkels defrente gedacbten tegelijk deur zijn boofd kunnen woelen. „Ze is bier gewist", zee Trui streng. Streng, ja! Da's 't goeie woord. Da was me nog nooit gebeund. In al die virtig jaren nie, van m'nen groentenwagel. „Is da serpent hier gewiest... vroeg ik verbouwereerd. ,,Ja! We kregen nog zeuventien centen van d'r van 'nen kilo eerpels en ,,En 'n zooike suikerei-slaai" vulde-n-ik aan. Sjuust. Die zeuventien centen is ze pront komen brengien mee de bodscbap da ze jouw stuk onbeschoftbeid, nie meer aan heur deur wil bebben!" „Wel drommels" viel uit m'nen mond. „En nouw vraag ik m'n eigen al die uren al afwa gij veur onbeschoftheden bebt uit- gehaald. Hebt g'oew fatsoen nie kunnen be- waren? Zoo as giesterenavond Amico, 'k wier gewoonweg veur Peer Snot gezet. Wat bad dieen spinnekop kustelijk wraak genomeni! „Trui", zee ik: „ik wil m'n maaltje nie bederven. Eerst maar's eten, dan za'k oe de gescbiedenis vertellen, die 'k mee da stekels- verken g'ad beb". „Neee, eerst!" zee Trui: „aanders verzinde onder den eten maar allerhaande smoesjes. En de waarbeid wil *k weten!' In gin tijen ben 'k zoo driftig gewiest, zeg. Ik zat daar gevangen tusscben twee wijven, om 'n dingske-van-niks en m'n goeie eten stond koud te worren! En as ge zo'nen dag van 's mergens acbten tot 's middags by drieen, deur zo'nen Novemberscben mistdag getrokken zijit, mee 'nen zwaren wagel, dan kunde zo'nen trek hebben in 'n steuvig maal eten, ee! 'k Heb Trui gin aantwoord gegeven, ben aangeschoven en beb zonder smaak m'n maal tje deurgeslikt. ,,Dus ge vertel 't nie?" „As ik lust beb!" „Dan zal 'k er 't mijne maar van denken!" Toen hd'k op tafel geslagen. En mee da'k 't dee, docbt ik: „da moest nouw Aant Spinnekop 's zien, wa zou ze 'n plazier hebben, die ekster!" Ein omda 'k m'n eigen zo'nen stommeling vond, wier ik nog kwaaier. j Afijn J Ditte wil ik er maar mee zeggen: ieveraans I waar zulke soort van verzuurde wefkes bin- nenkomen, daar zetten ze de boel op stelten. 'n Eigen broer bee baar indertijd buiten z'n deur gezet. D'n dokter bad gezeed teugen 'm: „as ge dat wefke nie buitensteekt, dan wordt oew vrouw zenuwziek!" 'n Haalf uur later stond Aant Kloppers, gepakt en gezakt op de stoep. En wa zee ze later teugen me? ,,M'n broer is 'nen besten menscb, maar da wijf van 'm, da 's zoo lui, da's zoo vuil, da'k er gin uur langer in buis wou zijn. Maar ik zal z'n oogen nog wel 's openmaken!" Heur roeping was 't toen, om 't buwelijk van heur broer deur de wddr te sturen. Ze werkt er n6g aan. Eens in de week vroeg ze: en boe maak 't m'n vuile plonske van 'n scboonzuske. Is onzen Willem ze nog nie moei Ze bidt ok. Werendig. Ze is iederen mer gen pront in de kerk. Maar daar is op de heele weareld ginnen pastoor, die veur z'n roeping dugt, volgens Aant. „Nooit komen ze heur 's bezoeken", klaagt ze en gij zult nou wel begrijpen, amico, da menier pastoor wel wa beters te doen hee, dan de schandaalkronniek van Aant af te lus- teren over de buurt, de f ami lie en de paro- cbianen! Maar hoe deus wefke 't aanlegt, om beur eigen te rechtvddrdigen 't is mij 'n raad- sel. En gekke, idiote menscben, die tbuis onaangenaamhedens maken mee malkaar om zo'nen weerborstel as da-d-Aantje Kloppers. lijk ik van den middag gedaan beb. Ik begost nie veur niks te vertellen, dat 't bier zoo stillekes was in den buis De stilte na den sturm, amico! Trui wit nou alles en 'k geleuf, dat ze boven heuren sok zit te verzinnen hoe ze dat Aantje 't in zal peperen. Nou dan is 't in goeie haanden Wefkens kunnen malkaar beter aan, dan wij kearels Ondertusscben hedde toch 'n gddf portretje van Aant Kloppers, die de druiven liet zuur worden. Trui vraagt sjuust ,,hoe zit 't, Drd?" en 'k zal er dus maar af gaan scheien. Ze hebben Trui vandaag