AKKERTJES (AKKER-CACHETS) Hebt Gij het gevoel te leven achter een traliehek Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten omdal Gij gedwarsboomd wordt in Uw vrijheid van handelen, omdat Ge niet kunt uitgaan, elk plan moet opgeven, doordat telkens martelende hoofdpijnen U overvallen en voor U een dag doen verloren gaan. Als Uw arm hoofd bonsl, Uw slapen kloppen en borende pijnen door geheel Uw hoofd gaan, dan zullen AKKER-CACHETS voor U uilkomsl brengen. Temeuzen niet op kan en of de voorhoede van Temeuzen niet eens 'haar oude scihot- •wpardigheid zal terugvinden. DERDE KLASSE Hoof dplaatB reskens. Breskens heeft de vorige week voor een ■vemassmg gezorgd door De Zeeuwen met niet minder dan 50 te slaan en zich daar- door weer tot de leidenide clubs opgewerkt. Dat Hoofdplaat bij de komende ontimoeting de overwinning zal behalen is niet denkbaar en zoo gaat Breskens haar positie versterken. De ZeeuwenHulst. Na de nederlaag te Breskens is ons ver- trouwen in de kraoht van De Zeeuwen danig geschokt en indien wij een week geleden aan Hulst geen kans hefbben toegedacht, tihans kunnen wij dit niet doen en integenldeel ge- Sooven wij dat Hulst een mooie gelegenheid krijgt om haar tweede overwinning te be- Iialen. Vlissingen IISluiskil. Sluiskil gaat de plas over en de rood-witte reserves van Vlissingen bekampen. Zij treft bet in zooverre dat door den spannenden strrjd van het eerste elftal van Vlissingen, deze tevens haar beste reserves zal medenemen am op alles voorbereid te zijn. Axel toonde vorige week haar groote meerderheid op Vlis singen XI, welnu als Sluiskil bij de komende ontmoetinig eens haar kleine meerderheid zal toonen, dap zou men tevreden huiswaarts Jaeeren. Temeuzen HAxel. Temeuzen H heeft uit 3 wedstrijden nog geen enkel winstpuntje behaald en ook thans ziet het er niet naar uit dat zij ook maar een punt zal belhalen. Axel is onlbetwistbaar ster- ker, zoowel in den aanival als in de verdedi- ging en hot is slechts de vraag hoe de reser ves van Temeuzen weerstand zullen bieden aan de menigvuldi-ge aanivallen, die te wadhten staan. BBABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 2 October 1934. Menier, Laank gelej-en, d'n sjuusten datum is glad hijzaak, kwam ik iever- aans ter weareld 'Men goeien ken nis, "nen Vlamink teugjeln. 't Was 'n heel end uit de buurt van Ulvenhout;, krek zoo wijd as van Aantwerpen vandaan, waar mijnen kennis z'n geboortekrihke gehaangen had aan 't voeten-end van de bed- stee. En om 't nouw maar sjuuster te zeggen: "t was in Engelaand. Jaha,ge staat er misschient van op te kijken, da'k daar al 's gewist ben, zonder er ooit van te reppen, maar 't is nog oooit te praten van pas gekomen en'k heb altij nog stof in overvloed g'ad, om m'n brieven vol tekrijgen. 'k Praat nouw eenmaal liever over de Ul- venhoutsche botterblommekes, dan over de wilde fuchsia in !t Zuid-Iersche rotsgebergte. Liever over onze Mark, dan over de Theems; waant Ulvenhout, ollee daar ben 'k gebo- ren. daar heb ik geleerd bij den Baard, daar heb ik gevochten en gevrejen, plazier gehad en m'n portie chagrijn opgegeten. Daar hfe'k geleefd. Daar sprikt iederen boom uit de bos- schen van verlejen dingen, die me dieribaar zijn. 