Probeer Kruschen voor onze rekening Ill I III Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten Burgerlijken Stand DAMMEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. i fX d mm. mm. Pk ww "pf p Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Immers ge ontvangt een gratis proefflacon verpakt bij de groote flesch a f 1,60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts zuivert Uw bloed, het zal U verfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias etc. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarorn in geen geval Kruschen Salts in buitenland- sche verpakking, doch uitsluitend in onge- schonden Hollandsche verpakking met de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket der flacon gedrukt. Aidv. er zooveul van die wefkens zijn, die bekaans van heur eigen nie weten, dat ze bestaan. Van die moederkens, die 'n heel leven leef- den veur man en kinders en eindelijk alleenig overschieten, op 'n klein bovenhuiske, dat alleen den postbooi bekend is, die er 6ens in de week 'nen brief brengt. 'Nen brief van 'nen zeun, die 't adreske nog nie heelegaar ver- geten is Ja, 't was zoo maar 'n doodgewoon wefke, dat z661aank getrouwd gewist was, dat ze heuren eigen naam heelegaar vergeten was en nouw weer zoo lank weduwe, dat ze den naam van heuren man nie meer zonder fouten schreef. Ik zou oe dan ok nie kunnen zeggen, hoe 't verrimpelde, stroeve wefke hiette, maar laten we ze noemen bij den eigen naam zooas altij aan heur gedocht is in 't kleine kringske van deus vrouwe enveural, zoo as ze veur heur eigen hiette: ,,Moeke". „Ze had 't goed", wisten de kinders. Want da schreef ze zelvers. Moeke had 't altij ,,goed gehad". Ok toen ze, in den ouwen tijd, 'n huishouwen bestierde van zeuven kinders, met 'n tientje in de week. As Moeke 's avonds hongerig was en naar den broodtrommel ging en as dan bleek, dat er niks af kon, want vader moest den aanderen mergen z'n pakske brood meehebben, de kin ders moesten toch mee 'nen vollen bulk naar school, dan dee Moeke den trommel weer dicht, bit)dat er genogt was. Genogt veur d'aanderen. Want die moesten van huis. Vader moest naar 't werk, de kinders naar school, zij mocht thuisblijven en da was genogt. Thuis, om't huishouwentje te bestieren, met drukke handen, met 'nen suf hoofd van veul zorgskens, met 'n kommeke dunne koffie van den vorigen dag, dat bij heur de botrammen verving. Ja, moeke was maar 'n doodgewoon mensch- ke, zoo doodgewoon, dat ze heur eigen zelfs vergat. Ze had 't goed. 'n Eigendommeke da ze zelf veur de helft bewoonde en veur de helft verhuurde en ouwerdomspensioen. Zes guldens in de week bleven bekaans schoon over. X>en grootsten onkostenpost waren de ver- jaars- en feestdagen van al de kleinkinders. Maar aandersWei, dan had ze al da geld nie aan gekund. Nou nou kwam ze eigenlijk tekort, maar 't gong altij sjuust as mee dieen broodtrommel; as Moeke over- schoot dan was er genogt. En as er zoo genogt was, dan had Moeke het goed. Nou za'k oe zeggen, hoe 'k ze kende. 