ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9225 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 74e Jaargang Aankondiging. voetpaden. Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen Buitenland NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnec Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Nenzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen bfl vooruitbetallng. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SAN'DE G1KO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per '5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitga\e. DIT BEAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TEH NHUKEN, maken bekend, dat bet verzoek van P. VERHAGE te Ter Neuzen, om op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie L, no. 2368 een slagerij te noogen oprichten door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 19 November 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZTNGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLiAG brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Woensdag 28 November 1934, vanwege de gemeente een algemeene op- neming zal worden gehouden vein de Baamslag, 19 November 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEUTER Pzn., Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. TWEEDE RAMER. Vergadering van Dinsdag. Btj de voortgezette behandeling van hoofd- Btuk III (buitenlandsche zaken) der jrijks- begrooting voor 1935 bespreekt de heer Bie- rema (lib.) de toetreding van Rusland tot den Volkenibond. Voor Nederland hadden hier geen aentimentsoverwegingen moeten gelden. Ten opdchte van de uitlating van minister Bald win verklaart spreker, dat wij moeten volhar- den bij onze zelfstandigheidspolitiek. De heer Kupers (s.d.) vraagt meer steun voor de Nederlandsche vereenigingen in Diritschland. De heer Wijnikoop (comm.) oefent kritiek ult op de houding der Nederlandsche delegatie in zake toetreding van Rusland tot den Vol- kenbond. De heer Zandt (St. Geref.) oonstateert de onmacht van den Volkenbond, waar Gods woord vreemd aan is. OALAMITEUZE POLDERS IN ZEELAND. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een sup- pSetoire waterstaatsbegrooting 1933, waarbij o.m. op den post bijdrage in het tekort der uitgaven zeewering en oeververdediging van de calamiteuze polders in Zeeland, 40.000 meer wordt gebracht, waardoor deze post wordt uitgetrokken ten bedrage van 170.000. Na de indiening van een vroegere supple- toire begrooting, waarbij een vermindering van bedoelden post met 270.000 werd voor- gesteld, bleek dat ten laste van dit artikel nog een betaling moest geschieden, welke niet kon worden voorzien. Als voorloopige bijdrage in bet tekort der uitgaven voor zeewering en oeververdediging van den calamiteuzen Wil- lem Annapolder moest nl. nog een bedrag van 61.926 beschikfbaar worden gesteld, waar door het op bet artikel na bovenbedoelde ver mindering nog overblijvende bedrag dreigde te worden overschreden. Vandaar dat nu nog f 40.000 wordt opge- bracht. 0IT DEN V1UJZINNIG-DEMOCRATISCHEN BOND. De afdeeling Purmerend van den vrijzinnig- democratischen bond kan zich niet langer ver- eenigen met de wijze, waarop de tot deze partij behoorenide Ministers van Onderwijs en Financien de vrijzinnig-democratische begin- selen verzaken. Op de laatste algemeene ledenvergadering van de afdeeling is de vol gende motie aangenomen: De afd. Purmerend' enz., constateert, dat de besluiten, welke door de regeering op initia- tief en/of met verantwoordelijkheid van de in deze regeering zitting hebbende ..vrijzinnig- democraten" Mr. Marcbant en Mr. Oud ge nomen worden, zoozeer indruiscben tegen