Predikbeurten Sport Gemengde Berichten Feuilleton-vertellingen Burgerlijken Stand RECHTSZAKEft. VOETBAL. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. SCHEEP V AARTBEWEGING. *nen. die de machine nitbraakte voordat de moioren werden stilgezat. De menigte juichte en wilde naar het vliag- tuig Snellen, maar honderden politieagenten hidden haar in bedwang. De- vliegers werden verwelkomd door den coBsrui-gene-raal, den Nederl. consul, den minister van arbeid, en officieele leden van de Royal Airforce en A-eroclub. Yervolgens sprak de minister van arbeid een rede uit, waarin hij in herinnering bracht dat de Hollanders 300 jaar geleden voor het eerst Australie bezochten. Aan de Nederlandsche zeevaarders van de 17de eeuw, hebben wij de eerste authemtieke records op onze kust te danken. Parmentier en Moll zullen in de geschiede- nis een plaats vinden temidden van Tasman, Dirk Hartog en amdere Nederlandsche zee- waarders". De vliegers antwoordden met gevoed op deze speech. Zij zijn van plan Zondag naar Bris bane te vliegen. Na aankomst te Soerabaja op Donderdag a.s. zal de bemanning van de „Uiver" ald-aar een naeht overblijfven en den volgenden mor- gen naar Batavia vertrekken. De K.N.I.L.M. deelt mede, dat het bericht van Reuter, als zou passage voor 14 passa- giers geboekt zijn, niet op deze reis van de „Uiver" kan slaan, aangezien slechts accomo- datie bestaai voor vijf personen op deze reis. Te.genslag voor Jones en Waller. Cathcart-Jones en Waller, die Donderdag bun recordivlucht AustralieEngeland ge- hoopt hadden te eindigen, zijn, door het slech- te weer in Italie gedwongen gew-eest weer naar Griekenland tenug te keeren en weer behouden op het vliegveld Tatoi geland. Geijsendorffer en Asjes. Reuter meldt uit Allahabad: De beide pilo- ten van den verongelukten Panderjager, Geij sendorffer en Asjes zijn heden met het ge- wone vliegtuig van de K.L.M. naar Calcutta vertrokken, waar zjj zich naar Nederland zul len insehepen. Reuter meldt uit Melbourne, dat de Deen Hansen aldaar om 11.54 Donderdagavond is geland. ZONDAG 4 NOVEMBER 1934. Ned. Hervormde Kerk. TE3R NEiUZEN. 9.30 u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer L. Dek. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Rocs. PHILIPPINE .2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. J'tlR NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. S. Groene- veld. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9 u. en 2 u., Cand. Vink van Bun- schoten-Spakenhurg. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. .AXEL 9 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederdultsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Dekkerstraat Ter Neuzen. Nam. 6 u., de heer J. Huizinga. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8,30 n. en 10 u., H.H Dienst; 2.30 u., Lof. Arrondlsseinents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 November 1934. De volgende vonnissen werden uitgesproken A. B., huisvr. van M. v. D., oud 35 jaar, Bonder beroep te Hontenisse is wegens over- treding van de Warenwet veroordeeld tot f 150 boet of 1 maand hechtenis. C. J, M., oud 52 j., hotelhouder te Middel burg, thans gedetineerd, is wegens doodslag -veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De volgende zaken werden behandeld: D. H. d. W., oud 51 j., koopman, wonende te Hontenisse, thans gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hrj op 18 September 