'n Ouw verrot baankske in 't foosch, waar ik veertig jaren gelejen, mee m'n Truike, op 'nen natten Zondagmiddag geizeten en in de toe- komst gekeken heb, da baankske doet me nouw eenmaal veul meer, dan 'nen besneeuw- idem bergtop. As 't hart gin dee! hee, aan wat ge zegt, jcunt ge beter oewen mond houwen in deus soon van vrindschappelijke brieven. Maar genogt. Ge wit nouw, da'k wel 's wijd van huis ge wist ben (ge wit ook er bij, dat m'n tbuisreis altijd leutiger was, dan m'n uitreis) en veur de rest gaai ik over, tot den tiep van deuze ■week, die zetvers zijmen doopceel gelicht hee! IZelvers, ja! "k Hob 'nen brief ontvangen, van 'nen ouwen kenriis uit ons durpke en dieen brief zal ik oew dalijk „veurlezen", zal 'k maar zeggen. Ge zou deuzen tiep kuntten noemennen Ulvenlioutei in den vrimde". Maar 'k heb m'n veurige tiepekes evenmin 'nen titel ge- geven, dus 't komt er nie zoo sjuust op aan hoe ge'm noemt: wij zeggen in zo'n geval: ,,'t raakt de baker niks, as 't kind maar ge- zond is!" Maar eierst wa-d-aanders: Brieven lezen is hi kunst op z'n le'igen. Ik wil nie perbeeren in 'nen vltoek en 'nen zucht oew da kunstje te leeren, maar 'k wil wel perbeeren 'n slipke op te lichten van 't veule dat nie "in den brief staat. Waant daar gaat 't bekaanst altij om, as menschen schrijven, (da geldt veur ministers, veur kunsteneers, veur zakenlui, veur onge- letterden. tot en metveur kritiekers!) de kun3t, de trauk, is om da te snappen, wat nie geschreven wier, deur al die soort van sehrijivers en schrijvers. Da slipke licht ik op, as ik oew vertel. -amico, van die ontmoeting mee dien Vlamink in "t hartje van Londen. 'k Moest daar iets vragen. Reizen in 't Buitenlaand, bestaat veur 50 pet. uit vragen en veur 50 pet. uit be- talen 'k Zocht 'nen geschikten tiep uit. En daar kwam er eenen aan, mee 'nen grooten, kndlenden baard, d'n ennigsten, die 'k ooit in England zag, mee 'men prachtigen buik, d'n' ennigsten, die 'k ooit in Engelan-d zag en mee 'nen grooten zwarten flam bard op, d'n ennigsten die 'k ooit in Engelaand zag. Op allebei z'n wangen 'n kleur en in z'n oogen seerjeuzen leut! - ik docht: da's mijn man- Ik gong veur 'm staan en hij zee nie sorry'', om toen met 'nen koUesoal beleef- den zwaai mij zoo onibeleefd meugelijk te laten staan! .Ge wit, den Engelscbman is be-roemd om z'r beleefdheid en z'n boksen. Hij bokst zelfs beieefd, ok as ie wa gaauw was .Zeg, mister", zee ik: „oewil joe thel mie "eh thel mie, oeweur is zde... zde...!" M'nen buitenmodel Engelschman begost te lacben ('nen echten Engelschman doet da -nooit die is daar veul te beieefd veur! Die laat oew uitstottereei tot 't 2weet oew uit brikt!) bij begost dan te lachen en zee. .Ah-wel, klapt gij maar uw moertaal, m'nen vrind. Ge zijt portang 'nen Vlaam As ge neen zegt, ik maak u dood!" Genade", zee ik: „ik ben me van Zuid, ok ben van Noord-Brabaant,,t en 'k stak alle oei m'n iiaanden in d boogte. Amico, op 66nen Engelscben plavuis, waar wij Nederlandsch Product Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwariier zuli Ge Uw hoofdpijn voelen wegtrekken en zult Ge U weer preiiig en behaaglijk gevoelen. Het is uilgeslolen, dat een "AKKERTJE U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarover Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van die onuitstaanbare pijn af. AKKER-CACHETS ("AKKERTJES"), een gelukkige samenstelling van Apotheker Dumont, met een verrassend snelle werking bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Lan- denpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Neuralgie. Volgens recept van Apotheker Dumont