NIEUWS n Migraine op komst? AKKER.CACHETS Binnenland DE HERCLASSIFICATIE EN DE GEVOLGEN VOOR ZEELAND. MM "AKKERTJES" jr. per puai- j pci u Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Citgeefster: Ftrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. Grootere letters en cliche's worden naar piaatsruimie oereKenu, Handedsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst feen dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. DRANJKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis inge- volge artikel 38 juncto artikel 16 der Drank- wet. dat bij hen is ingekomen een verzoek orn eem verlaf A van GUiSTAAF FRANCISCUS DHERT, van beroep electricien, wonende te Ter Neuzen, voor het beneden rechter lokaal van het prceel plaatselyk gemerkt 4 en ge- legen aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschiedt kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof schriftelijke bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzen, 20 October 1034. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVT JLLESecretards. KONINGIN TREEDT IN DE SCHREDEN HARER MOEDER. Beschermvrouwe van de tuberculose- bestrijdlng. H.M. de Koningin heeft bereidwillig toege- stemd als beschermvrouwe van de Nederland sche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose de plaats in te nemen van wijlen H.M. de Koningin-Moeder, die van de oprich- ting der vereeniging af haar beschermvrouwe is geweest. PRINSES JUIJANA BRUIDSMEISJE IN ENGELAND. Van officieele zijde bevestigt men ttoans het reeds gepubliceerde bericht dat Pnnses Julia na als bruidsmeisje tegenwoordig zal zijn bij het huwelrjk van Prinses Marina van Grie- kenland met Prins Geonge, Hertog van Kent op 29 November. Als bruidsmeisjes zullen aanwezig zijn Prinses Juliana, Prinses Irene van Grieken- land, Prinses Catharina van Griekenland, Grootvorstin Kyra van Rusland, Prinses Elisa beth van York, Prinses Eugenie van Grie kenland, Lady Iris Mountbatben en Lady Mary Oarmbrigde. De bruid, Prinses Marina, is een klem- dochter van de oudste zuster van wijlen Prins HJendrik, die gehuwd was met Grootvorst Wladimir van Rusland. AARDAPPELEN TE DUIJR ALS VOLKSVOEDSEL. In een druk bezochte vergadering van de Vereeniging van burgemeesters en secreta- rissen voor Gouda en omstreken, werd, na, uitvoerige bespreking beslotefn, aan den mi nister van Economische Zaken te verzoeken, te bevorderen, dat de crisisheffing op de aardappelen zoo spoedig mogelijk komt te vervallen. !Dit verzoek steunt op de overweging, dat by de steeds doorgevoerde verlaging van steun- uitkeeringen en loonen de voorziening van dit volksvoedsel in de komende wintermaan- den groote bezwaren met zich mee zal brengen. POOTAARDAPPELEN EN ZAAIHAVER \'OOR FRANKRIJK. Nieuwe invoervoorschriften. De wnd. directeur-generaal van den Land- bouw maakt bekend, dat een in het Journal Official van 26 September j.l. gepubliceerd decreet van 23 September d.a.v. een aantal nieuwe voorschriften bevat, betreffende den handel in pootaardappelen en zaaihaver in Frankrijk. O.a. is bepaald, dat op een aan dd verpakking te bevestigen etiquet de naam en het adres van den verkooper vermeld moe- ten zijn, alsmede de aanduiding van de varie- teit, een opgave van de soortzuiverheid enz. Het decreet is onmiddellijk in werking ge- treden. De daarbij vastgestelde voorschriften hebben echter bij den invoer van Nederland- sche pootaardappelen tot eenige moeilijkheden aanleiding gegeven. Inmiddels zijn de betrokken Fransche auto- riteiten bereid bevonden eenig uitstel te ver- leenen. Bij een algemeene instructie van 11 October is thans aan de douane-kantoren me- degedeeld, dat de ter invoer aangeboden poot aardappelen en