ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OooecuascA on uaat itb peobaadk N00RD-STE Tk BEST BILLIJK/ No. 9220 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 74e Jaargang m Binnenland Feuilleton De man van Nergenshuizen EERSTE BLAD Borgemesster en Wethouders van TER NEUZEN N EUZENSCH E ABONNKMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen J 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post f 1,55 per 3 maanden Eg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige ianden 2,35 per I AbonnemenT en voor het bultenland alleen bij vooruitbetaling. maanden fr. per post CltgeefsterFtnna P. J. VAN DE 8A.VOK GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0.20, Ki i ixi, ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrqgbaar Is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de nitgave. DET BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAA ONI). doen te weten, dat door de Raad dier gerneen- te in zijn vergadering van den 30 Augustus 1934 is vastgesteld de volgemde verordening VERORDENING krachtens artikel 31 duodecies, Par. 2, tweede lid, der wet op de personeele belasting 1896. Artikel 1. tte perceelen of gedeelten van perceelen, ulbsluitend dienemde tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restau rant of andere inricbting tot het gebruiken van epijzen en dranken tegen betaling wor den, met toepassing van het bepaalde in artikel 31 duodecies, Par. 2, tweede lid, der wet op de personeele belasting 1896, voor deze germeente gelijkgesteld met perceelen of ge deelten van perceelen, vallende onder artikel IS, Par. 3, eerste lid, letter a dier wet. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met tngitng van het belastingjaar 1935. Vastgesteld door den Raad der gemeente Ter Neuzen in de openbare vergadering van 30 Augustus 1934. (get.) J. HUIZINGA, Voorzitter. (get.) B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninklijk Besluit van 16 October 1934, no. 18. En is hiervan afkondiging ge- schied waar bet behoort den 9 November 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HENDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Gebr. W. S. en S. W. VERLINDE alhier om vergunning tot het uitbreiden van hun smederij-werkplaats in het perceel kadastraal bekend in Sectie L. No. 2343, gelegen aan de Schoolweg no. 11, alhier. Op Dinsdag 20 November a.s., des na- middags te drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zrjn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor bet ge- meentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 6 November 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Voortgezet worden de algemeene beschou- wjngen over de rijksbegrooting voor 1935. De heer Arts (r.-k.) betoogt, dat het beleid der regeering een fiasco is. Spr. wenscht op- heffing van het bankgeheim, van cumulatie van inkomens en heffing ineens, een prernie- leening van 200 millioen met langen looptijd. De heer De Geer (c.-h.) constateert, dat er in de nationaal-socialistische beweging steeds meer verdeeldheid heerscht en dat er een nationale opleving is. Ondanks den oecono- mischen nood is onze staatkundige toestand relatief gezond. De uitsluiting van de N.S.B. uit rijksbetrekkingen behoort te worden opge- heven zoodra deze legale wegen bewandelt. De leuze zij: Trouw aan de vrijheid tot in de N.S.B. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet z. h. s. aan- genomen. EEN DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN I.ANT) BO l"W. Eenige maanden geleden is op het departe- ment van economische zaken een scheiding aangebracht tusschen den crisisarbeid en den niet-crisis arbeid in den landbouw. De mi nister heeft den crisisarbeid opgedragen aan het college van regeeringsoommissarissen onder voorzitterschap van den secretaris- generaal van het departement. De directie van den landbouw behartigt den niet-crisis arbeid. Deze werkverdeeling, die noodzakelijk is geworden door de groote uitgebreidheid van het te verrichten werk, heeft een alleszins bevredigend resultaat opgeleverd. Op de directie van den landbouw evenwel ontbrak de directeur-generaal. Het ligt in het voor- nemen van den minister om daartoe de be- noeming te bevorderen van den heer ir. A. L. H. Roebroek, lid van de directie der Wierin- germeerpolder te Alkmaar. DE ACHTERUITGANG VAN DE INKOMENS. Blijkens de Statistdsche Mededeelingen (No. 9) uitgegeven door het Bureau van Sta- tistiek der gemeente Amsterdam is, verge- leken bij 19301931, het toaal der inkomens in 1933-'34, achteruitgegaan met 210.458.900. Het totale bedrag aan hoofdsom en opcen- ten, dat in het gemeentefonds dvordt gestort, bedroeg 11.317.021,26. Het is, ondanks de heffing der opcenten lager dan het in 1931-'32 geheven bedrag van 11.786.870,35, doch dank zij dien opcenten, hooger dan dat van 1932-'33 10.095.436,20). Het bedrag der door het Rrjk voor de gemeente geinde opcenten ging achteruit van 7.457.735,01 over 1932-'33 tot 6.541.498,71 over 1933-'34, niettegenstaande het aantal daarvan, dat voor 1932-'33 74 bedroeg, voor 1933-'34 tot 78 werd verhoogd. DE STEUN UIT WERKLOOZENKASSEN. Een nieuwe regeling. Ingevolge artikel 7 van de steunregeling moeten, wanneer in een gezin, waarvan de kostwinner steun trekt, een of m66r leden uitkeering uit een werkloozenkas ontvangen, deze uitkeeringen als inkomsten niet uit ar beid verkregen, ten voile op het steunbedrag van den kostwinner in mindering gebracht worden. Daar de hier bedoelde gezinsleden, wanneer ze uit een werkloozenkas trekken, in den regel de bijdrage voor die kas moeten beta- len, heeft een aftrek op den steun tot het voile bedrag der kasuitkeering tot gevolg, dat aan het gezin minder steun ten goede komt, dan wanneer daarin geen leden waren, die zich hebben verzekerd tegen de geldelijke gevol- gen van werkloosheid. Om dit nu te voor- komen, heeft de Minister van Sociale Zaken bepaald, aldus de „N. R. Crt.", dat voortaan op den steun van den kostwinner van een gezin waarvan een of meer inwonende leden uit- 5) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) (Vervolg. „Mijn ondervinding als vervalscher is zeer beperkt", lachte ik, „maar ik geloof dat het met een beetje oefenen wel zal lukken. Wat Is U van plan zelf met uw geld te doen?" lachte. ,jk heb reeds eenigen tijd geleden mijn maatregelen genomen. Ik heb alleen maar gewacht op de gelegenheid, ze in practijk te brengen". Er werd aan de deur geklopt. Northcote stak het chequeboek in zijn zak en liep dwars door de kamer naar de deur, waama hq den sieutel omdraaide. De ober- kellner kwam binnen en bleef met een ver- omtschuldigende buiging op de mat staan. „Iklkwam even vragen, of U nog iets noodig heeft, mijnheer". „Ik geloof het niet", antwoordde Northcote op kouden toon. „Of ja, geef mij de nota maar. Ik veronderstel", vervolgde hq, „dat er geen bezwaar bestaat, om deze kamer nog een poosje te gebruiken. Wij moeten nog eenige zaken afdoen". De ober boog. „Zeker niet, mijnheer. Om half een behoeven wij pas te sluiten en zelfs daama kunt U nog van een slaapkamer ge- bruik maken". „Dan hebben wij nog tijd in overvloed", onderbrak hem Northcote. Hij nam een bankbiljet van 5 pond en gaf het den kellner, wiens aanbod, het te gaan wisselen, door een onverschillig handgebaar werd afgewezen. Bijna stom van verrassing aver deze koninklijke fooi, mamipelde de man eenige onverstaanbare woorden van dank en keeringen uit een werkloozenkas ontvangen. niet meer de voile kas-uitkeeringen over de betrokken week, doch de kasuitkeeringen, verminderd met een bedrag van 50 cent per week, moeten worden gekort. Om practische redenen is de bijdrage voor alle werkloozenkassen ^epaald op 50 cent per week, terwijl de kc^tlng niet zal plaats- vinden voor de weken, waarin de betrokken arbeiders van de betaling van de bijdrage voor de werkloozenkas zijn