praktijk te toetseoi em tie herziem. De uitvoering van dit -besluit (de 21 dagen) heeft tot geen moeilijikbeden aanleiditig ge- geven, ailleen de 2en Augustus zouden wij willen vervangen door den „15 Augustus". Wij s tell em U voor, dienovareenkomstig te besluiten. Tevens stellen wij U voor de verordening tot afwijkimig van de bepalingen der Winkel- slUitingswet 1930 (Staatsblad mo. 460) voor de gemeente Axel (Zomertijd) ongewijziga opmieuw vast te stefllen. Verd'er stellen wij U voor de verklarimg, bedoeld in artikel 5, le, 2e en 3e lid der wet, tot wijziging van de Winkelsluittogswet niet af te leggem, aangezien er geem behoorlijke meerderheid is van geraadpleegde win-keliers, die v66r de toepassimg der (verruimde) rege- limg zijn. De heer VERSCHELLING merkt met be- trekking tot bet derde deel van het voorstel op, dat 'nij bij de raadsstukken geen gegevems heeft gevonden, boeveel winkeliers zich door teekeniing op de lijst voor of tegen verruiming der uren van openstelling bebbem verklaard. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een zaak is, die Burgemeester en Wethouders betrof. Er zijm van de opgaroepen ibelangbeb- benden 5 komen teekenen, nJL 4 v66r en 1 tegem verruijnimg. De heer VERSCHELLING: Dan was eir toch een groote meerderhed voor? De VOORZ1TTER: Ja, van -degenen die geteekend hebben, maar idat is niet de bedoe- ling der wetswijizigmg. De heer VERSCHELLING: Maar die niet zijn opgekomen om te teekenen, waar worden die bij geteld? De VOORZITTER: In elk gieval moeten we aannemen, dat er bij degenem die opge komen zijn, geen belangstelling voor verrui ming der uren van openstelling bestaat, daar ze niet de moeite hebben gedaan er zich v6or te komen verklaren. De heer SEGHERS: Dus, wammeer er b.v. maar eten sigaremwimkelier gebruik van wil maken wordt hem die' vergunnimg niet ver- leend Dan valt de bij de wet verleemde vrij- heid weer weg. Ik zal dan ook tegen dit voorstel stemmen. De heer VAN KAMPEN vindt de motieven die Burgemeester en Wetbouders voor hum voorstel aanvoeren niet erg bekoorlijk. Dit valt hem eigemilijk van dit rechts college van Burgemeester en Wetbouders tegen en bij meant, dat dit een anderen grond voor zijn voorstel had behooren aan te voeren waaruit zou iblijkem, dat het principieel tegen verrui- ming van dan verkoop op Zondag gekant is. De VOORZITTER: Wenscht uinderdaad van dit college die verklaring nog te hebben? Acht u dat werkelijk nog noodig? De heer VAN KAMPEN had dit betar ge- acht, dan hadden ze ook de moeildjkheid ont- zedld die nu het gevolg kan zijn der vraag van den heer Verschellimg, idle nu een wig tiacht te drijven in dat principieel standpunt. De heer VERSCHELLING' verkiaart, dat hij voor zich de verruiming van verkoop op Zondag niet noodig heeft, doch het zakelijke standpunt wilde aanhouden. De heer OGGEL merkt nog op, dat bij de aamwijzimg van den 15 Augustus als dag be- hoorende tot de 21 waarop de wtokeJs later mogen geopend zijn, dient bepaald te worden ,,mits deze niet op Zondag valt". De VOORZITTER vermeemt, dat dit reeds met betrekking tot de aangegeven dagen in de verordening staat. Met algemeene stemmen wordt alsnu vast- gesteld de aanwijzing van de 21 dagen. Op dezelfde wijze wordt besloten opnieuw vast te stellen de afwijking der Winkelslui- tingswet gedurende den zomertijd. Het vporstel tot het niet-afleggen eener ver- j klaring overeenkomstig art. 5 der wet tot wij ziging der Winkelsluitingswet wordt aange- nomen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Kampen, Oggel, De Ruijter, Van Bendegem, Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter en A. Hamelink; tegen stemmen de heeren Seghers, Verschel- ling, Van de Bilt en 't Gilde. 11. Voorstel betreffende progressieve kor- ting op de jaarwedden der gemeente- ambtenaren. Burgemeester en Wetbouders deelen mede, dat over het door den heer Van Bendegem in de vorige vergadering gedaan voorstel, tot invoering eener progressieve korting op de jaarwedden der gemeenteamibtenaren de Com missie voor Georganiseerd Overleg is gehoord. 