Gemengde Berichten Laatste Berichten Marktberichten VERWACHT!! De niet te evenaren grootsche film Een film zooals U er nog nimmer een gezien heeft! INGEZONDEN STUKKEN. SCHEEP V AARTBEWEGIN G. H H Als een aanval van Temeuzen door buiten spel wordt onderbroken, toont Van Pienbroek weer eens welk een tactisch speler hij is door op fraaie wijze een aanval van Breda in de kiem te onderscheppen. Uit een ingooi krijgt Van Driel den bal nabij de zijlijn, die mooi voor het doel plaatst, doch het hard schot van Laurens, die daarbij buitenspel staat, gaat juist naast. Toch komen de rood-zwar- ten terug en Van Driel verknoeit een goede kans door veel te langzaam te spelen, waar- door de reeds gepasseerde linksback van Breda gelegenheid krijgt zich te herstellen. Een aanval van Breda moet thans door iGeensen afgeslagen worden, doch weder kee- ren de rood-witten terug en ten vierde male staat de rechtsbuiten van Breda in buitenspel- positie. 'Het goede spel van den rechtsback van Breda komt tot uiting als hij zoowat overal ingrijpt in het goede samenspel van Terneuzen's voorhoede. Van de Wege speelt hard op Dooms terug als hij zich omringd ziet door den linksbuiten en linksbinnen van Breda. De bal kan Dooms niet bereiken en gaat hierdoor achter, zoodat een hoekschop voor Breda het gevolg hiervan is. Geensen kopt den goed geplaatsten bal weder tot comer, welke nu wordt weggewerkt en Van den Eeckhout rent langs het lijntje, geeft goed over aan Kouwijzer, die weder centert naar den vrijstaanden Van Driel, maar diens schot gaat ver naast. Als C. Riemens den bal weet te stuiten, geeft hij door naar Lau rens die niet aarzelt, maar zijn knal-schot gaat juist naast. Vlak voor het doel van Dooms ontstaat 'een gevaarlijk oogenblik. doch deze kan het leder nog juist op tijd wegritsen. Van der Hooft verplaatst het leder naar J. Hamelink in de voorhoede, die voordat de toesnellenden linksback gelegen heid krijgt aan te vallen, door geeft naar Kouwijzer en niet aarzelt en voor de derde maal trilt het net. 30. Breda is dadelijk in den aanval getrokken maar haar voorhoede beschikt niet over het goede schot, waardoor de bal achter gaat; even later krijgt zij een hoekschop te nemen, die wordt afgeslagen door C. ^Riemens. doch daarbij talmt hij te lang, waardoor hij den bal niet weg kan werken en Breda nogmaals in den aanval is, de rechtsbuiten plaatst thans,.den bal in het zijnet. Asm de overzijde krijgt Temeuzen een hoek schop te nemen die geen resultaat oplevert, waarna de voorhoede van Breda weder Geen sen en Van de Wege aan het werk zet, maar er zit geen of weinig verband in de voorhoede van Breda, zoodat resultaat uitblijft. Temeu zen krijgt nogmaals een comer te nemen, die .tekort wordt genomen waardoor zij den ver dedigers van Breda geen last bezorgt. Als dan Temeuzen weder naar voren komt is het Kouwijzer, die, na goed aangeven van rechts, den hattrick verricht. 40. Het vlot dezen dag al bijzonder in de voor hoede van de rood-zwarten, zoodat de vef- dedigers der gasten hun handen overvol heb- ben, hoe ook de bijzonder hard werkende aan voerder van Breda, Bouwmeester, zich in- spant en het wel schijnt of hij op twee plaat- sen tegelijk speelt. Bij een aanval van Temeu zen moet Franken ver uitloopen om den bal nog juist voor den toesnellenden Kouwijzer weg te maaien, toch komt deze speler dade lijk daarop weder nabij het Breda'sche doel. De bal komt niet goed voor zijn voeten en daardoor moet hij teveel manoeuvreeren. Het schot gaat dan ook naast. Een kleine pass naar Hamelink was julster geweest. Een niet gevaarlijke uitval van Breda brengt een oogenblik verademing in de achterhoede van de gasten, maar toch moet Franken kort daarop ingrijpen als Kouwijzer een voorzet van Van Driel goed op z'n hoofd neemt, doch voor Laurens die kans kan benutten is het Franken die zich van het leder meester maakt. De rechtsback van Temeuzen wordt stevig gehinderd als hij den bal wil wegwer- ken, en moet deze dan ook het leder uit trap- pen. Hoewel Hamelink den bal mooi door Kouwijzer kgjgt toegespeeld, mist deze een zeer goede kans. Evenwel kan Van Driel nog juist den bal bemachtigen, een voorzet volgt en juist voor de voeten van den linksback scoort Kouwijzer het vijfde doelpunt. 