1934 te Clinge binnen het Bewakingsgebied, waarin hem het verblijf was ontzegd, is teruggekeerd en dat hij op dienzelfde dag 10 pond kaas, toe- behoorende aan E. B. de Waal, heeft wegge- nomen Eisch 3 maanden gevangenisstraf met ge- vangenneming. Mr. Van der Weel, verdachte's raadsman vroeg clementie. P. J. S., oud 32 j., vrachtrijder te Goes, was op 18 September 1934 door den Kanton- rechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 2 geld- iboeten van f 12,50 en 1 van f 25, subsidiair 5, 5 en 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Crisis-Zuivelwet. De verdachte was in hooger beroep ge- komen. Eicch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. P. J. S., voomoemd, was ook nog door den- zelfden Kantonrechter wegens verboden ver- voer van tarwebloem te St. Jansteen op 25 Juni jj. veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen tarwebloem. De verdachte was in hooger beroep ge- Jkamen. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Dieleman, vroeg bij veroordeeling, een Mdhtere straf. Blijkens de Radiobode zal de AVRO Zon- dagmiddag om 1.30 uur A. T. het verslag van een ooggetuige geven van den voetbalwed- strijd ZwitserlandNederland, welke zal ge- speeld worden op het Neufeld-stadion te Bern. DROEVIG ONGELUK. De 42-jarige arbeider M. te Rucphen, welke werkzaam is op de suikerfabriek te Putters- hoek, kreeg Dinsdagavond tijdens zgn werk- zaamheden een slag met roerlepel tegen het onderlijf. M. werd zoo emstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Dordrecht moest wor den vervoerd. Daar is hij overleden. Hij laat een vrouw met acht kinderen na. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Dinsdagavond hoorde een man een gil, die kwam uit het voormalig park Nieuweroord te Utrecht. Hij vreesde, dat er iets niet in den haak was en waarschuwde de politie. Deze stelde een onderzoek in en trof in het park een 22-jarige juffrouw in bewusteloozen toestand aan. De jongedame is naar het zie kenhuis gebracht. Woensdagmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. De politie onderzoekt thans wat is voorgevallen. 'Het feit, dat de juffrouw niet gehoord kan wor den, bemoeilijkt de nasporingen ten zeerste. NEDERLANDSCHE MOTORKOTTER GEZONKEN. Woensdagnacht is 300 M. ten Z. van het Elbe lichtschip n het Nederlandsche motor- schip Johanna tengevolge van een ontploffing aan boord gezonken. De uit 3 koppen be- staande bemanning kon door een Deensch stoomschip worden gered. De Johanna is waarschijnlijk de 138 ton metende motorkotterschoener van den schip- per J. Onker uit Groningen en was op weg naar Berlijn. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 30 October 1934. Menier, Zoo de menschen overtuigd, amico, da gij, aan gin van alle tiepekens, die 'k oe al besohreef, 'nen diepen hekel hebt gekregen. Ondaanks dat er 'n paar zigeunders tusschendeur loopen, die nouwja, die ge op 't oog mee gin tang zoudt vastpakken. ,,Veul weten, is veul vergeven", zei d'n Franschmau. Da's veural 'n geldige spreuk op den enkel- den tiep, op den individu. 'n Hollaandsch spreekwoord zegt dan ok: „de omstaandigheden vurmen den mensch", wa sjuust is uitgedru-kt. Ik heb er eenen ge- kend, die heel z'n leven deur de weareld rolde, met 't ,,leenen" van reksdaalders, tientjes en dubbel t j es-veur-den-tram Sommigten noemden 'm op 't lest „oplich- ter" en ik beloof oe, amico, dat er heel veul respectabele zakenlui zijn, die diehter brj op- lichterrj staan, dan deuzen beroeps-leener. Maar zoo is 't in de weareld: ge kunt de motschappij beter afzetten veur 'n ton, dan veur 'n dubbeltje. 