'Het rapport is hij de stukken aanwezig, even- eens de notulen van die vergadering, doch deze komen voor publiciteit niet in aanmerkmg. Het rapport der Commissie voor Georgani seerd Overleg strekt tot n i e t-aanneming van het voorstel van den heer Van Bendegem. Burgemeester en Wethouders geven in hun praeadvies te kennen, niet accoord te gaan met het door de afgevaardigden der vakver eenigingen in de vergadering van het Georga niseerd Overleg gesprokene, doch zij achten geen termen aanwezig, om voor te stellen de progressieve korting van den heer Van Bende gem over te nemen. De heer VAN BENDEGEM: Mijnheer de Voorzitter! Allereerst heb ik een aanmerking op de notulen van het Georganiseerd Over- leg De VOORZITTER: Over die notulen laat ik faier geen discussie toe. De heer VAN BENDEGEM: Het gaat over de eenzijdigheid en beknoptheid De VOORZITTER: U mag over die notulen hier niet spreken. De heer VAN BENDEGEM: Dan wil ik het hebben aver den geest die in het Georgani seerd Overleg heersoht, wanneer het gaat over vermindering van uitgaven. Dan kan men het al van te voren uitrekenen, wat daar vooral door de afgevaardigden der vakvereenigingen wordt gesproken. Want, wij heibben nu al vele vergaderingen gelhad van het Georganiseerd Overleg, en de eerste moet nog komen, dat die heeren eens voor vermindering zouden zijn. Ze houden maar steeds halsstarig vast, aan dabgene, wat ze momenteel hebben bereikt, zonder zich rekenschap te geven van datgene, wat zich afspeelt in het particuliere bedrijfs- leven en in het particuliere leven in zijn ge- heel. Bin daarom begrijp ik het, dat Burge meester en Wethouders het ronduit zeggen, dat ze niet met het gesprokene van de afge vaardigden der vakvereenigingen accoord gaan. En wanneer iemand verleden week goed geluisterd heeft, naar de Troonrede van onze geeerbiedigxle Koningin, dan kon men al direct opmerken, dat Ze het nogmaals den volke beeft verkondigd, dat, zoo luidt het, de toestand van het bedrijfsleven zeer zorgwek- kend is. Eta dat alle bedrijfstakken den druk der tijden ondergaan en vele zelfs ziwaar ge- troffen zijn. En dat er absoluut geen belas- tingverzwaring meer mag plaats hebben, maar de uitgaven der verschillende budgetten zoaveel magelijk nog moeten worden vermin- derd. Dit wil dus zeggen, geen belastingver- ztwaring, oak niet met de belasting blijven staan zooals het nu is, dooh traohten naar be- 1 as tingverm inhering. En daar zijn wij het natuurlijk alien mee accoord. Maar, dan hebben wij het ook niet alleen bij woorden te laten, maar dan hebben wij het ook eens te toonen door de daad. En daarom heb ik ook in het Georganiseerd Overleg ge- zegd, dat wij als werkelijke barometer, die den toestand weergeeft zooals ze is, hebben te nemen de barometer van het particuliere bedrijfsleven, en niet de barometer van het overheid-sbedrijfsleven. En wanneer wij dan zoo de werkelijkheid onder het oog durven zien, dan weten wij het allemaal, dat het met de salarieering van al ons gemeentepersoneel niet blijven kan, zooals het nu is. Want neemt nu alle arbeiders in het boerenfoedrijfsleven, alle amlbachtslui, en veel kantoorpersoneel van particuliere bureaux, dan zien wij, dat dezen alien al op zoo een peil staan met hun loon, dat het de werikelijkheid naJbij is. Doch met ons gemeentepersoneel is dit nog niet het ge- val. En, Voorzitter, nu gaan wij eens bezien de cijfers van nu en van voorheen. Dan is het zoo, wanneer wij den levensstandaard op 100 nemen tussdhen 1911 en 1914, dan is nu momenteel dat cijfer 167. Dat wil dus zeggen, dat iemand die toen 100 gulden ver- diende, nu honderd-en-zevenenzestig gulden mag verdienen, om op den zelfden basis te staan als toen. Eln Ik heb juist dien tijd gekozen als voor- beeld Voorzitter, omdat iedereen zegde, die in dien tijd heeft geleefd, dat het toen geen slechten tijd was. En wanneer nu alle sala- rieeringen in omze gemieente daarmee in over- eenstemming moesten worden gebracht, dan zou het zoo zijn, dat een Burgemeester en Secretaris nu geen 4400 zouden