Twee f lacon s Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek voor den prijs van een GEMEENTERAAD VAN OSSENISSE. DAMMEN,. SCHAKEN. 1 2RfftXfrS;, RijksmuseiMf i£t* vengraven en waar toen iroip nmpn aevonden waren vele umen gevonden waren, was tevoren door het gemeentetaestuur, in overlag met het Rijksmuseum, een premie van 5 gulden be- schikbaar gesteld voor iedere urn, die onbe- schadigd werd blootgelegd. Een der thans gevonden urnen is fraai be- werkt en een aanwinst voor de verzameling uit Goirle. Dr. Burch, van het Rijksmuseum van Oudiheden te Leiden, kwam later met den burgemeester en den heer E. J. van Puyenbroek het werk in oogenschouw nemen en aanwijzingen geven, aangezien vermoede- lijk nog verschillende graven kunnen worden blootgelegd. UIVERTJE ZOU ZE HEETEN Het gebeurde op een onzer plattelands- secretarieen in Gelderland en het is heelemaal historisch, volgens de Standaard. Een geluk- kige vader ging met twee getuigen op weg naar het bureau van den burgerlijken stand. Precies een dag, nadat de „Uiver" de eind- streep had bereikt, was zijn ega bevallen van een dochter en het was dus zijn wettelijke plicht van deze uitbreiding van zijn gezin ter bevoegder plaatse aangifte te doen. „En hebt u uw trouwboekje bij u?" aldus de ambtenaar van den burgerlijken stand. Jao, hier hek 'em", klonk het van de an dere zrjde van het loket. De aangifte had een vlot verloop, maar plotseling kwam er een kink in den kabel. Dat was toen de ambte naar vroeg,,en hoe zal het heeten? „Maria Uivertje." Nu was de ambtenaar een man van rrjpe ervaring, die al heel wat kindertje in de re gisters had ingeschreven, maar zoo zout had hij "net toeh nooit gegeten. Uivertje! „Neen, mijnheer, dat gaat niet. Dat is geen naam. lk kan dien naam niet aannemen. Een naam moet aan een van de volgende drie eischen voldoen: hij moet algemeen gangbaar zijn, of in de familie voorkomen, of in den alma- nak staan. Uivertje is geen algemeen gang- bare meisjesnaam en ik denk, dat hij in uw familie niet voorkomt. En wat de almanak betreft, die zullen we er maar niet voor na- snuffelen. Ik schrijf dien naam niet in?" Doch dit krachtig pleidooi van den man der wet, had niet de minste uitwerking. Met hardnekkige standvastigheid hield de geluk- kige vader vast aan zijn idee: „Uivertje is haar naam". De man der wet was tegen deze bardnekkigheid niet opgewassen, weshalve hij zich een oogenblik terugtrok voor een korte conferentie met de collega's. Besloten werd den gemeente-secretaris om advies te vragen "Zoo gezegd, zoo gedaan. Een deputatie trok naar den secretaris. Doch ook deze kon zich uit zijn veeljarige praktijk geen naam Uivertje herinneren. Niets ter wereld echter kon den stijfhoofdigen vader vermurwen een anderen naam voor zijn dochtertje te kiezen. Ten einde raad, kwam men op het idee den offi- Cier van justitie op te bellen. ,,Of Uivertje een meisjesnaam is, Edelachtbare?" Wat er aan de andere zijde van de telefoon werd gezegd, weten wij niet, maar bet slot was, dat de vader gelijk kreeg en de voldoe- ning mocht smaken een Uivertje in zijn trouwboekje te zien ingeschreven. Natuurlijk is deze zaak direct ruchtbaar geworden in de buurt en hoort men nu overal: „Den uiver hef zich vergist, hie hef een uiverken bij de men- schjen