't Ismakkelrjker ok! As ik jou wil komen spreken veur de leening van tienduuzend gulden, dan vinde gij 't de moeiete w^erd om 's naar me te lusteren. En as ik dan maar de gaaf heb, om beter te praten, dan gij om centen vast te houwen, dan gaai ik mee de duuzendjes oew deur uit. Maar as ik aanbel veur 'n duibbeltje ollee, dan zijde nie thuis. Dan hedde gij wel wa beters te doen. As menier pastoor duuzenden hebben mot om 'n kerk te bouwen, dan komen die duuzen den er. As ie later in diezelfste kerk, bij diezelfste menschen mee 'n open schaal rond- gaat, om z'n hypotheekrente bij mekaar te krabbelen, danschepen ze 'm af mee 'n Indisch dubbeltje ofmee de twee centen, die ze nou nie in 't kerkzakske doen! Ja, d'n mensch is 'n aarig dink! En ge- lukkig aan ddnen kaant. Stel, da me volmokt waren. Dan was de weareld z66 vervelend, ollee, d-an was heel de samenleving edn groote taai-taai-pop, die niemaand lust. Stelt oe veur, dat heel Nederlaand precies dee en docht, as gij mee oewen kraamt zoo geren wilt! Ge waart meteen uitgeschreven, amico! Da zee ik's teugen ons pastorke. „Of ik ze 't 66nen keer zeg, ofda 'k ze nou duuzen-d keeren waarschouw, Dr6", zee-t-ie: ,,'t helpt allegaar niks". En omda 'k nooit goed hebben kan, dat da goeie, brave, keareltje in den put zit, docht ik zoo, 'k zal 'm 's laten lachen en ik aant- woordde: stelt oew veur, menier pastoor, da wij allemaal dalijk dejen of lieten, wa gij one voorhoudt!" „Nou ,,NouDan hadden me jou over virtien dagen niemeer noodig, menier pastoor. Dan kostte gij gaan stempelen en da zou me aan m'n haart gaan, man?" ,,Loop heen", proestte-n-ie. Ak-elig hebben w'ons eigen gelachen. 't Was sjuust veur z'n deur. En as ik 'm efkens nakeek, dan kost ie aamper zijnen sleutel In't sleutelgat krijgen, zoo schokte-n-ie van 't lachen. Hij was ineens opgefleurd. Maar 'k zou van m'n chapiterke wegdoolen en da's nou de bedoeling nie. Maar 'k had 'n inleidingske noodig, veur den volgenden tiep. Of liever gezeed: veur de menschen die deus brieven lezen en zouwen schri.kken as ik dalijk gezeed had. dat 'k aan huilie veur ging stellen Jan Godsschalk, twee-en-zeuventig jaren, van beroep zwerver, gehuwd en al zeu- venentwintig keeren veroordeeld tot gevan genisstraf. Ja, 't was 'nen goeien kennis van me. 'k Sprak m' elke week as ie tenminste nie in den bak gestoken zat. Waant ons kame- raadschap ging nie zoo wijd, da'k van z'n af- wezigheid nie slapen kon en 'm dus zou op gaan zoeken in z'n StaatslogementWaant al is ie twee-en-zeuventig geworren, Jan „logeerde" veul in Breda. Hij prefereerde 'n „vrije kamer", boven .gemeenschappelijk ver- keer", waar ie, vanweuge zijn eertoiedwaardi- gen leeftijd, recht op had! „Maar Dr6", hee-t-ie me's verteld: ,,ge kunt nie geleuven, jonk, wa-d-'n schohbenjakken daar gemeenshhappelijk zitten. Ze zouwen werendig 'nen mensch slecht maken. Daar- om vraag ik altij „eenzaam". D'n ofcier kent me goed, dus da krijg ik altij wel veur mal- kaar". Ik verassereer oe, amico, dat ie da-d-alle- gaar vertelde mee 'n emst as da gij zeggen zou: „ik scheer me-n-eigen liever zelf, waant 'k mot bij den barbier altij zoolaank wochten". Jan Godsschalk, hoe komt ie aan den naam. Antoine de Mont Blanc had 'm niet schonder kunnen kiezen veur d'n Jan, Jan Godsschalk dan, heb