onze beginselen, in democratisohen als in vrij- zinnigen zin, dat deze gedragslijn voor onze afdeeling niet langer aannemelijk is; draagt dientengevolge bet bestuur op, die maatregelen te treffen, welke noodig zijn om als afdeeling uit den bond te treden; besluit deze motie ter kennis te brengen van het partijbestuur en van alle bij den bond aan- gesloten afdeelingen. PRIJSVERLAGING VAN BLIRVLEESCH. Van 35 cent op 25 cent per K.G. Met ingang van Maandag 26 November zal de prijs van de blikken rundvleesch, welke door de Nederlandsche Veehouderij Oentrale bescbikbaar worden gesteld, aan daartoe aan gewezen groepen, worden verlaagd van 35 cents tot 25 cents per K.G.-blik. Proeven worden genomen om voor den komenden winter naast de blikken rundvleesch een nieuw product voor dezelfde groepen be scbikbaar te stellen: gehakt in blik, bestaan - de uit rund- en varkensvleesch en bevattende een belangrijke hoeveelheid vet. De prijis hiervan zal 35 cent per K.G.-blik bedragen. Tot nu toe kon bet vleesch in blik verkre- gen worden door de navolgende groepen van personen: 1. steuntrekkenden en armlastigen; 2. personen, die naar het oordeel van het bestuur der gemeente, waarbinnen zij woon- achtig zijn, een inkomen genieten, hetwelk in bet algemeen ten boogste gelijk te stellen is met dat, hetwelk door steuntrekkenden wordt genoten; 3. personen, die als mijnwerker in de steen- kolenmijnen werkzaam zijn; 4. gestichten, waar uitsluitend of nage- noeg uitsluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instellingen van wel- dadigheid worden verpleegd; 5. vereenigingen of andere licbamen met een liefdadige doelstelling voor gebruik bij de gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijg- baar te stellen warme maaltijden; 6. diaconieen en instellingen met liefdadige doelstelling, ten behoeve vein door deze lichamen ondersteunden. Deze categorieen kunnen bbkvleescb blij- ven betrekken. Voorts zal er toe worden overgegaan het vleesch in blik bescbikbaar te stellen voor de in werkverschaffing te werkgestelden, voor landarbeiders en tevens in ruimere mate voor de grootere gezinnen. DE CRISISREGELING VOOR AARDAPPELEN. De centrale van vereenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruithandel heeft zich tot Minister Oolijn gewend met een uit- voerig adres, betreffende de crisisregeling voor aardappelen, waarin met groote klem wordt aangedrongen op buitenwerkingstellmg van deze aardappelenregeling tot op bet moment, dat zulk een regeling gezegd zal kunnen wor den, dat zij inderdaad noodzakelijk is. Gezien het feit, dat de oogst van vroege aardappelen in bet buitenland een zeer goed afzetgebied heeft gevonden voor loonende prij- zen, waardoor in tegenstelling met het vorige jaar de najaarsmarkt niet door een overschot gedrukt werd, en op grond van de verwachtin- 10) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) Vervolg. Ik was juist tot deze gezonde oonclusie gekomen, toen ik door het open venster zag, dat een mooie limousine op ons huis aan- atuurde. „Daar is Ritchie", zed ik. „Ik ga even zien, wat bij er van zegt". Maurice maakte geen aanstalten, om op te staan. Tk zal wachten, om zijn uitspraak te booren". Ik voelde opnieuw neiging, om zijn ooren te wasscben, maar ik troostte mij met de ge- dachte, dat het moigelrjk slechts een uitgesteld gemoegen was. Ik verliet de kamer en sloot de deur achter mij. Ik ontmoette den dokter in de bal. Een grijzend man van ongeveer vjjftig jaar met glad geschoren gelaat en def- tig, docth vriendelijk voorkomen. Hi} kwam naar mij toe en schudde mijn band. „Goeden morgen, mijnheer Nortbcote," sprak bij. ,,Ik hoor tot mijn spijt, dat uw