zaaihaver in het bijzonder wat de voorgeschreven etiquetten betreft, eerst met ingang van 1 November a.s. aan de be- paiingen van het decreet van 23 September j.l. behooren te voldoen. RIJKS AMBTEN AREN In haar vergadering van Dinsdag 16 Octo ber, vereenigde de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zich, aan de hand van daarover uitgebrachte praeadviezen van haar sub-commissie voor de salarieering met eenige regeeringsvoorstellen tot wijziging van de bestaande omschrijving en rangschikking van enkele ambten in het Bezoldigingsbesluit B.R.A. 1934, alsmede met eene uitkeeringsregeling bij ontslag wegens afvloeiing van tijdelijk personeel. Een voorstei tot wijziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit betreffende het admi- nistratieve personeel bij den centralen dienst van de Arbiedsinspectie, hetwelk nog geen voorbehandeling in genoemde subcommissie had kunnen verkrijgen, werd tot eene volgen- de vergadering aangehouden. (Een bij de commissie aanhangig gemaakt voorstei tot herclassificatie van de gemeen- ten werd ter voorbereiding van de behande- ling in de centrale commissie eveneens naar genoemde sub-commissie verwezen. Ten aanzien van eene eveneens eerst kort te voren bij de commissie ingekomen regee- ringsvoorstel van het wachtgeldbesluit achtte de commissie het mede gewenscht daarover eerst praeadvies te doen uitbrengen door haar desbetreffende sub-commissie. DE STEUNREGELING VOOR DE AARDAPPELTEELT. De Kamer van Koophandel voor de Neder- Betuwe te Tiel heeft aan den minister van economische zaken een adres gezonden, waar- aan het volgende is ontleend: „Het heeft onze Kamer ten zeerste verwon- derd, dat voor den aardappeloogst 1934 we- derom een steunregeliDg werd ingevoerd, waarvan de groote bezwaren een oneven- redig groot en kostbaar controle- en admini- stratieapparaat in de periode 19331934 cverduidelijk zijn gebleken, terwijl toch ander- zijds algemeen wordt aangenomen, dat de oogst van dit jaar onder een stelsel van vrij- heid alleszins bevredigende prijzen zal op- brengen. De vigeerende crisisregeling voor aardappe len zal derhalve zonder verwijl als overbodig en in vele opzichten schadelijk moeten worden ingetrokken. CLAERING NEDERLANDDIJITSCHLAND. Stand per 15 October 1934. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Storting op rekening „Duitschland" van het Nederlandsche Clearingsinstituut bij de Nederlandsche Bank 10.905.645,25. Hiervan is beschikbaar voor de voldoening van vor- deringen die via de Clearing mogen worden verzekerd 9.051.686,57; idem voor aflossing van achterstallige vorderingen; 1.090.564,52). Storting op Clearingsrekening bij de Deut sche Reichsbank 1.473.395.35. Udtbetalin- gen door het Nederlandsche Clearinginstituut nihil. Tot toelichting van deze cijfers deelt het Clearingsinstituut mede Het zou zeer onjuist zijn, indien uit deze cijfers werd afgeleid, dat de clearing op het oogenblik een belangrijk oversChot laat. Het lage bedrag der stortingen bij de Reichsbank toch is uitsluitend het gevolg van het feit, dat ook na 23 September nog belangrijke bedragen overeenkomstig de oude regeling op Zwischenkonto zijn gestort. De Duitsche regeering heeft zich op aandringen der Ne derlandsche Regeering thans ibereid ver- klaard ervoor zorg te dragen, dat voor zoover deze stortingen op Zwischenkonto betrekking hebben op na 23 September vervallen vorde ringen, zij alsnog op de nieuwe clearingsreke ning bij de Reichsbank zullen worden over gebracht Waren alle in aanmerking komende bedra gen reeds dadelijk op de clearingrekening gestort, dan zou het zeer de vraag zijn, of de clearing van Nederlandsche kant nog een overschot zou laten. Voor het trekken van