vrijgesteld. Steunuitkeeringen leden seizoen- kassen. Bepaalde groepen van tegen werkloosheid verzekerden kunnen slechts gedurende een ge- deelte van het jaar uit hun werkloozenkas trekken (landarbeiders, steenfabrieks-arbei- ders, enz.). Het betreft hier de z.g. seizoen- kassen. Nu kan het voorkomen, dat een tot deze groepen behoorende arbeider, doordat hij in de uitkeeringsperiode in het vrije bedrijf heeft gewerkt, niet uitgetrokken geraakt, om- dat hij niet over het maximum-aantal dagen uitkeering uit de werkloozenkas kon beschik- ken. Tot dusverre werden genoemde werk- loozen niet als uitgetrokkenen gesteund, maar als nog niet-trekgerechtigden. De Minister van Sociale Zaken heeft nu aan de gemeente- besturen medegedeeld, dat hij heeft goedge- vonden, dat de tot de hierboven bedoelde groepen behoorende arbeiders, die, doordat hij tijdens de uitkeeringsperiode hunner werk loozenkas in het vrije bedrijf hebben gewerkt, niet uitgetrokken zrjn geraakt, bij de steum- verleening als uitgetrokkenen worden be- schouwd, althans voor zoqver zij daarvoor volgens de thans geldende bdpalingen in aan- merking komen. Is hetlaatste niet het ge- val, dan dient de ondersteuning te geschieden volgens het tarief van, steunverleening voor de dubbeluitgetrokkenec. NEDERLANDERS IN SAARGEBIED. Naar gemeld wordt is bjj de Nederlandsche regeering een verzoek van den Volkenbond ingekomen om een voordracht in te dienen met namen van Nederlanders die eventueel be- noemd zullen worden tot voorzitter van een stembureau tijdens het Saarplebiseiet. In elke gemeente in het Saargebied zal een stem- burau worden gevestigd, terwijl in de groote gemeenten mddr stembureaux in functie zullen zijn. In totaal zijn dngeveer 800 voorzitters noodig. Hiervan zoU Nederland er een paar honderd mogen leveren. Op het oogenblik is overleg gaande tusschen het departement van Buitenlandsche Zaken en dat van Binnenlandsche Zaken tot het op- maken van de gevraSTgde .voordracht. In de eerste plaats zullen die Nederlanders in aan- merking worden gebracht;, die op dit gebied ervaring hebben. DE „UIVER" TE ^OERABAJA AANGEKDMEN- a-net a seinde Woensdag uit Soerabaja. Hedenmorgen te 10 uur 17 kwam de ,,Uiver" te Soerabaja aan. De 1 belangstelling op het vliegveld was overweldigend. Het enthousiasme van het publiek bij den terugkeer na de roemrijike LondenMelbour- ne-vlucht was, zoo mogelijk, nog grooter dan bij de eerste landing van de winnaars van de handicap-race op Indischen bodem, op de uit- reis te Tjililitan, eenige weken geleden. Van de ochtendschemering af had de politie handen vol werk om de duizenden en duizen- den die uit het met vlaggen getooide Soera baja en uit de omgeving waren aangekomen, in bedwang te houden. Met alle mogelijke verkeersmiddelen was de menigte naar het vliegveld Darmo getogen en de bewaarders der orde moesten alles in het werk stellen om het verkeer langs de smalle paden, die naar het vliegveld leiden, zoo geregeld mogelijk te doen plaats hebben. De meeste winkels en kantoren waren gesloten en ook de school- jeugd had vrij-af. Verder waren uit de om- liggende plaatsen duizenden naar Soerabaja getrokken. Bijna alle uittrekkenden waren gewapend met speciale „Uiver-vlaggetjes", welke ten bate van de werkloozen werden verkocht. Ook het vliegveld Darmo zelf had een uiterst feestelijk aanzien; de Marine-kapel speelde vroolijke wijsjes en een half uur voor de aankomst stonden langs alle zijden van het Darmo-aerodroom dichte hagen van menscher zoowel uit de Europeesche, Inheemsche als uit alle andere bevolkingsgroepen. Alle militaire, burgerlijke, plaatselijke en andere autorite,iten waren aanwezig. De Gou- i verneur van Oost-Java was door ziekte ver- 1 hinderd. Aanvamkelijk dreigde de feestvreugde ver- stoord te worden door de dikke regendruppels, die uit grijze wolkenmassa's nederdaalden, later aangroeiend tot een kletterende tropi- sche regenbui, doch tegen den tijd van aan