50. Dadelijk volgt daarop een aanval van Breda, zoowel Geensen als Van de Wege laten den linksbinnen te veel vrij en deze profiteert daarvan door hard hoog in het doel van Dooms te schieten. De bal komt tegen den onderkant van de lat en springt daarna op den grond, waarop Dooms zich van den bal meester maakt, doch terecht kent de scheids- rechter dit doelpunt toe, daar het leder de lijn was gepasseerd. 51. Dit tegenpunt doet den aanval van Breda goed, want nu komen zij maer opzetten. Het eerste gevaar is evenwel weer bij de gasten waar de rood-zwarten een corner krijgen te nemen. Deze wordt slecht genomen, doch daar ook de back mist, volgt er nog een moeilijk moment tot nogmaals de bal in een hoek schop wordt omgezet. Goed genomen slaat Franken het leder weg en Kouwijzer lost in moeilijke positie nog een doelschot, zonder succes echter. Thans komt de rust, die de spe- lers wel welkom zal zijn geweest. Niet zoodra Temeuzen afgetrapt heeft volgt een aanval van Breda, dewelke echter achter gaat. De voorhoede van Terneuzen speelt daarop wel keurig samen, doch is wel wat te langzaam en kan de verdediging van Breda ingrijpen. Kouwijzer lost daarop een hard schot, dat naast gaat en Van den Eeck hout volgt dit voorbeeld. Bij een aanval van Temeuzen maakt een der spelers van Breda in het strafschopgebied hands, hetgeen den scheidsrechter ontgaat. Dooms moet daarop ingrijpen en ook zijn collega verricht mooi werk, als hij een goed geplaatsten comerbal mooi wegstompt. Als een aanval van Breda is afgeslagen en Geensen ver opdringt, geeft hij door naar Van den Eeckhout, die het ka- non Kouwijzer in stelling ziet staan en zoo- waar het zesde doelpunt gaat onhoudbaar voor Franken in het net. 61. De aanvoerder van Breda Bouwmeester gaat nu zijn backplaats verwisselen voor de middenvoorplaats en dadelijk lost hij ook een goed schot, dat Dooms knielende vangt. Als Geensen eens zelf zal ingooien doet hij dat op z'n Zwitsersch, ongelooflijk ver werpt hij het leder naar een der zijnen. De achterhoede van Breda, die door de afwezigheid van Bouw meester verzwakt is, zoekt het nu in het bui tenspel zetten, hetgeen haar goed afgaat. Van verren afstand wordt op Dooms' doel ge- trapt, doch, al roept men ook laat maar gaan, bij ziet het nut daarvan niet in. Als Kouwij zer weer naar voren snelt plaatst hij door naar Hamelink, die juist in de handen van Franken trapt. Breda krijgt een vrijen trap te nemen en nauwelijks is deze onschadelijk gemaakt of er ontstaat een gevaarlijk mo ment als Dooms een voorzet wil grijpen doch mist. Juist als de linksbinnen van Breda toe- snelt is het Van Pienbroek die hem den voet dwars zet en nu het leder via diens voet ach ter gaat. De hoekschop levert niets op en nu zien wij bijna een eigen doelpunt gemaakt door een der verdedigers van Breda, die verbazend hard op Franken speelt. Gelukkig gaat de bal juist naast. Zoowel in de achterhoede als nu in de .voorhoede valt het werk van den Breda'schen aanvoerder op, maar hij mist den onontheer- lijken steun. Het spel verzwakt nu merkbaar en als Hamelink is doorgebroken appelleert Franken voor buitenspel. Zijn achterspelers laten hierdoor na om in te grijpen en krjjgt Hamelink een makkelijke kans tot scoren, hetgeen hem ook niet ontgaat. 