Puwe ha Binnenland Buitenland Landbouwberichten Gemengde Berichten Doos 30 en 60d:. TER NEUZENi 16 NOVEMBER 1934. OOSTBURG. RECHTSZAKEN. HANDELSREGISTER. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Voortgezet worden de algemeene beschou- wingen over de Rijks'begrooting voor 1935. De heer Bierema (lib.) geeft in zijn repliek de R.K. Staatspartij in overweging, wat mati- ging te betrachten in de wijze waarop zij spreekt over de liberate economie. Spr. is ver- heugti over de krachtige taal van de regee- ringstafel in zake bezuiniging ook bij het bij- zonder onderwijs. Wat de aanpassing betreft, de vaste industrielasten moeten naar beneden. Men lette daarbij vooral op overheids- en be- schutte bedrijven. De heer Van Houten (chr.-dem jbetoogt, dat het aanpassingsproces niet bevorderd wordt als de regeering voortdurend loonsver- laging to'epast en uitlokt. De heer Joekes (v.d.) zegt, dat de regee ring ten aanzien van de onderwijs-bezuiniging gelukkig duidelijke taal heeft doen hooren. Spr. is teleurgesteld dat de regeering een on- derzoek naar de particuliere wapenfabricage heeft afgewezen. Hij geeft in het algemeen de voorkeur aan de meer practische contin- genteering boven hooge rechten. Ingez. Med. DE WERKLOOSHEID HIER EN ELDERS. "Het door het Duitsche rijksbureau voor sta- tistiek uitgegeven tijdschrift „Wirtschaft und Statistiek" bevat vergelijkende eijfers over de werkloosheid in de verschillende landen. Daar- uit blijkt dat Nederland, waar de eijfers als volkomen betrouwbaar kunnen worden be- schouwd, in vergelijking met vele andere lan den, er niet het slechts aan toe is. In Enge- land is de werkloosheid, ondanks de devalua te, zoowel wat het percentage der bevolking als dat der werkenden betreft, grooter. Het zelfde geldt voor Tsjecho-Slowakije en in ster- ke mate voor de Ver. Staten. Zelfs in Duitsch- land is het percentage gerekend voor de ge heele bevolking, hooger dan in Nederland. En daar deze statistiek in Duitschland is samen- gesteld, behoeft niet aan een ongunstige voor- stelling van zaken ten nadeele van dit land, te worden gedacht. Opvallend is dat de toestand in de landen van het goudblok, met enkele uitzondering, beter is dan in de landen waar valuta-expe- rimenten hebben plaats gehad. Zwitserland vooral verkeert in een gunstige positie. DE THUISREIS VAN DE „ITIVER". Dinsdagavond is de „Uiver" onder groote belangstelling uit Bandoeng vertrokken. Na een korte landing te Batavia en te Palem- bang, in welke plaats nog een huldiging en aanbieding van cadeaux plaats vond, vertrok men van daar via Singapore naar Medan, om dit laatste station in Ned. Indie in den loop van den middag te bereiken. Te Palembang bracht een enorme menigte de bemanning een grootsche ovatie. Een korte toespraak werd gehouden, waarna verschillen de geschenken werden aangeboden, als wan- delstokken van ivoor, en voor de dames van de bemanning met goud doorweven kains, alle producten van plaatselijke nijverheid. De schoolkinderen zongen een huldigingslied. Parmentier bedankte, waarna het vliegtuig binnen een uur vlot naar Singapore vertrok. ■Behalve de drie bekende passagiers, Lady Moulden en de heeren Domenie en Gillissen, zullen met de „Uiver" nog mee naar Holland vliegen de heer Dudok van Heel en van Bang kok af, de president van de Curtiss Wright Vliegtuigmotorenfabriek. Een viertal passa giers zijn nog voor tusschen trajecten ge- boekt. De Uiver op weg naar huis. Aneta meldt uit Medan aan de N. R. Crt. De Uiver kwam Woensdag om 13 uur 15 plaatselijken tijd te Singapore aan, waar het vliegtuig door de geheele Nederlandsche kolo- nie werd begroet. Eenige kinderen boden bloemen aan. In een treffende rede hulddgde de Nederlandsche consul-generaal de beman ning. Om 15 uur 30 vloog men door naar Medan, waar de Uiver om 5 uur in den mid dag onder geweldig enthousdasme