J Hel NTeuzen ana w I f V No. 12 Nov* 1934 -NtUZEN1 'Si *s: TWEEDE BLAD Ualgooc von Jc WwkclIcrs^Ycrccnlging n3>tr Ncuztn J Klimcp Aan de bevolking van Breskens- Schoondijke-lJzendijke-Hoofdplaat en Biervliet. Voorwaarts. V Brief van Sint Nicolaas aan de brave kinderen van Zeeuwsch-Vlaanderen. nrgpwfcm M Er was eens een tijd... Zoo beginnen alle mooie ver- baaltjes. Ook ons verhaaltje begint zoo. Er was eens een tijd dat bij de bewoners van Breskens, Schoondijke, IJzendyke, Hoofdplaat en Biervliet het stadje Ter Neuzen haast niet bekend was. De afstand was ver, de wegen waren meer dan slecht, goede verbindingen waren er niet. En als het Donderdag was en markt- dag in Middelburg, dan trokken alien de Schelde over om te gaan markten in Walcheren. Menschen willen markten. Menschen en markten beginnen met dezelfde letter en zoolang er menschen zijn, zullen er ook mark- ten wezen. Gelukkig de stad die op een drukke markt- dag kan bogen! „'t Land van Cadzand" ging dus iedere week mark- ten naar Middelburg. Waar anders ook zou men heen- gaan? Zeeuwsch-Vlaanderen kon op geen markt van beteekenis bogen. Dat was in den trjd Hoe is de tijd veranderd! Ter Neuzen is uit zyn slof geschoten en heeft met man en macht haar markt in- gericht en opgewerkt. De stad zelf is van aanschrjn veranderd. De winkeliers stelden zich dapper te weer en wisten hun zaken gebeel naar den eisch des tijds in te richten. Over heel de stad rezen mooie modeme winkels uit den grond. Een prachtige verbindingsweg werd naar IJzendijke doorgetrokken, terwijl de tram- verbinding van Breskens rechtstreeks naar Ter Neuzen doorgaat. Met fiets, met tram of per auto, het is thans zoo gemakkelijk om Ter Neuzen te bereiken. Onze marktdag moet niet onderdoen voor die van Middel burg. Wij liggen aan deze zijde van het water. Men bedenke even wat het beteekent als men de Schelde over moet met dikke mist, of als de wind huilt en de witte koppen der Schelde ons vervaarlijk tegen rollen. Hoevelen liep niet een huivering door de leden als men des winters op den boot stapte. Dat alles is nu voorbij. De bewoners van Breskens, IJzendyke, Schoondijke, Hoofdplaat en Biervliet blijven nu op 't vaste land en komen markten naar Ter Neu zen. Daar kunnen zij ruimschoots vinden wat Middel burg hun biedt en de aard van 't volk past nog beter, want we voelen ons in ons klein landje aan dezen kant van 't water als Zeeuwsch-Vlamingen alien zeer ver- want. Als een olievlek breidt de propaganda voor Ter Neuzen zich uit. Grooter en grooter wordt de kring onzer bezoekers, meer en meer wordt Ter Neuzen het lnkoopcentrum van Zeeuwsch-Vlaanderen. DE marktdag in Zeeuwsch-Vlaanderen is de markt dag van Ter Neuzen. En zoo sturen wij nu op bijzondere wijze een uitnoo- diging aan de bewoners van ,,'t Land van Cadzand", om dit jaar tijdens de Sint Nicolaasdagen Ter Neuzen te bezoeken. Dit is in de eerste plaats uw eigen voor- deel. Raadpleegt ons manifest en kijkt maar even wat de winkelstand van Ter Neuzen U aanbiedt. Bezoekt op Woensdag 28 November en Woensdag 5 December onze groote Sint Nicolaasmarkten. Vooral den laatsten Woensdag wordt het iets bijzonders. Heel de namiddag rijdt Sint Nicolaas te paard door de stad. Brengt uw kinderen mee en laat de kleinen genieten van dezen blijden onschuldigen dag. Bestelt uw Sint Nicolaascadeaux in Ter Neuzen. U hebt er zulke geweldige keus aan lage prrjzen. Bevolking van 't Land van Cadzand, Ter Neuzen verwacht U! Hartelijk welkom op ons Sint Nicolaasfeest! Juist bjj het afdrukken van het Manifest is het vliegtuig der K. L. M. „De Uiver" behouden op Schiphol geland, verwelkomd door het geheele Nederlandsche Volk en grootsch was de hulde die de dappere beman- ming werd bereid. Zeer terecht werd door een der sprekers die de be- manning verwelkomde, de resultaten van die geweldige Nederlandsche prestatie bezien in het licht van deze tyden. Overal heerscht wankelmoedigheid en lijkt het of de wereld is temeergeslagen, en de bemanning van ,X>e Uiver" gaf aan die heele wereld een zoo bemoe- digend voorbeeld, dat dit waard is hier alien die twyfe- len voor oogen te stellen. ,,De