hebben, maar f 1400 plus 67 meer, is =t 2400) een ontvanger geen 1700 maar 550 plus 67 meer is f 900, een opzichter geen f 2200 maar 650 plus 67 meer is 1050, een veldwachter geen 1800 maar f 600 plus 67 meer is f 1000 en zoo kunnen wij voort- gaan. Doch als u mijn voorstel ziet, dan merkt u dat ik nog lang niet zoo ver Wil*gaan, en dat mijn voorstel beoogt, ieder van het ge meentepersoneel financieel nog maar een klein steentje te laten bijdragen, in onze gemeente- lijke huishouding. Maar ik demonstreer hier den toestand maar eens dusdanig, Qpdat ieder die in principe hiermee 't accoord is, dat alle overheidspersdneel-salarieeringen nog te hoog zijn, todh zeker wel met mijn voorstel accoord kunnen gaan. En vooral alien, die de vorige maal met het voorstel van den heer Oggel accoord gingen aangaande de salarieering van Burgemeester en Secretaris te berichten aan Gedeputeerde Staten, die zullen nu ook mede moeten durven helpen om alle andere personeel progressief dit kleine beetje te laten bijdragen. E!n ik ga nog verder, alien die een der vorige vergade ringen adviseerden, en Burgemeester en Wet houders die het voorstelden, om van een steuntrekker met 7 25 af te nemen, die zal dan toch zeker beter doen, met de steun- treklkenden te laten houden wat zij hebben en liever het goed bezoldigde Axelsche gemeente personeel iets bij te laten dragen. Want die kunnen iets missen van hun overvloed. En tenslotte Voorzitter, zeggen Burgemees ter en Wethouders, dat ze niet accoord gaan met het gesprokene van de afgevaardigden der vakvereenigingen, wat iik met hen ten voile beaam. Doch direct daarachter zeggen ze, mijn voorstel niet over te kunnen nemen. En dat is natuurlijk heel best mogelijk. Maar wanneer er dan volgens Burgemeester en Wet houders dingen in zijn, die ze niet ten voile kunnen beamen, laat ze dan met een ander goed afgerond voorstel voor den dag komen, dan bestaat er toch de mogelijkhei'd, dat wij wat bereiken. Want de vorige maal, was de meerderheid der raad wel voor vermindering van Burgemeester en Secretaris, maar laat ze nu ten voile eerlijk en consequent blijven, en ook al het andere personeel progressief hun financieel steentje laten bijdragen. Voorzitter, ik wil het hier mcmenteel bij laten, en hoop, dat de meerderheid van den raad, nog voor mijn voorstel zijn zijn, of tenzij anders met een vernieuwd voorstel voor den dag komt, opdat het Woord tot daad wordt overgezet. De heer VAN KAMPEN wil hierover alleen zeggen, dat hij het met den heer Van Bende gem eens is, dat de salarissen van het ge meentepersoneel over het algemeen te hoog zijn, maar dat hij desniettegenstaande dit, niet met het voorstel van den heer Van Bende gem meegaat. De heer Van Bendegem neemt ten deze steeds een zelfstandige posi- tie in. In de vorige vergadering, toen het ging over een voorstel dat die ambtenaren zelf het wettelijk toegestaan deel van de pen- sioenpremie zouden betalen, stemde hij tegen. Maar wel stelde hij te zelfder tijd voor, de salarissen te verlagen, en dat op een tijdstip, dat de raad nog zit te wachten op hetgeen Gedeputeerde Staten zullen doen met het ad- vies van den raad ten opzichte van de jaar wedden van de hoogste gemeenteambtenaren. Spreker wil er niet aan medewerken om van de jaarwedderegeling een hutspot te maken. De heer VAN BENDEGEM noemt die be- strijding van zijn voorstel niet juist. Hij acht die nieuwe regeling van het verhaal van pen- sioen niet billijk, aangezien ze nu allemaal 10 moeten storten, doch vroeger waren er die reeds 8V2 moesten betalen en anderen die maar 4 en 5 of 2 tot 3 procent premie be- taalden. De eerstgenoemde categorie gaat nu maar anderhalf procent achteruit, just de hoogste tractementen, en de andere veel meer. Van daar dat spreker het Wilde zoeken in een progressieve vermindering der jaarwedden. Bovendien, toen spreker zijn voorstel bij Bur gemeester en Wethouders indiende, wist hij niet, wat de heer Oggel ten aanzien van de jaarwedde van den Burgemeester, Secretaris emz. zou voorstellen. Het voorstel van den heer Van Bendegem wordt venworpen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemt de heer Van Bendegem; teigen stemmen de heeren Van Kampen, Oggel, De Ruijter, Seghers, Verschellimg, Van de Bilt, Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde en A. Hamelink. 