ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 50 AKKER.CACHET5 Ook al Griep? Feuilleton De man van Nergenshuizen No. 9226 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 74© Jaargang Binnenland EERSTE BLAD tweede kamer aanvaard. DE betalingsmoeilmkheden TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. (&s> £aajtsbz utonA 0o<A y&ctuunJk "AKKERTJES iibh—ww ■mi— narir sCTwaHB-wrnwwawv taamtmxOA rtTi JtftL. .nimmrnmnnuv. it1 4 Kerala f A Hfl VOOT ftlkeil ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetallng fr. per post 5,60 per jaar Voor BelglS en Amerika 12—, overige ianden 2.35 per 3 maanden fr. per port Atfonnementen voor het buitenland alleen bjj vooruitbetallng. tTltgeefster: Flrma P. i. VAN DE 8ANUE GIRO 88150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20 KiMNv. ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetallng. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermlnderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrjjgbaar is. Inzending van advertentien liefst Ma dag voor de uitgave. DIT BJLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRI.FD AG A V OND. DE LANDROUW CRISIS-POLITIEK. MIDDEN-EEROPEESCHE TIJD DOOR Zomertijd afgeschaft. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag, na korte discussie, z.h.s. aangenomen het wets- ontwerp tot regeling van den wettelijken tijd. rtrekkende tot invoering van den Midden- Buropeeschen tijd en afschaffing van den nertfld. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van Econo mische Zaken voor 1935. De heer Kampschoer (r.-k.) betoogt, dat bet aanpassingsproces voor den tuinbouw zeer moeilijk zal zijn. Spr. dringt aan op verlen- ging van de Crisispachtwet. De heer Van den Heuvel (a.-r.) betoogt, dat de eontingenteeringsmaatregelen niet de ver- wachte resultaten hebben opgeleverd. Spr. siet meer nut van invoerrechten. Hij betuigt zijn instemming met de benoeming van een directeur-generaal van den landbouw. De heer Van Kempen (lib.) betoogt, dat ▼erschillende eontingenteeringsmaatregelen te langzaam werken en handel en nijverheid in ©nzekerheid brengen. Brj de onderhandelingen met het buitenland moet meer van de ervaring van zakenmen- achen worden gebruik gemaakt. Het voor- nemen, om vestiging van nieuwe midden- standsbedrijven te toetsen aan vakbekwaam- beid, juicht spr. toe. Het systeem gelde ook voor landbouw en Industrie. De heer Hermans (r.-k.) betoogt, dat de re geering onvoldoenden steun verleent aan ves tiging van nieuwe, levensvatbare bedrijven, al3 byv. een sodafabriek en een fabriek van gas- en waterbuizen. De heer Van Houten (christ.-dem.) meent, dat vele steunmaatregelen niet ten goede komen aan den boer, maar aan grondbezit en ka^itaal. De Ned. Industrie- en Handelsraad voor- Land- en Tuinbouw heeft een zeer uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de Kamer bij de behandeling van de beta- Iingsregelingen en betalingsmoeilijkheden tus- ochen Nederland en Duitschland wordt ver- 11 1. er toe mede te werken, dat een kleine ocmartijdige en onafhankelijke comnussie be- noemd wordt, die de feiten, zooals die zich hebben voorgedaan van net inwerkingtreden op 10 Januari 1933 af van de esrste overeen- komst tot heden, onderzoekt en de resultaten van haar onderzoek ten spoedigste publiceert met inbegrip van een overzicht van het ver- loop der bijzondere rekening van de Neder- landsche Bank bij de Duitsche Reichsbank; 2. ten sterkste aandrang op den minister van Economische Zaken uit te oefenen, opdat deze op zich neemt om in overleg met