ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN T128wl Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHET5 No. 9218 MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 74® Jaargang De nieuwe spelling. Binnenland TELEFUNKEN JL\ Feuilleton De man van Nergenshuizen 3. GOEDKOOPSTE fli "AKKERTJES" TER NEUZENSCHE COURANT Buiten Ter Neuzen ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden tr. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Beigie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Ftrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer j 0.20. KI.F.IOT. ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichds worden naar plaatsruimte berekecd. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VEBSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Overeenkomstig een door de ver. ,,De Zeeuwsche Pers" vastgesteld advies, besloten wij ten aanzien van de nieuwe spelling te bepalen: 1lngezonden stukken, met den naam onderteekend, worden desgewenscht in de nieuwe spelling opgenotmen. 2. Losse, onderteekende bijdragen van medewerkers, niet tot den vasten redactiestaf behoorende, worden des gewenscht in de nieuwe spelling op- genomen. Adverteerders zijn geheel vrij de oude of de nieuwe spelling te ge- bruiken. DE D1RECTIE VAN DE TER NEUZENSCHE COURANT. ONGEEIJKE CONCURRENT IE- VOORWAARDEN VOOR DE NEDERL. ■KDRIJFSAUTQHOUDERS TEGENOVER DE BUITENEANDSCHE. Is Nederland te zoetsappig? Alle landen zijn er op uit, om de bedrijven dev ingezetenen te steunen, al was het maar enkel tegen buitenlandsche mededinging. Men bym het daarmede niet eens zijn, de omstan- lUgheden geven er aanleiding toe en men heeft te aanvaarden. Als de behandeling van de bedrijven in het eigen land en die uit het tauitenland naar gelijke voorschriften plaats vindt, heeft men weinig in het midden te brengen. Het wordt anders, als hetgeen voor don een geldt voor den ander niet telt. Dit is in hooge mate het geval met betrek tot het internationale vervoer van goe deren en personen tegen hetaling. Duitsch- lind heeft het goederenvervoer voor derden door middel van buitenlandsche motorrijtui- gen vrijwel belet. In October 1931 is daar een verordening uitgevaardigd, volgens welke het vervoer van goederen tegen hetaling aan ver- gunningsrecht is onderworpen. Sedert Augus tus 1933 staat evenwel de afgifte van de be- treffende vergunningen stop, om, naar des- feijds werd medegedeeld, een behoorlijk over- Hioht mogelijk te maken in verband met het voornemen, een nieuwe verordening op het vervoer in het leven te roepen. Het organisa- ttevermogen schijnt onze oosterhuren op dit •unt in den steek te hebben gelaten, althans de herhaaldelijk aangekondigde verordening ia er nu, ruim een jaar later, n6g niet. Er sdjn er, die meenen, dat het uitblijven der ver ordening juist een knap staaltje van organ! satiekunst is. (Hoe het zij, de Nederlandsche bedrijfsauto- houders zitten met gebonden handen en de Duitsche komen naar Nederland met hunne vrachtauto's goederen halen en met hun auto bussen halen zij uit plaatsen in Nederland clubs en andere gezelschappen af, om er in Duitschland mede rond te toeren en ze na af- loop in Nederland terug te brengen. De Ne- derlanders hebben het voor het nakijken. Beigie is al even zorgzaam voor de eigen vervoermiddelen, als afwrjzend tegenover de bnitenlandsche. Met be trekking tot de beta- ling van wegenbelasting, die na 15 Juli van dit jaar over de geheele linie werd gevor- derd heeft men voor de personenwagens en autobussen spoedig een regeling van weder- keerige