ik 'n jaar of tien gekend. As ik 'm leerde kennen, hij liep toen naar de vijf-en-zestig, was ie nog vrygezel. Hij is daama nog 'n paar jaren getrouwd. Z'n ennigste „levenslaank'' dat ie op moest knap- pen enonschuldig nog wel. Afijn! Daarin staat ie niet alleen. Ik leerde den Jan kennen op 'nen November- dag, 'n jaar of tien gelejen, daags veur ie veur vier maanden naar de „perrepluu" zou gaan, zooas ze bier d'n gevangeniskoepel noemen. Hij sprak me aan op den Ulvenhout- sehen weg, as ik thuisree, mee mijnen groen- tenwagel. 'n Klein, taai, uitgedroogd keareltje mee 'n paar en-gelblaauwe oogskes en zulvergrijze krullen laanks z'n ooren sprak me aan. ,,Drd", zee-t-ie: ,,ik ben toch goed aan- gesloten „Ja, ik ben d'n Dr§". „Ik ben Jan Godsschalk mee twee essen", stelde-n-ie z'n eigen veur. Over zijnen schou- wer droeg ie 'n juten zakske, da was overdag 'n excuus veur de marechaussees en 's naohts 'n hoofdkussen. Hij had 'n stem as 'nen grooten, zwaren kearel, maar da kwam omdat ie altij buiten was en over den wind hen-en moest praten. ,,Dre, hedde 'n kwartje veur me?" „Waarveur, Jan?" ,,Om 'n borreltje te koopen!" ,,'t Valt me nog mee", laoht-n-ik: „da ge nie zegt, da ge brood mot koopen veur oew zieke vrouw en oew twaalf bloeikes van kinders". „M'n zieke vrouw Hij trok wezenlijk 'n verontwaardigd „engelen" gezicht. ,,'k Ben vrijgezel, man. Leve de vrijheid! 'k gaai mor- gen vier maanden opknappen in Breda en daarom pik ik vandaag 'n paar pierenver- schrikkers, waant die schenken ze daar nie, ziede!" Meteen schoof 'nen geniepigen Noordooster over den natten weg en Jan rilde efkens. Z'n dunne broekske waaide om z'n beenen, da ge de knoken zien kost. „Slechtweer" schold ie: „gif me nou gaauw da kwartje, da'k wa werme in m'n ljjf krijg". Stade gij heelegaar alleen in de weareld, Jan?" „Ja! "k Heb alleen maar veur m'n eigen te zurgen, maar as ge aanvechting hedt om twee kwartjes weg te geven, twee borreltjes lust ik ok Dr6." Z'n engelengezicht proefde d'n tweeden bor- rel al. Hij lekte z'n blaauwe lippen, lijk 'n poes. ,,Dus ge gaat mergen den petoet in?" ,,Gedaank wel. 't Is op den weg te zuur, man, in deuzen tijd!" Hij schudde z'n eigen binnen z'n veuls te wije pak. 't Geval was nogal hopeloos. ,,Jan, as ge me belooft, da ge vandaag over vier maanden bij me thuis komt, om 's te praten, dan za'k oe nouw 'nen gulden geven. Meteen hiew ie z'n witte handje al onder m'n neus. ,,Da's in orde", zei Jan: „gif op, DrA" „Maar as ge in d'n olie bij me komt, dan schup ik oe den eersten, den besten sloot in." „Afgesproken", zee Jan. En as ie d'n gul den had, dan lichtte-n-ie z'n pet af en kwam er onder da petje 'nen kalen kop vandaan, omgeven van zulveren krullen, ollee, hij trok werendig op ons pastorke. Zwaaiende mee z'n pet, zong Jan z'n lied, mee 'n stem, datdat ineens onzen Jaan, d'n veldwaoh- ter uit den -grond leek te verrijzen. „Wa doede gij bier", vroeg den Janus. ,,-Da kan 'k aan jou ok vragen", zee den Jan. D'n Jaan zat ok efkens mee 't geval" Godsschalk. Waar Jan gebruik van mokte, deur te zeggen: ,.Saluu Dr6, tot over vier maanden". En hrj goolde z'n zakske over zijnen aanderen schouwer, sjuust laanks d'n Jaan z'n oogen en as 'nen vorst iiet le den veldwachter zijnen rug zien. Qp Nuuwjaar kreeg ik 'nen brief van 'm. Nommer 47, Strafgevangenis, Breda. Jan schreef: ,,Beste vrind Dre. Veul heil en zeege in 't nieuwe jaar. Ik stel het puik. Hoop van jou 't zelfste te moge vemeeme. Stren-ge winter, 't Is hier goed te merken. M-aar zoo lank den lepel in den ratspot stikt, treuren wij nog niet. De gulden is die dag schoon aangezope. Nog wel bedankt. Tot over 69 dagen. Nogmaals veel heil en zeege. Uw minzamen vrind J. Godsschalk (47). 