ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9224 MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton De man van Nergenshuizen EERSTE BLAD TER NEUZEN, 19 NOVEMBER 1934. SAS VAN GENT. COURANT m.-m -<ncn Voor elken rege ABONNEMENTSPRUS: Binnec Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen bfl vooruitbetaling. Ultgeetster: Firma p. J. VAN DE SANDE GIRO 88150 TEUEFOON No. 25. ADVERTENTISN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elk en regel meer 0, KLEINE ADVERTENTIBNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliohd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermlnderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrifgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSOHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VOORBEREIDING VOOR DE TERUG- KOMST VAN DE UIVER. Cijfers die spreken. Wij vememen de volgende bijzonderheden omtrent de buitengewone politiemaatregelen, die zijn getroffen om een vlotte verkeersrege- ling te waaiborgen en waarbij het tot groote aamenwerking is moeten komen tusschen verschillende randgemeenten en politie-orga- nisaties. Op het vliegveld Schiphol staat de politie onder persoonlijke leiding van den waarne- mend hoofd-commissaris, den heer J. W. Haarman. Hier heeft de commissaris de be schikking over 6 hoofdinspecteurs, 17 inspec- teurs, 16 brigadiers, 320 agenten te voet, 10 Amsterdamsche politieruiters, 40 bereden marechaussees, 80 man rijksveldwacht en 100 man K.L.M.-personeel. Burgemeester Slob van Haarlemmermeer heeft voor de ordemaatregelen op de verschil lende wegen de beschikking over de politie van zijn eigen gemeente en verder over 100 man rijksveldwacht, 100 bereden marechaus sees en 200 man politietroepen. Voor de afzetting in den namiddag, op het Museum ter re in te Amsterdam, heeft commis saris H. I. de Jong de beschikking over 2 hoofdinspecteurs, 11 inspecteurs, 150 agenten te voet en 27 ruiters. Commissaris D. Dijkstra heeft bij het Carl- tonhotel de leiding en heeft de beschikking over 2 inspecteurs, 2 brigadiers en 24 agenten. De feeststoet wordt begeleid door 12 politie- motoren met zijspan. In de Ringvaart varen een politiaboot en een politiebarkas. Aan de verschillende bureaux in de binnenstad bevin- den zich reserve-detachementen. Aan de spoor- en tramwegstations is extra-toezicht. De gemeentepolitie van Nieuwer-Amstel en Aalsmeer heeft ook groote versterking van rijkspolitie, terwijl bij de pontonbruggen het militaire personeel uit Dordrecht aanwezig is en ook een aantal manschappen van de genie zijn ter assistentie aanwezig. NOTARIEEL EXAMEN. BRUSSEL IN HET DONKEB. Een eigenaardige staking vond Vrijdag- avand te Brussel plaats. Brussel heeft zich nl. voor een groot gedeelte zelf in de duister- nte gedompeld. Als protest tegen de hooge electriciteitstarieven zijn talrijke handelaren er toe, overgegaan geen electrisch licht te ge- bruiken. Haast nergens in de stad brandden nog de licMreclames, groote magazijnen en winkels waren slechts gedeeltelijk verlioht. even als de gevels der bioscopen. Ook talrijke particulieren namen aan de staking deel. Men aag weer de laagvergeten petroleumlampjes en zelfs kaarsen. De staking was vrij alge- meen. GROOTE OVERWINNING VAN PARAGUAY. De Paraguiayaansche minister van Oorlog deelt mede, dat de troepen van Paraguay de stad El Carmen veroverd hebben, waarop ver- scheiden Boliviaansche regimenten in de pan Bijm gehakt en de vijandelijke generale staf alsmede 7000 Bolivianen gevangen genomen werden. HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. De rijksambtenaren, leeraren en