6STERREH PON DEN ROD/O- TER NEUZEN, 29 OCTOBER 1934. AXEL. De Panderjager bij het vertrek te Allahabad in brand gevlogen en vernield. Siiisftek *t£tiSlS8fiS scbijnt, dat een Engelsche, industrieel-finan- cieele afvaardiging, die te Tokio met een dito Japansche afvaardiging heeft onderhan- deld, met de Japanners het erover eens ge- worden is, dat dit voor beide partijen een aangename en voordeelige schikking zou zijn. De Japanners, die bij hun financieel zeer be- narde, en door den wervelstorm nog verenger- de finaneieele omstandiigheden geldelijken steun heel goed kunnen gebruiken, zijn zeker taereid Britsche bulp te aanvaarden, die ben In staat kan stellen bet voor hun spijsverbete- ring tocb wel beel zware Mantsjoerijsche brok gemakkelijker te verduwen. Hoe bet met die Engelsche belangen zal gaan, zoodra zij hinderlijk worden voor 't Japansche opper- gezag, is een probleem, dat reeds half is op- gelost door de behandeling van bestaande Engelsche belangen in Noord-China. Maar of de bankiers bereid zijn zoover vooruit te reikenen A1 te vaak laten zij dat na. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de Engel sche regeering even kortzichtig beleid van onmiddellijk voordeel zal volgen, met de zekerheid voor oogen van zich Amerika, dat hierin rechtstreeks verraad terwille van gelde- lijk voordeel zou zien, tot verbitterd vijand te maken. Zwaar weegt ook voor Londen, dat Canada en Australie,. om van andere domi nions niet te spreken, een dergelijke politiek niet zullen waardeeren! Zou een Engelsche regeering het verbond met Japan hemieuwen, dan zou zij dat zeker niet vanwege finaneieele betrekkingen doen, maar eenvoudig als liquidatiemaatregel. Zij zou daarin het voordeel zien van bevrijd te raken van de maritieme inspanning, die een militaire wedstrijd met Japan zou meebren- gen; dat kans op een gewapend conflict met Japan, en al het risico daarmede verbonden, voorloopig ware afgewend, met de zekerheid echter, dat Japan daardoor zou worden ver- sterkt op een wijze, die vroeg of laat voor de positie van Engeland zelf in het Verre Oosten noodlottig zou worden. Het zou een beleid zijn van het zoeken van minsten weerstand en vooral van uitstel van executie. Engeland zou echter, vijand voor Amerika geworden gevaar loopen in de wereld vereenzaamd te raken en dominons van zich te vervreemden. Aanneming van de nu vrijwel smeekend uit- gestoken hand van Duitschland zou de conse- quenties ervan moeten zijn. Dit is alles bij elkaar een politiek, wie wij niet gelooven, dat de tegenwoordige Engelsche regeering aan- trekt, en evenmin eenige andere, mogelijke regeering in Engeland, zoodra zij verant- woordelijk moet handelen. Wij gelooven daar- om nog maar niet onmiddellijk, dat de finan- cieel-industrieele besprekingen te Tokio het door beide betrokken groepen blijkbaar ge- wenschte effect zullen bereiken. Het begin van de besprekingen te Londen valt merkwaardig samen met de protesten van Amerikanen, Engelschen en Nederlanders wellicht in zeer verschillenden toonaard te Tokio tegen het Japansche oliemonopolie in Mantsjoerrje, dat waarlijk met iedere politiek van open deuT, zooals in het verdrag van Washington van 1922 plechtig is vastgelegd, onvereenigbaar is. Zou Engeland zich met een aandeel in den buit den mond laten stop- pen? Ook dat kunnen wij nog niet gelooven voor wij het zien. Er is nog een ander punt, dat in verband met de besprekingen van Londen moet worden beschouwd: De merkbare ontstemming in Frankrijk en Italie over het feit, dat zij weer als quantity's negligeables buiten de bespre kingen worden gehouden. Dat punt wordt nu extra belangiwekkend. Maar daar zullen wij een anderen keer over spreken. SCHOOI^KI NDEREN ONTVOERD DOOR BANDIETEN. Bandieten hebben, naar uit Moekden wordt bericht, te Kaolimen een school overvallen