de be- trokkenen tot een voor hen aanvaardbare regeling te komen voor de op 24 September bevroren, voor dien datum vervallen vorderin- ren uit goederenleveranties aan Duitschland; 3. even sterken aandrang op den minister van Economische Zaken uit te oefenen, dat rezorgd worde voor een spoedige inwerking- treding en een goede functioneering van de vontrole-regeling op verdere exporten naar Duitschland. Dezer dagen werd in een der zalen van Hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een bijeen- komst gehouden van vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers met het college van regeerings-commissarissen, belast met de leiding van de landbouwcrisis-politiek. Deze vergadering stond onder leiding van den secretaris-generaal van het departement van economische zaken, mr. dr. A. A. van Rhjjn, voorzitter van het college van regeerings- commissarissen en was georganiseerd door den regeeringspersdienst. Voorts woonden de lei— ders van de voomaamste crisisinstellingen de conference bij. De secretaris-generaal van economische zaken leidde de besprekingen in. Hij hield een rede over „Economische aanpassing". De economische moeilijkheden zijn helaa3 nog toenemende, naar mr. Van Rhijn met enkele voorbeelden aantoonde. In Engeland blijft het streven om zich van onze landbouw- producten meer onafhankelijk te maken. De stagnatie in het handelsverkeer met Duitsch land is algemeen bekend. Ondar deze omstan- digheden is een snellere aanpassing aan de nieuwe structureele verhoudingen geboden. Het verwjjt is gemaakt, dat de regeering deze aanpassing niet voldoende snel doet geschieden. Ten onrechte, want groote voor- zichtigheid is hier geboden. De inheemsche producent in het buitenland of onze bulten- landsche concurrent, die de markt hebben veroverd, laten zich niet gemakkelyk meer verdringen. In het gunstigste geval zal een deel van het verloren terrein in de toekomst kunnen worden herwonnen ten koste van zware financieele offers. Bovendien beteekent het verlies van buitenlandsche markten ver- mindering van onze landbouwproductie. Hoe- zeer deze vermindering ook noodzakelijk is, dient toch bedacht, dat door productievermin- dering, de onkosten per eenheid van het pro duct in meerdere gevallen zullen stijgen, daar de algemeene onkosten gelijk blijven. Stond in de landbouwcrisispolitiek aanvan- kelijk voorop de financieele steun, thans staat voorop de teeltbeperking. In beide valt het streven naar aanpassing duidelijk op te mer- ken. De financieele steun, welke uit het land- bouwerisisfonds aan den landbouw gegeven wordt, garandeert slechts een vergoeding der noodzakelijke productiekosten. Zoodra dit mogelijk is, worden de uitkeeringen ver- laagd. Aldus is dit jaar gehandeld. De tarweprijs werd verlaagd, de suiker.bietensteun werd verminderd evenals de toeslag op rogge en op de gerst. De minimumprijs voor con- sumptie-aardappelen werd afgeschaft en ver- vangen door een bescheiden denaturatietoe- slag, terwijl de heffing van 1,25 tot 1 werd verlaagd. Ook in de teeltbeperking treedt het streven naar meerdere aanpassing aan den dag. Er zijn artikelen, waaraan wij een tekort hebben, zoodat wij ze moeten invoeren. Dit o-eidt bijv. voor de granen. Uiteraard wordt de productie van deze artikelen aangemoedigd. Dat de regeering daarin geslaagd is, toonen de cijfers betreffende de betaalde oppervlakte aan. Daarentegen zijn voor tal van landbouw- producten, die wij uitvoeren de afzetmogelijk- heden verminderd. Vandaar, dat op deze producten een steeds strengere teeltbeper king wordt