ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Benauwd borst? op de OUWE EGBERTS No. 9223 VRIJDAG 16;iN0VEMBER 1934 74e Jaargan g Binnenland Buitenland Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. TWEEDE BLAD Mm® VGA QC/Wf. TER NEUZEN, 16 NOVEMBER 1934. NEUZENSCHE COURANT TWEEDE RAMEK. Vergadering van Donderdag. Gestemd wordt over de motie-v. d. Tempel (s.-d.) tot bevordering van de oprichting van een centrale industriebank. Zij wordt verwor- pen met 51 tegen 21 stemmen. Voor stemden de soc-dem., de heeren Arts (r.k. volksp.), van Houten (chr. dem.), de Visser (comm.) en Westerman (nat. herst.). Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi- ging van de artikelen 36, 56 en 97 der Lager Onderwijswet (ontsiag van de huwende onder- wijzeres). Mevr. Bakker-Nort (v.d.) zegt, dat er ook vele vrouwen crisisslachtoffer zijn. Het is vreemd, dat aan het qntwerp geen tijdelijk karakter is gegeven. Het aantal gehuwde on- derwijzeressen, dat een kostwinner naast zich heeft, is slechts 600. Mevr. de Vries-Bruins (s.d.) betoogt, dat door dit wetsontwerp de gelijkwaardigheid der rechtspositie van man en vrouw in het ge- drang komt. Ook als crisismaatregel heeft dit wetsontwerp niet haar sympathie. Het zou jammerlijk zijn als dit ontwerp wet werd. De heer Thijssen (s.d.) zegt, dat de minis ter voor dit ontwerp uit den weg gaat voor de rechtsche stoomwals. De bedoeling is de ge huwde vrouw voor goed uit de school te ver- drrjven. ONTSLAG VAN RUKSAMBTENA KEN OP 65-JARIGEN LEEFTIJD. Drgevolge de bestaande regeling wordt aan Rflksambtenaren als regel eervol ontsiag ver- leend met ingang van den len Jan. volgende op den dag, waarop zij den 65jarigen leeftijd hebben bereikt. Deze regeling maakt het mo- gelgk, dat in sommige gevallen ambtenaren tot brjna een jaar na het bereiken van dien leeftijd in dienst blijven, hetgeen een grootte ongelrjkheid kan scheppen. Ter wegneming van dit bezwaar en omdat er in de huidige omstandigheden, meer nog dan in n'ormale tijden, zooveel mogelijk naar moet worden gestreefd, dat ambtenaren na het bereiken van den 65jarigen leeftijd zoo spoedig en zoo algemeen mogelijk den dienst verlaten om voor jongeren plaats te maken, heeft de raad van minister thans beslist, dat ontsiag moet worden verleend op den eersten dag van de maand, volgende op die, waarin de ambtenaar den 65jarigen leeftijd heeft be reikt. Slechts in zeer bijzondere gevallen mag, na goedkeuring van dien raad, hiervan wor den afgeweken. Met deze regeling moet van 1 Jan. 1935 af rekening worden gehouden. visenscheine" beschikbaar stellen als overeen- gekomen werd voor de eerste helft van No vember. DE WERELDREIS VAN DE ONDERZEEBOOT K XVIII. Ontzaglijk was Woensdag de belangstelling voor het vertrek van de K XVTII uit den Helder, voor haar vijf-werelddeelentocht naar Indie. Wei steeds is bij zulke gelegenheden de Heldersche burgerij talrijk vertegenwoordigd en vele duizenden brengen hun laatsten groet aan de opvarenden. Deze keer echter was ook van elders uit het land de belangstelling groot. Op een grasveld aan de buitenhaven was een groot autopark ingericht, waar men vrijwel alle provinciate letters zag vertegen woordigd. Veel oud-marine menschen gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belang stelling. Het was een beetje heiig, maar voor een Een dergelijke uitlegging was ook volstrekt niet noodzakelijk. Het is nauwelijks denk- baar dat Engeland buiiten een oorlog tusschen Fmnkrijk en Duitschland zou tern-men blijven. Te Locarno, in 1925, heeft Engelanid met Italie die verplichting op zich genomen, miltairen biistand te verleenen tegen den schender van de, in het vredesverdrag van Versailles erken- de grens tusschen Duitschland, Frankrijk en