ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9216 WOENSDAG 31 OCTOBER 1934 74e Jaargang Binnenland FeuilSeton De man van Nergenshuizen EERSTE BLAD wmmmmmntmm NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binneti Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen £r. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie -en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. UltgeefsterFlrma P. J.* VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVac 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clicM's worden naar plaatsruimte berekecd. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de nltgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WAARSCHUWING. De Burgemeester van TER NEUZEN waar- sdhuiwt tegen de fotografen W. HUISMAN en P. STAM, beiden wonende te Zwijndrecht. In eigen belang wordt aangeraden, niets bij vooruitbetaling bij genoemde personen te kopen. Ter Neuzen, 31 October 1934. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DE REIS VAN PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. Naar vemomen wordt zal het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland in verband met het huwelijk van den hertog van Kent en Prinses Marina 12 a 14 dagen duren. H.K.H. zal logeeren bij haar nicht, gravin van Athlone. DE TERUGREIS VAN DE UIVER. Volgens telegrafisch bericht van Parmentier kan de Uiver Donderdag a.s. te Soerabaja worden verwacht. Een zekere Lady Moulden, welbekend in de societykringen van Adelaide, is voomemens om met de Uiver mee te vliegen naar Neder- land, en vandaar de reis voort te zetten naar Londen. DE A.S. HULDIGING VAN DE UIVER- BEMANNING TE AMSTERDAM. V. D. meldt uit Amsterdam: Het Initiatief Comite Amsterdam (I.C.A.) deelt ons mede: Nu binnenkort de Uiver-bemanning, na haar koenen tocht van Londen naar Melbourne, waarmede zij de aandacht van de geheele wereld op de beteekenls en waarde van de Nederlandsche vliegkunst heeft gevestigd, naar ons land terugkeert, zal het I.C.A. de stadgenooten, hiertoe gemachtigd door den heer Plesman, directeur der K.L.M., na de ontvangst en de huldiging op het gemeente- lijk vliegterrein Schlphol, in de gelegenheid stellen de Uiver-bemanning, binnen de gren- zen van Amsterdam, ook persoonlijk te do en blijken, hoe geestdriftig de Amsterdammers de bewonderenswaardige prestaties der koene vliegers hebben gevolgd. Te dien einde verzoekt het Initiatief Comity Amsterdam (I.C.A.) alle vereenigingen, cor- poraties, muziekcorpsen, buurtvereenigingen en verdere instelllngen, die aan deze huldiging op welke wijze ook wenschen deel te nemen en van hun belamgstelling wenschen blijk te ge- ven, zich te willen wenden tot het I.C.A. (tel. 53168, seer. J. van Erven-Dorens, Michelan- gelostraat 31), opdat in gezamenlijk overleg deze huldiging zal kunnen worden tot een ware mandfestatie van de gevoelens van alle deelen der Amsterdamsche bevolking. Op kor- ten termijn zullen dan de vertegenwoordigers van de deelnemende vereenigingen worden uitgenoodigd tot een bespreking, betreffende de wijze, waarop de huldigingsplannen ten uitvoer zullen worden gebracht. WEItELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De heer Mr. T. J. Verschuur, regeerings- eoimmissaris van Nederlanid, tevens voorzitter vein het algemeen en van het uitvoerend comite voor de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling Brussel 1935, heeft eenige sub-commissies ingesteld en tevens reeds geinstalleerd, welke oommissies tot taak hebben de verzorging van de speciale inzendingen, welke geacht kunnen worden tot het