eenige conclusie is het nog te vroeg. Het is echter duidelijk, dat zelfbepreking bij den export naar Duitschland in hooge mate wenschelijk blijft. Dat tot dusver nog geen uitbetalingen hier te lande plaats vonden, is aan verschillende oorizaken te wijten. Het Clearingsinstituut, dat zich plotseling voor een enorme uitbreiding van zijn taak zag gesteld, was in het belang der clearing verplicht in de eerste plaats zijn aandacht op de stortingen te concemtreeren. Bovendien kwamen de eerste adviezen van stortingen te Berlijn eerst een tiental dagen later binnen. Beginsel is, dat geen uitbetaling plaats vindt dan nadat de vordering is onderzocht en tot de clearing toegelaten. De formukeren van indiening zijn thans aan de door de Reichs bank opgegeven crediteuren verzonden. Ver- der wordt gewezen naar de afzonderlijke mededeeling hieromtrent. Met nadruk wordt voorts herinnerd aan de verplichting om van iedere storting op de clearingrekening bij de Nederlandsche Bank gelijktijdig mededeeling te doen aan het Clea ringsinstituut door middel van het formulier van storting (formulier A). Als bekend is het nieuwe formulier sedert enkele dagen aan de kantoren van de Nederlandsche Bank en de groote bankinsteUingen verkrijgbaar. Het tot dusver gebezigde model is hiermede vervallen. Niet-inzending of onjuiste invulling van het formulier, heeft tengevolge, dat de storting niet aan de Reichsbank kan worden ge- adviseerd. Onnoodige vertraging bij de uit betaling in Duitschland is hiervan het gevolg. Op het oogenblik is aldus een totaal-bedrag van niet minder dan f 1.900.000 in vertraging. Clearingkoers voor de omrekendng van het guldens bedrag, hetwelk op schulden in RM. uitgedrukt moet worden gestort, is uitsluitend de officieele koersnoteering van de Reichs- mark te Amsterdam van den dag vooraf giande aan dien der storting, Afwijking van dezen koers geeft eveneens onnoodige moei- liikheden en vertraging. Een waarsehuwing. Nogmaals wordt erop geweizen, dat wie betalinigen op onder het verdrag vallende vor deringen op andere wijze verricht dan door storting op de rekening van het Clearings instituut bij de Nederlandsche Bank, zich aan strafvervolging bloot stelt. Moet aan een in een ander land dan Duitschland ge- vestigd persoon of firma worden betaald, dan dient deze betaling evenzeer over de clearing te geschieden. De persoon of firma in kwestie dient in dat geval een adres in Duitschland op te geven, waaraan het bedrag in RM. kan worden voldaan. Betalingen via den postgirodienst wegens vorderingen, welke onder de clearing vallen, moeten uitsluitend geschieden door storting of overschrijving op de op het voorblad van formulier-A vermelde postrekening no. 2020. Indiening van vorderingen, vallende onder de clearing NederlandDuitschland. Van heden af zijn bij het Clearingsinstituut, bij alle kantoren van de Nederlandsche Bank en bij de Kamers van Koophandel en Fabrie- ken exemplaren verkrijgbaar van het formu lier van indiening van vorderingen (formulier- B). Schriftelijke aanvragen o<m toezending dienen uitsluitend tot het Clearingsinstituut te worden gericht. Het formulier kan slechts worden geibezigd voor indiening van vorderingen, welke onder het verdrag vallen. Vorderingen vervallen voor 24 September 1934, komen niet voor in diening bij het Clearingsinstituut in aan merking. Aangezien geen uitbetaling geschiedt dan nadat de vordering tevoren is onderzocht en tot de clearing toegelaten, verdient het aan- beveling vorderingen vroegtijdlg in te dienen. Het formulier moet, nauwkeurig ingevuld en vergezeld van een door den schuldeischer onderteekende copie van de factuur of reke ning en van verdere bescheiden, dienstig voor de beoordeeling