7'1. Nog een tiental minuten zijn te spelen, de strijd is beslecht en zonder dat er nog iets buitengewoons voorvd.lt, kondigt de scheids rechter het einde aan. DOSKO—TSC. 1—1. Onder protest van DOSKO, wegens het niet toekennen van een strafschop, eindigde deze uiterst spannende wedstrijd met een gelijk spel. 11. Zooals gebruikelijk liet daarop de scheidsrechter de penalty na afloop nemen, die in een doelpunt werd omgezet, maar of DOSKO daardoor den strijd zal gewonnen hebben, is nog een groote vraag, want het ge- beurd maar zelden dat een protest gewonnen wordt indien de scheidsrechter zijn beslissing handhaaft en zich daarbij beroept op het niet constateeren van een strafbaar feit. Voor DOSKO kan de uitslag van groot belang zijn, want zij is de eenige club die nog geen en- kele wedstrijd verloren heeft en zoodoende alle reden heeft te vermoeden dat zij in de eind- spurt nog een woordje mee zal spreken. Derde Klasse. HulstDe Zeeuwen. 31. Hulst zet haar reeks overwinningen dapper voort en het is wel opmerkelijk dat deze steeds met de kleinste meerderheid worden behaald. Ondertusschen zijn de twee punten van gelijke waarde en door de onverwachte nederlaag van Axel staat Hulst thans op de tweede plaats. BreskensAxel. 43. De witzwarte Bressiaanders hebben een lee- lijke streep door de rekening onzer stadge- nooten gehaald door op eigen veld revanche te nemen voor de te Axel geleden smadelijke 6O-nederlaag, waarmede zij zich iets vaster op de bovenste plaats hebben genesteld, ter- wijl onze stadgenooten voorioopig met de be- scheidene plaats van „Dritte im Bunde" moe- ten tevreden stellen. Scheidsrechter Groffen flui.t een lOtal mi nuten na den vastgestelden tijd beginnen. Het winnen van den toss is practisch van weinig beteekenis, al is de terreinsgesteldheid in het geheel genomen voor de gasten een zware handicap. De beide elftallen tellen beide een invaller. Na de gebruikelijke terreinverken- ning lost Scheele het eerste schot op het Bressiaansche doel, hetwelk evenals een schui- ver van K. Gans bezijden de palen belandt. Dan vallen de gastheeren aan en een corner en een vrije schop op de Axelsche speelhelft is het resultaat. In een zeer vlot tempo gaat het oranje-kwintet dan ten aanval. De mede optrekkende wing-halve's stellen de beide vleugels in staat de wit-zwarte verdediging te belagen. J. v. d. ^Berge maakt zich behen- dig vrij en met een verraderlijk maar sier- lijk boogje speelt hij het leder naar den stoe- ren middenvoor M. Gans, die met een onbe- rispelijken schuiver de score opent. 01. De Axelaars komen direct opnieuw terug en nu is het de Axelsche spil die M. Gans op nieuw in staat stelt een hard schot te lossen, hetwelk thans door den Brissiaanschen doel- man meesterlijk wordt gestopt. Nog geen 10 minuten zal het spel oud zijn als Heijboer en Van de Velde de Axelsche defensie dusdanig in het nauw hebben gedreven, dat L. van de Berge in arren moede den bal in het eigen doel werkt, zoodat de thuisclub op zeer ver- rassende wijze den stand op gelijken voet ziet gebracht. 11. De Axelaars nemen het van nu af met de noodige emst op en de meeste aanvallen rich- ten zich dan ook op het heiligdom der gast heeren, hetwelk echter ditmaal met veel bra- vour verdedigd wordt. Een paar zeer trap- vaste achterspelers geven daarbij voortdurend niet thuis en staan als rotsen in de branding. Ook de Axelsche verdediging wordt ter af- wisseling aan den tand gevoeld en deze is naar wij meenden, minder voor hare zware taak berekend. Gelukkig is de kleine oranje- doelwachter paraat en in laatste instantie betrouwbaar genoeg de veelal meer doorzich- tige aanvallen der gastheeren te onderschep pen en reddend op te treden. Voor de rust blijft het een wederzijdsche, zeer interessante strijd om de leiding, waarbij de verdediging tenslotte op het spiqgelgladde veld het heft in handen weet te houden. Rust 11. Na de thee komen de oranjehemden direct overdonderend opzetten. Nauwelijks een paar minuten is er gespeeld als de Axelsche rechts buiten nog juist kans ziet voor de ljjn een fraai omgehaald balletje voor den vijandelij- ken doelmond te plaatsen, zoodat M. Gans niet de minste moeite heeft op eenige meters afstand van het doel met een onhoudbaar schot de leiding te hememen. 