't Was 'n klaantje van mijnen groenten- wagel. Virtig jaren heb ik ze bediend. Over- genomen van m'nen vader z'n klaantenboeks- ke, da'k nog altij bewaard heb en waar Moeke in opgenoteerd staat as: ,,'t kleine juffrouw- ke" Naambordjes bestonden dn die dagen niie, amico. Dus vader noteerde z'n klaanten naar zrjnen indruk. Zoo staan er nog op: „de schele", ,,d'n kap- COCLXIII. Keller wint te Umuiden. De internationale damwereld, arm aan grote toumooien, heeft met meer dan gewone be- langstelling de IJmuider vierkamp gevolgd. Na de verwijdering, die sinds enige jaren bestond tussen de Nederlandse en de Franse Dambond, waardoor wedstrijden uitbleven, maar vooral nu de klok, gebruikt bij de match om de wereldtitel, nauwelijks was stilgezet, was men alom benieuwd. hoe de nieuwe wereldkamuioen Raichenbach zich houden zou in dit treffen met twee der sterkste Hol- landse spelers, Keller en Dukel, waarbij de vierde deelnemer, de Belgische kampioen Demesmaecker, algemeen als .outsider" be- schouwd werd. Een toumooi met dubbele ronden is altijd wat anders dan een match tussen twee spelers en dat de wereldkampioen zich nu met de tweede plants tevreden heeft moeten stellen, is voor ingewrjden niet eens een verrassing. Met een punt vdor werd Keller overwin- naar en dit is een gelukwens waard, omdat hij ondanks zijn zware nederlaag tegen Rai chenbach in de voorafgaande week de kracht bezat, zich te herstellen en zijn spel te ont- plooien, zoals we dat van hem gewoon waren. Raichenbach viel ietwat tegen. Van de 6 partijen speelde hij er 4 remise. Dukel bleef achter door twee nederlagen tegen Keller. Demesmaecker ten slotte mag zich gelukkig achten, dat hij in dat gezelschap nog twee punten veroverde. In enkele partijen was zijn spel zeer zwak, vooral in zijn laatste partij tegen Dukel werd hij als een beginneling ,,af- gemaakt". Geheel onverklaarbaar is dat niet. Het damspel in Belgie toch staat nog in de kinderschoenen, het vond pas intenser be- oefening, toen het in Frankrijk en Nederland (het Poolse spel op de 100 ruiten) reeds tot grote bloei was gekomen, evenals in Engeland op de 64 en in Canada op de 144 ruiten. De eindstand van de vierkamp te IJmuiden luidt: 1. R. C. Keller met 9 punten (3 gewon- nen en 3 remise); 2. M. Raichenbach 8 p.; 3. B. Dukel 5 p. en 4. J. Demesmaecker 2 p. Voor ons, Zeeuwse dammers, is aan het IJmuider toumooi een aardige bijzonderheid verbonden. We bedoelen de damzet, die Kel ler in de 4e ronde uitvoerde tegen Dukel. Een volmaakt gelijke damzet in nagenoeg gelijke stand nam de heer J. P. Geensen alhier een jaar geleden tijdens een partij met schrijver tein", ,,'t groote huishouwen", ,,'t blonde krullekopske" (ha, dieen ouwen Dre! Ik hiet naar m'n vader!) „Mie de Tand", ,,iSjaan van Willemse" (da was natuurlijk goeie kennis) „die pukkeltjes", ,,de kwfeek' ,,'t zwartje", „de slons", .gezijteduur" afijn, al aan de ,,namen" uit mijn vader's klaanten- boekske kimt ge zien wa dieen ouwen Dre veur 'nen tiep was en da zijn klaantjes van toen, weinig verschilden mee mijn klaan tjes van nouw! Ok, al zit er dan 'n halve eeuw mee stoommachienen, illetriek, vlieg- wezen en radio tusschenin. D'n mensch veraandert nie veul, amico, as ge 'm op den keper beschouwt. De meeste veraanderingskes zitten zoo maar aan den buitenkaant. Of de wefkes bij m'n vader aan d'n wagel kwam en mee vijf rokken over mekaar, of b'j mijn in 'n slaapbroekske soms, inwendig is 't 't zelfste soort, da pingelt, da lacht, da kwfekt, dat 'n blond krullenkopke