terrein van de verschillende sub-commis sies te behooren, n.L: sub-commissie voor sociale inzenddngen: door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) I. Met een hongerige maag en slechts ander- halven shilling bp zak, is de keuze waar te gaan dineeren een probleem dat een ernstige overweging vereischt. Ik stond in dubio tusschen Parelli en het restaurant van Carci. Bij Parelli geven ze voor een shilling vier behoorlijke gerechten; dus bleef er een halve shilling over, om iets te drinken plus een fooi voor den kellner. Daartegenover stond, dat de tafellakens er vreeselijk vies waren en dat de atmost'eer in de zaal bijna even vergiftigd was als in een Chineesche opiumkit. In deze opzichten verdiende Carci onge- twijfeld de voorkeur. Maar in die inrichting had men het nadeel, voor zijn shilling bijna geen voedsel te ontvangen. En aangezien op dat oogenblik mijn hoofdbeweegreden „voed- sel" was, besloot ik per saldo de verikwikking van mijn waarschuiwenden maag aan Parelli op te dragen. Zoodra ik de deur opende, was de eerste die ik zag, Billy Logan. In het eerste mo ment meende ik, dat ik mij vergiste, maar mijn tweede blik toende mij het lange roode litteeken, dat van af zijn ooghoek recht om- laag liep, Dit lidteeken was het eenige, wat Billy als herinnering aan een mislukten op- stand in Chili had medegebracht. Hij zat vol aandacht te eten en ik liep tot vlak aan zijn tafeltje, zonder dat hij mij be- merkte. ,,lZoo Billy", zei ik, ,,hoe kom jij in 's hemelnaam hier op dit vreedzaam plekje?" Mr. L. Lietaert Paerbolte, voorzitter; Dr. Ir. A. H. W. Hacke; Mr. E. B. F. F. baron Wit- tert van Hoogland; sub-commissie voor de kunstnijyerheidMr. J. F. van Royen, voorzitter; C. J. A. Begeer; P. M. Cochins, W. F. Gouwe, secretaris; sub-commissie voor de kolonien: Ch. J. I. M. Welter, voorzitter; Prof. Dr. L. Ph. le Cosquino de Bussy, secretaris, J. C. Konings- berger; sub-commissie voofr tuimbouw en bosch- bouw: J. C. M. Mensing, voorzitter; F. V. Valstar, Jac. Smits, Jhr. J. C. Mollerus, T. van Waveren; sub-commissie voor landbouw en zuivel: L. F. Britzel, voorzitter; T. van Maanen, Dr. H. Molhuysen, J. Th. Verheggen, C. Eigenraam, secretaris; sub-commissie voor de industrie: Prof. L. A. van Royen, voorzitter; Prof. Ir. D. Dresden, Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, Ir. J. K. Mercx, J. Goedkoop, A. J. M. van Iersel. ONZE ZUIVEL- EN VLEESCHPOSITIE. De minister van Economische Zaken heeft een beslissing genomen inzake de maatregelen welke ten behoeve van onze zuivel- en vleesch- positie genomen zullen moeten worden. De exportvooruitzichten van de Nederlandsche zuivel zijn door de maatregelen van verschil lende landen om ons heen van dien aard ge- worden dat het nemen van ingrijpende maat regelen noodzakelijk is. Terwijl onze veestapel in het algemeen naar schatting niet grooter mag zijn dan ongeveer 1.250.000 stuks melk- vee, zou zonder maatregelen naar normale berekening op 1 Juli 1935 1.670.000 stuks melkvee aanwezig zijn, een aantal waarvan de melk nooit verbruikt zou kunnen worden. De minister beeft tot een drietal middelen besloten. In de eerste plants tot het in de toekomst steunen van slechts een gedeelte van de melk, waarmede echter gepaard zal moeten gaan in de tweede plaats een verdere teeltbeperking en in de derde plaiats afslaohting. Slechts door toepassing van deze drie maat regelen meent de minister een voldoende ver- betering der posdtie te kunnen bereiken. Ver wacht mag worden dat door een gadeeltelij- ken melksteun bij den boer een sterkeren drang zal doen