12. Het belooft een bijzonder spannende partij te worden, want nauw zijn wij van onze vreugde bekomen, als de gastheeren een cor ner forceeren en nu bezondigt Scheele zich binnen het beruchte gebied. Onverbiddelijk wijst de heer Groffen naar de befaamde witte plek, met het voor de gasten noodlottige ge volg, dat via den paal de gelijkmaker in het net verdwijnt. 22. Een buitengewoon heftigen strijd om de lei ding wordt door Axel met een vele minuten lang offensief ingezet. De rechtervleugel faalt en Dronkens is dikwijls te traag en niet in staat het tempo te volgen, zoodat Scheele zijn verdienstelijk zwoegen niet beloond ziet. De linkerwing der Axelaars is dan ook veel gevaarlijker. J. v. d. Berge stelt K. Gans met een afgemeten pass in staat voorbij eenige Bressiaansche verdedigers te dribbelen en be- sluit deze individueele prestatie met een schitterend schot, het mooiste van dezen wed strijd, waarmede de gasten opnieuw en ten derde male de leiding hebben. 23. Axel blijft nog geruimen tijd gedecideerd sterker tot dan na ongeveer 20 minuten spe- lens de achterspelers de noodige balcontrole missen en de snelle Bressiaansche aanval hiervan handig profiteert door den bal in het door H. Dieleman verlaten doel te schieten. 3—3. Thans ontbrandt een geestdriftigen strijd om de leiding van de zijde der thuisclub. Van nu af aan is er van een Axelsch overwicht dan ook maar sporadisch meer sprake en het is de rechtsbinnen die binnen het half uur in de tweede helft met een fraai schuin schot de weifelende oranje-verdediging passeert en Dieleman laat visschen. 43. Dit doelpunt is van beslissende beteekenis. Wel worden door de Axelaars nog hardnek- kige pogingen gedaan om de partijen althans op gelijken voet te brengen, doch het is hoofd- zakelijk door het falen van den veel te tragen rechtsuiterst dat de Bressiaansche verdedi ging meester van het terrein weet te blijven. De zeer sportieve, ietwat forsche, doch dank zij correcte leiding vlot verloopen wed strijd, eindigt dan ten slotte met een zege voor de gastheeren, die met dezen uitslag te vreden mogen zijn. Had de Axelsche rechter vleugel niet gefaald en de verdediging een betere dag gehad, dan zou de stand er zeer zeker anders hebben uitgezien, daar de Axe laars technisch beter spel leverden dan de Bressiaanders, die de overwinning louter aan hun volhardend zwoegen te danken hebben. SluiskilTemeuzen 2. I2. Sluiskil is er niet in geslaagd om revanche te nemen op haar te Ter Neuzen geleden nederlaag en het is wel eigenaardig dat, waar Sluiskil buiten den strijd tegen de reserves van Terneuzen, nog steeds de overwinning be- haalde, zij tot tweemaal toe werd gestagen door het elftal dat juist alleen van Sluiskil wist te winnen. Voor Sluiskil is dit wel jammer, daar zij zoo goed de eerste competitie in deze klasse inzette, maar de reserves van Temeuzen zal deze overwinning meer dan welkom zijn. AXEL 2ONW. 33. De Axelsche reserves hadden in den wed strijd voor den ZVB tegen ONW geen al te besten dag. Nadat zij eerst met 20 hadden voorgestaan, kwam ONW geweldig opzetten. Tenslotte eindigde de wedstrijd in een gelijk spel, 33. Het Axelsche publiek zou goed doen zich bij de thuiswedstrijden eenigszins rustiger en gepaster te gedragen wat meer in overeen- stemming met de begrippen van sportiviteit zou zijn. Het zou te betreuren zijn, dat dank zij publieke inmenging de vereeniging gedu- peerd werd. We vernamen tenminste emstige klachten. Het bestuur grijpe dus tijdig in. HET MYSTERIE VAN WOLVEGA. Men meldt uit Groningen aan de N. R. Crt.: Naar wij vememen, is de heer Wardenier uit Wolvega, die een brandstofloozen motor zou hebben uitgevonden, in overspannen toe- stand in de zenuwafdeeling van professor Van der Scheer in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. Uit Heerenveen: Bij onderzoek van den te Zwolle staanden motor en de verdere mededeelingen van den heer Wardenier te Wolvega, Donderdag door autoriteiten ingesteld, is niets positiefs ge- bleken. Men oordeelt nu ook te Wolvega, dat fantasie aan de