Dam- en Schaakrubriek Buitenland Gemengde Berichten Burgerlijken Stand DAAR MOET WAT AAN GEDAAN WORDEN. DAMMEN. TER NEUZEN, 23 NOVEMBER 1934. AXEL. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING, ming aan den consumptie -aardap pel verbouw voortduren, nu allerwegen de overtuiging be- staat dat de boeren oak zonder deze maat- regelen op een loonenden prijs kunnen maken luidde de vraag, van meer dan een zljde gesteld. In antwoord hierop werd medegedeeld, dat de kleinbandelprijzen een onjuist beeld van den toestand geven. De marktwaarde van de niet op de oonsumptie-markt komende aardappelen ligt ver beneden den kostprijs. Teneinde den boer hierin tegemoet te komen is de aardappelsteunregeling ontworpen. Deze is bovendien noodzakelijk om eenigen steun te verleenen aan den export, welke zonder export vrrjwel onmogelijk is. Toch verdient het aan.beveling eenige export in stand te bouden teneinde bepaalde markten niet geheel te verliezen. Opbeffing van den steim is dan ook zeker niet gewenscht. Nader over deze kwestie ge- vraagd, deelde de heer Louwes mede, dat deze steun ook door de landbouwcrisis-orga- nisaties wordt gewenscbt, omdat zij geen vertrouwen bebben in de huidige prgzen. Melk in het brood. Kan men geen gToote hoeveelheden melk verwerken in bet brood en op deze wijze een voedzaam product verkrijgen en tevens de overproductie van melk wegwerken? Deze vraag trok groote belangstelling en het bleek ook, dat er veel voor te zeggen was. Echter braoht de beer Louwes bezwaren naar voren, welke bet naar de meening der regee- ring onmogelijk maakten in deze ricbting te gaan. Een onmogelijke verbooging van den broodprijs met IV2 a 2 cent per 800 gram zal er bet gevolg van zijn. Daar komt by, dat ook de smaak van bet xnelkbrood wellicht niet naar den smaak van het publiek is. Het verscbil is tocb in dit geval veel grooter, dan bo de menging van buitenlandscbe tarwe met inheemscbe. De booge broodprijs zou voorts bet brood- ▼erbruik verminderen en daardoor de bakke- rijen benadeelen. De afname van onze tarwe zou tenslotte ook ongunstig worden be- tnvloed. Propaganda voor het gebruik van melk- hrood werd zeer toegejuicbt, dwang ecbter zou hier verkeerd werken. Groenten en fruit. Een betrouwbare prognose omtrent de afzet- mogelijkbeden van onze tuinbouwproducten is thans zeker niet te geven. De teeltregeling voor 1935 welke binnenkort bekend zal wor den gemaakt, zal niet veel verschillen van die voor 1934. Alleen zal de regeering bier en daar «en kleine verscberping brengen. Wei was de regeeringscommissaris, de heer Valstar overtuigd, dat de cultuur van tuin- bouwgewassen in bet buitenland ondanks den sterken steun, die daaraan wordt verleend, rooralsog niet van dien omvang is geworden, dat voor den tuinbouw in de toekomst geen exportkansen meer zouden bestaan. Naast den export is ook de binnenlandsche Bizet van groot belang. Hoewel daaromtrent nauwkeurige cijfers moeilijk te verkrijgen zijn en op dit oogenblik geen taxatie mogelijk is, blijkt uit mededeelingen van den handel, dat ook de binnenlandsche consumptie zicb in dalenden lijn beweegt. Zonder alle oorzaken hiervan te willen opsporen kan vrijwel onmid- dellijk gewezen worden op de groote werk- loosheid. Het is voor den tuinbouw een primair be lang, dat deze zeer groote groep van consu- menten weer wordt ingeschakeld. Overigens wordt bij alle onderhandelingen met bet