onderwij- zers hiei ter stede vergaderden op Zaterdag 17 November 1934 in hotel du Commerce al- hier, ter bespreking van de door de regeering voorgenomen herclassiflcatie. Ruim een 60tal personen waren aanwezig, terwijl nog van velen bericht van verhindering, tevens inhou- dende belofte van medewerking, was ingeko- men. De heer Ir. Westerhof leidde de besprekin- gen in, waarna een geanimeerd debat ont- stond. Eenstemmig was men van oordeel, aan de hand van verschillende cijfers, dat een plaatsing van Ter Neuzen in de 3e salaris- klasse een onbillijkheid zou zijn. Evenmin vond een classiflcatie, waarbij bet loonpeil tot basis is genomen eenige verdediging. De meerderheid der vergadering meende de be- strijding van dit laatste aan hun organisaties en vakcentrale's, welke vertegenwoordigd zijn in bet georganiseerd overleg, te kunnen over- laten. Over de wijze van ageeren tegen de regeeringsplannen en of al dan niet tegen de herclassificatie in het algemeen of alleen ten aanzien van Ter Neuzen in bet bijzonder moest worden geadresseerd, waren oorspron- kelijk de meeningen sterk verdeeld. Ten- slotte werden met algemeene stemmen aan- genomen de uit de gedachtenwisseling ont- stane voorstellen om zich met een adres te wenden tot den Ministerraad en de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg en zich daarbij uit te spreken tegen de herclassifica tie als ondeugdelijk bezuinigingsobject en tegen de plaatsing van Ter Neuzen in een iagere klasse als onbillijk. In een toelichting zal die onbillijkheid worden aangetoond. Aan de besturen van de belanghebbende organi saties zal een afschrift van het adres met de toelichting worden verstrekt. Met groote meerderheid besloot de verga dering het adres door zooveel mogelijk be- langhebbenden te doen teekenen. Voor de uitvoering van deze besluiten be- noemde de vergadering een Comite van Actie, bestaande uit de beeren: Horensma, Lam- brechtsen van Ritthem, Lankamp, Noordijk, Ir. Stelling, Ir. Westerhof en De Vries. Van ieder aanwezige werd een bijdrage ge- vraagd in de kosten der actie. Een eventueel overscbot zal worden afgedragen aan bet plaatselijk Crisis-comite. De leider der vergadering sprak tot slot zijn voldoening er over uit, dat, ondanks het aanvankelijk verschil van inzicht, men tot een eenstemmig besluit kon komen. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 9) (Vervolg.) Een ontbijt, z»oals ik genoten had, brengt iemand gemakkelijk tot overpeinzing en het is dus nauweiijiks te verwonderen, dat mijn ge- dachten plotseding naar de opwindende ge- beurtenissen van den vorigen avond terug dwaalden. Door de kronkelende wolkjes van mijn sigaar been, scheen het mooie, bedroefde geizichtje van mijn verbazingiwekkende be- aoekster voor mijn oogen op te rijzenMet een soort weelderige blijdschap herhaalde ik haar naam „Mercia Solano". Hij paste ver- wonderlijk goed bij haar. Een naam van mu- ziek en kleur, vermengd met een zekere onbestemde droefheid. Wie kon zij zijn en welk leelijk hoofdstuk uit het verleden van Northcote kon aanleiding zijn, tot hetgeen aich dezen nacht had afgespeeld? Dat hij niet alleen dit meisje had te vreezen, haidden haar eigen woorden duidelijk kenbaar ge- maakt. Buitendien kon ik mij niet indehken dat Northcote voor een vrouw op den loop zou gaan, al had hij haar nog zooveel onrecht aangedaan. Ik rakelde mijn geheugen op, om een of meer mogelijkheden te vinden, die het gebeurde van den vorigen avonid zouden kunnen verklaren. In de eerste plaats haar verwijzing naar Guarez; maar wie was die Guarez? Opnieuw was ik nieuwsgierig te weten, of hij die man was, die