JEUGDMERBERGEM in TEWCHELLIMG MEDERLAnD <T Buifenland Feuilleton-vertellingen TER NEUZEN, 9 NOVEMBER 1934. AXEL. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. CRISISPUBLICATIEN BRABANTSCHE BRIEVEN. Een net van 68 jeugdherbergen ligt over ons land. Nu te dezer stede binnenkort een jeugd- herberg-tentoanstelling wordt gehouden, mag bet wellicht van belang zijn eens iets te schrij- ven over dit cultureele jeugdwerk, dat de laatste jaren zoo'n belangrijke plaats is gaan innemen in het leven van de Nederlandsche jeugd. In de eerste plaats willen wij wijzen op den omvang en den groei van het werk. (De jeugdherbergen zijn bestemd tot het verschaffen van een goedkoope en veilige ovemachtingsgelegenheid aan trekkers, dat zrjn zij, die te voet, per fiets of per boot van plaats tot plaats reizen en die dus aan derge lijke ovemachtingsgelegenheden behoefte heb- ben. In de jeugdherbergen hebben de jeugd- herbergouders de leiding, zij zorgen voor de geestelijke en lichamelijke behoeften van hun igasten, terwijl verder het instituut berust op het beginsel der zelfwerkzaamheid. De gas- ten zijn dus verplicht hun door de ouders op- gelegde huishoudelijke en andere werkzaam- heden te verrichten en krachtig mede te wer- ken om de goede sfeer in de jeugdherbergen te bevorderen. De jeugdherberg leert de jeugd dus zoodoende op eigen beenen te staan, kweekt eerbied voor elkander en poogt zelf- standlge menschen te vormen, die geleerd heb ben elkaar te helpen. Bovendien leert de jeugd door middel van de jeugdherbergen eigen land en bevolking kennen door zelf- waameming met het gevolg, dat men deze gaat waardeeren en liefhebben. Iedere jongere, die de jeugdherberg toezoekt, hetzij in groepsverband, hetzij alleen, moet in het bezit zijn van een z,g. trekkerskaart, af- gegeven door de Nederlandsche Jeugdherberg Oentrale te Amsterdam, welke het leiding gevend lichaam voor ons land is. Bij wan- gedrag kan deze kaart door de jeugdherberg- ouders worden ingetrokken en de betrokkene is voor altijd gedupeerd en komt nooit meer in een jeugdherberg. De Nederlandsche Jeugdherberg Oentrale is een zestal jaren geleden opgericht. Er waren toen nog slechts enkele jeugdherbergen in ons land. Ieder jaar steeg dit aantal snel, zoo waren er b.v. in 1930 22 jeugdherbergen, in 1931 35, in 1932 43, in 1933 59 en in 1934 68 jeugdherbergen. In de tweede plaats is het aantal ingeschre- venen bij de N.J.H.C. sterk toegenomen. Wat OBOEIvonM AANTAL TREK KBRE In 1934 waren er 32.000 individueele trekkers. de z.g. individueele trekkers betreft, dat zijn dus zij, die van de jeugdherbergen gebruik maken buiten school- of vereenigingsverband om, him aantal beliep dit jaar over de 32.000. Indien men bedenkt, dat in 1930 nog geen 10.000 trekkers waren ingeschreven, in 1931 11.250, in 1932 18.900 en in 1933 29.000 dan is deze stijging toch zeer snel in haar werk gegaan. Daamaast staan honderdtallen ver- eenigingen, gemeenten, scholen, instituten, jeugdorganisaties enz., welke alien bij de N.J.H.C. staan ingeschreven en wier leden- tallen of aangesloten personen momenteel in de honderdduizenden loopen. In de derde plaats valt de omvang en de groei van het werk zeer duidelijk waar te nemen in de cijfers betreffende de ovemach- tingen in de jeugdherbergen. De grootste percentages dezer overnachtingen vallen op de categorien der individueele trekkers en der scholen. Zeer veel lagere en bijzondere