buitenland voor de tuinbouwbelangen op de bres gestaan. Naar zich begrijpen laat, ondervinden spe- ciaal de detailhandel en het restaurant-hotel- toedrijf in de Nederlandsche grensgebieden groote schade van bet feit, dat bet aan in- woners van bet Duitsche rijk, die Nederland bezoeken, zonder bgzondere toestemming niet is toegestaan meer dan 10 mark per verblijf- dag mede te nemen. Des te pgnlgker wordt deze schade gevoeld, ■waar het Duitsche rijk aan zijn inwoners voor verblijf in Belgie en Zwitserland het medenemen van aanzienlijk boogere bedragen toestaat. De Nederlandsche R.K. Middenstandsbond heeft daarom den Minister van Economische Zaken verzocht de noodige maatregelen te willen nemen en stappen te doen verrichten opdat aan deze benadeeling en achteruitzet- ting van ons land een einde kome. Voor het geval onverhoopt in dezen zin geen aucces mocbt kunnen worden bereikt heeft de Ned. R.K. Middenstandsbond den Minister verzocht voor de belangen van handel en be- drijf in Nederland te willen waken door te be- vorderen dat zoo lang deze benadeeling en achteruitzetting duurt aan Nederlanders die het Duitsche rijk bezoeken het medenemen zonder bijzondere toestemming van niet meer dan vijf gulden per verblijfdag wordt toege staan. EXTRA KERSTPOSTVLUCHT VAN DE „UIVER". De Teig. meldt: Het is thans zoo goed als zeker, dat Par- mentier met de ,,Uiver" een extra Kerstpost- vlucbt naar Indie zal ondememen. Het doorgaan van dit plan hing af van het oordeel van Parmentier over de prestaties van de Douglas-machine. Naar Parmentier Dins- dag te Parijs heeft verklaard, heeft de machine zicb in alle opzichten zoo schitterend gedra- gen en er is geen enkele afwijking geconsta- teerd, waardoor thans wel zoo goed als zeker is geworden, dat men met de „Uiver" een Kerstpostvlucht zal ondememen. Op dezelfde wijze maar misschien nog wat vlugger dan verleden jaar met de „Pelikaan"; even voor KerStmis heen en voor Nieuwjaar weer thuis. OCCLXV. Een paar spannende partijtjes met verbor gen combinaties. Wit: G. 1. 33—28 2. 39—33 3. 44—39 4. 31—27 5. 37—31 6. 34—30 7. 42X31 Zwart: K. 18—23 12—18 7—12 17—21 21—26 26X37 23—29 Een kansrijke voortzetting. 8. 33X24 20X29 9. 3025 Er dreigde 2933 of 34 en 19-23. 9 19—23 lo! 28X19 14X23 11. 35—30 10—14 12. 4035 1117 13. 4742 1721 Zwart speelt op een goed verborgen wen ding. Zie wit 5044, zwart 2934, dreigt echijfwinst door 1420 enz. Wit dus 3933, zw. 1419! (30X39), 23—28! (32X14): 9X20 (25X14); 21X32 (38X27); 1319 met dam op 47. Een mooie variant! 14. 31—26 1—7 15. 26X17 12X21 16. 39—34 29X40 17. 45X34 7—12 18. 3429 23X34 19. 30X39 1823 20. 3933 1218 DUITSCHE WOLFIRMA MAG NIET MEER ADVERTEEREN. Een textielfabriek in de omgeving van Wuppertal heeft eenigen tijd geleden aan haar afnemers den raad gegeven, hun bestellingen zoo spoedig mogelijk in te zenden, met het 00g op het feit, dat wol schaarsch was en moeilijk kon worden aangevuld. De Kamer van Koophandel te Wuppertal is van oordeel, dat de tekst dezer circuiaire misleidend is en dat het „anti-nationaal" is om de moeilijk- heden, die Duitschland ten aanzien van zijn grondstoffenvoorziening heeft, op zulk een egoistische wijze ten eigen voordeele uit te buiten. Het is daarom de fabriek voor den tijd van een jaar verboden voor haar produc- ten reclame te maken. OMGEKEERD WARE BETER. Hitler heeft, schrijft de N. R. Crt., woorden van geruststelling gesproken tot