of de vordering onder de clearing valt, aan het Clearingsinstituut worden ingezonden. Wordt de vordering aan een nader onderzoek onderwbrpen, dan ont- vangt de schuldeischer binnen veertien dagen na de indiening bericht. Aan het formulier is een yoorblad gehecht, houdende gedetailleerde aanwijzingen omtrent de invulling. Het geheele bureau van het Clearings instituut is thans gevestigd: Anna Paulowna- straat 6, Den Haag, telefoom no. 392290, voor interlocale gesprekken H-l en H-2. NATIONAAI, C'RISISCOMITe. Naar wij vememen zal Mr. P. A. L. van Ogtrop, secretaris van het Nationaal Crisis Comite met ingang van 1 November niet meer als zoodanig werkzaam zijn. Mr. Van Ogtrop, die van de oprichting van het N. C. C. af, thans drie jaar geleden met groote toewijding zijn beste krachten aan het Comite heeft gegeven, zhl in ambtelijke functie verbonden worden aan het departe- ment van economische zaken. (N. R. Crt.) DE RADIO-VERKEERSPRIJSVRAAG. Het Nationaal Crisis Comite maakt bekend, dat de trekking der prijzen van de radio-ver- keersprijsvraag in den loop dezer week zal plaats hebben. De opgave der winnaars van hoofdprijzen zal in de dagbladen en in de rad^o-boden be kend worden gemaakt. Volleddge lijsten der prijzen kunnen worden aangevraagd aan het bureau van het comite. Kneuterdijk 20, Den Haag. HET TEVEEL AAN BLOEMBOLLEN. Men schrijft uit Hillegom aan de N. R. Crt. De Nederlandsche Sierteelt Centrale heeft tot dusver nog geen besluit genomen om het teveel aan bloembollen namens de regeering van de kweekers over te nemen. Het bericht in de Residentiebode van Donderdag is onjuist of althans voorbarig. De kweekers hopen dat het surplus tegen 85 pet. der minimuimprijzen door de regeering- overgenomen zal worden, maar er is niets definitiefs besloten. Wei be- staat er aanleiding te verwachten, dat eerst- daags het besluit afkomt De plannen om niet-verkochte bollen be schikbaar te stellen voor gemeenteplantsoe- nen, stations-terreinen en scholen zullen spoe dig in daden omgezet moeten worden, omdat de tijd van planten thans daar is. iDe gemeente-parken te Hillegom worden in deze dagen beplant met bollen, die de kweekers om niet in bruikleen geven. Onder verwijzing naar het bericht over her classificatie der gemeenten weet de „Volks- krant" te vermelden, welke verschuivingen er onder de gemeenten zullen plaats vinden. Van de eerste naar de tweede klasse gaan o.a. de gemeenten Vlissingen en Middelburg. Van de tweede naar de derde klasse zullen o.a. worden overgebracht: Goes, Hansweert, Ter Neuzen en Zierikzee. Er zijn ook gemeenten buiten Zeeland, die per 1 Januari 1935 van de tweede naar de derde klasse gaan en dan zes maanden later, dus op 1 Juli 1935, van de derde naar de vierdeHet personeel in deze gemeenten krijgt dus eerst Vier of zes procent verlaging, naar gelang het jaargelders of weeklooners zijn, en dan op 1 Jul! nog weer eens vier of zes pro- cent, dus in- totaal acht of twaalfprocent. Deze herclassificatie beteekent schrijft de VI. Crt. tereeht opnieuw een salarisverla- ging voor het rijkspersoneel, waarin dan al leen een deel van het platteland mag bijdra- gen. De groote steden hebben er geen last van. SOLLEN MET DEN GULDEN? De Haagsche Post schrijft Zieke menschen raadplegen doorgaans den geneesheer, wiens kunst naar wel eens wordt beweerd voomamelrjk hierin bestaat, dat hij partij weet te trekken van de natuur, welke laatste tenslotte de genezing moet brengen. Er zijn ook zieken, die vol vertrouwen alles maar aan de natuur overlaten; en weder an- deren hebben fiducie in hetgeen in de wande- ling kwakzalversmiddelen worden genoemd. Bij het zieke geld, dat thans het economische leven allerwegen zoozeer