scho len, alsmede talrijke rijks-, gemeentelijke- en particuliere middelbare scholen en nijverheids- scholen hebben in de afgeloopen jaren van de jeugdherbergen gebruik gemaakt. Het totaal cijfer der overnachtingen bedroeg in 1929 8500, in 1930 12.500, in 1931 52.000, in 1932 100.000, in 1933 146.000, terwijl dit jaar dit cijfer zal liggen tusschen de 165.000 en 170.000. Intusschen is het bestuur van de Nederland sche Jeugdherberg Centrale van meening, dat men nog slechts aan het begin van zijn taak staat. Hoe duidelijk deze cijfers ook mogen spreken, hoe groot deze aantallen ook op zich- zelf mogen zrjn, in verhouding tot het aantal jongeren, dat van de jeugdherbergen zou kun- nen gebruik maken, zijn deze cijfers nog be- trekkelijk klein. De directe opgave is dan ook om het aantal trekkers grooter te doen worden en om het aantal overnachtingen in de jeugdherbergen sterk uit te breiden. Een belangrijk onderdeel van deze taak is het bevorderen van het maken van meerdaagsche schoolreizen, waar- bij het instituut der jeugdherbergen een on- misbaar middel is. Het is te hopen, dat velen, die tot nu toe on- bekend waren met het werk, op de te houden tentoonstelling die kennis en dat inzicht zul- len verkrijgen, waardoor zij ongetwijfeld een vriend en warm voorstander van dezen prach- tigen cultureelen arbeid zullen worden. De tentoonstelling zal worden gehouden in ,,Ons Huis" te Ter Neuzen. De opening zal geschieden op Woensdag 14 Nov. door den Edelachtbaren Heer Burge- meester. Zie verder advertentie en reclame. De tentoonstellingscommissie. J. HUIZINGA. Ir. G. WESTERHOF. Dr. L. J. CAZEMIER. A. A. LEENlHOUTS. geweest zijn toen zij op 20 October van Mil- denhall vertrokken. „Het was Holland zelf, dat uit Londen naar Melbourne vloog, vertegenwoordigd door vier mannen met de kaken op elkaar". Spreker gewaagde van de dankbaarheid van Malang en bood namens de burgerij van die stad een zilveren krans aan voor de Uiver, terwijl aan de leden van de bemanning per- soonlijk een aandenken werd overhandigd. Hi em a voerde de commandant van het marine-vliegkamp Morokrambangan, de heer De Josselin de Jongh, het woord. Namens den geheelen Marineluchtvaartdienst bracht bij hulde aan de bemanning van de Uiver. „Er is een illustere bladzijde aan de Neder landsche geschiedenis toegevoegd", zoo zeide spreker. Hij merkte nog op, dat het niet zel- den gebeurt. dat in insiders-kringen wordt ge- zegd: „Ja het is heel mooi, maarSpre ker is verheugd, dat door insiders van den Marineluchtvaardienst dergelijke restricties thans niet worden gesteld. Tenslotte bood odk deze spreker aan de bemanning souvenirs aan. Het laatste werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Soerabajasche vlieg- club, die ook eenige woorden wijdde aan den dapperen Geysendorffer, waarbij hij zich zeer dankbaar toonde, dat alien er zoo goed waren afgekomen (luid gejuich). Spreker vroeg zich af hoe voor Parmentier wel een vlucht zou moeten zijn om wbl iets bijzonders te beteekenen. Namens de Soera bajasche vliegclub bood spreker een zilveren plaquette aan. Alle redevoeringen warden met een drie- werf hoera besloten. Parmentier aan het woord. Tenslotte brak het meest verbeide moment aani Parmentier zou voor de microfoon spreken. Hrj sprak als volgt: ,,De vorige sprekers staken speeches af op een wijze waartoe ik niet in staat ben. Ik heb namelijk geen ge- legenheid gehad mijn rede tevoren te