12. Wijziging der regeling voor de bezoldi- ging der gemeenteveldjvachters. Bij schrijven van den heer Commissaris der Koningin werd ons schrijven Burgemeester en Wletlhouders medegedeeld, dat de Minis ter van Binnenlamdsche Zaken den tijd aan- gebroken acht voor een herziening der nor- men, volgens welke de gemeente-veldwach- ters behooren te worden bezoldigd. Men wordt van overheidswege uitgenoodigd te bevorderen, dat door uwen raad eene ver ordening wordt vastgesteld, overeenkomstig het toegezonden onbwerp. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen is de Algemeene Nederlamdsche Politiebond hier over gehoord. Wij stellen u voor het toegezonden ontwerp aan te nemen met die aanvulling, dat voor de aanvangsjaarwedde van den veldwachter, de dienstjaren elders in politiedienst doorge- bracht, medetellen. De heer I. DE FEIJTER vermeent, dat deze wijziging er toe strekt, dat straks oak de ge- meenteveldWachters 10 pensioenpremiever- haal zullen moeten betalen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Van Kampen, Og gel, De Ruijter, Seghers, Verschelling, Van de Bilt, Dieleman, I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde en A. Hamelink; tegen stemt de heer Van Bendegem. 13. Vaststelling verordening houdende aan wijzing Burgerwacht als vrijwillige hulp bij handhaving der openbare orde. Het heeft schrijven Burgemeester en Wethouders de aamdiacht getrokken van den Minister van Birunemlandsche Zaken, dat aande Burgerwacht niet dm alle gemeemten een voldoende rechtspositie is verzekerd. In geval de Burgerwacht dlaad-werkelijk zou moeten optreden ter handhaving van de openbare orde staat het niet vast of daaruit geen moeilij.kheden zoudem kumnen voort- kometi. Teneinde aan die onzekeijieid een eindte te maken, is het noodig dat in elke gemeente, waair een Burgerwacht bestaat, een verorde ning wordt vastgesteld, waarfbij dte Burger wacht wordt aamgetwezem als Vrijwillige Hulp" bedoeld in artikel 226 der Gemeeeite- wet. Eene zoodamige verard'eming verandert miets aan het karakter of de bevaegdheid der Bur gerwacht en beoogt alleen om aan den be- staamden toestand een voldoende rechtsvorm te geven. Aangezien in dleze gemeente geen verorde ning, als boven ibedoeld, bestaat, stellen wij u voor, het bijgevoegd ontwerp vast be sbellem. VERORDENING bob regeling van de rechtsposibie van de Burgerwacht als „Vrijwillige Hulp" ibedoeld in art. 226 der Gemeentewet in de gemeente Axel. Artikel 1. Er bestaat een gemeemtelijke Burgerwacht, welker leden zich vrijwillig verbinden om ter handhaving van de openbare orde humme hulp te verleemen, wanneer de hulp van ide Burger wacht door of vanwege den Burgemeester is gevorderd. Artikel 2. In geval de hulp van de Burgerwacht ter handhaving van de openbare orde dloor of van wege den Burgemeester is gevorderd, zijn de leden der Burgerwacht verplicht, de bevelen na ,te komen, welke hun door of vanwege den Burgemeester worden gegevem. Deze verordening wardt met algemeene stemmen vastgesteld. 14. Onbewoonbaarverklaring woningen. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat bi, de cant role van diverse pamden door den gemeenite-opzichter werd gecorstateerd, dat een drfetal parceelen niet meer voor be- woming geschikt zijn, te weten de woning C 9 staamde op de Markt, edge naar C. L. Mattele. De woning E 70 staamde in de Oostersbraat, eigenares de Wed. J. K. Vink; en de woning F 43 staamde in de Oudiewijk tee- behoorend aan J. Verhelst. Wij stellen U voor deze perceelien ombe- woon'baar te verklaren. De eigemaar der waning aan de Markt, wijk C 10 is aangeschreven om aan dat per- ceel diverse verbeteringem aan te brengen in het belang van de bewcning, doch ook van de veiligheid der omgeving. De VOORZITTER deelt mede, dat is inge- komen