twee Fran- schen, Jean Goy en Robert Monnier, die hem te Berlin hebben bezocht. Uitingen van ster- ke vredelievendheid hebben wij reeds vroeger van hem gehoord; maar dit ging boven alles te boven, wat wij ons van dien aard herinne- ren. Op den Elzas maakt Duitschland geen aanspraak meer; dat land is feitelijk slechts een lastpost voor dengeen, die het bezit. Duitschland begeert, buiten het Saargebied, geen herstel of uitbreiding van bezit; het wil slechts zijn inwoners voeden. En wat het Saar gebied betreft, is Duitschland bereid iedere beslissing van het plebisciet te aanvaarden, hoe zg ook moge uitvallen. Het is volkomen dwaasheid te gelooven, dat Duitschland voor- nemens zou zijn geweest, de stemming in het Saargebied in de war te sturen. Wij kenden Hitler reeds, als het noodig is al zijn vroeger met zooveel vuur en haat ge- predikte, imperialistische doeleinden over- boord werpende. Nu echter ging hij nog ver- der dan gewoonlijk. Ware hij minder ver ge- gaan zijn woorden zouden wellicht diepe- ren indruk gemaakt hebben. Nu leken ze veel op een uitlating van Von Papen, die kort ge leden tegenover Oostenrijkers heeft verklaard, dat Duitschland nooit er aan had gedacht, iets tegen de zelfstandigheid van Oostenrijk te ondememen. Het zal Hitler, zelfs tegenover zijn Duit- schers, moeilijk vallen hen te doen gelooven, dat in het Saargebied niets ondernomen en niets beraamd is. Is dan alles wat half Euro- pa in opschudding heeft gebracht, uit den duim van de vreemdelingen gezogen, die op verantwoordelijke posten van allerlei aard thans de stemming in het Saargebied voorbe- reiden? Men weet, dat dit niet waar is. En wij mogen alle ervaringen niet aannemen, dat in de bruine gelederen een zoo volstrekt gebrek aan tucht heerscht. dat Hitler zelf die uitspattingen en verdere onbehoorlijkheden niet vroeger had kunnen bedwingen. Het res pect voor de grens van het Saargebied is op- eens gekomen, toen een door Engeland mo- reel gesteunde actie van Franschen tegen Hitler duidelijk had gemaakt, dat het zoo niet langer kon doorgaan. Het kan voor Hitler niet alles verborgen blijven, wat in Duitschland gaande is. Van alle kanten hooren wij, hoe in de breede lagen van het Duitsche volk vast aan oorlog, in verband met het Saargebied, wordt geloofd. „Op 14 Januari, dus op den dag na het ple bisciet, trekken wij het Saarbekken binnen", is een uitlating die men, naar ons van ver- schillende zrjden betrouwbaar gemeld wordt, allerwege kan hooren. Ook de correspondent van de Times te Berlijn schreef in zijn blad: „De woorden Saar en oorlog hoort men aan alle kanten". Men vertelt ons: Het geloof aan oorlog is algemeen. Op velen heeft dit een de- primeerende uitwerking, anderen dragen het met berusting, als een noodlot dat de reeks van onvermijdelgke ongelukken weer zal voortzetten. Er zijn er ook, die den oorlog als ultima ratio tegemoet zien, als eenige moge- lijkheid om van dit bewind bevrijd te raken. Men spreekt erover op de verplichte colleges der studenten in „Wehrwissenschaft". Men vertelt het de jonge lieden die militaire oefe- ningen houden. Wij hebben vernomen van een groot kamp, waarvan wij de zeer doorzichtige nadere aanduiding achterwege zullen laten, en waar met automatische geweren (lichte ma- chinegeweren) en handgranaten geoefend wordt, onder de bemoedigende uitlegging tot de mannen, dat zij in het Saargebied zullen worden „eingesetzt". Onder den indruk van dergelijke dingen is de stemming in vele ge- deelten van het Duitsche Rijk. Het is steeds weer de Saarkwestie. De cor respondent van de Times vraagt waarom het noodig was, niet alleen in het Saargebied zelf een zoo wilde campagne te ontketenen, maar 21. 