ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN No. 9205 VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 74® Jaargang Kinderrecht en Kinderzorg Feuilleton Binnenland fleTfedoc&LnjdscJvzjlajidf^^ EERSTE BLAD hi. Het was omstreeks 1890. dat zich over- al een diepgaande ontevredenheid begon te openbaren. Eerst zal het ons misschien verwonderen, dat men reeds enkele jaren na de invoering van het nieuwe strafrecht zoo slecht tevreden bleek te zijn met rege- len, die bijna een eeuw zonder tegenspraak hadden gegolden, en die kort te voren zoo goed als zonder tegenstand waren overgenomen. Maar dit kwam hierdoor, dat men hoogere eischen ging stellen aan het leven en aan de opvoeding, en dat men meer verlanade van den Staat. Bovendien golden thans allerlei opvattin- gen omtrent verantwoordelijkheid en schuld, omtrent ouderplicht en ouderrecht niet meer als vanzelfsprekend en geheel onaantastbaar. Het volksgeweten bleek door den arbeid der echte kindervrienden werkelijk ontwaakt te zijn; dan kwam er een steeds toenemende vrees voor het be- derf van het jonge geslacht en voor de al maar wassende criminaliteit, terwijl er bovendien een sterk geloof was in de waarde eener goede opvoeding. Probeer ze....en ook Gij zult zeggem is onbetwistbaar de beste- TELE FUN KEN 1 WRVIMHH UBWOM TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bultenland aUeen by vooruitbetaling. - I'ltgeefstor: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVac 1 tot 4 regels 0,80 Voor eiken regel meer 0,20, KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekecd. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermlnderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst Aen dag voor de nlt.gave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAAVDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAG A V OND. OPENSTELLING WEG. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat bet wegvak tussen dijk van Remoortere- en Vergaart- poldei en de spoorwegovergang met ingang van 4 October 1934 voor het verkeer is open- gesteld. Ter Neuzen, 3 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoerpd, J. HUTZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Wij vertellen nu nog iets over het derde tijdperk, hetzelfde als waarin wij nu nog leven. Vooreerst begon men er nu op aan te dringen, dat de Staat enkele veranderin- gen in de wetgeving zou aanbrengen, waardoor er een einde zou komen aan de verkeerde gevolgen van een te groote vaderlijke macht; dan zou er ook een andere methode moeten komen in het straffen van jeugdige misdadigers. De regeering luisterde, en als de Kinderwet- ten klaar zijn, geven zij een stuk wet- gevenden arbeid te zien, dat het verre wint van alles, wat het buitenland tot op dien tijd had voortgebracht; nergens was de kinderwetgeving zoo volledig en zoo algemeen; nergens was het onderling ver- band der onderdeelen en de aansluiting bij het andere, verdere recht zoo punctueel in orde. De Staat had nu eiaener bewegina zijn eigen taak aanmerkelijk uitgebreid, en toch zonder inbreuk te maken op de vrij- heid zijner onderdanen. Men heeft nu ge heel verlaten de vroegere opvatting, dat de Staat zich met deze dingen niet te be- moeien heeft; dat hij er althans niets voor te betalen heeft. En heel onbekrompen trad de regeering op in die dagen kon dat de geheele kinderzorg werd zoo breed opgezet, dat de werkzaamheden der burgers nog wel sterk mochten toenemen. wilde men naar behooren kunnen voor- «,3) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) Vervolg. Nog voor Tony kon antwoorden, kwam ©an wild uitziend man, die officier bleek te zijn, maair voren en gaf op hijgend fluisteremiden toon eenige bevelen, waarop eenige soldatan, hun geweren nog steeds aan dan schouder, hem volgden in de richting van de auto, die mi geheel stilstccid. De drie inzittenden wachtten