ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NOORD-STER No. 9226 VRIJDAG 23;,NOVEMBER 1934 74e Jaargang Bsnnenland Buiteniand TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 23 NOVEMBER 1934. AXEL. ZAAMSLAG. PHILIPPINE. SAS VAN GENT. TER NEUZENSCHE COURA MMMtaMNNNMi BfcWWUftaOfWW OmMMtW 41 TWEEDE RA5IES. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi- g)ng van de jachtwet (vermindering van de fcnnuiteitarente van 6 tot 4 pet.). De beer van Poll (r.-k.) dringt aan op mild- keid bij de verdere uitvoering der wet en klaagt over trage toepassing. Minister Steenberghe verklaart, dat het foe- tang der landbouwende bevolking ten deze zijn aandaoht zal houden. Vertraging ligt dikwijls aan belanghebbenden zalf. Wjjziging van de annulteit zal spr. overwegen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Yoortgezet wordt de behandeling van de be- grooting van het departement van Economi sche Zaken voor 1935. Minister Steenberghe zet uiteen, dat hij wor het behoud van vooraanstaande personen kan zijn departement als het ware moet con- •urreeren met het particulier bedrijf. Hij ver- aoekt de Kamer om de gevraagde outillage van zjjn departement niet te weigeren. Op de •rteiaorganisaties is reeds 40 pet. bezuinigd. Da margarine-kwestie komt aan de orde bij het z.g. Z-rapport. Bij de teeltbeperking moet ook rekening word en gehouden met de belangen der kleine hedrijven. In zake den melksteun is nog over- leg met de organisaties gaande. Ten opzichte van de exportuitbreiding is de regeering niet •ptimistisch. Aan de contingenteeringen zijn dikwijls groote bezwaren verbonden. In ver- achillende gevallen zal van het middel der in- voerrechten gebruik moeten worden gemaakt. Onze export is over tien maanden van dit jaar 400.000 ton meer geweest dan in tien ■aaanden van 1933. Spr. schetst de groote *oellijkheden aan den export verbonden. Bij versohillende contingenteeringen is prijsver- tagiTig als eisch gesteld. Dat zij haar doel, de werkverruiming, dikwijls bereiken, is duidelijk gebleken in de kunstzjjde-industrie. Spr. zal alles doen om economische industrialisatie vnn Nederland te bevorderen. BUKSVOORSCHOTTEN AAN GEMEENTEN VOOR BOCW VAN ARBEIDERS- WONINGEN. Bij Kon. besluit van 30 Oct. is bepaald, dat de Ministers van Sociale Zaken en van Finan- «ien, voor zoover de benoodigde gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, volgens door hen »e stellen regelen en onder door hen te stellen voorwaarden aan de gemeenten rentedragende voorschotten kunnen verstrekken, ten einde de ranee- ten in staat te stellen aan particuliere fcotrwers, ten behoeve van den bouw van ar- beiderswoningen van passenden huurprijs, geldleeningen te verstrekken onder verband van tweede hypotheek. In de Stct. zjjn de bovenbedoelde regelen afgedrukt. Wij ver- *ielden hieruit: Bedrag en dunr der hypotheek. Het bedrag der hypothecate geldleening zal niet meer bedragen dan 30 pet. van de ge- achatte verkoopwaarde van het voltooide ge- fcouw (de waarde van den grond, zoo daze •igendom is, inbegrepen), met dien verstande dat zij gezamenlijk met de op andere wijze verkregen eerste hypotheek niet meer zal be dragen dan 90 pet. van de bovenbedoelde waarde. Onder verkoopwaarde wordt ver- etaan een waarde, gebaseerd op de geschatte Btlchtingskosten, in verband met de maximum toegelaten buur. Het bedrag der hypothecate geldleening zal voorts niet meer mogen bedragen dan 700 per woning bij bouw op erfpachtsgrond en f 900 per woning bij bouw op eigen grond. De verkoopwaarde en de maximum toege- laten buur worden voorloopig op teekening vastgesteld door burgemeester en wethouders In overleg met den aanvrager, opdat bij eolide uitvoering bij de definitieve schatting leleurstellingen zooveel mogelijk worden ver- aaeden. De tweede hypotheek wordt verleend voor •en tijdvak van ten hoogste 10 jaar. Rente en aflossing. De hypothecaire