50—45 2—7 22. 36—31!!! Een prachtzet! Op zwart 2126 zou wit dam nemen door 3329!, 423727 21, 38—32 en 43X1 22. 14—19 23. 41—36! Weer gaat zw. 2126 niet, daar dezelfde damzet zou volgen. 23. 7—12! Combinatie tegen combinatie. Thans kan wit niet op veld 26 spelen. Zie diagram. ZWART 1 2 3 4 5 26 36 over die aangelegenheid de bevolking van het Duitsche Rijk zexf, die geen stem uit te bren gen heeft, tot uiterste felheid op te zweepen. Voortdurend is ook een campagne tegen vreemdelingen gevoerd, zoo zegt hij verder; men heeft den Duitschers den indruk gegeven dat zij met den rug tegen den muur gedron- gen zijn, met een vijandige buitenwereld tegenover zich. De correspondent noemt ook nu nog de resultaten van de propaganda voor het Saargebied onrustwekkend. Hij consta- teert, dat het geloof dat Duitschland na 13 Januari geen geduld meer oefenen zou, alge meen is geweest. Een schok heeft dit geloof gekregen na de aangekondigde maatregelen der Franschen. Toen schrok men, bij de weer bovenkomende vrees, dat Frankrijk een voor- wendsel zocht om toe te slaan. Groote ont- nuchtering was het gevolg, ook in gezagheb- bende kringen. Men besefte, hoezeer men, met de opzweeping van de „para-militaire" orga- nisaties, een gevaarlijk spel had gespeeld. Want in werkelijkheid was men heelemaal niet gereed tot den strijd. De correspondent waarschuwt wel, dat onderschatting van de militaire kracht van Duitschland niet ver- standig zou zijn, maar zegt tegelijk, dat de in het buitenland daarover in omloop zijnde ver- halen gewoonlijk heel sterk overdreven zijn. Z60 groot zijn de resultaten nog niet en ook de strategische verdeeling van de nieuwe krachten is nog volstrekt niet voltooid. „Het bewustzijn van de half geheime bedrijvigheid allerwege, het onophoudelijk slaan op den pro- pagandatrommel, de onvermijdelijke ofschoon niet onoverkomenlijke economische moei- lijkheden, die de herinnering wekken aan de schaarschte en beperkingen uit den oorlogs- tgd, hebben een geest gewekt die samenge- steld is uit spanning, vrees, berusting en on- verschilligheid. Veel is toe te schrijven aan onwetendheid en perscensuur. De arbeider, die zelf werkt aan ammunitie, of zich ervan bewust is dat zgn kameraad, die een eed van geheimhouding heeft moeten afleggen, bezig is aan een geheimzinnig werk in een afgeslo- ten gedeelte van de fabriek, weet niets van de verhouding van zijn eigen ervaringen tot het algemeen program. Hij herkent weer de oude atmosfeer, en die indruk wordt versterkt door het stijgen der prijzen, het gepraat over duurte en ,,gehamster". Hij fluistert tot zich- zelf „oorlog" met een zeker cynisme en vraagt zich ten onrechte, maar begrrjpelijkerwijze af, of de dingen nog erger konden zijn als het werkelijk oorlog was. Wat heethoofdige su- balteme leiders van de S.A. of lieden van den vliegdienst aan opmerkingen laten vallen, zou den generalen staf van de Rrjksweer wel licht verbazen." We halen de woorden van dezen correspon dent uitvoerig aan omdat zij volkomen over- eenkomen met de berichten, die ons van ver- schillende kanten bereikt hebben. Wij zouden die berichten niet