al genogt geplaagd. Amico, ontvaangt veul groeten van m'nen Toeteloeris en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA DROEVIG DRAMA IN DE RESIDUNTIE. Het Handelsblad scbrijft daaromtrent: Wederom is de residentie opgescbrikt door een drama, waarbij thans een jongetje van acbt maanden bet slachtoffer is geworden. Donderdagnamiddag amstreeks drie uur is in perceel Kranestraat 59 bet lrj'kje ontdekt van een baby. Het kind lag in zijn bedje onder de dekens en is vermoedelijk gestikt. Op genoemd uur kwamen de beide mannen, die bij bet gezin in de Kranestraat in den kost zijn, tbuis. De nog jonge vrouw, moeder van 4 en 3 jaar, onverzorgd aan. Dit wekte hun achterdocht en zij gingen daarom kijken naar het derde kind, dat in zijn ledikantje onder de dekens lag. Het jongetje gaf geen teeken van leven, en daarom riepen de beide mannen er een buurvrouw bij. Deze vond bet geval nog verdacbt en toen zijn de G. G. D. en de politie gewaarscbuwd. De dokter van den G. G. D. kon slechts den dood door verstikking constateeren. Het lijkje werd daarop naar het gemeenteziekenbuis ver- voerd, waar sectie zal worden verricht, ten- einde uit te maken of bier van opzet dan wel van een ongeluk sprake is. Nauwelijks was bet lijkje weggebracbt, of de vrouw kwam tbuis. De politie nam haar onmiddellijk een verboor af, docb zij zeide van niets te weten. De 25-jarige vrouw maakte een zieligen indruk. Trouwens de gebeele woning van dit gezin maakte een indruk van armoede en verwaarloozing. De man was juist Woensdag in arrest gesteld verdacbt van rrj- wieldiefstal. De politie beeft de vrouw gearresteerd en baar naar het hoofdbureau van politie over- gebracbt. Daar is haar opnieuw een verboor jj afgenomen, doch zij ontkent ten stelligste I scbuldig te zrjn aan den dood van baar jongste I kind. 4 I Het perceel in de Kranestraat is gesloten. I De kostgangers bebben elders onderdak ge- t zocbt, terwijl de beide andere kinderen door I de zorgen van de kinderpolitie in goede ban- I den zijn gebracbt. Het politie-onderzoek strekt zicb uiteraard uit over verscbillende mogelijkbeden. Niet uit- gesloten is, dat de vrouw uit wanhoop heeft gebandeld, maar ook moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat het kind inderdaad door een ongelukkig toeval om bet leven is gekomen. SMOHKELAAR NEERGESCHOTEN. Vrijdagnacht is de 29-jarige smokkelaar P. W., terwijl bij suiker en boter uit Belgie bin- nensmokkelde, geassisteerd door twee andere smokkelaars, door de Nederlandsche douane nabij Vaals neergescboten. De drie smokke laars hadden geen gevolg gegeven aan de sommatie bait te houden, waarop werd ge- scboten. De twee andere smokkelaars zijn ontkomen. (iEMEENTE BENADEELD VOOR 20.000. Onlangs hield de politie te Heerenveen in de buurt van Dusseldorf aan, een klerk by den gemeente-ontvanger te Heerenveen, verdacbt van verduistering ten nadeele van deze nieuwe gemeente van een bedrag van ongeveer 3000. De aangehoudene was tevoren, in afwachting van de totstandkoming dezer gemeente, eenige jaren tijdeiyk ontvanger der gemeente Scho- terland, in welke functie bij wijlen zgn vader opvolgde. Thans is by een nader onderzoek vastge- steld, dat verdachte ten nadeele van de vroe- gere gemeente Schoterland circa f 20.000 heeft verduisterd. Aangezfien deze gemeente een borgstelling beeft van 15.000, lijdt zy dus een schade van f 5000. AUTO IN BRAND GEVLOGEN. Vrydagmiddag is een vrachtauto, waarin de gebroeders Aartsen, resp. oud 21 en 27 jaar, gewoond bebbende aan de Woeste Hoeve aan den Apeldoomschen weg onder Apeldoom, ter boogte van de golflinks op den Apeldoom schen weg onder Arnbem tegen een boom ge- reden. De auto vloog in brand en de beide inzit- tenden konden zicb niet spoedig genoeg red- den, met bet