toegepast. De export van bacon is in de laatste jaren zaer teruggeloopen. Daarom werd het aantal biggen reeds in het jaar 1932/1933 beperkt en is voor 1935 tot 2.200.000 teruggebracht. Bekend is de moei- lrjke positie van onzen zuivelexport. Hier moet mede de kalverenbeperking aanpassing bren- door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 11) (Vervolg.) Toen ik beneden kwam, wacbtte Maurice mg in de hal. Het trof mij opnieuw, dat er een onderdrukte voldoening op zijn gelaat te lezen stond, maar ik liet dien indruk varen, •p grond van mogelijke overdreven verbeel- ding mijnerzijds. In mijn tegenwoordigen geestestoestand was bet gemakkelijk, overal lets verdachts in te vinden. „Wat ik zeggen wil", begon bij onversohil- lig, toen de deur achter ons gesloten was, >Tis' bet je bedoeling een huisknecht voor vast te nemen, of is bet maar voor noodhulp, ter wijl Milford ziek is?" „Ja, natuurlijk maar voor dien tijd", zei ik; „ik zou Milford niet willen missen". Hij knikte. „Nu, je zal bij Seagrave ge- loakkelijk slagen. Je moet de keuze maar aan bem overlaten". Ik was juist van plan, om te zeggen, dat dit ook mijn idee was, toen een voorbijgaande auto op eens naast ons stopte en een vrien- deiyk, oudachtig heer met een grijzen hoogsn hoed op, zijn band buiten het portierraampje atak. „Hallo, Northcote". eprak h(j, ,,jou wilde ik juist hebben". Dit was zeer vleiend, docb aangezien ik ■let het flauwste idee had, wie by was, voelde ik mij wel eenigszins vreemd te moede. Maurice loste echter onbewust de moeilijk- beid op. ,,Goeden morgen Lord Lammersfield", (Sprak bij beleefd, ,,ik hoop, dat Lady Lam mersfield weer hersteld is". De aangesprokene schonk niet bijzonder ▼eel aandacht aan de vriendelijke vraag van Maurice. Hy knikite kceltjes en zei, dat Lady Lammersfield ,,nog hetzelfde" was. Ik gen. In 1935 zal het aantal toegelaten kal- veren 300.000 zijn. Ook de export van eieren is onbevredigend. Vandaar, dat de capaciteit der broedmachines is beperkt. Terwijl zonder beperklng in 1934/1935 40 millioen eieren zouden zijn uitgebroed, heeft de beperkte broeitijd dit getai tot ongeveer 28 millioen teruggebracht. De vooruitzichten van den uit- voer van eieren zullen straks moeten beslis- sen over de vraag, welke broedcapaciteit voor 1935 zal zijn toegelaten. Spreker besloot met de meening, dat al blijven er talrijke moeilijkheden, de aanpas- singspolitiek goed vordert en dat de maat- regelen voor den landbouw een heilzamen in- vloed hebben. Na de rede van mr. Van Rhijn was er ge- legenbeid tot het stellen van vragen, welke hetzij door den secretaris-generaal, hetzij door een der regeeringscommissarissen of door de leden der crisisinstellingen beantwoord wer- den. De discussie bewoog zich over bet gebeele gebied der landbouwcrisispolitiek, zoowel wat betreft de algemeene lflnen als de meer tecb- nische bijzonderheden. Hieronder volgt een overzicht van de be- langrijkste aangelegenbeden, welke ter con ferentie besproken werden, voor zoover zulks mogelijk is, systematisch gerangschikt. Moet de landbouwsteun bedrijfs- steun zijn of individueele steun. Mr. Van Rijn zette nogmaals uiteen, waar- 1 om bedrijfssteun de voorkeur verdient boven individueelen steun. Niet alleen omdat indi- vidueele steunverleening het karakter van armenzorg draagt, maar ook omdat de regee ring voor alles bet .rationale productie- apparaat" in stand wil houden. Dit is het doel der steunverleening, zoowel van die aan den landbouw als aan takken van nijverheid en scheepvaart. En daarom blyft de regeering