hee of 'nen ongekamden ragebol, op den keper zijn ze krek gelijik. Maar Moeke dan, ze staat nog ingeschre- ven as 't „kleine juffrouwke". En ditte mot ik er eerst bijzeggen: gin rooi kruske achter heuren naam" heure! De rooie kruskes 'k heb die aanteekiening van Vaders overgeno- men en virtig jaren volgehouwen, die rooie kruskes, ge wit, da zijn de klaantjes die nie gepoft meugen worren! Da wit zelfs d'n kleinen Drd al, Drd III, die mee de vacaanties altij meegaat. Maar laat 'k temgkomen op Moeke. 'k Zouw ze vergeten, nouw zelfs, nouw ze veur 't eerst in de kraant komt, al is't dan ok zonder naam. Jaren h6'k ze bediend. 'k Heb de jongsten nog geboren zien worren, bij manier van spreken. 'k Heb heur kinders paternosters gegeven veur d'ren communie, want veur 'n groot huishouwen, zoo as wij die vroeger tot klaant hadden, dejen we altij gdren wa! Groote huishouwens goeie klaanten! Goeie klaanten veur den boer, den bakker, ja veur menier pastoor zelfs, as ik zoo onstraant mag zijn, omda zoo's te zeggen. Hij mot 't tenslotte ok hebben van 'n vol kerkske! Wa gij? 'k Heb Moeke bediend as 't huishouwen kleiner wier, steeds kleiner, as de kinders wegtrokken, as den man doodging, as Moeke eindelijk alleen over was. Da h£ 'k ze veurzien van 'n haandjevol 66rpels per week, 'n klein kooltje, m'n kleinste spullen wieren allegaar te groot, vroeger kosten ze nie groot genogt zijn, en 'k had moeite om 'n'kwartje opgeteld te krijgen veur 'n heele week, want natuurlijk, ik rekende Moeke's nie 't meeste. Op den akker, as ik 'n klein maar vast kooltje rooide, hiew ik't al ampart veur Moe- kes. As er nuuwe groentes kwamen, dan bleef er altij wel 'n haandvolleke over, veur Moekes, al was 't dan veur 'nen sjoew (2y2 centstuk). En zoo hh'k geperbeerd, Moeke't erfstukske van vaders, zoo prontjes meugelijk uit te dienen. Ze wist 't wel horre. Ze wist da ze 'n stripke veur had, da kleine wefke. 't Was 's in den Sinterklaastijd, da 'k ze 's middags in de stad teugenkwam. Twee felle, rooie klurkes glommen onder heur oogkes. 't Hoedje sting w-a-dachterover, waant ze kost 't nie rechtzetten, zoo was ze gepakt en gezakt. Moeke", zee ik: „legt oew pakskes op mijnen wagel, dan za'k ze veur oew deur rijen, menschke". Efkens docht ze, keek me vrindielijk aan, lachte veur heur eigen en zee: ,,'k draag ze liever zelvers, Dr6". ,,Maar mensch Toen zachtjes: ,,'t is den Sinterklaas veur m'n kleinkinders, ziede". 's Mergens had ze niks noodig g'ad. Den aanderen dag had ze weer niks noodig. „Moeke „Drd?" ,^Leg ik er uit, bij oe?" iZe schrok 'n bietje. „Nana zooveul jaren Dre? Neee, horre. Maar wezenlrjk. 'k Heb niks noodig. Eh er 'k heb niks noodig, neee!" 't Leugentje wou nie komen. Moeke eh gemot 's luisteren. Sinter klaas hee bij ons al gerejen. Veur jou! Trui hee-g-et meegegeven. Eh maar as ge't nie noodig hebt?" Ze kreeg 'n kleur. Moeke was nie ver- wend. Ze was gewend altij te geven. En nou lets krijgen, op heuren ouwen dagDa kon nie. ,,Ik begrijp nie, Drd dezes. De partij, waarin deze damzet voor- kwam, werd gepubliceerd in onze rubriek CCCXXII. Het zal onze lezers ongetwijfeld interes- seren, de beide standen eens onder elkaar te zien. Men vergelijke de posities en de vol- kome gelijke damzetten, die ze bevatten. Voor mogelijke twijfelaars geeft deze ver- gelijking een beeld van het Zeeuwse spelpeil. Eerst de partij KellerDukel. Met het oog op de plaatsruimte geven we de notatie achter elkaar en zonder opmer- kingen. Wit: Keller Zwart Dukel. 