huisknecht ziek is; zeker een uitstekende dienaar, niet waar?" „Ja", zed ik. „Milford is in zijn soort onbetaalbaar. Wilt U mij maar volgen, om hem te zien. Ik vrees, dat hij er zeer sleebt aan toe is". Ik ging hem voor langs de steenen trap en wij kwamen samen de kamer binnen. Zooveel is zeker, dat Milford er nog slechter uitzag dan zooeven. De aderen op zijn grauw gelaat waren gezwollen en zijn lippen rekten zich van pijn. Ritchie stapte direct naar het bed, toen bij zag, dat de patient zich beleefd- heddsbalve wilde oprichten. „Neen, neen", zei hij vriendelijk. „U moet stil blijven liggen". gen voor den oogst van late aardappelen, ge- combineerd met de aardappelprijzen en de al gemeene verwachtingen van den handel, wer- den voor 1 Augustus tot den minister van Economische Zaken zeer dringende verzoeken gericht om altbans voorloopig geen regeling voor aardappelen af te kondigen en in afwach- ting van de voor de producenten zich gunstig ontwikkelende prijzen zich te bepalen tot een deskundige voorbereiding van een regeling voor geval daaraan later behoefte mocht blij- ken te bestaan. Desniettegenstaande op 1 Aug. in werking getreden met alle bezwaren hieraan verbonden, waarbij met name onvol- doende controle in de productiegebieden en talrijke ontduikingen mogen worden gememo- reerd. De heffing van 1 per 100 K.G. aardappelen d.w.z. op een product van essentieele betoeke- 1 nis voor de Nederlandsche volksvoeding, wordt voor een groot gedeelte opgeslokt door de i kosten aan de uitvoering der regeling verbon- den. Door deze heffiBg worden de aardappel- j prijzen met omstreeks 30 pet. verhoogd, de goedkoopere soorten zelfs nog met een hoo- ger percentage. Een en ander beeft een zeer belangrijke daling der consumptie tengevolge gebad. Indien men blertegenover stelt, dat de aardappelverbouwer zelf slechts een betrekke- lijk gering deel ontvangt van den steun, welke hem door middel der heffing was toebedacht en de bandel zwaar gebukt gaat onder de talrijke en noodeloos ingewikkelde administratieve be- slommeringen en niet bet minst onder de un- faire concurrentie, welke voortvloeide uit de ontduikingen, komt men tot de conclusie, dat de regeling zoowel voor consument als voor producent, alsook voor den bandel in aard appelen als uitermate noodlottig dient to wor den bescbouwd. Het adres wjjst er voorts op, dat het index- cijfer voor aardappelen, maandelijks gepubli- ceerd door bet ministerie van Economische Zaken en gebaseerd op de vooroorlogsche prij zen over jaren 1910-1914 100 bedraagt: Augustus 1934 168 September 1934 164 October 1934 145 De basis der landbouwcrisispolitiek is steeds geweest te tracbten den producent de voor oorlogsche prijzen te bezorgen. Het adres be- roept zich voorts op de passage in de Troon- rede, waarin gesproken wordt over de crisis- regelingen, en consfateert, dat de toezegging uit de Troonrede ten aanzien van de aard appelen wacht op bet oogenblik, waarop zij zal worden gestand gedaan, Na ruim drie maanden van goed bedoelde en geduldige voortgezette pogingen om tot overleg op redelijken grondslag te geraken, is men tot de slotsom gekomen, dat deze pogin gen afstuiten op den onwil om tot overleg de gelegenheid te geven. Een dringend beroep wordt gedaan op den minister en op de volks- vertegenwoordiging om in bet belang van alle betrokkenen en van ons volk ten aanzien van dit ver-reikende vraagstuk een bevredi- gende oplossing te verkrijgen door buitenwer- kingstelling van deze aardappelsteunregeling tot op bet moment, dat deze strikt noodzake lijk mocht blijken. Tusschentjjds zou een betere regeling kunnen worden voorbereid. Mocht aldus adr. dit beroep de ge- wensehte