ebracht." BEZUINIGINGSADVIEZEN VAN EEN OPTIMIST. De Haagsche Post bevat de volgende ad- viezen: Wordt molenaar en ge kunt leven van den wind. Huisvaders doet uw ouden hoed met weg: groen wordt dezen winter mode! Loopt met groote stappen, dat spaart tijd, het plaveisel en uw zolen en hakken! Belastinginspecteurs, bezuinigt! Geeft het voorbeeld en stuurt ons wat minder belasting- papieren. Mevrouw Spoor, weest u wat zuiniger bij uw onbewaakte overwegen, en wel op onze ledematen! Zeg, als uw kroost om een ijsco zeurt: „Ik zal je een verhaal van roovers vertellen, waar je koud van wordt!" Laat vooral geen eksteroogen snijden, dan spaart ge u een lief bedrag uit aan een pedi cureen aan een barometer. Postkantoor-directeuren weest wat zuiniger met de loket-pennen. Elke drie maanden een nieuwe is heusch verkwisting! VENETIe DOOR NOODWEER GETEISTERD Ben hevdg noodweer heeft de lagunenstad Venetie geteisterd. De storm dreef het zee- water de kanalen in, zoodat de lager gelegen deelen der stad overstroomd werden. Het plein San Marco vormt den groote watervlakte. Het verkeer wordt uiteraard in stand gehou- den met gondels en motorbooten. Bij de hui- zen worden noodsteigers aangelegd. Ook de Italiaansche Riviera is door slecht weer getroffen. Vergadbring van 7 November 1934. Voorzitter de heer L. A. C. van Esbroeck, Tegenwoordig de heeren L. G. Hermans, E. G. M. de Waal, A. J. Rosseel, A. A. Schelf- hout, P. A. Hermans en F. de Bruijn. R. G. A. Hermans, Secretaris. Afweizig wegens ziekte de heer P. J. C. Serr areas. De Voorzitter opent die vergadering en deelt mede, dat de uitgeschreven vergadering van 30 October j.l. is uitgesteld, omreden de be- grooting 1935, die aan Gedeputeerde Staten ter inzage moest worden opgestuurd alvorens zij aan den raad ter vaststelling werd aange- boden, op dien datum nog niet was terug ont- vanigen. Het is hem aangenaam den raad te kunnen mededeelen dat zij thans is ontvangen onder mededeeling van Gedeputeerde Staten dat het onderzoek van de „ontwerp-begrooting 1935" geen aanleiding geeft tot bijzondere opmer- kingen. Vervolgens geeft hij het woord aan den secretaris tot voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd wor den vastgesteld. Onder de ,,Ingekomen stukken bevmden zich: a. Een verzoek tot ontheffing van honden- belasting van de Wed. J. ArensSteijne, over het tweede halfjaar 1934, aangezien zij geen hand meer heeft. Dit verzoek wordt imgewilligd met de op- merking dat dergelijke verzoeken voortaan wat tijdiger moeten worden ingestuurd. b. Een verzoek om de gebruikelijke jaar- lijksohe subsidie ad 20 ten behoeve van de Geitenfokvereeniging „St. Julius" voor Hengstdijk e. o., onder toezending van de rekening over 1933, wordt eveneens ingewil- ligd. c. De motie van dien Bond van Redrijfs- autohouders in Nederland, afdeeling Westelijk- en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin wordt opgekomen tegen de ongelijke concur- rentie-voorwaarden van het particuliere be- drijl tegenover de met overheidssteun wei- kende tramwegmaatschappijen in hun gewest, wordt voor kennisgeving aangenomen, onder de opmerking dat het te betreuren is dat er in onze gemeente, zelfs op Maandag, nog geen geregelde autobusdienst is naar Hulst aan welke ondememing de gemeente gaame eene jaarlijksche subsidie