zich tusschen de heesters aan den overkant schuil hield Het verwonderde mij, dat hij zijn kans niet had waaTgenomen, om mij een kogel te logeeren te geven. En wat was ook weer de eervolie titel welke zij mij gaf? De Satyr van wat ook weer? o ja, Cuiebra, als ik het goed onthouden heb. Voor den duivel, waar lag dat Cuiebra? De naam kwam mij bekend voor, maar hoe ik ook mijn hersens inspande Ik was niet in staat het ergens te plaatsen OMHOOGGEVAREN Het voor Ter Neuzen bestemde Engelsche stoomschip ,,Ghatwood" geladen met kolen is gisteravond bij het binnenloopen der Nieuwe haven op een der havenhermen omhoogge- loopen. Men slaagde erin het schip op eigen kracht vlot te brengen, waama het de reis heeft voortgezet. PETITIONNEMENT VOOR WERKLOOZENZORG. Op de lijsten van de Tern. Bestuurdersbond werd in deze gemeente door 3018 personen geteekend. Bovendien verwierf bet petition- nement 800 handteekeningen in de plaatsen Boschkapeile, Stoppeidijk, Hengstdijk, Osse- nisse en Kloosterzande. Voor het te 's-Gravenhage gehouden derde gedeelte van het notarieel examen is o.m. geslaagd de heer J. A. Vink te Axel. WAARSCHUWINGEN. In het Alg. Politiehlad maakt de commis saris van politie, afd. Centrale Recherche, te Rotterdam bekend, dat den laatsten tijd ad- vertenties worden geplaatst (vaak in provin- ciale bladen) door de Handelsmaatschappij J. Malais te Rotterdam, en een ondememing, werkende onder den naam Horlogerie Durand. In deze advertentie, waarin vaak een kin- derlijk eenvoudige prijsvraag voorkomt, wordt onder vermelding van alierlei bijzonderheden, die grootendeels in strijd zijn met de waar- heid, het goedgeloovige publiek in den waan gebracht, dat hier van een buitenkansje kan worden geprofiteerd. Het op goedkoope wijze verkrijgen van alierlei iirtikeleii, als pendules, hangklokken, luidsprekere.'.verrekijkers enz., wordt in het vooruitzich^ gesteld. Na stor ting van het gevraagde bedrag ontvangt men vaak met groote vert raging een artikel, dat van minderwaardige kwaliteit is en in het geheel niet aan de gewekte verWachtingen beantwoordt. Ook wordt gewerkt onder den naam Horlogerie Salora en Horlogerie Royal. De commissaris van politie te Maastricht vestigt in het Alg. Politiehlad de aandacht op de handelingen van den zich als kunstschilder uitgevenden Hongaar Etienne Paul Clausius, geboren te Czegled, 14 April 1911. Clausius organiseerde hier te lande tentoonstellingen van sohilderijen van Hongaarsche kunstschil- ders en deed het daarbij voorkomen, dat het een expositie betrof van werken van leden van den Budapester Kunstkring. De tentoon- gestelde schilderijen werden aangekondigd als werken van Hongaarsche meesters. Hij gaf voor, dat de auteurs van eenige dier werken professoren waren en noemde o.a. (als zoo- danig professor Mero en professor Csillay. Uit het te dier zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat een Budapester Kunstkring niet bestaat en dat Clausius eenvoudig moet worden besohouwd als een commissionnair in sohilderijen van Hongaarsche schilders, af- komstig van een te Budapest gevestigden kuristhandel, met welxen kunsthandel hjj echter zelf niet eens rechtsitreeks in relatie De voorstelling, als zouden Mero en Csillay professoren zijn, is bezijden de waarheid. Vastgesteld is geworden, dat de schilderijen tegen een veel te hoogen prijs worden te kooip aangeboden. (Is de bedoelde persoon dezer dagen reeds in Zeeuwsoh-Vlaanderen geweest? Wij ont- vingen althans in den loop der vorige week een dergelijk hezoek. Red. T. N. Ort.). De commissaris van politie te Schiedam maakt in het Alg. Politiehlad