landde. De huldiging, waaraan geheel Deli deelnam, nam Woensdagavond een geweldigen vonm aan. Aan het diner werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Ned^-Indische Vereeniiging voor de Luchtvaart, afdeeling Noord-Sumatra, en door den gouvemeur. Aan de leden van de bemanning werd namens de burgerij van Deli ieder een zilveren sigaret- tenkist in den vorm van een baal Delitabak met inscriptie aangeboden. De passagiers kregen bovendien kleine souvenirs, voorzien van het gemeentewapen. Donderdagmorgen vertrok de Uiver om half acht plaatseliiken tijd van Medan naar Bang kok, uitgeieide gedaan door vele belangstel- lenden. De a.s. ontvangst op Schiphol. Voor de feestelijke ontvangst, welke de bemanning van de Uiver gezagvosrder Parmentier, eerste officier Moll, radio-telegra- fist Van Brugge en boordwerktuigkundige Prins Woensdag 21 dezer bij haar aan- komst op Schiphol zal wachten hebben de betrokken autoriteiten uitgebreide maat- regelen getroffen. Naar de heer Dellaert, havenmeester van de Amsterdamsche lucht- haven mededeelde, wordt Schiphol vrijwel herschapen in een groote kijkarena, waar tien- duizenden de aankomst van het vliegtuig en de huldiging van de bemanning uitnemend zullen kunnen volgen. SALARISVERLAG1NG BEVOLEN. B. en W. van Amsterdam krijgen opdracht korting door te voeren. Aan B. en W. van Amsterdam is een Kon. besluit van 8 November ter kennis gebracht, waarin zij uitgenoodigd worden om binnen een termijn van drie maanden over te gaan tot herziening van de loon- en salarisregelingen voor de gemeentewerklieden en ambtenaren in den zin als in hun voordracht van 25 Sept. j.l. is aangegeven. De minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Zooals men weet heeft de Amsterdamsche Gemeenteraad geen gevolg gegeven aan de aanmaning van de Regeerihg om alsnog de voorstellen van B. en W. tot salarisherziening goed te keuren. NAAR DEN MIDDEN-EUROPEESCHEN TIJD? In de Memorie van Antwoord aan de Twee- de Kamer in zake het wetsontwerp tot her ziening van den wettelijken tijd, zegt de Mi nister, dat hem bij het bepalen van een keuze zwaar weegt het verlangen om de oplossing zooveel mogelijk te doen uitvallen in over- eenstemming met hetgeen te dien aanzien in de volksyertegenwoordiging leeft. Voorts waardeert hjj ten zeerste het streven, een ein- de te maken aan de verdeeldheid v?.n ons volk ten opzichte van de seizoentijdregeling. De omstandigheden hebben den Minister er toe geleid, het aanvamkelijk voorgestelde sys- teem te verlaten en thans voor te stellen, den Middel-Europeeschen tijd als tijdregeling voor het geheele jaar te aanvaarden. Het denkbeeld van enkele leden am ook bij invoering van den Middel-Europeeschen tijd nog een zomertijdregeling te handhaven, ont- moet bij den Minister hetzelfde bezwaar als bij de leden, die zich hiertegen verklaren. De aanvaarding van den Middel-Eu'ropeeschen tijd is te beschouwen als een compromis, waar- bij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. Een teruggaan tot den toestand van voor 1908 brengt evenmin verbetering, zou zelfs een stap terug beteekenen op de pogingen om de geisoleerde positie van Nederland op te heffen. Het steeds levendiger wordend inter- nationaal verkeer op allerled gebiedt bindt Nederland te zeer, dan dat het zich ten deze zoo ingrijpende afwijking zou kunnen veroor- loven. OUD-MINISTER LIPPENS TOT VOORZITTER VAN DEN SENAAT VERKOZEN. In den Senaat is, Dinsdag, anmiddellijk na de hervatting van de parlementaire werk- zaamheden, overgegaan tot de verkiezing van een nieuwen president. Verkozen is de liberale senator voor GentEecloo, tevens oud-minis- ter, M. Lippens, met 77 stemmen tegen 10 en 56 socialistische onthoudingen. Luide toege- juicht door de senatoren nam president Lip- pens plaats op den voorzittersstoel. Hij dankte, eerst in het Nederlandsch, voor