geschiedenis niet vreemd is. Uit Leeuwarden: Donderdag werd de heer Wardenier in de gelegenheid gesteld het bewijs voor zijn uit- vinding te leveren. Hij is daarbij in gebreke gebleven. Hij erkende in een conference met den bur- gemeester van Westellingwerf, Mr. Maas, en twee veldwachters, dat hij nooit octrooi had aangevraagd bij den Octrooiraad, doch slechts bij een particulier octrooibureau. Later er kende hij nog, dat de motor in Zwolle nooit heeft gedraaid. Eindelijk beweerde hij, dat zijn motor bijna bedrijfsklaar was. Donderdagavond is de conferentie ten huize van den burgemeester voortgezet. Daarbij was ook Dr. Baarda aanwezig. Na afloop werd Wardenier, naar men ons zeide voor zijn rust en veiligheid, naar de afdeeling voor zenuwzieken van het academisch ziekenhuis van prof. Van der Scheer te Groningen over- gebracht. Nader wordt aan de N. R. Crt. gemeld: In Wolvega bleek ons, dat het geheimzinnige waas, dat steeds de uitvinding van Wardenier had omgeven, nog dichter was geworden. Niemand kon ons inlichtingen geven, terwijl noch de burgemeester noch wethouder Muur- ling voor persvertegenwoordigers te spreken waren. Terwijl wij te Wolvega waren, werd een uitvoerig bulletin van het plaatselijk blad ,,De Stellingwerver" gepubliceerd, waaraan het volgende is ontleend: Hoe langer hoe meer begon na de onthul- lingen van de vorige week het vertrouwen in de mededeelingen van den heer Wardenier te zakken. Het was b.v. in den aanvang al mede- gedeeld, dat voor zijn vinding over de geheele wereld patent was verkregen. Wel meende men zich te herinneren, dat hij gezegd had, dat het in Engeland nog niet geheel voor el- kaar was. Bij onderzoek bleek ons echter, dat bij den Octrooiraad te 's Gravenhage niets bekend was, en toen wij dit aan Wardenier mededeel- den, antwoordde hij, dat hij dat ook niet had beweerd, maar dat bij een octrooibureau een aanvrage was gedeponeerd. Er kwamen langzamerhand meer dingen minder vast te staan. Zoo reden wij Donder dag met den gemeente-veldwachter naar Zwolle en bezochten daar de machinefabriek, waar volgens beweren van den heer Muurling acht van zijn motoren zouden worden ge maakt. De fabrikant zeide ons, Wardenier in het geheel niet te kennen. Toen laatstgenoemde daarover ondervraagd werd, zeide hij, dat hij nooit had beweerd, dat de motoren bij dien fabrikant besteld waren, maar hij dacht er over ze daar te laten maken. Deze en meer andere onjuistheden hadden al enkele dagen ook bij den burgemeester en an- deren het vertrouwen in de vinding van War denier aan het wankelen gebracht. Donder dag werd onder leiding van den burgemeester een zeer scherp onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag was, dat het vertrouwen in de groote plannen voor Wolvega dermate is ge- schokt, dat thans het geloof in den geheelen opzet is verdwenea. Op aile manieren is getracht van de z.g. uitvinding iets te weten te komen en waar de motor zich bevindt, die hij beweerde gereed te hebben. Wardenier, die tot heden nog niets anders verklaarde, dan dat de motor er is, zeide echter, dat deze nog niet geheel be- drijfsklaar was. Maar de volgende week kon hij haar laten draaien. In de veronderstelling, dat vrees voor straf hem weerhield de waar- heid te zeggen heeft men hem op dat punt gerust gesteld. Hij verklaarde toen, dat er geen motor was, maar hij voegde er aan toe, dat hij tot zijn verklaring was getart. Volgens een aan bovengenoemde gebeur- tenissen voorafgegaan interview van de Meppeler Crt. met wethouder Muurling van Weststellingwerf (waaronder Wolvega res- sorteert) is in de correspondence van Warde nier, die burgemeester en wethouders van Weststellingwerf onder oogen gehad hebben, ook alleen sprake geweest van een particulier octrooibureau en niet van den Octrooiraad. Toch gewaagde de wethouder van een rijks- octrooibureau met rijksingenieurs, die den motor zouden hebben verbeterd; met een van die ingenieurs zou Wardenier ook naar