en 220 kinderen ontvoerd. Regeeringstroepen zijn er in geslaagd 135 leerlingen te bevrijden, en een aantal andere kinderen, behoorende tot arme boerengezinnen, is daarop door de bandieten eveneens vrijge- laten. Een tiental kinderen van rijke landeigenaars is echter door de bandieten als gijzelaars ach- ter gehouden. Eenige der vrijgelaten kinderen hebben aan de autoriteiten een goede beschrijving ge- geven van de schuilplaats der bandieten, doch de troepen aarzelen zich daarheen te begeven, uit vrees, dat de jeugdige gevangenen hiervan nadeel zullen ondervinden. EEN COMMUNISTISCH KAMERLID VEROORDEEIJ). Het Belgische communistische Kamerlid, Lahaut, was tijdens de textielstaking te Ver- viers wegens het optreden tegen politie en gendarmerie gearresteerd, doch een vervol- ging was niet mogelijk, aangezien de Belgi- sche Kamer weigerde zijn parlementaire onschendbaarheid op te heffen. Nu echter de Belgische Kamer op reces is en daardoor vol- gens de Belgische wet de immuniteit auto- matisch is opgeheven, heeft de rechtbank te Luik hem Vrijdag veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 175 francs boete. DE KONING WIL AFSTAND DOEN. Naar Reuter uit Londen meldit, heeft de secretaris van den koning van Siam Zater- dagavond verklaard, dat de koning aan de regeering te Bangkok zijn wensch te kennen heeft gegeven om afstand van den troon te doen. Dit besluit zou een gevolg zijn van een ge- schil over de koninklijke bevoegdheden tus- schen den koning en de nationale vergadering. Zooals men zich zal herinneren zijn er al lang moeilijkheden van constifcutioneelen en dyna- stieken aard in Siam gaande. SLUITING BAZAR. De voorzitter van het comite, de heer J. Huizinga, burgemeester, heeft de vorige week Vrijdagavond, de Bazar met een kort woord doen eindigen, wijl de na-verkoop werd ge houden j.l. Zaterdag. De voorzitter achtte zich gelukkig, dat de commissie voor de Bazar kon zeggen, dat de arbeid naar omstandigbeden geslaagd is. Er was een belangrijke hoeveelheid goede- ren ingekomen, die alle voor een redelijken prijs een afzetgebied hebben gevonden. Het paste -een woord van dank te brengen aan alien, die aan deze Bazar hebben me-de- gewerkt, de dames- en heerenleden die ieder voor zich him best hebben gedaan om den ver- koop tot een goed einde te brengen. Een woord van dank aan de firma Van Rossum te Rotterdam, die zeker een goed werk heeft gedaan met ons te helpen en de vertegenwoordiger de heer Van Vlijmen, heeft op uitnemende wijze -er toe bijgedragen, dat de theeschenkerij zoo goed gelukt is. Een woord van dank aan de Diakonie der Hen*. Kerk voor het gebruik van het gebouw, waardoor ons veel kosten op de exploitatie zijn bespaard gebieven. Dank aan de gevers en het publiek, terwijl we ons voort- durend aanhevelen voor het ontvangen van inlichtingen. Het was voor het Crisis-Comity een goede week. ONGEVAL. Tijdens het iossen van het Duitsch s.s. Phila kwam hedenmiddag de arbeider P. de Lege bekneld tusschen knijper en wagon. De L. werd vermoedelijk inwendig licht ge- kneusd, en is met een taxi naar huis ver- voerd. VERKEERSONGEVAL. Gisteravond kwam de zoon August van den heer P. Meert te SluiSkil per motor van de richting grens Sas van Gent bij de oude suikerfabriek en reed daar tegen de op den weg rijdende trues met pulp. Door de botsing werd hq van bet rijwiel geslingerd en beliep dusdanige verwondingen, dat hij naar bet zi-ekenhuis te Sluiskil moest worden over- gebracht. Nader vememen wij dat de ver wondingen niet van emstigen aard zijn, al kan het volledig herstel geruimen tijd aanloopen. ZILVEREN JUBILEUM. Verleden week Woensdag herdacht de Eerwaarde Zuster Theodosia, de wijkverpleeg- ster van het Wit-Gele Kruis, den dag, waarop ze 25 jaar geieden geprofest werd. Op verzoek der E.E. Zusters werden ze dien dag