htm komst met onnavolgbare waardigheid af. Jimmy zat stijf recht op, met zijn hainden aan het stuur- rad, Tony leunde me# een uitdrukking van verveling achteTOvar in zijn kussens, terwijl Molly, na een nieiuwsgierigen blik op het tooneel geworpen te hebben, zich weer in de nnderbroken overwegiing der ...aeven iboet- psaimen" verdiepte. Op eenige meters af- stand liet de officier zijn manschappen halt bouden. Toen stapte hij zelf naar den zij- kant van de auto, liet de punt van zijn scheede met een dlreigend gerinkal op den grond neer- komen en ond d e zich vervolgens tot Jimmy. Aangesien hij Livadiaansch sprak, was het Tony onmogelijik te verstaan wat hij zei. Hit zijn mauler van gesticuleeren was het echter gemakkelijk op te maken, dat hij vroeg, wie zij waren an met welk doel zij zich hier be- vcnden. Ilet was dus vrij dtudelijk, dat hij niet voomemens was zich voor den gek te laten hcuden en dat de eerste poging tot ont- snapping een salvo van de soldaten tengevolge zou hebben. Jimmy luistarde zwjjgend, tot de onvriendelijk scherpe toespraak was afge- stoken. Dan, boog hij zich voorover naar zrjn andervrager en gaf hem op gedempten toon in dezelfde taal iets ten antwoorid. Het scheen betrekking te hebben op de wensche- lijkheid, dat diit geval niet al te puibliek werd, zien in al de behoeften, die nu aan den dag trad en. Om een woord van Lloyd George aan te halen; ,,de Staat gaat als Christus de straat op om de nooddruftigen te helpen' Het was niet zoo, dat de Staat alles deed; de Staat zorgde alleen; de Staat nam nergens den mehschen het werk uit handen; veeleer was het zoo: dat de Staat den menschen werk in handen gaf. En nu ging men ook nog ernstiger dan vroeger de vraag onder het oog zien, hoe men de kinderen kon opvoeden tot goede staatsburgers, het recht van den vader werd achtergesteld bij laten wij niet zeggen: het recht van het kind, maar zeggen wij liever: bij het recht van den Staat. De eerste Kinderwet machtigde de over- heid in dit geval: den rechter om kinderen aan slechte ouders te ontnemen, teneinde ze aan andere, betere verzorgers toe te vertrouwen. En de tweede Kinder- wet voegde in het wetboek van strafrecht een reeks artikelen in, die den strafrechter de macht gaven tot het nemen van allerlei beschikkingen omtrent misdadige kinde ren. Deze beide wetten traden in wer- king 1 December 1905. Voor- en ook tegenstanders spraken het uit, dat deze wetten gingen in de lijn van de zooge- naamd nieuwe richting", op deze wijze, dat zij den jeugdigen misdadiger niet wil- den straffen, maar maatregelen van op voeding, verbetering en maatschappelijke beveiiging tegen hem wilden nemen. Een zaak, die thans geheel en voor- goed uit het strafrecht verdween, was het onderzoek naar het oordeel des onder- scheids bij den jeugdigen wetsovertreder. Men voelde, dat dit onderzoek toch niets uitwerkte. Bij een kind is het bizonder moeilijk om vast te stellen, wanneer zoo'n kind aansprakelijk is. Een kind is zoo'n wonderlijk mengsel van onschuld en on- deugd, een kind is tegelijk open en on- doorgrondelijk; m. a.w.: vaak een raadsel. De wetgever ging er van uit, dat een kind in het algemeen wel zooveel besef van zijn daden heeft, dat een gestreng optre- den van de overheid gerechtvaardigd is. Van kinderen zonder oordeel des onder- scheids, van kinderen, wier becjeeren nog niet mag heeten een ,,willenen wier doen nog niet een ,,handelen" heeten mag. wil de wet niet weten, en de wetgever ging er van uit, dat kinderen beneden de 10 jaar, kinderen van 4, ja van 2x/2 jaar oud, reeds zoo verdorven konden zijn, dat de overheid hun wandaden niet als een droevig geval mocht voorbijgaan. maar krachtig diende in te grijpen. En dan kreeg de rechter een ruime keus in allerlei maatregelen en straffen. Sinds de wetswijziging worden veel meer kinderen schuldig geoordeeld, en zij worden ook strenger