Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Landbouwberichten Maandag 26 Nov. 1934 No. 9227 kChgeung van i itv ekkoopen. RECHTSZAKEM. VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Verschillende kleine wetsontwerpen warden zonder debat en z.h.s. aangenomen. Brj dat betreffende opsporing van aardolie in de molukken en overeenkomst met de Bataafsche Petroleummaatschappij, de Ned. Kon. Petreleummaatscbappij en de Ned. Paci fic PetroleummaatscHappij wijst de heer Wes- terman (nat. h.) op de groote belangen, be- trokken brj de ontginning van Nieuw-Guinea. De heer Cramer (s.d.) meent, dat er reeds overproductie is. Het is beter alle aandacht te besteden aan het overige deel van den ar- chipel. De heer van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) bepleit bij deze overeenkomst de belan gen der zending. De heer Wrjnkoop (comm.) zegt, dat hier alleen kapitalistische imperialistische en stra- tegische bedoelingen voorzitten. De heer Sneevliet (rev. soc.) ziet in het voorstel geen emstige poging om van Nieuw- Guinea iets te maken. De heer van Kempen (lib.) zegt, dat de exploitatie getuigt van vooruitzienden blik. De heer Feber (r.k.) acht de risico te groot voor exploitatie van overheidswege. Minister Coign verklaart, dat geen bedoe lingen ten opzichte van andere landen bij dit voorstel betrokken zijii. DE ARBEID VAN VREEMDELINGEN IN HET CAFE- EN RESTAURANTBEDRIJF. De directeur van den rijksdienst der werk- loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage deelt mede, dat krachtens de Wet van 16 Mei 1934 (Stbl. no. 257) tot rege- ling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen en het Kon. besluit van 14 September 1934, no. 10, werkgevers in het cafd en restaurantbedrijf e.d. voor het doen verrichten van arbeid door vreemdelingen ver- gunning noodig hebben. B(j de varieering van de z.g. amusements- attracties, te geven door musici en artisten, komen arbeidscontracten van zeer korten duur voor. In verband daarmede moeten in vele gevallen op vrij korten termijn artisten en musici in dienst worden genomen. In geval hiervoor vergunning noodig is, wordt getracht de aanvrage zoo spoedig mogelrjk te behande- len. Men kan evenwel niet verwachten, dat een belangrijk aantal aanvragen binnen een termijn van enkele dagen kunnen worden af- gedaan. Als regel moet dan ook worden aangeno men, dat tusschen den datum van aanvrage en van indiensttreding tenminste een tijdvak van tien dagen moet liggen. Aanvragen, die in korter tijdsbestek moeten worden *behan- deld, zullen meestal niet tijdig kunnen wor den afgedaan, daardoor de bedrijven in moei- lijkheden kunnen komen. WINTERHULP AAN WERKLOOZEN. Regeering stelt een bedrag van 2 millioen gulden beschikbaar. In de vergadering van de Tweede Kamer van 9 November heeft dr. Coign in beginsel toegezegd dat de regeering bereid zou zrjn, nu de organisatie van een doeltreffende par- ticuliere „Winterhilfe" nog niet voorbereid is, een tegemoetkoming te verschaffen om die particuliere hulp te steunen. Daarbij werd gezegd, dat over den vorm daarvan beter zou kunnen gesproken worden bij de behandeling van hoofdstuk Xa. Een bgzondere reden noopt Minister Slote- maker de Bruine reeds thans het resultaat van het overleg der regeering inzake die tege moetkoming ter kennis van de Kamer te brengen. Het is hem n.l. bekend, dat van particuliere zijde overwogen wordt met het oog op dezen winter een bijzondere poging te wagen tot het bijeenbrengen van gelden voor hen. die niet onder steunregeling voor werk- looze valide arbeiders vallen. Indien dit voor- nemen zou worden uitgevoerd, zal het wen- schelijk zgn, dat met die uitvoering binnen- kort een aanvang wordt gemaakt. Waar de regeering bereid is voor ditmaal een bijzon dere steun ten behoeve