prepa- reeren en moet dus voor de vuist weg spreken. Ik verzoek daarom bij voorbaat clementie als het minder vlot. Namens de bemanning van de Uiver" en de passagiers en de geheele K. L. M. dank ik u voor de buitengewoon spontane ontvangst. Om eerlijk te zijn: Wij maakten op de ge heele vlucht niet zoo'n benauwd kwartiertje mede als na deze landing op Darmo, maar gelukkig zijn wij er nu nog heelhuids afge komen. Over de vlucht behoef ik weinig meer te zeggen. Dit kunt u in de eouranten lezen. Alleen wil ik zeggen dat wij inderdaad nog steeds meenen, dat onze vlucht niet veel ver- schilt van een normale Indie-vlucht, alleen was deze een beetje vlugger en een stukje langer. Wat zal ik nu nog meer zeggen? Ik weet niet of dit gesprek doorgestuurd wordt naar Holland, in dat geval hoop ik dat onze vrou- wen en kindertjes aan de radio meeluisteren en ik maak van deze gelegenheid gebruik om hen hartelijk te groeten. (Aneta-Holland heeft deze groeten inmiddels aan de betrek- kingen der bemanning overgebracht. Ik dank u nogmaals voor deze geweldige receptie. Moll dankt. Na Parmentier nam Moll het woord. Deze dankte voor de buitengewone eer, waarmede de bemanning van de Uiver is ontvangen. Hij meende Parmentiers woorden te kunnen on- derstrepen, daar hij Moll zijn eerste luchtopleiding in Indie heeft ontvangen. Ook Moll meende dat tusschen de vlucht naar Mel bourne en een geregelde Indie-vlucht niet veel versohil bestaat. Hij dankte voor de voort- varendheid en de energie van de K. L. M., die de bemanning van de Uiver in staat stelde het nieuwste op luchtvaartgebied in de practijk toe te passen en geloofde met zijn komuiten. daarin te zijn geslaagd. Spreker meende, dat de K. L. M. van de nieuwe Douglas-machine wel meer pleizier zal beleven. „Als ik een s'taart had..." Vervolgens sprak de marconist van Brugge, die verklaarde dat de radio met 100 procent efficiency had gewerkt. Dit was voor hem het belangrijkste. Hij was bijzonder blij met den gewonnen prijs. „Als ik een staart had dan zou ik kwispe- len" riep spreker enthousiast uit. „Alles ging fijn" zegt Prins. Als laatste van de bemanning sprak de me- canicien Prins, die eerst, onmiddellijk na aan- komst de motoren aan de gewone inspectie had onderworpen. Ook hij dankte voor de hartelijke ontvangst en wilde van de gelegenheid gebruik maken am alle Nieuwediepers, die hier rondloopen en meejuichen goeden dag te zeggen. „Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. De motoren hebben uitstekend gewerkt. Ze staan daar, je kunt het zien. Alles ging fijn Hiermede 1 het was inmiddels 11 uur 10 geworden was de plechtigheid op Darmo teneinde en de roemrijke Uiver mocht in de hangar uitrusten. De bemanning echter trok naar de stad, als eerste inzet van het dagenlange feestpro- gramrna, dat moet worden afgewerkt. ZULUEN TWEE BELGISCHE MINISTERS AFTREDEN? De Brusselsehe correspondent der Msb. seint aan zijn blad: Het gerucht doet de ronde, dat de heeren Ingenbeek en van Zeeland, die als financieele deskimdigen in de regeering zetelen, als zoo- danig hun ontslag zullen nemen. De officieuze lezing zegt, dat zij dit zouden doen, omdat zij, nu het evenwioht in de be- grooting is tot stand gebracht, hun taak als afgedaan beschouwen. Het zou de bedoeling van De Broqueville zijn na het heengaan dezer ministers geen wijiziging in de regeering aan te brengen. DE ONTSLAGNEMINGEN BIJ HET VERDINASO. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Na Wies Moens en het gewezen kamerlid Ward Hermans is nu ook een der meest foe- kende Nederlandsche leden van het Verbond van Dietsche Nationaal-Solidaristen, Dr. Bruch, uit het Verdinaso getreden. Naar aan- leiding van het bericht van de leiding van het Verdinaso betreffende de uitstooting, uit deze partij, van Ward Hermans, schrijft de cou- rant De Schelde, die het orgaan is geworden van het Vlaamsch-Nationaal Verbond (rich- ting Staf De ClercqBorginon) o.m. het vol- gende: ,,Onze zegsman ^las een brief van Ward Hermans aan Van Severen, waarin Ward Her mans duidelijk zegde in geen geval accoord te gaan met het nieuwe standpunt van Van Severen, maar nog veel minder met de ziens- wijze van Van Severen over de houding van het Noord- en Zuid-Nederlandsche volk bij een mogelijk gewapend conflict tusschen Frankrijk en Duitschland. Van Severen blijkt voorstander te zijn van een deelnemen aan den oorlog iaan de zijde van Frankrijk, tegen Duitschland. Het spreekt van zelf dat Ward Hermans, die onlangs de brochure heeft laten verschijnen: „West Europeesche Perspektie- ven" welke handelt over de West-Germaansche volks- en lotsverbondenheid in West-Europa, met zulk verderfelijk standpunt niet kon in- stemmen. Van Severen had aan Ward Her mans voorgesteld deze brochure uit den han- del te trekken, mits een hooge vergoeding. Dr. Bruch, de derde ontslagnemer, was de beste kracht van het Verdinaso in Noord- Nederland. Hij stond eveneens op het Diet sche standpunt en heeft, evenals Wies Moens en Ward Hermans alles in het werk gesteld om Van Severen van zijn verkeerde riohting af te brengen. Zulks is niet mogelijk geble- ken." PASTOOR P. MIJNEN. Zooals gemeld, zal de Z. Eerw. heer P. Mijnen, sedert 1910 pastoor te Westdorpe in den loop dezer maand zijn ambt neerleggen en zich metterwoon als rustend pastoor te Dongen (N.B.) vestigen. Een hinderlijke keel- indispositie dwong den overigens nog zoo krassen priester zijn emiraat aan te vragen. Men schrijft in verband hiermee nog aan de Msb.: Pastoor Mijnen was in Zeeuwsch-Vlaande- ren een bekende figuur. In de beruchte an- nexatie-periode maakte hij deel uit van het comity van actie, dat in dit grensgewest de indrukwekkende manifestatie van hou en trouw aan Nederland en Oranje organiseerde en toen H.M. het bedreigde gebied bezocht een tocht, die e6n doorloopende, enthousiaste betooging van vaderlandsliefde werd was pastoor Mijnen de eerste, die de Landsvrouwe aan den landingssteiger te Wlalsoorden in Nederland-beneden-de-Schelde het welkom mocht toeroepen, aan welk historisch moment een fraaie foto de herlnnering bewaart. H.M. de Koningin toonde 'Hare erkentelijkheid door den pastoor te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau PAKMUISZOLDER ONDER DEN BALLAST BEZWEKEN. Maandagmiddag had te IJzendijke een di storting plaats van den zolder van het groote pakhuis van den graanhandelaar G. B. Ter- mont. Op den zolder lag pl.m. 76.000 K.G. tarwe opgeslagen. Plotseling bogen de ijze- ren binten door en viel de zolder met tarwe met donderend geweld neer. Een arbeider die op den zolder werkzaam was, kon zich door op de zakken graan te springen, in veiligheid brengen. Hrj gleed met de vracht naar be- neden. De twee andere arbeiders welke be- neden werkzaam waren, zochten een schuil- plaats onder de schooningsinrichting. De eigenaar stond juist in de deuropening. Alzoo liep