bij haar systeem, boewel niet ontkent kan worden, dat de doorvoering daarvan niet altijd even gemakkelyk is. Werkverschaffing in den landbouw. Verruiming van werkgelegenbeid in den landbouw, hoezeer ook gawenscht, zou op dit oogenblik niet zonder financieel gevaar zijn. Tenminste wanneer men deze zou wil len vinden door verbod van kinderarbeid af schaffing van bet landbouwverlof in de leer- plichtwet). Dit zou een niet onaanzienlijke stijging in de kosten voor de landbouwers met zich brengen. De machinale arbeid stopzetten of baperken zou eveneens financieele offers van de land bouwers vragen. Voor werkverschaffing moge in zeer bijzondere gevallen hiertoe kunnen worden overgegaan, bij de steunmaatregelen met geld uit het landbouw-crisisfonds kan hieraan moeilijk gedacht worden, ook omdat een uitvoerig controle-apparaat noodig zou zijn. Controle. gevoelde onmiddellijk sympathie voor dien man. „U kunt over mij beschikken, wanneer U maar wilt", zei ik eenigszins vertrouwelijk. „Ga je morgenavond naar Sangatte?" vroeg hij. ,,Ja", antwoordde ik. „Dat komt goed uit", sprak hij. „Ik ont- moet je daar dan. Ik wilde alleen maar een oogenblikje met je keuvelen". Met een los handgebaar, waarmede wuiven bedoeld was, doch duidelyk niet bestemd voor FumivaU, ging bij acbterover in zijn kussens zitten. waarna de auto Park Lane opreed. ,,'n Aardige vent, die Lammersfield", zei ik, in 'de hoop iets meer van bem te vernemen. Maurice keek het wegrijdende vehikel met een allesbehalve vriendelijken blik na. „Op 'it ministerie scbijnen ze hem zoo bij zonder aardig niet te vinden", wierp hij hier- tegen in. „Missobien wordt bij niet goed begrepen zei ik. „Velen van ons gaat dat ook zoo". Maurice keek met doordringend a^n. „Je hebt vanmorgen een duivelsche lollige bui", zei hij. ,,Ik beklaag de menschen, die met je te doen krijigen". Na hetgeen ik van North cote had gezien, verraadde dit een scherp- zinnigheid, waartoe ik mijn aangenomen neef niet in staat geacht had. .Alen moet aangenaam zijn, als de gelegen- beid zich voordoet", zei ik, ,,al was het alleen maar voor de variatle." Er volgde een kort lachje. ,,Ik verwacht, dat je tegenover Lammersfield aangenaam genoesr zal zijn", antwoordde hij. Duidelyk genoeg lag in zijn woorden een of andere geheimzlnnige beteekenis bssloten, maar ik vond het te gevaarlijk, naar een uit- legging te visschen. Ik stelde mij dus tevre- den met een nietszeggend glimlacbje, doch prentte zijn uitdrukking in mijn gsheugen; mogelijk kon ik er naderhand mijn voordeel Wij draaiden den hoek om naar Hannover- square en staken den weg over naar Regent- street. Ik had niet de minste notie, waar Seagrave woonde, maar Maurice hield stil voor een klein hois, vlak naast een groote yo.AompnwinVoi or <k r,-+^"kte plotseling den naam op een koperen plaat: Wordt er bij 't aanstellen van controleurs en andere beambten voor de uitvoering der landbouw-crisissteunmaatregelen wel gelet op hun geschiktheid? En is bun optreden wel van dien aard, dat de populariteit der maat- regelen er door bevorderd wordt? De heer Sirks, directeur van den crisis- opsporingsdienst antwoordde, dat er natuur lijk in het begin wel het een en ander te wen- schen overbleef. Alles moet in z66 kort tijds- verloop geschieden, dat tijd voor onderzoek nauwelijks bescbikbaar was. Wanneer een crisisorganisatie opgericht wordt en binnen enkele dagen haar werkzaamheden moet aan- vangen, moet gezorgd worden, dat de con troleurs aangesteld zijn. Als een sprekend voorbeeld deelde de beer Sirks mede, dat eens op een