vollediger hebben kunnen omschrijven. De schrgver van het artikel con- stateert dat de stemming ten opzichte van het Saargebied heel gevaarlijk zou zijn, als er in den laatsten tijd niet duidelrjke pogingen wa- ren gedaan, in het besef van dit gevaar, om de opgewondenheid wat te dempen. Maar hij waarschuwt terecht ertegen, als Duitsch de stemming gewonnen zal hebben, niet te veel tgd verloren te laten gaan met het regelen der formaliteiten. Men moet te- voren daarvoor een vast plan hebben, omdat tijdverlies de spanning op de grens van het Saargebied al te hevigheid zal kunnen maken. Uit al het voorgaande moeten wij deze conclusie trekken: Als Hitler krasse woorden van geruststelling, van berusting in de terri- toriale positie van Duitschland, van vrede lievendheid tot de buitenwereld spreekt, spreekt hij in de verkeerde richting. Laat hij desnoods zijn eischen stellen naar buiten, zoo- als vroegere Duitsche staatslieden, ook van de repuhliek van Weimar, dat hebben ge daan, maar juist tot de zijnen de woorden van geruststelling, van vredelievendheid spre- ken. Tot hen spreekt hij zoo niet. Eerst on der allerfelsten druk der buitenwereld heeft hij bevelen tot inbinden gegeven tegenover Oostenrijk, tegenover het Saargebied. Men vindt er te Berlijn blrjkbaar behagen in, dat niet alleen de waarheid over de wapening van Duitschland, over onderaardsche vlieg- tuigloodsen, over nieuwe gassen, over zwer- men van vliegtuigen uitlekt, maar dat er in binnen- en buitenland zelfs fantastische overdrijvingen in omloop raken. Het kan Hitler niet verborgen blijven, zoomin als het de buitenwereld verborgen blijft, hoe er tot de jeugd, in de scholen van alle soorten en in de oefenkampen tot de jeugd wordt gespro ken. Kan bg dit alles, en terwijl de storm van oorlogspsychose in Duitschland voortwoedt, het noodige geloof ten deel vallen aan zijn pa- cifistische, ja, haast defattistische verzekerin- gen? Krachtige, indrukwekkende woorden tot zijn Duitschers zelf, vergezeld van ondubbel- zinnige daden, en beteugeling van de wilde agitatie zouden veel meer indruk op de we- reld maken dan zijn politieke lammerentaal tot buitenlanders. AI.G. NEDERL. VERBOND. Dinsdagavond hield mr. W. Melis, advocaat te Sint-Nicolaas, voor het Algemeen Nederl. Verbond een lezing over: „De taalstrijd in 27. 25X14 28. 18X47 En wit kan opgeven. 13—19 Wll 47 48 49 5U Wits beste zet is nu 3328. Na 3126 volgde een eenvoudig, maar ver- raderlijk damzetje. 24. 31—26 23—28 25. 32X14 meersl. 21X32 26. 38X27 9 X 20 Het volgende spel tussen dezelfde spelers eindigt met een moeiljjker zet. 1. 3429 1924 Naast 1923 het beste antwoord. 2. 40—34 14—19 3. 3430 2025 4. 29X20 25X14 5. 32—28 19—23 6. 28X19 14X23 7. 37—32 1014 8. 41—37 17—21 9. 31—36 14—19 10. 26X17 12X21 11. 36—31 7—12 12. 31—27 1—7 13. 33—28 21—26 14. 46—41 11—17 15. 39—33 17—21 16. 4439 711 17. 5044 4—107 Aangewezen was o.i. 510, vooral in ver band met de volgende zet. 18. 41—36! De val staat open. Op 27 of 1217 of 1117 volgt dam door 3024; 28X19; 3731 en 33X4. Blijft over 1520 en 914. Na 1520, hetgeen in de partij geschiedde, won wit door 30—24! (zw. gedw. 20X29), 33X24, 28X19, 37—31, 38—33 en 33X15. Hieruit blijkt dus, dat zwart als 18e zet verplicht was geweest 914 te spelen. Bij analyse onmoetten wij hiema de vol gende schitterende variant. 18. 9-14 19. 30—25 15—20 20. 