ontstaan om zijn productie in te krimpen. Dit zal o.m. leiden tot een rui- mer aanbod van vee. Alleen jong vee zal door de regeering worden overgenomen, ter wijl daarmede meer in het bijzonder aan vee zal worden gedacht, dat lijdende is aan tuber- culose. De regeering verwacht dat op deze wijze 150.000 stuks melkvee opgeruimd zullen kunnen worden, terwijl voorts voor 1935 op- nieuw 50.000 stuks kalveren minder zullen worden toegewezen. Overwogen wordt voorts ook nog de verplichting op te leggen aan hen, die niet inleveren, tot het inleveren van een of meer kalveren met schetskaart 1934 of inhouding van een of meer schetskaarten 1935 in plaats van het aanbieden van jong vee. Het goede vleeseh zal opnieuw worden ingablikt. Getracht zal worden in het blikvleesch eenige variatie te brengen en zoo mogelijk ook ge- hakt beschikbaar te stellen. Daamaast heeft de minister het belamgrijke besluit genomen de heffing op het rundvleesch met ingang van 1 November a.s. van 20 op 10 te ver- lagen, waardoor aan een herhaaldelijk, vooral ook van slagerszijde, kenbaar gemaakt ver- langen wordt tegemoet gekomen. Evenwel zal de heffing daardoor langer moeten duren en wel in plaats van ongeveer 1 jaar nog 2 jaar. Evenwel kunnen door een verlaging van den accijms de viceschprijzen dalen en het verbruik toenemen. In een persgesprek, dat de minister van economische zaken, mr. Steenberghe, naar aanleiding van de nieuwe regeeringsmaatrege- len betreffende den gedeeltelijken melksteun, verdere teeltbeperking, afslachting en de ver- mindering der heffing op rundvleesch toe- stond, heeft de minister nog medegedeeld, dat Hij keek verschrikt op. ,,AJlemachtig! ben jij het Jack Burton", riep hjj. ,,Kerel, ik dacht dat je dood was!" Ik trok een stoel onder het tafeltje uit en zette mij tegenover hem neer. ,,Het spjjt me, dat ik je moet teleunStellen. Billy", zei ik, „maar ik gevoel in het geheel nog geen neiging om te overlijiden". ,,'t Is de schuld van dien dommen ezel van een Goldley", verklaarde Billy, terwijl hij zijn arm over de tafel stak en mijn hand greep, als wilde hij zich vergewissen, dat ik vleeseh en bloed was, ,,'hij vertelde mij, dat ze jou ergons op een of ander afgelegen plekje in Bolivia een kopje kleiner hadden gemaakt" „Ja", antwoordde ik droogjes, ,,ik geloof dat er een relaas van in de kranten heeft ge- staan en ik vond het voor mij beter, om het niet tegen te spreken". Billy glimlachte. „Nu, ik moet je zeggen, dat ik er destijds wel een beetje aan twijfelde, want ik zag er je niet op aan, om je door zoo'n Zuid-Amerikaan zoo maar het levens- licht te laten uitblazen". „Nu, en toch scheelde het maar een haar- tje", zei ik. „Aannemen! Een diner en een flesch Lager". „Neen, je moet met mij dineeren", onderbrak mij Billy. „In dat geval", zei ik, „zal ik in plaats van een flesch Lager, liever Bourgogne nemen". ,,tBreng er twee", bestelde Billy den kellner. „En laat mij nu je geschiedenls eens hooren", vervolgde hij, toen de man zich vlug ver- wijderde. ,De laatste maal dat ik je zag, was bij een vechtpartijtje in Bueonos-Ayres; weet je nog wel?" ,Nou en of!" antwoordde ik, ,,het was wegens dat gevalletje, dat ik voor mijn ge- zondiheid een reis naar Bolivia ging maken Billy grinndkte. ,,Ik leid er uit 'af, dat je je herstel niet hebt gevonden". ombrent het percentage, waarmede de melk steun verminderd zal worden, nog niet ten voile zekerheid bestaat.' De minister ver wacht evenwel, dat dit percentage voorloopig tenminste 10 zal zijn. Wanneer de boeren de aankondiging dat wellicht 10 van de melk niet meer gesteund