1. 31—27 17—21 2. 37—31 21—26 3. 32—28 26X37 4. 41X32 11—17 5. 4641 17—21 6. 34—30 21—26 7. 30—25 .6—11 8. 41—37 19—23 9. 28X19 14X23 10. 25X14 10X19 11. 33—28 11—17 12. 39—33 17—22 13. 28X17 12X21 14. 33—28 15—20 15. 44—39 20—24 16. 5044 9—14 17. 39—33 7—12 18. 43—39 4—9 19. 40—34 510 20. 49—43 10—15 21. 34-p30 1—6 22. 30—25 2—7 23. 4440 7—11 24. 40—34 14—20 25. 25Xld 9X20 26. 34—30 24—29 27. 33X24 20X29 Thans voert Keller de bewuste damzet uit. Zie diagram. ZWART 1 WIT 47 48 49 50 28. 28—33! 29X49 29. 30—24 19X30 30. 28X19! 13X24 31. 37—31 26X28 32. 36—31 21X32 33. 48—43 49X38 34. 42X2 dam. Dukel maakte in het eindspel een fout en verloor. Als 32e zet had wit o.i. beter ge- ,,Kek 's." Ik naar m'nen wagel. 'k Gooide m'n beste groenten in 'n benneke, vijf groote versche eiers, 'n partijke blommers van eer- pels en 'n maat boerenbotter. ,,Kek's, Moeke. da-d-hee-t-ie veur jou gerejen. Dochte gij, dat Sinterklaas altij alleen maar veur aanderen ree? Van 't jaar zijde gij er ok bij, horre?" Wijd-open gingen heur oogkes van mijn naar 't kostelijke benneke. Ze tilde heur haandjes op, liet ze weer zakken. Toen drupten twee kanjers van tranen oveT 't smalle, gerimpelde kopke. ,Mag ik 't efkens in oew keukentje zetten, Moeke, 't is nog al zwaar!" Zoo douwde ik ze binnen, in heur huiske. Ge kost er van den vloer eten. Maar 't was koud in 't huiske. ,,'k Heb nog gin kachel aangemokt, Dre", zee ze, as ik naar 't zwarte mooi-gepoetste kacheltje keek. Aan den rnuur hong 't vol van portretten. Flink deurvoeide, stoere kearels; heur zeuns. Ze wees ze trotsch aan. Da's onzen Harrie, Dre. Die hee-g-et ver gebrocht, h^'k gelezen. Die is Directeur ergens op. 'n gasfabriek of illetriek fabriek". ,jSchrijf,t ie dan nooit, Moeke?" ,,Hij hee-g-et zoo druk. Dre! Hij kan nie gemist worren, gin minuut en dan vier kinders al. Hier zijn ze". Daar wees ze aan- dere portretten aan. „Dit is z'n vrouw. Mooi, ee?" vroeg ze trotsch. Ze bedoelde: def- tig. ,,Da's onzen George. Die is zoo iets as schoolmeester, maar dan hooger, ziede. Op 'n ja, ik kan den naam nooit uitspreken van die school, maar daar zijn allemaal groote jongens en meskes op". ,,Schrijft ie wel 's, Moeke?" Iederen verjaardag, Dre! Alleenze lachte: alleen altij 'n maand te laat, want hij is altij in de w6er mee J.undj of Julij". ,,'Ditte is m'nen liefsten jongen". Ze aaide het portret. ,,Elke week 'nen brief, Dre. Eike week! Maar hij is wijd weg. Amerika. 't Is zeuven jaren gelejen, da'k 'm zag. Maar hij stel 't goed. Heelgoed". ,,.Ze hebben 't wijd gebrocht, Moeke, jouw kinders!" Moeke knikte. Knikte as to klein meske da-d-'n plumpke krijgt. Ze knikte dikkels en verlegen. ,,Ja, Dre, 'k heb hard gewerkt, net as mijnen man zaliger, maar ik heb :er eer van". Ze keek in gedachten op 't tafelzeiltje. Onderging 'n diep geluk. Hard tikte-n-'t klokske op den schoorsteen. 