39—34 20—24! Vlaanderen". Op zeer overzichtelijke wijze heeft de spreker een beeld gegeven van de taaltoestanden in Vlaanderen. Er is een tijd geweest, dat het Fransch in Belgie voort- schreed in een meetkundige reeks, het Neder- landsch daarentegen slechts in een rekenkun- dige reeks. Thans durft mr. Melis de toekomst voor dit deel van den Dietschen stam met meer vertrouwen tegemoet zien; het Neder- landsch wint als spreektaal, ook de bij rech- terlijke macht en in het leger. De voorzitter, ir. H. G. C. Oohen Stuart, heeft den spreker voor zjjn boeiende lezing dank gezegd. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Schiedam waarschuwt tegen het koopen van z.g. spaar- briefstrooken, kwitanties of aandeelen van de Commanditaire Vennootschap Spaarbriefbank „De Tijdgeest", directeur F. A. Rensman, Professor Kamerlingh, Onneslaan 163b te Schiedam. Het betreft hier 'n verkapte loterij, waarvoor de vereischte vergunning niet is verleend. Eventueele koopers zouden 19 November 1934 den koopprijs moeten stor- ten. DE PIER TE VLISSINGEN. Naar aanleiding van een bericht in het nummer van j.l. Woensdag deelt men ons uit den kring der betreffende vennootschap mede, dat het werk aan de pier te Vlissingen met spoed zal worden voortgezet, zoodra de Sta- tuten door het Departement van Justitie zjjn goedgekeurd en de N.V. dus een wettelijk lichaam zal zijn geworden. Ook moeten de in te heien palen twee maanden drogen. Er is geen sprake van, dat het werk wordt stop- gezet. (De Z.) NIEUW RIJWIELPAD. Dezer dagen werd de laatste hand gelegd aan het rijwielpad naast den nieuwen weg SluisBelgische grens, alwaar dit rijwielpad aansluit met het daar bestaande, zoodat thans ook voor wielrijders 'n prachtige weg is ver- kregen. HET CENTRUM. Onbewaakte overwegen. De zoo algemeen gehate onbewaakte over wegen blijken ook in Amerika te bestaan, doch in deze film gaat het feitelijk om iets anders. Hier is het een bende spoorweg- dieven, die voortdurend zich meester maken van belangrijke transporten zonder dat men er in slaagt de daders achter slot en grendel te krijgen. Jimmy, de zoon van een spoor- wegdetective, redt toevallig het zoontje van een oud-spoorwegbeambte, en zoo duurt het niet lang of hem wordt een betrekking bij de spoorwegen aangeboden, hetwelk hij gretig aanvaardt temeer omdat hij daardoor in de gelegenheid komt zijn vader behulpzaam te zijn, die door zijn falen reeds met ontslag be- dreigd is. Hij staat echter onder een anderen naam ingeschreven om de bende geen argwaan te doen koesteren. Toch ontdekt men zijn waren naam en weldra bemerkt hij, dat men hem niet alleen wantrouwt doch ook een aan- slag op zijn leven pleegt, die echter mislukt want dan zou hij kort daarop er niet in ge- slaagd zijn door zijn moedig optreden een aanslag op een trein met waardevollen inhoud te verhinderen waardoor na een hevig gevecht de geheele bende in handen der politie valt en Jimmy het loon der braven in ontvangst kan nemen. Heerscher der wilde paard,en. De titel zegt het reeds het betreft hier een film waarin de paarden een hoofdrol vervullen en inderdaad het wonderpaard Rex zal alien verstomd doen staan over zijn verstand. De geschiedenis speelt zich af in de Indianen- reservaten en behalve de prachtige natuur- tafreelen waarbg men ziet hoe de kudden wilde paarden gevangen en daama getemd worden, krjjgt men een kijkje in het leven der Indianen-stammen. Doch Rex, het wonder paard, en ook Lady, welk paard aardig op weg is de roem van Rex nabij te streven, vervullen de hoofdrollen en zulks op een onnavolgbare wijze. TWEE N.S.B.