zal worden, rustig naast zich neerleggen dan zal het gevolg zijn, dat minder vee aan de regeering wordt aangebo- den. Natuurlijk kunnen de boeren evenzeer het bijvoeren met krachtvoer beperken. Dit staat hun volkomen vrij en heeft allerlei voordeelen, maar de boeren, die noch 't een noch het ander doen, zullen het uitsludtend aan zichzelf te wijten hebben, wanneer zij het volgend jaar als de verminderde melk steun ingaat, niet meer zonder groot ver- 'ies van hun vee kunnen afkomen. De mi nister verzocht dringend hierop groote na druk te leggen. Men zal later niet kunnen zeggen, dat de boeren niet gewaarschuwd zijn en het spreekt vanzelf dat de regeering dan onder geen voorwaarde meer bereid zal zijn iets voor hen te doen. Laten de boeren tooh voor alles begrijpen, dat de maatregelen in de eerste plaats in het belang van hun zelf genomen worden en dat het minste wat ziji kunnen doen, toch wel de meeste medewer- king moet zijn. Daarop heeft de regeering toch wel recht. Over de distributle van het ingeblikte vlesch, zeide de minister, dat hij een ruimere beschikbaarstelling zal bevorderen. Hij dacht hierbij o.m. aan de groote gezdnnen. Wat de kosten van het nieuwe plan betreft, meende mr. Steenberghe, dat deze ten hoogste 4.000.000 zullen bedragen. Echter zullen bij niet doorvoering deze kosten, om de vleesch- markt te redden en de melk te steunen, veel hooger zijn. Een globale berekening toont aan. dat bij niet doorvoering van 's ministers plan de consument van boter, kaas enz., in 2 jaren bijna 13.000.000 aan heffing zou moe ten opbrengen en daarna nog 3 jaar in totaal 11.000.000. Intusschen wees de minister er nog op, dat de boeren door minder krachtvoer te gebruiken, evenzeer hun melkproductie kunnen verminderen als door vermindering van hun veestapel, terwijl voor verschillende belanghebbenden wellicht een combinatie van beide methoden aaagewezen is. Op deze wijze laat de minister dus aan de boeren zelf de keuze betreffende de wijze van melkproductie- beperking. DE CONTINGENTfcERING VAN STEENKOLEN. Naar het Hbl. uit Heerlen vemeemt, is Maandag in Den Haag een bespreking gehou- den van de contingenteeringscommissde met belanghebbenden, betrokken bij 'n vevscherpte contingenteering van steenkolen. Alleen de vertegenwoordigers van de mijn- ddrecties, van de mijnwerkersorgandsaties en van de R. K. Werkgeversrvereeniging waren v6<5r het verscherpen van de contingenteering, de andere belanghebbenden waren er tegen. Deze laatste groep bestond o.a. uit vertegen woordigers van den land- en tuinbouw, van de transportarbeidersbonden, van het schip- persbedrijf, talrijke fabrikanten, vertegen woordigers van Kamers van Koophandel en Fabrieken en afgevaardigden van vak- en standsorganisaties. Een der aanwezigen oor- deelde zelfs, dat het beter was, de mijnen maar dadelijk te sluiten, dan de contingen teering te verscherpen. Men kantte zich niet alleen tegen een verder gaande contingentee ring, maar ook tegen de bestaande. AMSTERDAMSCHE BAKJvERS IN NOOD. Vijfhonder,d Amsterdamsche bakkers- patroons hebben aan de Koningin en aan het college van B. en W. telegrammen gezonden, waarin gezegd wordt, dat de economische toe- stand in hun bedrijf zoo geworden is, dat tal- loos velen aan rand van den afgrond staan en dat zij zonder directe hulp der overheid zich niet langer staande kunnen houden. Zij ver- zoeken daarom dringend spoedige hulp. Ik stak een sigaret op, in afwachting van de hors d'oeuvre. „Ik vond iets beters dan gezondheid, ik vond goud", zei ik. „Is 't waarachtig!" riep Billy, „waar?" ,,Ik igeloof