ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ASPIRIN No. 9222 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 74e Jaargang 80.000 K.G. Grenailles 60.000 K G. Macadam 1-3 Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen Buitenland 120.000 K.G. niet te fijne SINTELS; Xk TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binned Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen Her post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—overige Ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post a'<t,nnementen voor net builenland alleen bg vooruitbetaling. i iK.ceefriidr: Flrma P. J. VASl DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bg voorultbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bg regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrggbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. wachten v66r of op Maandag den 19den November 1934, des voormiddags ten 9 '/2 lire, prrjsopgaaf in: A. voor de leverantie van minimum: B. voor het VERVOER van zoowel Axel ..Station" ais Ter Neuzen..Station" en Schuttershof en uitspreiden van boven- gemelde naar op verschillende nader aan te wijzen plaatsen; C. voor de leverantie van D. <Voor het VERVOER van 107.000 K.G. stntels van Zaamslag naar de verschil- lende nader aan te wgzen plaatsen. De leverantie moet plaats hebben v66r of op 1 December a.s. en het vervoer binnen veer- tlen dagen daama. Burgemeester en Wethouders voomoemd, JOHis. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Ezn., SecretaTis. Zaamslag, 12 November 1934. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. Naar gemeld wordt, zal Prinses Juliana zich 20 dezer naar Engeland begeven voor het bijwonen van de huwelijksplechtigheid en de daaraan verbonden feesten van den Hertog van Kent en Prinses Marina van Griekenland. •H. K. H. zal zich 's avonds te Rotterdam in- schepen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Voortgezet worden de algemeene beschou- wingen over de rijksbegrooting. Minister Oud zegt, dat de toestand veel era- stiger is dan bg de vorige begrooting en ge- lijkt op dien van den Franschen tijd. Het financieele beleid moet rekening houden met wat er in de lrjn der economische ontwikke- ling geschiedt. Spreker becijfert het totale tekort over 1934 op 90 millioen, dus 100 mil- Hoen minder dan verleden jaar. De regeering heeft niet de zucht, het bezit te ontzien. Het bezwaar tegen heffing ineens is, dat zij leidt tot realisaties van vermogens, wat in dezen t^jd vrijwel onmogelijk is. Spreker betoogt, dat gewaakt moet worden tegen verdere op- voering van den belastingdruk. Spreker verklaart dat bij het generaal par don gebleken is, dat de meeste belastingont- dniking niet voorkwam bij de grootere posten, doch brj de vele kleine. I>e minister betoogt, dat opheffing van het bankgeheim een middel zou zijn erger dan de kwaal. Hjj zet uiteen, dat het om algemeene belangen gaat als het rijk aan lagere orga- nen bepaalde voorwaarden moet opieggen. Dit staat buiten het beginsel, dat de zelfstan- dlgheid van lagere organen moet worden ge- handhaafd. Inzake herclassificatie van gemeenten heeft de regeering zich nog geen voorstel gevormd. VOOR DE AANKOMST VAN DE „UIVER". Het korps pontonniers en torpedisten zal in verband met de te verwachten groote drukte bij de aankomst van de „Uiver" op Schiphol op 21 November a.s. twee bruggen Slaan over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Een pontonbrug komt naast de vaste brug door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 7) (Vervolg.) „Ja, U kunt spotten", riep zg bitter, „niet voor