niet met bezoeken lastig gevallen, omdat ze den dag huiselijik w-ilden vieren. Toch ging de dag niet onopgemerkt voorbij. Velen hadden door kaartjes en bloemen van hun belangstelling blijk gegeven, zoodat de heele kapel -der E.E. Zusters in een bloemen- tuin herschapen leek. Gisteren bestond nu gedegenheid om de Eerw. Zuster persoonlijk geluk te wenschen. Na de Hoogmis hebben dan ook zeer velen de gelegenheid aangegrepen om Soeur Theo dosia geluk te wenschen, die zichtbaar aan- gedaan leek om de zoo reusachtige -belang stelling. SPELDJESDAG. Op het kerkplein werden gisteren speldjes v-erkocht ter gelegenheid van het feest van Ohristus-Koning. De opbrengst is ibestemd voor de afdeeling Ter Neuzen van den R. K. V rouwenbond. EERSTE H. COMMUNIE. In alien eenvoud deden gisteren een j.4-tal jongens en meisjes him eerste H. Communie onder de H. Mis van 7 uur. 's Namiddags onder het H. Lof werd de hemieuwing der opdracht aan de H. Maagd gedaan. UIVOERING. Het was gisteren wel een dirukke dag. Na al de plechtigheden overdag: eerste H. Com munie en receptie, werd 's avonds een uitvoe- ring in het Patronaatsgebouw gegeven door de Jonge Werkman. Opgevoerd werd „De Blauwe Ster", een blijspel in een voorspel en drie bedrijven. De inhoud komt hierop neer, dat enkele personen zich uitgeven voor een dichter, die een dich-tbundel „De Blauwe -Ster" heeft uitgegeven. Ook bestaat er een diamant ,,De Blauwe Ster", -die in het bezit is van den baron, op wiens kasteel zich de -geschiedenis afspeelt. Verschillende heeren willen zioh meester maken van dien diamant om op een sluwe manier de hand van de doebjer van den baron te krij-gen. Hierbij ontwikkelden zich de dolste situaties, welke de spanning er in h-ielden tot het einde. Een moeilijk stuk, dat heel aardig gespeeld was. Jammer, dat de belangstelling niet grooter was. DE ZEEUWSCHE PERS. In een Zaterdag te Goes gehouden goed be- zochte vergadering is definitief besloten tot consolidatie van de reeds bestaande samen- wer-king der Zeeuwsche bladen in een ver- eeniging „De Zeeuwsche Pers". Deze ver- eeniging omvat zoo goed als alle in Zeeland verschijnenae dagbladen, nieuiws- en adver- tentiebladen, de laatste voor zooiver zij geen zgn. gratis-advertentiebladen zijn. Het bestuur is als volgt samengesteld Dr. S. S. Smed'ing (Prov. Zeeuwsche en Mid- delburgsche Courant), voorzitter; I. van de Sande (Ter Neuzensche Courant) vice-voor- zitter; M. Kosten (Zierikzeesche Nieuwsbode) lid; H. van Ben them, secr.-.penningmeester. De Nieuwe Spelling. Teneinde een zoo uniform mogelij-ke rege- ling te verkrijgen van den toestand, ontstaan door het gelijktijdig in de bladen naast elkaar geforuikt worden van twee officieel erkende spellingen, stelde de vergadering een aan alle leden uit te brengen advies vast. Tevens werd een motie aangenomen, waarin de vereeniging De Zeeuwsche Pers haar leedwezen uitspreekt over den in de spelling van het Nederlandsch ontstanen toestand van venwarring en twee- slachtigbedd. De vereeniging is van oordeel aldus vervolgt deze motie dat de vast- stelling, bij Koninklijk Besluit, eener vereen- voudig-de schrijfwijze der Nederlandsche taal een feit is, en als zoodanig aanvaard behoort te worden, geheel afgescbeiden van de vraag hoe men over deze nieuwe spelling op zidhzelf moge oordeelen. Aan een provinciale invoe- ring dezer nieuwe spelling zijn echter, naar het oordeel der vergadering, moeilijkheden verbonden die bij een gelijk-tijdige invoering door de geheele Nederlandsche pers niet in dezelfde mate te vreezen zijn. De vergade ring is van oordeel, dat aan den tegenwoor- digen toestand van verwarring zoodra moge- lijk een einde gernaakt behoort te worden, en dat zoodan-ig einde alleen mogelij-k zal zijn door een algemeene aanvaarding en invoering der nieuwe spelling. Derhalve besluit