komst klaarde de lucht op en lokte een frisch briesje het vriendelijk zonnetje terug. Wat men op Tjililitan had beleefd gebeurde ook op het vliegveld Darmo: Ieder vogeltje, dat uit de verte kwam aanvliegen, werd voor de „Uiver" aangezien, hetgeen telkens een luid gejuich van de menschenzee ontlokte. Op het terrein stonden 520 politie-ndannen gereed om onmiddellijk na aankomst een cor don te trekken, terwijl voor eventueele moge- lijkheden nog mariniers in reserve waren ge- houden. i A De „Uiver' In zicht. Om 10 uur 10 Java-tijd kwam de grijze vogel in zicht, om echter spoedig weer met groote snelheid in de richting .van het cen trum der stad te verdwijnen. Vijf minuten later kwam de „Uiver" weer terug, maakte eenige eere-rondjes boven het vliegveld om vervolgens op majestueuze wijze te ianden. Toen Parmentier zijn tosstel langzaam over het veld liet taxien en aan de grens van het terrein tot stilstand bracht, barstte een or- kaan van enthousiasme los. Het publiek was door het dolle heen. Men juichte, sprong en danste. De vrees, dat de militaire en politioneele afzetting de ontstuimig opdringende menigte niet lang zou kunnen houden, werd spoedig bewaarheid. Het cordon van 520 politie-man- P TOt 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U, TEGEN INLEVERING VAN 60*VO.ORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERS FOORT, GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK vertrok geruischloos als een geest. North cote deed de deur weer op slot en keerde naar de tafel terug. „Ik hen klaar", zei hij kortaf. In een oogwenk had ik mijn kleeren uit en zijne aan. Behalve zijn mooie schoenen, die een half nummer te klein waren, paste alles buitengewoon; het zat alles als aan mijn lijf gegoten. Toen ik klaar was beschouwde ik mij zelf met niet weinig voldoening in den spiegel. Voor zoover ik kon oordeelen was de gelijkenis misleidend juist. Northcote, die inmiddels mijn verschoten blauwe jas had aangetrokken, vertoonde dezelfde merkwaardige verandering. Hij was hetzelfde beeld, dat ik elken morgen in mijn spiegel boven de waschtafel zag. Ik ging naar de tafel en schonk twee glaasjes van den heerlijken brandy in. „Op onze verdwijning", zei ik. Northcote deed mijn toast bescheid en dronk het glaasje leeg; daama overhandigde hij mij het chequeboek en zijn huissleutel. Ik stak een en ander in mijn zakken met de bank- biljetten. De laatste woorden van Voltaire schoten mij onwiliekeurig te binnen: ,,En nu naar het groote onbekende", zei ik vToolijk. „Wij zouden er beter aan doen, niet tegelijk hier vandaan te gaan'', zei Northcote. Vervolgens zweeg hij eenige oogenblikken. „Goeden dag", sprak hij dan. ,,Ik veronder stel niet, dat wq elkaar ooit zullen wederzien". Ik nam de lange gele regenjas van de sofa, legde haar over mijn arm en stapte naar de i deur; toen draaide ik den sleteul om en keer- de mij naar mijn idubbelganger. Northcote stond nog op dezelfde plaats, met over elkaar gestagen armen en dien vreemden, vreugde- loozen glimlach op zijn gelaat. „Goeden dag", zei ik, „en leef gelukkig". Dan verliet ik het vertrek en sloot de deur achter mq. Ik wandelde bedaard door de lange gang van het hotel en berikte den ingang, waardoor ik binnen was gekomen. Een man in livrei. die als portier dienst deed, trad op mij toe en vroeg beleefd: Wenscht U een taxi, mijnheer?" )yJa", zei ik „dat is goed". Hij ging even in zijn glazen hokje, om de taxi-standplaats oip te bellen en binnen twee minuten stond het voertuig voor de deur. Ik gevoelde mij in het geheei niet opga- wonden, ofschoon mijn hart iets sneller klopte dan gewoonlijk. Dit was in elk geval een aangenamer bezigheid dan kapitalisten bezoe- ken of langs het aok slenteren, om een vrijen overtocht naar Amerika te krqgen. Toen ik instapte, gaf ik den portier een shilling en den chauffeur het adres in Park-Lane; dan aette ik mij welgemoed in de gemakkelijke kussens. Ziezoo, nu begon het