deze instorting wonder boven wonder, zonder persoonljjke ongelukken af. De muren waren geheel ontzet. LUXOR-THEATER. „Einmal eine grosse Dame sein". Wanneer een film als deze, die nog juist op het peil van de gemiddelde Duitsche ope- rette-film staat madr... aan den kant van de gemiddelde goede Duitsche operette-film, en daarmede dus uitsteekt boven veel van wat ons den laatsten tijd in dit genre werd geboden; wanneer zulk een film wordt ver- toond, is het in den regel wel overbodig den inhoud van het scenario na te vertellen; ge- lijk ook thans het geval is. Want het sce nario is van dergelijke films meestal de zwakke plek, en bdvendien het minst essen- tieel voor haar waarde. In de thans in Luxor vertoonde film onderscheidt het zich in niets van de schier reeds tot traditie geworden schablone: het gewone cliche van persoonsver- wisseling; het arme meisje en de rijke jongen hier gecompleteerd en gecomplioeerd met den variant van het rijke meisje en den broer van den rijken jongen; en het happy end, in casu een dubbele bruiloft. De muziek is gees- tig aangebracht in de opeenvolging der beel- den; zij volgt het bel canto en alle overleve- ring der opera-comique, zoo niet der opera, en dit nauwelijks parodistischdoch in deze muzikale comedie is zij uiterst charmant in het visueele rhythme ingeschakeld, meer als gelijkwaardige medewerkster dan als bege- leiding. Deviezensmokkelaars. Paul Wegener en Otto Wallburg zijn ban- kiers en compagnons, zij hebben dezelfde be- langen en dezelfde bedoelingen, ook hebben zij eenzelfde soort geweten, een erg ruim gewe- ten, zoo ruim als een pakhuis, maar daarmee houdt de overeenkomst tusschen die beiden opzoowel in zaken als in hun particulier leven zijn de twee deugnieten van zeer ver- schillend kaliber. Paul Wegener is grimmig, hard, zelfbewust wat speelt hij deze rol weer krachtig en breed Otto Wallburg echter is vroolijk, onbezorgd, een lacbende schurk, die zich wel nu en dan de zweetdrup- pels van zijn voorhoofd veegt van angst, maar die het leven toch opneemt van de lichtste zrjde. Dan komt een vrij ingewikkelde frirole ge schiedenis, waarin de secretaresse van Otto een groote rol speelt! waarin zij gelegenheid krijgt haar talenten op verschillend gebied ten toon te spreiden. De seoretaresse reist tusschen Duitschland en Zwitserland op en neer, niet omdat zij zoo graag in een trein zit, of omdat zij een zwak heeft voor bergen, sneeuw en gletschers, maar omdat zij deviezensmokkelaarster is: „bares Geld iiber die Grenze schmuggeln" is haar opdracht, die zij volbrengt met de koel- heid en de onverstoorbaarheid van een ont- nuchterde vrouw. Op een vain haar smokkelreizen nu, ontmoet zij Willy, een nieuwe liefde ontwaakt in haar hart, maar bovendien begint haar geweten te knagen, en in Berlijn wordt het radicaal door- geknaagd, als zij meemaakt hoe riicksichtslos Paul Wegener credieten opzegt, en een bra- ven zakenman tot zelfmoord drijft, om zelf met zijn kapitaal naar het buitenland te kun nen vluchten met het vaste voomemen er het leven te gaan leiden van een prins. Dat doet de maat overloopen, Brigitte geeft zichzelf en haar patroon en diens satel- lieten bij de politie aan, en wordt dan natuur- lijk gelukkig met Willy, die een nieuw leven met haar begint, terwijl de Duitsche justitie lankmoedig is tegenover haar die tot inkeer is gekomen, en die deviezensmokkelaars, wel- iswaar te elfder ure, maar dan