ALGENIEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9217 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 74e Jaargang Binnenland De Londen-Melbourne Luchtrace. TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 2 NOVEMBER 1934. geref. gemeenten. I HOEK. VERDRONKEN. AXEL. BOSCHKAPELLE. NEUZENSCHE COURANT HINDEHWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt eet verzoek met bijlagen van P. VERHAGE, tim- merman. alhier, om vergunning tot het op- richten van een slagerij op het perceel kadas- traal bekend in Sectie L No. 2368. gelegen aan de Nieuwediepstraat (hoek Nieuwe Ver- bindingstraat). Op Dinsdag den 13 November a s., des na- middags te drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te .lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tydstip, ter Secretarie der ge- meente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandaeht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zyn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 30 October 1934. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HX7IZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den Rijksdienst der werk- loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 8 tot en met 13 October, het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 570.000, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens ont- vangen aangaande de werkloosiheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 487.400 verzek.erden bedroeg in genoemde week 26.2 pet., tegen 25.6 pet. in de week van 24 tot en met 29 September 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 24.3 pet. Bij 1065 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 October 1934 in totaal 335.106 werkzoekenden ingaschreven, waar- onder 316.157 mannen. Hiervan waren werk- loos 313.923 personen, waaronder 300.008 mr. men, Op 29 September 1934 bedroeg het totaal-aantal ingeschrevenen bij een ongeveer geiijik aantal organen 333.090. Hiervan wa ren werkloos 309.430 personen, waaronder 295.788 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 29 September 1934 gestegen met 2016. het aantal werkloozen met 4496. In vergelij- king met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoekenden een stijging aan van 19.000 personen in rondo cijfers. DE REVOLUTIONNAIRE VOLKSVERTEGENWOORDIGE3S. De r6§©Grin§' d86.lt in hsuir msmoi is V3H antwoord op de algemeene bescliouwingen van de Tweede Kamer over de Rijkrbegrootmg voor 1935 mede, met vele leden van oordeel te zijn, dat zonder wijziging van de Grcndwet een bevredigende oplossing van net vraagjtuk der zoogenaamde revolutionnaire volksver- tegenwoordigers niet is te bereiken. Zij over- weegt, of en in hoeverre het noodig of ge- wenscht is, een herziendng van de Grondwet op bepaalde onderdeelen voor te bereiden. Biykt inmiddels een tijdelijke noodvoorzie- ning dringend, dan zal de regeering daartoe overgaan, waarbij van den arbeid der com- missie-Koolen kan worden partij getrokken. Tweetal te Ter Neuzen: J. D. Barth te Bors- selen en M. Heijkoop te Utrecht. TIJDELIJKE BEN OEMINGEN. Wegens ziekte van mej. Verbeek, onderwij- zeres aan de R.K. Jongensschool werd voor tijdelijk benoemd mej. J. van Bers, die te Ovezande op wachtgeld was gesteld. Deze verdween reeds na 2 dagen, wegens benoeming elders tot tijdelijk hoofd, waama benoemd is mej. E. Meert te Sluiskil, eveneens wacht- geldster. COMITE DER FEESTWEEK. J.l. Dinsdag waren door het bestuur van het comito tot feestelijke herdenking van het 350-jarig zelfstandig bestaan van Ter Neuzen de comitoleden en afgevaardigden van corpo- raties die aan de uitvoering van het pro- gramma hebben meegewerkt in een slotver- gadering bijeengeroepen. De voorzitter, de heer N. J. Harte, moest tot zijn spijt mede- deelen, dat de eere-voorzitter, de burgemees ter J. Huizinga, door een andere vergadering verhinderd was tegenwoordig te zijn. :Hrj achtte zich gelukkig te kunnen wijzen op een in alle opzichten welgeslaagd feest, het heeft aller verwachting