spel, daar was geen twijfel aan. Tenzij ik mijn gegeven woord aan Northcote brak, zou ik den eersten tijd in zoo'n o,pwindend:e geschiedenis gewikkeld worden, als de meest ondememende geest maar kon verlangen. Bebalve het aangename vooruitzicht van een mes tusschen mijn rib,ben j te huisvesten, stond ik voor de kollosale taak, mqzelven drie weken lang onder de identiteit van een ander schuil te houden. Toen kwam de gedachte bij mij op aan de mogelijkheid, j dat Northcote een krankzinnige zou zijn, of dat hij zich ten mijnen koste een misplaatste grap had veroorloofd. Ik liet het geheele onderhoud nog eens, van het begin tot het einde, aan mijn geest voorbijgaan. Neen, er had zich geen enkel teeken van verstands- j verbijstering bij hem voorgedaan, als tenmin- ste zq'n zeldzaam aanbod niet als zoodanig mocht worden aangemerkt. En indien de geheele zaak een grap was, nu, dan was het voor den aanlegger toch een tamelijk dure. Bovendien voelde ik, dat de man in levens- gevaar verkeerde of tenminste in de veronder- stelling leefde, dat hij' het was. Zijn plotse- linge handbeweging naar zijn zak op de kade liet daaromtrent niet den minsten twijfel over. Ik haalde het papier, dat hij mij had ge- geven, uit mijn zak en stak een waslucifer aan, teneinde het te: bestudeeren, om den weg I in huis eenigszins te ieeren. Het leek mij eenvoudig genoeg. Ik had alleen maar de trap op te gaan en zou dan de deur van mijn slaapkamer vlak voor mij hebben. De ramen zouden vermoedelijk op het park uitzien. Deze 1iiaed.) kennis was, naar mij dacht, voldoende voor den nacht. De bestudeering van de rest der teekening kon tot den volgenden morgen wachten. Inmiddels hadden wij den hoek van Hyde- Park bereikt; de chauffeur stak den weg over en draaide naar rechts Park-Lane op. Behalve het nummer wist ik niets van het huis, waar Northcote woonde en ik kreeg een inwendigen schok, toen wij voor een prachtig, indrukwek- kend huis, slechts een honderd meter voorbij Apsley-House stopten. ,,Allemachtig", mompelde ik. ,,Ik hoop niet, dat het een vergissing is". In alle gevallen, het nummer op de deurpost kon niet missen en de chauffeur scheen vol- komen zeker te zijn, dat hij het o.pgegeven adres had bereikt. Ik zette mij dus schrap. stapte op het trottoir en gaf den chauffeur een halve kroon. Hij bracht, eerbiedig dankend, zijn hand aan zijn pet, zette zich weer achter zijn stuur- rad en reed langzaam in de richting van Oxfordstreet. Ik aarzelde misschien slechts dertig secon- den, dan stapte ik de breede steenen trap op en stak mijn huissleutel in het slot. De deur ging met aristocratische deftigtoeid gemakke- lijk en geruischloos open en met een diepen zucht stapte ik over den drempel naar binnen. Ik bevond mij in een groote ronde hal, om- ringd door een aantal steenen pilaren; in het midden hing een electrische kroon. Mooie palmen langs de wanden en bloeiende haag- planten in bloemhangers gaven de ruimte een zeer weelderig aanzien, hetgeen nog werd ver hoogd door de roodlederen fauteuils en mooie tafeltjes die tot een zitje uitnoodigden. Tot zoover ging alles nag goed in mijn nieuw tehuis. Juist had ik de buitendeur gesloten en liep ik over het zware Turksche tapijt geruischloos dwars door de hal, toen ik het geluid van voetstappen hoorde en er plotseling een man van achter een draperie te voorschijn kwam. Hij was een rustig uitziende, nette verschij- ning van ongeveer vijf en veertig, met een levendig, gladgeschoren gelaat en haar, dat in zijn beginstadium van grijsworden was. nen vele mariniers moest zwichten voor de al gemeene run naar het toestel, zoodat de keu- rig georganiseerde officieele ontvangst vol- komen in het honderd liep. Programme door enthousiasme verstoord. Volgens het protocol zouden de bemanning en de passagiers naar de microfoon van de N.I.R.O.M., welke op het terrein was opge- steld, worden geleid, doch dit was een volsla- gen onmogeiijkheid. Het