niets noemde men U: de Satyr van Culebra." ..Werkelrjik!" zei ik, ,,U maakt mg ver- tegen. Ik wist niet, dat de mensohen zoo compliments us waren. Maar wat heb ik eigenlijk gedaan, om zooveel onderscheiding te verdienen?" „Wat U heeft gedaan!" Zij wrong haar handen, en haar boezem ging van veront- waardiging snel op en neder. „U vraagt mij, wat gij hebt gedaan, terwijl de graszoden op mgn vader's graf nog niet aijn vastgegroeid!" Zg begroef haar gelaat in haar handen en snikte als een kind. Ik moet erkennen, dat ik een gevoel kreeg of ik een onuitsprekelijke bruut was en in- wendig vervloekte ik Northcote. „U kimt mij gelooven of niet; zooals U verkiest", zei ik, „maar ik heb met uw vader's dood evenmin iets uit te staan als U". Zij hield op met schreien, nam haar han den van haar gelaat weg en staarde mij woest aan. „Wat zegt U toch?" kreunde zij. ,,Waar- toe dient het, mg voor te liegen. Stond ik niet aan zijn zijde toen zij hem neerschoten Zie eens bierZij stroopte de mouw van haar japon op, tot aan haar schouder en toonde mg een groot leelijk litteeken, dat haar albasten arm ontsierde. Hier is het teeken, dat uw kogels hebben aohtergelaten en gij durft hier voor mij staan liegen. O! zijt gij een mensch of een duivel?" Zij zonk weer terug op de sofa en barstte los in een uiting van hartstochtelijke droef- heid. in den verkeersweg Sloten-Schipbol. Het heengaand verkeer zal er over trekken. De tweede wordt gelegd bij het caf6 ..Vlietzicht". Zij zal het terugkeerend ver keer, dat in de richting Amstelveen moet gaan, verwerken. Beide bruggen ^llen een lengte hebben van 50 meter en berekend zijn op een gewicht van 71/2 ton. Het plan is opgemaakt in over- leg met den burgemeester van Haarlemmer- meer en de Amsterdamsche Verkeerspolitle. ZEEUWSCHE WATERSTAATS- ZAKEN. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer vim de waterstaatsbegrooting voor het dienstjaar 1935 vroegen eenige leden waarom evenals vorig jaar alleen be- dragen voor onderhoudswerken aan het ka- naal door Zuid-Beveland (f 76.300) en het kanaal door Walcheren 76.000) worden uit- getrokken en blrjkens den uitgewerkten en toelichtenden staat niet ook voor verbetering. Zij wezen er op, dat op den kapitaaldienst voor het kanaal door Zuid-Beveland ook enkel een memoriepost voorkomt. Zij drongen op deze verbeteringswerken aan. Verscheidene leden constateerden met ge- noegen dat het binnenlandsch luchtverkeer zich sterk ontwikkelt, doch vroegen zich af, of wel voldoende aandacht wordt besteed aan de inrichting van havens voor dit verkeer. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen, meenden zij, komt thans, met Zuid-Limburg, wel allereerst voor het tot stand brengen van goede verbindin- gen in aanmerking. Eenige leden wezen op hun inziens zonder- linge beslissingen in gevallen, waarin tegen- over van aan een rijksweg grenzende percee- len toestemming moeten hebben om paden, straten en wegen op dien rijksweg te doen aiitloopen. Zoo zou te Breskens voor uitgang van een complex woningen een recht zijn geheven, dat later willekeurig schijnt te zijn verhoogd, ter wijl tegen de bezwaren van de betrokkenen wel zeer krasse maatregelen schijnen te zijn genomen. Deze leden zouden gaame van den minister vernemen, op welke bepalingen deze maatrege len steunen. In elk geval meenden zij, dat het heffen van eenig recht bij woningen, die reeds bestonden vddrdat de rijksweg was aangelegd, niet behoort te geschieden. ORITIEK OP HET SPOORWEG- BEEEID. Brj het afdeelingsonderzoek van de water staatsbegrooting betreuren vele Kamerleden het, dat weer ongeveer de helft van het