van de werklooze valide arbeiders te verstrekken en waar de eene actie alsdan de andere actie steunen kan, was het derhalve wenschelijk, reeds thans van het voornemen der regeering te doen blrjken. De Minister deelt in verband hiermede aan de Kamer mede, dat de regeering bereid is te bevorderen, dat voor eenmaal een bedrag be- schikbaar wordt gesteld, dat omtrent f 2 mil lioen zou bedragen, en dat ten deele zal strek- ken tot verhooging van den Kersttoeslag, ge- lijk deze reeds enkele jaren wordt verstrekt, en grootendeels tot vergrooting van het be drag, dat het Nationaal Crisiscomite ter be- scbikking zal hebben voor den z.g. B-steun (extra hulp aan werkloozen.) De bedoeling is dat deze verhooging en ver grooting geheel voor rekening komt van de rgkskas en niet mede door de gemeenten wordt gedragen. Een daartoe strekkende suppletoire begrooting is in voorbereiding. HET SPELLXNGVRAAGSTTJK. Nota van het Tweede-Kamerlid Tilanus. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Onderwgsbegrooting is toe- gevoegd een nota van den heer Tilanus inzake het* &pellingvraagstuk. De heer Tilanui vangt aan met te herinne- ren' aan de uitspraak van de Kamer en merkt op, dat weinigen in den lande verwacht heb ben, dat de Regeering in ^eze tijden toch een wijzigihg in de schrijfwgze ^zou trachten door te zetten, waartegen veel verzpt was gerezen. Dat dit toch is geschied en de wgze, waarop het is geschied, heeft bg velen onistemming geiwekt. De heer Tilanus betoogt voorts, dat de missive van den minister van 16 Juli aair de directeur en van Rijks-, gemeentelgike- en bfc»- aondere hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus, kiweeksbholen voor onderwijzers en onderwijzercssen, den indruk heeft gemaakt, dat daarmede op het advies van den Raad van State en op de Koninklrjike heslissing is voor- uitgeloopen. De inhoud van het nog uit te brengen advies van den Raad van State kon blijkbaar op de beslissing van den minister geen invloed meer uitoefenen. Er wordt vervolgens op gewezen, dat in wezen aan het verslag der commissie van 7 Maart 1934 is vastgehouden, met name wat het principe betreft: het regelen van de sehrgftaal naar de spreektaal. Het doel, dat de minister met de invoering van een nieuwe schrijfwgze beoogde, was orde te brengen op taalgebied. Helaas moet wor den geconstateerd, dat juist het tegenover- gestelde is bereikt. Niet alleen in Vlaanderen, maar ook hier te lande is een toestand van wanorde geschapen, die beter voorikomen ware. Overijling heeft ook in dit geval de zaak geschaad. De toestand is thans deze, dat de verschil lende lichamen en besturen hebben te besiis- sen, welke schrijfwijze zal worden gevolgd en dat te dezen aanzien verschillende beslissingen worden genomen. Het zijn thans zeker wel een vijftai schrijfwijzen, die in ons vaderland worden gevolgd. De orde en de eenheid, die de mi nister heeft widen brengen in de sehrgftaal, zgn geworden tot wanorde en verdeeldheid. Het is dan ook niet te verwonderen, dat tegen een dergelijken toestand in den lande verzet is gerezen. De heer Tilanus stelt vervolgens de vraag, of altbans het Kon. besluit betreffende het edndexamen der gymnasia en het Kon. be sluit betreffende de eindexamens der Hoogere Burgerscholen wel steunen op de wet. Door deze beide besluiten wordt indirect, door ge- bruikmaking van het programma voor het eindexamen, ingegrepen in het leerplan op een wgze, die verder gaat dan de wet bedoelt. Maar zeker zou te ver worden gegaan. wanneer de minister gevolg gaf aan het voor nemen om ook een aanvulling uit te lokken van de Kominklijke besluiten tot vaststelling van de leerplannen der openbare gymnasia en hoogere burgerscholen, die er toe zou dwingen bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwgs algemeen uitsluitend de nieuwe schrijfwijze te doen volgen, nu zij voor de eindexamens is voorgesohreven. De vraag dringt zich op, of de thans ge schapen chaotische toestand kan en mag worden bestendigd. De heer Tilanus stelt daarom den minister de vraag, of de minister bereid is te be vorderen, dat de bij meergenoemde Konibk- lijke besluiten aangevulde examenprogram- ma's voorloopig worden teruggenomen en dat inmiddels door een alzijidig samenge- stelde commissie, waarin ook vertegenwoor- digers van Belgie zitting hebben, bet vraag- stuk, in verband met de thans aan het liciht getreden moeilijkheden, ook principieel nader worde bezien. Het rapport der commissie zou vergezeld moeten gaan van een woorden- lgst met toelichting. Wanneer de Regeering daama baar beslis sing zal hebben genomen, zal het in ver band met den strijd, die op taalgebied is ontstaan, wel noodig zijn een wettelijke rege- ling te treffen, omtrent de schrijfwijze, die door de Regeering zal worden gevolgd. Wan neer op deze wgze een behoorlijke voorberei ding heeft plaats gehad en vastheid zal zijn verkregen, zal bet Nederlandsche volk, ge- reeder dan thans een wgziging van de schrijf wijze aanvaarden, die gezag, orde en rust op taalgebied zal kunnen herstellen. KINDERTOESLAGEN. Naar ,,de Volkskrant" vemeemt, zou het in de bedoeling liggen van hen minister van sociale zaken om binnenkort den Hoogen Raad van Arbeid advies te vragen over een voor-ontwerp van wet, regelende de moge- lrjkheid van bindendverklaring van kinder- toeslagregelingen BEGROOTING VAN HET LANDBOUWCRISISFONDS. De thans ingediende begrooting van het landbouwcrisisfonds toont op den geheelen dienst een nadeelig slot van f 29.175.000. De gewone dienst, waarvan de uitgaven geraamd worden op 168.739.000 en de in- komsten op 168.814.000, geeft een batig saldo van 75.000, de kapitaaldienst wordt in uitgaven geraamd op 30.300.000 en in inkomsten op 1.050.000, zoodat daarop een nadeelig saldo verwacht wordt van 29.250.000. De totale uitgaven van den geheelen dienst worden geraamd op 199.639.000. UITGIFTE YVEI.DADIGHEIDSZEGELS. Evenals vorige jaren zullen van 10 Decem ber tot en met 9 Januani a.s. op de postkan- toren weldadigbeidszegels verkrijgbaar wor den gesteld, waarvan de netto-opbrengst boven de frankeerwaarde ten bate komt van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. De zeigels worden wederom uitgegeven met een frankeerwaarde van resp. 1%, 5, 6 en 12% cent en een verkoopprijs van 3, 8, 10 en 16 cent. De kleur van de zegels is resp. bruin, raad, groen en blauw. Zij dragen deaelfde afbeelding, n.l. een zittend meisje, dat in haar handen een pop opbeurt en vragend opziet. Het ontwerp is vervaardigd door Aart van Dobbenbrugh, die daarvoor een steenteekening maakte. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR CONSERVEN. Naar het Nederlandsch weekblad voor Krui- denierswaren verneemt, zullen zeer binnen kort door den Nederlandschen bond van fa- brikanten van verduurzaamde levensmiddelen in blik en glas met de regeeringinstanties en organisaties in den levensmiddelenhandel be- sprekingen worden geopend over de vaststel ling van minimum verkoopprijzen voor con- serven. GCfEPKOOPE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN. Naar wij vernemen, heeft de regeering het vraagstuk van de verstrekking van goed- koope groenten aan de ondersteunde werkloo zen emstig onderzocht. Ofschoon het hier een zeer moeilgke kwestie betreft, moet door de ten deze tusschen de departementen van economische en sociale zaken tot stand ge- komen samenwerking de mogelijkheid van uitvoering geenszins denkbeeldig worden ge- acht. Ter bespreking van de praktische uit- voerbaarheid en de mogelgkheid van het nemen van een proef in een aantal gemeenten heeft de