bekend, zulks naar aanleiding van de door den belangheb bende verspreide helriohten, dat zijn in de politiebladen verschenen waarsohuwingen be- treffende de financieele instellinigen Eigen Hulp", ..Onderlinjge" en ,,Vereenigde Spaar- briefbank", directeur M. v. Weerden, voorh. Boerhavelaan, thans Rotterdamsche Dijk 197, 2e etage te Schiedam van kracht blijiven. SMOIKKEEEN VAN SPIRITUS. Zooals onlajngs werd gemeld, is te Breskens aangehouden de IJm. 68, ook .Nelly ge- heeten, onder verdenking van smokkelarij. Er werd een kleine hoeveelheid smokkelwaar aan boord bevonden, doch men vermoedde, dat een groote hoeveelheid aan de Belgische kust over- boord was gezet. Later is bij inwoners van Cadsand een hoe veelheid spiritus in bussen opgespoord, die ze volgens him verkiaring aan het strand hadden gevonden. Die spiritus werd geborgen in de bewaarplaats van strandvonderijgoederen. Daar is thans 1500 liter spiritus opgeslagen. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft men getracht in deze in de kom der gemeente gelegen bewaarplaats in te breken. Doch de deur is blijkbaar te stevig geweest, al draagt die de sporen van de werktuigen der inbrekers. Als verdacht van die paging tot inbraak zijn te Oostburg gearresteerd een 5-tal personen, waaronder 3 Belgen. Deze zijn Zaterdag naar het huis van bewaring te Middelburg over- gebracht, om ter beschikking der justitie te worden gesteld. Men schrijft over deze zaak nog uit Brussel aan „De Telegraaf": Dezer dagen werden aan de Belgische kust bussen alcohol gevonden, die vermoedelijk af- komstig waren van een smokkelschip. Door het gerecht te Brussel werd een onderzoek ingesteld, waaruit reeds tal van bijzonderheden zijn gebleken die doen vermoeden, dat men hier met een groot opgezette smokkel-affaire te doen heeft. In het begin van deze maand vertrok uit Duinkerken de IJm. 68, ook „Nelly" geheeten, met aan boord 6000 liter alcohol van 96 Het schip zou de alcohol lossen op het strand tusschen Heyst en Knocke, waar hij door medeplichtigen in ontvangst zou worden ge nomen. Door het slechte weer kwam het schip enkele uren te laat op de overeenge- komen plaats. De bussen werden in netten gedaan en door roeibooten op sleeptouw ge nomen. Door den storm dreven echter vele van deze bussen af en spoelden te Zeebrugge en te Cadzand aan. De Nelly" blrjkt door de Nederlandsche douane te Breskens in heslag te zijn genomen, daar de papieren niet in orde waren. Het onderzoek wees uit, dat er verband bestaat tusschen deze affaire en een uitge- breide smokkelbende, die haar hoofdkwartier in Nederland zou hebben en die voor het meerendeel uit Nederlanders bestaat. Aangezien er op den alcohol van 96 die ongeveer frs. 4 per liter kost, een consumptie- taxe van frs. 30 en een douane-recht van frs. 33 per liter geheven wordt, zou er bij het slagen van de affaire voor een bedrag van frs. 4 millioen ontdoken zijn aan rechten. PLECHTIGHEID TE WESTKAPELLE. J.l. Vrijdag heeft te Westkapelle een huldi- ging plaats gehad, gewijd aan de nagedach- tenis van de gevallenen ter gelegenheid der mijn ramp op 14 December 1914, zijnde de luitenants ter zee Bruinsma en De Munck, kapitein Ockbuizen, torpedomaker-majoor Nijssen, korporaal torpedomaker Van der Knaap en matroos le klasse Francoois. Daarbij waren verschillende autoriteiten tegeniwoordig. o.m. ook een broeder en een zoon van den gevallen luitenant Bruinsma. Door den voorzitter van het marine- pensioenfonds, den kapitein ter zee buiten dienst J. J- de Jager, werd bij bet graf der herdachte marine en legermannen een rede gehouden, waarin hij bulde bracht aan den moed en