uitwerking missen, zoo overweegt de Centrale stappen te ondememen in een richting, in welke men niet dan ongaame zich zou bewegen. DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE. De Nederl. Vechouderij-Oentrale deelt ter voorkoming van misverstand mede, dat de de- finitieve toewijzing van kalveren nimmer lager zai kunnen zijn dan de voorloopige toe wijzing, met dien verstande, dat deze defini- tieve toewijzing, ten aanzien van de veehou- ders, wien voor 1934 twee of meer vaars- kalveren en ongeregistreerde stierkalveren Toen nam hij een stoel en begon, terwijl bij de oogleden onderzocht en den pols voelde, eenige vragen te stellen. Zijn gelaat stond zeer emstig. „Ik vrees, dat U iets beeft gegeten, dat U emstig in de war heeft gebracht", zei hij ein- delijk. Milford lag acbterover- op zijn kussen en vertrok zijn lippen langzaam been en weer. „Zou ik dood gaan, mijnheer?" fluisterde bij. „Geen kwestie van „goede vriend", zei Rit chie met een bemoedigend glimlaobje. .Bin nen een week of zoo zullen wjj U weer gebeel opgeknapt hebben. Op bet oogenblik echter moet U zeer stil blijven liggen en precies dloen, wat U gezegd wordt. Ik zal direct een verpleegster bij U zenden en vanmiddag kom ik zelf nog even kijken". Milford maakte een zwak gebaar alsof bij tegen een dergelijke luxe pratesteerde. ,,Ja, dat komt best in orde, Milford", zei ik. „Je moet nu maar alles doen, wat de dokter zegt en je over het huishouden niets aan trekken." Met een flauw glimlachje dankte bij mij en nadat wij hem goed hadden ondergestopt verlieten wjj het vertrek. Zoodra wij de trap op waren en in de gang stonden, richtte ik mij tot Ritchie. „Nu", zei ik, „wat denkt U, dat het is?" „Het is", sprak Ritchie kalm, „een geva! van vergiftiging. VI. Ik vfreet niet waarom ik verschrikt een stap achteruit deed maar bet laatste woord van Dr. Ritchie deed mij rillen. Vergiftiging", riep ik. ,,Bedoelt U, dat Milford opzettelijk vergif'tigd is?" Ritchie fronste zijn voorhoofd. „Dat kan ik niet zeggen. Het is een eigenaardig ge val, maar bet is buiten elken twijfel, dat bij lijidt a an de gevolgen van een of anderen vorm van vergiftiging". „Wat moeten wij doen?" vroeg ik. ,3et eenige", zei Ritchie, „wat op 't oogen- hiik te doen stajat, is een sterk braakmiddel werden toegewezen, grootendeels booger zal zijn dan de voorloopige toewijzing. Ten aanzien van de houders wien voor 1934 geen of een kalf werd toegewezen, terwrjl is vastgesteld dat bun bij deze voorloopige toe wijzing direct 1 kalf kan worden toegewezen, zal bet definitief toe te wijzen aantal kalve ren in het algemeen gelijk zijn aan bet aantal dat voorloopig werd toegewezen. Hierbij dient echter in aanmerking genomen te wor den, dat voor geheel Nederland de definitieve toewijzing 1935 ten opzichte van de toe wijzing 1934 een beduidende beperking zal inhouden. Tevens dient wel in acht genomen te worden, dat bet verleenen van deze voor loopige toewijzing uit den aard der zaak niet inhoudt dat kalveren, die het betreffende ge- wicht te weten 60 K.G. voor stierkalveren en 100 K.G. voor vaarskalveren hebben bereikt, in afwachting van de definitieve toewijzing zonder identiteitsbewijs aangehouden zouden mogen worden. DE STEUN AAN DE KLEINE VISSCHERIJ. De imverkingtreding der maatregelen tot steun aan de garnalenvisscherij, de oester- en mosselteelt. In den loop van deze week kan de inwer- kingtreding tegemoet worden gezien van de maatregelen, strekkende tot steun aan de oester- en mosselbedrijven, de garnalen visscherij en aan den bandel in oesters, mos- selen, en gamalen. Afgekondigd zullen worden de volgende Kon. besluiten: bet Consumptie-Garnalenbesluit 