Buitenland DE FRANSCHE TROEPEN AAN DE SAARGRENS. DOODVONNISSEN WEGENS LANDVERRAAD. RECHTSZAKEN. omvatten en alleen verleend worden tegen onderpdJiTi- van vorderingen, waarvan het be drag dp een erkend „Konto" gestort is. Speciale comniissie. Deze noodvoorziening zal worden uitgevoerd door de Nederlandsche Bank, met medewer- king van een speciale commissie, welke als volgt zal worden samengesteldJ. F. de Beaufort, voorzitter; mr. J. G. De Hoop Scheffer, dr. F. L. Posthuma, H. Smidt v. Gelder, Th. Ligthart. De belanghebbenden zullen zich voor bet verkrijgen van nadere inlichtingen tot De Ned. Bank kunnen wenden. Ten slotte deel ik U nog mede, dat deze voorziening nog de na dere goedkeuring van de Staten-Generaal zal behoeven. HERCLASSIFICATIE EN PLATTELAND. In de algemeene jaarvergadering van den Nederlandschen Bond van Boerinnen en an- dere Plattelandsvrouwen, te Utrecbt gehou- den, gingen verschillende stemmen op tegen de voornemens van de regeering om de classifi- catie van' de standplaatsen der ambtenaren te berzien en te verscherpen, daar hierin een emstige benadeeling van het platteland werd gezien. Ter vergadering werd er op gewezen, dat deze classificatie berust op de mesening, dat he^ Ipven op het platteland zooveel goed- kooper zou zijn dan in de stad. In velerlei op- zicht is het leven op het platteland echter duurder dan in de stad. De vergadering besloot, onmiddellijk tegen deze herqlassificatie stappen te doen en een telegram adtt den ministerraad te zenden. CONTINGENTEERLNGEN VERLENGD. Van sloten, touw, gloeilampen, broo<1 Met mgang van 1 November is voor den tjjd van een jaar verlengd de contingentee- ring van den invoer van sloten. De contingen- teering is eenigszins gewijzigd en luidt thans als folgt:, sloten en onderdeelen van sloten, met uitzohdering van hangsloten en meubel- sloten met een netto-gewic-ht van minder dan 200 gram. Het percentage is thans bepaald op 40. In de voorarfgegane periode was dit 70. Het ba- sistfjdvak is het jaar 1933. Voorts is met ingang van 1 November de contingenteering van touw vemieuwd. Hier- onder vallen: a. garen van hennep, onge- twijnd; b. koord, touw en meer dan ddndraads- garen van zachte hennepvezel, alsmede koord en foirkr van jute. Voor beide groepen was het tot dusver toe- gestane contingent 80 pet. van den gemiddel- den invoer per 6 maanden in de jaren 1931, 1932 en 1933. Thans is dit vastgesteld op 40 pet. van dien invoer. Deze contingenteering geldt voor 6 maan den. Ook de contingenteering van gloeilampen is voor 6 maanden verlengd. Het contingent is. yerminderd van N100 pCt. tot 50 pet. van den gemiddelden invoer per 6 maanden in de jaren 1930 en 1931. Tenslotte is de contingenteering van den in voer van brood en deeg ongewijzigd voor 6dn jaar verlengd. D>E HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Het Dagbl. v. N.-Br. heeft eenige beschou- wingen gewijd aan de herclassificaties der gemeenfen concludeert dan dat er een wille- keurige DanaiKleling plaats heeft van de eene gemeente boven de andere en dat het Zuiden er weer het ongunstigste afkomt. Verdeeld over de verschillende provincies verkrijgt men het volgende resultaat. Aantal gemeenten Ie kl. He Ille IVe Drente 34 0 2 11 22 Friesland 43 1 1 17 24 Gelderland 112 2 10 28 77 Groningen 57 1 2 17 37 Limburg 121 2 26 34 59 N.-Brabant 163 3 5 27 128 N.