Burgerlijken Stand Pluimvee-Rubriek BANDIETENOVERVAL IN EEN HERBERG. EEN N OODLOTTIGE WEDDENSCHAP. LOOP DER BEVOLKING. Van dit alles wist de man niets. Nu weet hij 't well I>e eerlijk gekregen aardappelen werden in beslag genomen; er hielp geen ,,moederke lieve" a an. Door soha en schande wordt men wijs, zegt het spreekwoord; dat heeft ook deze man on- dervonden. Maar de wet, hoe noodzakelijk ook, kan toch ook onmenschelijk hard en wreed zijn. iDaar weten er ook in onze omgeving van mee te spreken. EEN ONDERKEEeR IN BESLAG GENOMEN Naar Reuter uit Madrid meldt, gaat het gerucht dat te Valencia beslag gelegtd is op een ondenzeelboot, die gereed lag om naar Turkije te vertrekken. De onderzeeboot zou toebeihooren aain Eschevarrietta, een wapen- faibrikant uit Bilbao, die in het begin van de kwestie van de wapensmokkelarij is gearres- teerd. Het bericht is bevestigd noch tegenge- sproken. Volgens Reuter, zou het gerucht geloof- waardig zijn; de onderzeeer is bij Echevar- rietta gefcouiwd. Men zegt dat men haar, na- dat de Spaansche staat haar heeft geweigerd, in Turkije trachtte te verkoopen. In de nabijheid van St. Jacobs (Illinois) overviel een bandietenbende een herberg, waar 4 personen, 2 mannen en 2 vrouwen, juist aan het ontbijt zaten. Alle vier gaven zij ohimiddellijk gevolg aan het bevel ,,handen omhoog". De kastelein Jackson evenwel wilde zich niet zonder meer laten berooven, trok zijn revolver en doadde een der bandieten. Er ontstonid een wild vuurgevecht; in den loop van den strijd trok de kastelein zich een oogenblik terug, om zijn wapen opnieuw te laden. Van deze pauze maakten de misdadigers gebruik om een ouden man, die niets ver- moedend de herberg binnentrad, neer te leg- gen. Hierop werd het vuurgevecht voortgezet De kastelein doodde een tweeden bandiet. Dit scheen den schrik er danig in te brengen; de bende nam de vlucht en nam haar twee doo den mede. Voor een ziekenhuis in de buurt werd stil gehouden, de lijken werden op straat gelworpen en de vlucht werd per auto voort gezet. IJSELIJK AVONTUUR VAN EEN AUSTRALIeR. Een 68-jarige inigenieur te Melbourne, Ed ward Perrett genaamd, is vier-en-een-half uur in een ijskelder opgesloten geweest en er wonder boven wonder levend uitgekomen. Perrett ging den kelder binnen om de tem- peratuur te controleeren. Terwijl de tempe- ratuur 6 graden onder nul was, hoorde hij plotseling een slag en zag tot zijn groote ontsteltenis, dat de deur zich achter hem ge- sloten had. Hij was vrij dun gekleed; zijn eenige kans om in lev en te blijven was 1 i oh aamsb ew e ging. Hij nam een bus, smeet die tegen de deur en herhaalde dit vele malen. Vergeefs, het werd niet gehoord. vaard am zich onmiddellijk aan te melden, de vriend wegens heling. De arme drommel klaagde dezen aan om betaling van de be- loofde tweeduizend dollar, die hem niet be- taald waren, omdat hij voor de rechtbank zijn rol zoo slecht gespeeld had en daardoor de belangen van zijn opdrachtgever emstig geschaad had. En hijzelf is ook aangeklaagd wegens bedrog. Procesnummer vier, dat tegen den armen drommel gaat door, gelijk ook nummer drie, dat tegen den vriend, om dat deze beiden bij de hand zijn. Maar het verstekvonnis tegen Wedford tolijft intact, want deze denkt er niet aan om naar de Ver. Staten te gaan. ZESHONDERD KILO SMOKKELWAAR EN TIEN RIJWIELEN IN BESLAG GENOMEN. De grensambtenaren van het land van Weert zijn er in geslaagd een goede vangst te slaan en een groote hoeveelheid smokkel- waar buit te maken. Eenige groepen smokkelaars wist men aan te houden, zoodat het resultaat was, 350 kilo suiker, 250 kilo margarine werden in beslag genomen. De tien rijwielen, met behulp waravan deze smokkelwaar werd vervoerd, werden eveneens. in beslag genomen. DEEFSTAL VAN GOLD LIT EEN VLIEGTLIG. Den 24en Juli is er op den Nijl uit een vliegtuig van den dienst