zou toekennen. Wat de conversde der geldleeningen betreft. is van verschillende crediteuren een schrijven binnengekomen, hetwelk hierop neerkomt, dat zij in principe wel genoegen nemen met de voorgestelde rente verlaging, doch onder die uitdrukkelijke voorwaarde dat de gemeente Ossenisse z elf stand lg blijft daar bij eventueele samenvoeging algeheele aflossing zeer op prij3 zal worden gesteld. Aangezien de samenvoegings-questie nog niet is opgelost, wordt besloten de oonversie voorloopig uit te stellen. Wordt voorlezing gedaan van het proces- verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat de boeken en kas in orde zijn bevonden. Vaststelling gemeente-begrooting 1935. Zooals boven door den voorzitter reeds is medegedeeld is deze van Gedeputeerde Staten terug ontvangen zonder eenige op- of aan- merking, zoo dat er bij de artikelsgewijze be- handeling niet veel meer op te merken valt. Alleen besluit de raad met algemeene stem- men de opcenten van de Gemeentefondsbe- lasting terug te brengen van 75 op 55, wat de post van onvoorziene uitgaven ad f 1130,19 een kleine wijziging zal doen ondergaan. Wat de post voor Steun aan werkloozen en werkverschaffing" betreft is hierop uitge- trokken een bedrag van 2650 tegenover in 1934 een bedrag van f 1200. De post subsidie aan werkloozenkassen" is geraamd op 900. Vervolgens wordt de begrootmg' onver anderd vastg*esteld met 150 opcenten op de personele belasting, 55 op de gemeentefonds- belasting en 25 op de vermogensbelasting; derhalve geen belasting verhooging. begrooting Burgerlijk Arni- CCCLXIV. Hier volgen de oplossingen der eindspelen uit de rubriek COCLVI. No. 1, van A. M. Olsen, Rotterdam. Zwart: 3, 16 en 18. Wit: 6 en 33. Zwart is aan zet. Kan wit nog winnen? We geven enkele varianten, die de winst voldoende aantonen. Zwart aan zet 1822, wit 61 dam, zwart nu 16—21 (of?), wit 17!! (zw. 21—26); 7li (22—27); 11—16 (2731; 1632 en wint, daar schijf 33 de zwarte schijf 3 op- vangt. Ook de volgende winstgang is afdoend! Zwart 1822, wit 61 dam; zwart weer ge dwongen 1621. Nu wit 123 zwart 2126 of 2337en wint verder als boven. No. 2, van N. N.: Zwart: 25, 28 en 43. Wit: 9, 29, 34 en 37. Wit aan zet neemt dam door 93. Mag zwart, om remise te forceren, nu dam halen op 48? Men zie de oplossing. 1. 9—3 dam 4348?? 2. 34—3025X23 meersl. 3. 3—26 48X31 4. 26X42 De verrassende winstzet in een overigens telassieke eindstand. 4. 28—32 5. 42—15 en wint, want op 3237 volgt lb10!, en op 2328 laat wit 1542 volgen. Eenvoudig, maar z6dr leerzaam! We ontvingen van deze eindspelen nogal wat foutieve oplossingen. Slechts de heren J. Vaststelling bestuur. Ook deze is aan Gedeputeerde Staten ter inzage toegezonden en ongewijzigd terugge- stuurd, zoodat zij door den raad eveneens on veranderd wordt vastgesteld. Vaststelling pensioengrondslagen. In verband met het toe-kennen van perio- dieke verhoogibgen van den secretaris en gemeente-ontvanger, warden deze opnieuw vastgesteld. Vaststelling verordening Wlnkelsluitings- wet. iDeze wordt in zoodanigen zin gewijzigd dat des Zondags de winkels zullen mogen geopend zijn van des voormiddags 8 tot 12 uur en des namiddags van 4 tot 6 uur. Rondvraag. De Voorzitter vraagt den leden of zij nog Lets in het belang der gemeente te vragen of te zeggen hebben. De heer Rosseel, oud-burgemeester, zegt dat hij met verwondering heeft kennis ge- nomen van hetgeen bij de rondvraag in de laatste vergadering der gemeente Honte- nisse, omtrent de „samenvoeging", door den burgemeester dier gemeente aan den heer Ivens is geantwoord. Het Nieuws- en Adver- tentiehlad voor O. Z.