minister van sociale zaken thans eenige gemeentebesturen telegrafisch uitge- noodigd tot een bijeenkomst onder leiding van den directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening op zijn departement. (N. R. Crt.) ■•t.. In de Vifijdag gebouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de Minister van econo mische zaken medegedeeld dat de volgende week een wetsontwerp houdende regelen voor uitverkoopen zijn departement zal verlaten. DE ONDERHANDEL1NGEN OVER DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Naar wg vernemen, zijn de Nederlandsche delegatie en de Duitsche vertegenwoordigers, die te 's-Gravenhage over de afsluiting van een nieuw clearingverdrag tusschen beide lan den onderhandelen, thans tweemaal in verga dering bijeen geweest. De Nederlandsche delegatie heeft gemeend daar allereerst aan de orde te moeten stellen de afwikkeling van de oude vorderingen, die op het Sonderkonto van de Ned. Bank en op het Zwischenkonto zijn gestort. Het blijkt echter, dat nog moei lijkheden moeten worden overwonnen, aleer overeenstemming mogelijk is. (N. R. Crt.) MIST BOVEN HET MAASDAE. De stad Luik en de geheele omgeving zijn in een dichten mist gebuld geweest. Vooral in het dal van de Maas was de mist bijzonder dicht en men kon niet meer dan 3 M. voor zich uit zien. Het verkeer ging met groote moeilgkheden gepaard en er gebeurden ver- ischeiden verkeersongevallen, zonder dat er persoonlrjke ongelukken te betreuren waren. Zoodra de mist kwam opzetten stelde, naar het ,,Laatste Nieuws" meldt, de bestuurder van het weerkundig instituut te Cointe, prof. Dehalu, zich onmiddellgk in verbinding met dien inspecteur van den gezondheidsdienst van de provincie en met prof. Jean Firquet, daar dezelfde omstandigheden aanwezig waren als in December 1930, toen de mist in bet Maas- dal zooveel slachtoffers maakte. In gezamen- lijk overleg werd besloten monsters van de lucht te nemen en deze scheikundig te onder- zoeken. In tusschen wijzjgden de omstandigheden zich eenigszins en kwam er wind opzetten, waardoor de mist zich vrg snel verplaatste. Vrijdag was de mist reeds veel lichter. Zooals men weet was in December 1930 juist het noodlottigste, dat de mist lang bleef hangen, zoodat de lucht vergiftigd werd door de fa- brieksdampen. Verder is er thans nog in dezen zin een geruststellende factor dat er minder fabnieken werken dan in 1930, zoodat de kans op vergiftiging dus ook minder groot is. Uit bet onderzoek van de genomen monsters lucht is gebleken, dat de schadelrjke gassen zich in zoo geringe mate in de lucht bevinden, dat zij geen gevaar opleveren. In tusschen zou Vrgdag doorgegaan zgn met het nemen van luchtmonsters. Zoodra er gevaar zou bestaan, zou het pu- bliek onmiddellijk gewaarschuwd worden en zouden de nooddge maatregelen worden ge nomen. „SABOTAGE" DER WINTERfflLFE. Te Hamburg zijn een kolenbandelajar en zgn echtgenoote gearresteerd omdat de vrouw op den Zondag van den laatsten een schotel-maal- tgd tegen den politieken functionnaris, die het geld voor de Winterhilfe-collecte kwam ophalen, deze collecte een ,,bedelpartij" noemde en tenslotte met tegenzin slechts edn Groschen gaf. Toen dit voorval bekend werd, verza- melden zich groote menigten voor het huis van het echtpaar en werden spreekkoren ge- roepen: Wij willen geen bedelstuiver. Wij zamelen geld voor hongerige kinderen. De politie zag zich tenslotte genoodzaakt het echtpaar te arresteeren. ZUID-SLAVIe DOET EEN BEROEP OP DEN VOLKENBOND. De Zuid-iSlavische minister van buitenland- sche zaken, Jeftitsj, heeft Donderdag in het Volkenbondssecretariaat te Geneve de aange- kondiigde nota overhandigd, waarin een onder zoek geeischt wordt naar de politieke verant- woordelijkheden in verband met de moord- zaak te Marseille. De