een fabriek in Londen zijn geweest. Of men het particuliere octrooibureau voor den Octrooiraad heeft gehouden? Burgemeester en wethouders hadden den motor niet in een auto, doch stationnair zien draaien. Volgens den uitvinder was het het ei j van Columbus en kon men ,,met den wagen" een vaart van 160 K.M. halen. Dat het heele dagelijksche bestuur het ver trouwen van den heer Muurling deelde, moge hieruit blijken, dat de gemieente reeds beslag had gelegd op twee complexen grond, elk groot 60 a 70 H.A. De wethouder toonde een afschrift der officieele koopacte, welke (in nieuwe spelling) als volgt luidt: ,,Ondergetekende verbindt zich tot 1 Decem ber 1934 aan de gemeente Weststellingwerf in koop af te staan, indien het bestuur .dipr ge meente zulks wenst, de (het) perceel(en), kadastraal bekend gemeente Wolvega sectie D. noter grootte van H.Aare c.A., voor de som van De mede-ondergetekende Mr. E. N. W. Maas, burgemeester van Westellingwerf, verklaart de verbintenis voor en namens die gemeente te accepteeren. Wolvega, den October 1934. Dat „de fantasie aan deze geschiedenis niet vreemd is", moge ook uit het volgende ge- deelte van het interview blijken: „Voorts werd door den heer Muurling mede- gedeeld, dat reeds licenties waren verleend aan een groote Belgische fabriek (de Minerva- fabriek). Toen we (de verslaggever van de Meppeler Oourant) „den wethouder op onze beurt in- lichtten, dat des middags het terrein voor de fabriek was goedgekeurd door een ingenieur, zeide de heer Muurling, dat dan de fabriek voor 100 procent safe was. Vermoedelijk zal nu op het terrein, liggende tusschen spoorlijn en Schipsloot en gedeeltelijk aan den straat- weg WolvegaHeerenveen, de fabriek ver- rjjzen. Dat zal een gebouw worden van 300 M. breedte, 280 M. diep en 30 M. hoogte. Er kunnen daarin 14.000 arbeiders worden ge- plaatst. Voor Wolvega een uituitkomst, aldus wethouder Muurling". De wethouder bevestigde ons, dat de heer Wardenier millioenen waren geboden voor het afstaan van zijn vinding. Reieds was een directeur voor de fabriek benoemd. Deze is in functie tot en met 1938. Daarna zal de heer W., die intusschen zijn tijd aan studie besteed zal hebben als directeur optreden. Sensationeel was de laatste mededeeling van den wethouder. Hij wees er ons dp, dat de vlieger Bleriot de eerste Kanaalvlucht op het luchtvaartcongres te Washington heeft gezegd, dat geregelde Oceaanvluchten nog niet denkbaar zijn. Binnen zeer korten tijd zou dat anders zijn. In opdracht van zjjn regeering kon Bldriot nog geen nadere ver- klaringen geven. Deze woorden, aldus de heer Muurling, had den betrekking op de uitvinding, door den jongen Wardenier gedaan. We laten deze conclusie natuurljjk geheel voor rekening van den wethouder". Aldus besluit de medewerker van de Mep peler Crt. zijn relaas van het onderhoud met den wethouder. En in een noot wordt nog iets medegedeeld aangaande den door den heer Muurling ge- noemden ,,invloedrrjken persoon in den lande", door wiens bemiddeling 2 baronnen Warde nier aan geld Voor de fabriek zouden helpen. Het blad heeft bij dien persoon nadere infor- maties laten inwinnen en daarop heeft hij pertinent verklaard met deze heele zaak niets te maken te hebben. Een en ander wint hier door niet aan betrouwbaarheid! concludeert hpt blad, dat besluit: Als nu de millioenen- baronnen ook rnaar niet alleen in de fantasie bestaan Maar er is nu gebleken, nog meer fantasie in de zaak te zitten! BRUSSEL. Naar verluidt zal Dinsdagmor- gen de regeering-De Brocqueville haar ont- slag aan den Koning aanbieden. 