Belgie. Daar er in een oorlog, als waarvan wij Ipraken, tooh van eenigen kant een schen- ding der grens moet udtgaan, is bezwaarlijk een° geval denkbaar, waarbij Engeland zich rechtmatig aan de aangegane verplichting zou kunnen onttrekken. De tegenwoordige Engelsche regeering heeft deze verplichting nog weer uitdnukkelijk bevestigd, en geen Engelsche regeering sedert 1925 heeft neigmg vertoond haar te verloochenen. De woorden van Baldwin waren dus zoo vanzelf sprekend mogelijk. De Rijn is een vitale grens voor ECHTE PRIESCHE HEEREN-BAAI 10 15 20 25 ct p. half ons J (Ingez. Med.) WIE BOND DAT BLIKJE AAN HET VARKENSOOR? De justitie heeft een belooning van f 500 uitgeloofd voor hem of haar, die dusdanige aanwijzingen kon geven, dat deze leioen tot het opsporen van de vervaardigers van val- ache oormerken voor varkens. Ingevolge de crisiswetten moeten varkens van minder dan 10 K.G. gemerkt worden met een gestempeld blikje aan een der ooren, terwijl varkens, welke zwaarder zijn aan het oor getatoueerd moeten zijn met een bepaald brandmerk. Ge- bleken is, dat er valsche blikken merken in omloop zijn. Teneinde de vervaardigers te kunnen opsporen is de belooning van 500 uitgeloof{l. Zooals bekend is mag elke landbouwer slechts een aantal varkens houden. Ambte naren van de landbouw-crisis-organisaties merken deze varkens. Voor varkens beneden de 10 K.G. moet de landbouwer 30 cent per merk betalen. Voor elk varken, dat hij boven het toegestane aantal wil houden, moet hij /10 betalen. Gebleken is, dat er vele valsche merken in gebruik zijn, zoodat de controle zeer moeilijk is geworden. Vermoed wordt, dat de valsche tangen en blikjes in Belgie worden gemaakt. MINISTER OLD OVER DEVALUATIE. Daar in een enkel persorgaan het gedeelte van het verslag der rede van minister Oud, in de Tweede Kamer gehouden en waarin hij over devaluatie sprak, aanleiding tot misverstand kan geven, moge dit gedeelte hier naar de letter worden gepubliceerd Zij, die de devaluatie aanprijzen, draaien als het ware de zaak om. Zij wenschen mone- taire middelen te gebruiken om het hersteT van het economische leven te bevorderen om spoediger een evenwicht te bereiken, maar zij beginnen daarbij met een middel, dat het evenwicht, voor zoover het er dan nog is, nog eens extra gaat verstoren. 'Het is volkomen waar, wat de geachte afgevaardigde, de heer De Geer, heeft opgemerkt, dat er een groot verschil is of men de devaluatie ziet als het sluitstuk. Wanneer wij zoover waren gekomen dat er stabiele verhoudingen waren, dat men misschien zou staan voor de vraag van de herordening van de verschillende muntstel- sels en herstel van de stabiele verhoudingen tusschen de verschillende valuta, dan zou het mogelijk zijn, dat wij als sluitstuk zouden zeggen„Wij moeten beslissen over de vraag of de Nederlandsche munt moet gehandhaafd blnven op de oude goudwaarde, maar het is een heel andere vraag als men de devaluatie niet neemt als sluitstuk, maar als een begin De ervaring heeft ons geleerd, dat de mone- taire regelen, die genomen zijn, onver- schillig of zij gedwongen of vrijwillig geno men zijn, tot nog toe niets anders hebben uit- gewerkt dan een verdere verstoring van het evenwicht en van grootere moeilijkheden. NT-DERI,AND EN DUITSCHLAND. Binnenkort onderhandeUngen over een nieuw clearingverdrag. Nadat tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering contact heeft plaats ge- vonden, heeft de Nederlandsche regeering met het oog op het afloopen van het Nederlandsch- Duitsche clearingverdrag, aan de Duitsche regeering voorgesteld, te onderhandelen over een nieuw verdrag. De Duitsche regeering heeft zich daartoe bereid verklaard. De on- derhandelingen zullen binnenkort in Den Haag een aanvang nemen. Voor