S/echts 52 cent per Z2 stuks sameo opstonden, daar h addon we dalijk en veur goed lak aan alles wa-d-ons vrimd was en w'habben dieen dag 'n leut g'had ollee, misschient da'k er nog wel 's 'n briefke op maak. Maar deuzen ..Engelschman" die 'k daar teugon zijnen Vlaamschen buik liep („boik", zeggen zullie) was al twintig jaren daar en nog gin horke van zijnen krulbaard bad ie prijsgegeven van zijn Vlaamschen aard. N6g sloeg veur hum d'n Londenschen bimbam as de Lievevrouwetoren uit den Aaavers. Nog droomde-n-ie aan d'n overkaant van de TheemsSt. Anneke! D'n Hollaanaier doet da-d-aanders. Die is na veertien dagen meer Engelscbman in Londen, dan Mr. Sisterandso (menier zus- i en zoo) die er geiboren en getogen is. Zo'nen Hollaanidler sprikt ,,met moeite" z'n Hollandsch as ie weer verom is in Haalfweg of Alblasserdam. Maar deuzen Vlaam bij wist na twintig jaren Londen, veul meer van den Aantwerpschen politiek, dan van den Londenschen D'n Holloander vindt de eigenschap van 'nen Engelscbman, die ieveraans Engelscb man; van 'men Duitscher, die altij Duitscber; kan 'nen Amerikaam, die iveraans ter wea- reld Amerikaan is en blijft, scboon! Dapper! Karaktervol ■Van z'n eigen vindt d'n Hollaander 't fijn, as ze na veertien dagen Londen bum daar verslijten veuirEngelscbman, desnoods... veur Duitscber! Genogt allemaal. Nou den brief van m'nen tiep van deuze week, die daar in 't hartje van Indie zit te schoolmeesteren en toch mee z'n Truike, - zander diat ie er erg in heeft, nog zo'nen deurtrapten Ulvenhoutschen boer is gebleven, da'k net zoo trotsch op 'm ben, as Piet Jaan- sen uit Alblasserdam op 'nen Engelscbman of zoowiets! Daar gaat ie dan, amico. (Hij schrijft op z'n Ulvenhoutsch, d'at minstens evenveul recbt op bestaan heeft, as Marsjan z'ngeplukte kiep" lijk ik de nuuwe „NederIandse Uai van deze ekselente mens gelief te noemen). Beste Dr6 en Trui, Ik ben er tenlaangenleste maar's veur gaan zitten om 'n paar goeie kennissen uit m'n eigen durpke van Indie uit 'n briefke te schrij ven. Waant och, beste menschen, as ge zoo wijd van oew durp afzit, dan is elk nuuws da ge leest of boort van Nederlaand oew wel- lekom en veural as da van oew eigen geboor- teplotske vandaan komt. Ge mot dan weten, Dr6, daze bij ons thuis trouw de Brabaant- sche Brieven sturen en de veumomste dag- blajen van Nd. Brabaant en dan snappen gui- lie toch zekers wel, da 'k't nuuws van Ulven hout op d'eerste plek goed bijbouw! Ochja, Dre, 'k had oew al dalijk motten schrijven eigtnlijk, na da'k oew op dieen Zondagavond van 22 April deur onzen Radioow geheurd had. Maar 't is er toen nie van gekomen. Oew stem kwam goed deur, jonk. Of ge bij ens thuis op visite was's Maandags da&rop bfe'k er nog 'n heel gesprek over g'ad mee onzen bovenmeester. Die bad kolossaal genoten, zee-t-ie. J a, Dr<5, die vergeleek jouw natuurbescbrijvingeii zelfs(Nouja, da plumke is priv6, Dre). Wanneer komde gij wees 's veur de Pbobi, Dr6? (28 Oct. Dr£). Zurg da'k 't weet, waant ik zal van de partij zbo, jonk! "Maar ok Trui heur briefkes vind ik interes- sant en wij hebben bier ikollesaal gelacben om 't kruintje van den nuuwen Kapelaan da deur Wullemke de Hoog gschoren moest wor- ren, zoo groot as 'nen tweefraank en om da stukske over d'n Blaauwe, die op 'nen goeien dag jouw schietspullen onder oew bedstee kwam uithalen en toen stiekum z'nen tabaks- pruim in Tiui d'r klompen moffelde. Drom- niels, wat