Zuid-AfrikaLon- den 25 K.G. baar gou-d gestolen, ter waarde van 4000 pond sterling. Naar aanleiding daar- van waren al dadelijk een Egyptenaar en een Armenier, die 's nachts het vliegtuig bewaakt hadden, aangehouden. Later zijn nog meer verdachten aangehouden. Thans hebben alien naar Reuter meldt, bekend. SOHIETPARTIJ TE HAVANNA. Een onfbekende drong de bureaux binnen van het dagtblad „E1 Pais" te Havanna, loste eenige schoten op den bedrijfsdirecteur, dr Santiago Claret, die aan de hand werd ge- wond en wist vervoilgens uit het gebouw te ontkomen Uit een passeerende auto werden voorts schoten gelost op een soldaat, die op post stond voor de woning van den amibassadeur Caffery. De soldaat, die niet werd getroffen beantwoordde het vuur. In het Weensche Sophien-ziekenhuis stierf een jonge man, aldus de United Press, die in het hoaf-dkwar'tier van het Leger des Heils woonde, aan de gevolgen van een zeer merk- waardige weddenschap. Hij had zich er n.l. op beroemd spelden in te kunnen slikken. Toen dit betwijfeld werd, sloot hij een wed denschap af en slikte yerschillende spelden in. Ontzettende pijnen lijdend werd hij zoo spoedig mogelijik naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij, ondanks alle pogingen van de artsen hem te redden, spoedig overleed. VROUWELIJKE BANDIETEN. Een bende, bestaande uit 50 zwaar gewa- pende vrouwelijke bandieten, terroriseert het Luantang district, in de provincie Hopei, meldt Reuter. Zij berooven uitsluitend maxmen en gaan „Het was echter mijn eenige kans", vertelde j daarbij als volgt te werk. hij later. „Ik begon op de deur te kloppen en j te slaan tot ik er doodmoe van werd. Toen f voelde ik de koude mijn lichaam overmees- j teren. Tegelijkertrjd begon de koelmachine onzuivere lucht uit te pompen. Mijn krachten Ibegaven mij en ik had een gevoel alsof ik I flauW ging vallen. Ik hoopte maar steeds, dat men mij uit mijn ijselijke gevangenis zou bevrijden. Ik was op het punt in elkaar te zakken, toen de deur openging en men mij den kelder uittrok." Door de lange afwezigheid van haar man was Perrett's vrouw ongerust geworden. Ze telefoneerde den nachtwaker van de fabriek, die dadelijk met eenige helpers het gebouW doorzocht. Om halftiwee 's nachts werd Per rett gevonden. Een dokter verleenide de eer- ste hulp, want Perrett was geheel door de koude bevangen, terlwijl ook zijn zenuwen emstig geschokt bleken. 'N ROMANTISCHE GESCHIEDENIS. Een millionair, Wedford, uit Rio de Janeiro (Brazilie) is voor de rechtbank te New-York gedagvaard wegens een doodslag, welken hij, zoo het waar is, ruim twin tig jaar geleden Ibegaan heeft. In 1910 ondemamen twee jongelui 'n roei- tochtje op de Hudson nabij New-York. Ze waren allebei op een meisje verliefd en ieder van hen hoopte de uitverkorend te zijn. Tijden-s het tochtje kregen ze ruzie en het duurde niet lang of ze waren handgemeen. De boot kipte om, maar het geveoht ging door in het water, tot een der twee verdronk. De tweede vluchtte nog denzelfden dag en belandde na een dooltocht in Zuid-Amerika. In Rio de Janeiro vonid hij werk. Hij "werd aangesteld op een koffieplantage, werd in korten tijd opzichter en kon dank zij eenigen gunstigen omstandigheden vrij spoedig een deel der plantage koopen. In den loop der jaren gelukiten hem eenige groote transac- ties, zoodat hij een groot vermogen verwierf. Wedford zou gelukkig en tevreden hebben kunnen leven als er niet een omstandigheid geweest was. Kort na het doodelijk ongeval op de Hudson werd hij gedagvaard en de rechtbank veroordeelde hem, daar ze uitging van de gedachte, dat hij sohuldig was, bij verstek, wegens doodslag tot levenslange ge- vangenisstraf. Dit vonnis liet hem al die jaren niet met rust. Hij voelde zich onschul- dig, omdat hij meende uit noodlweer gehan- deld te hebben. Trots zijn grooten rijkdam en zijn gelukkig huwelrjk het jonge meisje, dat indirect de schuld van het tweegevecht was, was den overtwinnaar naar Zuid-Amerika gevolgd voelde Wedford zich niet tevreden zoolang hij dat vonnis op zich had. Wedford schreef een vriend uit zijn jeugd, dien hij al die jaren niet meer gezien had. En hij bofte, want hij kreeg antwoord, een brief, waarin de vriend aanbood, de zaak op zeer origineele wtjze te regelen. 