behandeld al wil dat niet zeggen, dat zij meer werden ge- straft. En ook voerde de wet voorwaar- delijke veroordeeling tot straf in met twee voorschriften, waarvan het eene verbete ring door vrees, en het andere beveiliging der maatschappij beoogde. Het eerste was bedoeld voor hen, die gestraft moes- ten worden: aan de berisping kon kracht en klem worden bijgezet door een voor- waardelijke veroordeeling tot tuchtschool- wunt na eenige aarzeling draaide de officier op zijn hakken rond en beval zijn manschap pen zich een paar meter verder op te stellen. Daarna wendde hij zich wederom met buiten- gewoom emstig en achterdochtag gelaat tot Jimmy. Wat dit jonigmensch vertelde, was voor Tony natuurlijk even omverstaanbaar als de vorige vragen. Het was echter duidelijk, te oordeelen naair de woordien lord Haverstock uit Londen en kasteel Saint Anna, dat Jim my het verhaaltje aan het opdisschen was, dac zr dien morgen op de „Befcty" hadden verzormien. Afgaande op zijn gebarem en ge'.aatsuitdrukking leed het geen twijfel, dat hij zijn fantasie en ovorredingstalent in die mate liet werken, zooals dait van iemand, die eenige jaren in den autohandel is gdweest, mag \erwacht worden. De uitwerking van zijn verhaal op den officier liet niet den minsten twijfel over. De dreigende, vijandelijke trek op zijn gelaat luwde, naar mate bet gesprek vordlerde, om over te gaan in een uitdrukking van venras- sing, veimengd met een zekeren onderdamgen eerbied. Toen hij dan ook wederom begon te spreken was zijn toon, ofschoon nog niet ge heel ontdaan van eenige verdtenking, toch geheel veraniderd. Het gesprek zette zich nog eenige minuten voort, toen Jimmy zich plot- s cling omkeerde en met eerbiedig gebaar Tony aansprak. Bit if majoor Paqueta van het konmkhjk lcger", zei hij. Tony boog zijn hoofd tot dat beleefde e^nigszins hooghartig knikje, dat alleen maar een echt Emgelscb edelman eigen is. Deze groet werd door majoor Paqueta met een stijve militaire buiging beantiwoord. ,Hij zou gaame den koninklijken brief w lien iuzien", vervolgde Jimmy. „Ik heb heni het gevaJ uitgelegd, maar hij heeft beve. ontvangen niemand dezen hoek te laten passeeren-'. Met een zweempje van aristocratische mm- zaamheid haalde Tony het bewuste document uit zijn zak en gaf het aan Jimmy, die het op zijn beurt aan den majoor ovenreikte. De ciappere militair ontvouwde het papier straf. Van al deze middelen was stellig het voornaamste dit, dat de jonge men schen ter beschikking konden worden ge- steld van de regeering. Voor preventieve hechtenis kon nu de wonina van zoo'n l eklaagde of een an dere beschikbare plaats worden aange- wezen; zoodat opsluiting in een huis van bewaring kon worden vermeden. Ook zou den jeugdigen beklaagde zoo spoedig mogeliik een raadsman ter zijde worden gesteld, en zijn ouders of voogd zouden telkens worden opgeroepen om in de gelegenheid te zijn bij ieder verhoor datgene in het midden te brengen, wat tot zijn verdediging zou kunnen dienen. Gevangenis en hechtenis werden voor deze t jeugdige misdadigers geheel afge- schaft; de kinderstraffen, die er voor in de plaats werden gesteld, waren voort- aan: berisping en tuphtschool. In de rijksopvoedirtg werden twee be- langrijke wijzigingen aangebracht. Ge- opend werd de mogelijkheid, dat het ter beschikking van de regeering gestelde kind onmiddellijk aan een vereeniging kon worden toevertrouwd, want in aanmerking nemend, hoe groote beteekenis de gods- dienstige sfeer voor de zedelijke vorming heeft, begreep de regeering, dat bijzon- dere gestichten uiteraard beter geschikt zouden zijn dan de rijksgestichten, waar voor alle gezindten plaats moest wezen, en waar geen godsdienst of richting over- heerschen mocht. Bovendien voelde men heel goed, dat de vereenigingen, die een deel van dezen arbeid op zich namen, de zware taak van de regeering aanmerke lijk zouden