geldleening wordt verstrekt tegen een door de Ministers van Financien en Sociale Zaken te bepalen rente, welke voor de •erste maal is vastgesteld op 4 pet. De rente moet door den balanghebbende iedere drie maanden aan de gemeente worden voldaan. Ieder jaar moet ten minste worden afgelost 1 pet. van de oorspromkelijke hoofdsom van de eerste hypotheek; op de tweede hypotheek behoeft geen aflossing plaats te vinden. Wenscht de aanvrager een hoogere jaarlijik- ache aflossing, dan kan bij de vaststelling van het bedrag der maximum toegelaten huur met een hoogere jaarlijksche aflossing worden ge- rekend, echter met ten hoogste 17/10 pet. van €e geschatte verkoopwaarde. UTVERBEMANNING EN K. R. O. In afwjjking van het gepubliceerde program- ma zal de K.R.O. op Zaterdagmiddag van 45 uur een uitzending verzorgen uit den Dieren- tuin te 's Gravenhage. Parmentier en zijn mannen zullen daar gehuldigd worden door Minister Marchant, den heer Verbeek, voor zitter van de Kamer van Koophandel en anderen. Zondagavond 25 Nov. 8.15 u. komt in over- leg met de K.L.M. de Uiverbemanning voor de K.R.O.-microfoon, geinterviewd door A. Viruly. Naar verluidt zal de gemeente Hil- versum van deze gelegenheid gebruik maken •m een huldiging tot stand te brengen. DE GEBLOKKEERDE DUITSCHE VORDERINGEN. Minister Steenberghe heeft Donderdagmid- dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnen enkele dagen de eerste uitbetalingen rullen geschieden van gefolokkeerde vorderin- gen op Duitschland, ontstaan v66r 24 Sept. DE NEDEREANDSCH-DUITSCHE CLEARING. Donderdag zijn aan het departement van Economische Zaken besprekingen tusschen een Nederlandsohe en een Duitsche delegatie aangevangen, die voorloopig over een wijzi- ging van het onlangs opgezegde clearing- verdrag zullen handelen. De Nederlandsche delegatie, die onder lei- ding staat van Dr. H. M. Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverheid bestaat ver- der uit de beeren Ries, Schaepman, Rutgers, Bonthuis, Posthuma, Kortenhorst, Valstar en Philipse, secretaris. Leider van de Duitsche delegatie is Dr. R. Kchlcr, mir'.zterlal direktor van het Reichs Wirtschafts Ministerium te Berlijn. De Duitsche delegatie bestaat verder uit de heeren Flach, Walter, Bentzler, Hartenstein, Scherer en von Spintler. RESTAURATIE-RIJTUIGEN UIT DEN DIENST GENOMEN. Daar reeds geruimen tijd gebleken is, dat van tal van restauratierijtuigen in verscbillen- de treinen der Ned. Spoorwegen een te gering gebruik gemaakt werd, zoodat de rijtuigen in deze treinen niet meer rendabel geacht moe ten worden, is door de Ned. Spoorwegen, in overleg met de Cie des Wagons-lits, besloten om met ingang van 1 Dec. a.s. in een achttal tusschen Amsterdam en Dordrecht en terug- loopende treinen en in enkele tusschen Am sterdam en Roosendaal loopende treinen, ge- durende dit winterseizoen, de restauratie rijtuigen te laten vervallen. Om dezelfde reden zal ook het Pullmann- rijtuig eerste klasse uit de treinen P 56/138 en P 57/137 AmsterdamVlissingen en terug, met ingang van denzelfden datum niet meer loopen. VERLAGING PREMIE Z1EKTEWET. De voorgenomen verlaging met ongeveer 10 pet. van het premiebedrag, dat voor de ziekteverzekering overeenkomstig de Ziekte- wet, moet worden betaald, zal, aldus ,,Het Volk", hoogstwaarschijnlijk op 1 Januari a.s. ingaan. GEEN DEELNEMING VAN HET DERDE RIJK AAN DE WERELDTENTOON- STELXXNG 1935. De correspondent van het „Handelsblad" te Brussel schrijft: Duitschland beeft plotseling besloten niet aan de Brusselsche wereldtentoonstelling in 1935 deel te nemen nadat men eerst deze deel- neming niet alleen had toegezegd, maar zelfs reeds begonnen was met den bouw van bet Duitsche paviljoen. Dit besluit heeft in Bel- gie groote ontstemmmg gewekt. Ook de Duitsche kolonie te Brussel, die van een in- drukwekkende vertegenwoordiging van het Derde Rijk op de wereldtentoonstelling veel goeds voor de