B0UWE EGBERTS Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek Nu de lange avonden komen... Pluimvee-Rubriek CRISISPUBLICATIEN mededeeling van de gewestelijke DAMMEN. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 -15 - 20 - 25 ct. per half ons. feuxt/ DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. SCHAKEN. TARWE ORGANISATIE VOOR ZEELAND. Het Bestuur van de Vereeniging Geweste- Jjjke Tarwe Organisatie voor Zeeland heeft de hoeveelheid tarwe die in de maand No vember geleverd mag worden vastgesteld op 400 K.G. per H.A. Voor de maand December zal de hoeveelbeid tarwe die afgenomen kan worden nader worden medegedeeld. Voorts brengt het Bestuur ter algemeene kennis dat de klassen A, B en C waarin de tarwe werd gekeurd, komen te vervallen. Met ingang van 5 November a.s. wordt de tarwe gekeurd in negen klassen n.l. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. 8 en 9. De prijs die voor de tarwe, die zonder eenige korting in klasse 1 gekeurd wordt bedraagt 9,75 per 100 K.G. en voor elk der volgende klassen telkens 0,25 per A100 K.G. minder. De kortingen voor drogen, schoonen enz. zullen op dezelfde wjjze worden toegepast als than? gebruikelrjk is. TESTERS VAN GERST EN VELDBOONEN. Onder verwijzing van de toegezonden voor- schriften steun gerst en veldboonen maakt de L. C. O. v. Zeeland bekend, dat wanneer vaker gedorschen Wordt dan het in de voorschrif- ten genoemd aantal keeren, de controlekos- ten. die van den steun in mindering worden gebracht, bedragen f 10 per extra dorsching. Bjj een totalen oogst van minder dan 2000 KjG. wordt 66n controle kosteloos gehouden, bg een oogst van 20005000 K.G. twee, van 5000—10.000 K.G. drie, van 10.000—20.000 KjG. vier, van meer dan 20.000 K.G. hoog- stens vjjf. i HOUDERS VAN KALVEREN. Ten aanzien van de teeltregeling is bet sei- zoen 1934 op 1 Nov. a.s. beeindigd, terwjjl op dien datum het seizoen 1935 ingang heeft gevonden. Dit houdt echter niet in, dat het in voorraad hebben van kalveren, waarvoor een identiteitsbewjjs 1934 werd uitgereikt, vanaf dien datum niet meer ddor dit identi teitsbewijs gedekt zou behoeven te zijn. Zooais reeds bekend werd gemaakt, zijn met ingang van 1 Nov. 1934 de gewichtsgren- zen. welke de vorenbedoelde kalveren betref- fen gewijzigd in 60300 K.G. voor, al dan niet gecastreerde, stierkalveren, en 100250 K.G. voor vaarskalveren, terwijl het in de be- doeling ligt ten aanzien van dezelfde kalveren de bovenste grenzen t.g.t. wederom te ver- hoogen. Hieruit valt dus af te leiden, dat na 1 Nov. 1934 de identiteitsbewijzen 1934 voor de be- trokkenen in het algemeen dezelfde beteeke- ais en waarde zullen hebben als voordien het geval was. Om deze reden wordt den veehouders met nadruk aanbevolen, ook gedurende het ko- mende seizoen 1935 deze identiteitsbewijzen 1934 zorgvuldig te bewaren. TELER-HANDELAAR IN AARDAPPELEN Aanvragen om erkenning als Teler-Hande- laar in aardappelen moeten vanaf heden wor den gericht aan de Landbouw Crisis Organi satie voor Zeeland te Goes, Groote Markt 28 en niet meer aan de Akkerbouw-Centrale te Den Haag. ©NVERANTWOORDELIJKE WIELRIJDER. Zondagmorgen is op den Raar.berg te Meer- aum de 51-jarige vrouw B. Voncken, die naar de kerk ging, door twee jongens op e6n fiets omver gereden en in zorgwekkenden toestand aan haar lot overgelaten. Zij is naar