niet, dat die plaats een naam heeft", antwoordde ik, ,,ik heb er trouwens ook niet naar geinformeerd. Ik was geheel op mijzelf en het land was bezaaid met Indianen. Kijk eens hier", ik strcopte mijn mouw op en toonde hem een groot litteeken van een pijlwond, „dit is 6en van him visite- kaartjes", voegde ik er bij. Billy bekeek het lidteeken met kennersoog. „Je mag van geluk spreken, dat het ding niet vergiftigd was", oordeelde hij, ,,En hoe is het met het goud afgeloopen?" „Ik kan de plaats nog precies terugvinden', antwoordde ik, ,,maar ik moet eerst geld hebben, want het is geen werk voor 'n mensch alleen. Daarvoor ben ik naar Londen ge komen". „En heb je het kapitaal bij elkaar kunnen krijigen?" Ik schudde mijn hoofd. ,,Integendeel, ik heb alles, wat ik had, uitgegeven. 't Is hier een wantrouwige kliek en ik was niet van plan mijn geheim te verklappen. Ik zal het nu te New-York moeten pobeeren". ,,Daar heb je gelijk in", antwoordde Billy. ,,Als je niet in smoking of rok en met een wagon lading introducties versohijnt, wil de Engelschman gewoonlijk niets met je te maken hebben. Je zult in de Staten aan de overzijde van den Oceaan ongetwijfeld beter slagen. Wanneer ga je er heen?" Zoodra ik maar kan", zei ik. „Ik ben hier zoolang hlijven hangen, tot ik juist nog genoeg over had, om mijn kosthuis te betalen. Morgen ga ik naar de dokken en neem de eerste boot, waarop ik een plaats kan krijgen". „,Ik wou, dat ik met je mee kon", zei Billy peinzend. „Waarom niet?" stelde ik voor. HET NIEUWE VOORSTEL TOT VER LAGING VAN DE HAVENRECHTEN TE ROTTERDAM. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt In verband met het plan tot toepassing van van een nieuwe verlaging der havenrechten te Rotterdam, heeft de Antwe.rpsche wethou- der Mr. P. Baelde te Brussel overleg gepleegd met de belanghebbende ministers. Daar het Antwerpsche college van B. en W. vreest dat de doorvoering van het Rotterdamsche voor- t nemen de haven van Antwerpen veel schade zou berokkenen, zijn middelen overwogen om, hetzij door overleg met Rotterdam, hetzij op een andere wijze, dit gevaar af te wenden. HET RIJK EN DE GEMEENTEFTNANCleN. B. en W. van Amsterdam stellen voor een adres te richten tot de Twedee Kamer der Staten Generaal naar aanleiding van twee ontwerpen van wet, die van het allergrootste belang zijn voor de financien der gemeenten, onderscheidenlijk tot wijziging der wet van 15 Juli 1929 en tot het treffen van voorzaenin- gen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosiheidszorg. Het concept-adres meent, dat de regelingen, zooals die in de wetsontwerpen zijn vervat, voor de financien der gemeenten en voor het gemeentelijke leven, zoo in het algemeen als in het bijzonder voor Amsterdam noodlottige gervolgen zouden hebben en dat om die gevol- gen te keeren de volgende wijzigingen nood zakelijk zijn: Met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging der financieele verhoudingswet De middelen van het fonds moeten niet wor den beperkt. De bestaande regeling worde in zooverre geiwijzigd, dat meer rekening gehouden wordt met den feitelijken belastingdruk, door de uitkeeringen hooger te doen zrjn, naar gelang van de belasting-capaciteit een grooter en lager naar gelang daarvan een kleiner deel is gebruikt. In stede van het laatste lid van art. 15 der wet te doen vervallen, wordt dit zoodanig ge- wijzigd, dat de daarin vervatte regeling ook geldt, bij rangschikking in een andere dan de eerste klasse. Met beitrekking tot het wetsontwerp betref fende de kosten van Werkloosheidszorg: De bij dragen van het Rijk