den duur van de onderhandelingen zal het verdrag van 21 September 1934 door de beide regeeringen ook na 16 November a.s. verder worden toegepast. In verband hiermede zullen de Duitsche autoriteiten voor de tweede helft van de maand November een geljjk bedrag aan ,,De- dergelijk afscheid ideaal weer. Vijf vliegtui- gen van de Kooy waren opgestegen om hun kameraden van de marine een laatste afscheid te brengen. Zij cirkelden boven de hoofden der menigte en trokken ieders belangstelling. On- geveer 11.30 uur kwam minister Deckers, vergezeld van zijn adjudant, luit. ter zee le klasse Post Uiterwee, en van vice-admiraal de Graeff, aan boord om persoonlijk van de opvarenden afscheid te nemen en hen de hand te drukken. „Nergens zou ik thans liever zijn dan op deze plaats", zoo zeide Z. Exc., „op het dek van de K XVTII, die op het punt staat te ver- trekken, met een bemanning die het kleine vaartuig over de wijde zee zal brengen". Spr. zou deze reis van de K XVIII willen kwalifi- I ceeren als een zeldzame, helangrijke en groot- sche reis. Men weet hier en elders: „de Ne derlandsche onderzeedienst vreest oceanen niet". ENGELAND EN DE ONSCHENDBAARHEID VAN NEDERLAND EN BELGIe. Baldwin, de vice-president van het Engel sche kabinet, heeft, schrijft de N. R. Crt., op 31 Juld van dit jaar een woord gesproken, dat veel opschudding gewekt heeft. De grens die Engelanid verdedigen moet, wordt niet meer gevormd door de krijtrotsen van Dover, maar ligt aan den Rijn, daarop kwam zijn uitspraak neer. Allerlei groepen, in allerlei landen hebben aanstoot daaraan genomen. In .Engeland kwamen zoowel de pacifisten van -uiterst links, als de unionistische insula- risten van uiterst rechts op him achterste ibeenen. Beiden zagen in deze woorden een j lichtvaardig dreigement aan het adres van Duitschland, dat Engeland in een oorlog zou kunnen betrekken, waar het zich buiten had moeten houden. Dat dp pacifisten zoo oordeelden was, on- danks al hun afkeer van het tegenwoordige Duitsche systeem, begrijipelijk. Wat de echte, ouderwetsche unionisten betreft, zij steken liever het hoofd in het zand, dan dat zij zou den moeten aanzien, dat Engeland, politiek en militair beschouwd, geen eiland meer zijn kan. De insulaire politiek heeft in den Napo- leontischen tijd met succes de veilighieid en zelfstandigheid van Engeland gediend; iedere afwijking van die politiek is hun nog een gruwel. O, zeker, het kan altijd gewenscht zijn een expeditiecorps te sturen naar het vasteland van Europa, ziooals dat voor Enge land in alle werelddeelen noodig kan blijken. De erkenning echter, dat Engeland nu met het westelijk vasteland verbonden is op de wijze van de Siameesche tweelingen, tusschen wie geen punt van scheiding voor het indi- vidueele leven te bepalen is, zie, dat is voor deze lieden een ondragedijke waarheid, waar- voor zij liefst oogen en ooren sluiten. Anders was de bezorgdheid van de critici buiten Engeland. Ook ,brj ons, tot in de com- missieberaadslagingen van ons parlement toe, heeft deze bezorgdheid weerklank gevonden. Het ongeluk had gewdld, dat de uiting van Baldwin ongeveer samenviel met een opzien- barend artikel in de Daily Telegraph, van een deskundig medewerker van gezag, waarin de noodzakelijkheid werd bepleit voor Engeland, die baschikking te hebben over een verdedi- gingislijn van vliegvelden in de Lage Landen, d.w.z. in Nederliand en Belgie. Vanzelf bracht men de woorden van Baldwin en die van den publicist met elkaar in verband. Dat dit verband bestond was bij voorbaat niet waarschijnlijk. De Belgische regeering is zser voorzichtig geworden met verbintenissen, die haar in een bepaalde richting kunnen compro- mitteeren. Van de Nederlandsche regeering was het ten eenenmale ondenkbaar, dat