wa- terstaatsbudget besteed moet worden om de spoorwegtekorten te dekken. Van de aange- kondigde bezuiniging van 10 millioen blijkt niets. De tekorten nemen steeds toe. De spoorwegen zullen het vrachtvervoer moeten beperken tot het vervoer van groote zendingen, meenen vele leden; bij het perso- nenvervoer zullen vele tusschenstations moe ten worden opgeheven, welke opheffingen door autobusdiensten ondervangen kunnen worden. Een grondige en snelle reorganisatie van het binnenlandsch vervoersysteem achtte men hoog noodig. Sommige leden meenden dat de kapitaallast aanmerkelijk moet worden ver- licht. Immers, de obligatieschuld blijft door de dividendgarantie onverminderd drukken. Bezwaar werd gemaakt tegen de tarieven- politiek door de spoorwegen gevoerd voor vrachtvervoer. Daarmee wordt een concurren ce gevoerd tegen vrachtautodiensten en tegen de scheepvaart, waarbij het beginsel, dat in de vervoertarieven de zelfkosten moeten zijn vervat, in den sbeek gelaten is. Verschillende leden uitten critiek op het ge- beurde met de Diesel-electrische tractie. Men vond dat hier niet voldoende omzichtig te werk is gegaan. DE HERCLASSIFICATIE. Bij informatie is aan de N. R. Crt. gebleken, dat de regeering deze zaak nog in overweging heeft; van andere zijde is echter de mededee- ling gedaan, dat het gezien de tegenkanting in de Tweede Kamer, niet onmogelijk is, dat de herclassificatie zal worden teruggenomen. Een hiermee in verband gebracht bericht over een nieuwe algemeene verlaging met 2 pet. van salarissen en loonen voor het rijksperso- neel, is naar werd verzekerd, niet juist. Een dergelijke korting zou niet te wachten zijn. Aan den voorziitter van den raad van mi nisters is het volgende telegram gezonden: „Rijksambtenaren, onderwijzers en rgks- werklieden, vertegenwoordigende de provincie Overijssel, in vergadering bgeen te Zwolle op 10 November, in wezen afkeurende elken standplaatsaftrek, spreken hun groote teleur- stelling uit over de voorgenomen herclassifi catie waarbij belangrgke groepen onredelijk worden gedupeerd, zijn van meening, dat plaatselijk loonpeil geen basis mag zijn voor hun salarieering, aangezien dit geen wel- vaartspeil is, en verzoeken dringend het des- betreffende voorstel in te trekken." Overal waar dit nog niet gebeurd is, zal ge- tracht worden te komen tot oprichting van plaatselijke actie-comitd's en in de actie den middenstand te betrekken. Ook de ambtenaren in Drente hebben in een telegram verzochit, de herclassificatie niet te laten doorgaan. Met bijna bovenmenschelijke inspanning bedwong ik een wild verlangen, om haar in mijn armen te sluiten en haar de geheele waarheid te bekennen. ,,Zie mij aan", zei ik eenigszins emstig, waama zij haar hoofd oplichtte. ,,Zie ik er uit als een man die staat te liegen", ver- volgde ik met nog meer emst. ,,Ik zweer U bij den naam mijner dierbare moeder, bij alles wat mij heilig is, dat ik in geen enkel opzicht schuldig ben aan den dood van uw vader. Ik kan U op het oogenblik niet meer zeggen, maar voor Gods aangezicht bezweer ik U, dat ik de letterlijke waarheid spreek". (De opgewondenheid en de ernst die in mijn stem weerklonk, scbenen eenige uitwerking te hebben. In haar strak op mij gerichte oogen scheen een soort van twijfelglans op te lichten en met verward gebaar streek zij haar hand over haar voorhoofd. „Ik ik begrijp het niet", klonk het zwak- jes. ,,Guarez Toen brak zij plotseling Eif. „Ja en", zei ik op aanmoedigenden toon. Het soboot mij op eens te binnen, dat Guarez mogelijk iemand was, van wien bet mogelijk zeer nuttig kon zijn, iets meer te weten. Maar er scheen zich plotseling