'Hij deed een armen drommel het voorstel naar de recht bank te gaan, zich daar uit te geven voor den gevluchten Wedford en te verzoeken 't pro ces te henvatten. Hij gaf hem een behoor- lijk pak, een voorschot van honderd dollar en (beloofde hem nog tJweeduizend dollar zoo de zaak zou kloppen. De onechte Wedford ver- scheen voor de rechtbank en draaide de heele litanie netjes af. Maar hij had niet op de vragen ^an de redhiters gerekend. Toen hem gevraagd werd het verloop van het doode lijk gevecht te schilderen, dat meer dan twintig jaar geleden zijn vriend het leven had gekost, begon hij te stotteren en kon niet verder. Het proces nam een ongunstige wen ding en eindigde met 'n bevestiging van het verstekvonnis. De plaatsvervanger werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, on middellijk in heehtenis genomen en in de ge vangenis gestopt. Dat Was den man begrijpelijk toch te gor tig. Voor tweeduizend dollar offerde hij zijn vrijheid niet op. Hij vertelde den directeur der gevangenis den zwendel en werd vrijgela- ten, maar nu werden Wedford en zijn vriend beklaagden. De echte Wedford werd gedag Een der vrouwen lokt het slachtoffer, bij voorfbeeld rijke kooplieden, in een valstrik. Plotseling ziet hij zich voor den eisch ge- steld: „Je geld of je ;even" en intusschen wordt hij bedreigd door de revolvers van zijn metgezellin en haar vrienddnnen. Biedt de man ook maar den v geringsten tegenstand, dan wordt hij doodgesohoten. Alle leden dezer bende kunnen met de linker- hand even goed schieten als met de rechter en naar men zegt hebben zij reeds een enor- men buit bemachtiigd. EEN BOM ONTPLOFT. Naar Reuter uit Parijs meldt, is in de lokalen van den Bond van vroegere Russi- sche Frontsoldaten in de buurt van de Champs Elysees een bom ontploft, zonder evenwel emstige schade aan te richten. De politie meent hier met een wraakneming van een werklooze te doen te hebben, die den Bond tevergeefs om ondersteuning had ver- zocht. Men schijnt hier niet met een politiek misdrijf te doen te hebben. Ook aan een briefje, gevonden in een der lokalen hecht de politie niet veel waarde. Het briefje bevatte in de Russische taal het vol- gende: „Dit was slechts als waarschuwing bedoeld, wij wilden geen bloed vergieten, de volgende keer zal het emstiger zijn, dan laten wij alles in de lucht vliegen." Het briefje was onderteekend met: „De vrijwilligers van het gameenschappelijke front". EEN KOPPIGE DAME. Een vreemde doch vetmakelijke geschiede- nis heeft zich onlangs te Cabada in den staat New Jersey afgespeeld. Werklieden van publieke werken Waren bezig een telefoonpaal uit den grond te halen, vlak voor het huis van mevrouW Elsie Ber- ng.ibie. Mevrouw Bemabie vroeg of ze den ouden paal mocht hebben voor brandhout, maar de arbeiders, die opdracht van de maatschappij hadden, weigerden dit. Toen zette ze uit woede haar voet in het gat, waar de paal gestaan had en verklaarde, dat ze zou ver- hinlderen, dat een nieuwe paal voor haar huis zou worden gezet. Mevrouw Bernabie hield deze positie zes en twintig uur vol. De opzichter van de Werklieden trachtte haar te overreden en toen dit niet hielp, Waar- schuwde hij de politie. Maar de politie zeide, dat ze niets kon doen, tenzij de maatschappij een cautie wilde storten tot de zaak in rechte was beslist. Ondertusschen werd mevrouw Bemabie eten gebracht door haar zoons, terwijl ook haar edhtgenoot op het tooneel verscheen. Deze verklaarde, dat hij, als zijn