Sport KONING KAHEL II AAN DEN DOOD ONTSNAPT. TER NEUZEN, 21 NOVEMBER 1934. VERVOER PROVINCIAL® BOOTEN. ZAAMSLAG. AXEL. HULST. SCHOONDIJKE. Behouden thuiskomst van „De Uiver". VOETBAL. troost, maar het zijn nu eenmaal gevaren, en zgn dicht uitgezaaid en vooral zeer ingewik- keld ten opzichte van elkaar gelegen. Toen officieel bekend werd. dat Zuid-Slavie een memorandum zou richten tot den Raad van den Volkenbond is er in bepaalde kringen een kleine paniek ontstaan. Dat was Zater- dag zeer te merken in heel serieuze Engel- sche bladen. Het is duidelijk, wat de betee- kems van deze stemming is. Men acht Duitschland zoo gevaarlijk, dat alleen een groote eenstemmigheid in de rest van Europa dit gevaar in toom kan houden. Hoezeer het Fransche streven naar een zoo breed moge- lijke entente ook in Engeland in tal van krin gen instemming vindt, blijkt uit dergelijke reacties. De stap van Belgrado kan, zooals wij reeds uiteen hebben gezet, een gevaar vor- Men voor de Fransch-Italiaansche toenade- ring, waarop niet alleen Frankrijk zijn hoop beeft gevestigd. Hoe diep het angstcompiex waarvan Smuts heeft gesproken niet alleen in Frankrijk! wortelt, was uit deze zenuw- achtigheid zeer wel te merken. Intusschen is er nog geen reden, waarom de betrokkenen zich al te beducht zouden maken voor het optreden der Zuid-Slaviers. Dit zal zeker, als het te Genfrve bekend wordt ge- maakt, aanzienlijk voorziehtiger in toon blij- ken dan de veldtocht is, die thans in de Zuid- Slavische pers tegen Italie en Hongarije wordt gevoerd. Jeftitsj handelt niet op eigen gele- genheid. Hij heeft bij het opstellen van zijn memorandum de beide vrienden van de Kleine Entente ter dege geraadpleegd. Als Benesj en Titulescu het voor het zeggen hadden ge- had, zou er nu waarschijnlijk heelemaal geen memorandum verschenen zijn, hoezeer Benesj het zoowel Mussolini als Gombos, en Titulescu het op zijn minst Gdmbos mogen gunnen. Daarvoor zullen beide mannen nu te sterk beseffen, dat thans voor alles voorzichtigheid een eisch van het oogenblik is in de Europee- sche porseleinkast. Maar, nu zij het memo randum niet konden voorkomen, zullen zij al hun invloed hebben gebruikt om het zoo wei- nig mogelijk schadelijk te maken voor de toe- naderingspolitiek van Frankrijk. Bovendien is het memorandum, waarvan de inhoud tot Woensdag geheim gehouden wordt, van te voren aan de Fransche regeering voorgelegd. Ook deze kon er nog haar opmerkingen op maken. En Jeftitsj is allerminst doof voor hetgeen er te Parijs, te Praag en te Boeka- rest wordt betoogd. De uitwerking van het memorandum op de „blokformatie" die gaande is, hoeft daarom volstrekt nog niet die van een dynamietpa- troon te zijn. Tot paniekstemming vooraf is er voor niemand aanleiding. Mussolini is heel erg voorzichtig op het oogenblik. Aan hem zal het niet liggen, wanneer de Zuid-Slaviers tegen Italie onver- zoenlijk blrjven. Schuschnigg, de Oostenrijk- sche bondskanselier, is nu te Rome, en zijn verblijf is op vier dagen berekend. Zijn minister van buitenlandsche zaken vergezelt hem. Dit lange verblijf, en het gezelschap waarin Schuschnigg reist, moesten aan be- langrijke besprekingen doen denken. Al te intiem gepraat tusschen Oostenrijkers en Ita- lianen zou nu echter slechts hebben kunnen dienen om de vrees van de Zuid-Slaviers voor een Italiaansch protectoraat in Oostenrijk nog te verscherpen. En die vrees is de oorzaak geweest van de nieuwe vervreemding, welke in den laatsten tijd tusschen Belgrado en Rome is ingetreden. Dus wat er reden voor de betrokkenen om voorzichtig te zijn. Bekijkt men nu het programma van het bezoek, dan moet men zich afvragen of het noodig was dat daarvoor de kanselier en de minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk in dezen tijd een vrij lang bezoek aan Rome brachten. Edn