gevolg, dat een van de broers levend is verbrand. De andere is met zware brandwonden naar bet gemeente-ziekenbuis gebracbt, waar by spoedig na aankamst is overleden. De auto is gebeel verbrand. PETROLEUM EN GAS. Te Enkhuizen gaat men er nu de petroleum zoo goedkoop is, steeds meer toe over om het gewone gas te vervangen door petroleumgas wat bij den daar geldenden gasprijs een aan- merkeiyke besparing geeft. Het nadeel dat hierdoor aan de gemeente-gasfabriek wordt toegebracht loopt in de duizenden. B. en W. zullen thans den raad voorstellen, den prys van het gas aanzieniyk te verlagen. 50 DIENSTJAREN. De gemeente-secretaris der gemeente Hoe- ven, de beer J. A. Kouters, heeft tegen 1 Jan. 1935 wegens gezondheidsredenen en gevorder- derden leeftyd ontslag aangevraagd. Ruim 50 jaren lang is de heer Kouters in dienst der gemeente Hoeven geweest. EEN SCHOOL GESLOTEN WEGENS ROODVONK. De roodvonk heeft zich te Boxtel zoo on- rustbarend uitgebreid, dat de R.K. school voor L. O. in de Nieuwstraat op last van den ge- zondbeidsdienst door den burgemeester is ge sloten. Het was zeer waarschijniyk dat ook de andere scholen zouden worden gesloten. De meeste patienten hebben hooge koorts, maar er bestaat tot op heden voor geen enke- len direct levensgevaar. TMjjpEffuiii iw) laHiwwrwr^rri- EEN GOEDE VANGST. Met een drietal aanhoudingen beeft de Zeis- ter politie een goede vangst gedaan. By een bewoners te Austerlitz, waar reeds vroeger op onverklaarbare wijze geld was ontvreemd, werden eenige dagen geleden twee geldkistjes uit den kelder weggehaald, waar de eigenaar zyn bezit van ruim f 1300 veilig waande. Het gelukte de politie een familielid van den be- stolene aan te houden, achter wiens woning de beide geldkistjes werden opgegraven, ter- wpl aan den oorspronkelijken inhoud slechts een ge ring bedrag ontbrak. DE KANGEROE VAN DE UIVER. Door een Australische dame is aan de be- manning van de Uiver een kangeroe ge- schonken. Tn de Harmonie, Batavia's societeit, heeft Moll aan een redacteur van bet Bataviaasch Nieuwsblad, die hem in een onbewaakt oogen blik op zyn oude kruk aan de bar trof (Moll heeft immers vroeger bij de KNILM reeds zgn sporen verdiend) verteld, hoe de Uiver te Koepang van de kangeroe is afgekomen. Men kon het beest eenvoudig niet langer aan boord houden, hoe pijniyk het ook was nu voor de derde maal een passagier te moe- ten achterlaten. Het dier kan bet maar niet laten de men scben in de cabine voortdurend op zeer zon- derlinge en onaangename wijze zy'n ontevre- doxheid en minachting te toonen. Dp het laatst waren alien verplicht aan 66n stuk door een zakdoek met eau de cologne voor den neus te houden. Bovendien zat men steeds in angst over het beest. Telkens klonk de vraag: waar zit de kangoeroe en dan antwoordde Gillissen of Domenie met slaperige stem op vierduizend zag, nam Moll een kloek besluit en zei dat de dame een lief diertje zou krijgen als ze in drie maal niet ried wat voor beestje het was. ,yEen muisje" zei de dame en ,,mis" zei Moll. „Een mol", ried de dame verder en toen ,,een vogeltje". „U hep-em", zei Moll en met een fikschen zwaai kwam de kangoeroe in de armen van de verschrikte dame tereoht. Het „lieve diertje" was een meter lang Maar de Uiver was zyn kangoeroe kwyt! KIND DOOR RATTEN GEBETEN. In een perceel aan de Poelstraat te Woer- den werden de ouders wakker door bet ge- schrei van hun 4 maanden oud kind. Toen zy gingen kyken, sprongen vier groote ratten uit het wiegje. Het kind bleek aan het linker- handje emstig gebeten, zoodat onmiddeliyk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NOG NEETS GELEERD. De politie te Heerlen heeft in een kappers- zaak aldaar een filmtoestel in beslag ge nomen, waarmede een voorstelling voor kin