geheele veld was een deinende men schenzee, waar bovenuit de blauw geuniform- de vier van de Uiver op de schouders van enkele krachtigen zichtbaar waren. Allen waren min of meer beduusd. De muziek zette het Wilhelmus in, dat door alien uit voile borst werd meegezongen. De menschenzee droeg vervolgens de ,,vier van de Uiver" naar de hangar, waar zij ten- slotte op de vleugels van een amateur-Pander- toestelletje belandden om buiten het program- ma om door het uitgelaten publiek gehuldigd te worden. Ondertusschen hadden de mariniers een ge- reserveerd terrein vrijgemaakt, waarop ten- slotte alsnog de officieele ontvangst kon plaats vinden. Nadat het voortdurend gejuich eenigszins bedaard was, werd bet eerst gesproken door den burgemeester van Soerabaja, den heer van Helsdingen, die namens de Soerabajasche burgerij den Uiver-mannen een hartelijk wel- kom op Java toeriep. »,Tienduizenden die tegenwoordig zijn en tienduizenden die graag tegenwoordig hadden willen zijn", zoo sprak de burgemeester van Soerabaja, ,,volgden van dag tot dag, van uur tot uur den tocht van de Uiver". Spreker herinnerde aan den gedenkwaar- digen avand toen aan den nachtelijken hemel de lichtende driehoek over Soerabaja heen- snelde; aan de angst, welke men voor de nood- landing had gekoesterd, aan de algemeene vreugde, welke heerschte toen de tocht was j volbracht. Spreker achtte het een voorrecht am, naast den welverdienden prijs voor de handicap, namens de Soerabajasche burgerij een blijk van waardeering te mogen aanbieden. Spreker betrok ook de K. L. M. in zijn hulde. Hiema nam de burgemeester van Malang, de heer Lakeman, het woord. Deze releveerde o.a. hoe Holland er geen behoefte aan heeft om zijn eigen cultuur aan andere volken op te dringen. „Maar", zoo zeide hij, „als veel geschreven en gesproken wordt over de voortreffelijkheden op allerlei gebied van andere naties, zeggen wij bij ons zelf: „We zijn er ook nog". Met dezen geest moeten de vliegers bezield Zijn kleeding was die, van een deftigen Engel- schen huisknecht. „Dat", zei ik bij mijzelf, .gnoeit Milfond zijn". Ik zette mijn hoed af, zoodat het licht op mijn gelaat viel. ,,Zijn er nog brieven gekomen, Milford?" vroeg ik op den meest natuurlijken toon. Ik lette scherp op hem, terwijl ik sprak, of ik soms den minsten glimp van verrassing over iets ongewoons in mijn voorkomen kon waarnemen. Maar niets kon natuuxlijkier zijn, dan de manier waarop hij naar mij toe- kwam en mijn hoed en jas aannam. „Er zijn eenige brieven met de laatste post aangekomen, mijnheer", sprak hij. ,,Ik heb ze op uw schrijftafel gelegd". „Dank je wel", zei ik en ging naar de trap. „Wil ik den brandy en soda nu boven bren gen, mijnheer?" vroeg hij, Ik had absoluut geen trek meer in bran dy, want ik had in restaurant Milan mijzelven reeds buitengewoon edelmoedig bediend. Aan gezien ik echter vermoedde, dat dit slaap- mutsje een gewoonte van Northcote was, vond ik het maar beter in dien levensregel geen verandering te brengen. ,,Ja", zei ik, ,,doe dat maar". Ik ging de breede trap op, die met een even weelderigen looper was bekleed, als de hal en deed de deur, die volgens de teekening tot de studeerkamer toegang gaf, open. De electrische schakelaar bevond zich aan den deurpost; ik draaide hem am en oogenblikke- lijk werd het vertrek door onzichtbare Iampen, zacht veriicht. Welke fouten Northcote ook moge gehad hebben, de verwaarloozing van zijn eigen comfort behoorde daar zeker niet onder. Vanaf de gebeeldhouwde boekenkasten en de groote gemakkelijke stoelen tot aan de drie kleine schemerlampjes, die op verschil- lende tafeltjes geplaatst waren, scheen daar alles aanwezig te zijn wat luxe eischte en vemuft had weten te bedenksn. Ik stond met mijn rug naar den roodbetegelden haard en staarde naar al dit schoon met een blik waarin onverhoien goedkeuring was uitge- drukt. (Wordt vervoigd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1