zelfopoffering der gevallenen, die waren gevallen als slachtoffer van him pdicht, bij het demonteeren der gevaarlijke aange- spoelde mijn, welk demonteeren moest geschie- den ter beveiiiging van de kustbewonens. Door mevr. De Boer werd nam ens het marine-rampenfonds een krans op het graf neergelegd. Daama sprak de burgemeester van West kapelle, de heer Jhr. A. F. C. de Casembroot- Door hem werd ook een krans neergelegd, doch eerst nadat hij ook met weemoed her- dacht had de beide inwoners van Westkapelle Van Elsaoker, die toen ook hun leven lietan. Vervolgens sprak een herdenkingswoord de voorzitter der vereeniging ,,Onze Vloot", de heer Boldingh en de heer Bezoij, namens den Bond van marine-onder-officieren. Ook na mens deze organisatie werd een krans neer gelegd. Nadat mevr. JonkerDe Munk een bouquet witte bloemen op het graf had neergelegd, nam de kapitein ter zee Bruinsma bet woord. om dank te brengen aan alien die hier tegen- woordig waren, vooral ook aan de vertegesn- woordigers van den Minister en van den cona- mandant der Marine. BECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden Mr. F. M. Wilbrenninck. thans amhtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, ter stand- plaats Middelburg; tot ambtenaar van het openbaar ministe rie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Middelburg, ter standplaats Middelburg, Mr. B. J. Besier, waarn. ambtenaar van het openbaar ministerie bij kantongerechten in het arrondissement 's-Gravenhage, wonende te 's-Gravenhage. STRANDING VAN EEN MOTORSCHIP- Vrijdagmiddag deed de Raad vooi' de Scheepvaart uitspraak inzake de stranding tijdens mist van het motorschip ..Progres" op de Belgische kust ter hoogte van Middel- kerke. De Raad is van oordeel, dat deze stran ding geheel aan de schuld van den betrok- kene is te wijten. De Raad acht voor deze nonchalante wijze van varen een straf van schorsing geboden en straft den betrdkkene, door hem de be- voegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. Gemeente raad. In de op Donderdag a.s., des namiddags 6 uur, te bouden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende pun ten aan de orde: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1935. 3. Idem van denVleeschkeuringsdienst Sas van Gent voor 1935. 4. Idem van bet gemeentelijk eiectricd- teitsbedrijf voor 1935. 5. Idem van het Burgerlijk Armbestuur voor 1935. 6. Verzoekschrift van de afdeeling Ter Neuzen en omstreken van den Neder- landschen bond van koffiehuis, restau- ranthouders en slijters om verlaging Het eenige waarvan ik mij zeker voelde was, dat het ergens in Zuid-Amerika moest zijn. Het begon mijn nieuwsgierigbeid te prikkelen, of niet daar de sleutel van het geheim lag. De namen Guarez en Solano deden onmiddel- lijk aan dat onrustige land denken, terwijl de plotselinge dood van den vader van Mercia geheel in overeenstemming was met de toe- standen daar. Ik besloot zonder uitstel Cuiebra op de kaart te gaan zoeken. Ik had dit punt van mijn overwegingen bereikt, toen er op die deur werd gekiopt en het frissche dienst- meisje weer hinnenkwam. „Ik dacht, mijnheer", begon zij verontschul- digend, „dat U nu missehien wel naar Mil- ford zou willen komen kijken. Hjj schijnt op 't oogenblik een beetje beter, daarom dacht ik ,^je hebt groot gelijk", onderbrak ik haar, terwijl ik opstand en mijn sigaar weglegde. „Ik ga met je mee". Ik was eemigszins beschaamd over mijzelf, maar al dien tijd was de plotselinge ongesteld- hedd van Milford mij geheel door 't hoofd gegaan. Ik volgde haar door de deur aan het einde van de hal en daama omlaag langs een