't Besluit is genomen, wijl ze geen meerderheid in het parlement zal verkrijgen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) SCHOOLREIZEN EN JEUGDHERBERGEN. Op vele scholen is het de gewoonte de leer- lingen een opstel te laten maken over een gemaakt uitstapje. In het algemeen is de lectuur van dergelijke verslagen vrij dor. De schrijver er van zal bijv, wel constateren, dat 's avonds zijn geld op was, doch tot in bijzon- derhedien werkt hij zijn idee niet uit. Zo zwijgt hij meestal over de hoeveelheden ijsj welke hij geconsumeerd heeft, terwijl hij ons als van zelf in het duister laat omtrent het schone, dat zijn ogen hebben aanschouwd. Dit alles is voor mij een reden geweest om te breken, met deze verslaggeverij. Waar ik echter niet mee wil breken, is de schoolreis zelf, vooral nu de N. J. H. C. het net van jeugdherbergen steeds dichter om ons spant. De mogelijkheid om meerdaagse reizen te maken is daarmede geopend. ;Zo maakten de leerlingen van onze school in 1932 een zesdaagse reis naar de Eifel met Aken als uitgangspunt. Voor den beginneling op dit gebied doet het enigzins vreemd aan, voor de eerste maal een rugzak aan te gespen. Wat zullen de jongens van hen zeggen, als ze hem in deze nieuwe creatie zien? Het eerste treffen valt echter mee. En na de eerste reis zijn we meer doordrongen van de eenvoudige waarheid, dat gezag vrijwel onafhankelijk is van de afmetingen' van iemands boorden of de chic van het costuum. Het opstellen van het programma voor een reis van enige omvang brengt vrij wat werk mee. Het aanschrijven van ,de jeugdherbergen, waarvan men gebruik wil maken, moet vroeg- tijdig geschieden. In de zomer zijn ze druk beklant en kunnen dus niet altijd een groot gezelschap ontvangen. Zo troffen we in 1932 in Gemiind 400 gasten aan. Ons programma voor den Eifelrels was dan ook zes weken te voren tot in bijzonderheden geregeld. In het programma trof men o.a. de vol gende opmerking aan: De capaciteiten van een trekker kennen geen grenzen. Hij kan schuren, schrobben, poetsen, dweilen, koken, opwassen De deelnemers waren dus op het ergste voorbereid. Dank zij de overdrijving vielen de huiselijke bezigheden ten slotte nog mee. Een paar andere opmerkingen waren: 1. Wandeltochten niet te lang. Er worden geen records geslagen. 2. Een overmaat van zakgeld komt alleen de IJsco-mannen ten goede. En zo maakten de leerlingen der hoogste klasse een reis, die ze zich ndg zullen her inneren, wanneer ze reeds lang hun school- lessen vergeten zijn. Een reis, die zonder de J. H. tot de onmogelijkheden had behoord. Toen ook in ons land steeds meer J. H. kwamen, begonnen we te denken over een grote reis door Nederland. Een groot nadeel hierbij was de geisoleerde ligging van Ter Neuzen. Doch hier bracht de fiets uitkomst. Door zo weinig mogelijk gebruik te maken van de trein was het mogelijk een reis naar Gelderland uit te schrijven. Dank zij de J. H. en de schitterende fietspaden, reden we in 1933 een gemakkelijke zesdaagse. Ook de leerlingen der laagste klassen vlijen zich 's zomers neer op de bedden der J. H. We hebben nu op onze kredietzijde twee reizen naar de Vlissingse J. H., een naar Bergen op Zoom en een naar Breda. Dit zijn even zovele lichtpunten in het schoolbestaan. Het nut van schoolreizen aan te tonen staat gelijk met water naar de zee te dragen. Alleen wilde ik er op wijzen, dat men zijn leerlingen dikwijls beter leert kennen op reis dan op school. Een jongen, wiens vorderingen verre van schitterend zijn, blijkt soms onmis- baar te zijn. Hij repareert de banden, snijdt het brood en haalt postzegels. Een ander die op school uitblinkt, is soms de onhandigheid zelf of maakt zich onzichtbaar op het moment dat hem een bezem zal worden aangeboden. De meeste J. H. zijn uitstekend ingericht. Him vroegere bestemmingen lopen sterk uiteen. Zo is in Vlissingen de kazeme Wil- lem IH in een J. H. veranderd. Bij Bergen op Zoom is het een omgebouwde hoeve; in Arahem is het een gebouw speciaal voor het doel gebouwd. We zaten er met 170 trekkers tegelijk aan tafel. Daar lijdt men, om met Hullebroeck te spreken, geen armoe om een mondje meer. Daar men onder in de zak de rekening pleegt te vinden, mag ik ook dit gedeelte niet voorbijgaan. Alles inbegrepen kostte de reis van zes dagen door Nederland f 13,75. Wat de tweedaagse reizen