de ver gadering er bij de vereenigin-gen de Nederland- landsche Dagblad Pers en de Nederlandsche Periodieke Pers op aan te dringen, zoo spoe- dig mogelijk tot een gezamenlijk en gelijktijdig invoeren der nieuwe spelling te besluiten of te adviseeren; vervolgens -besloot de vergadering er bi; de Regeering op aan te dringen, ter bevordering van het tot stand komen der zoo nooozakelijke speliin-g-eenheid, harerzijds zoo dra mogelij-k te besluiten tot de aanvaarding der spelling-1934 voor de van haar uitgaande publicatien. BENOEMINGEN. Ged. Staten van Zeeiand hebben met in- gang van 1 November a.s. ibenoemd tot klerk bij den Provincialen stoom-bootdienst op de Wester-Schelde J. J. Jonk en Cb. L. E. Draeck, beiden te Vlissingen; tot hulpmachinist bij den dienst op de Ooster-Sehelde D. Schmelzer te Zierikzee en tot bureelambtenaar 2e klasse bij den Provincialen Waterstaat A. C. van Riel te Middelburg, alien thans tij-delijk in de genoemde functies werkzaam. DE NOOD DER GARNALENVISSCHERS. Ongev-eer honderd garnalenvisschers te Breskens hebben een adres aan de Kroon ge- zonden, waarin zij zich ernstig beklagen over den onvoldoenden steun, dien zij in dezen zwa- ren tijd van den kant van He regeering genie- ten. De toestand is thans zoo, dat zonder spoedige hulp, het garnalenvisschersbedrijf ter plaatse onherroepelijk ineen zal storten. In het adres wordt opgemerkt, dat Bres kens slechts 3000 K.G. ongepelde garnalen naar Frankrijk heeft mogen uitvoeren gedu- rende het tweede kwartaal van dit jaar, ter wijl toch het totale contingent 70.000 K.G. was. TE WEINIG BETAALDE BELASTING. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermo- gen (gewetensgeld) bij den ontvanger der di- recte belastingen enz. te Hulst 34,60; 27,66; 18,40^ te Ter Neuzen 19,08; f5,42; te Sas van Gent f 6,35wegens te weinig betaalde belasting (zonder nadere aanduiding), brj den ontvanger der directe belastingen enz. te Ter Neuzen 2,50, onder de letters L. W. HET CONFLICT IN DEN LVNDBOUW. De minister van Economische Zaken heeft den heer J. Schouten, lid van de Tweede Ka mer te Rotterdam, benoemd tot arbiter in het loongeschil tusschen de landarbeidersbonden en de bij de crisisorganisaties aangesloten landbouwers te Oostburg, Waterlandkerkje, Retranchement, Zuidzande, Nieuwvliet, Sluis, St. Kruis en Eede, aan wie de minister ver- plichte arbitrage heeft opgelegd. BEVORDERD TOT ARTS. Aan de Universiteit te Groningen is bevor- derd tot arts de heer P. M. Dikkenberg te Zuidzande. NEDERLANDSCHE KINDEREN IN BELGIe OP SCHOOL. In een nota naar aanleiding van het ver- slag der commissie, in wier handen het ver- slag van den staat van het onderwijs over 1931 werd gesteld, heeft de minister van On derwijs mr. H. P. Marchdnt te kennen gege ven, dat hij zich nader zou. doen inlichten om- trent het verschijnsei, dat betrekkelijk zooveel kinderen uit Zeeuwsch-Vlaanderen onderwijs ontvangen op Belgische scholen. Uit een door het Rijksschooltoezicht inge- steld onderzoek is gebleken, dat thans 76 Ne derlandsche en 41 Belgische leerplichti-ge kin deren van in Zeeuwsch-Vlaandenen wonende ouders een Belgisch pensionaat of lagere school bezoeken. Ten aanzien van de oorzaken die tot zoo danig schoolbezoek aanleiding geven, kan de minister het volgende mededeelen. In R.