enkel officieel gesprek met Mussolini ver- meldt het, en verder is het dicht gevuld met betoon van gastvrijheid en dingen van touris- tischen aard. De Pontijnsche moerassen zul len worden bezocht en de opgravingen te Ostia. Schuschnigg, meer geleerde dan staats- man, zal verder het archeologische Rome gron- dig bezichtigen. Dit is zooal geen dringend noodzakelijke, in ieder geval toch geruststel- lende bezigheid. Als geruststelling zijn ook de redevoerin- gen bedoeld geweest, die bij het bezoek al zijn gehouden. Schuschnigg heeft verzekerd, dat Italie geen paging gedaan heeft om in vloed uit te oefenen op de binnenlandsche politiek van Oostenrijk. Mussolini heeft be toogd, dat de ervaring der laatste jaren heeft geleerd, hoezeer de vriendschap tusschen Oos tenrijk en Italie beantwoordt aan de behoefte van Europeesche solidariteit en een waarborg is voor rust en vrede. Deze vriendschap, zoo betoogde hij verder, is gebleken niet van nadeeligen invloed te zijn op de goede betrek- kingen met andere landen. De voordeelen, die zij den deelnemers biedt, zijn voor alien toegankelijk. Schuschnigg heeft in zijn rede eveneens bevestigd, dat Oostenrijk bereid was, met elk ander land in hetzelfde contact te treden, mits dit bereid was, de onafhankelijk- heid van Oostenrijk te eerbiedigen. Dit alles was zeer zeker ook voor Duitsch land bestemd. De woorden van Schuschnigg bewijzen dit ten duidelijkste. Want op wie anders kon het voorbehoud slaan? Toch zul len de redevoeringen in de eerste plaats op de landen der Kleine Entente, en dan nog op Zuid-Slavie in het bijzonder, berekend geweest zijn. De gevoelens bij gastheer en gasten voor Duitschland zijn op dit oogenblik zeker niet van den vriendelijksten aard, na de wei- nig tactvolle toumee, die Von Papen als poli tiek redenaar in Oostenrijk heeft gehouden. De Fransche pers heeft voor deze dingen nu bijzondere aandacht. Zij is nog niet tot rust gekomen over het bezoek van Gombos aan Rome, dat zou hebben moeten dienen om de vorming te bevorderen van een Italiaansch- Oostenrijksch-Hongaarsch-Poolsch blok. Na hetgeen over de gesprekken van Von Papen met Gombos bekend is geworden, moesten dergelijke plannen te Parijs zeer zeker on- rust baren. Want de bedoeling moet dan zijn geweest, Italie over Polen met Duitschland weer in contact te brengen. Al dergelijke plannen zijn tamelijk fantastisch, omdat zij niet op politleke realiteit zijn opgebouwd. Maar, in een onrustige atmosfeer vermeer- dert alles de onrust. Angstcomplexen wer- ken de redelijkheid niet in de hand. En men is zich te Parijs zeer wel bewust, dat de vriendschap met italie een broze aangelegen- heid is, zoolang zij niet in kruiken en kannen, en de koopprijs ervoor niet betaald is. (En daama wel? zal men misschien met zeker sarcasme, nog slechts weinige jaren oude er- varingen gedachtig, in de Wilhelmstrasse vragen!) Het moet voor de Franschen in ieder geval echter zeer bemoedigend zijn, dat Mussolini nu al sedert een paar maanden ge- stadigen ijver toont, om de bedoelde vriend schap zooveel mogelijk te vergemakkelijken, en zelfs kostelijke rhetorische effecten, prach- tig voor binnenlandsch gebruik, opoffert om de kansen van slagen niet te bederven. Maar bij dat al, is er veel aanleiding tot onzekerheid. Polen, Hongarije, Zuid-Slavie, de ondanks alle verzekeringen van Berlijn en zelfs van Hitler zelf nooit stilstaande machine van tegenstrijdige Duitsche diplomatic, zij kunnen alle oorzaken van verrassingen zijn. En zelfs zonder nieuwe verrassingen moet er al genoeg worden gelaveerd. Men vrage het slechts Benesj en Titulescu, wier dagelijksche zorg dit alles vormt. Het Parijsche Journal publiceert een tele gram uit Londen, volgens hetwelk koning Karel II van Roemenie ternauwemood aan den dood is ontsnapt. Op de Salea Victoria in Boekarest ontstond een botsing tusschen twee auto's, doordat een der wagens een verkeersovertreding beging, en met kracht inreed op den auto, waarin ko ning Karel gezeten was. De snelheid van den auto, die het ongeluk veroorzaakte was zoo hoog, dat ooggetuigen dachten met een aanslag te doen te hebben. Dank zjj het ingrijpen der politic ontkwam de bestuurder van dezen auto aan de woeden- de menigte. De man werd in hechtenis ge- nomen. De bekwaamheid van den chauffeur van den koninklijken auto heeft koning Karel onbe- twistbaar het leven gered. R.