nota, die drie pagina's machineschrift omvat, zegt om. De vLoekwaardige misdaad van Marseille dwingt de Zuid-Slavische regeering op grond van het politie-onderzoek in verschillende lan den, den Volkenbondsraad zich te doen bezig- houden met zekere bijzonder emstige aspec- ten van deze aangelegenheid, aangezien deze van dien aard zijn, dat zij de goede verstand- houding en den vrede tusschen Zuid-Slavie en bet naburige Hongarije kunnen storen. Onder de medeplichtigen van den moorde- naar vindt men de terroristen, die reeds het onderwerp bebben gevormd van de klachten der Zuid-Slavische regeering bij de Hongaar- sche regeering, eenige maanden geleden. Uit htm verklaringen blijkt, dat zij in Hongarije niet alleen een asyl hebben gevondeo, maar dat zg zich ook in groepsverband tot den vooravond van de misdaad op Hongaarsch ge- bied hebben opgehouden. De resultaten van bet onderzoek werpen een licht op bijzonder emstige en indmkwek- kende wijze op de verantwoordelijkheid van de Hongaarscbe regeering voor de hulp en den steun, die de terroristische actie van zekere geemigreerde Zuid-Slavische onderdanen heb ben gekregen. De gebeurtenissen te Marseille werpen met steeds groeiende scherpte bet probleem op van zekere methoden der intemationale poli- tiek, die niet alleen tegenover Zuid-Slavie, maar ook tegenover iedere beschaafde natie ontoelaatbaar zijn. Het gaat niet con den politieken moord als het werk van een afzonderlijk individu, het gaat niet alleen om het toekennen van asyi aan emigranten, maar het gaat er om, dat op het gebied van een vreemden staat beroeps- misdadigers worden opgeleid en onderwezen, die de taak hebben een reeks aanslagen en moorden met een bepaald politiek doel uit te voereu; de faciliteiten en de bescherming, waar de misdadigers op Hongaarsch gebied van hebben geprofiteerd, zijn bijna ongeloof- lijik. Wanneer de beste dienaren van een volk en de hechtste steunpilaren van den intema- tionalen vrede bij de uitoefening van him plichten door misdadigers kunnen worden ge- dood, die in massa georganiseerd en opgeleid worden en die zich verheugen in de sympathie en den steun van de overheid van een vreemd land, dan is geen georganiseerde regeering meer mogelgik. De Zuid-Slavische regeering ziet zich uit be- zorgdheid voor de instandhouding van den vrede en in vertrouwen op de autoriteit van den Volkenbond gedwongen, onder beroep op artikel 11 paragraaf 2 van het Volkenbonds- pact, den Volkenbond te verzoeiken, zich met dezen toestand bezig te houden, welke op emstige wijze de betrekkingen tusschen Zuid- Slavie en Hongarije bedreigt en den vrede en de goede verstandhouding tusschen de naties dreigt te storen. ZEEUWSCHE LiANDBOUW MIJ. Het Dag. bestuur der Zeeuwsche Landbouw Mij. kwam op Maandag 19 Nov., onder leiding van den algemeen voorzitter Mr. P. Dieleman, te Middelburg in vergadering bijeen. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Benoeming Seeretaris Kring Walcheren. Medegedeeld werd dat in de j.l. gehouden vergadering van het bestuur van den Kring Walcheren in de plaats van den heer J. Lange- beeke, die wegens drukke werkzaamheden had bedankt, als seeretaris van den Kring Wal cheren werd benoemd de heer M. Kleinepier te 't Zand brj Middelburg. Aflevering uien. Het is gebleken dat dit jaar in sommige ge vallen in de partijen uien, welke voor afleve ring gereed zgn gemaakt roode of lila ge- kleurde uien voorkomen. Daar gemeend wordt dat partijen met dergelijke afwijkende uien moeilijker te plaatsen zijn dient hieraan de voile aandacht te worden besteed. Besloten werd het Rijkslandbouwconsulent- schap te verzoeken zich t.a.v. deze kwestie met Wageningen en de zaadtelers in verbin ding te stellen en een onderzoek in te stellen hoe dit vraagstuk het beste kan