-K. kringen komt het vrij veel voor, dat men de kinderen jong naar een kost- school zendt; in Zeeuwsch-Vlaanderen is het steeds de gewoonte geweest daarvoor kost- scholen in Belgie te kiezen, omdat deze dich- terbij gelegen en goedkooper zijn dan de pen- sionaten in Noord-Brabant. Ook de wensch om aan de kinderen onderricht in het Fransch te doen geven, speelt een rol bij het zenden van die kinderen naar de Belgische kostscho- len, aangezien daar algemeen Fransch de voertaal van het onderwijs is. Rovendien trekt het meer gevorderde hand- werkonderwijs in de zusterscholen veel meis jes naar de Belgische scholen, vooral wan- neer de afstand naar de Nederlandsche school te groot wordt. In sommige gevallen ligt de school even over de grens in de onmiddellijke nabijheid der woning, terwijl de Nederlandsche school 4 tot 7 K.M. daarvan verwijderd is. Om het gebleken euvel te temperen, zou het noodig zijn een twee- a drietal kleine scholen langs de grens te stichten. Hieraan zou echter het bezwaar verbonden zijn, dat het zou gaan ten koste van nabijliggend-e openbare en bijzondere lagere scholen, aan welke alsdan leerlingen zouden worden ont- trokken. Ook afgezien daarvan is de minister van oordeel, dat de nadeelen van den bestaanden toestand niet zoo ernstig zijn, dat de kosten verbonden aan het stichten en exploiteeren van dergelijke kleine scholen, in de tegen woordige tijdsomstandigheden te rechtvaardi- gen zijn AANGEHOUDEN. De politie te Middelburg heeft op het post- kantoor aangehouden -den brievenbesteller R. uit Grij-pskerke, die bekende zich aan verduis- teringen van gelden ten nadeele van de post- administratie te hebben schuldig gernaakt. De man is aan de justitie voorgeleid. maakte en in wie elkeen de groote tragedien- ne-talenten ook voor de film onmiddellijk her- j kende, is ook hier weer verdienstelijk, hoewel ze een grooter regisseur vraagt. Bleeke Bet heeft een groentenwinkel, waar in zij geholpen wordt door haar man Tinus en haar dochter Jans. Jans is verloofd met Ko Monje, doch Bet wil van deze verloving niets weten. Ko, die zeeman is, is binnen en heeft afge- sproken met Jans uit te gaan, doch door een vechtpartij wordt hij in het politiebureau op- gesloten en verzuimt zijn afspraak. Jans is woedend en als Ko na drie dagen boven water komt, maakt zij het uit, hetgeen een for- meele smijtpartij in de Jordaan ten gevolge heeft, waarbij Tinus en Ko als de beste vrien- den uiteengaan. Pinksteren is aangebroken en de vereeni ging „Zanglust", waarvan Tinus voorzitter en Sally, de ijsco-inan, dirigent van het zangkoor zqn, maken een boottocht, waarbij Sally, die veel van Ko en Jans houdt, hen door zijn gijntjes weer tezamen brengt. Ka, de nood-hulp van Bet, heeft een vriend, Max, die student is. Zij is echter in werke- lijkheid verliefd op Ko. Bet is woedend dat het tusschen Jans en. Ko weer in orde is, daar zij liever gezien had, dat Jans zou trouwen met Hannes, de zoon van van Zanten, een huisjesmelker, maar ook een. handig smokke- laar, die, in samenwerking met Bet, geheime zaken doet, hetgeen hun veel geld inbrengt. Ko is weer naar zee en men hoort door de radio hoe het schip op een stormachtigen nacht met man en muis vergaat. Ko wordt echter met moeite gered en hij telegrafeert Jans, welk telegram door Bet wordt onder- schept. Bet laat van Zanten het telegram lezen, die het verscheurt en aanraadt Jans niets te zeggen. Nu Ko voor Jans toch dood is, is het haar onverschillig met wien zij trouwt en zoo zien wij, dat zij met Hannes ondertrouwd is. De ,tr°uwdag is aangebroken. Sally staat met zijn ijsco-karretje als hij plotseling door Ko wordt aangesproken. Hij kan het niet ge looven, dat hij het werkelijk is, doch door een gevoelige schop van Ko is hij er van over- tuigd. Hij gaat Jans waarschuwen, die haar bruidsjapon reeds heeft aangetrokken. Daar- na gaat hij naar van Zanten en ziet daar tot zijn stomme verbazing, dat deze door een rechercheur wordt meegenomen, als verdacht van smokkelen van margarine. Hij gaat terug naar hut huis van Jans en excuseert van Zan ten, dat hij op het oogenblik zoo moeilijk weg kan. Bet valt op het hooren van het nieuws bijna in zwijm en. bekent Tinus, dat zij heeft meegeholpen met van Zanten. Thans blijkt welk een goede man Tinus is en ofschoon de trouwpartjj, wegens het verwisselen der