verlichten. "Zij zouden ,,des- verlangd" toeslag ontvangen. Verder was het van groot gewicht, dat het bereiken van den achttienjarigen leef- tijd niet meer het eind der staatszorg en teruggegeven worden aan veelal slechte ouders met zich zou brengen. Tot aan de meerderjarigheid zou de voorziening in hun opvoeding kunnen voortduren. Wij moeten nu ook nog melding maken van de instelling van voogdijraden, in ieder arrondissement minstens een. Het is door deze raden, samengesteld uit ,,vroede mannen", onbezoldigd, dat de Staat het toezicht geoefend wilde zien over de opvoeding der kinderen. De voogdijraad verleent zijn bemiddeling in de verschillende moeilijkheden, die voor en bij ontzetting en ontheffing konden rijzen; hij moet worden gehoord. voordat in het gezinsverband ingrijpende beslis- singen genomen werden; het verzoek tot ontheffing kan voorts van den voogdij raad uitgaan. In geval het gewenscht mocht zijn onmiddellijk de oefening van de macht of voogdij aan een ouder of voogd te ontnemen, kon de rechtbank den voog dijraad voorloopig verschillende bevoegd- heden ten aanzien van de betrokken kin deren verleenen, en ook kon de Officier van Justitie hen aan den Voogdijraad toe- vertrouwen. De Staat heeft door al dit werk iets heel moois en goeds gedaan. Eerst nu staat al dit werk voor de misdeelde en misdadige kinderen in het teeken der voile samenwerking tusschen Staat en particu- iieren. Iemand, die van dit alles een breede studie heeft gemaakt, heeft het heel aardig en juist aldus uitgedrukt: ,,Het persoonlijk werk nam nu tevens toe. Het is te vergelijken met een weelderige klimplant, die ver in alle richtingen haar loten uitschiet om zich vast te hechten aan de muren van het nieuwe gebouw, en die de harde vormen en strakke lijnen der administratieve regeling onder haar na- tuurlijken wasdom zoekt te verbergen. Het persoonlijke werk krijgt in het groote geheel zulk een belangrijke taak, dat het meer en meer stelselmatig ^eleid en tot ontwikkeling gebracht wordt". Nederlana is het eerste land geweest, dat het .onderzoek naar het oordeel des onderscheids" uit het wetboek van straf recht heeft geschrapt. Maar daarnaast waren we hier ook terdege streng. Door nadrukkelijk van .kinderstraffen" te spre ken, heeft de Nederlandsche wet getoond, dat zij vasthoudt aan de voile verantwoor delijkheid van het kind voor zijn daden. De ontwikkeling van kinderrecht en kinderzorg in Neaerland, geeft een blik op het karakter van het Nederlandsche volk. Wat wij hierin bezitten, is geboren uit ons volk, wij hebben het niet te dan- ken aan eenig staatsman, niet aan enkele philantropen, maar aan een groot aantal mannen en vrouwen. De oorlog en de finantieele moeilijkheden, die daarop ge- volgd zijn, hebben dezen arbeid gewel- dadig onderbroken. Het werk der kin derzorg is moeilijker geworden, maar des te noodiger is het daarom om het nut en goed recht van dezen arbeid in te zien en vast te houden, tot heil van de jeugd en zoodoende obk tot heil van heel ons volk. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot hef- finjg van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. De heer Van Lansdhot (r.k.) wijst op de moeiltj'kheid van de kwestie der vrijstellingen. Beheerders van allerlei instellingen zullen voor geiwetensconflicten komen te staan in verlband met hun plioht tot geheimhouding. (lugez. Med.) Alles, bestemd voor den openibaren dienst, behoort te worden vrijgesteld. Spr. hecht geen waarde aan het argument,, dat de belasting maar vrjf jaren za! gelden De heer Blomjous (r.k.) zegt, dat de Kerk een eigen maatschappij is; het kerkelijk leven. moet van belasting zijn vrijgesteld. De heer Van der Uoeven (c.h.) heeft even- eens bezfwaren tegen dit wetsontwerp. Kerk- genootschappen zijn dikwijls sledhts in. schijn draagkrachtig. Predikanten, die voor hun in- komen afhankelijk zijn van