worden op- gelost. Opgemerkt werd dat dit verschijnsel ver- moedelrjk moet worden teruggebracht op het niet geheel zaadvast zgn van sommige soor- ten, doordat de zaadtelers brj hunne selectie in het bijzonder bebben gelet op houdbaar- heid en opbrengst der uien en minder aan dacht is besteed aan de kleur van de nerf. Het Landbouw-Comite zal worden verzocht het U.C.B. te adviseeren hangende het onder zoek een soepele regeling toe te passen voor de eerstkomende jaren. Algemeene vergadering Centraal Bureau. Besloten werd naar de algemeene vergade ring van het Centraal Bureau uit het Neder landsch Landbouw Comity, welke op 7 December a.s. te Utrecht zal worden gehou den, af te vaardigen de heer Ir. J. D. Dorst, seeretaris der Z. L. M. Lid Raad van Toezicht Centraal Bureau. Goedgekeurd werd de aanwijzing van een lid van de Coop. Bond van Landbouw aan- en verkoopvereenigingen in Gelderland (B.A.G.) als lid van de Raad van Toezicht van het Centraal Bureau, aangezien een der twee thans zitting hebbende leden periodiek af- treedt en niet herkiesbaar is. Volgens het opgemaakte rooster is de B.A.G. aan de beurt een lid aan te wrjzen. Reglement Merriekeuringen. Medegedeeld werd dat het college van Gedeputeerde Staten heeft bericht dat de voorgestelde wijzigingen in het reglement voor de merriekeuringen zijn goedgekeurd. Besloten werd de heer C. A. de Bruijckere te Oostburg, aftredend lid der Provinciale Regelings-Commissie, opnieuw als zoodanig ter benoeming voor te dragen. In plaats van den heer P. van Dijke te Goes, die ontslag als lid van bovengenoemde commissie heeft ge- vraagd, zal ter benoeming worden voorgedra- gen de heer J. G. van de Linde te Kortgene. Voorts werd besloten een verzoek te rich- ten tot het Departement om het aantal leden der commissie met (Sen uit te breiden, zoo dat ook het district Walcheren in de com missie zal zijn vertegenwoordigd. Bijenhouderij. De afdeeling Zaamslag van de Nederland sche Vereeniging tot bevordering van de bijen- teelt heeft verzocht adhaesie te willen betui- gen aan een adres dat bovenbedoelde vereeni ging heeft gericht tot den Minister, waarin wordt gevraagd de invoerrechten op buiten- landsche honing in zoodanige mate te verhoo- gen dat de bijenhouderij welke van groot be- lang voor de fruit- en zaadteelt in ons land moet worden geacht, weder loonend kan wor den uitgeoefend. Besloten werd het advies van den Rijkstuin- bouwconsulent in te winnen. Landbouwwerktuigencommissie. Besloten werd de Werktuigencommissie der Z.L.M. met een tweetal leden uit te breiden. De heer A. Wisse te Nieuw- en St. Joosland zal worden verzocht in de commissie zitting te nemen, terwgl met'de B.V.G. en de ver eeniging van oud-Jeerlingen R.L.W.S. te Goes overleg zal worden gepleegd tot het aanwijzen van een lid in deze commissie, die deze beide vereenigingen vertegenwoordigt. Actie gebmik melkbrood. Besloten werd de heer C. J. J. Kooyman te St. Annaland te verzoeken voor de Kring Tholen en St. Phiiipsland zitting te willen nemen in de in te stellen commissie voor het voeren van actie voor het meerdere gebruik i van melkbrood. Kringvergaderingen. Daar het van groot belang moet worden ge acht dat in de verschillende kringen gelegen- heid wordt geboden dat de landbouwers voile- dig worden ingelicht over de verschillende cri- sismaatregelen en besluiten heeft het Dag. Bestuur der Z.L.M. het initiatief genomen in de onderscheidene kringen vergaderingen te beleggen waar de verschillende crisisregelin- gen zullen worden besproken en toegelicht. Deze vergaderingen zullen worden geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter der Z.L.M. en zullen toegankelijk zijn voor leden en niet-leden der Z.L.M. Besloten werd deze vergaderingen te hou den op onderstaand aangegeven data: Kring Schouwen en Duiveland 4 December 1934, des nam. 2 uur te^Zierikzee. Kring Tholen en St. Aiilipsland, 4 Decem ber 1934 des voorm. 