Belgisch-Duitsche toenadering had verwacht, is zeer teleurstellend, dat de ryksregeering zich gedwongen heeft gezien van haar aanvankelijk besluit terug te komen. Naar verluidt vindt deze plotselinge ken- tering in de opvatting van de Duitsche regee ring haar verklaring in de verscherping van het gebrek aan deviezen (aan geld dus), dat den laatsten tijd verontrustende vormen schijnt te hebben aangenomen en dr. Schacht, den minister van economische zaken en pre sident van de Rijksbank, aanvankelijk een warm voorstander van deelneming aan de Brusselsche expositie tenslotte aanleiding heeft gegeven hoezeer „k contre coeur" zijn veto over deze deelneming uit te spreken. Dr. Schacht achtte het klaarblijkelijk noch tegenover het eigen volk, noch tegenover de buitenlandsche crediteuren van Duitschland verantwoord ten behoeve van dit Duitsche vlagvertoon want meer is zulk een deel neming aan een wereldtentoonstelling per slot van rekening niet een bedrag van meer dan vier millioen Mark aan den toch al zoo schaarschen deviezenvoorraad van de rijksbank te onttrekken. Voor de politieke kringen te Berlijn, die sedert geruimen tijd emstig streven naar toe nadering tot Belgie, kennelijk in de hoop ook dit land, evenals voordien reeds Polen, uit de militaire en politieke omstrengeling van Frankrijk los te maken, beteekent dit veto van dr. Schacht natuurlijk een streep door de rekening, want het lijdt geen twijfel, dat de plotselinge aftocht van Duitschland deze toe- naderingspogingen ernstig zal schaden. De bittere commentaren van de Belgische pers spreken in dit opzicht een duidelijke taal en het ligt voor de hand, dat de Franschgezinde bladen dankbaar gebruik maken van deze ge legenheid, om hun felle anti-Duitsche gevoe- lens lucht te geven. De „man in the street" weigert te gelooven dat overwegingen van finantieel-technischen aard den doorslag heb ben gegeven en dat het Duitsche rijk niet eens in staat zou zijn vier millioen mark uit te trekken voor een representatie die per slot van rekening toch van groote propagandis- tische beteekenis voor 't land van Hitler zou kunnen bljjken. De Brusselaar vindt voor het verrassende besluit van Duitschland slechts 6en verklaring: „Hitler verwacht voor 1935 oorlog..." HERCLASSIFICATIE VAN DE. GEMEENTE TER NEUZEN. Heden is het navolgende request verzonden aan Zijne Excellentie den Voorzltter van den Raad van Ministers. Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen, de ondergeteekenden,- alien ingezetenen der gemeente Ter Neuzen, die door of van- wege het Rijik worden bezoldigd, dat zij met verontrusting kennis hebben genomen van het in de dag- en vakbladen gepublicerde bericht omtrent de herclassifi- catie der gemeenten, dat zij deze herclassificatie beschouwen als een uitbreiding van een reeds bestaande onbillijkheid en uit dien hoofde als algemeenen maatregel van bezuiniging verwerpelijk achten, dat zij bovendien de verschillen in het plaat- selijk loonpeil der arbeiders geen maatstaf achten ter bepaling van de verschillen in salanieering der ambtenaren, onderwijzers en beambten, in onderscheidene gemeenten woon- achtig, dat zij van oordeel zijn, dat zelfs in het algemeen voor verreweg de meeste ambte naren, onderwijzers en beambten. het verschil in levensstandaard tusschen stad en platte- land slechts zeer gering is te noemen, dat zij meer in het bijzonder de verplaatsing van de gemeente Ter Neuzen van de tweede naar de derde salarisklasse als een grievend onrecht gevoelen, waar in deze gemeente, in vergelijking met gemeenten der eerste klasse, van een „goedkooper" leven zeer zeker geen sprake is, hetgeen in bijgevoegde memorie van toeliehting wordt aangetoond: Reden waarom zij Uwe Excellentie eerbiedig verzoeken, aan deze voorgenomen plannen geen uitvoering te willen geven. Ter Neuzen, 23 November 1934. Hetwelk doende, enz. Van Uwe Excellentie de onderdanige dienaren. Volgen