het in hem gestelde vertrouwen en zette verder zijn rede in de Fransche taal voort om te wijzen op de wetgevende en controleerendie rol welke de Eerste Kamer in het staatsleven heeft te vervullen. Ook bracht hij hulde aan zijn voorganger, den afgetreden Waalschen senaatspresident Digneffe. Algemeen werd opgemerkt, dat president Lippens, steunend op het feit, dat de meerderheid van de Bel- gische bevolking Vlaamsch is, den voorrang gaf aan de Nederlandsche taal. Het zal wel de eerste maal zijn in de geschiedenis van het Belgische parlement, dat zulks voorkomt. Dit wordt door de Fransch-Belgische pers echter zorgvuldig verzwegen. Voorts bracht hij, in het Nederlandsch alleen, hulde aan de gedach- tenis van den onlangs gestorven socialistischen senator voor Gent—Eecloo, De Groeve en deed hij hetzelfde, in de Fransche taal, voor koning Alexander van Zuid-Slavie en de Fransche staatslieden Poincar6 en Barthou. Door de socialistische fractie werd gepro- testeerd tegen het felt, dat de regeering het niet noodig had geoordeeld, ook in den Senaat mededeeling te doen van haar ontslag. Minis ter Forthomme zeide daarop dat hij, hoewel geen opdracht hebbend om zulks te doen, toch meende te mogen bevestigen dat de regeering ontslag had genomen. HET TRAGISCHE LOT VAN HOLLAND. In verband met de aanstaande volksstem- ming in het Saargebied, geeft de Saarbriicker Zeitung, het officieele orgaan van het Duit sche Front, een in kleurendruk ge'illustreerd p ropagan d ajbrj voegsel uit met op de voor- pagina een fotomontage, die grootendeels be- staat uit een landkaart van Zuidwest-Duitsch- land en in afwijkende kleur het aangrenzende Belgie, Nederland, Frankrijk en Zwitserland, gegroepeerd dm het Saargebied. De tekst op deze vdorpagina" luldt: ,,Op de Europeesche landkaart vormt het hoog-industrieele Saargebied met zijn rijke bodemsohatten en zijn Duitsche bevolkings- kern van 83Q.OOO zielen, slechts een kleine vlek en toch wordt om dit eenig schoone stukje vaderlandschen grond sedert 15 jaar een taaie afweerstrijd tegen vreemde machts- aanspraken gevoerd. Dat deze strijd gewon- nen wordt, dat het Saargebied voor het tra- gische lot. dpr definitieve afrukking en ver- vreemding van het moederland, dus voor het lot van Holland, Vlaanderen, Luxemburg, Bourgondie en Zwitserland bewaard blijft, daartoe is de moreele politieke en economi- sche steun van de strijdende Saarbevolking door het geheele Duitsche volk, door elk Duitsch volksgenoot noodig." SCHADE DOOR SPRINKHANEN Volgens eijfers van het Chineesche ministe- rie van landbouw is door de sprinkhanenplaag in de verscliillende Chineesche landbouw- gebiedenin het afgeloopen jaar een schade veroorzaakt van omstreeks drie millioen dol lar. Meer dan een millioen acres bouwland in 9 provincies werden door sprinkhanenzwermen vemield. Het stadje Evora in de provincie Alemteja, is de vorige week geteisterd door een dichten zwerm sprinkhanen, die het zon- licht volkomen verduisterde. Zulk een groot aantal dezer insecten nestelde zich in de straten, dat het verkeer gestagneerd werd. Groote schade is toegebracht aan de te velde staande gewassen. LIJjltEN VAN TEGENSTANDERS DER IMRO GEVONDEN. Naar uit Petritsj in Macedonie wordt ge- meld hebben de autoriteiten op een weiland bij de spoorweghalteplaats Perin een graf met 9 lijken ontdekt. Alle lijken konden ge'identifi- ceerd worden. De vermoorden waren inwo- ners van het dorp Krupnik. Onder de lijken bevinden zich ook die van een gemeenteraadslid, een leeraar alsmede een belastingontvanger, die tegenstanders waren van den leider van de Imro (de Macedonische terroristische organdsatie) Michailof, die zijn tegenstanders liet ontvoeren en vermoorden. De moordenaars zijn drie maanden geleden gearresteerd. DE BESTFi ZEEUWSCHF. KOEIEN. Volgens de Stamboeker werd een statistiek opgemaakt van de Zeeuwsche koeien, die in het afgeloopen boekjaar tusschen de 7 en 8 duizend kilo melk gaven. Deze prachtdieren zijn in de volgende stallen: 1. A. Karelse te Kruiningen, R 71069, oud 6 jaar, 7484 K.G. melk, 335 melkdagen, 3.43 vet, 257 K.G. vet. 2. H. van Waes te Schoondijke, 59148 K.S., oud 7 jaar, 7263 K.G. melk, 330 melkdagen, 3.86 vet, 270 K.G. vet. 3. A. van Waes te LJzendijke, 65715 R, oud 5 jaar, 7151 K.G. melk, 341 melkdagen, 3.44 vet, 246 K.G. vet. 4. Gebrs Rouw Mzn te Goes, 74020 R, oud 7 jaar, 7056 K.