verre overtroffen. Toch bleef aan het comito bij de aanvanke- lgke voorbereiding teleurstelling niet bespaard. Het ondervond terughouding bij vooraan- staande kringen, op wier medewerking men gedacbtig aan de houding dier kringen in het verleden vaststaand meende te kunnen rekenen. Wanneer hij een oplossing voor die symptomen zoekt, schijnt het hem toe, dat het vereenigingsleven zich meer en meer plaatst buiten het gemeentelijk leven. Er zijn opgericht verschillende vereenigingen die ver- hooging van nationale en zelfs internationale cuituur nastreven ongetwijfeld nuttige in- stellingen doch hij acht het wel jammer, dat men zich daardoor blijkbaar minder laat gelegen liggen aan de belangen van de plaats der inwoning, aan de belangen van de plaats waar men zijn bestaan vindt, hetgeen toch wel niet minder van groote beteekenis is. Ook Is wellicht van invloed geweest de omstan- digheid, dat men zich weinig voorstelde van het te organiseeren feest, dat men daarin niet voldoende wegwijs was. Hij sprak de hoop uit, dat het feest gehouden in de week van 3 tot 8 September 1.1. in dat opzicht i^ts ge- leerd moge hebben, waarmede men hij voor- komende gelegenheden in de toekomst zijn voordeel zal kunnen doen. Na het vele werk dat is verricht, meende het bestuur alien die hebben meegewerkt nog eens te moeten samenroepen om een en ander nog eens te herdenken en ook verantwoording te doen van het financieel beheer, waartoe hij het woord verleende aan den penmngmeester, den heer C. Wind van Merkesteyn. Deze begon met dank te zeggen aan zijn medeleden der financieele commissie en in het bijzonder aan de collectanten, die met succes de lijsten by de ingezetenen hebben gepresen- teerd. Ook kon hij mededeeling doen van enkele bijzondere giften. Na toelichting van de uitgaven voor ver- schillende deelen van het uitgevoerde pro- gramma bleek dat in totaal is uitgegeven 1564,73 zoodat er een aanvankelijk tekort was van' pirn. 62, welk tekort naar de pen- ningmeester mededeelde, inmiddels is gedekt. Onder <a.pplaus der vergadering dankte de voorzitter den penningmeester voor* het ge- houden beheer. Vervolgens gaf hij een overzicht van het verloop van het programma, daarbij namens het bestuur een woord van hartelijken dank uitsprekende aan de personen en instellingen die daaraan hebben medegewerkt. Hij deelde een en ander mede omtrent het moeilijke werk voor het samenstellen van den optocht, die inderdaad de clou van de feest- week is geworden, doch die veel geduld en inspanning heeft geeischt van den vice-voor- zitter van het oomite, den heer M. de Jonge, eer men daarvoor de noodige personen bijeen had, terwijl voor de totstandkoming in tech- nisc'h opzicht weer veel te danken is aan den directeur der ambachtsschool, den heer K. de Vries en den leeraar aan die inrichting, de heer J. W. van der Giesen, die hun weten- schap en kunst ook weer welwillend voor dit plaatselijk helang heschikbaar stelden. In het bijzonder wees hij ook op het vele werk, dat de directeur van het muziekgezel- schap „De vereenigde werklieden", de heer A. Schirris belangeloos heeft verricht voor de organisatie van den zang der schoolkinderen. Wel ondervond men daarvoor de loyale mede werking van hoofden van scholen en onder- wijzend personeel, maar nevens dat idieele werk der leiding en organisatie moest veel moeizaam werk worden verricht, voor het ge- reed maken van muziekpartijen in verband met de begeleiding van het muziekkorps, het geen voor ieder lied beteekent een 50 partijen schrijven. Het comity is hem daarvoor veel dank verschuldigd. Ook werd een bijzonder woord van dank gebracht aan den opperbrandmeester, den heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, die Ter Neuzen en de talrijke bezoekers met mede werking van de P.Z.E.M. inderdaad op een verrassing heeft getracteerd, in den vorm der feeerieke fontein, die aller bewondering wekte. Nadat' alles de revue gepasseerd was, kneopte de voorzitter er nog aan vast, dat het feest ook een alleszins bevredigend ver loop heeft gehad. Het heeft wel aangetoond, da I het bij een dergelijke organisatie niet, zooals wel eens wordt beweerd, alleen om een pretje te doen is, doch dat men de burgerij en de talrijke bezoekers van elders, gezonde ontspanning heeft willen doen genieten, ter- wiil zeker niet mag onderschat worden, de BEDRIJFSAUTOHOUDEKS IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Zaterdag 27 October j.l. kwamen een aan tal bedrijfsautohouders in Zeeuwsch-Vlaande- ren, leden van den B.B.N.Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, in hotel des Pays- Bas te Ter Neuzen bijeen ter bespreking van den moeilijken toestand, waarin de ondeme- mingen verkeeren, de oorzaken van den hui- digen ongunstigen toestand en de middelen ter verbetering. De vergadering, die een zeer geanimeerd verloop had en zich In het bijzonder bezig hield met de ongelijkheid in de concurrentie- voorwaarden voor gesubsidieerde bedrijven en de particuliere ondememingen, nam met al gemeene stemmen de volgende motie aan: .Bedrjjfsautohouders in Westelijk- en Oos- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen, op Zaterdag 27 October 1934 in vergadering bijeen in hotel des Pays-Bas te Ter Neuzen, ter bespreking van de ongeiyke concurrentievoorwaarden van het particuliere be'drijf tegenover de met over- heidssteun werkende tramwegmaatschappijen in hun gewest; gehoord de terzake gegeven toelichtingen en de gehouden besprekingen, inzicht verkregen in de bestaande verhoudin- j gen, kennis genomen van de voorhanden fei- ten, spreken als hun oyertuiging uit, dat het voor de ontwikkeling van het particuliere he- drijf niet alleen, maar voor de geheele ge- meenschap in hun gewest ongewenscht en dus ontoelaathaar is, dat aan bepaalde bedrij- j ven gelden uit de openbare kassen worden heschikbaar gesteld, v*erzoeken het bestuur van den B. B. N., Bond van Bedrijfsautohou- j ders in Nederland al het mogelijke te doen, om het verleenen van subsidien ten bate van met het particuliere bedrijf concurreerende ondernemingen tegen te gaan, besluiten, deze motie ter kennis te brengen van Gedeputeer- de Staten in de provincie Zeeland, de Kamer van Koophandel, de besturen van alle gemeen ten, polders en andere localiteiten in Zeeuwsch Vlaanderen, de directies der in dit gewest werkende stoomtramwegmaatschappijen, van alle bedrijfsautobushouders-leden van den B. B. N. en van de pers, en gaan over tot de orde van den dag." AUTO IN EEN SLOOT. Gisteren reed de vj£|gijtryder De Z. van Zaamslag met zijn niedMte. Chayrolet vracht- wagen, beladen met 4 ton suikerbieten uit de richting Driewegen naar de Blikstraat. Bij het inslaan van de bncht dier straat is vermoede- lijk door de glaaheid van de weg, de wagen geslipt, waardoor de auto in de naast den weg liggende sioot terecht kwam. Nadat ge- probeerd was op eigen kracht weer op den weg te komen, wat niet gelukte, is met be- hulp van den kraanwagen van garage Kerck- haert alhier, de auto uit de sloot opgetrokken. De materieele schade beperkte zich tot een gedeukt spatbord en gebroken vcorveer. van roodvonk, waarvan 9 te Ierseke, 3 te Goes, 2 te Nieuw- en St. Joosland (w.o. een het tweede geval in een gezin) en 1 te Sta- venisse en 1 geval van febris typhoidea te Tholen. INSPECTIE KRANKZINNIGENWEZEN Aan dr. J. H. M. Koenen, die met ingang van 1 Januari is benoemd tot insipecteur voor bet Staatstoezicht op krankzinnigen en krank- zinnigengestichten, in plaats van wijlen den heer H. J. Lubberman is 's-Hertogenbosch als standplaats aangewezen en is hem opgedra- gen: le. het toezicht in de provincies Noord- Brabant, Limburg en Zeeland; 2e. het bezoeken van de behoeftige Neder- landers, verpleegd in de kolonie Gbeel; 3e. de behandeling van aangelegenheden, verband houdende met de wet van 2 Mei 1921 tot wettelijke bescherming van bet diploma voor ziekenverpleging, zulks voor zooveel be- treft het diploma B. Op 1 November werd alhier de jaarlijksche WATERSC HAPS- EN POLDERBESTUREN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: met 2 December tot dijkgraaf van den Kleine-Molenpolder, de heer P. F. Vost te Hontenisse; tot gezworene van het waterschap der Vereenigde polders van Ossenisse, de heer Th. de Waal te Ossenisse. PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het Centraal stembureau voor leden van de Provinciale Staten heeft benoemd verklaard tot lid van dat college den heer B. P. Burkunk te Hansweert, gemeente economische waarde die dergelijke demon- Kruiningen. Dit in de vacature, ontstaan door straties, welke den naam der plaats hcog houden, hebben, in de eerste plaats voor den middenstand. Waar hij wel eens teekenen van verslap- ping meent waar te nemen, wil hij van de ge legenheid gebruik maken hierop de bijzondere aandaeht te vestigen, en vooral de groep die dit in het bijzonder betreft aansporen om het werk dat men eenige jaren geleden begonnen is, eendrachtig voort te zetten, daar in dit op zicht alleen eendracht macht zal maken. Door den heer Lambrechtsen van Ritthem werd onder brjval der vergadering een woord van dank gericht tot het bestuur in het alge- meen, en den voorzitter in het bijzonder, die door zijn groote liefde voor het welzijn van de plaats zijner inwoning, ondanks zijn drukken werkkring, de zware taak om leiding te geven aan de feestweek op zich heeft willen nemen, en dit werk tot het eind toe met ambitie heeft verricht. Na dank te hebben gezegd voor de tot hem gerichte sympathieke woorden verklaarde de voorzitter met een beroep op eventueele mede werking der aanwezigen in de toekomst de commissie voor ontbonden en sloot de goed bezochte vergadering. NUTSDEPARTEMENT TER NEUZEN. In de op 31 October j.l. gehouden algemeene vergadering van het departement Ter Neuzen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd de rekening 1933-1934 vastgesteld, be- dragende in ontvangsten f 645,16 en in uit gaven f 666,78, alzoo sluitende met een na- deelig saldo van 21,62. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. P. Lindenbergh en in de vacature ontstaan door het vertrek van mevr. Van Rompu-De Jong, werd gekozen mevr. Den DeckerZijl- stra. Wat de aanstaande winterlezingen betreft werd na uitvoerige bespreking besloten als eerste avond een filmavond te geven met de beroemde natuurfilm „Breng ze levend terug". De film geeft ons de natuur van Sumatra te zien, met zijn planten- en dierenwereld, zooals die in werkelijkheid is. De film is in de jungle opgenomen. Voor den tweeden avond zal de heer Van der Sleen worden uitgenoodigd, een lezing te houden. Bedoelde heer kan den leden bekend zijn uit zijn schitterende lezing die hij in Maart j.l. voor het Nut alhier heeft gehou den over Nieuw Guinea. Als derde avond stelt het bestuur zich voor een tooneelavond te geven. Is de kas krach- tig genoeg, dan zal mevr. De Boervan Rijk uitgenoodigd worden, anders een kleiner ge- zelschap. Aangedrongen werd, om behalve uitvoerih- gen te geven, meer aan Nutswerk zelf te doen waartegen werd aangevoerd, dat bij de gehouden Huisvlijttentoonstelling, wat toch zeer zeker als Nutswerk kan beschouwd wor den, niet veel van belangstelling is gebleken. het bedanken van den heer A. M. Overhof (S.D.A.P.) te Goes. Aanvankelijk was benoemd verklaard de j heer H. van der Veen te Goes, doch deze heeft niet op tijd zijn geloofsbrieven ingezonden. WEG MALDEGHEM (BELGIe) NEDERLANDSCHE GRENS. De afdeeling wegen en verkeer van den B. B. N. dealt mede, dat het nonmale verkeer op het wegvak MaldeghemNederlandsche grens, deel uitmakende van den Staatsweg OudenburgAardenbung, hersteld is. EEN AANRIJIIING. Vermoedelijk verblind door de lichten van een hem tegemoet rijdende auto, is de heer J. v. d. S. uit Oostburg per motorfiets Dins- dagavond tusschen Schoondijke en Oostburg, op een voor hem rijdenden vrachtwagen ge- reden, die o.m. geladen was met naar ach- teren uit den wagen stekende ijzeren balken of staven, met het gevolg, dat hij tegen den grand is gestagen. Met een hersenschudding. een bloedende hoofdwonde en