1934 I; het Crisis-Oesterbesluit 1934 I; bet Crisis- Mosselbesluit 1934 I. De door den minister van oeconomische zaken op grond van deze besluiten te nemen beschikkingeh zullen eveneens dezer dagen in de Staatscourant verscbijnen. De maatregelen welke nog slechts een begin vormen van een reeks van maatregelen tot steun aan de visscberijbedrijven, bestaan eens- deels in het organiseeren van de belangheb- benden bij de Nederlandsche Visscherijcentrale anderdeels in bet vaststellen van minimum- prijzen in acht te nemen bij den verkoop der producten naar het buitenland en/of bij den afzet in het binnenland. Wat oonsumpttegamalen betreft, zullen in hoofdzaak de volgende be- palingen gelden: 1°. de aanvoer van consumptiegarnalen, het doen pellen van consumptiegarnalen, zoo- mede het in den handel brengen en expor- teeren daarvan is slechts toegestaan aan hen die als georganiseerde zijn aangesloten bij de Nederlandsche Visscherijcentrale; 2°. gamalenvisschers zullen de door hem gevangen gamalen niet mogen afleveren dan tegen door den Minister vast te stellen mini- mump rijzen; 3°. gamalenpellerrjen en gamalenexpor- teurs zullen de gamalen slechts in den ban- del mogen brengen, respectievelijk exportee- ren, indien zij in bet bezit zijn van een ver- gunning; aan de afgifte van deze vergunning zijn voorwaarden verbonden o.a. het naleven van de door den Minister ten aanzien van af- name en verkoop gestelde minimumprijzen, zoomede bij export het betalen van een ge- ringe heffing. Voor mosselen en oesters zijn bepalingen van de volgende strekking vastgesteld. Het uitzaaien en kweeken van mosselen, het visscben op mosselen en mosselzaad, het verhandelen van mosselen en mosselzaad, zoo mede het exporteeren van mosselen is slechts toegestaan aan georganiseerden bij de Neder- landsche Visscherijcentrale, die in het bezit zijn van een daartoe door of vanwege den Minister af te geven vergunning. Voor afgifte van de exportvergumning is ala voorwaarde gesteld het inachtnemen van een door den Minister te bepalen minimumprijs, zoomede betaling van een geringe heffing. Ook ten aanzien van bet kweeken, verhan delen en uitvoeren van oesters zijn bepalingen van gelijke strekking vastgesteld. Uit bet bovenstaan.de volgt dat ieder, die een van de hierbovengenoemde bedrijven uit- oefent, slechts dit bedrijf zal kunnen blijven uitoefenen, indien hij zich zoo spoeidig moge- lijk als georganiseerde aansluit bij de Neder landsche Visscherijcentrale, te 's Gravenbage en zoonoodig een aanvrage tot het verkrijgen van de benoodigde vergunningen indient. Voor de aansluiting zullen geen andere voorwaar den worden gesteld dan dat men het daartoe door genoemde centrale bescbikbaar gestelde formulier van aansluiting onderteekent en aan de centrale inzendt. De formulieren voor aansluiting en voor bet verkrijgen van vergunningen zijn verkrijgbaar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Be- zuidenhout 109, 's Gravenbage, zoomede bij de secretarie der volgende gemeenten: Voor garnalen; Breskens, Bruinisse, Stellen- dam, Den Helder, Ter Neuzen, Hellevoetssluis, Ouddorp. Texel, Amemuiden, Pemis, Goede- reede, Ulrum, Vlissingen, Veere, O. en W. Dongeradeel, Brielle, Brouwersbaven, Delf- zijl, Termunten. Voor mosselen: Bruinisse, Goes, Clinge, Ierseke, Hontenisse, Philippine, Tholen, Wie- ringen, Veere, Zierikzee, Den Helder, Harlin- gen, Graauw. Voor oesters: Ierseke, Bergen op Zoom, Tholen en Bruinisse. geven en hem warm bouden. Ik zend onmid- dellijk een verpleegster uit bet St. George- hospitaal met volledige instructies. Zelf kom ik tegen twaalf uur terug". Ik deed mijn best, het niet te laten bbjken, doch ik was