-ERS OVERVALLEN. Dinsdag waren twee jongemannen in Am- sterdam-Zuid bezig met het verspreiden van pamfletten, uitgaande van de afdeeling Am sterdam van de Nat. Soc. Beweging. Twaalf mannen, blijkbaar een andere politieke mee ning toegedaan, was dit een doom in het oog. Zij overvielen gezamenlijk de twee N.S.B.-ers, die het onderspit moesten delven. Hun werd de tasch met strooibiljetten ontrukt. Men heeft de 'aanranders nog niet kunnen op sporen. LANDBOUWER ONDER ZIJN WAGEN GERAAKT. De landbouwer van A. te Kerkdriel had een jong paard voor zijn wagen gespannen. Plotseling werd het dier schichtig en sloeg 21. 34—30 En nu tovert zwart een zeldzame slagzet te voorschijn, n.l. een dubbele kaatsingzet. 21. 14—20! 22. 25X14 24—29! 23. 33X24 2631 24. 37X17 11X33! 25. 38X29 23X25 26. 14X23 18X20 Een buitengewone afwikkeling, die voor de zoveelste maal de schoonheid van het dam- spel demonstreert. Fransche Party. Wit: Carl Schlechter. Zwart: S. A. Wolf. Weenen 1894. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pblc3 Pg8—f6 4. Rclg5 Rf8—e7 5. Rg5Xf6 Een oude voortzetting, die haar eigenaardlg- heden heeft. 5. Re7Xf6 Nu dreigt de4: en Rd4: Wit zal vroeger of later tot e4e5 moeten overgaan, zoowel om het centrum te behouden als om aan te vallen. 6. Pgl—f3 00 7 e4e5 Rf6e7 8. Rfl—dS Rc8—d7 Wit's positie is zeer dreigend. Zwart had zich terstond met h6 moeten verdedigen, of met c5 een tegenaanval beginnen. 9. h2li4 Dreigt Rh7t, Pg5t en Dh5 met mat. 9 f7—f6? Veel sterker is h7—h6, waama Pg5 niet kan wegens Rg5:! hg, Dg5: met pionwinat. op hoi. De knecht van den landbouwer slaagde erin, door voor den wagen te springen, zich in veiligheid te brengen. Van A. echter trachtte het paard te kalmeeren, struikelde daarbij, en viel van den wagen, die den man over het lichaam reed, met het gevolg, dat zijn linkerelleboog versplinterd werd en hf verwondingen aan hoofd en knie bekwam. De man is vervoerd naar het ziekenhuis te's Her- togenbosch. VROUW GEWOND ONDER AAN TRAP GEVONDEN. Dinsdagavond werd de hulp van de politie van het bureau Stadhouderskade te Amster dam ingeroepen voor een vrouw, die, naar zeide, was aangevallen en van de trap gewor- pen. Dit zou geschied zijn in haar woaing aan de Govert Flinckstraat naby de Hemony- straat. Inderdaad vond de politie daar eea vrouw liggen, die hevig bloedde uit een woad aan haar hals, meldt de MSb. Vermoedeljjk was by den val van de trap een slagader ge>- raakt. De vrouw is naar een ziekenhuis ge- transporteerd. (Het is voor de politie niet komen vast te staan, dat zg van de trap aoa zgn geworpen, het lgkt haar eerder, dat a| er af is gevallen. DE FROMMELTRUC. Dinsdag hebben opnieuw 2 vreemdeliagf vermoedelgk dezelfde personen, die let dag tevoren in een autozaak aan den Oosb- zeedgk te Rotterdam op gelijke wgze hua slag hebben geslagen de z.g. frommeltrus toegepast. Ditmaal is een cafdhouder van het Hofplein de dupe geworden. Ook hier hebbes zg met een bankbiljet van 50 betaald ea bij het ontvangen van het wisselgeld alleriai chicanes gemaakt. Zg hebben kans gemtm daarbg 43 teveel terug te ontvangen. Het zijn twee mannen van een donker, M- delgk type, tusschen de 30 en 35 jaar' muM. De grootste is naar schatting 1.78 M. lang na schraal van postuur. De kleinste, die wat