-Vl. van 6 October j.l. te voorschijn halende, doet hij voorlezing van het volgende: ..Vergadering van den Raad der gemeente Hontenisse op 28 September 1934. Bij de rondvraag informeert de heer Ivens naar de besprekingen die te Middelburg ge- houden zijn naar aanleiding van het vijf- gemeentenplan. De Voorzitter zegt hierover indertijd 'n uit- noodiging te hebben ontvangen, kort na de vorige raadsvergadering, van Ged. Staten om een bespreking te komen houden met de dage- lijksche besturen van de vier andere gemeen- ten. Het woord werd eerst verleend aan Osse nisse en er werd „uitdrukkeltjk" verklaard, dat Ossenisse voor samenvoeging met Honte nisse niets voelde. Daarna deelt de betrok- ken burgemeester van OSsenisse mee dat het wel veel voelde voor samenvoeging met de drie andere. De burgemeester van Ossenisse, na twee en een halven dag in functie, zei dat de raad voor samenvoeging met de drie andere was, of- schoon de raad een besluit in tegenoverge- stelde zin genomen had. De heer Rosseel vraagt den Voorzitter of hij dat inderdaad in Middelburg zoo heeft ge zegd, daar hij het dan niet anders betitelen kan dan „besJuits-verkrachting". De Voorzitter zegt, dat hij over deze quaes- tie reeds in een vroegere vergadering gespro- ken heeft. In zijn oog is samenvoeging van Ossenisse bij Hontenisse een quaestie van annexatie daar die gemeente veel meer in- woners telt dan Ossenisse. Wat hij daar ver der in Middelburg heeft verteld had hij op een stukje papier geschreven en aangezien hij nog weinig alliantie met Ossenisse heeft gehad, heeft hij zich ook kort geuit over Ossenisse en bepaalde hij zich meer tot de gemeente Hengstdijk. Overigens hecht ik niet veel waarde aan courantenberichten. Wat hij daar als zijne persoonlijke meening heeft ken- baar gemaakt doet hier niets terzake. Het beste zal z.i. zijn om een afschrift van het verslag aan te vragen. De heer Rosseel acht dit evenwel nog niet noodig. De heer Hermans zegt in Middelburg ver- telt te hebben dat hij op de eerste plants voor zelfstandighedd was, doch wanneer er samen- gevo.egd moest" worden dan liever by de drie andere gemeenten dan bij Hontenisse. De heer De Waal zegt, dat het daar in Middelburg niet ging over zelfstandigheid, maar enkel over de keuze: „Waar wil je bij; bij de drie of bij Hontenisse en de overige drie". Na nog eenige onaangename discussie over dit belangrijk onderwerp wordt besloten het verdere verloop maar af te wachten. De heer Schelfhout vraagt den Voorzitter hoe het staat met de werkverschaffing, mid- dels dorschen met den vlegel, of delfwerk. De Voorzitter zegt dat hij eenigen tijd ge- leden hiervoor naar den Minister is geweest en dat deze eerst het advies wilde inwinnen van de andere vereenigingen. De heer De Waal uit zich sterk voor werk verschaffing en zal daaraan zijne voile mede wierking verleenen; alleen vindt hij het on- rechtvaardig dat ingeval er gedolven zal wor den bij particulieren dit dan juist geschieden zal bij