gebeel van streek en kokend van woede. Zou het mogelijk kunnen zijn, dat Milford bet slachtoffer was geworden van een vrien- delijke attentie, welke voor mij bestemd was? Of bad men bet eeavoudige feit van zijn ge- hechtbeid aan mij, als een voldoende reden besohouwd, om hem uit den weg te ruimen Hoe bet ook zij, Ik nam mij vast voor om, zoodra de gelegenheid zich bood, bet den aan- legger van dezen misluikten aanslag duur betaald te zetten. Ik geleidde Ritchie naar de bal, waar wij bet geval nog eens bespra- ken. Ik kon zien, dat de goede man ontdaan was over de ongewone verschijnselen, die bet kenmerkten. Doktoren zien in bun dagelijk- scbe praktijk soms vreemde dingen, maar een huisknecht in een villa van Park-Lane aan te treffen, die symptomen vertoont van moed- willige vergiftiging is wel meer dan voldoen de, om bun benijdenswaardage gelijikmoedig- heid aan het wankelen te brengen. Hij weerbield zich, mij op den man af te vragen, of ik eenige verdenking koesterde, doch ik voelde, dat de vraag op zijn tong lag. Ik veronderstel, dat hij het best oordeelde, om onder deze omstandigheden, het verdere ver- loop af te wachten. Tegen den middag kom ik terug", zei hij eindelijk, terwijl bij zijn jas aantrok en zijn hoed nam. „Zeer goed"; antwoordde ik; „ik zal hoogstwaarscbijnlrjik thuis zijn, doch zoo niet, dan bel ik U even op, om uw bevinding te hooren", Toen liet ik hem uit. Nadat ik de deur achter hem had gesloten, stond ik een oogenblik in twijfel stil, in de bal. Ik was het met mijzelf niet eens, of bet aan- bevelenswaardig was, Maurice te vertellen, wat ik had vernomen, of hem eenvoudig te zeggen, dat Milford emstig ongesteld was. Mijn insttnetmatig wantrouwen tegen den DE NIEUWE BELGISGHE REGEERING GEVORMD. In de onderbandelingen voor het samen- stellen van de nieuwe regeering heeft zich Maandagavond laat nog een coup de theatre voorgedaan. Toen alles bijna reddeloos ver- loren scheen, heeft zich een liberale delegatie, bestaande uit de ministers van staat Fran- qui, Max, Devize en Janson, naar de woning van den kabinetsformateur Theunis begeven en anderhalf uur met hem geconfereerd. Na dit onderhoud ging Theunis naar het konink- lijk paleis te Laeken, vanwaar hij ca. half twaalf terugkeerde. Hij deelde ons onmid- dellijk mede dat een accoord was bereikt en de nieuwe regeering samengesteld was als volgt; Eerste minister zonder portefeuille Theunis (katholiek), minister zonder portefeuille Francqui, minister van buitenlandsche zaken 'Hymans, minister van landsverdediging Devize, van justitie Bovesse, alien liberaal; minister van binnenlandscbe zaken Pierlot (katb.) minister van onderwijs Hiemaux, van financien Gutt, beiden liberaal, van open- bare werken, landbouw en middenstand van Cauwelaert, van arbeid en sociale voorzorgen Rubbens, van oeconomische zaken van Isac- ker, van transport en P.T.T. du Bus de War- naffe, kolonien Charles, alien katholiek. Het kabinet-Theunis bestaat dus uit 7 katholieken en 6 liberalen. De officieele benoeming van de nieuwe ministers zou hedenochtend in den Moniteur Beige verschijnen. LASTIGE SCHIPPERSKUNST. De schippers in de politiek van Europa heb ben het schrijft de N. R. Crt. druk met schipperen. Aan alle kanten loeren zicbtbare en onzichtbare klippen, en er staat een zware deining. Men kent de gevaren, dat is een, jongen man bebield ten slotte de overhand en ik be sloot, dat ik altbans voor het tegenwoor- dige een bescheiden stilzwijgen zou hand- haven. Het kon onder de gegeven omstandig heden geen verwondering wekken, dat ik tegenoveriedereen en alles achterdocht koes terde. Toen ik de eetkamer binnemkwam, groette Maurice mij met een