zij dergelijke verbintenissen zou aangaan. Bald win echter is een kalm en rechtschapen man. Het was niet te verwachten, dat hij brutaal- weg de medewerking van Nederland en Bel gie, in den trant zooals de medewerker van de Daily Telegraph die gewenscht vond, zou op- eischen, in een openbare rede nog al. Dat ieen dergelijike beteekenis aan zijn woorden zou kunnen worden gehecht, of dat die op ge- heime afspraken betrekking hadden, is on- middellijk met besUstheid en zeier geloofwaar- dig bestreden. Engeland geworden, en het was begrijpelijk, dat het Engelsche kabinet zekere maatregelen ten opzichte van de luchtverdediging noodig vond, vanwiege het verhoogde risico, dat de Rijnigrens in den laatsten tijd meebrengt. Verdere beteekenis hoefde men Baldwin's woorden niet te geven. Toen niet ten minste. Woensdag echter heeft Lord Haiisham in het Hioogerhuis wel degelijk in een verklaring de beteekenis ervan uitgebreid. Daarover nader. Het verdrag van Locarno is op het oogen- blik van gevaarlijke actualiteit. Duitschland heeft getracht er een beroep op te doen tegen- over de mogelijkheid, dat de regeeringscom- missie in het Saargehied Fransche troepen te hulp zou roepen. Het binnenrukken van die troepen, zoo redeneerde men te Berlijn, moest Engeland verplichten, Duitschland tegen deze grensschenniis ite verdedigen. Deze redeneering was onjuist. Het verdrag van Locarno brengt eventueele kwesties onider het gezag van den Raad van den Volkenbond. Jaren geleden heeft deze Raad reeds aan de Saarcommissie het recht toegekend, de hulp van vreemde troepen in te roepen, waarbij natuurlijk aan Fransche troepen gedacht werd. Duitsch land heeft zich op dat punt dan ook geschikt, en zich slechts, zooals onze Berlijnsche corres pondent onlangs uiteengezat heeft, innerlijk voorbehouden, een ander standpunt in te nemen wanneer na een uitslag van het plebis- ciet ten gunste van Duitschland, alsnog Fran- sohe troepen te hulp geroepen zouden worden. Dan zou Duitschland dit als schending van zijn nationale grens beschouwen. Ook dit lijkt ons formeel niet te verdedigen. De stemming is slechts als grondslaig bedoeld voor een be- slissing van den Raad van den Volkenbond. Esrst na deze beslissing, en na den daardoor beipaalden datum van temgkeer van bet Saar- gebied tot Duitschland, zou een beroep van Duitschland op het verdrag van Locarno dwingende kracht krijgen. Een tweede en veel gevaarlijker punt, dat Engeland in een Europeesch conflict op grond van het verdrag van Locarno kan betrekken, lijkt ons de kwestie van de demilitarisatie van een strook van 50 K.M. op den rechter- oever van den Rijn. Artikel 4 van het eigen- lijke verdrag van Locarno neemt de artike- len 42 en 43 van het vredesverdrag, die de gedemilitairiseerde zone voorschrijven, uit- drukkelijk en op uitvoerig omschreven wijze in bescherming. Eerst de opheffing van die twee artikelen van het vredesverdrag zou En geland kunnen beveiligen voor het gevaar, ge dwongen te worden tot deelneming aan een oorlog over deze inderdaad zeer precaire kwestie. Het moet tot eer van Hitler worden gezegd, dat hij juist op dit punt totnogtoe zeer voorzichtig is geweest. 'Het verbod van ,,1'entretien ou le rassemblement de forces ar- mdes, soit h titre permanent, soit a titre tem- poraire" (art. 43) wordt te critieker, naar- mate er met meer recht kan worden getwist over het al dan niet militaire karakter van nationaal-socialistische formaties. Het verdrag van Locarno is dus niet als een kussen, waarop de Engelsche minister van buitenlandsche zaken zorgeloos zijn hoofd te ruste kan leggen. Het is iets heel levend nu, dat van giftanden voorzien kon blijken. Er bestaat onmiskenbaar sterk wantrou- wen, ook in Engeland, tegen de buitensporige