Zaterdagmiddag 300 controleurs benoemd moesten worden. Thans is echter een nauwkeurige controle bp het personeel mogelijk. Wie niet aan de te stellen eischen voldoet, komt niet in aanmer- king. Nu de reorganisatie van bet crisis- apparaat voltooid is, wordt opnieuw iedere organisatie nader bezien en een ieder opnieuw beoordeeld in verband met de eventueele mo- gelijkbeid van een kleinere bezetting. Naar de antecedenten van alle controleerende amb- tenaren is door den Centralen crisisdienst een uitgebreid onderzoek ingesteld. Gemoedsbezwaren. Maatregelen worden overwogen waardoor zij, die werkelijk gemoedsbezwaren hebben, van den minister vrijstelling kunnen krrjgen van het toetreden tot een crisisorganisatie. Ieder geval wordt afzonderlijk door een com- missie onderzocht. Vanzelfsprekend moeten deze personen zich verbinden alle regeerings- maatregelen na te komen, docb zij beboeven 1 niet toe te treden tot een crisisorganisatie. Verlaging van heffingen. Het streven der regeering is er op gericht om, waar mogelijk, tot verlaging der heffin gen over te gaan. Intusschen is dat van tal van factoren afhankelijk en van verlaging der heffingen over de gebeele linie, kan than3 I nog moeilijk sprake zijn. Waar dit echter mogelijk is, wordt door de regeering niets na- gelaten om een verlaging te bevorderen. In dit verband werd gewezen op de heffing op het rundvleesch, welke met 50 verlaagd is. Kleine laudbouwbedrijven. Waar de beperking der bedrijven steeds strenger zal worden doorgevoerd, zoo werd aan het college gevraagd, dreigt daar niet het gevaar, dat voor veel kleine bedrijven het daardoor absoluut onmogelijk wordt gemaakt te blijven bestaan. Of is bet voornemen daar op een of andere wijze doeltreffend in te voor- zien door bij.v. een regeling te maken, die ook NOG TOT 30 NOVEMBER A.S. ONTVANGT U TEGEN VAN oo VOOi</-.JC'iN VAN f-ReS-O HAKJES AAN ONS ADRES TE AMtRbi-oORi GkMlia ttN I'RACliSCH GESCHENK (Ingez. Med.) SEAGRAVE CO'S VERHUURKANTOOR Wy openden de deur en gingen naar binnen. Het was een privdkantoor, met clubfauteuils rondom een tafel met nieuwsbladen gerang schikt. Een tamelijk deftige, oude heer met grijzen baard kwam naar ons toe. „Goeden morgen", zei ik, om de conversatie te openen. Hij maakte een beleefde bulging. „Goeden morgen heeren". „Ik kom informeeren, of ik voor eenige dagen een goeden huisknecht kan bekomen", zei ik. „Mijn eigen bediende staat op de zie- kenlijst". „Het spijt my zeer het te hooren. Mijnbeer Northcote van Park-Lane, nietwaar? Ik ge- loof, dat wij bet genoegen hadden, U reeds van eenige bedienden te voorzien". Dit was alweer nieuws voor mij, maar bet liet mij volkomen koud. „Misschien kunt U dat goede werk nu voort- zetten", zei ik. ,,Zeker, mijnheer, natuurlijk. Wilt U even plaats nemen, dan zal ik inmiddels onze boe- ken raadplegen. Ik twijfel er niet aan, of wij hebben wel iemand, die de vacante plaats kan vervullen". Maurice en ik zstten ons in de gereed- staande clubfauteuils, terwijl hij naar het andere einde van het kantoor ging en daar in een grooten klapper begon te snuffelen. Ik nam een numrner van Punch", doch ik had de eerste bladzijde nog niet gsheel ingezien, of de oude heer kwam haastig terug, met een glans van genoegen op 't gelaat, als had hij een wereldschokkende ontdekking ged'aan. ,,Dat treft, mijnbeer", sprak bij, „ik heb juist den man, dian U hebben moet. Dom, dat ik mij dat niet onmiddellijik herinnerde, want hij is pas gisteren in ons register inge- schreven". ,,En wie is dat pronkjuweel?" vroeg Mau rice. ,,Hij heet