gezetter is, heeft een klein snorretje. Wf spreken Fransch of Italiaansch. GROOTE ANIMO VOOR EEN BUR1GEMEESTERSFUN {THE Naar de „Tel." vemeemt, hebben zich voct het burgemeestersambt van de gemeantb Naarden, als opvolger van den heer Van Wet- tum, bgna tweehonderd sollicitanten aan ge meld De benoeming is weldra te verwaeb- ten. OP HET NIPPERTJE GERED. Eenige kinderen te Oss hadden op een atak braak liggend terrein twee diepe kuilen g«- graven en beide vervolgens door een onder aardsche gang onderling verbonden. By het spelletje kropen twee jongens door de ope ning. Plotseling stortte de aarde in, waar door zij werden bedolven, aldus meldt de Te! Onmiddellgk snelden omwonenden op het ge- roep van de anderde kinderen te hulp. Met spaden werd getracht de jongens uit hua netelige positie te bevrijden, hetgeen ia oa- geveer vijf minuten mocht gelukken. Het o»- geval bleek nog goed te zijn afgeloopen. Etn der knapen was versuft, doch hg knapte spoo- dig weer op. MISLUKTE KINDERROOF TE NEW YORK. Dezer dagen werd de echtgenoote van eea gefortuneerd handelsagent te New York, Gaa- tave Westheim, telefonisch gewaarschuwd, dat haar 12jarig zoontje Robert Lewis, ge vaar liep, dat hem iets zou overkomen, wan- neer niet op nader te omschrgven wgze een bepaald bedrag aan geld zou worden betaald. Zg waarschuwde de politie, die den bandietea een val zette en er in slaagde hen te betrappea toen zij de villa van Westheim wilden binnen- dringen. Er ontstond een schietpartg, waarbjj twee politie-beambten licht werden gewond, doch men slaagde er in drie van de vier bon- dieten te overmeesteren. De vierde wist te ontkomen. SAS VAN GENT. In de week van 15 tot en met 21 Novearter hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. v. Pugvelde, dienstbode, van Honteniaae. E. Haiismann, appreteur, van Elbeuf (FT.). Vertrokken: E. H. Kruidhof, schipper, naar Rotterda* H. E. Kruidhof, schipper, naar Rotterdam. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Nov. Albert Joris Emiel Danschutter, oud 19 j., jm. as Madonna Maria Louisa Selis, oud 19 j., jd. Overlgden. 15 Nov. Elodie Marie Wiaaa, oud 54 j., echtg. van Augustinus Gabriellaa Josephus Lammens. Wit zou met g2g4 voortgegaan zijn. 10. Pf3g5 f6Xg5 Beter lgkt ons h7h6. Maar Zwart Met niet, waarom hg het offer niet zou aannemew. 11. Rd3Xb7t Kg8Xh7 Op Kf7 volgt Dh5t en op Kh8 evcne— Dh5. 12. h4Xg5f Kh7—g8 Indien nu Dh5, dan Rg5: en Zwart kan Meh verdedigen. Het volgende offer ontneemt aaa Zwart de kans tot een verdedigingszet. 13. Thlh8t Kg8 f7 Ook dit kan het verlies niet afwenden. Op Kh8 volgt de bekende wending Dh5t, KgS, gft, waama Dh7 mat niet meer te voorkomew la. 14. Ddl—h5t gTg6 15. Dh5h7t Kf7e8 16. Dh7Xg6 mat- Waaruit blgkt, hoe slecht de 8ste zet la g*- weest, want de raadsheer verspert den koniag den weg. Wedstrgd HulstTer Neuzen. Donderdag 22 November werd te Hulst ewi vriendschappelgke wedstrijd gespeeld tusschaa de schaakclubs van Hulst en van Ter Neuaaa. Het resultaat was: 1. J. B. Verdonk (Hulst)H. Bruch 01 2. Pastoor HuigenR. Elzinga 3. Dr. H. de MoorJ. Kaan 10 4. F. le MentichyG. Verpoorten 1—0 5. M. v. d. BomJac. Donze 01 6. Z. de JongG. Deyselinck 01 7. F. VerpalenJ. Klaassen 1 8. G. VeugelersJ. Will 01 9. L. M. C. F. HennyJoh. v. d. Ree 1 Hulst had aan de oneven borden wit. Het resultaat was derhalve een gelgk spel 4^4 Mi-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2