'n Paar maanden later, as i-k 's middags thuiskwam, zat ie op me te wachten. Trui was er zenuwachtig van. Alleen, mee 'nen vent die sjuust uit de perre-pluu kwamze was er niks gerust op. ,,Ge hebt gedronken, Jan," zee ik. ,,Tuurlijk," zee-t-ie. „In vier maanden niks g'ad. Twee-zestig uitgaanskas!" Z'n oogkens straalden onschuldig-blaauw in den Februari- dag. ,,Drie borreltjes maar, -horre, omda'k naar jou moest, volgens afspraak." Wilde werken, Jan?" „Neee! Kan 'k niemeer ok. Ik scherrel m'n kostje wel laangs den weg, sjuust as de mus- schen." k Was wa begonnen „Maar as ge 'nen ouwen jas veur me hebt, Dre en 'n paar droge schoenen Nou kreeg ik houvast. Waant 'nen mensch, die niks noodig hee, amico, ollee, die is de onafhankelijkheid zelvers en dan is er mee gin goeie woorden en mee gin tien pliesie-agenten iets te bereiken, -veur oe. ,,Die kunde krijgen, Jan," as ge da drinken lot." „Da's me te duur," zee Jan. .Motte dan weer de kast in?" Teugen d'n winter, ja!" „Hoe dikkels zijde daar al gewiest?" ,,Van 't jaar vier ik m'n zulveren. Veur den vijf-en-twin tigs ten keer!" Witte gij da nouw al?" ,.Ja. En 'k ben nuuwsgierig of ze 'r wa van maken!" „Wa van maken?" ,,Zekers, 'n klein hu-iselijk feestje!". ,.En waar hebt ge die vonnissen veur g'ad?" ,Deur de pliesieagenten." !,H^ ,,Deur de pliesieagenten! kwekte-n-ie. 'k Docht da 'k brook, amico. ,,Hoe legde da-d-uit, Jan?" ,,Tilburg is m'n geboorteplots, ziede! Daar kan 'k nie van sctoeien. En die jonge dienders, die loeren altij op me. Daar is er eenen, as ik 'm zie, dan veraander ik. Dan Toen stond ie op. Hrj wier ineens veul grooter. Alle engelachtigheid was weg. ,,Dan schep ik 'm, ziede". Toen vertelde-n-ie me z'n kunstje, hoe ie vocht mee de sterkste kearels. En 't altij won. „Jan!" ,Ja!" ,,Ge mot daar wegblijven!" .Hebben ze „daar" ok ,,gezegd", en hij schudde mee z'n hoofd den kaant van Breda uit. „Dan zal 'k oe helpen aan 'nen jas en komt de volgende week dan om de schoenen". Zoo heb ik 'm aan 't lijntje gehouwen. Zin- gende trok ie tel kens weg. Op 't lest had ie 'n wageltje. Waar ie 't vandaan haalde? Waar halen zulken alles vandaan. Stelen deed ie nooit. Z'n zwak wasde pliesie-agenten. Mee zjjnen vry- heidszin kost ie daar nie mee overweg. Op 'nen keer is ie gekomen om te vertelien, dat ietrouwen ging. ,,'n Lillijk merakel", zee Jan: „maar 'n goei wijf. Ze hee 'n huiske, in de Grie-bus in de Breda en ik word te oud, om altij onder den blooten heme! te slapen". ,,Verstaandig, Jan!" „Ga nog al,. Dre. Waant leve de vrijheid, jonk!" Virtien dagen later kwam ie z'n bruid veur- stellen. 'n Oud, verrimpeld wefke, lag op z'n haandwageltje. ,Da's nouw mevrouw Godsschalk", stelde Jan heur veur, op 'n manier of ze nou in den adel verheven was, nou ze zijnen naam droeg. Elke week kwamen ze gebeien bij me thuis. Waant Mevrouw" zat ok in de zaak. Zoo letterlijk meugelijk. Sams lag ze zelfs in Jan z'n „affaire" as ze moei wier en op 'n paar baalzakskes in 't wageltje ging liggen. ,,'k Neem ze altij maar mee", lee Jan uit: „al heb ik er onderweuge dan ok niks aan veur de zaken. Maar t gift aanspraak en kinders laten me thuis nie achter". 't W^ke zweeg altij. 