een" gekwetst been is hij naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg overgebracht.' DE EERSTE SNEEITW. Met de maand November is de winterpe- riode in Nederland ingeluid. Nadat het gister- morgen eerst eenigen tijd afwisselend had ge- hageld en geregend, veranderde de neerslag in groote witte vlokken, waarmede de eerste sneeuw dit najaar weer heeft aangekondigd. DE KORENSCHOOF. Met de St.ct. no. 210 zijn verzonden afdruk- ken en de akten betreffende de cooperatieve Graanhandel en Graanopslag „de Koren- schoof" G.A., te Sluis. Donderdagmiddag is de ongeveer 60jarige de Z. uit Middelburg, die in. de jachthaven te Vlissingen werkzaamheden verrichtte, over boord geslagen. De man is nog levend, doch bewusteloos aan wad gebracht en naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. propaganda-vergadering van den Chr. Bestu- renbond gehouden op de Gehoorzaal. Deze vergadering was e6n vain de eersten die van- wege het C. N. V. bij haar veertiendaagsche propagandacampagne werd gehouden. De vergadering werd door den voorzitter den heer P. Allaart met gebed geopend nadat hij had laten zingen Ps. 68 10. Na een kort welkomstwoord te hebben gespraken gaf hij het woord aan Ds. E. Raams, Ned. Herv. Predikant alhier die een inleidende rede hield. Deze spr. begon met te zeggen, dat in propaganda maken altijd iets gevaarlijks is. We zijn zoo gauw geneigd om bij onze tegen- standers niets dan verkeerde dingen te zien en daar tegenover eigen deugden zoo ruim mogelijk uit te meten. Het beginsel moeten wij laten spreken door ons woord maar bovenal door onze daad. We moeten overai en dus ook in den arbeid Christus willen dienen. Niet om ons zelf daarmee te verbeerlijken maar ter eere Gods. Voor onze belangen moeten we opkomen stoffelijke en geestelijke, niet met gebalde vuisten, inaar als Christen. Naar aan- leiding van het niet kunnen der discipelen in Matth. 17; zegt spr. dat alleen ons geloof ons staande kan houden. God is niet ver weg, maar vlak bij. Zijn regiment gaat door ook in moeilijke tijden houcit Hij de teugels van het wereldbestuur in handen. 't Geloof alleen doet ons overwinnen. De heer W. Kok, propagandist van het C. N. V. sprak nu over; ,,Wat verkregen word". Spr. stond stil bij de opricht.ng van het Vakveroond in 1909. Begonnen met vuim 5000 leden. Ook met geringe financieele kracht. Men smaalde op d^i sectarisch gedoe. Zelfs geestverwanten werkten tegen. En toch is dezen arbeid rijk gezegend. Nu telt het Christelijk Nationaal Vakverbond ruim 115.000 leden. Twee en twimtig vakorganisaties zijn b;j haar aangeslot'en. Ook financieel zijn we goed gef'indeerd. Meer dan 190 vrijgestelden hebben we in onze beweging. In den loop dier I 25 jaren is er gekomen de sociale wetgeving. Vroeger sprak men over ons, zonder ons. i Thins is er het georganiseerd overleg. Vele oollectieve contracten werden afgasloten. Toen Werd er voor de werkloozen weinig of niets i gec'aan. Nu is er een werkloozenzorg, die i materieel en moreel voor de belangen van onze menschen opkomt. i Bij het C. N. V. hebben we nu een T.3.C.- 1 fonds, tellende 51760 leden. Over 1933 werd i door dit fonds ruim 80.000 gulden uitgekeerd. Een eigen drukkerij ,,Edecea" begonnen met i 19 man personeel heeft thans 50 man in haar dienst. Een vacantieoord te Putten, een stichting voor „Eigen gebouwen" enz. AUe- maal instellingen waarvoor we niet genoeg dankbaar kunnen zijn. Voor het recht van de arbeider zijn, we opgekomen. Principieel ver- zetten we ons tegen klassestrijd. Niet nega- tief, maar positief moeten we arbeiden. Alleen Gode de eere voor den zegen, die Hij ons op ons werk geschonken heeft. Nadat het Lutherlied: „Een vaste Burght is onze God" gezongen was, werd eenige oogenblikken gepauzeerd. De heer G. J. v. Riet van Utrecht sprak nu over: ,,De weg voor ons". Die weg zegt spr. is donker. Maar de geschiedenis stoat niet stil. Wij moeten voorwaarts. Men roept om nieuwe maatschappijvormen. Voorbeelden hier van vindt ge in Rusland. Daar hebt ge den