Francis, mijnheer. Hij is de vroe- gere dienknecbt van Sir Henry Tregattock en ik geloof, dat het een uitstekende kracht is". „Waarom is bij daar vandaan?" vroeg ik. Die hoofdpijn, dal gevoel van ziek zijn en die pijnen overai zullen dan snel verdwijnen met Volgons recapf van Apotheker Dumont II I Ingez. i»lcO. Mijnbeer Seagrave haalde zijn schouders op. „Ik meen, dat hij wat geld gespaard heeft en geen zin in een vasten dienst meer heeft. Hij heeft zich uitsluitend voor losse werkzaam heden laten inschrijven. Hij is Franschman van geboorte, maar hij spreekt uitstekend Engelsoh en de getulgen van Sir Henry zijn onberispelijk onbeTispelijk." „Heeft U die getuigen schriftelijk?" vroeg Maurice. ,,Ik heb Sir Henry onmiddellijik opgebeld, nadat Francis bier was ingeschreven en hij beweerde, dat bij de beste huisknecht was, disn hij ooit gebad had. Hij scheen erg veel spijt te hebben, dat hij weg was." ,,Dat lijkt aanbevelenswaardig genoeg", zei Maurice zich tot mij wendend. ,,Wat denk je er van?" Ik knikte. Toevallig had ik ongeveer tien jaar geleden, Sir Henry Tregattock ontmoet, toen hij gezant in Bolivia was en ik herinner de mij, dat hij een chique type was met een kalen platten schedel, die geen goede getui gen van een huisknecht zou geven, als hij ze niet dubbel en dwars verdiende. „Welnu", zei ik, „als hij wil komen, wil ik hem voorloopig voor veertien dagen huren, voor dertig shilling per week." Het gelaat van mijnheer Seagrave verhel- derde en hij wreef zich vergenoegd de handen. „Zeer goed, mijnheer Northcote. Uw condi- ties zijn edelmoedig en ik ben er zeker van, dat hij gaarne zal komen. Ik zal hem direct telegrafeeren en hij is van avond bij U." ,,'t Eenige wat jammer is", zei ik, ,,dat ik waarschijnlyk niet fchuis zal zijn," Mijnheer Seagrave dacht een oogenblik na. Misschien verdient het aanbeveling, dat U mij een kaartje geeft met een korte mededeeling er op, dat de zaak in orde is. Ik zal uw nieu- wen bediende dan zelf bij U brengen." Dit leek mij werkelijk een goede regeling. Daarom nam ik een van de kaartjes van Northcote uit het mooie etui en krabbelde er op, dat hrenger dezes de bedoelde man was en overhandigde het aan mijnheer Ssagrave. i Met hemieuwde betuigingen van dankbaar- held vcor de buitengewone gunst, mij von j dienst te hebben mogen zijn, liet bij ons bui- gend de deur uit. voor zulke bedrijven nog een bestaansmoge- lijkheid biedt? Uit het antwoord bleek, dat de regeering dit gevaar niet aanwezig acht. Bij alle maat regelen worden juist de kleine bedrijven ont- zien. Gewezen moge worden op de maat regelen ten aanzien van de varkenshoudery, van het rundvee, van den tuinbouw enz. Bij al deze takken is van de grootere bedrijven een veel verder gaande teeltbeperking ge vraagd, dan van de kleine bedrijven. Ook in de toekomst zal in deze richting worden voor'tgegaan. Is steun aan den akkerbouw te hoog? De wereldmarktprijzen van sommlge ge- steunde landbouwproducten zijn in den laat- sten tijd omhoog gegaan en dit was een reden voor het stellen van de vraag, welke maat regelen de regeering zal nemen indien deze stijging blijft doorgaan. Er werd op gewezen, dat de recente verlaging van den toeslag op gerst en rogge tot protesten aanleiding gaf. Zou het daarom niet wenschelijk zijn, dat de regeering een bepaald systeem bad van steun- vermindering bij het stijgen der prijzen? De heer Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw wees er in zijn antwoord op, dat zulk een systeem zou meebrengen, dat ook bij iedere daling der wereldprijzen de toe