'k Was hier in 'n soortement van tempeltje, da Moeke opgericht had, veur heur kinders en kleinkinders. ,,F.n ze weten allegaar, Dre, da'k't zoo goed heb. Da'k niks te kort koom. Da's plazierig veur de kinders ee, as ze t zelvers zoo best hebben!" Ik knikte. Ik kon nie goed m'n woorden vinden. Maar hongerlijden mocht da wefke nie meer doen. Da stond bij me vast. Alleen, hoe zou 'k 't aanleggen. Afijn, mee Trui 's over praten. En die kouwe kachel. Die stoelen mee de Sinterklaaspakskes! Moeke 'k gaai!" ,,'k Heb nog geen koffie gezet, Dre, maar..." „Gin tijd, Moeke! De klaanten wochten Op 'nen aanderen keer, dan gOren!" Ze is oud geworren. Tachtig jaren omtrent was ze toen ze overleed. De zeuns waren present. Kwamen af in huilien auto, 'k Heb 't stoetje sjuust gezien, as ik lanks kwam weer, mee den wagel. Toen M 'k Moeke" deurgestript in m'n boekske. Lochtjes maar, zooda ge't nog lezen kunt. Gin mensch viel't kleine stoetje op. Er gaan veul van die stoetjes deur de tijen. Maar efkens he 'k gewocht, tot ze Moeke buitendroegen. 'k Heb m'n petje diep afgelicht. 't Was toen da ze in de kraant kwam. Onder een Burgerlijken Stand. Weduwe Zusenzoo, maar niemaand kende dieen naam meer. Moeke was wel erg dood. Ik heb altij 't gedacht g'ad, dat er maar een traan over dit gouwen zieltje is gevallen. Een van Trui. De vrouw van den groetenboer, want kearels willen van tranen nie weten. Moeke, 't was to doodgewoon, onopvallend, gerimpeld wefke, deur gin mensch gekend. Die daar zoo kleintjes wegdribbelde, laanks den kant van't leven, over heur smalle paaike. Maar in den hemel, amico, daar troont ze naast de heiligen, aanders is mijnen naam nie DR<§ daan 4540 te spelen. Zie de volgende partij. Wit: G. Zwart: K. 1. 32—28 1823 3. 39X30 12—18 5. 5044 1—7 7. 37—32 19—23 9. 25X14 10X19 2. 34—29 23X34 4. 44—39 7—12 6. 30—25 17—21 8. 28X19 14X23 10. 31—27 11—17 11. 33—28 21—26 12. 40—34 17—21 13. 34—30 15—20 14. 41—37 20—24 15. 44—40 7—11 16. 30—25 2—7? 17. 39—33 5—10 18. 43—39 10—14 19. 40—34 410 20. 34—30 10—15 21. 4943 2429 22. 33 X24 1420 23. 25X14 9X29 Hier en in de partij KellerDukel geschied- de deze afruil naar 29 om dezelfde beweeg- redenen. Positioneel is zwart in het voordeel. Men zie de uitvoerige besprekingen in onze rubriek COCXXn. Zwart: K. ZWART I 16 26 36 WIT 47 48 49 50 Wit: G. De standen op diagram tonen een sprekende gelijkenis. In de laatste partij ziet men een zwarte schijf op 7 en een witte op 46, die in de diagramstand van de partij KellerDukel ontbreken. Voor de uitvoering van eenzelfde damzet als boven vormden die schijven intus- sen geen beletsel. De heer J. P. Geensen won nu als volgt: 38X33 (zw. 29 X 49); 30—24 (19X30); 28X19 (13X24); 37—31 (26X28); 45—40! (21X32); 48—43 (49X38) en 42X4! Het afspel der beide partijen is van weinig betekenis. Doel dezer rubriek was enkel een idee te geven van het Zeeuwse spel in de vorm van de leerzame vergelijking, die we maakten. NIETS NIEEWS ONDER DE ZON. De mare van de geheimzinnige vinding te Wolvega heeft in het heele laud de fantasie wakker geschud. En bij sommigen de herin- nering opgewekt aan een wonderlijke figuur, die acht en twintig jaar geleden den motor uitvond, die zonder brandstof liep; er voor zwoegde tot in het hoist van den nacht; er voor over had, wat hij bezat en er tenslotte aan ten gronde ging, meldt de „Tel." Zoo luidt al thans het verhaal van een oud- motorschipper, thans rijksveldwachter bij het parket, die er