bad ie da schocn geflikt! En dan een van oew leste brieven over den voetbal! Wa-d-is dieen Fielp d'n bakker toch veur de Belzen! Da zouw 'm nog wel 's kun- ner. bezuren, waant tusscben hokskes, as ik er bijgezeten bad, zouw 'k 'm geef uitgiekaan- kerd hebben. En dat d'n Jaan, d'n veldwach- ter nog zoow veur den voetbal is, ee Wat da voetbal betreft, Dr£, daar is 't hier sjuust mee gesteld, as in Ulvenhout. Alleen... na den afloop kunnen wjj gin potteke bieT meer gaan koopen in „de Gouwen Koei", waant as 't bij jullie vijf uren is, is 't bier middemacbt en dan motten me naar bed! Enas dan die Hollanders 't nog verliezen, dan kunde nog nie slapen ok! Wij zijn er zot op, op da voet- ballen, bier in Magelang. Ja, menschen, ik zit op Magelang, 'n plotske midden op Java in de residemtie Kedoe. Ge mot't maar's opzoeken in den atlas, of aanders vraag 't maar 's aan Dr6 IH in den Ouwenibosch, die wit't zekers! Nouw zal 'k oew 's wa vertellen van Mage lang zelvers, waar ik staai as hoofdonder- wijzer op de Europeesche school. Magelang' lee-d-op 'n boogvlakte, midden tusschen den Merapi, (api - vuur; mere bebbend), den Merbaboe (baboe asch) en den Soembing gespleten onderlip). Tus schen de Merbaboe en de Soembing kunde in de verte den Teremojo en den Andong zi:en liggem. Magelang zelf ligt teugen 'n klein bergske nJ. de Tidar aan, dat beelegaar be- groeid is mee alang-alang. Ik mot oew iets amparts vertellen van dieen Tidar. Tidar beteekent ,,spijker" en volgens de Javaansche sage, hee God ,,Ardjoeno" vroeger Java, toen da-d-eiland nog zoo in beweging was, aan den bojem van de zee vastgespijkerd mee dieen Tidar. Vroeger dochten ze bier, da Java op de zee dreef as 'nen grooten schottel. De Merapi is 'nen iillijken smerlap, waant die foetert de leste maanden zoo maar lillijk. Aan den kant van Magelang is ie zoo kaal as jullien Fielp. D'n bojem is hier kleiachtig. Tamelijk goed. Ze ver.bouwen bier rijst, mais, suikkerriet en tabak. Hooger op groeit dan thee en d'n koffie en ok Hollaandscbe gruuntes, zooas ebrpels, kool, spenazie, rebaarber, erwten en boonen en hoogerop zelfs brebeesjes (aard- beien) en fremboozen. Ik ben d'n Merbaboe wel 's opgeikraffeld, en wezenlijk, d'n kool en d'n e^rpel meugen er zijn, Dre. Maar ze komen bier nie mee d'ren gruunitenwagel laansk de deur, hoirre, zooas gij doet! Da's hier vrouwenwerk. Da- gelijks komen Javaansche vnouwmenschen mee 'nen kurf gruunterj ,,ip d'ren slendamg op heuren rug bij oew aan huis. Vaste klaantem kemnen ze bier nie. De gruunte is hier tame- lijik goeiekoop. 'n Zooike boontjes 2 centen. Erwtjes idem. Zes dunne rebaarbersteeltjes veur 2 cent, 'n Wit kooltje 4 cent (d'as duur, want d'n krop is veul los). Eerpels gaan per bonderd. Mijn vrouw betaalt zoowa 30 a 40 cent de honderd en dan zijn ze bekaanst zoo groot as de zetters in Ulvenhout. Wat de kwalitei't betreft. da's labberdekakkie, Dre! 't Smokt er ok naar! Zoo komt 't dan ok, dat de meeste Hollaanders op den duur rijst- tafel gaan nemen, maar wij kunnen er maar nie aan gewoon warren. „Nassi gorang", da's gebakken rijst mee 'nen soo-rtement van Spaansche peper (lombok) da begin ik nouw, na twee-en-'n-haalf jaar, z'n bietje te lussen. Maar laat ik nouw mee die eatrommel op- houwen en jullie 's vertellen over nen berg- tocht. Mee vrouw en kind ben 'k 'n maand de kouw in gewist. Hoogerop! We hebben 'nen pondok gebuurd (da's 'n woongelegen- heid van bilik (gevlocbten bamboe) en diaar hebben w'ons eigen kostje gedaan. In dieen tijd ben 'k mee 'nen kennis, 'nen missionaris, die op ronrfreis was, den Merlbaboe verdter opgegaan. Da dink is 3300 M. hoog. As vul- kaan is ie op pensioen. 