een hard- nekkig besluit bij haar te hebben vastgezet, want baar lippen klemden zich op elkaar en zij stond van de sofa op zonder den zin te voleinden. Dit hinderde mg geweldig, want het scheen mij toe, dat ik op het punt stond, iets betref- fende mijn onbekend en vermoedeJijk veelbe- wogen verleden te vememen. Ik kon haar niet verder ondervragen, zonder mijn gegeven woord aan Northcote te breken inderdaad mgn geweten verweet mij, dat ik reeds de opvatting van mijn eed niet al te strikt had opgenomen. ,,Enfin", zei ik schokschouderend, „laten wij hier niet verder op ingaan. Ik geef U de voile vrijheid, dit huds te verlaten, wanneer U wilt". Ik stak mijn hand in mijn zak en voelde het pistool. „Ja", zei ik, terwijl ik het te voorschijn haalde en het haar overr-eikte, aangezien U BEEGISCHE CRISIS. Het Belgische kabinet is schrgft de N. R. Crt. gisteren afgetreden. De aan- vrage om ontslag ligt reeds geteekend ge- reed, zoo heette het Maandagavond al. De regeering wilde eerst nog voor de Kamer ver- schijnen, die Dinsdag bijeenkwam. De Broque- viille, de premier zou, na de verkiezing van het bureau, daar ter plaatse aankondigem, dat bij het bijltje erbij neerlegt. Daama ging hij den Koning de aanvrage om ontslag overhandigen. Het ministerie-De Broqueville was sedert lang een krakende wagen. Dit kraken was zoo luid, dat het bijna voortdurend als een aaneenschakeling van politieke dissonanten in het openbaar te hooren was. VerscMllen van meening niet alleen, maar ook felle persoon- lrjke tegenstellingen onder de ministers waren er de oorzaak van. Het tafereel was menig- maal allesbehalve verkwikkelijk; wij zullen ons niet al te zeer erin verdiepen. De Bro queville heeft lang gemeend, de man te zijn om de middelpuntvliedende krachten, terwille van de nationale zaak, bijeen te houden. Zij waren echter te veel voor zijn gezag en zijn kraeht. Daarom is het aftreden van het ka binet volstrekt geen oniverwachte gdbeurtends. Het eenige verrassende zou men kunnen noc men, dat het juist op dSt oogenblik moest gebeuren, en niet vroeger of later. Het is echter te begrijpen, dat de regeering in haar tegenwoordige samenstelling niet meer de spitsroeden van de parlementaire debatten heeft willen loopen. Buiten al het andere had ook het geschil over het stelsel der landsver- deddging, dat met het aftreden van generaal Nuyten geeinidigd is, en waarin de opvattingem in het kabinet scherp tegenover elkaar ston- den, de Broqueville pijnlijke vragen en critiek kunnen berokkenen. mij mijn huissleutel heeft terug gegeven, moet ik U minstems uw eigendom ter hand stellen". Zij nam het met een uitdrukking van ver- bazing aan. „U heeft natuurlijk nog meer patronen hij U", vervolgde ik, ,,maar ik vertrouw op uw ,,Eer!" ondertarak zij mij. „Spreekt U mij van eer! U!" De gevolgtrekking liet voor mij aan duide- lijikheid niets te wenschen over. Waarom niet?" vroeg ik. ,,Ik heb U reeds gezegd, dat ik geheel onschuldig ben aan de misdaden, waarvan U mij beschuldigt". Ik deed een stap voorwaarts en nam den sleutel van de sofa. „Misschien kunt U nog zeggen, of er van dit artikel nog meer in omloop zijn te Louden vroeg ik, den sleutel opheffend; „indiem dit zoo is, dan zal ik mij de uitgaaf van een nieuw slot moeten getroosten". Zij schudde baar hoofd en staarde mij aan, als een of an der raadselachtig wonder. „Ik weet het niet", sprak zij. „Het doet er weinig toe. Of gij schuldig dan wel onschul dig zijt, er is geen macht, die U kan rediden" Dit klobk vreeselgik vriendelijk. „Misschien heeft U gelijk", zei ik. irMaar in ieder geval zal ik zien, wat de smid mor- genochtend doen