vrijstelling getroffen, Voor de vrachtauto's geschiedde dit niet. De Belgische vrachtauto's zijn in Nederland zooals de Nederlandsche in Beigie onderwor pen aan heffing uit hoofde der wegenbelas- tingwet, maarterwijl de Belgische be- lastingadministratie zlch op het standpunt stelt, dat taxi's en luxe-verhuurauto's niet tot de gewone personenauto's zijn te rekenen en dus terdage belastingplichtig zijn, komen de Belgische verhuurders met wagens van die categorien onbelemmerd naar Nederland dat de taxi's en luxe-verhuurautomobielen wel in het genot der vrijstelling doet deelen om hier onder de oogen van de Nederland sche ondernemers de vrachtjes weg te pik- ken. De wegenbelasting, die Beigie voor dit soort wagens heft, bedraagt frs. 14 per dag, wat soms nauwelijks aan een rit kan worden verdiend. Met het reizigersvervoer per autobus is men in Beigie, als het buitenlandsche wagens betreft, bijzonder lastig. Hoe men over het toelaten van een verkeer met buitenlandsche autobussen, touringcars en personenrijtuigen denkt, is het best aan te geven door de op- merking van een Belgisch belasting-ambte- naar: „Een in Beigie wonend persoon be- hoeft niet met een buitenlandsch motorrijtuig te worden vervoerd". Naar deze opvatting worden de buitenlandsche bedrijfsautohou- ders in het algemeen behandeld. Intusschen vindt ook hier plaats wat aan den Duitschen kant gebeurt: Belgische auto bussen komen ongehinderd in Nederland de vrachtjes halen voor toeren in Beigie en ook hier hebben de Nederlanders het voor het na kijken. Deze zouden hetzelfde in Beigie niet moeten probeeren. Frankrjjk maakt het nog bonter en men zou haast zeggen, dat men het daar speciaal op ons land heeft gemunt. De toelating van vrachtauto's is door Frankrijk altijd al be- moeilijkt. Dit soort motorrijtuigen werd n.l tot heden niet op triptiek in Frankrijk toe- gelaten. Het verkeer met Frankrijk is voor deze wagens slechts mogelijk tegen hetaling der invoerrechten of tegen borgstelling. Sedert 23 October j.l. is ook aan deze gerin- ge toelatingsmogelijkheid nog geknabbeld. Aan Nederlandsche vrachtauto's zal voortaan de toegang tot Frankrijk alleen worden ver- A Vroaqi In/lchb'nqen bij dp Tb/pf unken Service Stations (Ingez. Med.) gund, als het transport als op ziehzelfstaand is te' beschouwen. Als echter een Nederland sche vrachtauto meer dan eenmaal per drie maanden een transport naar Frankrijk wil uitvoeren, zal het vervoer reeds niet meer als exceptioneel gelden. Bovendien geldt deze ri- goureuse bepaling nit- slechts voor transpor- ten voor derden, maar eveneens voor het ver voer van eigen goederen. Voor Belgische vrachtauto's geldt deze bezwarende bepaling niet. Nederland is v voor de buitenlandsche be- drijfsauto's lang zbo lastig niet, maar die li- beraliteit gaat, zooals uit het bovenstaande blijkt, ten koste van onze bedrijfsautohou- ders. De B.B.N, heeft zich reeds tot onze Regee- ring gewend met het verzoek, zooveel moge lijk gelijkmaking van bepalingen, d.w.z. con- currentievoorwaarden te bevorderen. De bedrijfsautohoudferS zien met belang- stelling het resultaat van de B.B.N.-bemoei- ingen tegemoet. Zij hebben het door de las- ten, die in het eigen land reeds worden opge- legd en straks nog aanzienlijk verzwaard zul- len worden, al moeilrjk genoeg. Er behoeft geen ongelijke behandeling van buitenland sche zijde by te komen. „KOSTEN EN LASTEN OMEAAG." Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers richt zich in een brochure, getiteld ,,Kosten en lasten omlaag" tot den minister-president, Dr. Colym. In de inleiding wordt er op gewezen, dat alle welvaartsbronnen van Nederland zonder uitzondering aan een op<}rogingsproces onder- hevig zijn. Industrie, land- en tuinbouw, vee- teelt, handel en verkeer, Dankwezen enz, ver- toonen een ongunstig beelcL De her-orientee- ring van Nea.-Indie op auiten-Europeesche landen doet vreezen, dat hier grootendeels van een blijvend verlies sprake is. Zoolang nog eenig wereldverkeer mogelijk is, dient Nederland pal te staan om van dit wereldiverkeer, hoe ingekrompen het ook zij, een zoo groot mogelijk deel te bemachtigen. „Bevordering van den uitvoer is dus noo- dig, eenerzijds om den voor onze productie en volksvoeding noodzakelijken invoer te kunnen betalen, anderzijds om daarboven pro ductie en vervoer te stimuleeren. Het con- stateeren van deze dubbele noodizakelrjkheid brengt ons aldus de schrijvers op het punt, van waaruit o.i. een nieuw offemsief ten bate van de Nederlandsche welvaart mogelijk moet zijn. Dit punt is een verlaagd kosten- peil." De brochure gaat dan verder met te con- stateeren, dat de Regeering de noodzakelijk heid daarvan inziet, doch dat het aanpassings- proces te langzaam in zijn werk gaat. Snel handelen wordt geboden geacht. Komend tot de fiscale politiek wordt be- toogd, d-at verlaging der belastingen in het belang van de productieve krachten van ons volk door verlaging der uitgaven dringend ge boden is. Met cijfers wordt dit) nader toege- licht, waarna er op wordt gewezen, dat met de belastingpoiitiek der Regeering de in be- trekking tot den landbouw getroffen maat- regelen het nauwste verband houden. Die maatregelen mogen in zoodanigen om- vang slechts gehandhaafd worden als de on- verbiddelijke noodzakelijkheid mieebrengt De heffingen bahooren te worden herzien, wan- neer de wereldmarktprijzen omhoog gaan. Men bedenke, dat de landbouwsteun thans per jaar 25 per hoofd der hevolking be draagt, zijnde f 100 per gezin van man, vrouw en twee kinderen. Te ver gaande steunver- leening legt ongemotiveerd hooge lasten op den consument, waardoor de zoo noodige aan- passing aan een lager kostenniveau wordt be- lemmerd. Als de economische omstandigheden het toe- iieten, zouden adressanten zich tegen anderer actie voor verhooging van steun en werkver- schaffingsloon niet verzetten, doch onder de huidige omstandigheden hebben zij een ande- ren plicht. Thans moeten zij, hoe zwaar het hun ook valt, wijzen op de noodzakelijkheid van een vermindermg van de totaal uitge- keerde steunbedragen met inbegrip van de kosten van werkverschaffing. Vendere ver laging kan uitsluitend plaatselijk worden be- oordieeld en daarbij zal naar hun gevoelen naast de betalingsmogelijkheid het loonpeil in het vrije bedrijf richtsnoer van de te nemen maatregelen moeten zijn. Vergelijking met de loonen van arbeiders in de landbouw- en exportbedrijven doet adr. voorts pleiten voor verlaging van de loonen in de beschutte bedrijven en van de gemeen- ten. Verder wordt gewezen op de sociale lasten. Het schrappen van de ongevallen van den weg uit de Ongevallenwet wordt steeds drin- gender noodig, terwijl ook verlaging van de uitkeeririgspercentages in ziekte-, ongevallen- en Invaliditeitswet onvermijdelijk wordt. Een lager totaal van de sociale lasten is onver mijdelijk. Huishuren van 6 a 7 zijn voor den vali- den arbeider haast niet meer te betalen. Als er een punt is, waar persoonlijke leiding van den minister van Sociale Zaken vereischt is, dan is het op dit gebied. Overleg met tal van organisaties (hypotheekbanken, notarissen, arbeiders, bouwers, woningbouwvereenigin- gen