brui- degoms, moet worden uitgesteld, maakt het heele gezelschap toch een rijtoer, waartoe Ka met haar aanstaanden man Max ook be- hooren. Waarsc.huwing. Door den Burgemeester onzer gemeente wordt onder de puhlieke aandacht gebracht, dat een tweetal personen onze streek afrei- zen, die onder beding van vooruitbetaling ver schillende foto's van boerderijen, huizen, fa milies of personen maken, waarbij echter doorgaans na de voorgegeven 14 dagen geen of zeer trage aflevering volgt en dan eerst nadat vaniwege gemeentelijke of rijkspolitie tussohenkomst is ingeroepen. Gewenscht wordt het daarom geacht aan bedoelde personen geen geld op voorhand te geven en in elk geval eerst aflevering der photo's te eischen. Voorts wordt vanwege den Burgemeester in overweging gegeven geenerlei relatie's aan te knoopen met de Spaar- en Credietverzeke- ring ,,Eigen Hulp", de Onderlinge Spaarinistel- linig en de Vereenigde Spaarcredietbank ge- vestigd te Schiedam. Omtrent deze instellin- gen zijn bij hem nadere inlichtingen te ver krijgen. Bazar Crisis-Comity. Ook in het voorjaar van 1935 zal vanwege het plaatselijk Crisis-Comity alhier getracht worden een bazar in te richten. Het is wel onnoodig nader dit wer-k van menschlievend- heid en barmhartigheid aan te bevelen. Wie in staat daa.rtoe is reike ook ditmaal de hel- pende hand. Zilveren jubileum. Met het oog op het 25jari-g bestaan der al gemeene zangvereeniging „Orelio" worden zooals wij reeds vroeger in onis blad berichten, maatregelen getroffen deze gebeurtenis op eenigszins luisterrijke wrjize zij bet dan in meer in-tiemen kring te berdenken. Men is vanwege het zeer actieve bestuur volop in de weer indien mogelijk nog in November a.s. dit feestelrjk gebeuren te doen plaats hebben. Gerekend wordt daarbij op veler per- soonlijke belangstelling, hetgeen gezien den uitgebreiden kring van donateurs, oud-leden en sympathiseerenden n-iet te verwonderen valt en een tjokviol .Centrum" ligt dan ook in de lijn der verwachtingen. De eervolle wij zouden bijna durven zeggen roemrijke staat van dienst waarborgt een avond van gave -diilettantenkunst, zooals wij die van „Orelio" gewoon zijn. Ontstemming. De voorgenomen verkeersregeling door den raad dezer gemeente blijkt in breeden kring ontstemming te verwekken, zoodat naar wij vememen een adresbeweging aan den raad op touw gezet zal worden. Het Centrum. Bleeke Bet. Dat na het enorme succes van „De Jantjes" spoedig een tweede verfilming zou volgen van Bouber's werken, lag voor de hand en zoo zien wij thans „Bleeke Bet" haar tournee door Nederland maken. Door de snelle opeenvolging zal Bleeke Bet" niet dat succes van „De Jantjes" kunnen bereiken, het zal toch blijken een groote aantrekkingskracht voor de lief- hebbers te hebben en prettig aandoen na de vele vaak weee buitenlandsche producten. .Bleeke Bet" is een echt prettige film vol volkshumor en Jordaan-sfeer. Als schildering van een stuk echt sappig, Jordaansch volksleven, roezig, ruw en vol hu mor, heeft .Bleeke Bet" verdienste; de sfeer van dit stuk typisch Amsterdamsch, is zeer reeel weergegeven en spreekt tot het hart van wie van onze schoone hoofdstad houden. Voorts is er met toewijding door de acteurs aan hun taak gewerkt. Fientje de la Mar, die in ,,De Jantjes" een verbijsterend debuut De Panderjager zou Vrijdag den tocht naar Melbourne voortzetten. In Den Haag was het volgende telegram van Geyssendorffer uit Allahabad ontvangen: Hebben zonder mecanicien PjH.