's Mergens om 8 uur vertrokken me en 's middags teugen vijven waren me boven. Och Dre, ge bad daar dien zonsendergaank 'S motten zien! k Wed, da ge -dalijk oew potlooike gepakt had mee 'n stukske papieir (as ge tenmin-ste gin stijve vin-gers had gekregen van de kou!) en da ge'r begonnen waart te schrijven. Kouw as 't er was't Sturmde-n-er erger, dan in de Ulvenhoutscbe bosscben in 't Najaar! We hodden veul moeite om 'n kampvuurke aan te leggen. En as da gelukt was, dan lee ik, mee drie dekens om, nog te bibberen, van de kouw. In 't hai tj-e van Indie, jenk! Daar hoven sting wel 'n hutje van men Mah-omedaansche kluizeneer, maar dlaar rook- te 't zoow, -da ge 'r zwart wier en gin asem halen kost. Jah, dieen kluizeneer, da was ok 'ben geeve. Laank gelejen had ie z'n vrouw vermoe,rd. Tien jaren bee-t-ie z'n eigen scbuil weten te bouwen is de bosscben op de beJlingen van den Merbaboe en toen z'n straf verjaard was, is»ie maar kluizeneer geworren. En wordt ie deur de Javanen veur 'nen heilige versleten. Hij ,,k!uizeneert" mee 'n jonk frummes, da veur bum zurgt. Maar genogt over deuzen pisang. Er zijn nouw eenmaal arige kostgangers. s Me^ens teugen den zonsopgaank zijni me opgestaan en mee de dekens omgeslagen, be.b- ben me d'n komenden dag afgewacbt. En as dan de zon flink aan den bemel sting, dan, ja da raaide nooit, Dre! Dan bee d'n mis sionaris daar 'n H. Mis gelezen! We hadd'en er alle spullen veur m-eegenomen. We moes- ten natuurlijk 't altorke zelt maken en daar- na, van alle kaanten flink mee dekens bescber- men, waant as de wind er ond.irgekomen had, dan waren de raampen niet te overzien ge- wiest! Maar 't is allegaar pront verloopen, borre. 't Was dan wel gin boogmis met drie beeren, urgelmeziek en koor, maar daar iboven op dieen berg, in de wolken as 't ware en teugen d'n prillen dag, v-oelde-n-ik me dichter bij Onzen- liveneer, da 'k me ooit gevoeld heb. Da meug- de gerust weten, Dre, al sting ik daar dlan ok mee 'n deken over mijn hoofd. Om 9 uur zijn me weer vertrokken. Om 2 uur was ik weer hij m'n Trui in die ponddk. Veui moei! Ziezoo, da weten juilie weer. -Zeg, zouw 't nie te veul gevergd zijn, as wij 's 'n briefke van juilie terug meugen ver- wachten, asteiblieft? En as ge hierover soins wa scbrjjft in de kraamt, dan nie m'nen naam noemen, borre! Doe ze in Ulvenhout, veural bij ons thuis, ons barteiyke groeten en guilie gib horke mindier van oew Amico, boe is ie? Da wordt nooit 'nen Indischman, jonk! Hij hee meer oog veur d'n schoomen buiten, de Goddelijke schepping, d'n eerpel en de boonen al staan ze dan wa-d-hoog, dan veur z.g. Sijgers, slangen, krissen^ gekke poppekens en al dion aard van dingen, waar In-discbe men schen ons altjj mee vervelen! En toch toch wit ie oe meer te vertellen, dan. al die ..tijgerjagers". Kom, ik mot er hoognoodig gaan afscbeien. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe Dre. TE DICHT BIJ EEN LEEUWENKOOI GEKOMEN. Te Leiden is de 10-jarige C. -te dicbt bij een der leeuwenkooien van bet circus Van Bever gekomen. Hij werd door een der leeuwen ge- grepen, die hem de kleeren van het lijf scbeur- de en bloedend verwoadde. De jongen is naar het ziekenbuis overggbracht. EEN VREEMDE DIEFSTAL. Vier jaar geleden heeft de beibaas N. P. v. d. M. uit Rotterdam op een terrein aan de Lange Kade aldaar een heiiblok neer ge- legd. Dezer dagen lag het blok er nog, maar toen hij het Woensdag wilde laten halen bleek het opeens verdwenen te zijn. De poli- tie zoekt naar dengeen, die met het heiiblok op stap kan. zijn gegaan. GEVANGENE ONTSNAPT, MAAR WEER GEGREPEN. Toen een gevangene, zekere v. A., die Woensdag door de redhbbank te Leeuwarden was veroordeeld tot 2 jaar gevangenlsstraf, wegens diefstal met inbraak, weer naar het huis van bewaring zou wonden gebracht, wist hij aan zijne jbewakers te ontsnappen. Hij rende door de gangen van het paleis van jus- titie en bereikte de straat. Twee veldwach- ters aohtervolgden hem per fiets. Op de Wil- lemskade wilde hij over een twee meter hooge sohutting klimmen, doch hij bleef aan het prikkeldraad hangen, zoodat hij weder gegre- pen kon worden, waarop hij naar het Paleis werd teruggeivoerd. VJIFVOUDIG PROCES-VERBAAL TEGEN PROPAGANDIST. Men schrijft aan het ,,Handelsblad" De slager H. Th. R. uit Rotterdam, die den laatsten tijd tal van redevoeringen houdt in den Achterhoek, teneinde daar leden te wer- ven voor de door hem gestichte nationale slagersivereeniging, sprak dezer dagen te Varsseveld. De vergaderzaal was geheel ge- vuld. Behalve belangstellenden waren aan- wezig de burgemeester van het dorp, zeven manschappen marechaussee en eenige rijks- veldwadhters. Toen de heer R. ongeveer een half uur ge- sproken had, begon hij te vertellen over de handeling van de processen tegen hem, die te Rotterdam gediend hebben. Hij sneed daarbij ook aan de zaak van de niet onderteekende verklaring van dr. M. L. O. Verkerk, hoofd van den keuringsdienst te Delft. De spreker maakte in dit verband melding van de vra gen, die de heer Hermans, lid van de Tweede Kamer, te dier zake aan den Minister van Sociale Zaken heeft gesteld. Dit nu was voor den burgemeester aanlei- ding om in te grijpen. Hij gelastte den spre ker zijn rede af te breken, daar hij door zijn wijze van spreiken het openlbaar gezag zou hebben geschonden. De heer R. voldeed aan dit verzoek, doch de vergadering wilde zich daarbij niet neer- leggen. Tal van aanwezigen drongen er bij de autoriteiten burgemeester en opper- wadhtmeester der marechaussee op aan, den heer R. de vrijheid van spreken te her- geven. De boeren legden een dermate animo- siteit jegens de marechausseemansohappen die den heer Roejpfsen gevangen hielden, aan den dag, dat dezen geen kans zagen, met hem het gebouw te verlaten. Pas na verloop van ongeveer een uur, toen de heer R. op verzoek van den burgemeester de vergadering kalmeerend had toegesproken, konden de mannen met hun assistenten ver- trekken. Zij hadden echter van te voren reeds te kennen gegeven, weinig te gevoelen voor een wandeling door het dorp, waarlbij de geheele vergadering (hen gevolgd zou zijn. Daarom had de heer R. aangeboden, per motorfiets met een der marechaussde-man- schappen als duopassagier naar de kazeme te Ulft te rijden. Dit geschiedde. Te Ulft heeft de opperwaohtmeester een vijfivoudig proces-venbaal tegen den heer R. opgemaaktle wegens schending van- het openhaar gezag; 2e wegens beleedi-ging van den heer S. van Zwanehburg (uitlatingen om- trent het baconcontract)3e beleediging van den heer H. Ruyter, lid van de Eerste Kamer (een schampere opmerking over cumulatie van betrekkingen)4e beleediging van dr. H. C. L. E. Berger, directeur van-den veeartse- nijkundigen dienst (in veilband met de zaak- Verkerk)5e wegens beleediging van den heer Boschloo (d.i. een plaatselijk amlbtenaar van een crisisdienst, van wien spreker verteld had, dat hij tal van familieleden aan baan- tjes geholpen had). De heer R. is daama in een eel gezet. Een zijner vrienden echter had ondertusschen mr. J. E. W. Duys, den rechtskundigen raads- man van den reer R., opgebeld. Deze stelde zich telefonisch met de marechausseekazeme te Ulft in verflbinding, hetgeen tengevolge had, dat om half drie in. den nacht de arrestant zijn vrijheid herkreeg. Tal van boeren uit Ulft en omgeving ston- den toen nog op hem te wach-ten. In een eier- hal te Terfborg heeft men nog eens nagepraat over het geheurde. Er is ondertusschen reeds een nieuwe vergadering met den heer R. als spreker beraamd. DE POLITIE ALS BEMIDDELAAR BU VERBRGKEN VERLOVINGEN. Dat de taak van de politie niet al te eng begrensd is, heeft menige politieman uit de practijk geleierd. Dat echter de politie als arbiter wordt aangewezen in den ring der liefde, is wel iets nieuws. Het gebeurde dezer dagen op een der bureaux van politie te Rotterdam, meldt die „Tel." Een lange, zeer slank-e juffrouw van gevorderden leeftijd werd de inspecteirrs- kamer binnengeduwd door een gezetten, kled- nen heer, diie ook reeds aardig grijsde. De juffrouw snikt-e, de meneer brieschte. En de meneer liet den inspeoteur maar weinig ge legenheid tot sprekien. Hij voer met een on- vergelijkbaren stroom van woonden uit over d-e ontrouw der zwakke secte in het algemeen en werd tenslotte z66 persoonlijk, dat de in speoteur eindelijk uit den woondeaistroom toon opmaken, dat de dame, hoewel met den me neer in kwestie verloofd, klaarblijkelijk avan- ces had gemaakt in de rich-ting van een jongeman van nauweljjks zes-en-twintig Althans, dat hadden bevriende relaties den bedrogen meneer verzekerd. „En de politie had dat nu maar eens uit te zoetoen. En saoo niet, dan vertorak de meneer de verfteering. Op stel en sprung De inspecteur trachfcte duidelijk te maken. dat dat geen kwestie was, waarmee de politie zich plleegt te bemoeien. Hij putte zich uit in argumenten, -die nauwelijks gehoord war den. Hij zag de verbolgenheid van den me neer, de wanhoop van de juffrouw, wie „de kroon zoo van het hoofd genomen werd". Hij woog het gewicht van z(jin plichten en rechten af tegen het gewicht van het late geluk, dat hij hier in gevaar zag. En tenslotte werd hh liistig. Hij bomiba-rdeerde de liefdesperikelen tot een -belaedigingszaak, ontbood den jonge man in kwestie, om zich en den verholgen meneer van de waarhei-d of de onwaarheid van de gewraakte aantijging te overtulgen, en mocht het geooegen smaken, het paar na uren werk voldaan en verzoend te zien ver- trekken. De taak van de politie is niet gemakkelijk Is zij eigenlijik wel begrensd? EEN OVERVAL TE EINDHOVEN. Brj 'n zekeren J., wonende aan den Urk- hovensche weg te Eindhoven, werd des avonds hevig op de deur geklopt. J. die emstige vermoedens had, dat -het de gebroedere P waren, met wie hij in onmin Ieefde, om een liefdesaffaire en die ruzie met hem zochten, begaf zich naar buiten met een geweer, dat -hij als lid van de burgerwacht in huis had Hij werd onmiddellij-k aangevallen door twee personen, de gevreesde T. P. en