kan. Minstens kan hrj eenig uitstel van de geschiedenis bewerken". Ik ging naar de deur, opende haar voor- ziichtig en luisterde eenige oogenblikken, of mijn huisgenooten nog op waren. ,De kust is vrij"; „ik zal U voorgaan en U uitlaten". Zij maakte een beweging, aisof zij tegen dat voorstel wilde opkomen, doch zij scheen zich te bedenken. „!Zeer goed", sprak zij gelaten. Met een inwendig gebed, dat niemand van het parsoneel ten tooneele mocht verschijnen ging ik haar voor. Voorzichtig daaidie ik de breode trap af. Het was een vreemde vertoo- ntng, maar was ik de laatste uren niet aan vreemde vertooningen gewoon geraakt? Hoe het ook zrj, wij bereikten de hal zonder stoo-r- nis en nadat ik de knip van de deur zoo zacht mogelijk had afg&schoven, opende ik haar zoover, als noodig was, om mijn bezoekster Men zal zijn best doen, zoo gauw mogelijk, een kabinet samen te stellen. Onder de misschien apocryphe candidaten hoort men waarlijk mr. Aloys van de Vijvere noemen, den om zgn verdiensten tijdens en na den ooriog, tot burggraaf verheven Gentschen katholiek. Sedert jaren leeft hij in politieke teruggetrokkehheid. Wordt hij door de katho- lieke partij weer te voorschijn gehaald, dan zou het zijn als oud-kampioen, die sterk ge- noeg is om op te kunnen tegen zeer speciale en energieke, jong-katholieke invloeden waar- op de macht van prof. Sap, de Vlaajnsche minister van financien, steunt. Men kan echter drie vragen stellen, die deze candida- tuur zeer twijfelaehtig maken: Wil van de Vijvere zelf, wil de katholieke partij hem op- nieuw als leid'er aanvaarden, en zoo ja, is hij dan nog sterk en bewegelijk genoeg om het met succes tegen prof. Sap te kunnen op- nemen? Deze zou dan uit de regeering moe ten verdwrjnen. Dat lijkt op het oogenblik niet waarschijniyk. Sap is iemand die waar lijk voor geen kleintje vervaard is, en zich geducht laat gelden. Voor zijn vrienden is hrj bun kampioen, en voor vele zijner vijaniden is hij onder de' tegenwoordige orristandigheden een noodzakelijk kwaad. Het waarschijnlrjkst klinkt dus, dat Jaspar de eerstvolgende for- mateur zou zijn. Zijn taak zal gemakkelijk noch dankbaar wezen. Het blijft lapwerk. Jaspar zal zich moeten richten tot katholiekem en liberalen. In beide kampen is echter groote verdeeldheid. In de liberale partij beeft, naar men weet, het niet confeesioneel georienteerde behoud zijn tehuis. De partij bevat ecbter tev^is de tegenwoordig zeer actieve, en door opmerke- lijke persoonlijkheden geleide, burgerlijk radi- cale elementen. Zij heeft ook al haar ,,jong- Turken". Iedere nieuwe manifestatie van het overwicht der ,,oude heeren" prikkelt de jon- geren des te meer. Men zal zich herinneren dat liberale insubordinatie in de Kamer, kort na de laatste verkiezingen reeds, zeer eritdeke situaties heeft laten ontstaan. Niet beter is bet bij de katholieken gesteld. De toestand is diaar nog wat ingewikkelder dan gewoonlijk reeds het geval is bij partijen, die om, buiten, de politiek staande, opvattingen bijeengehou- den worden. Vele leden der partij zijn er niet eens op grond van een sterke godsdieustige overtuiging lid van. Zij zijn eenvoudig lid van de „rechterzrjde". Naar het heet heeft vroeger ook Jaspar tot deze categorie behoord. Dat zou echter in de latste jaren veranderd zijn, doordat de oud- en candidaat-premier innerlgk nader tot de kerk is gekomen. Ver- volgens moet men de waarlijk katholieken noemen, die tegelijk behoudend zijn. Dan komen de, staatkundige liberaal, radicaal, ja socialistisch gerichte leden der partij. De groep der christen-democraten omvat waarlijk vele schakeeringen. Ook