-Holland 126 7 25 68 26 Overijsel 59 1 6 17 35 Utrecht 71 1 6 33 31 Zeeland "'log 0 2 9 98 Z.nHolland 183 8 18 62 95 In percentage uitgedrukt heeft men betref- fende de classificatie der gemeenten in de IVe klasse de volgende resultaten: Zeel^tf" 88.07 Noord-Brabant 78.53 Gelderland 68.75 Groningen 64.91 Drente 61.76 Overjjsej 59.32 Frifesland 55.81 Zuid-Holland 51.91 Limburg 48.76 Utrecht 40.85 Noord-Holland 20.63 Voor wat de Hie klasse betreft komt men tot de volgende opstelling. Zeeland Noord-Brabant Gelderland Limburg Overijsel Groningen Drente Zuid-Holland Friesland Utrecht^' Noord-HOiland 8.26 16.55 20.54 28.10 28.81 29.82 32.35 33.87 39.53 46.48 53.97 Bovenstaande cijfers geven wel een treffend beeld van de willekeur, waarmee de indeeling plaats gevonden heeft. De ongunstige cijfers hebben Zeeland, Noord-Brabant, Gelderland en gedeeltelijk Limburg. Zij bevolken niet al leen grootendeels de IVe klasse, doch hun aandeel in de ietwat gunstiger nie klasse (om van de lie en Ie nog maar niet te spre- ken) is zeer gering. Limburg staat er ietwat gunstiger voor, omdat 26 gemeenten in de ne klasse zijn ondergebracht. Daaronder zijn echter circa 20 mijngemeenten, die dus niet normaal Limburgsch zijn. De overige Lim- burgsche gemeenten zijn alle in de Ille en meer nogin.de TVe klasse terecht gekomen. In Zeeland heeft men van de 109 gemeen ten 98 in de IVe klasse geplaatst. Van het volkrijke Zeeuwsch-Vlaanderen zijn slechts 5 gemeenten in de Hie klasse geplaatst. De rest is allemaal in de TVe klasse terecht ge komen. Ook Noord-Brabant staat er al even slecht voor. Van de 163 gemeenten 128 in de TVe klasse, slechts 27 in de Hie, 5 in de ne en... 3 in de Ie klasse. Stelt -Then.,daartegenover nu bijv. Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, dan springt toch wel duidelijk een .groot verschil in behande- ling in het oog. Noord-Holland heeft niet al leen de hoogste cijfers voor de Ie en He klasse,, .dock heeft van de 126 gemeenten liefst maar 68. nog in de IHe klasse en slechts 26 in de TVe. 'Het lijkt er op, of inzake de herclassifica- tie de onredelijke manier van doen bij de vast- stelling van de finantieele verhouding van Rijk en gemeenten zich herhaalt. Daily Mail" te Sofia aan zijn blad meldt, zou op den trein, waarmede koning Boris van Sofia naar Varna reisde, een bomaanslag gepleegd zijn. De koning bleef, zooals gemeld ongedeerd. Volgens de „Daily Mail" zou in den kolem- wagen van den trein een helsche machine verborgen zijn geweest, die bij Strezica, op een afstand van 130 K.M. van Varna gele- gen, ontploft is. Bij het doorzoeken van den kolenwagen zou men nog een deel van het uurwerk, waarmede de bom was verbonden, hebben gevonden. Men neemt aan, dat de bom reeds in Sofia in den kolenwagen was gelegd. Naar de correspondent van het blad verder meldt, zouden onder het spoorwegpersoneel en in communistische kringen talrjjke arresta- ties hebben plaats gehad. In tegenstelling tot dit sensationeele be- richt van de Daily Mail" melden de andere Londensche bladen, dat de brand op de loco motief van den trein ontstaan is door ont- branding van steenkool in den kolenwagen, welke lezing door Reuter bevestigd wordt. Omtreut het gebeurde met den Koninklijken trein wordt door Reuter nader gemeld, dat de locomotief van den trein van koning Boris in brand geraakte. De koning ver'bond eigenhandig den ma chinist en den stoker, die brandwonden had- den opgeloopen. Daarna ging hijzelf op de locomotief staan en reed den trein tot de naastbijzijnde rivier, waar de brand werd ge- bluscht. De koning hielp een handje mee toen het treimpersoneel water uit de rivier schepte en daarna het vuur bluschte. Daama klom de koning weer op de locomo tief en reed de honderd kilometer ver der, naar Varna, Bet doel van de reis. Wat reeds geruifnen tjjd verwaoht werd, is, sehrijft de N. R. Crt., volgens Fransche en Engelsche berichten nu gebeurd: De Fran sche troepen aan de grens van het Saargebied hebben instructies gekregen voor het geval. dat nationsal-socialisten een ..Putsch" in dat gewest zouden ondememen. In Duitschland windt men zich zeer daarover op; wij begrij- pen dat zeer wel, maar moeten onze lezers toch voor de redeneering van het D.N.B. waarschuwen. Deze bjjzondere instructies worden voorgesteld als een poging, om invloed uit te oefenen op de stemming. Dit kan dan toch alleen maar