de lijsten met de handteekeningen van de onderteekenaars van dit request. Een afschrift van dit request met de daarbij behoorende memorie van toeliehting is ge- zonden aan de Centrale Commissie- voor Georganiseerd Overleg. ONTPLOFFING AAN BOORD. Dinsdagavond heeft aan boord van het motorschip „De Hoop", schipper Brand, te Ter Neuzen een emstige ontploffing in de machinekamer plaats gehad, waardoor ver- schillende vitale deelen der motor geheel ver- nield werden. Het schip, dat ten behoeve van de N.V. Expeditie Ondememing van Gend Loos een geregelden beurtdienst Ter NeuzenHans- weert vice versa onderhoudt kwam zooals ge- woonlijk des avonds beladen uit Hansweert in de Nieuwe haven alhier binnen. Bij den aanlegsteiger gekomen wilde de schipper achteruitvaren. Bij bet overhalen van de handle hoorde men plotseling een hevigen knal in de machinekamer, waarin zich op dat oogenblik gelukkig niemand bevond. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat een der cylinders en de nieuw aan gebracbte knalketel gebeel beschadigd waren. Omtrent de oorzaak tast men nog in het onzekere. De beurtvaart ondervindt geen stagnatie, daar het schip met sleepboothulp In de vaart wordt gehouden totdat de motorschade ge- repareerd zal zijn. SPELDJESDAG. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit blad voorkomende advertentie be- treffende een te houden speldjesdag op Za- terdag 24 Nov. a.s. ten bate van Herwonnen Levenskracht, vereeniging tot bestrijding der tuberculose. EEN ONJUIST BERICHT. Onlangs verscbeen, Schrijft de N. R. Crt., in enkele bladen onder het hoofd: „Oud moe- dertje van haar aardappelen beroofd" een be richt, dat in breeden kring verontwaardiging heeft gewekt. Het vermelde, dat een oud vrouwtje in Zeeuwsch-Vlaanderen van een landbouwer toestemming bad gekregen, na het rooien, de achtergebleven aardappelen te verzamelen. Toen zij een zak vol bijeen- gegaard had, zouden de aardappelen, omdat zij niet gedekt waren door een vervoerbiljet. door een controleur zijn in beslag genomen en vertrapt dan wel met een mes onbruikbaar gemaakt. Op last van den minister van oeconomische zaken is naar de beweerde feiten een nauw- keurig onderzoek ingesteld door den centralen crisis-controledienst. Uit dat onderzoek is gebleken, dat het bericht afkomstig is van personen, die zich telkens beroepen op hun onbekende personen, van wie zij het bericht zouden hebben gehoord en dat het tenslotte zijn weg naar de pers heeft gevonden. Uit- gebreide informaties bij de autoriteiten in de betrokken streek gaven noch een bevestiging van het bericht, noch eenig aanknoopingspunt voor verder onderzoek. Men mag dan ook veilig aannemen, dat het bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. LUXOR THEATER. „Wien wo der Wein und der Walzer bliiht". Als lste hoofdfilm wordt ditmaal vertoond de charmante operette-film: „Wien wo der Wein und der Walzer bliiht", met den be- roemden revue-ster Francis Day in de hoofd- rol. Deze titel is reeds veelzeggend, zij voor- spelt ons vreugde en levensblijheid en inder- daad, deze charmante film geeft ons daarvan een flinke dosis. Dit is een film van muziek en dans, levens- lust en liefde. Knappe regie van Carmine Gallone. Robert Stolz, de beroemde compo- nist, schreef er de schlagers voor. Het is een film, die ons de zorgen van dezen tijd doet vergeten en dat is wellicht de beste aan- beveling. Tsarina van Rusland. Grootsch, ontzagwekkend, barbaarsch is de pracht, die von Sternberg met The Scarlet Empress (Tsarina van Rusland) gswrocht heeft. Als wij zeggen, dat zij heel den harts- tocht vertolkt van een na scheiding ver- nieuwde liefde, doelen wij daarmee niet op de particuliere betrekkingen tusschen von Stem- berg en Marlene Dietrich. Of mevrouw von Sternberg Marlene Dietrich terecht heeft aan- geklaagd wegens de vervreemding van de gavoelens van haar man, interesseert ons hier