ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN No. 9204 WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 74® Jaargang Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD xxn. TER NEUZENSCHE COURANT Buiten Ter Neuzen ABONNEMENTSPRIJSBinneu Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer J 0.2O. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertent.ien liefst een dag voor de nitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ROlfW BORD PRINS HENDRIK. Naar gemela wurdit, beeft het die Koaiingin behaagd, een door den heraldicus Marten N. Damstra te Utrecht geschilderd gedieinkbord op het overlijden van den Prins der Neder- landen te aauvaa.rden. Het bord met het wapen van Z. K. H. is uitgevoerd in den geest van een z.g. rouwibord, doch in afwrjking van het gebruikelijke zwart zijn in verband met het verlangen van Z. K. H. achtergrond en omlrj-sting in witte kleu-r ge- houden, waardoor het geheel, mede door de fraaie kleuren en de rijkelijke hewerking met goud, een voomamen in-druk maakt. PRINSES JULIANA BRUIDSMEISJE. Volgens n bericht in de Sunday Dispatch" zou Prinses Juliana worden uitgenoodigd am een der bruidsmeisjes te zijn bij het aan-staan- de huwelijk tusschen prins George van Huge-, land en prinses Marina, dat op 29 Novem ber a.s. te Looden zal worden voltrokken. DE OPROEP VAN HET NATIONAAL CRISIS-COMITe. Diiosdagavond was de groote oproep tot steim aan het Nationaal Crisis-Comite. Prin ses Juliana heeft daarbij, evenals vorige jajren, haar stem doen hooren, voorafgegaan door redevoeringen van den minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en den voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. C. M. Ruys de Beerenbrouck. Minister Slotemaker de Bruine sprak een inlaid end woord, waaraan het volgende is ontleend: Het Nationaal Crisis-Comite is zijn arbeid begonnem in November 1931. Wij gaan- dus thans het vierde jaar in. Het doel was van den aanvang af het lenigen, zooveel mogelijk in samenwerking met bestaande instellingen, van individheelen mood, welke het gevolg is van crisisverschijnselen. Aan twee onder- worpen werd vooral aandacht gewijd: a. het verleenen van aanvullenden en op- heffenoen steun aan hen. dale tengevolge van crisisverschijnselen in moeilijkheden verkee- ren en in wier nood door instellingen van wel- uadigheid of andere in den lamde werkcndte organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien; b. het verleenen van aanvullenden steun, uitsluitend in natura, aan ondersteunde werk- loozen of hij een werkverschaffimg tewerk- gestelden, in wier gezinnen emstige achter- stand aan kleeding, dekking en schoeisiel bestaat. Men had dus het oog op allerlei kringen. Ik kan dit alleen maar toejuichem, want de nood wordt inderdaad gevoeld door een aamtial groepen, niet alleen dbor een of twee; en het is goed, dat wij dan als volik aan die alien onze aandlacht wijden. De B-steun zal worden bestreden uit een subsidie van mijn departe- ment, ten bedrage van 850.000 en een onge- veer gelijk /bedrag, dat door de gemeenten wordt opgehracht. Naast deze 1.7 millioen is echter veel noodig voor andere groepen en het daarvoor bemoodigde geld wordt verwacht van de luisteraars van dit oogenhlik. Daarbij wijs ik er op, dat steun hoe langer hoe noodi- ger wordt, naarmate de druk der toestamden langer duurt. En het lijkt mij een zeer ge lukkig verschijtnsel in ons volkslevem, diat voor het Nationaal Crisis-Comite een samenwer king gaamde is van omderscheidene richtingem-, roepen star) cten en klassen, dat wij telkens beter gaan beseffen hoezeer wij tezamen moeten optreden. Terwijl aldus het Comite ons fert, het ge heel in het oog te vatten, vervalt het im-tus- schen niet in de fout van slechts in algemeenheden te denken. Het let op een aantal speciale behoeften. Ik noem enkel als voorbeeM en om te doen zien hoe breed men inderdaad werkt, den steun, die gegeven wordt aan wartklooze kunsteniaars. Het Comite heeft zijn medewerking verleemd bij het tref- fen van een blijvende oplossimg van dit vraag- stuk, door het scheppen van een vorm van sociale verzekering van rij