vrouw het niet langer volhield, haar plaats zou innemen, totdat hij de verzekering kreeg, dat er geen nieulwe paal werd neergezet. Toen kwam echter bericht van het ge- meentebestuur dat het echtpaar Bernabie geen recht had om het neerzetten van den paal te verhinderen en was het voor de vrouw dus niet langer noodig in haar netelige positie te blijven. EEN VOORDEELIG ZAAKJE. Een student van de kunstacademie kocht voor een kleinigheid een schilderij, dat bij 'n uitdrager te Boedapest onder een hoop rom- mel verborgen lag. Nadat hij het schoongemaakt had, toonde hij het aan een expert, die hem vertelde, dat het stuk waardeloos was, terWijl een kunst- hanidelaar, Wiens meening daama werd ge vraagd, het een vod noemde. De student liet het schilderij daama zien aan een deskundiige op X-stralen gelbied, en deze gaf hem den raad, de bavenste verflaag te laten verwijderen. Nadat zulks was ge- schied, kwam een schilderij voor den dag, dat naar drie vooraanstaande experts eenstem- anig verzekerden van Titiaan moet zijn. De waarde van het schilderij schatte men op bijna 40.000. .AXEL. In de maand September hebben zich in deze gemeente gevestigd: Joseph A. van Hooye, dienstknecht, Kanaal K 33, van Koewacht. Sara Anth. Dieleman, verpleegster, Kijkuit L 2a, van Rotterdam. Oatharina Lourens, dienstbode, Schapen- bout O 44c, van Ter Neuzen. Cornelia M. Romeijn, zander beroep, Singel- weg J llh, van Ter Neuzen. J. Geelhoed en zoon, loodgieter, Oudewijk F 20, van Goes. Const. Hayette en vrouw, landarbeider, Walstraat C 42 ged., van Boschkapelle. Wed. B. L. IJsebaert, zonder beroep, Wal straat C 11, van Hulst. Karel C. Kaijser, landarbeider, Oudenweg I 3Gb, van Beverwijk. Theodorus C. L. Adam, kapper, Walstraat C 40, van Ten Neuzen. Joh. v. d. Gouwe en gezin, kantonnier, P. Poulusstraat 15, van Aardenburg. Vertrokken: Karel J. van Drongelen, zonder beroep, Oudewijk F 40, naar Amsterdam. Maria Fr. de Ruijter, zonder beroep, Nieuw- straat G 87, naar Waddinxveen. Wilhelm Froitzheim, draaier, Sluiskil P, woonibarak, naar Sai van Gent. Elizabeth Dobbelaar, zonder beroep, Armen- dijk H 47f, naar Hoek. Gustaaf M. Erauw, zonder beroep, Sluiskil P 40h, naar Antwerpen. Martinus Bakker, vrijwilliger, Magrette N 79, naar Bandoeng. Alphons L. D. Verstraeten, stationsarbeider Kanaalkade A 77, naar Sint Jansteen. Comelis Overdulve, landarbeider, Kijkuit K 43, naar Zaamslag. Levina Witte, dienstbode, Magrette N 41 naar Zaamslag. Jacobus Dees, dienstknecht, Kanaal K 30, naar Zuidzande. Cathalina Koekkoek, dienstbode, Kijkuit L 3, naar Ter Neuzen. Louisa M. de Cock, zonder beroep, Kijkuit L 6, naar Hulst. Dingeman J. Marijs en echtg., kantoorbe- diende, Weststraat D 61, naar Ter Neuzen. Adriaan den Beer en gezin, fabrieksarbei- der, Magrette N 57, naar Eindhoven. Leijntje M. Verhulst, zonder beroep, Coe- gorspolder P 46, naar Groede. Rosalia van den Bos, zonder beroep, Kanaal kade A 92, naar Ter Neuzen. Willem Koomen en gezin, handelsreiziger, Nieuwstraat G 51, naar Middeiburg. SAS VAN GENT. In de week van 27 Sept. tot en met 3 Oct. hebben zich in deze gemeente gevestigd: B. A. Neyt, dienstbode, van Hengstdijk. Ch. L. Scheffer en gezin, fabrreksarbeider, van Westdorpe. D. Zannier, hulp-chemiker, van San Vito Taglamento (It.) J. J. Mom, religieuse, van Roosendaal. F. J. W. Smeltzer, pastoor, van Breda. Vertrokken: G. E. M. Hamerlinck, zonder beroep, naar Echt. L. M. Lammeos, dienstbode, naar Ter Neuzen. P. J. Doens, pastoor, naar Ginneken c.a. E. M. van Driessche, dienstbode, naar Gin neken c.a. WESTDORPE. Gedurende de maand September hebben zich in deze gemeente gevestigd: Marten Rinzes Hendriks met gezin, van Ter Neuzen. Germaine Marie van Hoecke, van Zuid- dorpe. Theodorus Anthonius Vleteskens met gezin, van Homtenisse. Hendirik Adriaan Brakman met gezin, van Ter Neuzen. Camillus Nuyts, van Zuiddorpe. Vertrokken: Hubert Polydore Louise van Waes, naar Kerkrade. Georgette D'hert, naar Moerdijk. Francois Geleijn de Bokx met gezin, naar Ter Neuzen. Charles Ludovicus Scheffer met gezin, naar Sas van Gent. de Velde, oud 40 j., echtg. van Jacobus Haak. 8 Sept. Bastiaan den Engelsman. oud 4 j., z. van Jacob en van Catharina de Groote. 