insp'anning van Duitschland inzake zijn be- wapening, zijn luchtbewapening in het bijzon- der. De Engelschman, die aan aanvalsplan- nen van Duitschland gelooft, moet op grond van het bovenstaande, in Duitschland den toe- komstigen vijand van zijn land zien. De Duit- scher, die dergelijke plannen zou overwegen moet weten, dat hij er Engeland niet buiten kan houden. Alle illusies te Berlijn, omtrent een welgezindheid van Engeland, zelfs voor het tegenwoordige Duitschland, moeten nu wel vervlogen zijn. De onrust over deze dingen brengt allerlei geruchten teweeg. Nederland is, onmiddellijk na Baldwin's befaamde woorden, ten onrechte daarin betrokken geworden, zooals men het te voren ook ten onrechte betrokken had bij maritieme beprekingen te Singapore. Paris-Midi heeft eenige dagen geleden een sensationeel bericht gebracht over afspraken, die tusschen de generale staven van Frank rijk, Groot-Brittanje en Belgie getroffen zou den' zijn betreffende een defensieve samenwer- king van de strrjdkrachten der drie landen in de lucht. Dit bericht is van alle kanten zoo uitdrukkelijk mogelijk tegengesproken. Ook van Franschen kant. De Fransche regeering Tou daar, wat haar binnenlandsche positie" betreft, geen reden toe hebben. De Engelsche regeering heeft meer binnenlandsche gronden om een dergelijke aangelegenheid niet aan de groote klok te laten hangen. Belgie echter heeft reden, om dergelijike afspraken in wer- kelijkheid zooveel mogelijk te vermijden. De militaire afspraak met Frankrijk is van den beginne af weinig gewaardeerd, tot in regee- ringskringen toe. De Belgische politiek van dit oogenblik is er een van uiterste voorzich- tigheid. Het feit, dat een op geen manier ge- staafde medeiieeling in Paris-Midi heeft ge- staan, is dus geen reden om nu aan het be- staan van de afspraak te gelooven. Wij von- den bet echter niet overbodig dit reeds be- kende gerucht in dit verband nog eens te registreeren. Er was in al het voorgaande, tenzrj in het gezegde van Baldwin niets, dat een nieuw licht wierp op de politieke betrekkingen in West Europa. Een nieuw feit echter is, wat Lord Haiisham Woensdag in het Hoogerhuis, in antwoord op een vraag van Lord Mottistone zeide, ter verklaring van de woorden van Baldwin. De minister beroept zich niet op Locarno, maar eenvoudig op het feit, dat En geland niet dulden kan, dat het natuurlijk niet met name genoemde Duitschland zich in Nederland of Belgie of in Noord-Frankrijk zou vastzetten, vanwege de mogelijkheid, dat het daar tegen Engeland gerichte vliegvelden zou aan Leggen. Duitschland mag, naar het oordeel der Engelsche regeering, militair zijn grenzen niet overschrijden, niet alleen de grenzen welke te Locarno zijn genoemd, maar ook niet de Nederlandsche grens. Dat be- schouwt Engeland als een levenskwestie. Dit moet Haiisham hebben bedoeld. De Engel sche regeering was nooit verder gegaan dan een beroep op Locarno. De minister van oor log heeft dit nu wel gedaan. Hij heeft de woorden van Baldwin een beteekenis gege ven, die men er niet aan hoefde toe te ken- nen. Het is riuttig, hierop de voile aandacht te vestigen. Verder commentaar zal overbodig zijn! KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDCEREN. Deze Kamer houdt a.s. Zaterdag 24 dezer, des namiddags half 3 uur, in de raadszaal te Ter Neuzen openbare vergadering. SCHELDEKOOR. Op verzoek vestigen wij de aandacht der lezers op de in dit nummer voorkomende ad- vertentie betreffende de door de gemengde zangvereeniginig ,,Scheldekoor", directrice mevr. A. 