Uiver" naderde met bewonderenswaardige regelmaat haar doel: Melbourne. Maar ziet toen kwam de tegenslag die al het ge- presteerde werk, waarop wy reeds zoo trotsdh waren, dreigde te vemietigen. Natuurelementen machtiger dan het menschelyk vemuft keerden zich tegen dezen afgezant van het Nederlandsche Volk, als riepen zy hem toe: tot hiertoe en niet verder. „De Uiver" ge- raakte in volslagen duisternis door een machtig on- weder boven het ontoegankeiyk Australisch gebergte den koers kwyt. Men zond S. O. S. berichten uit om hulp van hen die de radiostations bedienden, doch alles was tevergeefs! Zou de bemanning thans den moed laten zinken? Met Nederlandsche kloekmoedigheid werd in volslagen duisternis een landingsterrein te Albury gekozen en daar kwam tot groote bewondering van de geheele wereld de „Uiver" behouden neerge- streken. Met taaie volharding en groote krachtsinspanning werd den volgenden dag de „Uiver" uit den modderi- gen bodem los gewerkt en vloag majestueus de Neder landsche machine op haar einddoed af en werd eerste in de betrouwbaarheidsvlucht. De naam van Nederland klonk over de geheele wereld en men prees alom het werk van de stoere be manning. Dit voorbeeld zal ook voor ,,Ter Neuzen Klimop" het nchtsnoer zijn voor de toekomst en waar thans het St. Nicolaas-feest voor de deur staat, wil zij aan de geheele bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen boonen, dat zy moedig op den ingeslagen weg voorwaarts gaat en met hetzelfde enthousiasme de bevolking zal ont- vangen als de „Uiver" bij haar terugkeer op den vaderlandschen bodem is ten deel gevallen. •Het zyn voor my ook zulke gezellige dagen als de kinderen zoo samen aan 't zingen gaan: „Ziet de maan schpnt door de boomen" Piet hoort dat ook zeer graag. Dan moet hy altijd lachen. En nu ga ik aan de brave kinderen van Zeeuwsch- Vlaanderen eens iets verklappen. Luistert eens goed: Ik kom naar Ter Neuzen! We vertrekken hier al vroeg uit Spanje en komen met de boot in Ter Neuzen aan op Woensdag 5 December, des middags om 10 minuten v66r 12 uur. Je komt toch allemaal kyken. En je komt toch zin gen als de boot binnenkomt: „Ziet, ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan"? En ik moet U nog wat zeggen. Dan ga ik in alle winkels van „Ter Neuzen Klimop" eens neuzen of uw verlangiystje al is ingediend. Hebt U uw lystje al klaar, kinderen? Neen? Nou, vlug hoor... Vandaag nog. Neemt nu eens dit mooie Neu- zenmanifest... en begint eens te zoeken. Och, wat staan er toch mooie dingen in opgesomd: winkels van snoep, van speelgoederen, van schoentjes, en kousjes, en schortjes, en mutsjes, en jurkjes, en manteltjes, en boeken, en schryfgerief, en fietsen, en radio's, en wat al meer. Wat een keus! Wat een keus! En is uw verlanglijstje in een dezer winkels binnen- gebracht, dan doe ik onmiddeliyk de bestelling en ter- wyi jullie dan zoo lekker aan 't slapen bent, en van Zwarte Piet droomt, brengen wy alles stilletjes thuis. Is dat niet mooi? Gaat dit heele manifest nu eens doorzoeken! Je weet nu precies de adressen waar uw verlanglijstjes moeten gebracht worden. En zet er ook maar iets op voor vader en moeder. Dat gaat in een moeite door. Nou Piet, zgn de schoenen klaar? Want we hebben wat te doen. Jongen, jongen, dat zal werken zijn voor al die kleine rakkers uit Zeeuwsch-Vlaanderen Dag brave kinderen. De boot vertrekt uit Spanje. We stappen op. Tot over enkele dagen, dan zien we je allenmaal in Ter Neuzen. Je zeer toegenegen SINT NICOLAAS. P.S. Vele groeten ook van Zwarte Piet. Hij brengt een heele zak met peperbollen mee. Spanje, Novembermaand. Lieve kleine jongens en meisjes. Ik maak me alweer klaar om naar Holland te komen. Zwarte Piet is onze schoenen aan 't poetsen. 't Is een groote reis. Vele dagen zijn wij onderweg. We hebben zooveel te doen. Want heusch, we moeten toch alle kleine kinderen bezoeken. Je bent toch allemaal braaf geweest, niet? Ik breng voor ieder van U wat mee: voor de kleine kinderen, voor de grootere jongens en meisjes, zelf aan vader en moeder zal ik denken. Wat zal het weer een pret zyn!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 13