-K. RIJKSKIESKRING MIDDELBURG. In de Zondag te Ter Neuzen gehouden ver- gadering van den R. Kath. rijkskieskring Mid delburg, werd aangenomen een motie-Vlissin- gen, waarin er bij het partijbestuur op wordt aangedrongen, te bevorderen, dat de steun aan den landbouw op doelmatiger wijize zal worden verdeeld. Besloten werd voorts een commissie van advies voor de Prov. Statenverkiezingen in te stellen, waarin zitting zullen hebben vertegen- woordigers van sociale en cultureele organi- saties. De leden dezer commissie zullen wor den benoemd uit voordrachten vein personen, door de afdeelingen in te dienen. Naar gemeld wordt heeft de B. B. N. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland), ad- haesie betuigd aan het adres van de Kamers van Koophandel aan de Prov. Staten betref- fende het vervoer van auto's en goederen op de Prov. booten en veerdiensten. „DE JONGE SPELERS". Dinsdagavond, schrijft men ons, traden al- hier vanwege het I. v. A. O. ,,De Jonge Spe- lers" op in het Concertgebouw. De ruime zaal was nagenoeg geheel bezet. De heer Jac. Meeuwsen, die op deze avond het openings- woord sprak, wees erop dat door het alhier bestaande spaarfonds mogelijk was geworden dat ook een groot deel van de werklooze ka- meraden deze avond en naar we hopen in de toekomst nog meerdere hebben kunnen bijwo- nen. Hij wekte een ieder op lid te worden van dit fonds. Voorts wees hij erop, dat deze avond in het teeken van Herman Heijermans staat. Allerwege in den lande maakt men zich op hem te herdenken. La ten wij, aldus de heer Meeuwsen, ook het onze er toe bijdragen hem waardig te herdenken, door de?e deze avond stil toe te zien en aandachtig te luisteren. Hierna kreeg de leider van de Jonge Spe- lers, Ben Groeneveld, het woord, die het een en ander vertelde over Herman Heijermans. Tien jaar geleden, toen Herman Heijermans, juist een paar dagen v66r zijn zestigsten ver- jaardag, afscheid nam van het leven, hebben duizenden en duizenden zijn baar gevolgd om hem een waardige uittocht te doen geven. Hij was den der onzen, omdat hij aan de zijde der verdrukten stond; hij wees in al zijn werken v66r alles op het mensch-zijn. Omdat hij de schrijver, aldus de heer Groeneveld, van het proletariaat was, moet ook het proletariaat zooveel mogelijk zijn tooneelstukken komen zien, ter eere van zijn nagedachtenis en tot sterkte in hun strjjd. Hierna begon het gezelschap met de op- voering van „Koning Christiaan de Zeven- tiende". De geschiedenis van een koning, die een sprekende gelijkenis vertoond met een kruier, nummer 17. Deze gelijkenis bezorgt den kruier alleriei onaangenaamheden. Men maakt alleriei grappen over hem en tenslotte moet hij zelfs voor den commissaris van po- litie verschijnen. Hij krijgt een andere stand- plaats waardoor hij zeer in zijn broodwin- ning benadeeld wordt. Tenslotte vraagt hij audientie bij den koning aan; dit wordt toe- gestaan. Als de koning nu de sprekende ge lijkenis ziet, komt hij op het idee om van Wee ding te verwisselen om zoodoende het gewone leven gade te kunnen slaan. Dit gebeurt en deze situatie geeft aanleiding tot groote ver- makelijkheden. Lucar Wensing, alias Koning Christiaan de Zeventiende, vertolkt deze rol op meesterlijke wijze, terwijl ook de overige spelers hun rol- len buitengewoon goed voor het voetlicht brachten. Terecht bracht dan ook de heer Meeuwsen hulde en dank aan hen voor de schitterende wijze waarop zij dit stuk hebben vertolkt. Voor het Instituut was het een avond, waarop met de grootste voldoening kan worden teruggezien. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij graafwerk voor den bouw van een nieuwe kerk te Kapellebrug, bij St. Jansteen, heeft men verscheidene steenen gevonden, die waarschijnlijk afkomstig zijn van een in vroe- ger eeuwen bestaand kerkgebouw daar ter plaatse. Ook zijn enkele oude muntstukken gevonden. BENOEMD. Bij Kon. besluit van 16 dezer is met ingang van 7 December opnieuw benoemd tot burge- meester der gemeente Zuiddorpe de heer A. C. van Waes. ONDERHOUD KANAALWERKEN. De Rijksiwaterstaat te Middelburg heeft het onderhouden van het teer- en carbolineerwerk van kunstwerken, aanlegplaatsen en verdere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen en de Rijkswaterlaidingen be- westen en beoosten het kanaal en het uitvoe- ren van daarmede in verband staande werk- zaamheden gadurende 1935 en 1936 gegund aan G. A. van der Straten, alhier, voor f 1994 per jaar voor de massa. ONGEVAL. Maandagmorgen heeft er bij het rangeeren op het terrein van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij een ongeval plaats ge- had. Op de laadplaats aan den Nieuwland- schen Molen, geraakte de wegwerker E. Ver- hoosel te IJzendijke met den linkervoet tus schen de rails klem waardoor hij kwam te vallen en door een rangeerenden wagen aan het reohterbeen werd geraakt. Hij bekwam een diepe vleeschwonde in het onderbeen en is later naar het ziekehhuis te Oostburg over- gebracht. NOTARIEEL EXAMEN. Voor het derde gedeelte van het notarieel examen is geslaagd de heer P. J. van Tig- gelen te IJzendijke. DE INVOER VAN NIET-HOUTVORMENDE SIERGEWASSEN UIT BELGIE. De Staatscourant bevat een ministerieele beschikking, in verband met den invoer uit Belgie van niet-houtvormende siergewassen, azalea indica en hortensia. Deze producten mogen slechts over de vol- gende grensstations worden vrijgemaakt: Sas van Gent voor den aanvoer per schip; Roosendaal voor den aanvoer per spoor; Wernhout voor den aanvoer met andere middelen van vervoer. GEEN WANDELHOOFD TE VLISSINGEN? Nadat reeds sedert eenige wefcen van de voorbereidende werkzaamheden aan het wan- delhoofd te Vlissingen hehben stilgelegen, is thans aan de daar werkzaam zijnde arbeiders ontslag aangezegd. De algemeene verwachting is, dat er van de pier niet veel meer komen zal, wat trou- wens bij velen altijd de gedachte is geweest. Om een wandelhoofd te kunnen exploiteeren moeten andere mogelijkheden aanwezig zijn dan te Vlissingen. (De Z.) H. R. J. STRUVE. t Hedenmorgen is te Middelburg plotseling overleden de oud-notaris H. R. J. Struve, oud- lid van de Prov. Staten vanaf 19131919 voor de A.R. Partij. De heer Struve was op 16 April 1864 te Hoogland geboren en is dus ruim 70 jaren geworden. Gisterenavond was de thans ontslapene nog gezond en wel. Men vermoedt dat de doodsoorzaak gezocht moet worden in het gebruik van mosselen. De over- ledene was o.a. notabel der 'Herv. kerk, secre- taris van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, dat Vrijdag a.s. zijn 150jarig bestaan viert, en penningmeester van het plaatselijk crisis- comity. BRAND. Gisterenavond brak brand uit in de woning van den heer E. te Koudekerke. Het huis werd vernield. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. Oorzaak onbekend. Verzeke- ring dekt de schade. WAAKSCHI YYING TEGEN MANUFACTURENKOOPLIEDEN. De Commissaris van politie te Goes waar- schuwt tegen de praktijken van twee koop- lieden, waarvan ££n van flinke lengte, zich noemende Jonnet, en de andere daartegen- over klein. De eerste heeft een opzichtelijk gebogen neus. De laatste kwam bij een fami- lie te Goes en vroeg aldaar naar een bepaald persoon. Na zich daarmede bij deze familie geintroduceerd te hebben, bood hij kousen te koop aan, tegen bespottelijk lagen prijs. Hij sprak daarbij steeds de Duitsche en ook wel de Fransche taal. Hij zeide vanuit Frankrijk gekomen te zijn om zijn zaken te regelen te Middelburg en aldaar ook thans te wonen. Tijdens zijn gesprek geeft hij te kennen nog een' kennis te Goes te hebben die zeer mooie coupons stof voor heeren costuums bij zich heeft, uit zijn zaak. Hij vraagt deze te mogen laten zien. Zoodra men daartoe toe- stemming geeft, gaat hij even den weg op en komt oogenblikkelijk daama met zijn z.g. kennis terug, die in het bezit blijkt te zijn van de bedoelde stof. Hij weet deze stof zoo bespottelijk goedkoop en solied aan te beve- len, dat men spoedig geneigd is deze van hem te koopen. H{j zegt den volgenden dag terug te zullen komen met nog meer goederen op zicht. Men moet de eerst aangeboden stof echter bij aankoop onmiddellijk betalen, om dat hij juist ook nog betalingen moet doen. Bedoelde persoon komt niet meer terug. Men blijkt later door hem te zijn bedrogen en min- derwaardige stof gekocht te hebben. Zaterdagavond werd alhier officieel ge- opend het lokaal voor de werkloozen. De voorzitter van het plaatselijk comity voor werkloozenzorg, Ds. van Dis, sprak, na dat hij in gebed was voorgegaan, naar aan leiding van Psalm 62 een openingswoord, daarbij wijzende op het stil zijn onder de kastijdende hand Gods en op de verplichting om elkander in dagen van moeite en druk te helpen. Een opwekkend woord werd gesproken door den heer S. van Ham, hoofd der Chr. school te Spui. De burgemeester, de heer Joh. de Feijter, hoopte op eendrachtige samenwerking. Nadat de heer J. de Pooter ook nog enkele woorden had gesproken, ging Ds. Tolsma voor in dankzegging. Het lokaal zal geopend zijn elken werk- dag vanaf 9.3011 uur en van 14 uur. (De Z.) In memoriam J. E. Blansaart. Toen wij kort geleden in ons blad melding maakten van het op handen zijnde zilveren jubileumsfeest der algem. zangvereeniging „Orelio" alhier, hetwelk mogenavond zou heb ben plaats gevonden, zal wel niemand zich verontmst hebben gevoeld door dreigende emstige gebeurtenissen die hun sombere scha- duwen vooruitwierpen. Doch toen wij in den loop van de vorige week vemamen dat de grijze leider van „Orelio" en .Concordia" weer door erhstige ongesteldbeid aan het ziekbed was gekluisterd, een ongesteldheid nog wel die synoniem was aan die van enkele jaren geleden, toen betrok in den engeren kring van vrienden en ,,vereerders" mogen wij nu wel zeggen meniger gelaat en men vroeg zich af: „Als dat maar goed afloopt?" En ziet, nauwelijks een week later ging de droeve mare door onze stad, dat de heer Blansaart het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld en werd gistermiddag allerwege met ontroe- ring kennis genomen van zijn toch nog on- verwacht heengaan. De mensch wikt, God beschikt! Met buitengewone droefheid is deze tijding vooral ontvangen door diegenen, welke hem naast den engeren familiekring het naast stonden, n.l. de besturen en werkende leden van „Concordia" en „Orelio". Het is dan ook een onbegonnen werk de bijzondere verdien- sten van den geachten overleden dirigent voor deze vereenigingen naar waarde te schatten. ..Concordia" zoowel als ..Orelio", het was een deel van zijn de laatste jaren bijna uit- sluitend aan muziek- en zangstudie gewijd leven. Met voorbeeldigen ijver en energie heeft hij vooral de algem. zangvereen. .Orelio" weten op te werken tot de eerste onder de talrijke vereenigingen die deel uitmaken van den Zeeuwschen Zangersbond. Sedert eenige jaren kwam deze dan ook reeds uit in de hoogste eere-afdeeling en stfee- vast