niet. Wat ons wel interesseert is de liefde van een groot kunstenaar voor de stof, de materie, waaruit hij zijn kunstwerken wrocht. Welk een kunstenaarsliefde is dit! Een liefde, waarvoor de Mona Lisa misschien het meest nabije voorbeeld in de kunstgeschiedenis is! Nog eens, alle gedachte aan het mensche- ljjk avontuur is aan deze overweging vreemd. Hoe machteloos is nu een woord als sex appeal, hoe laf is de gedachte aan een kleine hartsintrigue. In een schepping als deze i branden de sterfelijke menschen op in de grootheid van het werk, dat zij bestaan. En nog hebben we niets over de film ge- zegd. Waar moeten we beginnen, om over haar te spreken. Bij de intrigue: het verhaal van de kleine, Duitsche prinses, die argeloos haar huwelijk met den gekken Peter, neef van Keizerin Elisabeth van Rusland, tegamoet gaat en die tenslotte dezen man, zelf keizer geworden, onttroont om op haar beurt, als Catharina II, den troon te bestijgen De titel van de film deelt mee, dat zij naar het dag- boek van de keizerin werd geconcipieerd. Dat mag zoo zijn. Het is zeker niet de geschiede- i nis, die tot ons spreekt, ook al weet de film de barbarij van het verre Rusland machtig genoeg te suggereeren. Het zijn de uitbarstir- - gen van erotische scheppingskracht, die haar haar machtiger bekoring verleenen, de eroti- i tische scheppingskracht, die in von Sternberg huist en nu in den spiegel der gebeurtenis- sen wordt weerkaatst. Deze liefde, die een i marteling wordt. Want al die verwrongen, smartelijke sculpturen van Heilanden en mar- telaren, deze telkens weer terugkeerende grotesken van een mateloos lijden, hoe ver- trouwd zqn zij in deze wereld, waar een onbluschfoaar veriangen telkens weer naar hetzelfde vrouwegezicht toe sluipt. Als wreede vlammen lekken zij langs het onaan- tastbare, ongrijpbare, eenigmatieke doel van Sternberg's liefde: vlammen slaan op en slaan temeder, grillige angsten, sombere buiverin- gen, een verwoestc wereld van fanatieke worsteling. Heugenissen aan een barbaarsch heidendom worden opengebroken, om dien schreeuw te kunnen vinden, waarin een hart zjjn grenzen slaakt. Welk een grootsch stuk film is die huweljjksplechtigheid in de kathedraal Dat alles zou men nu nader en nader willen gaan ontleden, met den vinger willen wjjzen: daar, zie kijk,, zie ook dat detail, versta de beteekenis van dat daar. Maar dat is dan ook immers een ondoenlijk werk, in deze onna- volgbaar gerbythmeerde montage de bijzon- derbeden aan te wijzen, die al weer door zoo veel andere zijn opgevolgd, voor men ze her- vonden heeft, als men ze niet in bet oogen blik zelf verstond. Dit is slechts een indruk; maar een indruk van zulk een voltooide al- machtige scheppingsdaad, dat er dan ook voor de weergave daarvan nauwelijks een ander middel dan de telkens teruggekeerde herha- ling van £en woord te vinden is: Eros, opper- ste inspiratie, het eeuwig vrouwelijke, dat hier nog eens een van zjjn hoogste uitingen vindt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 11 tot en met 17 November kwamen in de provincie Zeeland voor 9 geval len van roodvonk, waarvan 5 te Ierseke (w.o. 2 gevallen in 6dn gezin) en 1 in ieder der ge meenten St. Jansteen, Middelburg, Oost- en West-Souburg en Wemeldinge. Thniemeijen •AOMIMCN Uitvaartplechtigheid J. E. Blansaart. Een ongewone drukte, onder een ongewone en sombere sfeer, met sombere gezichten en kleedij, zei dezen namiddag in maar al te klare taal dat er lets heel droefs stond te ge- beuren in onze hoofdstraat. De teraardebe- stelling van het stoffelijk overschot van den heer Blansaart bracht deze honderden op de been. En het waren deze vele honderden die dit het juiste moment hadden geacht nog eens en ten laatsten male getuigenis af te leggen van de bijzondere plaats die dezen verdienstelijken burger in de harten zijner medeburgers had weten te veroveren. Ondanks zijn enorme werkkracht zijn