een schrijven namems den eigemaar van het perceel E 73, waarim wordt te ken nen gegeven, dat deze het pijhlijik vindt, dat van gemeentewege dat perceel als woning on>- bewoombaair zou worden verklaard. Het wordlt door den eigemaar sinds eenige maan- den reeds niet meer als wcning beschikbaar gesteld, en hij denkt er ook nliet aan om dit nog te doen, zoodat het uitspreken van onibe- woonbaarverklaring dus overbodig is. Onder die omstamdigheden zal er bij Bur gemeester en Wethouders geen bezwaar be- staan, om hun voorstel ten aanzien van die waning terug te nemen. Het gemeentebestuur hlijft toch de voile rechten behouden. Indien een perceel niet meer als woning gebruikt wordt, mag het later alleen weer als zoodaniig gebruikt war den met vergunning van Burgemeester en Wethouders. In gebruiknemimg zonder die vergunning is strafbaar. De heer DIEJLEMAN vraagt, of er geen onderscheid gemaakt wordt, als men er twee onbewoonbaar verkiaart en dit perceel niet. De VOORZITTEIR noemt ombewoonbaarver- klaring van dit perceel nia de mededeeling van den eigemaar feitelijk overbodig en er wordt toch hetzelfde mee bereikt, n.l. dat het niet meer bewoomd zal worden. De heer DIELEMAN: Maar geldt datzeifde niet voor de andere 2 perceelen? Misschien zouden die eigenaars ook wel zoo'n verklaring af willen leggen, indien hun de mogelijlkheid daartoe was kenbaar gemaakt. De heer OGGEL acht het toch voorzichti- ger, alle drie de perceelen gelijk be beihan- delen. Dat perceel E 73 staat toch ook nog maar sinds een maand of 4 leeg. Men staat voor de vraag, of de afgelegde belofbe be- trouwbaar is. Men kan voor het feit komen te staan dat er ,te eeniger tijd weer een gezim in wordt toegelaten, die diam in den regel nog behooren tot de ongewenschte gezinmen. Worden alle 3 de woningen onibewoonibaar verklaard, dan staat het gemeentebestuur het sterkst De heer VAN KAMPEN meent, dat de raad toch dankbaar moet zijn voor de afge legde verklaring, waaruit bJijkt, dat er bij den be,trokkem edgenaar toch nog een zeker eergevoel aanwezig is. De raad mag niet ver- zuimen, dat onder de aandacht te nemen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 15. Converteeren van diverse geldleeningen. Waar de rente-vergoedingen van gemeen- telijke geldleeningen den laatsten tijd zich op eer. lager niveau bewegen, hebben iwij schrijven Burgemeester en Wethouders - ons tot de verschillende geldgevers gewend, om het rentetype te verlagen. HAerim zijn wij geslaagd. Diverse maatschappijen en particuliere per- sonen zijn bereid, de resteerende hedragen te converteeren tegen een rente van 4!4 a pari, o.a. de Maatschappij van Gemeente- Crediet wil hieraan medewerken, doch tegen de gestelde voorwaarden in het contract, dat hieirvoor 1 extra vergoeding van het te converteeren bedrag moet betaald worden. Dit geef t voor dit jaar een nadeel van 241 daartegenover een mindere rentevergoeding van 120, hetgeen binnen korten tijd is inge- haald. Wij stellen U voor tot converteering te be sluiten, en de ontwerp-raadSbesluiten zoo- danig vast te stellen. De VOORZITTER deelt mede, dat in dit voorstel o.m. begrepen is conversie der groote leenimg van 350.000 voor de gasfabriek. Daarvoor is thans een rente verscbuldigd van 4% hetwelk zal worden 414 De onder- nemimg zal daairdoor -een voordieel gemieten van f 1200 tot 1300 's jaars. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 16. Teruggaaf van betaald verlofsrecht. Door G. Vertbeke, wanemde be Axel, Molen- straat B 38, vroeger Zeestraat A 25, wordt verzocht hem be willien onitheffen van, het destijds door hem verleende verlof tot het varkoopen van zwak alcoholische dranken. In hun advies deelen Burgemeester en Wet houders mede, dat adiressant de vroeger door hem uitgeoefende verlofszaak op 28 Augus tus 1.1. is verlaten. Het verschuldigde verdofs- recht is door hem voor het geheele loopende jaar loopende van 1 Mei tot en met 30 April betaald. Waar van diit jaar slechts 4 maanden is gebruik gemaakt, stellen Bur gemeester en Wethouders voor, van dit be