behaalde dit koor op de jaarlijksche con- coursen de allerschoonste lauweren en het was niet alleen .Orelio" maar in het bijzonder haar eminenten directeur Blansaart, die de buitengewone hoogachting, respect en bewon- dering afdwong van jury, bestuur en degenen die Orelio" den eerepalm betwistten! Maar vooral zijn eigen trouwe en ver- knochte leden die tegen den tijd dat het con- cours naderde geen repetitie zouden hebben verzuimd droegen hem, met het klimmen der jaren, steeds meer op de handen. Geen beter en onwedersprekelijker bewijs en getuigenis van hun hoogachting en liefde dan dit voor- jaar bij de viering van zijn 70sten geboorte- dag. En hij verdiende de algemeene sympathie! Nimmer kon men brj hem aan huis komen, of hij zat over zijn muziek gebogen. ,,Kijk eens", zoo kwam hij dan vaak zijn vertrouw- den uit „zang" of „muziek" tegemoet, ,,ik heb hier weer dit of dat, zou het gaan om dat dezen winter in te studeeren?" En dan liet hij er onmiddellijk zelfbewust en overtui- gend op volgen: „Als ze maar willen!En zoo is hij heengegaan! Niet, zooals hij op zijn 70sten geboortedag nog te kennen gaf met het voornemen „de lier aan de wilgen te hangen" bezield, maar, als een strijder in het harnas! Van zijn prille jeugd af was muziek en tooneel zijn ideaal en zijn successen met diverse zangspelen en voorheen met de Rede- rijkerskamer ,,De Herleving" staan alle Axe- laars nog volkomen voor den geest. iHij was ook eenige jaren directeur der muziekvereeniging „De Volharding" te Zaamslag. Een strijder die in een zestiental jaren tijds .Concordia" naast ..Orelia" tot steeds hooger plan heeft opgevoerd en op knappe en bezie- lende wijze geleid! Een man op de bres, on danks zijn zeven kruisjes. Een die niet ge- mist kan worden en die niet te vervangen is in Axel! Maar die toch heenging! Een dirigent van kwaliteiten! Hrj ruste in vrede! Optreden ..Hamionie" Oostburg. Op 29 dezer zal alhier in „het Centrum" conoerteeren de bekende ..Harmonie" van Oostburg (directeur de heer Schijve). Benoeming. De heer J. Koole alhier, onderwijzer uit Indie met verlof, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school aan de Nieuwe Haven te Middelburg. De kantoorbediende F. te Hulst, die eenigen tijd geleden werd aangehouden in verband met vermoedelijk gepleegde fraude, gepleegd bij het gemeentelijk gasbedrijf te Hulst, is in vrijheid gesteld. Muziekbond In de Zondagmiddag alhier gehouden na- jaarsvergadering van den Bond van Muziek- vereenigingen werden verschillende belang- rijke punten besproken. Zoo kwam o.m. aan de orde de vraag, of het gewenscht zou zijn de West Zeeuwsch-Vlaamsche Bond uit te breiden tot een Zeeuwsch-Vlaamsche of zelfs een Vlaamsche bond. In een volgende verga- dering zal na bespreking in de korpsen daar om trent een beslissing worden genomen. Ver der werd de instelling van een Bondskorps overwogen. Het bestuur zal de mogelijikheid nagaan en eventueel met voorstellen komen. De vereeniging te Hoofdplaat verklaarde zich bereid, het concours voor 1935 te orga- niseeren. (Br. Crt.) Gisteravond wisten we, dat „De Uiver" met zijn wakkere bemanning op de terugreis van Melbourne tot Parijs was gevorderd en daar ovemachten zou. Uit het verloop dezer terug reis blijkt, dat men hier en daar wachturen heeft moeten nemen, omdat men anders vol gens het vastgesteld programma te vroeg te Schiphol zou zijn teruggekeerd. Want dadr wachtte men het vliegtuig eerst hedennamid- dag 2 uur, en zou een vroegere komst de voorbereide glorierijke ontvangst in de war hebben gestuurd. Het was gister nevelig en zoo opperden we nog de mogelijkheid of mist de feestelijke ontvangst niet zou verstoren, maar vandaag blijkt die vrees ongegrond en schijnt het wel of ook de natuur met een vriendelijke najaars- zon wil medewerken aan de hartelijke