zjjn ten gunste van de zui- verheid van de stemming. Immers, het is met duidelijk hoe deze instructies eenig Saarlan- der, die van plan was voor Duitschland te stemmen, ertoe zouden kunnen brengen dat nu niet te doen. Er kan toch geen terreur uitgaan van het feit, dat de Fransche troe pen bereid zijn, een Putsch in het Saargebii te onderdrukken, zoolang geen Putsch h geiegenheid tot handelen verschaft. In het „ergste" geval kan het angstige kiezers een hart onder den riem steken. De toestand is aldus: Alle buitenlandsche autoriteiten waren het erover eens, dat onge- wenscihte druk op de kiezers in het Saarge bied wordt uitgeoefend. Voor een normaal be loop van de stemming hebben zij alien neu- trale politie noodzakelyk geacht. Zij ver- wachten daarvan veel effect, omdat ook een groot gedeelte van de inheemsche politie, mits onder betrouwbare leiding, heel bruikbaar heet. Zij zijn het er echter evenzeer over eens, dat ook met neutrale hulp, de Saarpolitie niet in staat zou zijn een goedgeorganiseerden Putsch van de S.A. te onderdrukken. Deze bleef een gevaar vormen, feitelijk voor beide partijen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat Ber- lijn ooit tot een dergelijke ondememing zijn toestemming zou geven. Berlijn leeft in de missohien wat overdreven, maar o.i. m hoofd- zaak toch gerechtvaardigde verwachting van een belamgrijke overwinning. Een Putsch zou het moreele effect daarvan volkomen ver- nietigen. Wie een Putsch verwacht en slechts weinigen zijn heelemaal gerust ver wacht die niet van Berlijn, maar ondanks Berlijn. Zoo is nu eenmaal de verdeeling van macht in Duitschland. Weten echter de lief- hebbers, dat Fransche troepen gereed staan om in te grijpen, dan zullen zrj wel nalaten iets te probeeren. Of anders zou in dat geval Berlijn zeker de kracht vmden om onvoor- zichtigheden te voorkomen. De mstructies mogen dus op zich eelf niet prettig zijn voor Berlijn, al was het alleen al als bewijs, dat Frankrijk niet ieder risioo uit den weg zal gaan, in feite worden de belangen van Berlijn er zeer door gediend. Alle dingen, die politiek nuttig zijn, zijn daarom nog niet aantrekkelrjk. Wij vmden de instructies, als zij werkelijk verstrekt zijn, een pijnlijke aangelegenheid. Maar zij kun nen veel goeds uitwerken. Het is waar, bij de discipline, die onder de nationaal-socialisten heet te heersohen, hadden zij overbodig moe ten zijn; maar wie zal dat nu durven beweren? Een Fransche „coup de mam" is er zeker niet mee bedoeld. Wij zijn ervan overtuigd, dat Parijs deze daad veel liever had nage- laten MUSSOLINI KEURT HITLERS POLITIEK AF. De pers-attache van 't Italiaansche gezant- schap te Weenen publiceert m het tijdschrift Volkswohl een artikel over de buitenlandsche politiek van Italie, waarin hij zich vooral be- zig houdt met de verhoudmg tusschen Italie en Duitschland. Hjj spreekt daarbij ook over de bijeenkomst, indertijd te Stra, tusschen Mussolini en Hitler- en eegt daarvan ,,Het is wellicht geoorloofd aan te nemen dat Mussolini in Juni te Stra den Duitschen rijkskanselier er vriendschappelijk op heeft gewezen, dat het wenschelijk zou zijn dat Hit ler bepaalde buitenlandsche politieke inzich- ten zou prijsgeven, die op den duur de Euro- peesche groote mogendheden van Duitschland zouden vervreemden en die een samenwer- king steeds moeilijker zouden maken. Ander- zijds is het vermoeden gerechtvaardigd, dat Hitler niet buiten den koelen toon van zijn of- ficieele taal is gekomen en ook in dit particu- liere onderhoud voorwaarden heeft gesteld, die een ontoelaatbare inmenging van Duitsch land in de bmnenlandsche aangelegenhede-n van Oostenrijk bevatten. De Italiaansche bui tenlandsche politiek heeft het Duitsche volk in zijn rechtmatige verlangens gesteund, ook toen het door Stresemann werd geleid. Maar Italie kan het Duitsche volk niet steunen in verlangens, die