de opbrengst der pastoralia, worden door deze belasting onbil- lijk getroffen. Spreker zet uiteen, dat de social® zorgen der kerken den staat van groote uitgaven ontlasten. De kerk behoort in de eerste plaats te zijn vrijgesteld. Spr. geeft de voorkeur aan een geringe verhooging van de bestaande he- las tingen. De heer Siingeniberg (v.d.) zegt, dat er tegen elke nieuwe belasting bezwaren be- staan. Voor de voorgestelde belasting echter is zeker een rechtsgrond aanwezig. Er zijn bezwaren tegen het ontiwerp, doch niet zoo emstig am tegen te stemznen. De hefcr Briet (a.r.) betoogt, dat de con- sequentie behoort te zijn in het stelsel der vrijstellingen. Hier kan niet gesproken wor den van een noodoffer. Het wetsontwerp werd, na verdediging door minister Oud, met 30 tegen 18 stemmen aan- genomen. Voor stemden de S.D.A.P., de lifoe- ralen, de vrijz.-dem. en de heeren de Bruijn (r.k.), Serrarens (r.k.), Aneima (a.r.), van Citters (a.r.), Diepenhorst (a.r.), Janssen de Liimpens (r.k.) Van Asoh van Wijck (a.r.), Sohoemaker (r.k.), Janssen (r.k.), en de voorzitter (c.h.). Tegen stemden de katho- lieken Heerkens Thijssen, Steger, Ruiten. Visser, van Lansehot, de Jong, Blomjous, Miohiel van Kessenich en van Sasse van IJs- selt; de christelijk-historisdhen v. d. Hoeven. ter Haar, de Gijselaar, Polleima, de Vos van Steenjwijk en de Savomin Lohman en de a.r Briet. REGEERINGSSTIEUN .AAN DEN THINBOUW. Naar vernomen wordt bestaat bij de be trokken Regeeringsinstanties het voornemen, om thans op korten termijn over te gaan tot gedeeltelijke uitibetaling van den steun aan den tuinbouw. Het bescihikbare bedrag van circa 3.5 millioen gulden zou kunnen worden venhoogd met 1.000.000, hetwelk beschik- baar komt uit bet fruitmonopolie, terwijl voorts het voornemen zou bestaan, uit het Landibouwcrisisfonds een uitkeering extra te doen. Naar verluidt, zou uit dit fonds een he- en las met aandacht den inhoud. Men kon cp zijn gelaat lezen, dat het zeejr veel indiruk op hem maakte, maar toch flitste er een trek van twijfel en aarzeling in zjjn blik, toen hij opkeek en wederom tot Jimmy het woord richtte. Er volgde een kort gesprek en wederom wemdde de chauffeur zicih tot Tony. „De zaak is zoo, lord Haverstock. Majoor Paqueta twijffelt er niet aan dat de brief onht is, maar zijn orders zijn zeer scherp. Hij zegt dat indien wij naar het kasteel van Saint Anna willen. wij hem moeten mode nemen". „Zeker, natuurlijk", amtwoordde Tony zon der de minste aarzeling. „Zeg majoor Pa queta, dat ik door zijn geleide bijzonder ver- eerd ben en dat, als hij straks itarug ml gaan, wrj hem weer zullen laten mederijdien. Ten- minste", voegde hij er diroogjes hij, „ik hoop, dat wij er toe in staat zulilen zijn' Jimmy bracht deze boodschap over en voor de tweede maal boog de majoor ibeleefd. Vervolgens liet hij, na eenige woorden van opheldering, zijn manschappen aantreden en marcheerde met hen tot aan den hoek, ge- volgd door de auto, die als een slak over den weg kroop. Hier gaf hij zijn commando aan een bloeddbrstig uitziendem sergeant over en na dezen nog eenige emstige vermaningen gegeven te hebben, nam hij naast Jimmy plaats. Zij reden nu onder dit officieel geleide met bekwamen spoed den zij weg in naar hun doel. Er werd weinig gesproken, want Jimmy had ail zijn oplettendheid noodig om de diepe wa- gensporen te vermijden. Hij bepaalde zich dan ook tot zeer koirte antwoorden op de vragen en opmerkingen van zijn nieuwen vriend, terwyl Molly, andabks het hotsien van den wagen, hi haar boetstudien verzonken bleef. Zij keek slechts eenmaal op naar Tony, die haar aansitootte, doch zij legde zoo veel geestelijke waardigheid en ingetogenueid aan den dag, dat verdere pogingen in die richting geen aanmoedigimg ondeirvonden. Ongeveer elke halve mijl passeerden zij troepjes soldaten, die langs den weg patrouil- lrerden. Allen stelden