bmoeilijkt, kunnen wij een analoge houding constateeren. Velen luisteren naar de faculteit, in dit geval de specialisten, zooals Prof. Cassel en de heer Keynes. Maar aangezien die tot dusver nog geen genezing hebben gebracht gaan er stem- men op, dat mettertijd alles wel van zelf zal ,,reg kom" wanneer men de economische na tuur maar haar eigen loop laat; en een be- denkelijk groot aantal lieden bepleit paarde- en kwakzalversmiddelen, onder verwijzing naar diverse landen, waar zij schijnen te heb ben geholpen. Onder die landen neemt Enge- land de groote plaats in. Daar, zegt men, zijn de zaken levendig en heerscht nogal voor- spoed, die een blijde en hoopvolle stemming heeft gebracht. Engeland maakte zijn pond twee jaren geledeoi los van het goud en dus, zoo wordt geredeneerd, moeten andere landen om hun voorspoed texug te krygen, ook maar het goud onttronen. Zij houden die redeneering vol niettegenstaande bezadigde deskundigen er op wijzen, dat de groote van het Imperium, Ottawa, protectie en andere dingen onze buren aan de overzijde der Noordzee in een geheel uitzonderlijke positie plaatsen, terwijl wijders de Scandinavische landen, die ook van het goud afhingen, er geen zijde bij hebben gesponnen; om niet te spreken van Amerika, dat na al zijn proefnemingen heden minstens even erg in den put zit als ooit in de laatste vijf jaren. Deze bedenkingen weerhouden velen in ons land er niet van, te pleiten voor eohtscheiding tussohen den gulden en het goud. Heel wat mannen van gezag en ervaring in zaken ge- looven, dat ons land er baat bij zou vinden, indien wij den gulden het voorfoeeld lieten vol- gen van het pond sterling. Hun betoogen wor den geschraagd door persoonlijke ondervin- ding; maar daarin nu ligt naar onze vaste overtuiging juist de fout. Gaame neemt het blad als vaststaand aan, dat menig zaken- man persoonlijik baat zou kunnen vinden bij inflatie; inzonderheid speculanten. Maar zij, die het gewichtige besluit zouden moeten nemen, hebben niet alleen te rekenen met af- zonderlijke belangen, maar moeten in de eerste plaats kijken naar de belangen des lands als geheel; en wanneer mannen als Colijn, Oud en Trip, die dit geheel beter kunnen overzien dan anderen, omdat zij over meer gegevens beschikken dan anderen, zich tegenstanders verklaren van devaluatie, dan zou dat op zich- zelf voor het Haagsche blad reeds voldoende zijn, om ons te kanten tegen sollen met den gulden. Maar behalve deze aanwijzing heeft het de grondige overtuiginig, dat, zooals de Feredale Raad van Advies in zijn rapport aan den Federal Reserve Board, onder dag- teekening 27 September ji, nog pas heeft gezegd, sleoht geld, naast oorlog en pestilen- tie, de grootste ramp is, die een volk kan teisteren. Het blad citeert den passus uit be- doeld stuk dat het aandringen op inflatie... be- rust op redeneeringen, die naar telkens en telkens opnieuw werd bewezen, tragische iUusies waren. dat bedreiging met inflatie een bedrei- ging is voor elk voorzichtig mensch, dat door zuinigheid en vlijt spaarpenningen heeft op- gespaard om te voorzien in de behoeften van den ouden dag en tegenspoed De geschiedenis van elk land, dat, onver schillig in welk tijdsgewricht ook proeven heeft genomen met inflatie, is altoos dezelfde geweest. Het eindiigt in rampen voor elke klasse der bevolking, uitgezonderd speculan ten. Behalve oorlog en pestilentie zou ons geen grooter ongeluk kunnen overkomen.... Als 'smorgens dal onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misere met 1 of 2 VoIgens r«c«pf von Apofheker Dumont AIKKER Ingez. Med. DE CONFERENTIE VAN HET GOUDBLOK GEEINDIGD. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel telefoneerde Zaterdagavond Nadat de experts Zaterdagochtend met den tekst waren gereed gekomen van de aan de plenaire vergadering van de commissie van het goudblok voor te leggen resolutie en de termen van deze resolutie door de verschiUen- de delegaties waren gewikt en gewogen is om vijf uur vanmiddag tot de onderteekening van dit document overgegaan. De resolutie luidt als volgt: „De ondergeteekende regeeringen, over- tuigd, als zij het te Londen op 3 Juli 1933 hebben bevestigd, dat de muntvastheid een der essentieele voorwaarden is voor terug- keer tot een normalen oeconomischen toe- stand, overwegende, dat zij door de verzekermg van de stabiliteit van hun muntwaarde tot het herstel van de wereldoeconomie bijdragen. bevestigen hun wil de huidige goudpariteit van hun resp. munt te handhaven, erkennen, dat deze gemeenschappelijke monetaire politiek een verruiming van den intemationalen ruilhandel insluit, welke ver ruiming door de gelijkvormigheid van de monetaire toestanden in hun resp. landen be staande, moet worden bevorderd, besluiten 1. tot de oprichting over te gaan van een algemeene .commissie, samengesteld uit hun resp. gedelegeerden; 2. wat betreft de handelsbetrekkingen, a. na te gaan op welke wijze het thans mogelijk is de handelsbetrekkingen tusschen hun landen te bevorderen. Zy achten een toeneming van tien percent van den globalen omvang der handelsverrichtingen, die tus schen 1 Juli 1933 en 30 Juni 1934 plaats had- den, gewenscht; b. zonder verwijl met dit doel bilaterale onderhandelingen te openen, welke binnen een termijn van maximum een jaar tot een goed einde moeten zijn gebracht c. het ontwerpen van intemationale over- eenkomsten betreffende de commercieele pro paganda aan hetwelk zij in beginsel hun goed- keuring hebben gehecht, aan een subcommis sie te onderwerpen bestaande uit de verte- genwoordigers van ieder der onderteekende regeeringen, met opdracht den tekst van de overeenkomst definitief vast te leggen, zoo danig, dat de onderteekening binnenkort kan plaats hebben. 3. wat betreft het toerisme en de trans- portpolitiek, twee subcommissies samen te stellen uit gedelegeerden van ieder der on derteekende regeeringen, met opdracht rap port uit te brengen bij de algemeene commis sie over de voorstellen, die nu reeds hij haar aanhangig zijn gemaakt of die haar later nog zullen bereiken; 4. zonder verwijl de hierboven bedoelde subcomite's bijeen te roepen en binnen drie maanden te Brussel een vergadering van de algemeene commissie te houden ten einde kennis te nemen van den stand der werk- zaamheden en het verdere programma te be- palen zonder de belangen van derde landen en de noodzakelijkheid van een meer uitge- breide samenwerking op internationaal gebied uit het oog te verliezen. Nadat deze resolutie in de alphabetische volgorde was geteekend, door Jaspar voor Belgie, Lamoureux voor Frankrijk, Asquini voor Italie, Bech voor Luxemburg, van Steen- berghe voor Nederland, Dolezal voor Polen en Stucki voor Zwitserland, heeft Jaspar een korte slotrede gehouden, waama de commis sie is uiteengegaan. Onderhoud met minister Jaspar. De Belgische minister, van buitenlandsche zaken heeft ons, evenals Vrijdagavond, na af- loop van deze vergadering ontvangen en mee- gedeeld, dat hij in zijn slotrede de aandacht had gevestigd op de diverse positieve punten, die in de resolutie zijn opgesomd. Wij heb ben, zeide Jaspar, niet alleen het doel van deze eerste bijeenkomst bereikt, maar het zelfs aanzienlijk overtroffen. Er is een driedubbel positief resultaat be reikt: de overeengekomen wenschen der han- delsrelaties in ruime mate te vermeerderen door middel van bilaterale accoorden, waar- over zonder uitstel zal worden onderhandeld. De