persoonlijke tegen stellingen doen zich daar gelden, zooals b.v. tusschen prof. Sap en mr. Frans van Cauwe- laert, beide lid van het nu afgetreden kabinet. Door dit alles heen loopt nog de teleurstel- ling Vlaamsch en anti-Vlaamsch. Dit is een groot bezwaar voor de katholieke partij, dat zij terdege rekening moet houden met de af- breuk, die de Vlaamsche nationalisten en de socialisten haar kunnen doen. Tegenover de Vlaamsche nationalisten is haar posi-tie wat gemakkelijker geworden door de verdeeldheid onder de tegenstanders of mededingers; en tegenover de socialisten door geschillen, waarin de ruzie over het schandaal van de Arbeidsbank maar een van de verschijnselen is. Het moet geen lichte taak zijn, inwendig de aldus verdeelde, en in zeer verschillende richtingen trekkende groepen, in een span samen te brengen. Natuurlijk duikt onder deze omstandigheden door te laten. Zoodra zij buiten wa§, volgde ik baar en sloot de deur acbter mij. ,,Ik zal even vooruitloopen om een rijtuig voor U te halen", zie ik vriendelijk. Bij het schijnsel van de lantaren, zag ik een uitdrukking van geweldige vrees in haar oogen flitsen. ,,N-een, neen", fluisteide zij. „U moet op staanden voet terug gaan; het is gevaarlijk". ,,Ik ben het volkomen met U eens", zei ik. ,,'t Is vreeselijk gevaarlijk voor een jonge dame, om in dit nachtelijk uur alleen in Lon- den te loopen. Daarom ben ik voomemens een rijtuig voor U te zoeken". Zij legde haastig haar hand op mijn arm. ,,Ik begrijp er niets van", sprak zij klagend. ,,Het is alles zoo geheel anders, dan ik ver- waoht had, maar o! hoe zal Een geratel van wielen onderbrak haar en er verscheen een tamelijk onooglijk huur- rijtuig om den hoek. Ik gaf den koetsier een teeken en hij stopte onmiddelhjk. ,;Ziezoo nu zgn we er", zei ik vriendelijk, ,,zoo is de zaak in orde". Eenigszins verbaasd, als naar adem snak- kend, liet zij mijn arm los en keek zenuwaoh- tig heen en weer over den straatweg. Ik stapte vooruit bij het wiel, om haar kleeding te beschermen. Zij stapte in, terwijl zij een nauwhoorbaar woord van dank fluis- terde. ,,Goeden avond", zei ik en stak haar mijn hand toe. „Ik zal weg gaan, om U in de gielegenheid te stellen, den koetsier uw adres op te geven". Zij wachtte een oogenblik en boog toen met haastig gebaar voorover, waama zij haar hand in de mijne legde. ,,Goed-en avond", sprak zij zacht. Ik voelde den zachten druk van haar vin- gers, dezelfde zachte tengere vingers, die bijna mijn levensdraad hadden afgesneden en een eigenaardige trilling van voldoening beroerde plotseling mijn hart. Nadat ik haar hand had losgelaten, deed ik eenige passen aohterwaarts, tot ik op het trottoir stond. Ik zag den koetsier, die zijn zweep in de hoogte hief en omlaag boog, om van haar het adres te vernemen. 1 Toen deed hrj zijn paard omzwehken en „aatTCgC' met Oranjcband en Bayerkruis Reeds Uw omlers gebruikten het Ingez. Med. het denkbeeld weer op van een, alle partijen omvattend kabinet. De socialisten hebben in den laatsten tjjd nog herhaadelgk te kennien gegeven dat zjj daaraan niet meer him mede- werking wiilen verleenen. Men kreeg den indruk, dat zg ervoor bedankten zich onbe- mind te maken bij de groote menigte door be- snoeiingen, die de omstandigheden vooral ook in Belgie eischen. Volgens de Brusselsche Standaard zou er nu echter een belangrgke kentering zgn waar te nemen in de opvattin gen der partij. Het blad houdt dan nog niet eens rekening met de socialistische strooming, die het stichten van een links-liberaal, christen-democratisch, socialistische coalitie tot doei zou hebben. Het is uitermate on- waarschijnlgk, dat