betreft, kan het volgende gezegd worden: Twee dagen naar Breda, per autobus over Antwerpen, kostte dit jaar per leerling circa /3,Hierin was begrepen: de reis, logies, e£n warme maaltijd, twee broodmaaltijden en toegang tot het zwembad. Ofschoon ik niet de bedoeling heb een reis- bureau op te richten. meen ik toch te mogen zeggen, dat deze manier van reizen ook in financieel opzicht veel aantrekkelijks heeft. A. A. LEENHOUTS. Rotterdam, 12 November 1934. VEEMARKT. Aangevoerd566 vette runderen; 312 vette- en graskalveren1116 schapen en lammeren; 1139 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. f 0,540,56, 2e kw. 0,44 0,48, 3e kw. 0,32—j 0,36; Ossen le kw. (f 0,48—0,52, 2e kw. 0,44—/0,46, 3e kw. f 0,380,40; Kalveren le kw. 0,75f 0,80, 2e kw. 0,550,65, 3e kw. 0,45f 0,50; Schapen le kw. 0,39, 2e kw. 0,35, 3e kw. 0,30, per stuk 17, 13, 8; Lammeren le kw. 0,40, 2e kw. 0,35, 3e kw. /0,30, per stuk 11, 9, 7; Varkens le kw. 0,32, 2e kw. 0,31, 3e kw. f 0,30. De handel in vette koeien en ossen was kalm, bij iets lagere prijzen dan vorige week; prima soorten gingen tot 4 cent boven notee ring. Prima soorten vette kalveren werden verhandeld voor 85 a 90 cent. Overigens was de handel flauw en de prijzen waren iets lager. VLAS. AangevoerdBlauw 3050 K.G. 0,45 0,52y2Holl. Geel 4500 K.G. 0,44—/0,50. Bij iets vluggeren handel werd het aange- voerde geheel geruimd. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 3,053,35; Zeeuwsche Bonte /3,053,35; Zeeuwsche Eigenheimers 2,903,20: Brielsche Eigenheimers 3,20 /3,50; Blauwe Eigenheimers 2,903; Drie- lingen Eigenheimers 2,10—/ 2,50, alles per H.L. Westlandsche zand 67 ct. per K.G. Aanvoer redelijk, handel kalm. GRANEN EN PEULVRUCHTEN Gerst Chevalier 6/6,35; Haver 6,50 6,85; Peulvruchten stemming vaster, er was echter geen noteering. FIJNE ZADEN. Blauwmaanzaad 1415Karwijzaad 17; Lijnzaadvoer 67; Zaailijnzaad blauw 810; Zaailijnzaad wit /8/9. Voor Ter Neuzen: 9 Nov. Duitsch s.s. FRANKFURT, 3304, kunstmest, Antwerpen. 10 Nov. Noorsch s.s. EIKHAUG, 842, bun- keren. Hamburg. 11 Nov. Ital. s.s. VIRNO, 2676, bunkerem, Gdynia. Van Ter Neuzen: 9 Nov. Nederl. m.s. RAN- SEL, 150, ledig, Antwerpen. 11 Nov. Noorsch s.s. EIKHAUG, 812, ledig, Rouaan. Voor Sluiskil: 10 Nov. Finsch s.s. UURAS, 1847, ledig, Antwerpen; Duitsch s.s. BIANCA, 747, ledig, Ipswich. Van Sas van Gent: 10 Nov. Nederl. s.s. ROZENBURG, 1259, ledig, Antwerpen. Voor Riemen: 10 Nov. Noorsch s.s. DON, 1181, ledig, Calais. Van GentTer Neuzen: 11 Nov. Eng. s.s. ALOUETTE, 296, stukg., Londen. Voor Gent: 9 Nov. Eng. s.s. OTTO, 360. stukg., Antwerpen; Eng. s.s. MOORFOOT, 1077, stukg., Antwerpen; Spaansch s.s. GUERNICA, 1865, pyriet, Huelva; Noorsch s.s. IRON BARON, 1940, hout, Archangel; Eng. s.s. ALOUETTE, 296, stukg., Londen. 10 Nov. Belg. s.s. CHARLES, 334, ledig, Brugge; Zweedsch s.s. WALLONIA, 811, steen, Rouaan; Deensch s.s. FREDENSBORG, 1195, pyriet, Huelva. 11 Nov. Noorsch s.s. GARDIRALDI, 442, steen, Sarpsborg; Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., Londen; Eng. s.s. AILSA, 778, hout, Leningrad; Eng. s„s. SWYNFLEET, 689, kolen, Goole; Eng. s.s. HEBBLE, 425, stukg., Goole. Van Gent: 9 Nov. Eng. s.s. TEESWOOD, 446, ijzer, Middlesbrough; Nederl. m.s. OOS- TERSCHELDE, 191, ijzer, Londen; Noorsch s.s. ELFI, 386, ijzer, Otterbecken; Eng. s.s. THE DUKE, 387, cement, Grangemouth; Russ. s.s. SOVETSKAIA, NEFT, 4184, restant Archangel; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, led., Goole. 10 Nov. Eng. s.s. ARUBA, 674, ledig, Goole; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Belfast; Grieksch s.s. TONIS CHANDRIS, 1696, ledig, R'dam; Eng. s.s. MOORFOOT, 1077, stukg., Leith; Eng. s.s. OTTO, 360, stukg., Hull; Ned. s.s. HALERWXJK, 1951, cokes, Triest; Belg. s.s. CHARLES, 334, gem., Goole. 11 Nov. Estl. s.s. CAROLINE, 365, kolen, Havre; Duitsch s.s. HDDI, 647, ijzer, Stettin. LA BATAILLE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3