communistischen staat. De enkeling is hier in de massa opgenomen en een Hummer ge worden. In Italie is de corporatieve staat. Daar een gezag zonder vrijheid. We behoeven gesn fascisme om nationaal te zijn. Om wegen aan te leggen of bruggen te bouwen. Hier hebben we een gezag terwille van de vrijheid, maar daar een gezag ten koste van de vrijheid. Er heerscht hier ook veel geeste lijke verwarring. De maatschappij moet van onderen op gebouwd worden, niet van boven af. We weten dat steunverlaging voor onze arbeiders beteekent; meer armoede. Maar de Regeering heeft dit met een bloedend hart ge- daan omdat ze niet anders kon. Daarom doen we niet mee aan een petitionnements- actie. Langs den weg van georganiseerd overleg willen we blijrven doorwerken. In 't geloof dat God ons helpen zal ook door de branding van dezen benarden tijd. Een enkele vraag werd door dezen spr. beantwoord. De WelEd. heer J. Geelhoed aprak nu een kort slotwoord, wijzende op de beteekenis der christelijke vakbeweging, voor heel ons volksleven. Het beginsel moet ons staande houden. De voorzitter dankt alien voor hun medewerking, laat zingen Ps. 138 4 waarna meester Geelhoed voorgaat in dank- gebed. l>e opkomst had beter kunnen zijn. bouw der Hervormde Zondagschool een zeer matig bezochte openbare propagandavergade- ring als inzet voor de winterpropaganda voor de Chr. vakbeweging gehouden. De beide pre- aikanten ds. Post en ds. Van Oeveren hadden zich verontschuldigd. De vergadering stond onder leiding van den heer Joh. van Driel, die liet zingen psalm 150 1 en daama voor- ging in gebed. In zijn openingswoord wijdde deze een woord van hulde aan den overleden hoofdbestuurder Ruppert, ook persoonlrjk te dezer plaatse bekent, die gold als een der ver- dienstelijkste voortrekkers uit de Chr. sociale beweging. De heer Wetselaar, hoofdbestuurslid van den Chr. Metaalbewerkersbond, hield daama een zeer geestdriftig betoog over „Wat ver kregen werd". Een uitvoerig historisch over zicht over de vruchten van den 25jarigen ar beid van bet C. N. V. dat zich heeft losge- worsteld aan de oppermaoht van het libera- lisme en de zegeningen van het Vrijheid, Ge- lijkheid en Broederschap verwierp, omdat dat overai gepaard ging met hot loslaten van de Chr. beginselen, volgde. De tegenwerking van r evolutional re zijde ten spijt is de Chr. vak beweging gegroeid en staat daar thans met zijn 115.000 leden, ondergebracht in 22 vak- bonden, als een sterke toren. „God heeft ruimte gemaakt!" eonstateert hij met verblij- ding, gedenkend wat gedaan werd voor het arbeiderskind, de ongehuwde vrouw en de ar beiders zelf, op het terrein van Ouderdoms- en Invaliditeits- en Ziektewet enz. Ook de Chr. vakbeweging ziet in den arbeider iets meer dan een verlengstuk van de machine of een dier! Rekening houdende met de zedelijke beginselen van Gods woord voorkomen is hij een beelddrager Gods. In dat besef is de Chr. beweging tegen goed en kwaad gerucht in. gegroeid. Daarvan getuigt ook het fonds „Draagt elkanders lasten" tot hestrijding der tuberculose, dat hij niet warm genoeg kan aanbevelen, alsmede de eigen drukkerij, het vacantie-oord, het fonds voor eigen gebouwen enz. Een drietal ministers erkenden op den jubileumsavond van het C. N. V. den zegen ervan voor het volk, waarvoor dank aan God past. Tegen het evangelie van den haat van soc., comm. en nat.-soc. stelt hij dat van de liefde, nu de vraag meer dan ooit aan de lippen geperst wordt: Wachter, wat is er van den nacht? Revolutie geeft nooit nog brood gebracht, wel ontbinding en ondergang. Wel- nu, laat ons ons zelf zijn, laat ons ons zelf blijven, aldus luidde het maanwoord van H.M. de Koningin die midden in het wufte Parijs bij de onthulling van het monument van den grooten Coligny eenmaal de woorden sprak; Christ avant tout. Daaraan gedacbtig zullen wij de vruchten oogsten van solidariteit en ge- rechtigheid, al gaat het door een dal van scha- duwen des doods. Met een geestdriftige pero- ratie eindigde hij met een „Op, op voor de Chr. vakbeweging