't Gilde-Van Staveren, te geven zanguitvoering. Dit is de eerste uitvoering van dit koor en wij vermoeden dat velen be- langstellend zullen zijn, daarmede kennis te maken. ONTVANGER DIRECTE BELASTIN GEN Bij beschikking van den minister van finam- cien is de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen L. G. Bakker over- gieplaatst van het kantoor Geldrop naar het kantoor Hulst. HET VERVOER OVER DE VEREN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg geeft zich met het volgendie adres tot de Frovinciale Staten gericht: Onder aagteekening van 21 September j.1. No. 18 werd door Gedeputeerde Staten bij Uw College een voorstel ingediend onder meer am de noodigie gelden beschikbaar te stellen voor het totstandkomen van weegbrugigen te Zie- rikzee en Wolphaartsdijk om in staat te zijn het juiste gewicht van de voomamelijk per vrachtauto vervoerde goederen te constatee- ren. De Goesche Middenstan'dsvereeniginigen ,,Handelsbelanigen" en ,,De Hanze" hebben in dit voorstel aanleiding gevondisn zich tot Uwe vergadering te wenden met een verzoek waarin o.m. wordt aangedrong-en op een kosteloos vracbtvervoer op de veren in de provincde. Naar de meening dier Vereenigingen moeten tooh de waterwegen der provincie als het ware worden beschouwd als een voortzetting van de landwegan. Ook onze Kamer heeft zich meermalen in dien geest uitgesproken. Zoo schreef zij o.a. in een onder dagteekening van 23 November 1928 No. 349 D, verzonden schrijven het na- volgende: ,,De Kamer meent dat in het tarief van het „vervoer van auto's ook het vervoer van den ','oestuurder moet zijn bagrepen en bij voldoe- ,,ning aan het verzoek van de Kamer te Ter „Neuzen om auto's, waarmede goederen wor- ,,den overgebracht, gratis te vervoeren, zou „ook dan de bestuurder gratis moeten worden vervoer d". ,,De Kamer wil oak nog speciaal wijzen op „den ook in het adres der Ter Neuzensche Kamer uitgesproken wensch om automo- ,,hielen in ieder geval gratis over te zetten. „De veren aver de Wester-Schelde zijn toch ",te beschouwen als verbindingen van de ,,wegen op Walcheren en Zuid-Haveland met „die in Zeeuwsch-Vlaanideren. Bij de groote „riviieren worden deze verbindingen gevormd „door bruggen waarvan, voorzoover ze nog 'imoeten worden tot stand gebraobt, de aanleg- „kosten worden gedragen dioor het Rijiks- ..wegenfonids en overigens toch zeker de ,onde rhoudskos t en" „Het wil de Kamer derhalve voarkomen, „d'at zal moeten worden getracht uit het ^Rijkswegenfonds eene uitkeering te krijgen "om de kosten van het autovervoer op de j Provinciale Stoombootdiensten op de Wester- i „Schelde te dekken, waartegenaver dan dit ..vervoer voor belanghebbenden geheel en al kosteloos zo'Uide kunnen geschieden". In diit schrijven wiordt wel meer speciaal gesproken over veerdiensten over Wester- Schelde, doch het opgemerkte is zekiar even- eens van toepassing voor de verbindingen te Wolphaartsdijk naar Noord-Beveland en Schouwen. De Kamer heeft derhalve de eer U te ver- Wid Ge verlichting in den kortsl mogelij- ken lijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge- zond, laal ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na- tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings- organen gezond, geeft Uw borst de weer- stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. jicu.) zoeken bij de behandeling van het betrokken voorstel van Gedeputeerde Staten met bet bovenstaande wel rekening te willen houden. Ook door dia Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsoh-Vlaanderen is over dit onderwerp een adres gericht tot de Staten, tot ondersteuning van het verzoek der Goesche Middenstandsvereenigingen, onder herinnering aan hare vroegere voertuigen betreffende vrij- dom van de lading van de over de verschil lende veren overgezette voertuigen. JEU GDHERBERGTENTOON STELLING TE TER NEUZEN. Woensdagavond had de opening plaats van dezen tentoonstelling welke hier ter stede enkele