die boeren die in den winter hun werk- lieden op den steun jagen, daardoor de werke- loosheid bevorderen, htm eigen bedrijf laten onderkomen en nu de eerste zullen zijn om ervan te profiteeren dat ze voor half geld gedaan krijgen wat een boer, die zijn arbei - ders in den winter aan werk helpt, ten voile heeft moeten betalen. Het ware z.i. toch veel beter dat het er, gedurende de periode van werkloosheid, niet op aankwam wat een arbeider bij een boer op het erf verrichte. Enkel het feit dat iederen boer in die maanden een kostwinner in zijn dienst nam, waarvoor hij een bepaala bedrag aan steun van de gemeente ontving, zou de werkeloosheid voor deze gemeente doen verdwijnen. De dagen waarop een arbeider bij den boer werkt zijn, zonder dat fraude mogelijk is, goed te controleeren aan de hand van loonboekjes waarop het aMftal' 'dagen en het ontvangen loon door de handteekening van den arbeider wordt bevestigd. Het zou z.i. zoowel voor den arbeider als voor de gemeente de beste oplossing zijn. Hij vreest echter dat het Rijk duafbp niet zal ingaan en zullen we dus weer moeten doorgaan op denzelfden voet als vorige jaren d.w.z. veel geld kwijt en geen werk verrioht. De heer De Bruijn geeft nog eenige be- schouwingen over den toestand van vroeger, toen al die jonge krachten naar andere oor- den trokken om daar wierk te vinden en er voor de boeren geen andere werkkrachten overschoten dan bejaarde menschen en wat vrouwen. De heer Schelfhout vraagt deh Voorzitter of de steuntrekkers nieuwe formulieren moe ten inleveren of kunnen volstaan met de oude, waarop hem door den Voorzitter wordt ge- antwoordt dat de oude nog gelden, mits er in het gezin geen ingrijpemde wijzigingen zijn gekomen, waarvan dan kennis -moet gegeven worden. Hiema wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. P. Geensen te Ter Neuzen en J. Scheele te Zaamslag losten ze goed op. Als een aardige bijzonderheid vermelden we nog, dat we ook oplossingen ontvingen van den heer L. Witte Jr. te Breezand (Noord- Holland) Een bewijs, dat men de T. N. Courant ook buiten de eigen streek napluist! Niet te moeilijke eindspelen zijn van grote waarde voor het spel. De volgende voorbeelden mogen dat demonstreren. No. 1, van P. Sonier, Frankrijk: Zwart: 21, 26, 33, 45. Wit: 36 en 50. Dam op 25. Wit verkrijgt de winststelling op waarlijk problematise wijze. 1. 36—31 26X37 2. 5044!! Een gerafflneerde zet van zeldzame kracht! Zwart is in alle varianten verloren. Immers: op 21—26, 21—27, 37—42, 37—41 of 33—38 volgt steeds 4440!; op 33—39 volgt 25X17!!; op 4550 volgt 253 en 3X34. UE9SIM7 No. 2, van C. G. V-ervoet t, R'dam: Zwart: 10, 26 en 36. Wit: 6, 27 en 42. Wederom iets bar eenvoudigs, maar in de hoogste mat^s leerzaam. 1. 6l;daw 3641 (of?) Op 10—15 volgt 1—6! (15—20); 27—21 en 6X15 enz. 2. 1—6! Dreigt 2721 en wint op zw. 4147 door 27—22. 2. 4146 Z. 27—21 26X17 4. 