10 uur te Tholen Kring Oost- en West-Zuid-Beveland, 8 December 1934 des nam. 2 uur te Goes. Kring Noord-Beveland, 12 December 1934 des nam. 3 uur te Kortgene. Kring Walcheren, 17 December des nam. 2 uur te Middelburg. Kring Oostburg, 11 December 1934 des voorm. 10 uur te Oostburg. Kring Axel en Hulst, 11 December 1934 des namiddags 2 uur te Axel. Ruilverkaveling. Naar aanleiding van de gehouden inleiding op de laatste Hoofdbestuursvergadering over het nut der ruilverkaveling werd besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelgkheid van ruilverkaveling op Schouwen en Duive land. Verzocht zal worden in de betreffende streek een commissie van 3 personen in te stellen die een en ander zal voorbereiden. Dorschen met de vlegel. In verband met een ingekomen scbrijven van het Ministerie van Sociale Zaken hoe de Z.L.M. staat tegenover het dorschen met de hand door toeslag op het arbeidsloon ter be- strijding van de werkloosheid op het platte- land werd over dit vraagstuk een langdurige discussie gevoerd. Opgemerkt werd dat de werkloosheid tea plattelande niet wordt veroorzaakt door het machinaal dorschen doch dat geheel audere oorzaken in het spel zijn. Gemeend werd dat de werkeloosheid tea plattelande moet worden bestreden door het uitvoeren van productieve werken als het ver- beteren van den waterafvoer, het delven van slooten, het opgraven van draineerbuizen, etc., het verbeteren, meestal verbreeden van wegen, het egaliseeren van gronden, het spit- ten van boomgaarden, etc. Aan het vlegeldorschen met toeslag kleven te groote bezwaren om deze als middal aan te bevelen om de werkloosheid te bestrijden. Voorts werd opgemerkt dat van arbeiders- zijde weinig animo bestaat voor het vlegel dorschen en dat de tegenwoordige tarweras- sen zich niet zoo goed meer leenen om met de vlegel te worden afgedorschen. In het algemeen verwachtte men weinig van het invoeren van het dorschen met de vlegel in het bijzonder van tarwe. Mogelijk zou het met toeslag van overheidswege kun nen geschieden voor gerst, erwten en bruine boonen, doch men achtte het gewenscht eene eventueele regeling in elk geval facultatief te stellen. j Oursussen plattelandsmeisjes. Besloten werd zitting te nemen in eene commissie welke wordt opgericht voor het geven van meerdere ontwikkeling aan platte landsmeisjes. Deze cursussen zullen staan buiten de ge wone cursussen in landbouwhuishoudkunde. Beperking veestapel. Kennis werd genomen van het advies dat de 3 centrale landbouworganisaties hebben gegeven aan den minister om te komen tot een zuivelsteun over een beperkte hoeveelbeid melk. Opgemerkt werd dat dit advies in zijn alge meene richtlijnen kan worden ondersteund, doch dat een akkerbouwprovincie als Zeeland door de voorgestelde regeling verre wordt achtergesteld tegenover andere streken in ons land. Het nag bekend worden verondersteld dat de Minister de veestapel wil terugbrengen tot de grootte zooals die was in de jaren 1910 1914. De voorgestelde regeling is echter ge- baseerd op de telling van 1934. In dit jaar was het aantal stuks rundvee in Zeeland ge- lijk aan dat in 1921. Sommige andere provin- cies hebben him veestapel na 1921 echter aan- zienlrjk uitgebreid. Wordt nu als basis het jaar 1934 genomen, dan komt Zeeland in een zeer ongunstige verhouding tegenover de an dere gebieden. Het Dagelrjksch Bestuur kan dan ook voor de voorgestelde regeling geenerlei verant- woording op zich nemen, daar zij meent dat het bedrijf in Zeeland, waar vee wordt gehou den door de regeling teveel zal worden ont- wricht. ONZE INLANDSCHE TARWE. Een belang rijke proefneming. Naar de Tel. bericht, zgn bij het