deren gegeven werd, meldt bet Limb. Dgbl. Aanwezig was een 26tal kinderen van den driejarigen leeftyd af. Natuurlijk waren er geen voorzorgsmaatregelen genomen. De ..voorstelling" was voor bet publiek toeganke- lijkHet is overigens onbegrijpelijk hoe de ouders, na het gebeurde in Hilversum, hun kinderen nog naar dergelijke „voorstellingen" kunnen sturen. De politie doet alle moeite om de veiligbeidseiscben, welke aan openbare zalen zijn opgelegd, zoo volkomen mogeiyk verwerkeiykt te krijgen, en de ouders staan toe, dat hun kinderen filmvoorstellingen, waarbij geen enkele controle bestaat, bywo- nen! Wil de politie in baar taak slagen, dan dient het publiek mede te werken, of moeten er eerst nog meer ongelukken gebeuren? In de bovenvermelde kapperszaak zaten de kin deren op drie planken by elkaar gebokt. DURE SIG(ARENBANDJES. Een sigarenfabrikant uit den omtrek vein Tilburg kwam met zijn auto naar Tilburg, om zes kistjes, elk van 100 sigaren, aan zyn klan- ten af te leveren. Plotseling kwam een inspecteur der belas- tingen den wagen inspecteeren. Hy vond daarin de sigaren, maar de banderolles waren zoo aangebracht, dat zy gemakkeiy'k konden verwyderd worden. Wijl dit in stryd is met de tabakswet, maakte de kommies proces- verbaal op en nam de sigaren in beslag. Doch er volgde nog iets ergers voor den fabrikant, want by nadere beschouwing ble- ken eenige der zegels meerdere malen ge- bruikt te zijn. De aangehoudene werd voor den inspecteur geleid, die hem, naar de Msb. meldt, aan een streng verhoor onderwierp. Hy bekende ten laatste, gebruikte zegels voor niet gebruikte te bebben laten doen doorgaan. Voor dat feit zal by zicb later te verant- woorden bebben, als bij voor de rechtbank zal moeten verscbynen. Wyi voor deze wetsovertreding slechts ge vangenisstraf wordt opgelegd, zullen bet dure sigarenbandjes worden. In verband met al deze omstandigheden nam de inspecteur, behalve de sigaren, ook de auto in beslag. DE KLAD IN DE SMOKKELARIJ IN LIMBURG. Men schrgft aan de N. R. Crt.: De smokkelarij langs de Limburgscb-Duit- scbe grens, staat tegenwoordig nagenoeg ge- heel atil. De tijd, waarin gepantserde smokkelauto's door het grensgebied raasden is voorbij. Voor- al de zware straffen en hooge geldboeten door den Duitscben strafrecht opgelegd, hebben den smokkelaars den schrik op bet lyf gejaagd. De houten keeten welke men in den bloeien- den somokkeltijd op 100 d 200 meter van de Duitsobe grens verwijderd aantrof, en in wel ke zgn. grenswinkels de smokkelaars hun voorraad pleegden in te koopen, om dezer ver- volgens over de Duitsche grens te brengen, zyn verdwenen. Het buitengewoon streng optreden en de doortasbendheid, waarmede de Duitsche kom- miezen van hunne vuurwapens gebruik ma ken, zijn mede oorzaak, dat het smokkelen naar Duitschland voor het eerste sedert den grooten wereldoorlog nagenoeg niets meer te beteekenen heeft. De cafd's en winkeizaken in de grensstneek, waar de smokkelaars en hunne helpers ge- regeld den avond doorbrachten om het gun- stige tijdstip voor bun smokkeltocbt af te wachten, liggfn thans eenzaam en verlaten. Het rumoerige en avontuuriyke grensleven heeft afgedaan. Van andere zyde wordt gemeld: Ofschoon iederen nacht, mede dank zij de uitbreiding van het kommiezenkorps langs de Limburgsch-Belgische grens aanhoudingen plaats vinden, ontsnappen hier toch nog heel wat smokkelaars door de mazen van het overigens goed gespannen net. Het zyn hoofdzakeiyk werkloozen of lieden, die door armoede gedreven worden, welke zich in dezen tijd van het jaar veelvuldig aan smokkelary schuldig maken. Het smokkelen met vrachtauto's, hetgeen eertijds een zeer winstgevend bedryf was, toen met iederen geslaagden tocht een kleine 1000 werd verdiend, behoort vrijwel