toch, aan de kaak heeft gesteld. Deze vlot gespeelde, door Erich Engel ge- regiseerde Ufa-film, is boeiend genoeg, pre- dikt de moraal, dat berouw nooit, en de poli tie zelden te laat komt, en is bovendien uiter- mate geschikt om lieden die geld uit Duitsch land willen smokkelen, de stuipen op het lijf te jagen. Blijkens de advertentie in dit blad zal op Donderdag 15 November door de Ter Neuzen- sche mondharmonicaclub Bravo" een groote uitvoering worden gegeven in het ..Centrum" te Axel. Uit het programma belooft dit een avond te worden vol vroolijkheid en plezier en door de lage entree-prijzen voor ieder toegankelijk. Het volgende programma zal worden uit- gevoerd Bravo-marsch. Klokke Roeland, wals J. de Hoop. Uiver-marsch Kovacs Lajos. Alte Kameraden, marsch Teyke. Schadorw, wals arr. Fred Pearly. Wien bleibt Wien, marsch Joh. Schrammel. Walzen-potpourri arr. Joh. Romerjnsen. Pauze. Daar is Meneer (blijspel). Het leven der Straatmuzikanten muzikale voordracht Senata Toselli. Het Neuzenlied Mevr. Doussy-Slingeneyer Tante Alida, wals Henri Teunisse. Marsch-potpourri arr. Joh. Romeijnsen. Attractie. EEDE. Zaterdag a.s. zal de nieuwbenoemde burge- meester, de heer J. M. Breyaert, landbouwer te Sluis, worden ge'installeerd. Er zullen geen feestelijkheden plaats hebben, daar de bevol king niet erg met deze benoeming is ingeno- men. Ze had liever een persoon uit de ge- meente tot dit ambt benoemd gezien. Boven dien meent men zijn benoeming in verband te moeten brengen met de plannen tot samen- voeging der gemeenten Eede, St. Kruis en Aardenburg. (Midd. Crt.) Overneming van wegen in beheer en onderhoud. Ged. Staten stellen voor den in de gemeen ten Zuidzande en Cadzand gelegen, bij deze gemeenten en het waterschap Cadzand geza- menlijk in beheer en onderhoud zijnden weg, gedeeltelijk van den op het Provinciaal we- genplan voorkomenden weg OostburgZuid zandeCadzand ter lengte van ongeveer 3847.50 M. met ingang van 1 Januari 1935 in beheer en onderhoud van de tegenwoordige onderhoudsplichtigen voornoemd over te ne men onder voorwaarden, dat deze gezamen- lijk v66r 1 Juli ieder jaar 754 betalen of wel tegen een som van 16.758 in eens en het verhardingsmateriaal, de afwateringsmidde- len, voor zoover deze niet bij het waterschap Cadzand in onderhoud zijn, en al hetgeen verder als tot den weg behoorende kan wor den aangemerkt kosteloos aan de Provincie af staat. Bij besluit van de staten van 25 Juli 1929 werd besloten den weg MiddelburgWest- kapelle buiten de traversen, nadat hij over- eenkomstig de door Ged. Staten goedgekeurde conform het provinciaal wegenplan opge- maakte ontwerpen zou zijn verbeterd, in be heer en onderhoud bij de Provincie te nemen. Thans is de algeheele reconstructie van be- doelden weg zoo ver gevorderd, dat haar vol- tooiing v6or 1 Januari a.s. kan worden tege- moet gezien. Ged. Staten achten het derhalve aangewe- zen, dat op laatstgenoemden datum de over neming van den onderhoudsplicht ingevolge vermgld besluit zich voltrekt. Tegelijk met den weg MiddelburgWestkapelle zullen dan ook de zijtakken van den weg Middelburg Koudekerke op 1 Januari 1935 in beheer en onderhoud bij de Provincie komen, ingevolge statenbesluit van 2 December 1930. Dit be treft den Abeelsche weg en den Molenweg. Alleen stellen Ged. Staten voor, de in het besluit van 1929 opgenomen zinsnede „d.w.z. de fondsen waarin die sommen zijn belegd", 'slaande op de door de tegenwoordige onder houdsplichtigen ontvangen sommen voor tol- afkoop, zoo te wijzigen, dat niet de beleggin- gen, maar de ontvangen sommen worden te- ruggegeven. Eenerzijds komen deswege waar- schijnlijk de gemeenten in een gunstiger po- sitie, anderzijds is het ook meer juist, dat eenvoudig wordt teruggegeven, hetgeen ont vangen werd. Wegenonderhoudsfonds. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de begrooting van het Provinciaal wegenonder houdsfonds, aanwijzend in ontvang en uit- gaaf voor den gewonen dienst 61.842 en ka- pitaaldienst 124.720 voor hoofdstuk I en 30.765 voor hoofdstuk II. Provinciaal Wegenplan. Indertijd is afwijzend beschikt op een ver zoek van B. en W. van Haamstede om den weg HaamstedeVliegveld op te nemen in het Provinciaal Wegenplan. De hoofdinge- nieur van den Provincialen waterstaat heeft er nu in een rapport aan Ged. Staten op ge wezen, dat sedert 1931 de omstandigheden geheel gewijzigd zijn. Het luchtverkeer heeft zich in stijgende lijn ontwikkeld, zoowel wat het aantal vliegtuigen, dat van het vliegveld gebruik maakt, aangaat, als wat het aantal reizigers en K.G. goederen betreft, door dit transportmiddel vervoerd. Het karakter van het vliegwezen brengt mede, dat het verkeer met vliegtuigen min der van interlocalen, doch eer van interprovin- cialen, nationalen en intemationalen aard is. Om deze reden zijn de naar de vliegvelden leidende wegen niet als tertiaire wegen, doch als secundaire of primaire wegen te beschou wen en behoort de zorg voor deze verbindin- gen niet overgelaten te worden aan gemeen ten en polders. Om deze verbindingswegen be- hoorlijk aan hun bestemming te doen beant- woorden, schijnt het aangewezen, dat zij ge- plaatst worden op de Rijkswegenplan, of op de Provinciale wegenplans. Voor den weg naar het vliegveld Haamstede is plaatsing op het Provinciaal plan aangewezen. Volgens den hoofdingenieur zal eerst het in te stellen onderzoek kunnen uitwijzen welk tracee voor de verbinding met den planweg RenesseHaamstedeWesten Schouwen het meest geschikt is. Globaal zal de lengte der verbinding ongeveer 3.55 K.M. bedragen. Ook betreffende de meest gewenschte wijze van verharding van den weg, waaromtrent door den raad van Haamstede een wensch geuit is, kan eerst het nader in te stellen onderzoek licht verschaffen. Ged. Staten vereenigen zich met de be- schouwingen van den hoofdingenieur en stel len daarom voor den weg HaamstedeVlieg veld op te nemen als zijtak bij den reeds onder no. 2 op het wegenplan voorkomenden weg Zierikzee - Mariaanshoofd - Serooskerke - Noordwelle - Renesse - Haamstede - Burg - Westen Schouwen. Reglement De Damespdder. Ged. Staten stellen voor overeenkomstig het verzoek van het bestuur van het Water schap De Damespolder in het reglement te wijzigen, dat de jaarlijksche bezoldiging van ieder der gezworenen verhoogd wordt van 5 tot 15. OVERNAME VAN RUNDVEE. In aansluiting op het reeds door de Vee- houderij Centrale gepubliceerde uitvoerig pers- bericht inzake de levering van Rundvee aan de Regeering laten wij de voornaamste pun- ten volgen waarmede de veehouder rekening dient te houden. a. Welke dieren kunnen worden geleverd. le. Enkel Jongvee: Hieronder zijn be- grepen a. Voor het eerst drachtige vaarzen. b. Voor het eerst drachtige pinken. c. Vaarskalveren gedekt door identiteits- bewijs 1934. 