18 Sept. Stephanie van Hecke, oud 82 j., wed. van Eduardus Franciscus Valent. 29 Sept. Pieter Dees, oud 79 j., weduwn. van Pieter- nella de Feijter. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-volt.rekkingen. 20 Sept. Con- stantinus Hayette, oud 28 j., jm. en Maria Melania Veneranda Kox, oud 24 j., jd. Geboorten. 6 Sept. Maria Louisa, d. van Fetrus Augustinus de Bakker en van Leon- tina Maria Theresia Jacobs. 12 Sept. Fran ciscus, z. van Petrus de Rijk en van Coleta Regina ApoIonia de Bakker. Maria, d. van Leon de Schepper en van Anna Maria Fieters. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 3 Sept. Emilius Augus tus van 'Hecke (van Axel), oud 23 j., jm. en Christina Joanna van der Kelen, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Sept. Alfred van Cauteren, oud 31 j., jm. en Stephanie Maria van Boven, oud 25 j., jd. 27 Sept. Emi lius Augustus van Hecke, oud 23 j., jm. en Christina Joanna van der Kelen, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Jeanette Josepha, d. van Edmondus van Vlierberghe en van Augusta de Kerf. 6 Sept. Joseph August, z. Van Deside- rius Elardus Pauwels en van Martha Maria van Roeijen. 19 Sept. Annie Seraphina, d. van Joseph van Overmeir en van Maria Wll- laert. 24 Sept. Roger Om&re, z. van Aman- dus de Smlt en van Josephina Antheunis. 27 Sept. Roger Alexander, z. van Karel van Poele en van Mathilde Verstraeten. 28 Sept. Suzanne Madeleine, d. van Joseph Segers en van Marie Sidonie Weemaes. 29 Sept. Fran cois Alphons, z. van Augustinus Cammaert en van Hortensia de Vilder. Overlijden. 1 Sept. Alphonsius de Poorter (overl. te Hulst), oud 69 j., echtg. van Isa bella van den Berghe. 8 Sept. Eugenie Adol- phina Goossens, oud 1% j., d. van Gustaaf en van Maria van der Heijden. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 8 Sept. Carolus Lu dovicus Lis, oud 30 j., jm. en Anna Maria Claassens, oud 25 j., jd. 13 Sept. Jacobus Frederikus d'Haens, oud 25 j., jm. en Louisa Maria de Koster, oud 24 j., jd. 14 Sept. AL fons Molders, oud 23 j., jm. en Angela d'Haens, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Sept. Caro lus Ludovicus Lis, oud 30 j., jm. en A] Maria Claassens, oud 25 j., jd. Geboorten. 8 Sept. Augusta Emma Mi d. van Joseph Alphons van Damme en van Emma Maria Maas. 11 Sept. Anny Rosalia Elisa Cornelia, d. van Aloijsius Franciscus Strijdonk en van Elisabeth de Smit. 15 Sept. Enchele Catharina, d. van Judocus van Inj- merseel en van Maria Rosalia Buijs. 24 Sept. Maria Philomena, d. van Josephus Petrus Franciscus Roelands en van Maria Eugenie Maertens. HOEK. Huwelijks-aangiften. 6 Sept. Jan Kooij- man (van' 's-Gravechage), oud 34 j., jm. en Elisabeth Johanna van Doeselaar, oud 31 j., jd 20 Sept. Willem de Bok, oud 28 j., jm. en Adriana Tollenaar, oud 26 j., jd. Jan Jacobus Leunis (van Ter Neuzen), oud 20 j., jm. en Janna Cornelia Verstraaten, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Sept. Johan nes Platteeuw, oud 26 j., jm. en Tanneke de Witte, oud 27 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Adriaan, z. van Hen- driik Michielsen en van Adriana Buijze. 22 Sept. Jacob, z. van Pieter Deij en van Wille- mina Lena Kramer. Overlijden. 