-O.S.T. (Panderjager) gerepareerd. Twee treinreizen naar Calcutta voor schroef en olietank. Bui- tengewone sportieve hulp ondervonden. Groote gastvrijheid van officials in Allahabad. Proef- vlucht van een half uur goed geslaagd. Gaan hedenavond verder met uitgestrekt landings- gestel. Laten den moed niet zakken en willen doel bereiken ondanks grooten tegenslag. Vrijdagavond kwam echter het volgende telegram van Reuter uit Allahabad: Toen de Panderjager om 10 u. 40 plaatse- lijken tijd wilde starten om den tocht naar Australie voort te zetten en naar het einde van het vliegveld taxide, kwam het toestel in botsing met een auto. De Panderjager vloog in brand en werd door het vuur vol- komen vernield. De bemanning is geheel ongedeerd ge bieven. Een nader telegram van Reuter berichtte, dat de Panderjager door het vuur inderdaad volkomen is vernield. De piloten Geysendorf- fer en Asjes, aldus meldt dit nadere telegram, zijn slechts licht gewond. Over den marco- nist Pronk zegt het telegram niets, maar vol- doende zij, dat het vorige telegram sprak over de bemanning in haar geheel. De Pander, die na het ongeluk van de vorige week gerepareerd was, zou om 19 u. 30 A.T. vertrekken. Op het oogenblik, dat het toestel zich van den grond verhief, kwam het Ian- dingsgestel in botsing met een auto, waarop een fakkel was aangebracht. De Panderjager kwam met dezen fakkel in aanraking en vatte onmiddellijk vlam. De inzittenden sprongen uit het toestel en ontkwamen aldus op won- aerlijke wijze aan een vreeselijken dood. De Indische chauffeur van den auto werd ernstig gewond. Het benzinereservoir van den Panderjager raakte in brand en binnen enkele minuten was er van het vliegtuig vrijwel niets anders over dan een hoopje asch. Na de ongelukkige landing te Allahabad, na de energieke pogingen om de averij zoo spoe dig mogelijk te herstellen, teneinde de reis naar Melbourne te kunnen voortzetten, dit tragische einde. Zooals men weet, vloog de Panderjager eerst met ingetrokken landingsgestel. Bij de landing te Allahabad bemerkte Geysendorffer dat er iets met dat landingsgestel niet in orde was. Een van de wielen kwam slechts ge- deeltelijk naar beneden, het andere in het ge heel niet. Geysendorffer trachtte toen op den wiel te landen, doch dit was door de groote snelheid onmogelijk. Tengevolge hiervan werden o.a. twee propellers ontzet. Het bleek al spoedig, dat de schade niet zoo ernstig was als men aanvankelijk had ge- dacht, en de bemanning was den moed dan ook niet kwijt. Dezer dagen meldde Geysen dorffer, dat het toestel aan het eind van de week startklaar zou zijn en men dan de reis zou voortzetten met niet-ingetrokken lan dingsgestel, teneinde een herhaling van het gebeurde bij de landing te Allahabad te voor- komen. Als het tweede telegram van Reuter om trent de toedracht van het ongeluk juist is ligt - zegt de N. R. Crt. de conclusie voor de hand, dat het Jandingsgestel de Pander jager wederom noodlottig is geworden. De 'Haagsche corr. der N. R. Crt. schrijft: Met de snelheid van den wind verspreidde het fatale bericht zich in de stad: de Pander jager verongelukt. Het werd met algemeene deernis ontvangen. Menigeen herinnerde zich nog het sierlijke toestel van de demonstratie- vlucht, die het verleden jaar v66r zijn vertrek naar Indie boven de stad heeft gernaakt. Hon- derden sloegen het toen rondom den Hofvijver gade, waarboven het niet hoog en zijn zilver- glimmende romp duidelijk zichtbaar, evo- lueerde. Het verbaasde toen door zijn enorme snelheid. De jager scheen geen geluk te hebben. Op reis naar Indie kreeg hij vertraging en de vlucht werd niet, wat men ervan gehoopt had. De pech is den jager ook nu blijven vervolgen. Men gaf hem een goede kans op een prjjs in den wedstrijd LondenMelbourne, maar opnieuw kwam er een op zichzelf onbeteeke- nend ongeval tusschenbeide en verlamde den jager in zijn verdere vlucht. Geysendorffer en Asjes bleken echter den moed niet te hebben laten zakken. Hun kan- sen voor den wedstrijd waren verkeken, maar zij wilden doorzetten om evengoed te laten zien, wat de jager vermocht. De schade werd hersteld en Vrijdagavond half acht A.T. zou de jager, na het