aan het Werk- loosheidsfonds worden niet bij de staatsbe- groioting bepaald, doch op een zeker percen tage der uitgaven en wel een zoodanig per centage, dat de beperking van het gemeente lijke belastinggabied tot geringer proporties kan worden teruggebracht. De regelen, waamaar de bijdrage wordt be- rekend, worden zooveel mogelijk in de wet en overigens in een algemeenen maatregel van bestuur opgenomen. De verdeelingssdhaal, welke tot 99 pCt. zal moeten loopen, dient erop gericht te zijn, dat de zeer zwaar belaste gemeenten een groo tere bijdrage ontvangen. Die schaal ware daartoe in de onderste groepen sterk te be perken, terwijl de verdeelingsformule zoo danig ware te wijzigen, dat de bijdrage hooger zij, naar gelang een groot deel, en lager, naar gelang een kleiner deel van de belasting- capaciteit is gebruikt. VEREENVOUDIGDE SPELLING OOK VERPLICHT GESTELD VOOR HET LAND EN TUINBOUW ONDERWIJS. De Minister van Economische Zaken heeft aan de hoofden van onder zijn departement ressorteerende onderwijsinstellingen medege- deeld, dat hij het gewenscht acht, dat de spel- ling-Marchant voor het vervolg ook wordt toegepast bij het onderwijs aan de diverse land- en tuinbouwseholen. VOORGENOMEN HERCLASSIFICATDE. Over dit onderwerp schrrjft „De Gelder- lander" We kunnen het classificatie-stelsel in het algemeen allerminst bewonderen. Uitbreiding geiven aan dit systeem staat gelijk met een verergering van de fouten, welke het aankleiven. Of een stad b.v. meer of minder dan 100.000 inwoners telt, is allerminst een gezonde basis voor het trekken van een grens voor stand- plaatsaftrek. Sommige posten voor levensonderihoud zijn in een groote stad duurder, andere weer goed- kooper dan in kleinere gemeenten. Bovendien wordt tengevoige van de groote ongelijkheid in belastingheffing in verscihi!- lende gemeenten het toch al vrij willekeurige verschil tusschen groote en kledne plaatsen nog ongelijker gemaakt. Trouiwens ook met de kosten der nood- zakelijke gezinsuitgaven is het niet zoo een- voudig gesteld als het op het eerste gezicht lijkt,. Daar is b.v. de belanigrijke factor onderwijs- gelegenheid. Amibtenaren met groote gezin- nen staan in kleine plaatsen hier ver achter brj him oollega's in de groote steden. Eerst- genoemden hebben zich dikwijls groote offers te getroosten in den vorm van vervoerkosten om hun kinderen voortgezet onderwijs te doen. genieten. Ook gaat het zonder meer niet op te rede- neeren, dat de ambtenaar in een kleine of middelgroote gemeente goedkooper uit is dan in de grootste steden. Allerlei factoren van plaatselijken aard spelen hierbij een rol, welke in een classificatiestelsel niet tot hun recht kunnen komen. Naar verhouding zal een ambtenaar in kleinere plaatsen dikwijls een grooter percentage van zijn inkomen aan huis- huur hebben uit te geven dan in steden, waar de woningmarkt veel ruimer is. Al deze bezwaren worden bij een uitbrei ding van het classificatie-stelsel nog vergroot inplaats van verkleind. De zuigkracht van de groote stad, wordt door uitbreiding van het classificatie-stelsel onwillekeurig in de hand gewerkt. Ook uit dit oogpunt bezien, verdient het afkeuring. GEEN VALUTA-EXPERIMENTEN. „De Nederlander" (Chr.