van vertelde. Er zijn vele oude motorschippers, die dit verhaal moeten kennen. Aan den Omval, even buiten Amster dam, vestigde zich, dertig jaar geleden, een monteur van de machinefabriek „Drakenburg" van D. W. van Rennes te Utrecht. De motor had langzamerhand „het jagertje" verdrongen en de schipperij ging per motor; de schippers en vooral de jongere schippers be- schouwden het nieuwe „wonder" met groote interesse. En zoo kwamen zij graag bij den jongen monteur aan den Omval, die zich op de reparatie van scheepsmotoren toelegde en voor zijn vak een groote liefde had. De naam van den kundigen vakman ging langs alle wateren en het liep druk in de werkplaats, de bestellingen kwamen in grooten getale binnen en de monteur leefde met zijn gezin in welvaart; tot hij zijn groote vinding deed enzich ruineerde. In 1906 ging langs de rivieren de mare, dat de monteur aan den Omval een motor had uitgevonden, die zonder brandstof liep. En inderdaad werd er hard gewerkt in de repa- ratie-inrichting. Al het verdiende geld stak de monteur in zijn vinding, tot in het hoist van den nacht stond hij aan de draaibank, waar zijn vrouw hem bijstond, zooveel als mogelijk. En op een goeden dag waren eenige vrienden er getuige van, dat de motor zonder brandstof meer dan een uur aan een stuk liep. Zooals de toen gebruikte mo- toren, werd dit nieuwe type aangedreven met benzine en vender liep het op gecomprimeerde lucht. Het principe bleek deugdelijk, de ver- volmaking moest beginnen. Maar de middelen van den monteur waren te beperkt, het ver- trouwen van de financiers in de kwaliteiten van diens vinding nog beperkter. De lijdesweg begon. De uitvinder liep zich het vuur uit de sloffen om draagkrachtigen te vinden, die zich voor zijn motor interes- seeren wilden. Maar overal ontmoette hij wantrouwen en spot en nergens zelfs de ge- ringe welwillendheid, dat men ook maar even wilde gaan kijken naar den motor aan den Omval, die een uur liep zonder brandstof. Nog geruimen tijd trachtte hij voort te komen, zwoegend met zijn vrouw in de kleine werk plaats. Langzamerhand werd hij er zich van bewust, dat zijn vinding verloren zou gaan. Dit heeft hij niet doorstaan. De man is zenuw- ziek geworden en tenslotte in een inrichting terecht gekomen. GEWAPENDE OVERVAL MET BEROOVING TE CHICAGO. Zes zwaar gewapende bandieten hebben een overval gedaan op de Etna Ctate Bank te Chicago. Tien employe's en vijftien bezoekers werden door hen in bedwang gehouden. Een der ooggetuigen meende in een der bandieten den sedert lang door de politie ge- zochten George Nerson, bekend als ,,Baby Face" te herkennen, die tot een der ontvluchte leden van de bende van John Dillinger be- hoorde. De roovers wisten in automobielen te ontkomen. HONGERENDE BOEREN PLEGEN EEN OVERV AI. BIJ EEN FEESTMAAL. Te Toengsjan, een van de dorpen, welke het meest getroffen zrjn door de droogte in de provincie Kiangsi, hebben hongerende boeren een inval gedaan in de villa van den rijken Tsjang Hain-tien, op het oogenblik dat deze een feestmaal gaf voor zijn vrienden. Ongeveer 300 boeren overvielen de aanzit- tenden en verslonden het feestmaal. waama zij het huis doorzochten en het voedsel, dat aanwezig was, medenamen. Toen zij het hiuis van Tien verlieten, was geen korrel rijst meer te vinden. De regeering heeft thans besloten de boeren niet te straffen doch hen zelfs nog elk 100 koperstukken te geven (een waarde van on geveer 15 cent) in afwachting van verdere maatregelen van de provinciale autoriteiten. Toekomstopening. Wit Aljechin. Zwart: Drewitt. Portsmouth 1923. 