het zie- kenhuis te Maastricht overgebraoht. GELD IN EEN BREUKBAND. Aan de Nederlandsche grens is iemand door de Duitsche politie gearresteerd, omdat hij een breukband droeg, maar geen breuk had. Het was wel een breukband van zeer bjjzon- dere constructie; zeer groot, met dik zeem- leer bekleed en gedeelteljjk hoi. En in dit holle gedeelte, dat eerst mooi was toe gesol- deerd en daama met een zeemleer was be kleed, bevond zicheen geheim kluisje, waarin 30.000 mark verborgen waren, die in den breukband naar het buitenland moesten worden gesmokkeld. Het is gebleken, dat talrijke smokkelaars onder het leder van den breukband bankbil- jetten of andere papieren van waarde smok- kelen. Of, V>1 '.N a f SCHIPBREUKELINGEN. Woensdagavond om aoht uur is te Umuiden binnengeloopen het Duitsche politievaartuig Weser met aan boord zeven schipbreukelingen OOOLXII. Raichenbach wereldkampioen. Zoals onze lezers uit de kranten al vemo- men zullen hebben, heeft de 19-jarige Poolse Fransman M. Raichenbach een verbluffend gemakkelijke overwinning bevochten op on zen Nederlandsen kampioen R. C. Keller. De titel van wereldkampioen, door B. Springer ter beschikking van de Internationale Dam- bond gesteld, gaat dus weer naar Frankrijk Na Is. Weiss, den Napoleon" op het dam- bord, na Herman Hoogland, na Bizot, Fabre en Springer heeft de damwereld thans in Rai chenbach een wereldkampioen, die het spel beheerscht als weinigen. Zijn inzicht in de positiepartij, meer speciaal in de Hollandse partjj, is onbegrensd. De grote pers is dan ook unaniem van mening, dat van alle groot- meesters alleen Springer in staat geacht moet worden, met kans op succes de strijd tegen Raichenbach aan te binden. De match tegen Keller is overigens niet in alle opzichten een succes geweest. Vooreerst was het falen van den kampioen van Neder- land een teleurstelling. Hij was er af en toe geheel uit en we zijn er van overtuigd, dat hij beter kan dan we in deze match van hem gezien hebben. Daarnaast heeft echter het verloop der partijen niet die bevrediging ge- schonken als in een wedstrjjd om de wereld- titel verwacht mocht worden. Zouden we dan ook een vergelijking moeten maken met het grote toumooi in 1928 te Amsterdam, toen Springer wereldkampioen werd, dan valt het op, dat het spel van Springer toen op veel en veel hoger peil stond dan in de match, die nu juist achter ons ligt. Het begon al in de eeTste partij. Raichen bach had met wit een fraaie partij gespeeld, maar zou toch niet meer dan remise hebben bereikt, als Keller in tijdnood niet een blun der had begaan. van het gezonken Nederlandsche motorschip „Jupiter" van Delfzijl. Een verblindend zoeklicht bescheen den toe- ristensteiger te IJmuiden, aankondigende de aankomst van het Duitsche politievaartuig, waarvan des middags telegrafisch bericht was ingekomen, dat de geheele bemanning van het i Nederlandsche motorvrachtschip .Jupiter" van de reederij Oosting te Delfzij 1 aan boord was genomen van den Duitschen logger BV 7 Hagens uit Vegesack. Omtrent deze reis met ongelukkigen afloop vemamen wij, dat het schip Zondagmorgen half elf van Yarmouth naar Noorwegen was vertrokken, met een lading haring die niet in vaten was gekuipt, doch los gestort was in het ruim. Tot Zondagavond zeven uur ging alles goed. Even daama bemerkte de beman ning, dat het schip eenigszins