door de geheele wereld on- rechtmatig worden verklaard, alleen op grond van het feit dat het Duitsche volk door Hitler wordt geregeerd". Opgemerkt zij, dat de schrijver als vertrou- wensman van Mussolmi m de Italiaansche politiek jegens Duitschland een voomame rol speelt. HITLER ALS SPROORJESPRINS. (Ingez. Med.) locbi den mimster m overleg te treden met zgn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken, teneinde te bereiken, dat de noodzakelijke re- iorgamsatie in dezen dienst zoo spoedig moge- Jijk tot stand komt. Directeur-geiieraal van den Land- bouw gewenscht. Van verschillende zijden werd wederom aan- gedrongen op benoeming van een directeur- generaal van den Landbouw, omdat men dit voor- een goede functioneering niet alleen van de directie van den Landbouw zelf, doch ook van de geheele landbouwcrisisbemoeiing der Regeering noodig acht. Diverse aangelegenheden. Uit het voorloopig verslag blijkt verder, dat nadere inlichtingen werden verlangd om- trent de levensvathaarheid van de Kon. Hol- landsche Lloyd, waaraan de Regeering steun Verleend. Aangedrongen werd op saneering van de Rijnvaart; op maatregelen ten behoeve van de metaalindustrie, de papierindustrie en den middenstand. Wat den middenstand betreft achtten ver- scheidene leden een wettelijke regeling om treut de vestigingseischen voor middenstands- bedrgven van zeer veel belang, mede met het ■oog op de vreemdelingen. Andere leden waarschuwden tegen maatregelen, die de vrij- heid van bedrijf aan banden en daarmede de werkloosheid eerder vergrooten dan vermin- deren. Verscheidene leden achtten het nauwelijks "verantwoord, een bedrag van ruim 100.000 bestemd voor propaganda van het Neder- landsch fahrikaat te gebruiken ter bestrijding van de kosten van deelneming aan de in 1935 te Brussel te houden wereldtentoonstelling. Het nog niet bestede bedrag van f 100.000 zou beter gebruikt kunnen worden, zoo meen- de men, voor propaganda voor Nederlandsch fabrikaat m het binnenland. DE UIVER MET GASTEN DE LI GHT IN. Als blijk van dankhaarheid voor de harte- lijke ontvangst die men de bemanning van de ITiver na hun schitterende prestatie in den LondenMelboumerace bij hun aankomst te Melbourne had bereid, aldus de United Press, noodigden Parmentier en Moll den scbenker van de prijzen, den groot-industrieel sir Mac Robertson en zestien andere prominente bur gers van. Melbourne uit voor een tocht over de stad en langs de kust. De rondvlucht in de groote verkeersmachine werd door de deelnemers geestdriftig beschre- ven als een der grootste gebeurtenissen van hun leven. LlTCHTVERKEER IN DE TOEKOMST. Iti een onderhoud met den Amsterdamschen correspondent van de United Press heeft de heer Anthony Fokker beschreven hoe hij de ontwikkeling van het modeme luchtverkeer in de eerstvolgende 20 jaar ziet. Hij voorziet, aldus vertelt de Tel. hieromtrent, steeds groo- tere vliegmachines met ongekend comfort en veiligheid, vliegend met de regelmatigheid vain een spoortrein. Deze machines zullen vier en meer motoren hebben. Zij zullen op dezelf- de wijze worden geexploiteerd als Pullman- treinen, die de landen, en oceaanstoomers, die de werelddeelen met elkaar verbinden. Tegelijkertijd ziet hij de ontwikkeling van de klemere twee-motorige geheel metalen vliegmachines van het Dou-glastype, die meer het verkeer tusschen de steden onderling zul len verzorgen. Daardoor zullen door uurdien- sten alle voorname steden aangesloten zijn aan het wereldverkeer. Eilanden zullen niet langer ge'isoleerd zijn, uitgestrekte landstre- ken zullen voor handel en verkeer bereikbaar zfjH Wat wij noodig hebben, aldus de heer Fok ker. zijn grootere en snellere vliegmachines, die zoo veilig zijn als een modem passagiers- schip. Want wat ik in de toekomst zie en wat ik zelf van plan ben uit te voeren, dat is het bouwen van vloten van moderne airliners", 