1. Pgl—f3 Dit is de toekomstopening. Meestal gaat men na eenige zetten in een bekende variant over, d4-opening of damegambiet. De .toe komstopening" bedoelt ectoter, de centrum- pionnen voorloopig op hun plaats te houden en zich langs de flanken te ontwikkelen. 1d7d5 Aangezien Wits zet tot niets dwingt, heeft Zwart vrije keuze. Nu kan Wit met d4 voort- zetten, maar dat is de bedoeling niet. 2. b2b4 e7e6 Voor Zwart komen een aantal verdedigin- gen in aanmerking: c6, Pd7 en e5, of ook e€ en c5, gelijk in deze partij. 3. Rclb2 Pg8f6 Natuurlijk niet Rb4: wegens Rg7 4. a2a3 c7—c5 Dit is zeker niet goed. Wit krijgt er het overwicht in het centrum door, en dat is juist zijn bedoeling. 5. b4Xc5 Rf8Xc5 6. e2e3 00 7. c2c4 Pb8c6 8. d2d4 Rc5b6 Op d6 staat de raadsheer beter. 9. Pbld2 Dd8e7 Wit kan nu steeds met cd5: het overwicht in het centrum krijgen of wel met c4c5 op den damevleugel. 10. Rfld3 Tf8d8 Om den raadsheer van c8 naar een plaats te brengen, waar hij minder in den weg staat. 11. 00 Rc8d7 12. Pf3—e5 Rd7—e8 Een omslachtig maneuver, dat echter geen nadeel hoeft te brengen. De andere raadsheer staat veel sleohter. 13. f2f4 Td8c8 Een zonderlinge zet. Zwart wil na Pc6: met den toren terugslaan, maar dan lag Tac8 meer voor de hand. Zwart schijnt verlegen om een goed plan. 14. Tal—cl Pf6—d7 15. Pe5 X c6 Tc8Xc6 16. c4c5 Nu is Rc7 fout wegens Rb5. Op d8 doet de raadsheer nog minder. De heele opstel- ling van Zwart ziet er niet gelukkig uit. Door het volgende offer krijgt Zwart eenige ruimte. 16Pd7Xc5 17. d4Xc5 Rb6Xc5 Nu moet Wit pion e3 of a3 verliezen; Zwart VISSCHER DOOR EEN HAAI GEGREPEN. Een zwaar gewonde visschersjongen, wiens rechterbeen en linkervoet door een haai waren afgebeten, is op het politiebureau aan het Glodokplein te Batavia gebracht. De jongen was bezig geweest in de Java-zee netten uit te zetten, een werk dat meest grootendeels zwemmende geschiedt, toen hij plotseling door een haai werd aangevallen. De andere visschers kwamen hem zoo spoedig mogelijk met de boot te hulp, maar zij kwa men te laat om te verhinderen, dat hij 't slachtoffer werd van het vraatzuchtige mon ster. De jongen werd zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis vervoerd, maar is daar ten gevolge van de vreeselijke verwondingen overleden. Wij hopen, dat dit ongeval een waarschu- wing zal zijn voor de zorgelooze zwemmers die meenden dat in de buurt van Batavia geen haaien zitten, merkt het Bat. Nbl. op. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Frans Jozef Bolssens, oud 23 j., jm. en Eugenie Weemaes, oud 25 j., jd. 30 Oct. Joannes de Vet (van De Klinge, B.) oud 23 j., jm. en Maria Joan na de Moor, oud 21 j., jd. 'Huwelijks-voltrekkingen. 26 Oct. Frans Jozef Bolssens, oud 24 j., jm. en Eugenie Weemaes, oud 25 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Julienne Florentine, d. van Franciscus de Vos en van Alma de Bin. 5 Oct. Jan Albert, z. van Felicianus Cap en van Emelinde van Ombergen. 