slagzij ging. Een nader ingesteld onderzoek wees uit, dat de lading was overgegaan. De toestand werd snel critiek. Binnen een half uur was alles beslist. Qto k-wart voor acht ging de beman ning in de scheepsboot. Zij heeft nog geduren de een uur af en toe de lichten van de „Jupi- ter" gezien. Het weer werd steeds slechter en de equipage had veel van de koude te lijden. Maandagavond kwam de Duitsche logger Hagens in zieht/die de bemanning aan boord heeft genomeh. Bij deze redding .ging de sloep verloren. Woensdagmiddag twee uur is de bemanning door het Duitsche politievaartuig Weser" ove.rgenpmen, aan boord waarvan de schipbreukelingen, drie Duitschers en vier Nederlanders, de grootst mogelijke medewer- king hebben ondervonden. De vice-consul van Duitschland te IJmuiden heeft de bemanning onderdak doen verschaffen in het Koning Wil- lem Huis. De Jupiter" was 330 registertonnen groot en werd gevaren door schipper W. Komdeur uit Delfzjjl. V5 JLi"* i HET GEHEIMZINNIGE STERFGEVAL TE HALSTEREN. Wij hebben gemeld, dat te Halsteren een 17-jarige jongeman onder geheimzinnige om- standigheden is oVerleden. Na zijn dood con- stateerde men een klein wondje bij den slaap, waarvan de oorzaak aanvankelijk niet kon worden vastgesteld. Bij nader onderzoek is nu wel gebleken, dat een aanrjjdiag den dood moet hebben tenge- voige gehad, meldt de AisbImmers sectie op het Ijjk wees uit, dat de jongeman een schedelbreuk had en emstige inwendige kneu- zingen. De politie tracht thans de auto op te sporen, welke den jongen heeft aangereden. Jib »- BESCHONKEN CHAUFFEUR VEROORZAAKT TWEE ONGELUKKEN. Een 42-jarige werklooze, die in het bezi£ was van een tweedehands auto, zonder daaiv voor echter nog een cent te hebben betaald, heeft Dinsdagavond te Amsterdam met dezen auto twee aanrijdingen veroorzaakt, die hem tenslotte in de eel van het posthuis aan het Rembrandtsplein deden belanden. Het eerste ohgeluk geschiedde op het J. D. Meyerplein, waar hij een 17-jarig meisje met fiets en al omver heeft gereden. Het slacht- offer werd niet ernstig gewond, maar de chauffeur is doorgereden, zonder zich om de gevolgen van deze aanrijding te bekommeren. Zoo weinig had hij controle over het stuur, dat hjj op het Rembrandtsplein tegen een tramwagen van lijn 5 botste. Dit ongeluk bracht politie ter plaatse, die, toen zij con- stateerde dat de man onder den hwloed van sterken drank verkeerde, hem inrekende en in het posthuis opsloot. Hij bleek voorts niet in het be ait te zijn. van een rjj- en nummerbewijs. AUTO BEZOEKT EEN CAFe. Woensdagnacht tomde een kleine auto met groote vaart het trottoir op in de Reguliers- breestraat op den hoek van het Rembrandt- plein te Amsterdam. Ondanks den remmenden invloed van den trottoirband kwam de auto niet tot bedaren, integendeel, zij moest en zou het cafe binnen, waarin de wagen, via een groote spiegelruit, die rinkelend aan gruizelen vloog, slaagde, aldus de „Msb.". Gelukkig waren er geen menschen op die plaats in het cafe, amders zouden ze ook van hun stoelen gesohoven zijn. Een agent, die het ongeluk had zien aankomen, snelde, evenals een groot aantal nieuwsgierigen, toe en stapte op de treeplank, om van deze standplaats uit bij den chauffeur naar diens zonderling gedrag te informeeren. Hetgeen daarop volgde, was nog zonder- linger. De chauffeur gaf vol