voorbereiding in den schoot der sub- comitd's van de vraagstukken betreffende de commercieele propoganda, het toerisme en de transporten; de ononderbroken continuiteit van onze werkzaamheden door het beleggen van een nieuwe bijeenkomst, die binnen drie maanden kennis zal hebben te nemen van de werkzaamheden der subcommissies. Verder legde Jaspar nadruk op de nieuwe bevestiging van onwankelbare trouw aan de goudpariteit en de erkenning van de nood zakelijkheid van ruimere samenwerking op in ternationaal gebied. Hy dankte alle aanwe- zige gedelegeerden voor hun actieve mede- werking en gaf hun de stellige verzekering, dat hij al zijn krachten zal wijden aan dit werk van Internationale solidariteit. De Fransche gedelegeerde, Lamoureux, bracht onder algemeene instemming in gloed- rijke termen hulde aan het initiatief en de werkkracht van minister Jaspar. Het denkbeeld om ook de volgende bijeen komst der commissie te Brussel te houden was, naar ik vemeem, warm ondersteund door het hoofd van de Nederlandsche delegatie, minister Steenberghe, die van zijn kant even eens de Belgische regeering dank zegde voor de vriendelijke ontvangst, welke den vreem- den delegaties te Brussel te beurt mocht val len. Minister Jaspar, antwoord gevende, op eenige hem door journalisten gestelde vragen verklaarde nog wel degelijk in te zien, dat de clausule van de meest begunstigde natie moei lijkheden oplevert voor de werkzaamheden van de commissie van het Goudblok. De moeilijkheden zijn er echter om te worden overwonnen, zeide hij lachend. Bilaterale accoorden. Ook in verband met de wijze waarop de bilaterale accoorden tot stand zullen komen werden hem eenige vragen gesteld. Jaspar antwoordde, dat men zal trachten zooveel mogelijk bilaterale accoorden tusschen bij de commissie vertegenwoordigde landen te slui- ten. Deze accoordenzullen aan het perma- nente secretariaat de benaming permanent bureau had hij teruggenomen worden ge zonden om vervolgens na coordineering aan de algemeene bijeenkomst der commissie te worden overgemaakt. Schilderachtig typeer- de hij deze actie voor de bilaterale accoorden op de volgende wijze: eerst dansen wij een walsje met een land, om vervolgens een al gemeene quadrille in te zetten. Mededeelingen van Minister Steenberghe. Ook met Minister Steenberghe hebben •wij, na de onderteekening van de resolutie, een oogenblik gesproken. De indruk door Z. Exc. van de bijeenkomst der Brusselsche commis sie meegedragen was zeker niet ongunstig. Ook hij ontveinst zich nochtans de moeilijk heden niet, die de verdere ontwikkeling van het plan van Jaspar vooral tengevolge van het bestaan van de clausule der meest begun stigde natie, kunnen belemmeren. Alles zal evenwel afhangen van de bilaterale accoor den zonder welke geen positieve resultaten te verwachten zijn. Voor de landen die bij de Brusselsche com missie zijn vertegenwoordigd levert deze clau sule ongetwijfeld geen groote moeilijkheden op, maar ten opzichte van de derde staten die buiten het z.g. goudblok staan, zal het geen gemakkelijk punt zijn. De Nederlandsche delegatie is Zaterdag avond nog naar Den Haag teruggekeerd. In goed ingelichte kringen vernam de N. R. Crt. nog nader, dat in beginsel reeds verschei- dene afspraken voor het openen van onder handelingen die tot bilaterale accoorden moe ten leiden, gemaakt zijn. Ook deed ik den indruk op, dat tusschen Nederland en Belgie reeds contact zou zijn gezocht over een aan- vangsdatum voor deze onderhandelingen. DE COLORADOKEVER. Ingediend is een wetsontwerp houdende be- palingen tot ibestrijding van den Oolorado- kever Voor Nederland waar 't insect tot op heden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1