ont vangst van de stoere mannen die den Neder- landschen naam en die der Nederlandsehe Luchtvaartmaatschappij tegenover de geheele wereld hoog hebben gehouden. En zoo'n stra- lend zonnetje bij een feestelijke gelegenheid, is van onschatbare waarde. Zij maakt de dag voor de deelnemers nog tot een bijzonder feest, en heden hebben op de reis naar, en het ver blijf op Schiphol en vermoedelijk ook op de thuisreis duizenden bij duizenden daarvan ruimschoots kUnnen genieten. Het was heden nog zoo'n nagekomen zomerschen dag. Op Schiphol. Zooals reeds gemeld, waren daar uitgebrei- de maatregelen voor de ontvangst genomen. En hedenmiddag had het geklop en gehamer voor het timmeren der tribunes, plaats ge- maakt voor het gezellig gegons der saamge- stroomde menigte. De uittocht uit Amster dam, ja, uit alle deelen van ons land, was reeds in den vroegen morgen begonnen. Amsterdam was in feestgewaad. Van de openbare gebouwen, in de winkelstraten in het centrum en de buitenwijken, was de na- tionale driekleur uitgestoken. Voor verkeer en personenvervoer waren de meest uitgebreide maatregelen getroffen. En dit bleek ook noo dig geweest te zijn, voor het verwerken der groote menigte belangstellenden. Onder de groote massa belangstellenden op Schiphol, treft men, behalve de offlcieele sprekers, ook tal van autoriteiten en hoog- waardigheidsbekleeders, onder wie de Minis ter-president, de heer Dr. H. Colrjn, die ge- woon als belangstellende gekomen is, ook de minister van Binnenlandsche Zaken de heer Mr. J. de Wilde, de oud-minister Van Dijk, het college van Burg, en Weth. van Amster dam enz. enz. De tribunes, die 50.000 personen plaats bie- den, geven aan het vliegveld ditmaal een bij zonder aspect. Het geheel vormt een machtig schouwspel. Luchtfestyn. Reeds omstreeks 11 uur begfmnen de- monstraties, waaraan ook werd fleelgenomen met de sierlijke Koolhoven-FK 46, bemand met den Zeeuwsch-Vlaamschen instructeur De Mul en zijn collega Postma. Deze de- monstreeren lessen en kunstvluchten. Voorts kwamen de vliegtuigen van het marinekamp De Kooy. Ook komen nog een aantal andere vliegtuigen, zoodat het publiek voorloopig goed wordt bezig gehouden. Daaraan werken ook krachtig mede de mu ziek van de Koninklijke Militaire kapel en de Amsterdamsche Postharmonie. De aankomst van Parmemtter, gezag-vcerder, Moll, eerste- officier, Vail Bruggen, radio-tele- grafist en Prins, boodwerktntg- kundige, met „de Uiver". Tegen den tijd dat het vliegtuig verwacbt werd, begon zich een zenuwachtige spanning van de menigte meester te maken. Af en toe blijkt uit de mededeelingen van den omroepeir, dat ,,de Uiver" te 12.29 vertrokken op zijn weg van Parijs naar Amsterdam uitnemend den weg weet! Een deining ging door de massa, toen men de machine boven Nederlandsdi gebied wist, want, nu zou het niet lang meer duren! Van minuut tot minuut wordt de spanning grooter. Ten slotte klinkt te 2 uur de sirene en uit honderden kelen klonk de kreet ,,Daar is't ie!" en, ja, daar kwam de trotsche vogel pijlsnel aansohieten. Nog enkele seconden, en dan daverden de motoren him lied van kracht en durf boven net veld en scheurden zjj, met het gejuich van de duizenden bij duizenden de lucht aan stukken. Tweemaal maakte het groote, glanzende vliegtuig met ingetrokken landingsgestel een eere-ronde boven Schip hol, daama werden de motoren stil gezet en daalde „de Uiver", welks landingsgestel zichtbaar was geworden, in prachtige gifr- vlucht op het grastapijt van Schiphol. De motoren worden nu weer aangezet en de machine taxiet naar het platvorm onder hot daverend geroep der menigte. Men kan nu de glundere gezibhten van be manning en passagiers, waarvan die heeren Gilissen en Dominie de gansche vlucht hebben meegemaakt, al duidelijk waamemen. Toen „de Uiver" tot rust was gekomen, klonk