't Was sjuust 'n mas ker. Zelfs Jan zee wei 's zachtjes: „wa-d-heb ik 'n lillijk merakel op m'nen nek gehaald, Dr6". Maar toch, amico, Jan is nog maar twee keeren veroordeeld, da was veur z'n trouwen en daama, nooit meer. As ie eenmaal gezelligheid had, aan z'n „lillijk merakel", 'n dak boven z'n hoofd, dan was zijnen haat teugen 't ,,klabakarium" (zoo noemde-n-ie 't politiebureau) verdwenen, dan dronk ie ok niemeer tot ie z'n verstaand kwijt was en zoo wier ie 'nen lollige, ouwen kearel, die gin vlieg kwaad dee. 'k Heb dikkels gedocht, as ik 'm dieen gulden 's nie gegeven had, al was ie dan veur jenever, op dieen zuren Novemberdag, daags veur Jan zijnen intocht dee onder de perre- pluu. Gp 'nen dag kwam ie alleen. 't Wageltje was leeg. ,,M'n merakel is dood, Drd". Ik schrok effetjes. Maar Jan bleef pront komen. Overleed den eerstvolgenden winter. As ik kijken ging, in 't huiske, fian was er 'nen brief van Janne mee goeie wenschen voor ons. Gegroet minzamen vrind Jan. D'n Godsschalk had z'n baantje zoo schalks meugelijk afgelegd. Volgens de opvattings der weareld was ie 'n gepatenteerden gevangenls- boef. 'k Heb't nooit zoo in hum kunnen zien. As ge de menschen beter kentollee, ge wit wa 'k aan 't begin gezeed heb. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Nu de heer Riemens, de secretaris van de Tern. Chr. Bestuurdersbond, meent, bij de bestrijding van het petitionnement voor beter werklozenzorg, ook nog een duit in het zakje te moeten doen, lijkt het mij wel goed hem op deze wjjze van antwoord te dienen. In de eerste plaats schrijft de heer Riemens, niet van oordeel te zijn, dat de crisis-steun- regeling volmaakt is. Het zal ongetwijfeld ook de Ghristelgke wtrklozen genoegen doen, dit van hem te vememen. Maar waarom dan geen pogingen cmder- nomen om in deze regeling vertoetering te brengen Het moet toch ook voor de Christel(jke arbeiders wel verwondering baren, dat, terwijl het N.V.V. en het Katholieke Vakverbond naast elkaar een actie ondememen am in het lot der werkloze kameraden verbetering te brengen, het C.N.V. niets doet dan de actie der andere vakcentrales zoveel mogelijk tegen- werken. Van een vakvereniging, die werkelij-k voor de belangen der leden wil opkomen, zou men iets an-ders mogen verwaohten. Ik wil het hier niet hebben over zijn opmer- king, dat men advies geeft om niet te tekenen, omdat het petitionnement georganiseerd wordt door een politieke partij, die in wezen de Christelijke arbeiders vijandig gezind is; iedereen weet, dat het N.V.V. een vakeentrale is, en ook de heer Riemens zou dit kunnen weten. De alles beheersende vraag is echter: is het nodig wat in het adres aan de regering ge- vraagd wordt? En wanneer deze vraag be- vestigend moet worden beantwoord, dan zou er, zeker voor een vakeentrale maar 6dn advies mogelijk moeten zijn en dat is tekenen. Is men echter in de Christelijke kringen van de noodzakelijkheid van de gevraagde verbe- leringen wel overtuigd?, zeker een aantal predikanten hebben gesproken (hoewel naar zij zelf erkenden te laat) maar hoe werd him optreden in de Christelijke pers beoordeeld? En laten wij eens zien wat het anti-revolu- tionnaire Fries Dagblad", nog dezer dagen schreef. In een zogenaamd geschreven gesprek schrijft dit blad: ,,Wat is dat tegenwoordig met dat petition- „nement om meer werklozenuitkering O, dat ,,komt van het rode Vakverbond. Daar lopen ,,weer onderscheiden arbeiders mee in. De