-Hist.) sohrijft; Men verwacht van een depreciatie van den gulden een opleving van den export en een verlevendiging van onze scheepvaart, door verhooging van ons concurrentievermogen. sqrjgS TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO.PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK Hij schudde zijn hoofd. ,,Ik ben op 't oogen blik in een zaakje betrokken", verklaarde hij, „dat mij een werkkrimg in Mexico belooft. Ik ben nu a.1 zes weken met Maxwell aan het onderhandelen en ik verwacht, dat de beslis sing nu wel zal vallen". „Nu, weet je wat, geef mij je adres", zei ik; „ingeval mijn ondememing- slaagt en de jouwe niet, zou ik graag hebben, dat je bij mij kwam". Billy haalde een potlood en e%n stukje papier voor den dag en krahbelde er een paar woorden op. „Hier woon ik momenteel", sprak hij, ,,34 Vauxshall Road. Ik zal daar zeg gen, waarheen mijn brieven gezonden moeten worden, als ik daar vandaan ga". Ik stak het papiertje in mijn zak en wijdde vervolgens al mijn aandacht aan de hors d'oeuvre, die de kellner juist voor mij had opgediend. De twee flesschen wijn brachten ons spoedig in 'n aangename stemming en gedurende het diner bespraken wij met veel genoegen onze oude vrienden en den ouden tijd uit Argentinie, waar wij elkaar vijf jaar geleden voor het eerst hadden ontmoet. Ik stelde hem voor, den avond in een variete te gaan doorbrengen, maar Billy had toevallig een afspraak dien avond, in verband met zijn ondememing in Mexico en daarom kon hij mij niet vergezellen. Hij betaalde echter piet alleen ons diner, maar wilde met alle geweld, dat ik een paar pond van hem zou leenen, hetgeen ik, om de waarheid te zeggen, met zeer veel genoegen accepteerde, want zonder dit geld zou ik den volgenden morgen, als ik mijn hospita had betaald, zonder een cent op zak zitten. Met spijt zei ik hem aan het einde van de Gerrardstreet vaarwel, stak daarna Leicester Square over en slenterde toen op mijn gemak naar de kade. Ik woonde in Chelsea en ik berekende, dat ik met naar huis te wandelen, het geld van de bus kon uitsparen. Het was een mooie zoele zomeravond met eeri zacht briesje, dat de takken der boomen heel langzaam deed wuiven en de papieren op straat een besluitelooze houding aannemen, of zij zouden hlijven liggen, dan wel een halve meter verderop schuiven. Er waren niet veel mensehen op de kade; hier en daar liep een vrijlend paartje en van tijd tot tijd dook een menschelijkw rak op, dat uitkeek naar een geschikt plaatsje voor logies onder den blooten hemel. Ik slenterde zeer langzaam voort, met de twee goudstukken van Billy, die in mijn zak rinkelden en peinsde op mijn gemak over mijn eigen aangelegenheden. Vier maanden geleden had ik Bolivia met opgewektheid verlaten, in de veronderstel- ling, dat ik voor het eerst in mijn leven eens kans zou hebben, om geld te verdienen. Dat ik goud had gevonden en wel in zoo belang- rijke hoerveelheid, dat. de exploitatie zeer winstgevend moest zijn, daaraan viel niet te twijfelen en ik was bezield met een groot ver- trouwen, dat ik te Londen voldoende kapitaal bij elkaar zou krijgen, om de zaak grondig te exploiteeren. Ik kende de autoriteiten in Boli via voldoende, om zeker te zijn, dat 'n staats- concessie alieen maar door een edelmoedige omkooperij te verkrijgen was. Zeven a acht weken verblijf in Engeland waren voldoende geweest, om al mijn hoop den bodem m te slaan. Ik verondcrstel, dat Engelsche zakenlui van nature voorzichtig zijn en daarom van een vreemdeling alle mogelijke offioieele inlichtingen betreffende zijn verleden veriangen, alvorens zij aan zijn beweringen eenige waarde hechten. Nu, mijn verleden. hoe interressant ook voor mijzelf. was van een te veel bewogen aard geweest, om vertrouwen in te boezemen bij kapitalisten wier levenskringetje zich niet verder uit- strekte dan Lombardstreet en laten wij zeggen Maidenhead. (Wordt vervolgd, I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1