tot het verleden, al waagt zich af en toe nog wel een roekeloos chauffeur in bet grensgebied. De gevaarlijke spykerplanken, welke als wegversperring voor smokkelauto's door de kommiezen worden gebezigd, blijven nage noeg onoverkomeiyke hindemissen, zelfs voor den meest roekeloozen smokkelchauffeur. Zijn de kommiezen er in geslaagd een beladen smokkelauto over een spykerplank te doen rijden, dan kunnen zg er vrijwel zeker van zgn, dat de auto wordt ingehaald. Ook de verbeterde wapening van de grens- kommiezen heeft er in belangrgke mate toe bggedragen, dat de smokkelarg op groote schaal vrijwel geheel den kop is ingedrukt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vrydagochtend ongeveer half elf is te Har- degarijp de 64-jarige arbeider A. Sibma al daar, die per fiets naar Quatre Bras reed om te stempelen, door een auto aangereden. Em stig gewond werd hg opgenomen en naar bet Diaconessenbuis te Leeuwarden vervoerd, waar hg is overleden. BESI.AGLEGGING OP EEN MOTORLOGGER. Commiezen der rgksbelastingen te IJmui- den hebben Donderdag weer een motorlogger in beslag genomen en wel de KW. 39, die, evenals de eerste in beslag genomen logger, de KW. 40, behoorde aan de Visscherijmaat- scbappij Kennemerland te Umuiden. Op dit ichen alco- genomen, welke in Frankrijk was gekocbt De ambtenaren hebben ook den motorlogger Aria KW. 149, waarvan de schipper de mee- genomen voorraden sterken drank had aange- geven, in beslag genomen en aan den ketting gelegd. De logger KW. 40 is na betaling der accgnzen en boete weer vrggegeven, waama het schip weer ter visscherg is vertrokken. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Donderdagavond is de smokkelaar Baggen uit Lenders, Limburg, onder de gemeente Venlo door commiezen doodgescboten. B., die tot een smokkelgroep behoorde, die suiker en margarine uit Belgie bad gebaald, bleef op bet haltgeroep der commiezen niet staan, doch sloeg op de vlucht. Hg werd door een kogel getroffen en was onmdddellgk dood. B. was gehuwd en vader van twee kinderen, ZIJ KUNNEN NIET VEEL VERTELLEN. Met bet Engelsche stoomschip „Tiberton" zgn bier aangekomen de 15-jarige Manuel I Gemez en de 17-jarige Joao Sandos, die in I Juli te St. Vincent als verstekeling aan board I van dit schip zgn gekomen. Met het schip zijn zij eerst naar Noord-Amerika gegaan. waar zij in geen enkele baven van boord modhten. Vervolgens zijn zg met de „Tiber- I ton" naar Zuid-Amerika gevaren, waar zg I ook nergens aan land mochten gaan. Daarom I heeft de „Tiberton" hen mee genomen naar Rotterdam. Maar ook hier zijn zij niet wel- kom. Over een paar dagen gaat de ,,Tibertom" naar Engeland en de jonge Portugeezen gaan dan weer mee. Op kosten voor de reederif zullen zg van Engeland naar St. Vincent worden teruggezonden. Zij zullen dan onge veer 5 maaden op reis zijn geweest, maar veel meer dan lucht en water en wat loodBen bebben zg in dien tgd niet gezien. VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. De bandspolitie heeft een bende bankbil- jetten-vervalschers ontmaskerd, die reeds jaren in de Vereenigde Staten „werkten", vooral in New York en Newark. Elf mannen en een vrouw werden gearresteerd. In verschillende schuilplaatsen, welke de bende gebruikte zgn 7000 zeer goed nage- maakte valsche biljetten van 100 dollar als- mede een drietal drukpersen ontdekt. De bende moet in enkele jaren twee mil- lioen dollar aan valsche bankbiljetten in om- loop bebben gebracbt. De politie kwam de bende op het spoor, door de arrestatie van een misdadiger „Kaviaar-Jack" genaamd, die in allerlei dure gelegenheden betaalde met biljetten van 100 dollar, welke later valsch bleken te zgn. DE KONINGSMOORD TE MARSEILLE. Dezer dagen gaf een bericht uit Nice eenige bijzonderheden over