in Nederland!" Hierna werd gezongen ps. 150 2 en werd door de heeren Koster en Nobels muziek en zang ten gehoore gebracht, waarna de heer P. Zonnevijlle op pakkende wijze „De toe- spraak tot de hoofden van Lebak" van Max Havelaar (door Multatuli) voordroeg. De heer C. Nauta, hoofdbestuurder van den P. C. B. van Spoor- en Tramwegpersoneel, sprak over „De weg voor ons", een rede die nog al sterk in mineur gestemd was met het oog o-o de ernstige tijdsomstandigheden, i.e. de donker drefgende winter van werkeloosheid. Het buitengewoon goede jaar voor de boeren dreigt door prijsstijging van allerlei eersto levensbehoeften te worden gevolgd. De ex- portmogelijkheden worden belemmerd en al- lerwege cntwaart men afval, vervaging en vervlakking, na de na-oorlogsche periode van welvaart. Inderdaad leert de statistiek op ontstellende wijze dat er in geestelijk opzicht geen winst kan geboekt worden. Ook deze spr. wees de nationalistische stroomingen af en betoogde dat het liberale vrijheidsbeginsel den chaos bracht, terwijl hij de klassenstrijd onnatuurlijk noemde, wijl arbeid en kapitaal samen dienen te gaan, wil er welvaart zijn. Over de taak der Regeering en van de Chr. vakbeweging sprekende, bepleitte hij krach- tige actie voor ordening in het bedrijfsleven. door collectieve arbeidscontracten en het ver- bindend worden daarvan, mitsgaders medezeg- genschap. En waar het ledental dalende is, volge er weer gezonde reactie. Al is de weg v66r ons donker, zij wordt door het licht van Gods almacht beschenen. Met eendracht en energie voorwaarts was de slot-apotheose van dezen spreker, voor de Chr. vakbeweging. Na een nummertje muziek droeg de heer Zonnevijlle een fragment voor uit Felix Tim- mermans meesterwerk „Pallieter". Als toe- gift kregen wij nog een gedicht van A. Ver- weij, hetwelk eveneens applaus oogstte. De voorzitter sloot daama met een ernstig beroep op de aanwezigen tot prapagandisti- sche activiteit en verderen uitbouw der Chr. vakbeweging hier ter plaatse en eindigde met dankzegging. OP EEN AUTO GEREDEN. Donderdag reed de onderwijzer K. uit Bres- kens, te Middelburg op zijn rijwiel op den hoek van de Giststraat en de St. Pieterstraat tegen een auto, bestuurd door den heer I. de J. uit Nijmegen op. De wielrijder bleef bewusteloos liggen en is bij een der omwonenden binnen- gebracbt en na bij te ziin gekomen op me- disch advies met een lichte hersenschudding naar het Gasthuis vervoerd. BESMETTELIJKE XIEKTEN. In de week van 21 tot. .en met 27 October kwamen in onze provincie v.oor 15 gevallen Adres-actie. Door den A. B. B. is aan den Raad dezer gemeente verzocht adhaesie te willen betui- gen op het aan de Regeering aan te biedefi petiitionement, hetwelk hier ter plaatse ook circuleert. Inmiddels is aan alle raadsleden een afschrift daarvan gezonden, terwijl ook aan eenige plaatselijke vereenigingen adhae- siebetuiging is gevraagd. Openbare propagandavergadering. Vanwege de Chr. Besturen Bond hier ter plaatse werd gisteravond in het mime ge- Aan de landbouwers is toegestaan om hunne graanvoorraden af te dorschen. Zeer waax- schijnlijk staat dit in verband met de omstan- digheid dat twee achtereen volgende malen verschillende graanhoopen in vlammen zijn opgegaan en men dit aan kwaadwilligheid toe- schrijft. De terogtocht van dp Ulver. Reuter meldt uit Canberra: Parmentier, Moll, Pangbom en Turner zijn hier in de Uiver aangekomen in antwoord op een uitnoodiging van de federate regeering aan de prijswinners in de wedvlucht Louden Melbourne. Scott en Black waren niet in staat aan de uitnoodiging gehoor te geven. doch beloofden later een bezoek aan Canberra te brengen. Een groote menigte ontvimg de vliegers hartelijk. Zij gebruikten een lunch met de leden van het kabinet en vertrokken vervolgens naar Sydney. Te Sydney. Reuter meldt uit Sydney: Duizenden verwelkomenden Parmentier en Moll by hun aankomst op het vliegveld te Sydney en keken vol verbazing naar de vlam-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5