gas, hobbelde met zjjn wagen langs denzelfden weg, als hij gekomen was, het cafd uit en verdween daar- na met onbekende bestemming in het nachte- lijk duister, nagestaard door den agent, die op het laatste nippertje van de treeplank had kunnen springen, en door de nieuwsgierigen. Het nummer van de auto was echter bekend geworden, zoodat de wagen niet lang voor de politie verborgen kon blijven. Woensdag- De stand zag er na 48 zetten als volgt uit: f ZWART 12 3 4 5 Nu komt er meer tijd voor 'n „gezellige" pijp! Rook von nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent: Douwe Egberts Echte FriescbeHeeren-Baai. Met recht: Nederland's geurigste pijptabak (Ook in onsen en halve ponden.) (Ingez. Med.) morgan trof men hem dan ook op de de Wit- tenkade aan, waama de politie er onmiddellijk beslag op legde. De eigenaar, die eveneens bfl de politie bekend is, zal ook wel gauw komen opdagen. VERHUISAUTO VERNIELD. WIT Wit speelde nu 2116 en zwart liet 2430 volgen, tefwijl 611 en 12X1 hem niet al leen uit de tijdnood zou hebben geholpen, maar boveridien remise had gegeven. Immers op wit 32—27 (zw. 1—7); 27—21 (7—12) moet wit de positie op het midden prijsgeven. Na de foutzet 2430 verloor zwart in weinige zetten. In de 2e partij was het Raichenbach, die een fout maakte. Een zeer voordelig eindspel liet hij remise lopen, terwijl de winst niet zo heel diep verborgen lag. Zwart: 4 schtjven op 14, 22, 28 en 44. Wit: 3 schtjven op 21, 25 en 35. Zwart (Raichenbach) speelde hier 4450 dam, waama de partij remise werd. Als volgt kon hij winnen: 1. 4449! dam 2. 21—16 (of?) 28—32 3. 1611' 3237 4. n_Cf3-fMU. 49—38 5. 3530 3815 6. 7—1 (of?) 37—4:1 Te Glanerbrug is Dinsdag op een onbe- waakte averweg een leege zeswielige verhuis- auto gegrepen door een motortrein. De wagen werd eenige tientallen meters meegesleurd en totaal vemield. De chauffeur bleef ongedeerd. Eenige in den trein gezeten dames liepen verwondingen op door glasscherven van een door den schok vemielde ruit. Te Buitenpost is Woensdagochtend de 78- jarige R. Woltjes door een achteruitrijdenden auto uit Suihuisterveen overreden en gedood. In de woning van de familie Z. aan de Touwslagersstraat heeft een meisje van 10 maanden, dat bij een zusje op schoot zat, den mhoud van een kan kokende koffie over zich heen gekregen. Aanvankelijk is het kind, dat emstige brandwonden had gekregen, thuis verpleegd, maar bleek opneming in een zieken- huis noodzakelijk. Het kind is aan de ge volgen overladen. De heer S., uit Den Haag, die Dinsdag avond omstreeks 6 uur te Wassenaar in de richting Den Haag reed, zag even voorbij den Hogerbeetsweg plotseling een dame voor zijn auto, die te voet den rijweg overstak. Hi) trachtte nog, door naar links uit te wijken, een aanrijding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. De dame werd tegen den grond geslingerd en is eenige oogenblikken later overleden. Zij bleek te zijn de 56jarige mej. Hoeffsche, directrice van de stichting Nieuwhuis te Baam. Zij was te Wassenaar gelogeerd. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huis overgebraoht. De auto is in beslag ge nomen. EEN SPOOKGESOHIEDENIS. Een paar angstige meisjesgilletjes en in een minimum van tijd was de heele Coolsingel te Rotterdam in rep en roer. waarmee zwart spoedig de winst afdwingt. iDe derde partij was 6611 dorre en inhoud- loze afruilpartij, de vierde gaf voor het eerst een aanvallenden Keller te zien. In de 5e partij werd onze nationale kam pioen finaal overspeeld. Men zie slechts de eindstand. Zwart: 2, 3, 9, 13, 15, 16. Wit: 27, 28, 29, 41, 45, 48. Raichenbach speelde 2822! en zwart gaf op. Inderdaad het beste,' dahr 2217; 2721 en 1711 met doorbraak naar dam niet te voorkomen is. In een zes om zes-stand wel een unicum De achtste partij was het glanspunt van de gehele match. Keller kreeg geen voet aan de grond en Raichenbach won in schitterende stijl. We komen hierop terug. In de beide laatste partijen was het woord weer aan Keller, maar het zoet der overwin ning bleef onbereikbaar voor hem. Ondanks de schijfwinst werd zelfs de lOe partij remise. Het was voor Keller om er wanhopig onder te worden. De jeugdige Raichenbach werd dus onge- slagen wereldkampioen met 3 gewonnen par tijen en 7 remise. In het tournooi te IJmui den heeft Keller zijn nederlaag weer wat goed- gemaakt! Na 5 ronden had hij met 1 punt voorsprong op Raichenbach de leiding. Heden wordt de laatste ronde gespeeld. Daarover in onze volgende rubriek meer! r. Het was dan ook vreeseljjk griezelig. Achter de donkere ramen van. een pand dicht bij de Kruiskade pinkten een paar ge heimzinnige lichtjes, die daama op en neer begonnen te dansen. Er verschenen witte gedaanten, die schenen te zweven en de dan- sende lichtjes bleken de oogen te zijn van de mysterieuze spookgestalten. De politie gelooft niet in geesten en spoken en daarom verschafte zij zich een sleutel van het huis. Zeven agenten drongen manmoedig naar binnen, de lichten aangeknipt en zij von- den op de etage niet minder dan twaalf jon gens van veertien tot zeventien jaar oud die zich als spook hadden vermomd. Het initiatief tot deze maskerade bleek te zijn uitgegaan van een loopjongen van de firma, die op de bewuste 6tage hanr kan- toren heeft gevestigd. De politie heeft het heele stelletje onder groote belangstelling van de zijde van het publiek naar het politiebureau overgebraoht. OUDE MAN EN KIND, ai t Men schrijft aan de N. R. Crt.: Er woont in onze buurt een ouide dokter, in de tachtig. Iederan morgen om negen uur begeeft hij zich op weg. Hij is ,,bijkans blind", zooais Guido Gezelle dit zegt. Hi} tast met zijn stok vooruit, voetje voor voetje nadert hij; soms komt hij in een haag terecht, die aan den kant van het trottoir staa.t, en dan moet hij hulpeloos wachten tot iemand hem be- vrijdt. Er is altijd iemand dig .hgjn bevrijdt. Er is altijid hulp voor hem aariwezig. De oude dokter heeft een eervollen staat van dienst: van wijid en zijd kwam men naar het dorp, waar hjj woonde, om zijn hulp in te roepen. In den tijd van de Spaansche griep, toen er weinig doktoren kwamen, heeft hij meegeholpen en zieken bijgestaan. Hj) is doctor in de medicijnen. Naar men rnij ver- telt, heeft hij ook een graad in de. wiskunde gehaald. Nu werd hij oud'^' ldqpt voetje voor voetje Voetje voor voetje loopt alles mee. Mannen van in de zestig nemen hem onder den arm, bloedverwanten, mannen van bij de zestig, vijftig, veertig, dertig; 'p straat- reiniiger neemt even vacaptie 4net zijn bezem op den rug loopt hjj voetje voor voetje mee naast den ouden dokter. Ze praten luid en vriendschappelijk. Dan, als hij alleen is, springt soms een klein jongetje van een jaar