enz) zal noodig zijn om foinnen afzien- baren tijd tot een bevredigend resultaat te komen. De huishuur is in vrijwel alle ge- meenten te hoog in de grootste wel het meest. Op grond van een aantal geiproduceerdie cijfers stelt adressant vast, dat de dringend noodige daling van kosten van levensonder- houd nog niet heeft plaats gevonden by de woninghuren, de fondsgelden, contributies, periodieken, diversen (w.o. hulp in de huis- houding) en bij eenige levensmiddelen als brood, melk, vetten, aardappelen. Voorts ontbreekt het in ons land volko men aan populaire voorliohting op het ge bied der prijzen, welke voor bepaalde waren worden gevr&agd. Terwijl de gcoenten op de veiling ,,doordraaien" worden in steden en dorpen nog stevige prijzen gevraagd. Een on onderzoek naar de gerechtvaardigde kosten van distributie en van gemaakte winsten zou zeer groot nut kunnen verrichten. En bij het berekenen van reparaties ziet men hetzelfde. Door raadgeving omtrent de voedingwijze kan de calorische waarde der voeding in vele ge- vallen worden opgevoerd, zonder dat daarvoor meer gelid noodig is. Adr. is zich er van bewust, dat zijn oor- deel over de maatregelen, die tot economisch herstel noodig zijn, in sommige kringen wei nig vriendelijk zal worden ontvangen. Hij troost zich met de gedachte, dat ook de maat regelen van het Kabinet aan soortgelijke cri- tiek bloot staan en doet tenslotte een drin gend beroep op de Regeering om het tempo, waarin het aampassingsproces zich moet vol- trekken, te verhaasten. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar Ze blijven weg met een of twee van die Volgens rtcvpf von Apotheker Dumont K K ER (Ingez. iVleO. door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) 3) Vervolg.) „Is er iets bizonders bij, waaraan U de voor- keur geeft?" vroeg hij vriendelijk, ,,ik geloof dat de kookfantasie van Milan nogal belang- rijke afmetlngen heeft." Ik haalde mijn schouders op. ,1k zal in ieder gerval min of meer toeschouwer zijn", zei ik. ,,Het beste zal, dtmkt mij, zijn, dat U de kwestie maar oplost." Northcote keek de kaart nogmaals door en bestelde toen een paar gerechten, waarvan de namen mij niet in het minst betreffende de ^ijzen inlichtten. „En hreng een flesch Heiidsieck van '98", voegde hij er bij „en ook wat van dien ouden brandy." De hediende hoog en na de stoelen voor ons gereed gezet te hebben, verliet hij geruischloos het vertrek. Ik was vreeselijk benieuwd, of de bizonder treffende gelijkenis van North cote en mij hem had verbaasd, maar in dien het zoo was, dan had hij daarvan, door geen enkel teeken blijk gegeven. ,.Zoo'n oberkeliner" merkte ik op, „oefent wel het meest kunstige vak uit." „Ja", zei Northcote, terwijl hij aan tafel plaats nam, ,,en bijgevolg ook het meest ver- aehtelijke." ,T>at klinkt wel een beetje ondankbaar", vond ik. Northcote keek mij door dringend aan. ,,Kunt U zich iemand voorstellen die niet totaal ver- achtelijk is en zich opzettelijk vervormt tot eer slaafsche machine, met het doel om een gemakkelijk leven te hebben? Ik heb veel meer achting voor een dief, dan voor een volmaakten tafeldienaar." Ik lachte. „Het is mogelijk," antwoordde ik. „In ieder geval moet ik bekennen, dat er zijn, die aan langvimgerigheid te voorkeur geven." „Wat is U" vroeg hij plotseling. De vraag deed mij door verrassing schrik- ken en ik aarzelde een oogenblik. „Ik vraag het niet .uit bloote nieuwsgderig- heid," zei hij. ,.Dat veronderstelde ik ook niet" antwoord de ik hoffelijk. „Daarom aarzelde ik met mijn antwoord." Hij