drag 2 kwartalen terug te betaden, of een bedrag van f 12,50. De heer SEGHERS geeft te kennen, dat hij de berekening van het te xesbitueeren bedrag niet begrijpt. Volgens zijn opvabting zou dit toch moeten zijn acht twaalfden van f 25 en volgens het voorstel kirijgt adressant maar de helft of zes twaalfdfen terug. De VOORZITTER deelt mede, dat overeen komstig de wet terugbetaling van betaald verlofsrecht per Ikwartaal wordt verrekend en dat, als de ibetrokkene een deel van een kwar- taal een zaak exploiteert, hij voor het voile kwartaal moet ibetalen. Het verlofsjaar gaat in met Mei; het eerste kwartaal eindigt dus met 31 Juli. Adressant heeft pas in den loop der maand Augustus de zaak verlaten en moet dus ook voor het tweede kwartaal be talen. Hij krijgt dus hetgeen de wet ten deze voorschrijft. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. 17. Voorloopige vaststelling van diverse rekenjngen. Burgemeester en Wethouders her inner-em, dat in de vorige vergadering werd'en aange- boden diverse rekeningen. Deze hebben den wettelijk voorgeschreven tijd voor een ieder ter inzage gelegen. Burgemeester en Wet houders stellen thans voor, deze zoodamig voorloopig vast te stellen, als volgt: Gem-aenterekening Gewone dienst. Ontvangsten 254.085,80%, uitgaven 243.127,65, saldo 10.958,15 Kapitaaldienst. Ontvangsten 72.741,78%, uitgaven 166.431,87%, saldo 6309,91. Gasbedrijf Afd. I. Ontvangsten 90.194,80, uitgaven f 90.194,80. Afd. II. Ontvangsten 177.250,06%, uit gaven 1 63.196,51, saldo 114.053,55%. Vleeschkeuringsdienst Afd. I. Ontvangsten 15436,59; uitgaven 15436,59. Afd. II. Baten 1163,64, lasten 1163,64. Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten 110.198,15; uitgaven 110.198,15. De VOORZITTER dealt mede, dat het, voor wat betreft het nazien der -relkeningen door dC diverse commissies een lijdemsgeschie- denis is geworden, aangezien de ledten, vooir dit werk opgeroepen, niet aille op hun post waren. Hij vraagt, of een der leden verslag wenscht te doen van het onderzoek der ge- meenterekening. De heer DIELEMAN wil er wel wat van zeggen. Hij was met de heeren Van Bende gem en Seghers voor het onderzoek der ge- meenterekening aangewezen. Op den be- besbemden tijd ter secretane komendte, ver- nam hij van den secretaris, dlat van den heer Seghers ibericht was gekomen, dat hij door werkzaamheden op de ammoaiiakfab'riek ver- hinderd was. De heer Vjjji Bendegem was niet aanwezig. Eindelijk heeft de secretaris dezen opgebeld en toen deelde hij mede, dat hij nog met een Belgisch koopman zat, maar te kwart voor 8 wel aanwezig zou zijn. Te 8 uur was de heer Vein Bendegem er echter nog niet en, aangezien spreker niet meende alleen de hevoegdheid te hebben tot het oazien der rekening is dit niet gebeurd. De VOORZITTER vraagt, of de raad geen bezwaar heeft, de gemeeniterekeniing over 1933 voorloopig vast te stellen, zooals die is ingediend. De heer DIELEMAN deelt nog mede wel een paar steekproeven te hebben genomen en dat hij daanbij geen fouten kon oonstateeren. De heer VAN BENDEGEM merkt op, dat het onderzoek der rekening toch ook op een anderen dag had kumnen geschieden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hem, in verbanid met het meegedeelde, iets van het hart moet, en wel dit, dat ieder die wordt opgeroepen om arbedd te verrichten to het belang van de gemeente, daarvoor be- hoort te strijden, ook moet zorgen dat hiji er is, eh dat men bovendien, wanneer men ab soluut verhinderd is, daarvan behoorlijk ken- nis moet geven. De heer VAN BENDEGEM geeft te ken nen, dat hij juist 's avonds laat zit be strijden voor zijn eigen belangen en hij die niet mag verzuimen. Hij had een Belgisch koopman op bezoek en deze ibleef -langer dan hij eerst ver- rnoed had. Zoodoende werd het na achten en toen hij nog eens telefomeerdte, kireeg hij ten antwoo.ru, dat het niet meer noodig was te komen. De VOORZITTER wijst er op, dlat het hier betrof een werk in het openbaar belang en dat dit moet doorgaam. De zaiken der ge meente moeten ook vooruit. De heer