dagen wordt gehouden in „Ons Huis'' op de Markit. Om 7 uur verzamelen zich reeds verschil lende dames en heeren in „Ons Huis", onder wie wij o.a. opmerken den Burgemeester, den heer Huizinga, den heer Stoopman, inspecteur van het lager onderwijs, directeuren en hoof den van scholen, inspecteur van politie Hack, en verdere genoodigden. Half acht nam de Burgemeester het woord en zei met genoegen gehoor te hebben ge geven aan de uiitnooaiging om ziitting te. nemen in het tentoonsteilingsconaite. Deze tentoonstelling heeft ten doel meer- dere kennis bij te brengen over dit cultureele werk, dat op het oogenblik bij ons volk zoo'n groote plaats inneemt. Vooral de jeugd is in de gelegenheid eigen land te leeren kennen en meerdere kennis op te doen. Ook voor de plaats, waar een jeugd- herberg gevestiigd 'is, kan bet van groot be— lang zijn. Natuurlijk zullen er ook bezwaren aan vast zitten, maar als men begint met het werk te zien, zooals het werkelijk is, dam zjjn de bezwaren gemakkelijk te overwinnen. In de hoop, dat ook in Ter Neuzen en omgeving door een druk bezoek zal blijken, dat er be langstelling voor dit mooie werk bestaat. opend de burgemeester deze tentoonstelling. Hiema neemt de heer Stoopman het woord en zegt, dat hij dit werk zeer kan aanbe- velen. Vooral voor de scholen zijn de jeugd- herbergen een uitkomst met het oog op meer- daagsche schoolreisjes. Het is werkelijk een schakel in de opvoe- ding voor de schooljeugd en zal veel kennis bij brengen bij de sohodlkinderen en bij de jeugd in het algemeen van al datgene wat ons eigen land aan schoons biedt. De heer Leenhouts, die zelf met zijn leer- lingen van de Ulo-sohool reeds verschillende to chit en heeft gemaakt, heeft niets dan lof over de jeugdherbergen. Het is nu mogelijk geworden om met de jongens en meisjes van de school een aardige tocht te maken voor een klein. bedrag. Asm de hand van een kaart en aardige foto's vertelt hij het een en ander over de gsmankte todh- ten. Natuurlijk kunnen deze tochten ook door de oudste leerllngen der lagere scholen wor den gemaakt en het resultaat is de raoeite meer dan waard. De heer Van Zwol, leider van de tentoonstel- linig neemt hiema het woord en wil in de eerste plaats dank brengen aan het voorbe- reiciingscoinitcdat veel werk heeft gehad met alles wat noodig was om de zaak goed op gang te brengen. In het bij'zonder brengt hij nog een woord van dank aan den heer en mevr. Leenhouts, die wel een groot aandeel hebben gehad in de voorbereiding. Spreker heeft meerdere tentoonstellingen gehad in Zeeland en steeds weer veel mede werking gehad, en ook hier in Ter Neuzen. is dat weer het geval. Het heeft spreker dan ook verheugd van de vorige sprekers waardeerende woorden te heb ben gehoord over bet jeugdherbergenwerk. Hiema wordt een aardige film vertoond die een duidelijk beeld geeft van een tocht en het leven in een jeugdherberg. Het viel dan ook wel bij de aanwezigen to de smaaik die nog even gelegenheid krijgem het ten toon gestelde te bekijken. Er zijn aardige dingen te zien betrekking hebbende op het werk in eigen land en in ver schillende andere landen. Het laat ons door verschillende aardige sta- tlstieken zlien de groote groei en ontwik- keling van dit werk. Op het oogenblik zijn er een 70tal jeugdherbergen in ons land en is het mogelijk een mooae fiets- of wandel- tocht te maken. Een radiotoestel van den heer C. A. van Fraaijenhoven, die dit belangeloos voor dit doel had afgestaan zorgde voor af- wisselende muziek." Onaerwijl was er gelegenheid een kopje thee te dTinken en een bouwspeldje te koopen ter dekking van de gemaakte onkosten. Deze tentoonstelling en film is waard een druk bezoek te ontvangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5