hervormde dominees in Amsterdam etc., die ,,zo nu en dEin eens een politiek misSchot „wagen en in dit verzoekschrift worden mis- ,,bruikt, kunnen nu eens zien wat zij bejagen. „Meer, meer, hoger, hoger, met jeugdpensioen ,,er bij". Wat denken de Christelijke werklozen hier van? Begrijpen zij, dat zjj van mensen die zo schrijiven niets te verwachten hebben Maar, zal de heer Riemens wellicht zeggen, het Fries Dagblad" heeft met het C.N.V. niets te maken. Laat hem echter dan kennis nemen van hetgeen iemamd die zich ondertekent met M., in het orgaan van de Ned. Ver. van Chr. kan- toor- en handelsbedienden schrijft. Deize noemt het verzoek van de Katholieke en moderne vakbeweging, n.l. om de steun- normen terug te brengen op het peil van voor 1 Juli „e©n wonderlijke eis". Gaai-ne geloof ik, dat de Christeiy.ke vak beweging ook wel in staat is iets voor de leden te bereiken. Als men echter bovenstaande uitingen leest, begint men aan dp wil om iets te doen wel te twijfelen. Op de beneden-peil-staande aanval, welke de heer de Lange in hetzelfde nummer van uw blad meent te moeten doen op onze voor- zitter de Pauw, wil ik hier niet ingaan. Ik ben er van overtuigd, dat de Pauw, wan neer hij het niet beneden zijn waardigheid acht, deze zelf wel zal weten te beantwoorden. Alleen wil ik hier wel uitspreken, dat wij, modem georganisee-rden er trots op zijn een man als de Pauw in cftize gelederen te hebben, en dat alle laffe verdachtmakingen ten spij-t, onze waardering voor hem niet zal vermin- deren. Overigens wens ik de heer Riemens geluk met zijn overtuiging dat de Christelijke vak- bondsleiders het wfel zo goed doen als hun moderne collega's. Hij zou hiervan de heer Amelink, de secretaris van het C.N.V., tevens Tweede Kamerlid, in kennis kunnen stellen; deze kan er dan by de a.s. behandeling der begroting van ,,sociale zaken" rekenin-g mede houden en evenals verleden zomer toen de interpellatie-Kupers inzake de steumverlaging aan de or/ie kwam, met een gerust hart de werklozen in de steek laten. Tlenslotte nog een vraag ter beantwoording aan den heer Riemens. Als de actie van het N.V.V., gesteund door die van het Katholieke Vakverbond succes modht hebben, (ik bespreek hier slechts de mogelijkheid) en de steunn-ormen in-derdaad zouden worden verhoogd zullen dan de Chris telijke werklozen de consequenties van hun negatieve houding ten voile aanvaarden? en (als hebbende niet deel genomen aan de actie, en dus zijnde niet rechthehbenden) de ver- hoogde steunuitkeringen weigeren, of zuRen zg de vruchten van het werk dat anderen verrichten willen plukken, en daarbij wellicht nog de pretentie hebben dat zij het zijn die door hun beweerde binnenkameraetie een en ander hebben weten te verkrijgen? De toekomst, welke wij met belangstelling afwachten zal het leren. Rest mij alleen nog te vermelden dat in de Noord-straat, waa,r geen enkele arbeider woont, bijna honderd personen het petition nement hebben getekend. Laten de leiders der Ghristeiyke ai-beldeni hieraan een voorbeeld nemen, en hun onrer- antwoordelijke houding laten varen, tot ver- hoging van het levenspeil der werklozen van alle richtingen. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, M. DE VOS, Secretaris Teraeuzense Bestuurdersbond. BOSCHK.APELLE. Huwelijks-aangiften. 12 Oct. Vitalus Plat- jouw (van Stoppeldijk)oud 21 jm. en Louisa Vink, oud 26 j., jd. 18 Oct. Fredericus Michael Theodorus Freijser (van Hulst), oud 23 j., jm. en Philomena Cecilia Ottjes, oud 20 j- jd- Huwelijks-voltrekkingen. 