of vier uit zjjn spel weg, geeft dokter een hand, en voetje voor voetje loopen ze pratend naast elkander. Ze bestaan elkaar niet in den bloede, maar ze zijn vrienden, oude dokter in de tachtig, roodgebroekt jongetje zonder antecedenten van een jaar of vier. Er is geen mensch, die niet even bljjft staan; de arme zwerver, de man, die stofzuigers ver- koopt, de groenteventer, de melkboer, de on- derwijzer met pensioen, de zakenman. Het is geen jongetje met blonde kruLlen, of geen jongetje met pikzwarte, guitige oogen, zooais je die in de biosdoop isiet. Het is maar een doodgewoon jongetje met een roode broek aan en roode bandjes over zijn wollen truitje, met blond, kortgeknipt haar en een bruin jongens- snuitje. Hij weet heelemaal niet, dat hij iets bizonders doet. Niemand heeft het hem ge- zegd of geleerd, dat hjj den ouden,-blind en man moest geleiden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abound's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingei 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vemelden. brrl DE GROOTE TENTOONSTELLING TE HANNOVER. i. Een modeshow op kippengebied. De opening eener tentoonstelling gaat in Duitschland met meer ceremonieel gepaard dan bij ons en men is er ook betrekkeljjk vroeg bjj. Precies om 9 uur 's morgens waren de autoriteiten in de hall bij den ingang verza- meld en zette een kapel een f.ljnjie marsch in. Hierop nam de eerste burgemcester van Han nover het woord, sprak over het feit dat deze tentoonstelling voor zijn stad van groot be- lang was, daama kwam de leider van de vakgroep „tentoonstelling-pluimveehouderjj" aan het woord en begon onder leiding van be- stuursleden een omgang over de tentoonstel ling. Er zou geen beginnen aan zjjn de dieren te beschrijven, over het algemeen was de kwa- liteit zeer goed, gezien den jongen leeftjjd der dieren. Nu komt alles in Hannover mooi tot zijn recht omdat de StadtHalle, een groot schouwburg- en feestgebouw der stad met enorme restaurants, tuinen, enz., zoo bjj uit- stek geschikt is voor een tentoonstelling. Twee ruime zalen, een van 140 bij 45 meter en de andere 90'bij 32 meter, wil wa,t zeggen en bovendien uitstekend licht overal. Doordat men over veel ruimte beschikt kunnen de paden tusschen de kooienrjjen flink breed zjjn. Ook is het praktisch dat bjj elk ras op car tons met flinke groote letters de naam van het ras vermeld wordt. De rijen kooien staan prachtig recht in het gelid, van onder afge- dekt met grijs katoen. Als strooisel wordt stroohaksel gebruikt, dit bljjft mooi schoon en veroorzaakt niet zoo'n hopelooze stofboel als zaagsel of turfmolm. Het beste geniet men van zoo'n tentoon stelling als men haar bezoekt onder leiding van een van de bestuursleden die er geheel „in" zit en van elk ras wat bjjzonders weet te vertellen. In Hannover hadden wij het voor- recht begeleid te worden door den heer Rtibenstrunck, die de rol van propagandist in het bestuur vervult. Dat is ook al weer een bijzonder nuttige functie, al maanden van te voren wordt de pers bewerkt om belangstel ling te wekken en een groot cleel van het be- zoek hangt dan ook af van de activiteit en capaciteiten van den propagandaleider. Gelukkig heeft men in Duitschland een stokje gestoken voor het maar raak fokken van allerlei nieuwigheden. In de nieuwe vor- men of kleuren moet drie