zij zich in het geweer zoodra de auto naderde. Telkens echter was het zien van majoor Paqueta, die zoo stijf ais een laadstok voordn zat, voldoende, om hen zonder bezwaar door te laten rij-den. Klaar- biijkelyk was Paqueta bevelvoerdier in dit district Naarmate de weg in het gebargte stee^ werden de patrouilles talryker en Tony vond, dat de bewering van Saltero betreffende de rnoePijkheid om het kasteel met geweld te overrompelen in geen geval overdreven was. Trouwens met een handje vol goed gewapendte soldaten had men het in deze omgeving tegen een geheel leger kunnen uithoudeo, want de reusachtige rotswanden ter weerszijden van den weg boden voldoende dekking. Eindelijik, na ongeveer twee mijlen wegop- waarts, reden zij over den kruin van een lange nauwe bergpas en verrees plotseling als bij tooverslag het kasteel van Saint Anna voor hun verbaasde gezichten. Het stand op den top van den naastbijzijn- den heuvel een groot kasteelachtig gebouw van witten steen; eenige kleine er bij behoo- rmde boerderijen lagen in het dal verspreid. Het lag niet verder dan een mijl verwijdterd en niettegenstaamde zijn natuurlijke kalmte, ging er Tony een trilling door het hart, toen hij de korte ruimbe overzag, welke hem van Isabel scheidde. XXHI. Hoe de bmid werd ontvoerd. Binnen weieiige minuten bestegen zij den zig-zagvormigen weg, welke de eenige toe- gang tot het kasteel scheen te zijn. De weg was goed bewaakt door een menig.be sol daten, die nieuwsgiarig d'e ibezoekers gade- sloegen. Het gezicht van majoor Paqueta, die zich aan het hoofd had geplaatst, scheen voor ieder voldoende, waarborg te zijn, dat zij personen van aanzien waren. Den gehee- len weg was een anophoudelijk groeten en salueeren, hetgeen Tony van tijd tot tijd be- antwoordde d'Mir met een zekere aristocra tische matheiid met zijn hand te wuiven. Dit scheen een diepen indruk op de soldlaten te maken, want zij bleven buitengewoon lang in saluutpostuur staan. Eerst toen zij de hoofdingang bereikten een groote steenen poort met dubbele ijzeren hekken - werd er een poging gedaan om htm het voortgaan te beletten. Op deze plaats traden twee gewapende schildwachlca naar voren, hetgeen Jimmy aan lei ding gaf om tie stoppen. Bijna op hetzelfde oogenlblik ging" een klein deurtje in de zijwamd van de poort open en kwam er een officier in groot uni form naar hen toe. Hij groette majoor Paqueta en gednrende eenige oogenblikken ontspon zich een zew geanimeerd gesprek en het bleek uit hun gebaren, dat zij niet van hetzelfde gevoelesn waren. Hoe dat ook zij, op bevel van den majoor werden de zware ijzeren hekken lang- zaam geopend, waama Jimmy zijn auto onder de poort door stuurde. Zij bevonden zich nu op een groote binn-eo- plaats welke aan drie zijden door versdut- lende gedeelten van het kasteel werd om sto len en als mididenversiering 'n ruiterstand- beeld had, voorstellende 'n zwaargebouwd man die dreigend 'n zwaard in de richting van den hemel zwaaide. Jimmy besohreef 'n sier- lijke bodht om dezen wreedaard en hield stil voor de ingang van 't huis twee zwaarmet ijzer beslagen deuiren, waartoe een steenen trap toegang gaf. Majoor Paqueta stapte uit de auto. Hun aankomst scheen blijkbaar reeds opgemerkt, want zoodra hij was uitgestapt, ging een van die deuren open en verscheen een bejaarde' huisknecht. geflankoerd door twee jonge vak- genooten op den drempel. De majoor hield even stil, om iets in het Livadiaansch tegen Jimmy te zeggen en ver volgens ging hij, na een vormelijke en schijn- baar verontschuldigend'e buiging voor Tony gemaakt te hebben. de trap op en het huis- binnen. ,,Hij is gaan zien, wie er tbuis is", helderde Jirnmy op. „Hij zegt, dat hij ons nieit. tang; zal laten wachten". Tony knikite. „Wij hebben ons best gedaan. en moeten nu maar vertrouwen." Wordt vervolgd. v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1