'ieder in staat minstens honderd passagiers te vervoeren, snel, veilig, en met het grootst mogelijke comfort. Ik zal waarschijnlijk vroe- get^'af later een internationale maatschappij vormen om dit doel te bereiken. Het mensch- dorr moet zich goed voor oogen stellen, dat de luchtvaart niet iets is, dat slechts een enkel land betreft, doch een zaak waarbij de geheele wereld is betrokken. Op het oogen- blik komt het mij voor, dat sommige landen de civiele luchtvaart beschouwen uit het oog- punt van deri bekrompen patriot. Mijn toekomstige machines voor honderd passagiers zullen dag en nacht doorvliegen op gboote hoogte met een gemiddelde snelheid van 320 K.M. pei^uur, wat de meest eeonomi- sche snelheid is voor een dergelijke machine. Het heeft geen nut een te groote snelheid te ontwikkelen, ook al omdat de vooruitjgang ge- leidelijk moet komen. Wanneer in de toekomst het vliegen door de stratosfeer tot de veilige mogelijkheden behoort, zullen wij in staat zijn met een gemiddelde snelheid van 480 kilo meter en meer te vliegen. DE BETALINGSMOEILIJKHEDEN MET DUITSCHLAND. Het centraal instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Neder- land en andere landen heeft een brief ontvan- gen van den minister van Economische zaken Id. 31 October van den volgenden inhoud, die -met de goedkeuring van den minister wordt gepubliceerd: In aansluiting aan zijn vroegere mededeelin- gen, dat bij de Nederlandsche regeering maat regelen in overweging zijn om tegemoet te ko men aan de moeilijkheden, welke Nederland sche exporteurs ondervinden ten gevolge van het feit, dat zij groote geblokkeerde vorde- ringen in Duitschland hebben uitstaan, kan ik u mededeelen, dat de regeering thans in verband met het resultaat der met de betref- fende Duitsche instantie gevoerde besprekln- gen nog geen algemeene regeling treffen kan. Voorechotten in urgonte gevallen. Desniettemin heeft de regeering besloten, voor zeer urgente gevallen een noodmaat- regel te treffen. Deze maatregel zal uitge voerd worden door de Ned. Bank, die in zeer bijzondere gevallen voorschotten zal verlee- nen. Deze voorschotten zullen uiteraard alleen verleend word-en aan bonafide exporteurs. De voorschotten zullen sleohts beperkte bedragen TREIN-AVONTUUR VAN KONING BORIS V-VN BOELGARIJE. Naar de speciale correspondent van de Een nieuwe serie kinderapriookjes, geba- seerd op nazi-principes, zal binnenkort op de Duitsche scholen gebruikt worden, meldt de „Daily Telegraph". Zij worden in nauws samenwerking tusschen db nationaal-socialis- tische vereeniging voor bedoelde kunstenaars en het ministerie voor propaganda uiitgegeven. Volgens de aankondiging zijn alle lievelings- sprookjes, als Hans en Grietje, Roodkapje, Sneeuwwitje en de Schoone Slaapster eveneens in deze serie opgenomen. maar zij zijn getrans- poneerd in den vorm van allegoric, waarbij Hitler de rol van sprookjesprins is ten deel gevallen. De nieuwe lezing van de Schoone Slaapster symboliseert Duitschlands reveil. Booze gees- ten vreemde mogendheden trachten Doomroosje, de Duitsche ziel, te dooden. Maar de goede geesten, doordrongen van de goed- hei-d van het Germaansohe ras, slagen erin den dood door een langen slaap af te wenden. De talrijke prinsen, Luther, Frederik de Groote en Bismarck, die haar trachten te be- vrijden, slagen niet, tot ten slotte de geluk- kige ridder in de persoon van Adolf Hitler, de prinses met een kus wekt. In Sneeuwwitje is de booze sEiefmoeder de verpersoonlijking van het communistische ge vaar. In Roodkapje is de wolf, die Roodkapje onschuldig Duitschland bijna verslindt, het joodsche ras. Reuter meldt uit Berlijn: Het volksgerecht heeft talrijke lieden we- gens landverraad ter dood veroordeeld. Ande- ren zijn veroordeeld tot tudfthuisstraffen. De namen der veroordeelden zijn niet be- kend gemaakt. De persdienst van de justitie deelt