jaren doorgefokt worden alvorens men weer wat anders mag probeeren. Dat voorkomt een wilde fokkerjj en tevens allerlei handelstrucs die er op be- rekend zijn den argeloozen fokker er in te laten loopen. Niet minder dan 100 speeiale clubs hebben thans geexposeerd en 35 dezer clubs houden meteen hun jaarvergadering. De hoogste onderscheiding voor een dier is een V, d.w.z. voortreffelijk en nu is het eigenaardig dat van de 19 V's die er uitgereikt zjjn er niet minder dan 16 aan duiven toegewezen zijn, vender een aan kippen (Rhode Islands), den aan krielen (eveneens Rhode Islands) en edn aan loopeenden. Interessant vond ik de z.g. Vorwerk-kippen, gefokt door den heer Oskar Vorwerk in Ham burg. Deze had n.l. liefhebherjj voor Laken- velders, dus kippen met zwarte koppen, hal- zen en 'staarten en een wit ljjfHjj hield deze dieren in een stadstuin waar ze spoedig door het stof in de lucht yuil en groezelig werden. Vandaar dat hjj trachtte het wit te vervangen door bruingeel, wat hem ook gelukt is. Er ontitond dus een zeer mooie kip met een geelbruin lijf en v66r- en achterstuk zwart. Er was een brons kalkoen die boven alles uitstak. De andere kalkoenen hadden nog flinke ruimte in hun kooien, dit exemplaar, dat evenals alle andere dieren in 1934 geboren was, vulde eigenlijk de geheele kooi. De Duitschers zjjn zoo, ik zou haast zeg gen, onopgemerkt gekomen op een peil dat de wereld verleden jaar op de intemationale tentoonstelling in Rome gewoonweg in ver- bazing bracht. Ik heb er toen reeds op attent gemaakt dat feiteljjk in Rome Engeland ont- troond is op dit gebied en de Duitsche inzen- ding tot de besten behoorde. Ook op ander gebied bljjkt dat. In Londen is vorige week begonnen de z.g. Dairy Show, een der grootste pluimveetentoonstellingen in Engeland. Welnu, daar is men thans al bljj met 3000 dieren en in Hannover zaten er al 7000 en nog wel jonge dieren van 1934. Zeer belangrjjk voor de bedrijfspluimvee- houderij in Duitschland zijn de z.g. hanen- veilingen, waarvan er ook een in Hannover plaats vond. Dit zjjn stamboek-hanen (Wit Leghorn) waarvan de afstamming nauwkeu- rig bekend is. Deze hanen worden streng ge keurd op uiterljjk voorkomen, lichaamsbouw, kracht, gezondheid en worden op tentoonstel- lingen na geexposeerd te zijn, bjj opbod ver- kocht. Daardoor krijgen de boeren een pracht gelegenheid hun dieren met eerste klas fok- materiaal te paren en voldoende goede kui- kens op te fokken. Overal in het rjjk worden zulke hanen-vei- lingen gehouden, een zeer belangrjjke zal op 1 Dec. in Frankfort gehouden worden. Dat er opleving in Duitschland valt te con- stateeren blijkt ook uit de inzendingen der In dustrie. Er waren weer heel wat mooie stands van voederhandelaren, waaronder ook de roode levertraan-emulsie vertoond werd, wel ke dient om de dooiers der eieren donkerder te maken. Ook broedkasten en broedmachines zjjn weer aanwezig en een heel mooie inzending van professor Mieszner, een bekend specialist voor pluimveeziekten aan de Diergeneeskun- dige Hoogeschool te Hannover, trok zeer de aandacht. Onder de vakpers staat de firma Pfennings- torff in Berlijn nog steeds bovenaan. Zjj geeft een zeer goed pluimvee-weekblad uit, dat zich gunstig onderscheidt van wat hier in Holland geleverd wordt op dat gebied, door dat alle artikelen met den naam der schrjjvers onderteekend worden en men steeds tracht deze artikelen met de nieuwste gegevens der wetenschap in overeenstemming te brengen. Er viel te Hannover veel interessants te ge- nieten op deze tentoonstelling. Wie nu binnen- kort meer in de buurt eens wat goeds wil zien moet de datums van 17 en 18 November no- teeren. Dan is er in Gent een bedrrjfspluim- veetentoonstelling, die zeer zeker de moelte waard zal zjjn en waar ik binnenkort op te- rugkom. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. 4. Rb5a4 5. 00 Voor Pe4zie men hieraan voorafgaande. Spaansche Partjj. Wit: Rud. Teichman. Zwart Amos Bum. Oostende 1905. 1. 2. 3. e2e4 Pgl—13 Rflib5 e7eo Pb8~c6 a7a6 Pg8—f(h. i d7—idfi. de laatste rubrieken, Het siaan leidt niet tot materieel voordeel voor Zwart, want Wit wint zijn pion terug. Het verschil tusschen Pe4: en andere zetten zit in iets anders: na het slaan krjjgt men een vrjj spel met allerlei verwikkelingenindien Zwart niet slaat, krjjgt de partjj een meer gesloten karakter. 6. Tfl—el De zet d2d4 ware verkeerd wegens: 6. d4, b5: 7. Rb3, Pd4: 8. Pd4: ed4: 9. Rd5 (Dd4:? dan c5 en c4 en wint), Pd5: 10. ed5: en Zwart heeft eenig voordeel, al zal hij pion d4 op den duur niet kunnen houden. 6R#8-^e7 7. c2c3 00 8. d2d4 Rc8—d7 Op 9. Rc6: Rc6. 10. de5: de5: 11. Pe5: volgt nu Re4: met gelijk materiaal. 9. Pbld2 e!5X<i4 10. c3Xd4 Zwart lost de spanning op en moet dat wel doen, want pion e4 is nu nog een keer ge dekt, zoodat de bovenstaande afwikkeling nief meer mogeljjk is 10'"d&j-ilS 11. e4e5 Pf6e8 Zwart komt gedrukt te staan. wat niet voor zijn verdediging pleit. 12. Pd2fl Dit paard moet via g3 of e3 naar h5 of f5, natuurlijk na de noodige voorbereidingen. 12g7g6 De bedoeling van dezen zet is niet duideljjk en het vervolg maakt hem niet duideljjker. 13. Rcl—h6 Kg8—h8 Natuurljjk moest Pg7 geschieden. Zwart greep echter bjj vergissing naar den toren op f8, die niet verplaatst kan worden. Volgens de toenmalige regels moest men dan een straf zet met den koning doen. Deze regel is een paar jaar terug afge- schaft: als men een stuk aanriakt, moet men er mee spelen, kan het stuk niet verzet wor den, dan heeft de aanraking geen gevolgen. (Nadruk verboden.) 14. Rh6Xf8 15. Pfl—e3 16,. Ra4b3 17. a2a4 Re7 Xf8 b7—b5 Rd7e6 Rf8b4 Wit is van de overwinning zeker en gaat nu wat slordig spelen. Het veld b4 wordt te zwak. 18. Tel—e2 Pc6—a5 19. a4Xb5 a6X'b5 20. Rb3c2 Ta8b8 21. Pf3—el Pa5c4 Het paard staat hier sterk; wordt het ge- ruild, dan komt er een sterke pion in de plaats. 22. Peld3 Rb4f8 23. b2—b3 Pc4a3 24. f2f4 b5b4 Dreigt Pb5 en Pc3. 25. Te2d2 Pa3—b5 26. Pd3c5 Re6c8 Zwart vindt het jammer, den raadsheer te ruilen. 27. Td2£2 f7—f5 Verhindert f4f5 Nu moest Wit met g2g4 voortgaan, waardoor hjj een sterken aanval krjjgt. 28. Pc5a4 Pe8—g7 29. Rc2hi Pg7—e6 30. Pe3c2 c7c5 De nu volgende afwikkeling is voor Zwart voordeelig, omdat hjj het veld c3 verovert. 31. d4Xc5 32. Tf2f3 33. b3X&4 34. Ddlel 35. Tf3d3 Er dreigde d4d3. 35 36. Td3Xc3 37. Pc2e3 Er dreigt nu zoowel Ddlj; de beide pionnen b4 en c3 winnen dan spoedig. Hoewel iets te haastig, geeft Wit terecht de partjj op, wat in verband met Zwarts vergissing op den twaalfden zet een merkwaardig slot van deze partjj is! Pe6Xc5 Pc5 X a4 Pb5c3 d5d4 Rc8ab d4Xc3 Rf8c5 Dd2 als Re3:f en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3