SEGHERS heeft te kennen, dat hij tot zijn spijt niet heeft kunnen deelnemen aan het hem opgedragen werk, in verband met zijn werkzaamheden op de ammoniakfabriek en al zou hij dien avonid nog ter vergadering zijn gekomen, dan zou hij toch dien avond lichamelijk niet veel waard geweest zijn. De gemeenterekening wordt hiema met al gemeene stemmen voorloopig vastgesteld. De VOORZITTER vraagt thans of iemand iets kan meedeelen omtrent de rekening van het gasbedrijf. De heer DE RUIJTER geeft te kennen, dat op het bepaalde tijdstip de heer Verschelling zonder kemnisgeving afwezig bleef. De heer Van Kampen was er ook. Zij hebben een en ander nagezien en hebben geen ibezwaor, tot voorloopige vaststelling te adviseeren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Thans wordt door den heer I. DE FEIJTER meegedeeld, dat hij met den heer t Gilde de rekening van het Vleeschlkeuringsbedrijf heeft nagezien en ook die van het Burgerlijk Arm bestuur en zij daarbij ailles in orde hebben be- vonden. Met algemeen© stemmen wordt besloten ook deze rekeningen over 1933 voorloopig vast te stellen. 18. Aanbieding begrootingen voor den dienst 1935. Door Burgemeester en Wethouders worden aangeboden de volgende begrootingen voor den dienst 1935: a. de gemeentebegooting op een eindcijfer van 249.151,85; b. het Gasbedrijf; c. het Vleeseh'keuringstoedrijf; d. het Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER noodigt uit over te gaan tot het tfekken der afdeelingen voor het on derzoek der gemeente- en andere begrootin gen in commissoriale vergaderingen. De heer VAN KAMPEN merkt op, dat an dere jaren de vraag of dat onderzoek in af deelingen geschieden zou een punt van debat heeft uitgemaakt. De VOORZITTER kan dat ditmaal niet toe- staan; de raad heeft uitspraak gedaan en is in zijn samenstelling niet veranderd. Het Reglement van Orde sohrijft het voor. Wie niet komen wil, blijve dan maar achter, doch als men er prijs op stelt zich goed te orien- teeren, zal men de vergadering bifwonen. De loting heeft tot resultaat dat tot de eerste afdeeling zullen behooren de heeren Oggel, 't Gilde, Verschelling, C. Hamelink, Van Kampen, Dieleman en J. de Feijter; tot de tweede afdeeling de heeren Van de Bilt, A. Hamelink, I. de Feijter, Van Bendegem, Seghers en De Ruijter. 19. Omvraag. a. De heer VAN BENDEGEM wenscht van deze gelegenheid allereerst gebruik te maken om te bedanken als lid van het Ge organiseerd Overleg. b. De heer VAN BENDEGEM zou in de tweede plaats willen vragen, aangezien een paar weken geleden aan trekkenden een zeker bedrag is ingehouden, 25 of minder, dit als- nog aan hen uit te betalen. De VOORZITTER wijst er op, dat de heer Van Bendegem lid is der commissie, die daar- over beslist. Waarom komt hij niet naar de vergaderingen dier commissie, als hij over zulke zaken spreken wil? Hier in openbare raadszitting is het niet de plaats om daar- over te spreken en is spreker niet bereid hem het woord te verleenen. Wanneer de heer Van Bendegem, zooals hij voorgeeft, voor de belangen dier mensohen wenscht op te komen, moet hij medewerken aan de besprekingen die in de vergadering der commissie worden ge- houden. Van iemand die zoo voor geeft voor de belangen van die menschen op te komen, vePwondert het hem, dat hij niet naar de commissievergaderingen komt, dooh er wel de openbare raadszitting voor wil gebruiken. De heer A. HAMELINKDat is verkiezings- politiek, mijnheer de Voorzitter! (Gelach.) De heer VAN BENDE3GEM: Ik heb het voordien niet geweten. De VOORZITTER: Maar u kunt het toch in de commissievergadering komen bespre- ken? Men moet hierom niet lachen, de zaak is ernstig genoeg, want indien leden die zeg gen het belang der gemeente te willen dienen zulks doen op deze wijze, wordt het mij bang om het hart. En ik meen dan nu ook eens in het puibliek te moeten meedeelen, hoe dat lid der Steuncommissie zijn taak voor het ge- meentebelang en de steuntrekkenden opvat. De heer Van Bendegem heeft zoo juist be- dankt als lid der commissie voor Georgani seerd Overleg, dat is