mede, dat deze vergrjjpen voor 2 Mei j.l. hebben plaats gehad en volgens de oude wetten zijn berecht. WINTERAARDAFPELEN VOOR DE ARMEN. Reuter meldt uit Dresden: In Saksen moeten 60.000 ton aardappelen worden vergaard om van den winter aan de armen te worden uitgedeeld. Voor het vervoer zullen M0 treinen noodig zijn. Reeds zjjn 30.000 ton aardappelen gelijk- staande met 54 treinladingen bijeengebracht. PROEF OP DE SOM. Sedert den moord te Marseille is, sehrijft de N. R. Crt., er een algemeene ongerustheid in de lucht. Men kan eraan herinneren, dat de omstandigheden nu anders zijn dan in Juli 1914, zooals wij ook reeds herhaaldelijk hebben gedaan; maar met dit in het alge- meen te constateeren zal men geen bezorgd- heid uit de wereld heipen, die gewekt wordt door een tegenstelling, die zich duidelijker plaatselijk begint af te teekenen. Wij zien dat uit de vraag van een lezer van ervaring: ",,Kan de toenemende bitterheid in Zuid-Slarvie tegen Hongarije niet in een conflict uitloo- pen?" Wat eerst een vage, algemeene vrees was, richt zich nu op een bepaald punt. Zuid- Slavie dat eens door Weenen en Boedapest een oorlog is aangedaan naar aanleiding van den aanslag van Serajewo, beschuldigt nu Hongarije ervan, de voorbereiding van den moord op zijn koning te hebben bevorderd. Hongarije loochent vooralsnog alles, zelfs din gen die moeilijk gelooQhend kunnen worden, weigert royale medewerkihg bij het onderzoek en zorgt er alleen voor dat zijn pers nog niet olie gooit op het vuur, dobr tegenverwijten, of door fel te antwoorden op de beschuldigingen. Zooals de beschuldigingen, zoo zijn ook de omstandigheden sedert 1914 precies van rich- ting omgekeera. Belgrade is verbitterd, uit de beschuldigingenBelgrade is nu de sterkste. Thans is Zuid-Slavie het uit moeilijk harmo- nieerende natioAliteiten samengestelde rijk, van welks binnenlandscbe spanningen een moord het gevolg is geweest. Wij moeten er onmiddellijk aan toevoegen, dat deze ge- Ijjkenis met de Donaumonarchie van 1914 alleen u-iterlijk opgaat. Do- Donaumonarchie leek toen in veler oogen-gectoemd uiteen te vallen. Men zag in den ouden keizer Frans Jozef nog het vooraaamste verbindende ele ment. Tot eenig optimisme bestond er te Weenen geen reden meer; daarom zocht Wee nen het in een desperate expansiepolitiek. De spanningen in Zuid-Slavie kunnen nu in hur diepere wezen heel goed groeistuipen zijn, het gevolg van het prjnlijk samengroeien van drie verwante, maar hevig aan elkaar ontwende, en al te plomp vereenigde volken. Maar juist op de uiterlijke verschijnselen komt het nu heel erg aan. Leefden wij nog in 1914, dan bestond er op- nieuw oorlogsgevaar, dezen keer in omge- keerde riehting. Kort voor den moord hebben wij hier eens den wensch uitgesproken, dat iemand de ge beurtenissen vain de tweede helft van Juli 1914 beschrijven zou, nauwkeurig berekenende en uiteenzettende, waar het thans bestaande, internationale mecbaniek van zelf en onweer- staanbaar ingegrepen zou hebben en den nood- lottigen loop van zaken zou hebben belem- merd. Nu biedt zich, in het klein, de moge- lijkheid -van een proef op deze som. Wij moeten daarbij niet uitgaan van bepalingen op papier, die verkracht kunnen warden zooals in Mantsjoerije, of omzelld, zooals tusschen Bolivie en Paraguay. Met de bepalingen moeten wij slechts rekening houden, voorzoo- ver zij zeker zullen worden toegepast, en zelfs reeds gebruikt zijn in deze aangelegenheid. Het eerste verschijnsel is dan geweest de bespreking van den aanslag en wat enmede samenhangt tusschen de ministers van buiten landsche zaken der Kleine Entente. Zuid- Slavie mocht, kon en wilde de zaak niet alleen behandelen. Het resultaat is, dat Hongarije als meest verantwoordelijke staat werd uitver- koren. Roemenie en Tsjecho-Slowakije wisten de Zuid-Slaviers te overreden, Italie dat ook geen onderzoek in al zijn