een gebeimzinnige, jonge, blonde vrouw, die de rechter van in- structie te Marseille graag eens nader wiide spreken omdat zg betrokken zou zgn geweest by de voorbereiding van den koningsmoord, maar die een week of vier geleden de Ita- liaansche grens gepasseerd was en sedertdien onvindbaar is. Ze zou Maria Youdrouech of Vondrallck heeten, maar Deensche bladen zgn er nu achter gekomen, dat zij hoogstwaar- schgnlijk identiek is met een op avonturen belust Deenscb danseresje, dat Maja Christen- sen beet. Vijf jaar geleden debuteerde „Blonde Maja", die toen nauwelgks acbttien was, in een Kopenhaagsch cabaret als sluier- j danseres, maar haar scboonbeid moet de be- I zoekers meer bekoord hebben dan haar dan- I sen en ze was al spoedig zonde'r engagement. In dancings maakte ze kennis met verschei- dene heenen en een hunner moet haar in staat gesteld bebben om een auto op afbeta- ling te koopen, waarmee ze naar Biarritz zou rijden om daar haar geluk als danseres te beproeven. Ze vertrok in Februari, maar inplaats van naar Biarritz is ze naar Nice gegaan, waar ze blgkens briefkaarten, die ze zoo nu en dan aan familie en vrienden stuur- de, bg een Engelschman woonde en veel vrien den en vriendinnen kreeg. Eenigen tgd gele den scbreef Blonde Maja aan haar moeder, dat ze Nice zou verlaten om naar Pargs te gaan, maar sedertdien beeft men niets meer van haar vemomen. Tegenover een verslag- gever van Politiken vertelde de moeder van mejuffrouw Chris ten sen, dat haar dochter van plan was met Kerstmis naar huis te komen en dat zg zicb niet in kon denken, dat Maja iets gedaan zou bebben, dat niet door den beugel kon. DRIEVOUDIGE MOORD. In een dorp in bet district Kowel hebben twee bandieten een boerenwoning overvallem De eigenaar, zgn vrouw en zijn zoon werden vermoord, een familielid emstig gewond. Ala buit viel bun 30 zloty en twee pond rooktalbak in handen. ONGELUK IN EEN MIJN. In een steenkolenmgn te Zkickau zgn twee bouwers door een instorting bedolven. Men heeft later hun lgken gevonden. Twee andere mgnwerkers zgn gewond. Een hunner zoo em stig, dat hij naar een ziekenbuis moest worden gebracbt. MOORD UIT HEBZUCHT. In de buurt van het station Wittgensdorff bij Chemnitz is het lgk van een man gevon den die klaarblijkelgk door moord om het leven was gekomen. De recherche herkende den doode als den gezondbidder Heidevogel en een paar uur later kon de moordenaar reeds gearresteerd wor den. Het bleek de gezondbidder Roebler te zgn, die zgn concurrent in een val gelokt en vermoord had om zelf een lucratiever bestaan te kunnen erlangen. WEER EEN ONTVOERING Sedert 26 October j.l. wordt een bekend sportsman uit Philadelphia William Weiss vermist. De politie heeft dezer dagen inlich- tingen gekregen, waaruit blgkt, dat Weiss moet zijn ontvoerd en men vreest zelfs, dat hg inmiddels door zijn ontvoerders is vermoord. Naar de familie eerst thans bekend maakt, maakten de ontvoerders zicb meester van Weiss, toen deze zicb v6<5r zijn buis bevond. Het geeischte losgeld van 100.000 dollar is door zijn vrienden betaald, doch sedertdien heeft men noch van de ontvoerden, noch van Weiss meer iets gehoord. IiEEUWENJAGER BIJ VERGISSING GEDOOD. Een 27jarig Australier, die in Kenya deel- nam aan een leeuwenjacht, werd, tenge- volge van een noodlottige vergissing doodge scboten. De Australier was met een farmer en diens helpers mee op jacht gegaan naar een leeuw, die herhaaldelgk vee van de kudde van den farmer wegsleepte en door de bewa- kers was aangeschoten. De farmer, die plot seling beweging in een boschje hoorde en zag hoe zgn honden schrokken, dacbt dat de leeuw zicb in het boschje bevond en schoot, waardoor de Australische gast, Younger ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6