glimlachte en keek mij op zijn eigen- aardige verwarringbrengende manier aan. ,Laat ons daarom openhartig tegenover elkaar zijn", zei hij plotseling. „De zaak is deze, dat U het toevallig in uw macht heeft, mij een belangrijken dienst te bewijzen, mijn- heer Burton." Hij hield even op. „Werkelijk?" zei ik schijnbaar onverschil- lig, terwijl ik een sigaret opsitak. ,,Daartegenover staat"', vervolgde hij, „dat ik met zekerheid U van dienst kan zijn." Ik dacht onmiddellijk aan zijn onmetelijke rijkdommen en aan mijn mooie goudveld in Bolivia. „Het is wel mogelijk", zei ik eenigszins ernstig. Hij leunde voorover en legde zijn handen op de tafel en ik zag, dat zij zwaar gespierd en door de zon bruin-gebrand waren; het waren handen van iemand, die zwaren lichamelijken arbeid had verricht. „Maar ik moet meer bizonderheden van U weten", zei hij. „Wie zijt gij Waar komt gij vandaan? Welke eischen stelt U aan het leven?" Toen hij de laatste vraag stelde, ging de kamerdeur open en bracht de kellner het souper binnen. Terwijl de bediende hezig was met de schotels en den wijn inschonk, die voortreffelijk was sprak Northcote over ve'schillende alledaagsche onderwerpen, waar- op ik hem slagvaardig antwoord gaf, maar ik was toch geheel vervuld van de suggereerende woorden, welke hij zooeven tot mij had ge- sproken. Ik was vreeselijk nieuwsgierig, wat toch in 's hemelsnaam de dienst kon zijn, welken ik hem kon bewijzen. Dat het betrek- king had op onze sprekende gelijkenis, daar van voelde ik mij heilig overtuigd, maar be- halve dat, was het onmogelijk iets te gissen. De geheele geschiedenis onze ontmoeting op de kade, zijn uitnoodiging om te soupeeren en de vreemde toespeling op een onbekend voor nemen was z66 plotseling, zo6 onverwacht en romantisch, dat ik een gecvoel had, of ik de held geworden was uit een gemodemiseerd Duizend-en-een-nacht sprookje. Toch kon het geen kwaad, als ik hem met zijn eerlijk ver- leden en mijn kommervolle tegenwoordige omstandigheden hekend maakte. Er was niets, behalve de ligging van mijn goudveld, dat ik verborgen behoefde te houden en het scheen goed te pas te komen, dat ik hem als tegenprestatie voor den onhekenden dienst, welken hij van mij vroeg, voor mjjn onder- neming kon interessreeren. Hoe het ook zij, nieuwsgierigheid alleen al, zou mij op de zaak doen ingaan, nu het zoover gekomen was. Ik voelde bij instinct, dat de voorstellen van mijnheer Northcote van beslist belangrijken aard zouden zijn. Ik begon dus, zoodra de kellner het vertrek had verlaten, glimlachend de nieuwsgierigheid van mijn dischgenoot te bevredigen. ,,Er valt per saldo niet veel te vertellen", zei ik. ,,Om te beginnen, ik ben vier en dertig". Hij staarde mij soherp aan. ,,U lijkt vijf jaar ouder", sprak hij. „Ja", gaf ik ten antwoord, „als men vijf- tien jaar in Zuid-Amerkia heeft geploeterd, dan laat dat kennelijke sporen achter", Er gleed gedurende een paar seconden een glimp van verrassing over zijn gelaat. Dan lachte hij droogjes. „0", zai hij. „3n. welk gedeelte van Zuid- Amerika is U geweest?" ,,In de meeste", zei ik, ,,maar Argentinie ken ik het best". „Wat deed U daar?'