<5:'melk, 333 melkdagen, 3.46 vet, 244 K.G. 'Wit HERDENKING GESNEUVELDE MARINEMANNEN. Hedenmiddag is door het bestuur van het Marine Rampenfonds een krans gelegd op het heldengraf te Westkapelle, ter herdenking van de Marinemannen, die vielen in dienst van Koningin en Vaderland bij het ongeluk te Westkapelle op 16 November 1914 tijdens het demonteeren van een aangespoelde mijn op de kust. Ook de Koninklijke Nederlandsche Ver- eeniging „Onze Vloot" zal een krans leggen. De burgemeester en het gemeentebestuur van Westkapelle zullen bij de plechtigheid tegen- woordig zijn. LUXOR THEATER. „La Bataille". De Fransche film-productie staat over het algemeen nu niet zoo heel hoog, en van de courante films zijn er waarschijmilijk heel wat die, terecht, onze bioscopen nooit bereiken. Miaar af en toe maakt men hier een „protu- betrans", die hoog boven alles uitschiet en een zeer intens licht verspreidt. Zulk een ver- schijnsel is ,,La Bataille", waaraan een lange, succesvolle carriene voorspeld mag worden. ,,La Bataille", een van de beste boeken van den oud-zee-officier Claude Farrere, is al vroe- ger voor het tooneel en voor het witte doek bewerkt, en met succes. Nu de stomme film afgedaan heeft, moest het opnieuw verfilmd worden, en „Lianofilm" heeft dat werk toe- vertrouwd aan krachten van den eersten rang. De tekst werd geschreven door den bekenden tooneel-auteur Bernard Zimmer, de regisseur was de Hongaar Nicolaas Farkas, en voor de hoofdrollen werden Charles Boyer en Anna- bella uitgekozen. Door hun samenwerking is een film ontstaan, die zoowel uit een oog- punt van dialoog als van spel en technische verzorglng tot het allerbeste behoort dat hier te zien is. Zooals het boek, wordt ook de film gedra- gen door den hoofdpersoon markies Yorisaka. en Charles Boyer blijkt daar ten voile tegen opgewassen. Hij maakt van den Japansohen zee-officier die alles, ook zijn liefde en huise- lijk geluk, opoffert aan den roem en de groot- heid van zijn land, een prachtige creatie. Zonder groote woorden of heftige uitbarstin- gen geeft hij aan de figuur een relief, een energie, een innerlijke spanning, die bui- tengewoon pakkend zijn. Annabella, als de onderworpen echtegenoote, die bang is voor de Westersche manieren welke Yorisaka aan- neemt en ook aan haar oplegt, om beter den gehaten Europeanen hun geheimen te ont- futselen, en wier hart eindelijk opengaat voor den Engelschen marine-officier, Fergan, die haar het hof maakt, weet bijna steeds op het zelfde hooge plan te blijven. John Loder, Fergan, zou men soms wat aristocratisoher en gereserveerder wenschen. De overige rol- len, van minder belang, worden behoorlijk vervuld. Wat bijzonder opvalt is de figuratie, waannee, vooral in het zeegevecht, op zeld- zaam knappe wijze is gewerkt. Dat zeegevecht vormt natuurlijk het hoogte- punt en welk een poover maakwerk lijkt naast deze rij van beelden uit een zeeslag, die de werkelijkheid zelve geven, al wat op dit ge- bied vroeger is vertoond! Het leven in den pantsertoren tijdens het gevecht, het afvuren van de zware scheepskanonnen, het inslaan van de granaten hier en ginds, bij den vijand, het torpedeeren, het uiteenrukken van de zware pantseringen door het geweld der ont- ploffingen, het is alles van een zoodanige realiteit, dat men zich afvraagt, hoe het mo gelijk is geweest