herstel van zijn schroef en de defect geraakte olietank, de lucht mgasn Doch ook ditmaal lag het ongeluk op de loer. Wat er gebeurd is weten wij nog niet pre- cies. Een auto schijnt op het oogenblik, dat de jager zijn aanloop nam onverwachts in den weg gekomen te zijn, zoodat een botsing niet meer vermeden kon worden. Brand, het erg- ste wat een vliegtuig kan overkomen, was het gevolg en, zooals het telegram meldt, was het vliegtuig in een luttele spanne tijds „een hoopje asch". Een schoone illusie is hiermee vervlogen. Het is wel zeer hard, dat het zoo moest gaan. Voor de firma Pander, die in dit vliegtuig, naar het ontwerp van haar constructeur Slot, een toestel had geleverd, dat groote verwach tingen wettigde, al viel er, zooals gaandeweg wel is gebleken, nog het een en ander aan te verbeteren. Voor Asjes, die de actie voor den Panderjager, met zijn geestdrift had opge- stuwd en voor Geysendorffer, dien dit op het eerste gezicht onnoozele ongeluk een toestel moest doen verliezen, dat hij bij de landing te Allahabad onder zeer moeilijke omstandig- heden met bewonderenswaardige bekwaam- heid heel op den grond had gezet, hoewel het landinggestel hem in den steek had gelaten. Het is een droevig slot van een met veel illu sie en hoop begonnen onderneming. Als troost is er, dat de bemanning van het vliegtuig vrij wel ongedeerd, slechts licht gewond is. De berichten hieromtrent zqn eenigszins tegen- strijdig. Geysendorffer zelf seint, dat de in zittenden alle drie, Geysendorffer, Asjes en de marconist Pronk ongedeerd zijn. Reuter meldt lichte kwetsuren. Bij de firma Pander was er over het onge luk nog niet meer nieuws dan wij zelven reeds wisten. Natuurlijk was men daar zeer ten neer geslagen. Een interview met Geysendorffer. Reuter meldt uit Allahabad: Een Reutercorrespondent heeft een onder- houd gehad met Geysendorffer in het Euro- peesche burgerlijke hospitaal. „Wij hadden juist het contact met den grond verloren, toen plotseling, in de duistemis van den nacht, twee zoeklichtbundels voor ons begonnen te schijnen. Bijna tegelijkertijd voel- den wij de onderzijde van de machine tegen iets aan stooten." ,,De machine stortte neer en vloog in brand, maar wjj slaagden er in de deur te openen om uit het vliegtuig te springen. Het was moei lijk, maar wij beseften een oogenblik later dat wij in veiligheid waren." De vliegers Geysendorffer en Asjes en de marconist Pronk werden in het hospitaal voor lichte verwondingen behandeld. Geysendorffer zeide verder, dat het dom was dat een motor-zoeklicht in het midden van het terrein was opgestseld. Het was een donkere nacht en we konden niets zien. iGevraagd, of ze weer zullen vliegen, ant- woordde Geysendorffer lachende: Natuurlijk zullen we dat. Het was geen vliegongeluk." De ineening van Fokker. Een verslaggever van Vaz Dias heeft Fok ker naar zijn meening gevraagd, over de ramp die de Panderjager heeft getroffen. Ik kan in het algemeen dit zeggen, ant- woordde de heer Fokker, dat de Melbourne- race, ook al is deze nog niet geeindigd, op eclatante wijze heeft aangetoond, dat de mar ge tusschen succes en catastrophe maar zeer gering is. Verder is door deze race reeds be- wezen, dat een goede bemanning in de eerste plaats noodig heeft een betrouwbaar toestel en betrouwbare motoren. Wat de Pander jager betreft, het was voor een vlieger van de grootte van Geysendorffer een „bad luck", dat hij de beschikking heeft gehad over een vogel met zwakke pooten. Overigens is het onbetwistbaar feit, dat jonge vogels het vliegen nog moeten leeren, maar bovendien tot vogels groeien, terwijl vliegtuigen, die worden gebouwd, een lang stadium van ontwikkeling noodig hebben. Zij moeten betrouwbaar worden gernaakt zoo- wel door menschen als door ervaring. j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2