30 Sept. Jan Robijn, oud 69 j., echtg. van Clazina Anna van Doeselaar. HONTENISSE. In de week van 15 tot en met 30 September 1934 hebben zich in deze gemeente gevestigd: Andriezina Pietem. Dieleman, van Dord recht. Magdalena de Koning, van Hengstdijk. Louisa Mathilde Vercouteren, van Sas van Gent. Bernard Dumoleijn, van Tilburg. Petrus de Gijsel met gezin, van Stoppeldijk. Vertrokken: Petrus Adr. Neeteson, naar Delft. Theod. Anth. Vleeskens met ge(zin, naar Westdorpe. Maria Louisa Neve, naar Etten en Leur. Matheus Com. Kouman, niaar Kruiningen. Maria Martha Ip. Voet, naar Hulst. Martha Schelfaut, naar Hulst. Maria Louisa Dumoleijn, naar Venlo. AXEL. Huwelijks-aangiften. 7 Sept. Dingeman Jacobus Marijs, oud 30 j., jm. en Johanna Pieternella Ruijtenburg, oud 23 j., jd. 13 Sept. Leendert Michiel Jamsen (van Hontenisse), oud 33 j., jm. en Helena Pieternella Cornells- sen, oud 27 j., jd. 20 Sept. Michiel Jacobus van Pienbroek (van Zaamslag), oud 31 j., jm. en Suzanna Cornelia Simons, oud 30 j., jd. Huwelijiks-voltrekkingen. 6 Sept. Petrus Johannes Jacobus Steijaert (van Graauw) oud 31 j., jm. en Louisa Maria de Cock, oud 27 j., jd. 19 Sept. Dingeman Jacobus Marijs, oud 30 j., jm. en Johanna Pieternella Ruijten burg, oud 23 j., jd. 27 Sept. David Overdulve, oud 22 j., jm. en Henrietta Wilhelmine Seele, oud 19 j., jd. Leendert Michiel Jansen (van Hontenisse), oud 33 j., jm. en Helena Pieter nella Comeiissen, oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Sept. Adriaan Marinus, z. van Maarten Witte en van Jacomina Bare- man. 3 Sept. Mathilda Jospehina, d. van Johannes Comelis Judocus Herwegh en van Maria Louisa Pardon. 5 Sept. Adiriaan, z. van Pieter Hulbrecht van Peenen en van Dirkje Boender. 9 Sept. Maria, d. van Jan Bakker en van Susanna Geertruida Bakker. 10 Sept. Dingetje Poulina, d. van Leendert Pieter Marijs en van Neieltje van Luijk. 16 Sept. Cornells Joris Anton, z. van Joris Kolijn en van Janna Johanna Faas. 26 Sept. Martinus Maarten, z. van Martinus Wieland en van Pieternella de Vos. Hendrik, z. van Jakob Kaspers en van Aaltje van Veen. 30 Sept. Marie Louise Mathilde, d. van Floren- tinus Franciscus van Acker en van Griseldis Valeria de Clercq. Overlijden. 7 Sept. Maria Jacomina van caro- HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 20 Sept. Jan Comelis de Jonge (van Axel), oud 26 j., jm. en Chris tina Maria Fernanda Jansen, oud 30 j., jd. 27 Sept. Alfred Petrus de Ridder (van Zuid- dorp), oud 31 j., jm. en Elisa Maria Dankaart, oud 34 j„ jm. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Sept. Jo sephus Judocus Pardon, o-ud 29 j., jm. en Angela Cornelia Cappendijk, oud 26 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Maria Louisa, d. van Alphonsus de Rijek en van Margaretha Math, de Keijzer. Mathilde Apolonia Johanna, d. van Alouisius Steph. Boone en van Martha M. L. de Backer. 17 Sept. Theodorus z. van Petrus de Kort en van Anna Col. van Steven- daal. 21 Sept. Rene Petrus, z. van Alouisius Alph. Duerincks en van Josephina Car. Hoefeijzers. 26 Sept. Remonda Cornelia, d. van Lambertus Ant. van Hooff en van Angela I. M. Christiaens. 27 Sept. Josephus Theo dorus en Josepha Lucia, z. en d. van Josephus Al. Verdurmen en van Lucia Col. Phil, van Kampen. 29 Sept. Ludwma Marie Theresia, d. van Constantinus Theod. Mart. Verecken en van Elisabeth Euph. Lud. Fassaert. Overlijden. 19 Sept. Alwine Kneip (overl. te Rosmalen), oud 46 j., echtg. van Petrus Verstraeten. 27 Sept. Jan Francies van der Poel, oud 72 j., echtg. van Rozalia Eijsackers. OVER SLAG. In de maand September hebben in deze gemeente geen aangiften plaats gehad. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Sept. Karl Josef Siener, oud 28 j., jm. en Maria van den Berg, oud 21 j., jd. Ludwig Heigl, oud 27 j., jm. en Grietje Maria van den Berg, oud 24 j., jd. Geboorten. 26 Sept. Edith Emilie Maria, d. van Albert Florimond Marie de Block en van Marcellina Irma Maria Joseph van Lent. STOPPELDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Sept. Petrus A. van Mol, oud 32 j., jm. en Angela Robijn, oud 25 j., jd. 20 Sept. AloijsiuS Dobbelaar, oud 31 j., jm. en Lea J. J. D'Een, oud 31 j., jd. Geboorten. 