eigen weg gaande en steeds op hem vertrouwd terrein blijvend, heeft hij ook en juist daardoor een doel in zijn welbesteed leven bereikt. Nimmer drong hij zich op den voorgrond en die niet of weinig met hem in omgang kwamen scheen hij vaak gesloten. Maar zijn hoog ontwikkeld muzikaal voelen en kunnen, verrichtte wonderen en dit was het wat hem nader tot de menschen biacht en dat nu openbaarde zich de laatste dagen op onduhbelzinnige wijze. Nu bleek wat hij voor ons Axelaars geweest is en hoe zeer ook buiten muziek- en zangvereeniging zijn figuur op aller waardeering mocht bogen. Blansaart genoot geen hoogere muzikale opleiding, feitelijk was hij een „self-made" man, doch dat sluit niet uit, dat hij van ge- nialiteit ontbloot zou zijn en zelfs hebben wij de overtuiging dat, ware hem eertijds de ver- eischte hoogere opleiding gegeven, hij een eervolle plaats onder de eersten in den lande zou hebben ingenomen. Op zeer waardige wijze heeft Axel hem heden ten grave gedragen. Door de oudste gehuwde werkende leden der harmonie .Concordia" werd onder e-erbiedige stilte de kist met het stoffelijk overschot in den liikwagen geheven. Een tweetal dames- leden van ,,Orelio" en een tweetal leden van Concordia" droegen beurtelings een prach- tige, door beide vereenigingen aangeboden krans, een tweetal andere prachtige bloem- stukken werden aan den lijkwagen bevestigd en daarop stelde de droeve stoet zich weldra in beweging. Da harmonie „Concordia" en de Alg. Zangvereeniging ,,Orelio" stonden met omfloerste vaandels in de Noordstraat opgesteld. Toen de rouwstoet zich eenmaal in beweging had gesteld en de beide vereeni gingen passeerde werd een vaandslgroet ge- bracht aan den ontslapen directeur. Velen der leden waren him ontroering niet meester De belangstelling in de geheele kom en op de begraafplaats was enorm. Nadat de vele honderden zich na de aan- komst op de begraafplaats om de groeve had den verzameld en de kist plechtig was neer- gedaald werd allereerst het woord gevoerd door den heer A. Pieterse in zijn kwalitedt van voorzitter der harmonie „Concordia". In korte maar treffende woorden schetste hij de golf van ontroering die zich deze week vooral van de besturen en werkende leden zijner vereeniging had meester gemaakt. 15 jaar heeft Blansaart lief en leed met .Con cordia" gedeeld en het scheen wel alsof de naam Blansaart onafscheidelijk aan die van „Ooncordia" verbonden was. Doch de onver- biddelijke dood hesft een einde gemaakt aan dit hechte verbond. Neen. geen ednd, riep spr. vol gevoel uit; want in de annalen der vereeniging zal den naam Blansaart met gulden letters blijven blinken. Met een ,,hartelijk dank, geachte directeur, voor al wat U voor ons deed! Slaap zacht!" eindigd: spreker. De heer J. K. Esselbrugge sprak eenige sobere doch uit het hart gegrepen woorden namens ,,Orelio". Wij hadden gedacht U deze week te kunnen huldigen en nu staan wij hiei aan uw laatste rustplaats. Directeur Blan saart, heb dank! Vriend Blansaart, rust zacht! besloot hij. Ds. Van Oeveren besloot de indrukwekkende plechtigheid met een woord niet van men schen, maar van God, gedachtig aan het woord dat wij hier geen blijvende stad heb ben. In dat besef mogen wij deze laatste rust plaats verlaten. Smartelrjk ontroerd dankte de eenige zoon van den beminden overledene alien voor him laatste hulde en blijken van waardeering. mede namens zijn moeder en zuster. Daarmede was de treffende plechtigheid ten einde. Een van de ,,oude garde" ging heen. Maar zijn nagedachtenis zal in eere en in dankbare herinnering bljjven. Veetentoonstelling en jaarmarkt. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal albier op Dinsdag 27 Nov. een veetentoon stelling en jaarmarkt worden gehouden, waar voor door het gemeentebestuur en vele ver eenigingen en particulieren medailles zijn be schikbaar gesteld, zoodat in elke categorie twee medailles bescbikbaar zijn. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge zijn als gevonden gedeponeerd: Een rijwielbelastingmerk en een sleutel. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Medaille voor bijzondere toewijding. Woensdagavond jd. werd aan den heer C. J. van Vessem, commandant van de Burger- wacht alhier, door den burgemeester in tegen- woordigheid van den gemeante-secretaris en het bestuur van de Burgerwacht uitgereikt de medaille voor bijzondere toewijding, hem toegekend door het bestuur van den Neder- landscben Bond van Vrijwillige Burgerwach- ten. De rijksambtenaar tweede klasse der directe belastingen F. J. Koolen alhier, wordt over- geplaatst naar Rotterdam. Verplaatsing. Met ingang van 1 December a.s. wordt de ambtenaar bij den Rijksbelastingdienst J- Mieijer verplaatst naar Amsterdam. De ambtenaar E. Smael zal met ingang van 15 December zijn standplaats alhier verwis- selen met Dordrecht. Gemeente raad. Donderdagavond om 6 uur vergaderde de gemeenteraad in openbare zitting ter behan deling van een lijvige agenda, die uit niet minder dan 23 punten bestond, de rondvraag en de na afloop daarvan geheime zitting niet medegerekend. Slechts 8 van de 11 leden waren ter ver- gadering opgekomen; de afwezigen: de hee ren Tak, Kaas en Machielsen waren wegens omstandigheden in verband met het cam- pagnebednjf, met kennisgeving niet ter ver- gadering kunnen verschijnen. Na opening van de vergadering werd voor- lezing gedaan van de notulen der vergaderin- gen, gehouden op 27 Sept. en 4 October I.I., welke zonder op- of aanmerkingen werden. goedgekeurd. ..er sprake wordt gebracht bet verhuren van de voormalige Pottenbakkerij, waartoe Burg, en Weth. gemachtigd worden a f 0,25 per week. Voorlezing wordt gedaan van een bezwaar- scbrift van het bestuur der Kath. meisjes- school en het R.K. kerkbestuur als vertegen- woordiger van de R.K. schoien in de kom en in de Zandstraat, ingediend bij Ged. Staten op grond eener foutieve berekening der bun toekomende subsidie, waarop Ged. Staten in het voordeel dezer schoien beschikt hebben. De raad besluit zich bij de genomen beslis- sing neer te leggen. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van dankbetuiging aan den raad door den heer E. J. Michielsen voor het hem aangeboder geschenk bij zijn aftreden als hoofd der open- bare school. Ter kennis wordt gebracht een motie aan genomen door den Bond van Bedrijfsautohou- ders inzake subsidie aan de Z.V.T.M.. Er wordt voorgesteld dit adres te zijner tijd te behandelen. Ingekomen is bericht van den Minister van Sociale Zaken, mededeelende, dat deze geen vrijheid kan vinden de loonen bij de werk- verschaffing op 32 cent per uur te brengen. De heeren J. Schroder, voorzitter en Hame- link, secretaris van den Fabrieksarbeiders- bond, vragen namensdeze organisatie steun voor het petitionnement door het N.V.V. aan de Tweede Kamer verzonden. Namens Burg, en Weth. verklaart de Voor zitter, dat zij daarvoor niet te vinden zijn. Naar aanleiding hiervan cntspint zich ecu levendig debat tusschen de heeren De Leux en De Maaijer. De heer De Leux stelt voor om wel adhaesie te betuigen. Na hoofdelijke stemming blijkt het voorstel met 3 stemmen voor en 5 tegen verworpen te zijn. Een verzoek van den heer A. Vernaeve om een erfpachtsterrein tusschen Maenhout en Van Reeth tegen verlaagden cijns te mogen georuiken tot stichting van een rij huizen vvordt voor kennisgeving aangenomen. De verschillende begrootingen t.w. de ge- meentebegrootmg, die van den vleeschkeu- ringsdienst, van het gem. electriciteitsbedrijf en het burgerlijk armbestuur, alle over 1935. worden in banden gesteld van de commissie van onderzoek ter fine van rapport. Een verzoekschrift van de Afd. Ter Neuzen e.o. van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauratiehouders en Sljjters om verlaging

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5