zakken kon verdra- gen, met rust te laten. Hongarije werd aan- gewezen als zondebok. Dat was geen spon- tane uiting van toom meer, maar politieke berekening. Alle drie de confereerenden wis ten nu wat er verder zou gebeuren. Vooral Benesj had zeker Mussolini wel wat onaange- naamheden gegund. Maar dikt kwam hem nu politiek niet te pas. Hij was er evenzeer voor om Italie er buiten te houden als Titulescu. Zij kregen hun zin! Het tweede, dat Benesj eg Titulescu nog on- eindig veel minder te pas komt, is een eigen- machtige, gewelddadige behandeling van het aldus kunstmatig gelocaliseerde gesch.il door Zuid-Slavie. Dat moest alles wat zij thans nastreven, overhoop weipen. Italie zou er niet bij kunnen stilzitten, bij zijn aspiraties van politieagent in het"tlon-aubekken en van vriend van Hongarije. Zou Zuid-Slavie, wat nu de politieke voorgeschiedenis op zich zelf reeds ondenkbaar is, de Hongaren willen te lijf gaan, dam zou men nergens harder moord en brand roepen, dan juist in de landen der Kleine Entente. Men zou terecht daar aannemen, dat de vriend krankzinnig was geworden, zelfs hem vastgrijpen en tegen- houden; men zou daarvoor zelfs samenwerking met Italie zoeken, am een zelfstanijig optreden van Italie te voorkomen. Zui-d-Slavie, aldus gebonden, zou naar Genfeve worden verwezen. Artikel 12 van -het handvest luadt: „Alle leden SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Kruschen werd het beter. „Een jaar lang heb ik gesukkeld met spit in dien rug en hevige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aangewend, maar niets hielp, totdat ik er eindelijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaande weg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet ge bruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aan- geschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aanbevelen.' b. J. W. te B. Indien de afvoerorganen niet behoorljjk functionneeren, ontstaat in het lichaam een ophooping van schadelijke afvalstoffen em urinezuur, wat de ondragelrjke rheumatische pijnen kan veroorzaken. De zes verschillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlijken weg zachtjes en volkomen uit het lichaam; de „dagelijksche dosis" Kruschen zal daama de afvoerorganen blijven aansporen om alle scha delijke stotfen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en f 1.60 per flaccm, omzetbelastimg inbegrepen. Let op, dht op het etlket op de flesch, zoowel als op de budtenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Adv. van den Volkenbond komen overeen; als er tusschen hen een verschil zou ontstaan dat een breuk zou kunnen meebremgen, dit te onderwerpen 6f aan een procedure van arbi trage, 6f aan een gerechtelijke regeling of aan een beslissimg van den Raad. Zij komen over- een dat zij in geen geval hun toevlucht mogen nemen tot oorlog binnen drie maanden na de arbitrage of gerechtelijke beslissing, of na het rapport van den Raad". Zelfs de bondgemooten van Zuid-Slavie zou den niet dulden, dat dit land zich aan deze bepaling onttrok, en de Zuid-Slavisohe regee ring zou inderdaad het verstand eerst moeten verliezen, voor zjj daartoe overging. Aan dat verstand valt echter niet te twijfelen als men ziet, hoe zorgvuldig zij op het oogenhlik de volkswoede in de riehting leidt, waar zjj het mdnst de algemeene .politieke belangen van het land en van zjjn bondgenooten kan schaden. Het ergste wat gebeuren kan en dat zou al erg genoeg zjjn is, dat Belgrade werikelijk voor den Raad van den Volkenbond een aan- klacht tegen Hongarije indient. Wordt Hon garije dan. wat alleen met algemeene stem- men mogelrjk is in het ongeljjk gesteld, dan is zijn positie van dien aard, dat het zich zal moeten schikkem. Kan geen overeenstemming worden bereikt, of wordt Zuid-Slavie in het ongeljjk gesteld, dan zjjn de banden van Bel- grado eveneens gebonden. Het