2e. Bij uitzondering gedurende de eerste leveringsmaand drachtige runderen welke reeds eerder hebben gekalfd, doch nog niet hebben gewisseld. b. Wijze waarop aangifte voor levering dient te worden gedaan. Bij een toewrjzing van 2 kalveren 1 rund voor 1 Juni 1935. Bij een toewijzing van 3 kalveren 1 rund voor 1 Jan. 1935. Bij een toewijzing van 5 kalveren 2 runde ren een voor 1 Jan. 1935 66n na 1 Jan. 1935. Dus de helft van de toegewezen schetsen 1934, naar beneden afjgerond. Bij niet levering worden de niet geleverde dieren van de kalvertoewijzing 1935 afge- trokken. c. Klassificatie en prijzen. Klasse A 25 cent, klasse B 22 cent, klasse C 19 cent. Eventueele tarra kan worden toegepast. Tevens wanneer blijkt dat de aangeboden die ren niet drachtig waren, wordt een korting toegepast van 30 pet. op de uitbetalingssom. De prijzen worden in geen geval verhoogd. d. Kaarten voor levering zijn kosteloos verkrijgbaar bij de Districtssecretarissen van de L. C. O. v. Z. Deze kaarten moeten uiter- lijk vijf dagen voor den leveringsdag volledig ingevuld en onderteekend ten kantore der L. C. O. v. Z., Groote Markt 28 te Goes binnen zijn. Later binnen gekomen kaarten worden niet meer behandeld. De eerste inname zal geschieden: te Oostburg op 13 November e.k., v. 911 uur, erf P. de Milliano; te Hulst op 15 November e.k. v. 911 uur, bij Station. te Goes op 20 November e.k. v. 911 uur aan de stalling M. Huige. te Middelburg op 21 November e.k. v. 911 uur, Veemarkt; te Zierikzee op 22 November e.k. v. 911 uur, bij Huis van Nassau. te Scherpenisse op 23 November e.k. v. 911 uur, Marktplein. e. De leveringsdagen worden wekelijksch gepubliceerd. Wij wijzen nogmaals uitdrukkelijk op het risico van het constateeren der drachtigheid bij betrekkelijk kort te voren gedekte dieren, aangezien op dit punt onvoorwaardelrjk aan de bovenvermelde 30 pet. korting op de uit- betalingsprijs door de Nederl. Veehouderij Centrale wordt vastgehouden. Wanneer het bij sommige veehouders, wel ke meer dan een dier dienen te leveren, voor- komt, dat de door hen voor levering bestem- de drachtige vaarzen of pinken nog niet klam trekken, zoodat deze bij levering niet zouden voldoen, kan met levering dezer dieren worden gewacht, tot de betrokken veehouders zeker- heid hebben, dat ook in dit opzicht aan de hiervoor gestelde eisch is voldaan. Met levering dezer dieren kan worden ge wacht tot na 1 Jan. 1935. De aangiftekaarten der gepubliceerde leve ringsdagen moeten voor 10 November a.s. aan het kantoor der L. C. O. v. Z., Groote Markt 28, Goes, binnengekomen zijn. Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland. Ulvenhout, 6 November 1934. Menier, Oogenschijnlijk was ze zoo maar 'n doodgewoon menschke, dat heur paaike deur 't leven zonder schokskens afdrib- belde. Misschien was ze ok wel doodgewoon, in dieen zin dan, dat er veul, heel veul van die uitge- droogde, verrim- pelde wefkens zijn, die lanks den kant van 't leven schijnen te gaan met heur stroeve kopke, waarin 'n paar veugelenoogkes't leven verraaien. Gij, amico, ge zijt ze misschien al duuzend keeren teugen,gekomen, zonder dat ge haar gezien hebt. Want zij hee nie veul plak noodig op de straat en ze drentelt zoo maar kleintjes weg, lanks de drukte van de stad. De stad die zij zoo goed kent, want ze is er geboren en nooit vandaan gewist. Maar heul heur leven lank hee de stad heur nle leeren kennen. Want ze was zoo maar doodgewoon, zoo as

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2