gerekt, ,,Wel?" ..Ongelukkig is bet juist dat, wat Milford niet is; hij is er beroerd slecht aan toe", zei ik kort en onvriendelpk. ,,Wat scheelt er aan?" vroeg bij. Ik sohudde mijn boofd. „Ritcbie weet bet niet", antwoordde ik met een koelheid, een Ananias waardig. ,,Hij denkit, dat bet een kwestie van eenige weken is. Er komt een verpleegster, om hem op te passen". Maurice geeuwde. ,,'t Is beroerd lastig voor je", merkte bij op. ,,Ja", zei ilk, nu iets vriendelijker, „ik denk dat ik een anderen huisknecht zal huren". Ik had genoeg van Nortbcote gezien, om te weten, dat indien ik er prijs op stelde mijn Identiteit, of liever de zijne, te bewaren, ik mij wachten moest voor uiterlijke vormen van sentimentaliteit. „Weet je wat je moet doen", zei Maurice, „ga maar met mij mede naar het verhuurkan- toor van Seagrave. Ik moet in de buurt van Hannoversquare een boodscbap doen en dan kunnen wij daar even aanloopen en dat met- een in orde maken. Zij hebben daar steedis een aantal fatsoenlijke sollicitanten in hun boeken staan". Dit denkbeeld kwam mij zeer verstandig voor en ofschoon ik gebeel instemde met bet wantrouwen van Nortbcote ten opzichte van zijn neef, gevoelde ik geen lust nu met hem te twisten. Dat was een luxe, die ik moest uitstellen tot ik vasteren grond onder mijn voeten bad. ,,'Zeer goed", zei ik. Binnen een minuut ben ik klaar. Ik moet even naar boven, eenige papieren wegsluiten". „In orde", teemde bij, „maar blijf niet te lang weg". In niet al te aangename stemming ging ik de trap op. Open gevaar kan ik met kalmte tegemoet zien, maar dit geheimzinnige sluip- moordenaarssysteem begon op mijn zenuwen te werken. Ik begreep nu, waarom Nortbcote tot zulk een wanhopigen stap was overge gaan, en ik vervloekte mijn dwaasheid, dat ik geen vollediger uiteenzeitting van hem had verlangd, alvorens de zaak te beklinken. Het was zeer duidelijk: Hij wenschte, dat ik ver- moord zou worden, am zichzelf aldus voor altijd aan het gevaar te onttrekken, dat boven zijn hoofd hing. Trouwens bij kon zelfs alles gelogen hebben! Ik dacht er echter niet over om mij nu aan het avontuur te onttrek ken. Ik was besloten de geheele gescbiedenis voor mijn eigen voldoening af te wikkelen. Ik heb er een emstig bezwaar tegen, ver- moord te worden, zelfs bij vergissing, in plaats van iemand anders, en het was mijn vurigste wenscb, dat bezwaar met alle mij ten dienste staande middelen aan mijn onbekende tegen- standers duidelijk te maken. Bovendien was Mercia er nog. Wat zij eigenlijk met die bende te maken bad, kon ik niet zeggen, maar gelijk de held in een tooneelstuk, was ik er ten voile van verzekerd, dat het daar geen plaats voor baar was. Ik scbilderde haar in een ge heel versehillende omgeving, hetgeen een aangename verpoozing voor mijn gedachten was, die mijn stemming weer gebeel in orde bracht. Op eens drong het tot mij -door, dat ik eigenlijk naar boven was gegaan, om het notitieboekje van Nortbcote te halen. Ik bad hem beloofd, gevolg te geven aan de afspra- ken, welke bij voor de eerstvoigende dagen had gemaakt en ik wilde zien, of er ook aan- teekeningen in stonden voor dezen middag. Toen ik het blad opensloeg, vond ik notities: een, dat ik om 12,30 bij zijn kleermaker in Saokvillestreet zou komen en de andere, een vergadering van directeuren der London General Traffic Compagny in het Cannon- street-Hotel na de lunch. Geen van beide bezoeken kwamen mij zeer belangrijk voor, maar aangezien ik niets anders te doen bad, besloot ik ze beiden waar te nemen. Ik was zeer nieuwsgierig naar de particuliere aan- gelegenheden van Nortbcote geworden. (Wordt vervolgd,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1