dit z66 op te nemen, en in ademlooze spanning het gruwelijke schouw- spel volgt. Geheel onbegrijpelijk is bijvoor- beeld het realiseeren van het tot zinken bren- gen van een groot slagschip, dat zich om-en- om wentelt eer het in de diepte verdwijnt, en waarbij op het laatst de mannen op de om- gekeerde kiiel radeloos heen en weer rennen. Bjj dit alles is de techniek van een volmaakt- heid, die niet meer te overtreffen schijnt. Wie het boek kent weet, dat Yorisaka op het oogenblik dat de overwinning zich af- teekent, wordt gewond en Fergan dwingt zijn plaats in te nemen en verder het vuren te regelan, iets wat hij als neutraal toeschouwer (Fergan is Engelsoh marine-attachenatuur lijk in het geheel niet mocht doen. Fergan wordt gedood. Yorisaka pleegt na de over- winning harakiri, omdat hij te zeer in zijn liefde en mamnentrots is getroffen om te kun nen voortleven. Liefhebbers van sterke sen- saties zullen kunnen bewonderen met welk een intense realiteit Charles Boyer deze zelf- moordscene weergeeft; mij leek de grens van wat de goede smaak toelaat hier wel even overs chreden. Tot tijdelrjk onderwijzer aan de School met den Bijbel te Kruiningen is benoemd de heer J. Suurmond, wachtgelder alhier. WERK EN GEDIMDE FORDLAMPEN VERBLI NhF.N D Op 2 Oct. des avonds om 8.15 u. reden de heeren Th. Dobbe en Miner in hun Ford- automobielen achter elkaar op den Hemweg in de richting Amsterdam. Voor hen uit reed een motor met zijspan van de verkeerspolitie en toen de beide auto's dit zijspan waren ge- naderd, gaven de agenten een sein om te stop- pen. Tot hun groote verbazing werden beide automobilisten bekeurd wegens het feit, dat volgens de agenten het gedimde licht verblin- dend was. In het bijzijn van de motorpolitie en den deskundige, den heer L. W. Oosterhuis is kort daarna opnieuw op den Hemweg proef gere- den, alvorens de zaak voor het kantongerecht zou dienen. Wbensdag is dit laatste het geval geweest. De deskundige verklaarde voor den rechter, dat het licht wel verblindend was, terwijl een deskundige van de Fordfabriek, ir. Bijdal, het tegendeel beweerde. De Kantonr.echter hield zich echter bij de verklaring van de motor politie en den heer Oosterhuis en veroordeelde elk tot f 5 boete. Beide veroordeelden gaan van deze uitspraak in hooger beroep. Het gevolg van deze uitspraak is dat alle Ford-auto-bezitters in overtreding zullen zijn, wanneer ze him koplicht dimmen. Een aan tal Amsterdamsche politie-auto's is eveneens uit de Fordfabriek afkomstig en voorzien van dezelfde lampen. DE LANDBOUWBEDRIJVEN Zeeuwsch-Vlaanderen en Weste- iijk Brabant boeken bedryfs- winsten. Het boekhoudbureau van den Noord-Bra- bantschen Christelijken Boerenbonid (N.C.B.) publiceert de gemiddelde bedrijfsuitkomsten van 813 landbouwbedrijven in zijn gebied. Daaruit blijkt, dat de gemiddelde netto-win- sten of verliezen in Zeeuwsch-Vlaanderen op de Brabantsche N.-W. zee-kleigronden verge- leken met die in de vorige zeven jaar (waar- onder het goede oogstjaar 19281929) als volgt waren: Zeeuwsch-Vlaanderen Noordwestelijke zee-kleigronden 1927-1928 14.78 per H.A'4.43 per H.A. 1928-1929 17.44 per H.A. 40.36 per H.A. 1929-1930 23.62 per H.A. 17.72 per H.A. 1930-1931 69.03 per H.A. 85.07 per H.A. 1931-1932 —106.66 per H.A. —112.78 per H.A. 1932-1933 28,80 per H.A. 30.52 per H.A. 1933-1934 34.33 per H.A. 24.24 per H.A. Hieruit is te zien, dat de steunmaatregelen van deze bedrijven een belangrijke verbetering hebben gebracht. Tot het gebied van het boekhoudbureau be- hooren echter ook de Meijerij, de Maaskant, het Land van Cuyk, de Westelijke zandgron- den, Maas en Waal, het Rijk van Nijmqgen en het Land van Heusden en Altena. En daar is in 19331934 weer overal netto-verlies ge leden, gemiddeld respectievelijk van f 0,54, 11,02, 36,48, 13,60, f 19,98, f 37,16, 6,04 en f 9,68 per H.A. Het ,,Dagblad van Noord-Brabant" knoopt aan de publicatie van deze eijfers een beschou- wing vast, waarvan wij het volgende over- nemen: Bij het lezen van deze eijfers dient men een juist begrip te hebben van het agrarisch ver- mogen in ons land vooraleer uit deze eijfers conclusies getrokken kunnen worden omtrent het al of niet noodig zijn van meer of minder steun aan bepaalde groepen van boeren. Daar toe willen wij eens herinneren aan het ten vorigen jare gepubliceerd verslag der Staats- commissie-Ebels. Blijkens dit rapport hebben de Nederlandsche boeren en ook de kleiboeren in West-Brabant en Zeewsch-Vlaanderen slechts in enkele jaren bedrijfswinst gemaakt en zooals ook uit de hierboven geciteerde eijfers blijkt, hebben de verliezen in die jaren nog altijd de winsten ver overtroffen. Boven dien zijn deze bedrijfswinsten slechts moge lijk geweest ten koste van het zeer lage loon der landarbeiders. Deze waren zoo laag, dat de regeering dit jaar er aan te pas moest komen om het minimumloon van de landar beiders op de gesteunde boerenbedrijven van Zeeuwsch-Vlaanderen voor te schrijven, ter voorkoming van verdere daling van dit loon- peil. De dit jaar verkregen netto-winst van 34.33 per H.A. in Zeeuwsch-Vlaanderen dient men overigens niet te overschatten. Uit de algemeene Nederlandsche eijfers van het ver slag der Staatscommissie-Ebels blijkt, dat in het sedert 1920 allerbeste jaar voor den Nederlandschen boer, bij de ook toentertijd zeer lage loonen een gemiddelde ondememers- winst werd gemaakt van f 33 per H.A. Op een gepacht bedrijf van veertig H.A. kon dit jaar dus 1320 in aanmerking komen, waar van afhankelijk van de levensbehoeften van den boer, een grooter of kleiner aandeel bij zijn eigendom gevoegd kon worden. Maar in dat allerbeste jaar kregen de verpachters ge middeld f 130 per H.A., ofwel f 5200 per veer- tig H.A., om met aftrek van hun levensonder- houd en de andere kosten aan hun kapitaal toe te voegen. In het slechtste jaar 1931 1932, toen de boeren van de Noord-westelijke zeekleigronden in West-Brabant een netto- verlies leden van gemiddeld f 112,78 per H.A. en in Zeeuwsch-Vlaanderen van gemiddeld f 106,66, boekte de gemiddelde Nederlandsche grondbewerker een verlies van 85 per H.A., d.i. voor veertig H.A. 3400. Maar de ge middelde Nederlandsche verpachter trok toen nog f 80 per H.A. Rekent men zijn kosten er afdan kreeg hij zeker nog 2400 per veer tig H.A. In de week van 29 Oct. tot 3 Nov. werd bij het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, geves- tigd te Ter Neuzen, aangifte gedaan van de volgende inschrijvingen A. van den Bruele, Sas van Gent, West- kade 87, handel in wollen goederen. Eige- naar: A. van den Bruele, Ter Neuzen. Hoofd- zaak gevestigd te Ter Neuzen. Beheerder filiaal: C. Machielsen, Sas van Gent. N.V. Nederlandsche Kousenfabriek „Hol- landia", St. Jansteen, Steenschedijk C 116, kousenfabricage en -handel,/ benevens de fabricage van en den handel in tricotages, in den meest uitgebreiden zin. Dir. F. J. van Mol, St. Jansteen en S. A. Mallens, Tilburg. J. SmalleGarrevoet, Sas van Gent, bor- stelfabriek, groothandel in tegels en granniet- artikelen. Eigenaar: Jules Smalle-Garrevoet, Izegem (B.). M. Wandel, Schoondijke, W 76c (Huize ,,Rehoboth"), wegenbouw. Zeeuwsch-Vlaamsche Koffiebranderiji Axel, Noordstraat B 17, koffie- en pindabranderij. Eigenaar: D. J. Oggel Ezn. Wijzigingen E. C. Oggel en Zoon, Axel, Noordstraat B 17. Uitgetr. mede-eigenaar: D. J. Oggel Ezn. Als bedrijf wordt uitsluitend uitge- oefend een handel in koffie, jhee, tabak en pinda's. A. M. Vroegop, Dr. Buijzestraat 11, win- kel in kruidenierswaren, groenten en fruit. Uitgetr. eigenaar: A. M. Vroegop. DE VERDUISTERING VAN J 7000 TE ALKMAAR. Naar aanleiding van het bericht in het vorige nummer deelt het bestuur van de Nederlandsche Middenstandsbank