6X5 wint. Ten slottg ^ep probleem met eindspel, dat we ontlenen aan de H. P. De auteur is D Winkelman te Rotterdam: ZWART 26 36 WIT 47 48 49 50 Na de vrij eenvoudige slagzet door 3429 (zw. 23X34); 39X30; 4741; 26 21; 21X3 en 3X4 is het navolgende eindspel ontstaan: Zwart: een dam op 41. Wit: 46 en 48. Dam op 4. Waar moet zwart met zijn dam heen? Op 41—47 volgt 4—15 (47—36); 4641 en 48—42; op 4136 volgt 4842! (zw. 3647) en 4—15; op 4137 of 4132 enz. volgt 410! en 4842; op 415 volgt ineens 4842. AntwerpenZeeu ws-Vlaanderen Er worden besprekingen gevoerd om in De cember of Januari een wedstrijd te organi- seren tussen het Zeeuws-Vlaamse tiental en het eerste tiental der Kieler Damclub te Ant werpen. Het zal van het Westel. deel afhangen, of deze ontmoeting doorgang kan vinden. We wachten spoedig bericht van onzen vriend Boogaart te Zuidzande. Daarna volgen de bijzonderheden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Heonepe. Diergaardesingei 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER GEKLEURDE LICHTSTRALEN EN RoNTGEN-STRALEN. Teneinde den invloed van het licht na te gaan werden in 1932'33 toomen van 70 jonge hennen blootgesteld aan licht van verschil lende kleur in hokken die geen daglicht krij gen. Het gekleurde licht straalde 24 uur per etmaal op de kippen. De resultaten waren als volgt wat betreft de leg in 5V2 maand. 12 3 4 van 1 Aug. wit 1. rood 1. geel 1. blauw 1. tot 16 Jan. 70.5 78 69.9 56 Toom 2 met rood licht legde het grootste aantal eierenj toom 1 en 3 waren nagenoeg gelijk, doch de toom met blauw licht bleef ver achter. Deze resultaten komen overeen met die van Bissonette, die de proeven met spreeu- wen genomen had. Het langstralige roode licht werkt op de hypophysis en zet daardoor den eierstok aan, het blauwe licht met zijn korte stralen werkt juist tegenovergesteld schadelrjk op den leg. Dan dus voortaan rood licht gebruiken voor onze kippen? Dat zou niet best zijn zooals de volgende proef van 1934 weer leert. Bij de proef van 193233 zaten de kippen stbeds in het hok, dat geen daglicht ontving, doch alleen het gekleurde kunstlicht. Ze konden dus als het ware de lichtstralen niet ontwijken. In 193334 nu liet men het daglicht ge- woon toe en belichtte de hokken's avonds met het gekleurde kunstlicht. Wat bleek nu? De kippen onder de roode lampen wilden met geen geweld 's avonds op stok gaan. Ze kro- pen overal weg, op de valnesten, onder de mestplanken, overal waar ze de onaangename roode stralen maar ontgaan konden. Verder trad in deze toom kannibalisme op en niet minder dan 84 der kippen werden min of meer daardoor aangetast. Wat leeren ons dus nu deze proeven? Voorloopig hebben ze meer wetenschappelijke dan praktische waar de, maar gebleken is wel dat de oude theorie dat de verhoogde leg na verlichting door de verhoogde voedselopname komt, onjuist is. Als men 14 uren licht gaf doch slechts 10 uren gelegenheid tot eten en drinken bereikte men hetzelfde resultaat bij deze proeven. De proeven over het roode en het blauwe licht worden voortgezet en daar zullen we na dit winterseizoen later wel meer yap booren. Nu we toch over bestraling bezig zijn en zoo erg wetenschappelijk aan deh gang zijn, wat voor een keertje ook wel eens interes- sant is, wil ik meteen proeven op kippen met een heel ander soort stralen bespreken, n.l. met X-stralen. Van de X-strajyn is het be- kend dat zij door het lichaam hfeendringen en daarbij bepaalde weefselcellen aantasten, zelfs dooden kunnen. Van deze eigenschap heeft men ook gebruik gemaakt voor de ge- nezing van gezwellen in het lichaam. Nu werken de X-stralen ook in Of de cellen van de geslachtsklieren, vandaar dat men gepro- beerd heeft op deze manier