5 iSept. Robert Franeiscus, z. van Theodorus Melv. d'. Veeken. 12 Sept. Maria Louisa en Yvonne Elisa, dochters van E. M. MarinScheerders. 14 Sept. Honore, z. van P. Mannaertde Dijeker. 16 Sept Robert Marie, z. van M. A. de MaatGelder- land. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 8 Sept. Albertus An- tonius Josephus de Witte (van Zuiddorpe), oud 26 j., jm. en Juliana Maria de Clercq, oud 22 j., jd. Geboorten. 7 Sept. Flory -Louise, d. van Charles Ludovicus Scheffer en van Germaina Madeleina Goethals. 13 Sept. Paulus Leo nard Mathilde, z. van Petrus Augustinus Eggermont en van Emerence Josephina Maria Plasschaert. 14 Sept. Johanna Mechelina, d. van Martinus Bakker en van Janna Dubbel- dam. 23 Sept. Eleoni Alphons, z. van Karel de Koeijer en van Francina Eliza Juliana Josephina Vervaeck. 27 Sept. Eduardus Hendricus, z. van Rene Franciscus Eduardus van Dommelen en van Petronella Jacoba Vriens. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 13 Sept. Frangois de Jonge, oud 22 j., jm. en Elizabeth Cornelia van Alton, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Sept. Jaco bus Pieter Vercouteren (van Ter Neuzen), oud 24 j., jm. en Adriana Dekker, oud 23 j., jd. Jacob Scheele, oud 29 j., jm. en Geertruida van Kerkvoort (van Ter Neuzen), oud 29 j., jd. Frangcis de Jonge, oud 22 j., jm. en Elizabeth Cornelia van Alten, oud 19 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Catharina Elizabeth, d. van Pieter Dees en van Suzanna Cornelia Bareman. 4 Sept. Suzanna Ebrina, d. van Egbert Jan van Driel en van Catharina Maria de Visser. Diane Helena, d. van Marinus van Hermon en van Pieternella Jansen. 18 Sept. Johanna, d. van Comelis van Fraeijenhove en van Woudina de Footer. 19 Sept. .David, z. van Jan Deurwaarder en van Sara Catharina de Bruijhe. 23 Sept. Comelis Jacob, z. van Jan Jozias Deurwaarder en van Adriaantje Jacoba Wilhelmina Kosten. 27 Sept. Cor nelia Maria, d. van Jacobus Dieleman en van Maria Pieternella Dekkar. 29 Sept. Jacob, z. van Christiaan Kempe en van Anna Bakker. Overlijden. 5 Sept. Adriana Jacoba Wille- minia van Vessem, oud 77 j., wed. van Jacobus Missu. 20 Sept. Sara van Tatenhove, oud 91 j., wed. van Hermanus de Zeeuw. 24 Sept. Frangois Buijze, oud 71 j., echtg. van Wilhel mina de Jonge. 29 Sept. Arie Verpoorte, oud 71 j., echtg. van Pieternella Anthonina Faas. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrekkingein. 5 Sept. Ceriel Hemelsoet, oud 18 j., jm. en Maria Philomena Martha Herman, oud' 18 j., jd. Geboorten. 16 Sept. George Franciscus, z. van Leonardus Antondus van Hoecke en van Josephina Maria Lecnia Vermeire. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hetmepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE GEVAREN VAN PETROLEUM BIJ KEPPEN. VERLICHTING DER HOKKEN. Vandaag eerst een interessante brief die ons laat zien hoe door onverstand groote schade kan worden geleden: ,,Ik stuur U een kip die de vorige week nog zoo gezond en levenslustig was als een visch en thans zijn er reeds zeven dood. Zaterdag j.l. 15 Sept. constateerde ik dat er een luis was in het nachthok en daarom besloot ik direct om het hok en de kippen te reinigen van dat onge- dierte voor het erger werd. Ik nam daarvoor het oude middel wat ik vroeger altijd heb ge- daan petroleum en ik heb daar het hok en de kippen mee ingesmeerd. Toen ik daarmede klaar was liepen de kip pen als dronken door de ren en als de gevol gen niet zoo ernstig waren geweest zou men er om kunnen lachen van de rare grimassen die zij maakten. Maar sindsdien zijn al mijn kippen lusteloos en ziek. Voordien tierige dieren die op het voer aanvielen en nu hebben ze nergens geen lust meer in. Ik laat ze zoo- veel mogelijk melk drinken, maar dat helpt niet, ze gaan er toch allemaal aan. Ze ver- toonen alien hetzelfde verschijnsel, lusteloos, veel