stee- nen wenteltrap, die naar de benedenverdieping leidde. Milford's kamer was vlak tegenover de trap, juist onder de eetkamer. Toen ik binnenkwam zat hij, ondersteund door kussens, in bed op. Hij haalde klaar- blijkelijk moeilijk adem en zijn gelaat, dat nu vaalihleek was, vertoonde vooral op 't voor- hoofd en onder den neus kleine zweetdruppel- tjes. „Wel, MUfortd", sprak ik, „wat ga je nu voor rare streken uithalen?" Hij glimlachte flauwtjes tegen mij. „Ik weet het niet, mijnheer', antwoordde hij zacht. ,,Gisterenavond voelde ik wel, dat ik niet ge heel in orde was, maar toen ik van morgen wakker werd, was ik ellendig". Ik voelde zijn pols; zij was zoo zwak en on- regeilmatig als een pols maar zijn kan. ,,Dr. Ritchie zal dadelijk wel hier zijn", zei ik zoo vriendelijk als mij maar mogelijk was. Hij zal ons wel zeggen wat het is. Ik ver- onderstel niet, dat het emstig is. Herinner je je of je iets hebt gegeten, dat niet goed voor je was?" Hii schudde zijn hoofd. „Neen, mijnheer. Ik heb hier gegeten en daama, volgens mijn gewoonte, een glas bier gedrohken bij Gran ville om den hoek. Ik geloof niet, dat het van eten of drinken kom, maar Een plotselinge aanval van pijn teekende zich af op zijn verwrongen gelaat en onder brak zqn woorden. „Je moet maar stil gaan liggen", zei ik sussend, „en je over niets druk maken; wij kunnen ons best een beetje behelpen en als 't noodig is, kunnen wij altijd een noodhulp nemen. Al wat je te doen babt is, zoo gauw mogelijk beter worden". Hij hief zijn hoofd naar mij op en er flik- kerde een glimp van dankbaarheid over zijn door pijn vertrokken. gelaat. „Ik dank U, mijnheer", sprak bij flaiuw. Terwijl hij nog spBak-, klonk het scherpe geluid van de eleotriSche schel aan de voor- deur. jk veronderstel, dat het Ritchie is zei ik; ,,nu zullen wij spoedig weten wat het is Het was niet de dokter, dien het meisje aandiende, toen zij een minuut later binnen kwam. Mijnheer", sprak ze, ,,'t was mijnheer Fumivallik heb hem in de eetkamer ge- laten". Voor een oogenblik vroeg ik mij af, wie voor dien duivel deze nieuwe bezoeker kon zijn, doch plotsellng herinnerde ik mij, dat Fumivall de naam was van den neef van Northcote, omtrent wiens goede trouw mijn dubbelganger een tamelijke dosis achterdocht scheen te koesteren. „Goed", zei ik. „Ik zal direct komen. Ais Dr. Ritchie komt, terwijl mijnheer Fumival! hier is, vraag hem dan, of hij bij mij komt, voor hij weggaat". Ik ging opnieuw de trap op en voelde mij wel eenigszins ongsrust over het onderhoud, dat ging komen. Ik was nog te veel nieuweling in mijn huiddge positie, om een volkomen vertrouwen in mijn gelijkenis met Northoote te hebben, hoe verwonderlijk het tot nu toe ook gelukt was; mogelijk met uitzondering van Milford, scheen Maurice Fumivall mij de meest waarschrjnlijke per soon, om een of ander, zij het ook miniem, ondersoheid op te merken. Dit gevoel gaf echter iets pikants aan den toestand en toen ik de eetkamer binnenkwam had ik mijn oude opgewektheid herwonnen. Van af het eerste oogenblik, dat ik Maurice zag, gevoelde" ik antipathie tegen hem. Hij was een groote, sluw uitziende, keurig gc- kleede jonge man; zijn donker haar had een sdheiding in het midden en was als tegen zijn hoofd aangeplakt. Hij lag in gemakkelijke houding in den leuningstoel, dien ik een kwar- tier geleden had verlaten. „Hallo", sprak hij op lijmerigen toon, je bent vanmorgen buitengewoon matineus. Wat is er aan de band?" .Milford is ongesteld", zei ik kortaf. „Wat scheelt hem?" vroeg by. „Ik weet het niet", zei ik, ,,ik heh zoo juist Ritchie laten roepen". Hij haalde zijn schouders op. „Nu, je be- handelt hem wel met onderscheiding. Een specialist uit Harleystreet voor een huisknecht klink nog al luxeus. Ik zou een beetje goed- kooperen esculaap gekozen hebben". „Daar twijfel ik allerminst aan", zei ik. lets in de manier, waarop ik dit zei moet hem gewaarschuwd hebben, dat ik geen goede bui had, want hij veranderde onmidjdellijk van politick. Tk zei 't maar uit gekheid", zei hij eenigs zins hortend. „Het spijt me, dat de kerel on- wel is. 