! ,,Het zou korter duren, om te zeggen, wat ik niet deed. Ik ben boer geweest, veekooper, winkelier, soldaat, gaudzoeker en nog in ver- schillende andere vakken, die zich van tijd tot tijd voordeden. Zuid-Amerika is een goed land, om iemand te leeren een breeden kijk op Het leven te hebben en om te werken". „Dat geloof ik ook", zei hij. ,,En wat voert U naar Engeland?" >„Een onjuist begrip van den Engelschen onaememingsgeest", antwoordde ik. ;,Mijn laitste succes in -Zuid-Amerika was, AUTONOME CLEARING OP 16 NOV. Gunstig verschil met den ouden toestand. De opzegging van het Nederlandsch Duitsche clearingsverdrag zal, meldt ,,De Telegraaf" zoo binnen den termijn van veer- tien dagen geen overeenstemming is verkre- gen over een nieuwe regeling, tot gevolg heb ben, dat op 16 November wederom de auto- dat ik een goudveld ontdekte en ik zou mij al sterk moeten vergissen als er niet een massa in zat Nu ben dk hierheen gekomen, om kapitaal bijeen te krijgen". „En is het U mislukt?" Ik lachte. ,,De Britsche kapitalisten", zei ik, ,,zijn nog even rijk als toen ik hier kwam." Hij knikte. „Wat is U nu voomemens te g£ian doen?" ,,Zoo spoedig mogelijk naar New-York te gaan", antwoordde ik. ,,1-Ieeft U veel vrienden in Londen?" vroeg hij. ,,Mijn kostjuffrouw is vriendelijk genoeg, zoolang ik mijn kostgeld betaal, maar dat is dan ook het begin en het einde van mijn vri endenkring" Er ontstond een korte stilte. Toen stond Northcote van zyn stoel op, liep naar de deur en deed haar op slot. Ik volgde zijn bewe- gingen met aandacht. Daama kwam hij weer bij mij aan tafel zitten en stak een sigaret op. „Mijnheer Burton", sprak hij:, ,,op welke waarde schat U uw leven? Ik bedoel, tegen welke som zoudt U bereid zijn een zeer groote kans te loopen, 't leven te verliezen?" Hij stelde de vraag op zoo'n zakelijken toon en zonder de minste emotie, dat ik een glim- lach niet kon onderdrukken. „Dat weet ik werkelijk niet", zei ik. ,,Als ik van meening was, dat het waarde had, zou ik het in publieke veiling brengen". Hij boog zich over de tafel heen naar mij toe en keek mij recht in m'n oogen. ,,Indien U wilt doen, wat ik verlang", zei hij langzaam, „zal ik U tienduizend pond geven HI. Ik ben tamelijk aan verrassingen gewoon, maar in dit onverwachte aanbod lag zooveel heerlijikheid opgesloten, dat het mij den adem benam. Ik leunde achterover in mijn stoel en keek mijn dubbelganger met ongeveinsde be wondering aan. „U doet werkelijk zaken op groote schaal, mijnheer Northcote", zei ik. ,,Betaalt U contant?" Als antwoord haalde hij uit zijn binnenzak een lederen tasch te voorschijn. Hij opende nome clearing in werking treedt Daarmede keert dus de toestand terug, die van 15 Aug. tot 24 Sept. bestond. Niettemin is een practisch verschil van be- langrijke beteekenis De op 15 Augustus inge- voerde autonome clearing gold slechts voor verplichtingen, die ontstaan zouden uit import van Duitsche goederen van dien datum af. Voor dien datum ontstane, doch na 15 Aug. vervallen verplichtingen, vielen er dus buiten. Men heeft er de Nederlandsche regeering een verwijt van gemaakt, dat zij niet alle ver plichtingen onder de autonome clearing liet vallen O.i. was dit een ongerechtvaardigd verwijt, omdat onze regeering bij deze een- zijdige clearing-afkondiging niet gerechtigd. was die met terugwerkende kracht te doen ingaan Het gevolg was echter, dat nog millioenen guldens vrij de grens over konden. Indien echter op 16 November de autonome clearing weder in werking treedt, zal dit practisch niet meer het geval zijn en nage- noeg het geheele betalingsverkeer uit hoofde van de goederenhandel er onder vallen. Het thans opgezegde clearingverdrag im- mers bepaalde, dat alle van 24 September af vervallen verplichtingen onder de clearing vielen, ook dus die, ontstaan uit voor 15 Aug. aiangegane contracten. Het vrije betalingsver keer was slechts nog mogelijk voor uit im port v66r 15 Augustus ontstane verplichtin gen, die v66r 24 September