hanen te kapoe- niseeren. Nu is het goed dat we de vorige maal wat over hormonen hebben gehoord en zoo ongeveer weten wat ze in het lichaam doen. Welnu, de groei van de kam van hanen, die heel eigenaardig opgebouwd is uit allerlei weefselcellen met zeer veel bloedvaten, berust op de werking van een hormoon dat door de geslachtscellen afgescheiden wordt- (Ook de ontwikkeling der hanenveeren berust op dat Damegambiet. Wit: W. C. Treumiet. Zwart: Jhr. Dr. D. van Foreest. Gespeeld in een clubmatch tusschen Rotterdam en Bussum. .1 d2d4 d7—d5 2. C2c4 J £7-A*6 3. Pblc3 Pg8—f6 4. Rclg5 Rf8e7 5. e2e3 Pb8—d7 6. Pgl—f3 0—0 7. Ddlc2 De gebruikelijkste voortzetting is Tel. De textzet leidt tot een scherpen aanval op den zwarten koningsvleugel. 7c7c5 De beste tegenzet. Na eenige zetten komt Tc8 en de witte dame staat dan niet goed. Dit tegenspel is het eenige, dat den witten aanval tegengaat. 8. Rfl—d3 h7h6 Voorbereiding tot dc4: en Pb6, zonder dat pion h7 verloren gaat. Noodig was de zet niet. 9. h2h4 Een offer, dat op deze manier dikwijls voor komt. Na hg5: hg5: verliest Zwart het paard, dat niet weg kan wegens RJ»7tj,s^Qi3, Rg8t Kg8: Dh7 man. Het offer is correct, als het, pangenomen wordt, maar als Zwart er niet op ingaat, is de zet tempoverlies. 9 10. Rd3Xc4 Nog kan hg5: hg5: niet, 11. Rg5Xf6 Wit gaat de zaak forceeren. Beter was Re2, waarna nog altijd hg5: tot voordeel van Wit leidt. 1 1Re7X*6 12. Pf3g5 Nu leidt weliswaar hg5: hg5: g6 tot sterken aanval, maar Zwart heeft een rustige en solide voortzetting. 13. h4Xg5 Zwart heeft een pion gewonn^n,, en zijn koningsvleugel ongeschonden bewaard. De Uw apotheker of drogist heeft gedurende een beperkten tijd een voorraad z.g. Reuze Pakken Kruschen Salts, welke behalve den gewonen 1,60 flacon nog een gratis proef- flacon bevatten. Ge kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge schonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. RowntreeHandels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon ge- drukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden, in geval van rheumatiek, hoofd- pijn, ischias, zwaarlijvigheid en tallooze andere kwalen. Adv d5Xc4 Pd7—b6 alsm on sbn9gIov hormoon, evenals vele andere eigenschappen van den haan).. En nu durf ik al weer een stapje verder gaan, het hormoon wordt niet alleen in het bloed afgegeven door de klieren, doch vanuit het bloed kan het de nieren pas- seeren en in de urine terecht komen. De wonderbaarlijkste proeven neemt men tegen woordig met hormonen die men uit urine van mannelijke of vrouwelijke dieren haalt, waarbij weer groote verschillen zijn te con- stateeren in de urine van drachtige en niet drachtige dieren. Maar we hebben het nu over kippen of lie ver gezegd hanen en weten dus nu dat de eigenaardige kam en veerenvorming en an dere afwijkingen van kapoenen berusten op het feit dat de geslachtshormonen niet of on- volledig gevormd worden. Spuit men dan ook kapoenen in met mannelijke geslachts hormonen uit urine dan gaat de kam direct ontwikkelen en ontwikkelen zich verder al lerlei haneneigenschappen. Als men nu haantjes met X-stralen bewerkt worden speciaal de geslachtscellen die de hor monen vormen aangetast, vandaar dat men' door middel van bestraling met X-stralen hanen zonder operatie kapoeniseeren