het gejuich der menigte aan tot een orkaan! Nadat zij waren uitgestegen, bleek het vler- manschap, de vier ridders in de Orde ran Oranje-Nassau, dat „de Uiver" op zulk eem schitterende wijze over drie werelddeelen naar het eindipunt hebben gebracht, zichtbaar onder den indruk van de grootsche ontvangst. Dat mevr. Parmentier met de 2 kinderen, mevr Moll, mevr. Prins, en de verloofde van Van Bruggen, mej. Geudeker voor verwelkomlng op het appyi waren, behoeft zeker niet ver- meld. Het weersjen tusschen deze 4 paren worde niet beschreven. Zij werden ook persoonljjk verwelkomd door Dr. Colijn. Dan begeeft zich het gezelschap de hee ren Gillissen en Dominie, wien ook een har telijke begroeting ten deel is gevallen, incluis naar het podium, waar de ordonnans-offl- cier van H.M. de Koningin, de eerste-lulte- nant Romer, de bemanning in een korte toe- spraak namens de Landsvrouwe gelukwenscht met haar behouden thuiskomst. Zijn incogni to ten spijt heeft ook onze minister-president alle vier krachtig de hand geschud, terwjjl ook de andere autoriteiten dit voorbeeld heb ben gevolgd. Inmiddels zijn reeds maatregelen genomen voor het uitladen van de post. De duizendkoppige menigte, die de woorden van den vertegenwoordiger der Koningin met groot enthousiasme had aangehoord, neemt weer een gepast stilzwijgen in acht als de ver tegenwoordiger der regeering, Z. Exc. Ir. J. Kalff, minister van Waterstaat, het woord neemt en het viermanschap hulde bracht voor hetgeen zij hebben verricht. Hierna volgden nog als spreker de burge meester van Amsterdam, Dr. De Vlugt; Jhr. Roell, commandant van het veldleger; de ge- neraal b.d. C. J. Snijders; Ir. J. F .Vogel, voor zitter van de Kon. Vereeniging voor de Lucht- vaart. Laatste spreker was de heer Ir. A. Wurfbain, voorzitter van het beheer der E L. M., op wiens verzoek werd gespeeld en gezongen ..Valerius Dancklied". Ten slotte verkreeg Parmentier het woord, die namens de geheele bemanning en passa giers dankte voor de bijzondere harteljjke ontvangst. Hij bracht dank aan H.M. de Koningin, voor de van Hare zrjde betoonde belangstelling, als- ook aan de regeering. Hij verklaarde dat de terugtooht is geweest een zegetocht. De be manning en passagiers hebben in hun ge heele leven nog niet zooveel hartelijkheid on- dervonden. Toch is het nog niet tot hun door- gedrongen, waarmede ze dit verdiend hebben. Van een enthousiast meeleven door duizenden getuigen echter den duizenden brieven en telegrammen die zij mochten ontvangen. Het bewijst ook het bestaan van een nationale eenheid en dat onze natie de luchtvaart goed gezind is. Uit deze belangstelling moet de K. L. M. kracht putten voor de verdere ontwik- keling van haar bedrijf. Parmentier verklaarde dat het voor de be manning een voorrecht is geweest door de directie voor dezen tocht te zijn aangewezen. doch dat iedere bemanning der K.L.M. even- goed de tocht zou hebben volbracht. H£ bracht hulde aan alien die er aan hebben meegewerkt en in het bijzonder aan den di recteur, den heer Plesman, die het initiatlef nam. Indien de K.L.M. hiermede ook de be- oogde economische voordeelen zal behalen, dhn eerst zal de tocht voor 100 geslaagd zijn. (Algemeene toejuichingen.) PROGRAMMA VOOR ZONDAG. K. N. V. B. Afdeeling IV. le klasse. Willem II—MW. BWNO AD. PSVJuliana. BleijerheideLONG A. 2e klasse A. ZeelandiaRiBC. Breda—TSC. DOSKOMiddelburg. AllianceTerneuzen. De BaronieVlissingen. 3e klasse A. AxelHulst. SluiskilBreskens. De ZeeuwenHoofdplaat. Terneuzen 2Vlissingen 2. 3e klasse B. Goesche BoysZeelandia 2. Middelburg 2Goes. ROSZeeuwsche Boys. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C Hoofdplaat 2Schoondijke. BiervlietGroede. OostburgSasput. 2e klasse D. Breskens 3Oostburg 2. NieuwvlietSOD.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2