vervielen, doch op dien datum nog niet voldaan waren. Deze figuur kan men thans practisch zoo goed als uitgeschakeld achten. Bij herstel der auto nome clearing zal practisch de geheele beta- ling der door Nederland aan Duitschland we- gens goederen-iirport verschuldigde bedragen onder de clearing vallen, hetgeen men als een gunstig onderscheid met de situatie van 15 Augustus tot 24 September kan beschouwen. AANVANKELIJKE MEDEDEELING VAN DE VER. VAN VEEYVEIDERS EN -MESTERS IS ONJUIST. Men verzoekt publicatie van het volgende: De Nederlandsche Vereeniging van Veewei- ders en -mesters heeft aan den minister van Economische Zaken, op diens verzoek een na- dere uiteenzetting gegeven van haar bewering, dat verschillende adviseurs van de Ned. Vee- houderij Centrale reeds maanden lang, specu- leerend op te nemen regeeringsmaatregielen.. jong vee opkochten. Bedoelde nadere uiteen zetting, welke dezer dagen werd gepubliceerd heeft den minister aanleiding gegeven den regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij een opdracht te verleenen om in samenwerking met den directeur van den Centralen Crisis Oontroledienst naar, deze aangelegenheid met spoed een onderzoek in te stellen en daaromtrent aan den minister te rapporteeren. Aanstonds kan echter reeds worden opge- menkt, dat de aanvankelijke mededeeling van de Vereeniging van Veeweiders en -mesters, dat adviseurs van de Ned. Veehouderij Cen trale bij deze aangelegenheid betrokken zou den zijn, niet juist is, daar de in het bericht bedoelde personen In 't geheel geen adviseurs der Ned. Veehouderij Centrale zijn. haar en haalde er vier bankbiljetten uit, welke hij op tafel legde. ,.Hier is tweeduizend pond", sprak hij kalm. Indien U met mijn aanbod accoord gaat, zal ik U een cheque voor de rest geven". Ik beschouwde de bankbiljetten met den- zelfden nieuwsgierigen eerbied, waarmede men hooggeplaatste vreemdelingen gadeslaat. Er was geen twijfel aan, of zij waren echt. Ik stak, uitwendig zeer bedaard, een sigaret op. ,,Het moet, dunkt me, wel een onaangenaam karweitje zijn", zei ik eenigsizins spijtig. Voor de eerste maai sedert ik hem had ontmoet, lachte mijn gastheer. Het was een onver- biddellijke laoh, die niet de minste vroolijk- heid uitdrukte en in het geheel niet aarnnoe- digend werkte. ,,Ja", zei hij droogjes, ,,als ik er een bel schrijving voor zou openen, geloof ik niet, dat er veel deelnemers zouden opdagen". Toen zweeg hij even. „Alvorens ik verder ga", ver volgde hij, „vraag ik U, wilt U mij uw woord van eer geven, hetgeen ik U ga zeggen, stipt geheim te houden, of U het al dan niet accep- teert?" ,,Zeker", zei ik zonder de minste aarzeling. ,,Goed dan". Wederom hield hij even op, alsof hij over de keuze van zijn woorden na- dacht. Binnen eenige dagen, zei hij lang zaam, ,,zal ik, indien ik niet zekere maat regelen neem, dood zijn". Ik dacht onmiddellijk aan het kleine voor- val met dien landlooper op de kade en ik voelde, dat hij de waarheid sprak. ,,Om U de voile waarheid te zeggen", sprak hij, ,,ik moet verdwijnen. Als ik onder mijn eigen naam in Londen blijf wordt ik vast en zeker vermoord. Het mag 'n kwestie van dagen of weken, misschien van maanden zijn dat zal hoofdzakelijk van mijzelf afhangen maar het einde is zeker en onafwendbaar". Ik sohonik mij zelf een glas brandy in en hield het tegen het licht. ,,De toestand", zei ik, heeft tenminste de- verdienste van zeer eenvoudig te zijn". Dezelfde koude glimlach speelde om zijn mond. (Wordt vervolgd.l

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1