Station voor Maalderg en Bakkerij te Wageningen proeven genomen met een preparaat, dat wel- licht van groote beteekenis kan zijn voor den Nederlandschen tarwebouw. De opzet dezer proeven was, te onderzoeken of inderdaad, zooals de samensteller van het preparaat meende, inlandsche tarwehloem vermengd met een gering percentage van dit preparaat en zonder menging dus met bui- tenlandsche bloem, brood van dezelfde of na- genoeg dezelfde kwaliteit zou leveren als brood gebakken van bloem van de gebruike- lrjke samensteliing (65 pet. buitenlandsehe en 35 pet. inlandsche tarwe). De proeven hebben een gunstig resultaat gehad en thans worden maatregelen getrof- fen om het preparaat op groote schaal te fa- briceeren en tot toepassing er van in de prac- tijk over te gaan. Het gaat bij dit preparaat in boofdzaak om uit sojaboonen gewonnen leci- tine. Dit product, dat vroeger zeer duur was, res- teert thans als byproduct uit de door de Uni lever verwerkte sojaboonen, zoodat de prijs belangrijk lager kan zijn. VEROORZAKEN VAN ZWAAK LI CHAM ELI.J K LETSEL DOOR SCHULD. Ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag behandeld de zaak tegen den chauffeur J. C. E. te Breskens, ver- dacht van het door schuld veroorzaken van zwaar lichamelrjk letsel. Volgens de dagvaarding wordt hij var- dacht op 4 September j.l. onder de gemeente Groede, met een door hem bestuurden auto; waarin zich een passagier bevond, zoodanig roekeloos en onvoorzichtig een boctot in den weg te hebben genomen en met een dus- danige snelheid, dat hij niet in staat was den auto op den weg te houden, daarmede door een greppel is gereden en ten slotte tegen een steenen muur is gebotst, tengevolge waar van zijn passagier, een zekere Derks, fabrikant uit Dordrecht, verschillende snijiwonden en andere verwondingen heeft opgeloopen. waar door deze een groot bloedverlies leed.. D.r. Jongsma, arts te Groede, als getuige deskundige gehoord, verklaarde de eerste hulp te hebben verleend. De passagier van. den auto is onder zijn toezicht uit den auto gehaald, hij was zwaar gewond en hij heeft hem voorloopig verbonden. Zijn algemeene toestand was toen slecht te noemen. Getuige acht hier zwaar lichamelijk letsel aanwezig. Verdachte door den president ondeivraagt zegt zich van het ongeval niets te kunnen herinneren. Hij meent zich alleen te herin- neren, dat hij op het oogenblik van het nemen van de bocht ongsveer 60 K.M. reed. Een tweetal getuigen verklaren den auto in den sloot te hebben zien rijden en vervol gens tegen den muur. De passagier lag over den chauffeur heen gevallen en bloedde uit verschillende wonden. Getuige Stofberg, chauffeur te Breskens, reed op het oogenblik van het ongeval op den weg den auto tegemoet. Hij vond dat critiek en verminderde direct de vaart van den door hem bestuurden vrachtauto. Toen de voer- tuigen elkaar gepasseerd waren, bemerkte getuige in den spiegel van zrjn auto kijkende. dat de auto die gepasseerd was in een sloot. terecht kwam. Getuige is toen gaan kijken en is daama een dokter gaan waarschuwen. Getuige deskundige Vggeboom te VUssrngen heeft den auto op last van de justitie onder zocht en hoewel deze zwaar beschadigd was, heeft hij deze overigens technisch in orde be- vonden, doch uit de wijze waarop de auto ver- nield was, trekt getuige de conclusie, dat er met een zeer groote vaart moet zijn gereden. De offieier van justitie is van corcteel, dat de feiten vast staan, en dat verdachte daar- aan schuldig is. Uit geen enkele omstandig- hieid blgkt het tegendeel. Door de groote vaart waarmede hij heeft gereden en waar- mede hij de bocht heeft willen nemen, is hij_ geen meester over zijn stuur kimnen blijven. Verdachte mag ten slotte nog blij zijn. dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5