zijn goed recht. Hij is echter nog lid van de Steuncommissie, en als hij zich het lot der werkloozen zoo aantrekt, zou hij de vergaderingen toch moeten bijwo- nen. Ik heb echter sinds 1 Januari van dit jaar 28 vergaderingen gehouden, en daarvan is de heer Van Bendegem maar 3 keer tegen- woordig geweest. De heer A. HAMELINKZooals ik zei: ver- kiezingspolitiek De heer VAN BENDEJGEM wil over dat wegblij-ven iets zeggen. De VOORZITTER weigert hem daarover het woord te verleenen. c. De heer SEGHERS vraagt hoe het staat met de werkverschaffing voor het werk aan de traverse. De VOORZITTER: We zullen daar zoo vlug mogelijk aan beginnen, maar het is niet ge- makkelijk om de beschikking over den grond te krijgen. De zaak is aanhangdg bij de rechtbank te Middelburg en nog deze maand zullen naar ik verneem schatters benoemd worden. Misschien dat er nog in dit jaar zal kunnen worden begonnen. De heer SEGHERS acht het hoog tijd, om met zoo'n werk te beginnem. De VOORZITTER: We zouden het ook dolgraag willen, doch we kunnien niet. De heer SEGHERS: Ik heb vemomen, dat dit werk niet in werkverschaffing zal uilge- voend worden, doch openbaar aanbesteed. Kan mij worden toegezegd, dat er toch evem- wel Axelsche menschen voor de uitvoering zullen worden genomen? De VOORZITTER: In het bestek zal wor den voorgeschreven, diat voor de uitvoering werklieden uit Axel moeten worden genomen. De heer SEGHERS dankt voor deze toe- zegging. d. De heer 't GILDE vraagt, of niet ver- zuimd is. te denken aan uitbreiddng van de commissie voor de steunverleening aan werk loozen, in verband met de vacatur© ontstaan door het uitt-reden van den heer Ortelee. De VOORZITTER: Die v-raag' wordt te- recht gedaan, die benoemiing had op de agenda kunnen staan. Er leeft echter bij Burgemees ter en Wethouders een denkbeeld om met betrekking tot de steuncommissie een voor stel aan dien raad te doen en in verband daar- mede is die aanvulling niet aan dte orde ge steld. Vermoed'elijk zal het voorstel in de eerstvolgende vergadering to ibehandeling komen. e. De heer 't GILDE heeft met taleurstel- ling geoonstabeerd, dat het met de tewerk- stelling van menschen in dienst der gemeente, nog steeds op dezelfde wijze gaat. Er is daar over in de vorige vergadering een filmafge- draaid, die de hoop liet, op verbeterimg. Voor een deel is dat in de notulen weggelaten maar het stelt spreker teleur, dlat het nog steeds gelijk gebleven is. De verschillende menschen dit in het rapport van den gemeente-opzichter zoo geschikt iwerden geacht voor bepaald werk, zijn nog in dienst, doch worden nu voor ander werk gebruikt, zoodat men wel den in- druk zou krijgen, dat dit zijn Mamisjes-van- al-les. Dat is een toe-stand -die grieven-d is voor de andere arbeiders. Het betreft hier nu toch werkverschaffing, waarvan ook door het rijlk een deel der kosten wordt betaald en waarvoor toch ieder, naar gelijk recht, in aanmerking zou moeten komen. Zooals het nu gaat, blijft bet een steen des aanstoots. De andere menschen voelen zich achtergiesteld. De VOORZITTER: Ik zal dit opnieuw tar sprake brengen in de vergadering van Bur gemeester en Wethouders, en zoo noodig in de volgende raadszitting amtiwoord geven. f. De heer DIELEMAN deelt mede, diat hij bij het nemen van steekproeven in de ge meenterekening over 1933 hieeft aamgetroffen 3 kwitanties van de deskundigen die rapport hebben moeten uitbrengen over den bouw der marechausseekazeme, o.m. de heer Hommes en de gem-eentebouwmeester te Ter Neuzen en dat hem daaruit Week, dat die elk 100 in rekening hebben gebracht, waarvoor die heeren naar zijn opvatting maar enkele uren hebben gewerkt. Niet alleen dat hij die rekening minstens 60 te dluiur vindlt, maar hij wenscht er den raad op te w-ifzen, dat men in de toekomst, alvorems derg-elijke besluiten te nemen, en dergelij-ke onderzoekingen te laten instellen, wel eens beter u-i't de oogen zal die nen te zien. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspieken van het dankgebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6