31 Oct. Vitalus Platjouw (van Stoppeldijk), oud 21 j., jm. en Louisa Vink, oud 26 j., jd. Geboorten. 1 Oct. Joseph Jacobus, z. van Jozef van Bastelaar en van Louisa Virginia Mangnus. 6 Oct. Andries, z. van Jozef Re- marie en van Augusta Maria Kindt. Overlijden. 24 Oct. Emma Otjes, oud 20 j., d. van Alphonsus en van Anna Catharina Phl- lemena Ottjes. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Oct. Rene Charles Louis Gaelens, oud 21 j., jm. en Mag- dalena Maria Coone, oud 17 j., jd. SAS VAN GENT. In de week van 25 tot en met 31 Oct. heb ben zich in deze gemeente gevestigd: M. P. M. de Munck, kantoorbediemde, van Westdorpe R. M. de Klerk, dienstbode, van Graauw en Langendam. V. de Block en echtg., veehancie(aarvan Wachtebeke. I. J. Lauret en gezin, ryksambtenaar, van Stnamproy. Vertrokken: H. Kuiper en echtg., schippersknecht, naar Rotterdam. A. R. Ph. Verhoosel, dienstbode, naar West dorpe. COOPERATEEVE VRU CUT EN VEILING ZEEUWSCH-VLA ANDEREN GA. TE TER NEUZEN. Veiling van 31 Oct. 1934. Vruchten: Goudreinette (Extra 25 ct. per K.G. Goudreinette (A) 20 ct. per K.G. Goudreinette (B) 18 ct. per K.G. Goudreinette (ongesort.) 8 tot 14 ct. p. KjG. Keien 6 tot 10 ct. per K.G. Rembours 4 tot 8 ct. per K.G. Canada-appels 6 tot 10 ot. per K.G. Oomtesse de Paris 5 tot 10 ct per K.G. Nauvou Pautou 5 tot 11 ct. per K.G. Pondsperen 5 tot 7 ct. per K.G. Stoofperen 4 tot 8 ct. per K.G. Druiven 19 tot 21 ct. per K.G. Groenten: Prinsesseboonen 13 tot 41 ct. per K.G. Prei 9 tot 16 ct. per bos. Savoijekool 2 tot 4 ct per stuk. Wdtte kool 2 tot 5 cent per stuk. Roode kool 2 tot 4 ct. per stuk. Spruiten 11 tot 16 ct. per K.G. Rapen 2 tot 3 ct. per K.G. Witlof 16 tot 19 ct. per K.G. Kroten 2 tot 3 ct. per K.G. Wbrtelen 2 tot 3 ct. per K.G. Tomaten 8 tot 12 ct per K.G. Bloemkool 3 tot 11 ct. per K.G. Uien 2 tot 3 ct. per K.G. Knolselderij 3 tot 4 ct. per knol. Diversen Honing 35 ct. per K.G. Kipeieren /4,50 tot /4,80 per 100 stuks Eigenheimers 250 per 100 K.G. Bevelanders /2,50 per 100 K.G. Voor Ter Neuzen: 31 Oct. Eng. s-s. HUB- BASTONE, 431, kolen, Blyth. Van Ter Neuzen: 31 Oct. Noorsdh sjs. LYSLAND, 727, ledig, Warkworth. 1 Nov. Eng. s,s. HUBBASTONE, 431, ledig, Dieppe; Duitsch s.s. SIRIUS, 590, kunstmest Malaga. Van SluLskil: 31 Oct. Lett. s.s. RASMA, 1875, cokes, Savona. Voor Gent: 31 Oct. Noorsch s.s. VARD, 324, ledig, Haugesund; Duitsch s.s. ADOLF KIRSTEN, 543, hout, Danzig; Eng. s.s. AB- BOTSFORD, 839, ledig, London; Eng. s.s. CROHAM, 154, ledig, London; Ned. s.s. HAU- LERWIJK, 1951, pyriet, Huelva; Ned. s.s. JEANNETTE, 238, pekk., London; Zweedsch sjs. GERD, 1227, hout, Archangel; Eng. s.s. SVENSKA, 238, ledig, Groningen; Eng. s.s. KITTIWAKE, 982, stukg., Antwerpen. 1 Nov. Noorsch s.s. ALMORA, 1486, hout, Archangel; Noorsch s.s. HAMLET, 2714, olie, Hamburg; Ned. s.s. CORONA, 120, pekkolen, Southampton; Noorsch sjs. GUDRlD, 748, pyriet, Thamshavn; Eng. s.s. PEREGRINE, 470, stukg., London. Van Gent: 31 Oct. Fransch s.s. DAPHNE, 1123, kolen, Caen; Nederl. s.s. ELZIENA, 94, ledig, Middelhamis; Ned. s.s. OLGA, 87, ledig, Antwerpen; Lett. s.s. TALVALDIS, 252, yzer, New-Castle; Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg.. London; Grieksch s.s. AIS GIORGIS, 1091. ledig, R'dam. 1 Nov. Ned. s.s. AT/DEBARAN. 128; ge- mengd, London,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6