slag zou moeten stijgen. Nauw verband hiermede boudt de vraag of bet verschrjnsel der stijgende pachtprijzen geen bewijs is, dat de jnomenteel gevoerde landbouw crisispolitiek te ver gaat. Inderdaad, zoo bleek uit de beantwoording dat stijgende pachtprijzen in een paar provin- cies voorkomen. Dat dit intusschen veroor- zaakt zou worden door het feit, dat de crisis politiek te ver zou gaan is niet aangetoond.. Nog steeds is er gebrek aan goeden cultuur- grond, waardoor tal van boeren by het vrij- komen van een boerderij tegen elkaar opbie- den. Hoogstens zou gezegd kunnen worden, dat twee toevallig opeenvolgende jaren met zeer goede oogsten, de toestand in bet akker- bouwbedrijf beter doen schijnen, dan in wer- kelijkheid bet geval is en men daardoor ten onrechte er toe overgaat in sommige deelen des lands hoogere pachtprijzen te biedem, Gaat men nu in een ruim oogstjaar den steun verminderen, dan zou men in een slecbt oogst jaar weer moeten verhoogen. Men late het oogstrisico voor den boer, zoo drong de beer Louwes met klem aan. Een ontwerp van wet, zoo werd nog medegedeeld, zoowel ten aanzien van bet hypotheek- als ten aanzien van bet pacht- vraagstuk is in overweging. Ook wenscbt de regeering vast te houden aan den steun per 100 K.G. Deze moedigt de verbouwers aan den noodigen zorg aan bun aanplant te besteden. Een steun per H.A. doet dat niet en zou zelfs tot het tegendeel aanleiding kunnen geven. Heffing op aa rdapp iMen. Waarom laat de regeering de steunverlee- „Ik moet nu naar mijn kleermaker", zed ik, toen wij op het trottoir stonden. „Ga je gang", zei hij, „en vergeet niet, dat de trein Donderdag om twee dertig gaat, als ik je voor dien tijd niet meer zie." „Ik zal bet zeker niet vergsten", zei ik vriendelijk, „want ik ben zeer verlangend eens bij je te komen." En met deze oprechte, eenigszins misleiden- de opmerking, nam ik na een wuivend hand gebaar afsoheid van hem en ricbtte mijn schreden naar Sackvillestreet. Mijn onder- houd met den kleermaker, verliep naar wensch. Het bleek, dat Northcote afgesproken bad, stof uit te zoeken voor een nieuw jachtcos- tuum. Ik besloot een soort gemskleurig pak te nemen, dat mij indien ik deze drie we-ken overleefde, zeer bruikbaar voorkwam; boven dien bestelde ik nog een paar rijbroeken, om dat de kleermaker mij die zoo dringend aan- beval. Nadat ik verder bij Thierry in Regent- street was binnengeloopen, was ik twee paar sohoenen rijker, want ofschoon ik die van Northcote wel aan kon, waren zij juist een half nummer te klein om gemakkelyk te zitten. Na mijn periode van geldgebrek, kwam deze wijze van gelduitgaven mij een zeer aan- gename bezigbeid voor. Om die reden kocht ik in de Magazijnen in Lower Regentstreet nog verschillende dingen, waaraan ik vroeger nooit bad gedacht, waaronder ook een pradb- tige degenstck, waarvoor ik bijna vrjf pond betaalde. Onder deze omstandigheden leek de prijis mij werkelijk billijk. Ik stond in twyfel, wat ik met de obeque van acht duizend pond, welke ik van North cote bad ontvangen, zou doen. Geen andere bank dan de zijne zou baar zonder verdere formaliteiten uitbetalen, en ofschoon mijn bui tengewone gelijkenis met hem tot nu toe de proef glansrijk had doorstaan, gevoelde ik mij toch eenigszins beschroomd, om onder de oogen van zoo'n kassier te komen. Nu lang beraad besloot ik het tocb maar te wagen. Ik ging dus naar de bank, welke op de cheque stond en wandelde met zoovesl kalmte, als ik maar met mogslijkbeid kon verzamelen. de hal in. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1