kan. Bjj varkens is dit trouwens beter gelukt dan bij hanen, want de hanen kregen wel kapoen- eigensehappen maar tevens bleken andere cellen van het lichaam aangetast te worden, zoodat de dieren in groei achterbleven. Bij verdere proeven werden de dieren op een leeftijd van zes weken bestraald met ver schillende hoeveelheden z.g. Rhontgen-een- heden vanaf 1750 R.E. tot 2700 R.E. toe. Toen ze 22 weken oud waren werd van deze hanen de buikholte geopend en werd onderzocht, in vergelijking met normale hanen, in hoeverre de geslachtsklieren veranderd waren. Daarna werd de buikholte weer dicht gehecht en hield men de hanen aan voor verdere onder- zoekingen. Het bleek nu dat de klieren van normale hanen ongeveer 12 brj 4 m.M. groot zijn doch bij de taestraalde hanen ver achter- gebleven waren in groei en niet rooter dan 3 a 4 brj 1 a 2 m.M. waren. De kammen en kinlellen der bestraalde hanen bleven kleiner dan normaal en alien verloren het vermogen om te kraaien. Dit is dus weer een interes- sant verschijnsel. In tegenstelling met de geopereerde hanen echte kapoenen dus, behielden de bestraalde hanen hun typische hanenveeren en bleven ook in groei achter. Uit deze proeven blijkt dus dat bewerking van haantjes met X-stralen teneinde ze te kapoeniseeren nog niet goed gelukt is. Zulke onderzoekingen zijn van veel belang, vooral voor Duitschland, waar men geen operatie meer mag verrichten op dieren die niet bewus- teloos gemaakt zijn. Het gewone kapoenisee ren is daar dus door de wet verboden en als men eerst alle haantjes stuk voor stuk onder narcose moet brengen wordt de operatie erg bemoeilijkt. Uit deze artikelen over hormonen en allerlei stralen zien we inmiddels wel dat er hard ge- werkt wordt om allerlei interessante proble- meh op kippengebied op te lossen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) vraag, of Pc4: niet voordeeliger zou geweest zijn laat hij onbeantwoord. 14. Rc4e2 c5Xd4 15. e3Xd4 e6e5 Ook terstond Dg2: was mogelijk, maar Zwart is met een pion tevreden en denkt aan zijn ontwikkeling. 16. Thlh5 Dg5Xg2 17. 0—0—0 Rc8g4 18. Th5Xe5 Rg4Xe2 19. Dc2Xe2 Ta8—c8 20. Te5e3 Pb6—d5 21. Te3g3 Pd5Xc3 22. b2Xc3 Dg2c6 Wit is een pion achter en staat bovendien slechter. Zijn eenige kans is de open g-lijn. 23. Tdlgl g7g6 24. f2—f4 Dc6f6 25. De2e4 Kg8g7 26. f4f5 g6g5 Nu is de koningsvleugel afdoende beschermd. 27. De4h4 Tf8—h8 Er dreigde Tg5:f hg5: Tg5:t en Zwart moet de dame offeren om mat te ontgaan. Nu kan de koning naar f8 ontwijken. Toch is ons niet duidelijk, waarom Wit nu niet met Tg5:t, hg5: Tg5:f, Kf8, Tg8t en Df6: voortzet. Weliswaar kan Zwart met Tc3:t voortzetten, maar ons lijkt de stand voor Wit beter dan in de party. 28. Kcl—d2 Tc8c6 Zwart dekt zijn dame snei, zoodat de in de vorige noot genoemde combinatie niet meer mogelijk is. 29. c3—-c4 Wit laat dezen pion rustig nemen, omdat hy dan met Tg5:t, Tg5t en Tg8t de dame wint. Het schynt, dat hy spijt heeft, in den 28sten zet niet Tg5: te hebben gespeeld. 29Tc6a6 30. a2a4 Th8—d8 Zwart laat zich niet verlokken, de dame ongedekt te laten staan. Nu heeft Zwart een gewonnen stand. 31. Tg3Xg5t Dit heeft nu geen zin meer; het is een fat- soeniyke manier van opgeven. 31h6Xg5 32. TglX&5t Kg7—f8 Wit geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3