drinken, geen eetlust, daama moeilijk loopen en eindelijk gaan ze zitten en sterven langzaam weg. Is daar nu nog wat aan te doen en is de tegenwoordige petroleum voor ontsmetting niet meer gesdhikt?" Hier zien we hoe hard het eigenlijk noodig is om steeds weer op hetzelfde aambeeld te hameren, ik zou haast zeggen tot vervelens toe. Onlangs heb ik speciaal een artikel aan de verdelging van luizen gewijd en toen de nieuwere metbode om met nicotinepreparaten de zitstokken 's avonds in te smeren als ge- makkelijk en ongevaarlijk beschreven. Toch gaat deze kippenhouder nu weer zijn kippen met petroleum behandelen en de gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. Petroleum is beslist een ongeschikt middel bij kippen, al- leen bij kalkpooten kan het gebruikt worden, maar dan mag het oak alleen op de loop- beenderen komen en niet op de huid boven de hakken. Of de petroleum tegemwoordig slech- ter voor dat doel is als vroeger weet ik niet, ik weet wel dat i'k al jarenlang tegen petro leum bij kippen waarsdhuw. Verleden week was ik bezig met een vraag over veriichting en omdat het daar nu ook de tijd voor is, kom ik daar even op terug. De kunstmatige veriichting heeft ten doel de arbeidsdag van de kippen langer te maken en kunnen dan meer eten. Ze krijgen meer grondstoffen voor de vorming van eieren naar binnen. De aard van het licht doet er niets toe, als er maar zooveel licht komt dat de kippen het voer kunnen zien. Wel zullen we zien dat bepaalde verlichtingssystemen veel beter zijn dan andere. Eerst wil ik er echter op wijzen, dat men tot nu toe alge- meen de verklaring van de werking van het langere licht aannam zooals ik die zoo juist aamgafe doch dat nieuwere onderzoekingen, zoowel in Ameri'ka als in Engeland, ons doen twijfelen of die veriklaring wel juist is. Een maand geleden is door een Engelschman de nieuiwere theorie gepubliceerd, dat het licht invloed heeft op een bepaald orgaan dat zich aan den onderkant van de hersenen der kip pen bevindt en dat o.a. door zijn afsohei- dingsproducten ook den bloedsomloop regelt. Voorloopig doet de verklaring van de wer king van het licht er weinig toe, hoofdzaak is dat gebleken is dat gewone koppels kip pen bij veriichting in den herfst beter leggen. Het licht moet zoo aangebracht zijn dat alle deelen van den bodem goed verlicht zijn, evenals de zitstokken en natuurlrjk de drink en voerbaklken. Er moet onder de mestplank geen schadulw zijn, want dan kruipen de kip pen daar weg om te gaan slapen. Vandaar dus dat de lamp niet te hoog mag hangen. De duur der belichting moet ongeveer zoo zijn dat de kip 12 a 13 uur licht heeft. Ook hierin zijn al weer nieuwere ideeen, zoo gaat men er in Aimerika al toe over de kippen den geheelen nacht te ibelichten. Of dat echter voordeelen oplevert moet nog nauwkeurig onderzocht "worden, voorloopig zou ik als grens 12 h 13 uren stellen. Nu de vraag: 's morgens of 's avonds be- lichten. Dat hangt meer af van de omstan digheden dan van de kippen. Wie electrisch licht heeft kan dat 's morgens vroeg automa- tisch door een tijdklok laten ontbranden. Wie met lantaams werkt en deze zelf op moet steken kan natuurlrjk -beter ze 's avonds opsteken en uitdraaien dan er 's morgens vroeg voor opstaan. Ook zijn er velen die 's avonds tegen 8 19 uur het licht opsteken en de kippen dan gelegenheid geven om te eten. Een bezwaar tegen het 's morgens be- lichten is vaak dat men dan 's avonds reeds het voer op den bodem strooit, zoodat de kippen het 's morgens direct op kunnen eten. Als er geen ratten in de buurt zijn, gaat dat best, maar als er ratten zijn loopt dat uit op een rattenfokkerij die zeer schadelijk werkt. Zoo heeft elk systeem zijn voor- en n-adeelen. Hoofdzaak is dat de kippen als er licht is ook steeds voer hebben. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6