voor iets dergelijks reeds mogeiijkhedien zouden bestaan. De Standaard wijst op besprekingen in den algemeenen aard van de socialistische partg, Vrijdag gehoudien, waarin verschillende stemmen ten gunste van het intreden in de regeering zijn opgegaan. Het onderwerp is terdege instudie genomen; er is zelfs een commissie benoemd voor het onderzoek naar voorwaarden die men de andere partijen zou kunnen aanbieden en voor- leggen. Volgens de Standaard zou de belang- stelling ervoor met den dag toenemen. ZaJ dit nog zoo blijven, als werkelijk een dreigend conflict met de ambtenaren over de verlaging van traktementen den laatsten stoot tot de crisis heeft gegeven? Want het is dringend noodzakelijk, evenwioht te brengen in de begrooting. Zeker zullen de socialisten de bungeriijke groepen vooralsnog niet bereid vinden eien „oplossing" der moeilgkheden te zoeken in devaluatie of inflatie. Blijft er dan een uitweg over, die hun kan behagen? Alles bij elkaar genomen moet men het 't waarschijnlijkst achten, dat men op de oude wijze, door het met kleine wijzigingen over- nemen van het vorige katholiek-liberale kabi net, de crisis zal willen oplossen. Men zal het in ieder geval emstig probeeren. Wij hebben ook gehoord, dat de kwestie van de financieele volmacht, die de Kamer voor een half jaar aan de regeering verstrekt heeft, aan de orde wordt gesteld. Deze vol macht zou alleen voor het kabinet-de Broque ville verstrekt zijn. Zij is slechts voor de helft verloopen. Is de nieuwe regeering erfgenaam, dan zal zij er nog drie maanden op kunnen teren. Een belangrijke kwestie lijkt ons dit niet. Een nieuwe regeering moet in staat zijn, van de Kamer hemieuwing van de volmacht te krijgen, als de oude werkelijk vervallen mooht blijken. Al deze dingen moeten nu in weinige dagen reed in matigen draf in de richting van Ox- fordstreet. ,,Dus hier", zei ik tot mijzelf, ,,eindiigt mijn eerste les". Terwijl deze woorden zich van mijn hersens naar mijn keel overplanten, trok iets aan de overzij-de van de straat mijn aandacht. Er stond daar een heestergroep aan de binnen-- zijde van het bolwerk in het park, vlak tegen over mij en in de diepe scliaduw dicht bij den grand, had ik iets zien bewegen; daar had ik op durven zweren. Ik moet op dat oogenblik mijn zenuwen slecht onder bedwang gehad hebben, want ik deed onmiddellijk een paar sprongen in die richting. Gelukkig bedwong ik mij nog in- tijds. Ik nam een sigaret uit mijn koker, stak hem bedaard op, en ging toen op mijn gemak en met een air van deftigheid de steenen trap op. Daar haalde ik mijn huissleutel uit mijn zak, draaide rustig het slot om en trad binnen. Al dien tijd bad ik het afschuwelijke voonge- voel, dat in het volgende oogenblik een kogel mijn achterhoofd zou doorboren, doch zooals het met de meeste voorgevoelens gaat. ze worden nooit verwezenlijkt. Er kwam echter een gevoel van geweldige opluchting over mij, toen ik.de deur op slot deed, en de grendels boven en onder op hun plaats schoof. Toen ik mijn studeerkamer bereikte, was het eerste wat ik deed, mij een fiinken ster- ken sodabrandy insch-enken. Ik had er groote behoefte aan. ,,Als dit spelletje zoo drie weken moet duren", overpeinsde ik, ,,zal ik waarschijnlijk rijp zijn voor een asyl voor drankzuchtigen". De opwekkende geur van mijn sigaret bracht mijn natuurlijke gedachtengang weer in wer- king. Per slot van rekening was ik nog in leven, en blijkbaar niet herkend, hetgeen eigenlijk toch een stand van zaken was, zoo gunstig, als ik met eenig recht maar mocht verwachten. (Wordt vervoigd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1