H. J. P., bei- den viit Woensel, die hem het ge'weer afhan- dig maakten. Een der broers liep met het geweer Weg, terwijl de andere met J. hand- gemeen werd. De aanvaller kreeg even later weer hulp van zijn broer, die het ge'weer had weggebracht. Plotseling riep J. uit: ,,Je hebt m-e gestoken" waama hij ineen zakte. Hij had vier messteken in den ru-g hekomen. Later helbben de daders zich met het geweer op het politiebureau aangemeld, waar zij wer- den ingesloten. KERKDIEFSTAL. In het dorp Den Dungen bij Den Bosch is 'n zeer brutale kertodiefstal gepleegd. Een onlbekend gebleven -persoon sloop het gebouw -van de R. K. Parochiekerk St. Jacobus binnen. De indringer begaf zich naar de sacristie en ontvreemde daar eenige sleutels, waarmede hij de klu-is wist te ope- nen. Later is men tot de ontdekking geko men, dat hieruit een bedrag van ca. 100 gul den is gestolen. Oak de offerhlokken werden opengebroken en van hun inhoud beroofd. Naar schatting hevatten zij een ibedrag van 30 gulden. De dief wist zich snel uit de voe ten te maken. De inibraak werd door den koster ontdekt, die onmiddelijk den gemeente-veldwachter van het gebeurde op de hoogte bracht. Bp het onderzoek, kwamen de buurtbewoners meedeelen, dat zij kort tevoren een vreem- delin-g, die ei% gehaast scheen te zijn, de kerk hadden zien verlaten. Volgens hun mededeelin-gen zou de man op korten afstand van het kerkgebou'w iets helbben weggewor- pen. Bij het onderzoek, dat de veldWachter op de aangegeiven plaats instelde, vond hij in een sloot de kluissleutels en een aantal in- brekerswerktuigen. Van den dief is verder niets ontdekt. KOOPEN „OP ZICHT". Op aanwijzing van een winkelbediende heeft de politie te Roosendaal een meisje gearres- teerd, dat zich reeds eenige maanden lang heeft schuld-ig gemaakt aan oplichting ten hadeele van manufacturenzaken. Ze gaf zich steeds uit voor het dienst- meisje van die een of an-dere rijke familie ter plaatse en speelde het op die wijze klaar, ver- schillende goederen z.g. „op zicht" mee te nemen. Bij informatie kwam dan n-a eenige dagen het bedrog uit. De diefachtige jonge- dame liet daama geruimen tijd niets meer van zich hooren, maar inmididels deden zich soortgelij-ke gevallen voor te Breda en Oudlen- bosch. Tot veertien dagen geleden aldus de „Bos- sche Crt.", de firma Bisschoff en de firma Braat te Roosendaal met haar bezoek werden vereerd. Weer lukte de true. Het meisje wist o-enoemde zaken voor eenige jasschorten en regenmantels op te lichten. Ongelukkig voor haar werd zij eenige dagen later door een bediende -der firma Braat opgemertot, die haar door een politieman liet aanhouden. Ze deed aanvankelijk hevig verontwaardigd. maar na confrontatie met eenige winkeljuf- frouwen van de -benadeelde firma's vie! zij spoedig door de mand. Een van haar wist aanvankelijik niet beslist, of het meisje wel de zoo lang gezoch-te was, maar verzekerde haar aan haar tanden wel te zullen herkenn-en. Het meisje werd toen gedwongen, haar tanden te laten zien ze waren 't tegenovergestelde van gaaf! en ommiddellijk verzekerde de winkeljuffrouw de ibewuste persoon in de ar- restante te herkennen! Deze legde toen een volledige bekentenis af. Het meisje is ter beschikking gesteld; van den commissaris van politie -te Breda, om in verband met de daar gepleegde oplichterijen ook door dezen te worden verhoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6