16 Oct. Gustaaf Eugene Marie, z. van Petrus Nonneman en van Magdalena Picavet. 17 Oct. Petronella Bertina, d. van Franciscus van Ecken en van Irma van Roeijen. 20 Oct. Juline Clementina Marie, d. van Carolus Ludovicus Blommaert en van Irma van Broeck. 28 Oct. Ema Fer nanda, d. van Comelis Vlasveld en van Maria Louisa van Vlierberghe. 30 Oct. Jozef, z. van Alphonsus Vlaeminck en van Valentina Be- hiels. Maria Emelia Josepha, d. van Honord Lambrechts en van Bertha van der Heijden. Overlijden. 4 Oct. Petrus de Beijn, oud 72 j., wedn. van Marie Blindeman. 23 Oct. Ma ria van den Bergen, oud 24 j., echtg. van Jozef van Hooste. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 13 Oct. Jacobus de Bakker, oud 61 j., jm. en Cornelia Dalk, oud 62 j., j.d. 17 Oct. Alphonsus Dominicus de Cock, oud 30 j., jm. en Anna Maria Berting, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Oct. Jacobus Frederikus d'Haens, oud 25 j., jm. en Louisa Maria de Koster, oud 25 j., jd. Alfons Mol- ders, oud 23 j., jm. en Angela d'Haens, oud 19 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Eugene Marie, z. van Gillis Verschuren en Mathilda Philippina Ver- schelden. 10 Oct. Cyrillus Jacobus, z. van Polydoor Francies Roggeman en van Louisa Johanna van den Branden. 31 Oct. Tiny Anny, d. van Petrus van Gimst en van Mathil da Catharina Sponselee. Theodoor Alphons, z. van Petrus Seraphinus d'Haens en van Maria Johanna Comelissens. Overlijden. 3 Oct. Eduardus van Damme, oud 60 j., echtg. van Emelia Catharina de Schepper. 29 Oct. Johannes Francies de Caluwe, oud 66 j., z. van Pieter Johannes en van Cornelia Lossie. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Nov. Hendrik Will em van Aalst, oud 33 j., jm. en Maria Stephanie de Wagenaere, oud 30 j., jd. Geboorten. 6 Nov. Frans Simon, z. van Pie ter Krib'be en van Elizabeth Janheke de Bart. SAS VAN GENT. Van 1 tot 7 Nov. hebben zich in deze ge- meente gevestigd: M. M. Verhoosel, dienstbode, van West- dorpe. H. Heeffer en gezin, timmerman, van Ter Neuzen. H. M. A. Swinkels, zonder beroep, van Lieshout. Vertrokken P. J. Smallegange en echtg., fabrieksarbei- der, naar Nieuwerkerk (Z.). heeft dan 3 pionnen voor een paard, wat on geveer compensatie beteekent. 18. Tfl—f3 Rc5Xa3 19. TclXc6 Re8Xc6 Beter is bc6; omdat dan de koningsvleugel niet zoo ontbloot is. 20. Rd3X&7t Kg8Xh7 21. Tf3h3t Kh7g8 22. Rb2Xg7 f7—f6 Op Kg7: volgt Dg4t en mat door Dg5 of door Th8. Stond de raadsheer nu op e8 (zie zet 19), dan zou de volgende voortzetting van Wit niet mogelijk zijn geweest. 23. Rg7h6 Dreigt Dg4t, Kf7 (Kh7, dan Rf8t), Dg7t, Ke8, Dg8f ein Da8: 2 3De7h7 24. Ddl—h5 Dreigt Tg3t, Kh8, Rg7t, Kg8, Rf6t en Dh7: 2 4Ra3f8 25. Dh5g4t Kg8—f7 26. Rh6Xf8 Zwart geeft op, aangezien hij een stuk ach ter blijft. Eindspel. abcdefgh Deze stand kwam voor in een partij, waarin de Franschman Labone met Wit speelde. Wit is een pion achter en dreigt pion g7 te verliezen. Wit heeft echter een winnende combinatie, waardoor hij werkelijk! een paard v66rkomt. 1. Tfl—f8t TeSXfS Zwart kan niet Kg7spelen wegens Te8: 2. Dh5Xk7t! Kg8Xli7 Kf7 is fout wegens g8 Dtt en De6: 3. g7Xf8 Pt Kh7g6 4. Pf8Xe6 Wit heeft een paard tegen een pion en is daardoor zeker van de winst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3