mede, dat er geen sprake van is, dat de betrokken wis- sellooper „geen on'bekende van de politie" is. De directie had een bewijs van goed gedrag van den man in haar bezit. Dat hij een niet onderteekend re<;u van de Nederlandsche Bank aan zijn kantoor zou hebbenafgegeven, is volgens het bestuur eveneens onjuist. Het regu was door hem zelf van een valsche handteekening voorzien. EEN WITTE RAAF. In de jongste raadsvergadering van de ge- meente Angerlo is besloten tot verlaging van de belastingen. De opcenten op de personeele belasting werden teruggebracht van 225 op 210 en de opcenten van de gemeentefondsbe- lasting van 100 op 75 opcenten, aldus de N. RCrt AO'Uh EEN AUTO KWAM VANZELF IN BEWEGINGW Of In de Langebrugsteeg te Amsterdam werd Dinsdag omstreeks drie uur een 60-jarige heer door een auto aangereden, die door tot nog toe onbekende oorzaak zonder bestuurder in beweging kwam. De auto had eenigen tijd stil gestaan doch op een gegeVefe 'nioment be- gon de wagen, waarvan de remmen vermoe- delijk niet waren vastgezet, te rijden. De voetganger, die juist den rijweg overstak, werd door den wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd. De man bleef bewusteloos en emstig gewond liggen. Toen de Genees- kundige Dienst ter plaatse verscheen, bleek dat de heer beide beenen had gebroken en ver der nog verschillende andere verwondingen in zijn gezicht had gekregen. In ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het Binnengasthuis gebracht. NOODLOTTIG SCHOT DOOR KINDERiHAND GELOST. In een onbedachtzaam oogenblik heeft Dins- dagmorgen de 11-jarige H. te Halsteren zijn 17-jarige zuster met een geweerschot in het linkeroog getroffen. Het meisje, dat naar het ziekenhuis werd vervoerd, zal waarschijn- lijk het oog moeten missen. De knaap had kans gezien een klein kaliber geweer, dat aan zijn broer toebehoorde, naar bpiten te nemen. Niet wetande dat het gela- den was, richtte hij het wapen op zijn eenige zuster, alleen met de bedoeling haar schrik aan te jagen. Het was echtei met hagel ge- laden, waardoor het meisje in het gelaat werd getroffen. De hagelkorrels drongen meeren- deels boven het linkeroog in het hoofd. De geneesheer uit Halsteren, die onmiddellijk van het ongeluk in kennis werd gesteld, verleen- de de eerste hulp en heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom laten over- brengen. Hoewel niet direct levensgevaar aanwezig is, is de toestand van het meisje zorgwekkend. De politie uit Halsteren heeft het geweer in beslag genomen. (Ingez. Med.) EEN PAAR GEVAARLIJKE DIEVEN GHEPAKT. Sinds in Augustus de nieuwe belasting- plaatsjes waren verschenen, was Hilversum het operatieterrein geworden' van enkele per- sonen, die met groote handigheid de nieuwe koperen plaatjes stalen. Vanaf den eersten Augustus kwamen dagelijks vele personen nan het Hilversumsche politiebureau aangifte van diefstal doen. Er kwamen de woedende hee ren, scheldend op het soort belasting; ze waren er verontwaardigd over, dat zij een dubbele belasting moesten betalen, omdat hun belastingmerk door vlugge, graaiende handen van de fiets was gekaapt Er kwamen dames, snikkend van oprecht verdriet; er kwamen menschen vertellen, dat zij plotseling van vier plaatjes tegelijk waren beroofd. Het was tragisch. De politie zocht en speurde een drietal maanden lang. Enkele honderden plaatjes waren en werden gestolen. Eindelijk na een emstige en langdurige ob- servatie zijn de mannen van Hermandad er in geslaagd een tweetal mannen te arrestee- ren, die op heeterdaad op plaatjesdiefstal werden gesnapt. Het waren geen onbekenden van de politie; oude ratten die er reeds eerder van werden verdacht, doch die men nog niet had kunnen snappen. De dieven zijn onmiddellijk in arrest gesteld; zij moeten zich aan een zeer groot aantal diefstallen hebben schuldig gemaakt. De mannen zijn naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht. EEN OPLICHTER OP GROOTE SCHAAL. Een 17jarige kantoorbediende te Oss heeft zich in den laatsten tijd aan verscheidene op- lichtingen schuldig gemaakt, waarvan vooral R.K. instellingen het slachtoffer zijn gewor den. Eenige van deze bedriegerijen zijn thans aan het daglicht gekomen, waarop de jonge- man is gearresteerd. De dader de 17jarige V. de A. uit Hees is begonnen met de postzegelkas van de handelsondememing te Oss, waar hij werkte, te plunderen. Hij wist voor en na talrijke vel- len postzegels tot een bedrag van ongeveer 900, te stelen, zonder dat men verdenking tegen den jongen, die steeds groote ijver be- toonde, kreeg. Het lukte hem echter niet deze zegels op postkantoren in de buurt te verzil- veren; de daar dienstdoende ambtenaren wei- gerden -terecht daartoe medewerking. Via een kerkelijk tijdschrift kwam hij even- wel in relatie met de ,,Broeders der Liefde" uit een klooster bij Hees en het duurde niet lang of hij had, dank zij zijn vriendelijke ma nieren, eenig postpapier van dit klooster be- machtigd. Op dit papier verzocht hij het postkantoor, om voor ditmaal een uitzonde ring te willen maken en de postzegels, die van een liefdadige inzameling afkomstig heetten te zijn, in te wisselen. Een valsche handteekening verleende het verzoek de noo- dige ,,echtheid". Toen werd aan het verzoek voldaan. De verdachte heeft toen van dit postpapier gebruik gemaakt, om nog meer oplichtingen te plegen. Bij een collega-boekhouder, die een agentuur in kantoorbenoodigdheden dreef en aan wien hij medewerking op provisiebasis verleende, bestelde hij alweer voor hetzelfde klooster voor een groot bedrag aan kantoor benoodigdheden. Verder slaagde hij er in, van een rijwielhandelaar twee fietsen, voor zich- zelf en zijn meisje los te krijgen. Te samen zijn beide menschen voor 1200 tot 1500 benadeeld. Aan den anderen kant benadeelde hij de Broeders van Liefde ook direct, door hun de gelden, die hij voor het kerkelijk tijdschrift, waarvoor hij propagandist was, ontving, niet af te dragen. In totaal kreeg hij op deze wijze ook weer f 200 in handen. Van den postamb- tenaar te Hees had hij het gedaan weten te krijgen, dat alle brieven voor de administra- tie van dit tijdschrift aan zijn adres werden afgegeven. De zaak kwam uit, toen bij een controle op het postkantoor een ,,specificatie" van de ingewisselde postzegels werd gevoniden, waar- uit bleek, dat hij den welwillenden postamb- tenaar ook nog voor een 25 bedrogen had. De jongen werd aangehouden en bekende toen de gepleegde oplichtingen. Het geld was grootendeels opgemaakt met fuifjes en ge schenken voor zijn meisje. KAMPEERVERZAMELIN G. Een Bussemsche politieagent, die toevallig rondkeek in de schuur in de Engh, welke door een zonderling is gebouwd, vond daar een groote verzameling kampeerbenoodigdheden. Primustoestellen, dekens, rugzakken, scheer- en kookapparaten, zeilfs geheele tenten. De kluizenaar, die er woont en die onder den naam Jaap bekend is, vertelde, dat hij deze had verzameld. De man is tamelijk bemiddeld, hij bezit zelfs huizen, en hij heeft geen moeite gedaan om het „verzarmelde" te verkoopen. De geheele inventaris is naar het politiebu reau gebracht, waar rechthebbenden zich kun nen vervoegen. De politie heeft een groot aan tal voorwerpen ge'identificeerd, als afkomstig van kampeerders, wijd in den omtrek, die in den zomer vermissing hebben aangegeven. URNEN GEVONDEN BIJ GOIRLE. Op het terrein der gemeentelijke bebos- sching te Goirle, dat onder toezicht van de Nederlandsche Heide Maatschappij in werk- verschaffing wordt omgespit, en geegaliseerd, zijn een tweetal umen met verbrande men- schenbeenderen gevonden. Daar het terrein grenst aan de heide, die vroeger onder toezicht van de directie van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2