zou zich de weelde niet kunnen veroorloven, zooals Japan, een besluit van Genbve te trotseeren. Van zjjn bondgenooten heeft het niets te verwachten. Men heeft pas gezien, hoe fel dezen Polen af- gevallen zjjn, toen dit te Geneve een besluit afkondigde, dat ook hen zelf van een servituut op huri staat kon bevrjjden. Dezelfde Titules cu, die zjjn premier dwong, ten genoege der Hongaren de verplichtingen van Versailles te eerbiedigen, zal bij eventueele uitspattingem van een verdwaasd Zuid-Slavie tegenover Hongarije niet toegeefeljjker zjjn. Hoe het conflict ook loopt, als Zuid-Slavie en Hongarije niet het verstand verliezen waarbij zjj erop zouden kunnen rekemen door alle anderen overeenkomstig te worden in be handeling gemamen moet het bij den Raad van den Volkenbond terecht komen. En dat is een koelinrichting, waarin zeifs de felste driften op veilige temperatuur moeten komen. Zuid-Slavie krijgt toovemdien zooveel hulp bij zjjn strijd tegen de terreur, dat het zelf haast verloren gaat in het leger van die bondgenooten. De Balkanconferentie heeft zich nu ook al solidair verklaard. Kleine Entente en Balkanbond, om van Frankrjjk nog niet te spreken, zullen Zuid-Slavie niet laten ontsnappen, zeifs al zou dit op hoi slaan, waarop voor het overige nog niets wjjst wel veel op het tegeadeel! DORP IN OPSTAND TEGEN VELDWACHTER. Bijna het gansche dorp Ouderkerk aan den IJssel was Woensdag aanwezig in de zittings- zaal van de rechtbank te Rotterdam. De gemeente-veldwaohter moest terechtstaan. omdat hjj een arrestant had mishandeld. Zjjn dorpsgenooten vervuld met wrok tegen den handhaver van het gezag, waren met spedaal gehuurde autohussen naar de stad gekomen om getuige te zjjn van deze berechting. Toen de dagvaarding voo-rgelezen was, ont- kende de verdachte categorisch iedere mishan- deling en elk machtsmisibruik, die hem ten laste gelegd werden. Hjj begon daarentegen gedudht uit te pakken tegen tal van Glider- kerkers, die volgens zjjn zeggen een actie tegen hem begonnen waren. De jongeman, die destijds bij zjjn arrestatie aanleiding zou hebben gegeven tot de mishan- deling, werd als eerste getuige gehoord. Hjj vertelde hoogst verbaasd te zjjn geweest, toen de veldwachter hem aanhi-eld wegens dron- kenschap. Hjj had maar twee fleschjes bier galronken. Ofsohoon hjj gewillig was mfjde- gegaan naar het arrestantenlokaal had de veldwachter hem danig geslagen en gestompt. Telkenmale als hjj zijn mond open wilde doen, kreeg hij een slag op zijn neus. De eerste slag had hem een bloedneus bezorgd. Verdachte bleef ontkennen. Een lange reeks van getuigen kwam ver- klaren, dat de arrestant zich allerminst als een dronkeman had gedragen en dat hjj ge willig was meegegaan, maar niettemin tal van stompen had moeten incasseeren, dat zij den veldwachter in het arrestantenlokaal hadden hooren razen en tieren en den arrestant had den hooren roepen: „Sohei uit met slaan, ik ben met dronken." De verdachte ontkende alles. Over elk dej- getuigen deed hjj mededeelingen, die moesten di-enen, om him onbetrouwbaarheid aan te toonen. De president las een brief voor van den heer J. van Waning, oud-burgemeester van Ouder kerk a. d. IJssel, waarin over verdachte ge- zegd wordt, dat hjj onevenwichtig, ruw en wei- nig tactvol optreedt, vlug en vaardig is, doch zijn kracht zoekt in een groot aantal proces- sen-verbaal in plaats van het voorkomen van overtredingen. Zijn verbalen zijn vaak leugien- achtig en onbetrouwbaar. Verdachte: Den menschen, die wat kunnen verteilen, is het zwijgen opgelegd. Als het hier -een eerlijke zaak gold, had de burge- meester de burgerjj niet behoeven te bewer- aen, en dat is gebeurd. De officier van justitie etschte f 25 boetie of 10 dagen hechtenis. De stampvolle tribune gaf blijk van ver- ontwaardiging over zooveel lankmoedighedd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2