't Is beroerd lastig voor jou boven dien". Ik gevoelde een aantijging, om hem de deur uit te schoppen, maar mijn belofte aan North cote weerhield mij. „Ja", zei ik, 't is vervelend. Een sigaar?" Hij nam er een uit bet kistje, dat ik hem voorhield. ,,Geen nieuws vandaag?" vroeg hij. Ik weet niet waarom hij vroeg het heel natuurlijk maar het flitste plotseling door mijn hoofd, dat onder deze schijnbaar onschul- dige vraag een belangrijke beteekenis ver- scbolen lag. Zou bet mogelijk kunnen zijn overwoog ik snel, dat bij iets wist van het nachtelijk hezoek van Merica? Het leek wel onwaarschijnlijk, doch ik nam mij voor, hem op de proef te stelien. „Ja", zei ik op rjskouden toon. ,,Ik heh van nacht een zonderling avontuur beleefd". Ik sloeg hem nauwkeurig gade, terwijl ik sprak en ik zou er op hebben kunnen zweren, dat ik een licht samentrekken van zijn ge- laatsspieren waamam. ,,Werkelijk?" teemde hij. „Wat was dat?" Ik lachte luchtig. „Bij nader inzien", zei ik, „geloof ik dat ik het voor het oogenblik maar voor mijzelf moet houden". Indien hij teleurgesteld was, dan verborg hij het bewonderenswaardig. „Dat is juist iets voor jou", zei hij met een geeuw, ,,jij bent altijd zoo verduiveld ge- heimzinnig, In denk, dat bet 't gevoig is„ dat je onder een valschen naam leeft". Dit was werkelijk nieuws voor mij, maar ik kan zonder zelfverbeerlijking zeggen, dat ik het buitengewoon kalrn opnam. „Dat denk ik ook", zei ik, terwijl ik mijn afgenookte sigaar voor een nieuwe verwis- selde. Een oogenblik staiakte ons gesprek. „Zeg, hoe denk je over het uitstapje naar Ashton?" vroeg Maurice, terwijl hij het eene been over het andere sloeg en achterover in den stoel leunde. Ik herinnerde mjj den raad van Northcote, om te wei-geren, doch mijn oude geest van hardnekkigheid trad op dat oogenblik on- weerstaanbaar naar voren. Ik denk, dat het missehien het gevoel was, dat de verdenking van Northcote tegenover dit sluwe jong- mensch op goede gronden berustte, dat mij een besluit deed nemen. Ik houd er niet van. gevaren te ontvluchten. „Wanneer kan je mij verwacbten?" vroeg ik vriendelijk. lets als een overwinnings- vlammetje schitterde in zijn oogen. „Wat denk je van Donderdag?" sloeg hij voor. ,,Er is een mooie trein am half drie van Liverpoolstreet, en ik zal je te Woodford ont- moeten". ,,Goed, Donderdag dan", zei ik. „Het zal een prettig gezelschap zijn''. vervolgde hij, terwijl hij de asch van zijn jas klopte. Sangatte en York hebben bead-en beloofd te komen en ik denk, dat George Vane ook van de partij is. En dan natuurlijk ook de Baradells". Hij -gaf mij half grinnekend zooiets als een knipoogje. Ik begreep daaruat, dat mijn kennis met de Baradells een speciale beteekenis moest hebben. jDat klin-kt nog ai aannemelijk", zei ik. „In ieder geval dienen wij een jaohtpartij te "houden", besloot hij. „Reece, de jacbt- opziener vertelde mij, dat er mooie patrijzen zijn en volop eenden". Ik knikte peinzend. Het schoot mij te bin- nen, dat indien er gejaagd zou worden, ik diuivelsch goed zou opletten, wie er naast mij stond. (Wordt vervolgd.i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1