kswege. Daarnaast noem ik het kampwerk voor de jeugd. Nog weoier een ander onderwerp noem ik. Er zijn groenten gedistribueerd, die anders weiliclrt niet tot voedsel zouden hebben ge- strekt. Niet alleen het Crisis-Comite heeft hier work gedaan, ook amderen hebben ge- holpen, maar de zaak heeft dan toch haar weld-adig verloop gehad. Ik kan enbij voegen, s dat mrjn anrbtgenoot van oeconomische zaken en ik in overleg zijn omtrent een zekere uit- breidirg van deze maatregalen. Imdi-en dat overleg tot een gunstig resultaat leidt, zal ook hier het Crisis-Comite zeker wel ten deele meaewerken en zult gij, luisteraars wel in de gelegenheid zijn om door uwe gaven ook dit werk weder te doen gelukken. Ik mag niet eindigen, zonder met dankbaar- heid te vermelden, dat het Centmle Comite en de plaatselijke comitd's in drie jaar tijds meer dan 5% millioen hebben bijeengehracht. En dit ailles moge u dirimgen om ook thans weder te helpen, opdiat slage wat slechts met aller medewerking slagen kan. Daarop bracht bet Hollandsche vocaal kwartet, bestaande uit Jo Vincent, Suze Luger, Louis van Tulder en; Willem Ravelli; eenige liederen uit Valerius' Gedenkklank ten gehoore: n.l.: Wilt heden nu treden; O, Heer, die daar des Hemels tente spreyt en Gelukkig is het land dat God de Heer toeschermt. Rede jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck. De volgende spreker, jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, sprak o.m. als volgt; Cnze tijd kenmerkt zich door een gelukkig streven naar sociaile voorzieningen, door een ijveren voor de oplossing van tal van belang- rijke en drimgemde sociale vragen. Eln al wordt door de hevighedd van de heerschende oeco nomische crisis, dat pogen nieit weinig bemoei- lijkt, het stemt tot verheugenis, dat bij velem in den lamde het inzicht in het sociale vraag- stuk wordt verbreed en verdiept. Evenwijdig met dat sociale streven, loopt de sociale liefde van den mensch tot mensch, die ons verplicht tot de minder foedeelden te gaan en belamgstelling te toonen in hun ievens- en gezinsomstandigheden Maar wiil leniging van hun stoffelijke noodr druft mogelijk zrjn, dan moet de voorraad- schuur van stoffelijke hulpmiddelen worden gevulid. Aan den vooravond van het grooto inizame- lingswerk van het Nationaal Crisis-Comito en de plaatselijke crisis-oomite's moge daarom een oproep klinken tot alle landgenootenwier omstandigheden medewerking hunnerzijds toelaten. Op velerlei gebiied worden ook van over- heidswege maatregelen genomen om de ge- volgen van de crisis zooveel mogelijk te onder- vamgen. Toch zijn er nog velen, die niet onder deze maatregeilen vallen; evenmin kun- nen zij gerekend worden tot hen die door de bestaande organen van Maatschappelijk Hulp- betoon of andere instellingen van weldadigheid gesteund worden. Daarom juist vormt het Nationaal Crisis-Comite een onmisbare scha- kel in de algemeene steumverleening. Gedu- rende een drie-jarige werkzaamheid hebben het Nationaal Crisis-Comito en de ongeveer 800 plaatselijke oomito's meer d0n 5% millioen gulden besteed, waarvan 46 pet. in geld en 54 pet. in natura. In breederm kring dan voorheen het geval was, heeft zich een geest van verteedterimg en barmhartigheid geopenbaard, „Draagt elkanders lasten" moge in deze dagen over ons vaderland gehoord en in toepassing wor den gebracht. Het onderhoudietn van het gebod der naastenliefde is het diepste ken- rnerk van het leerlimg zijn van den Christus. Het zullen geven van zich zelf en van zijn gaven, en het blijde ontvangen van het ge- schonkene is dientengevolge het beste opbou- wende element van het menschdiom tot de heerschappij van den vrede. Mogen de gifton, die in de komende week worden ingezameld, uitingen zijn van een geest van barmhartigheid ter eere Gods ver- richt. Wankelmoedigen dreigen in onze zorgelijke dagen wel eens even ander den indTuk te komen, dat zelfs onze onverstoorhare volks- aara de nedging vertoont den moed te laten zinken, ais had zijn taaie spankracht geleden. Voor de wankelmoedigen is het goed er aan te herinneren, dat in ens land het water nooit bciO£ genoeg gestegen is, of het is gekeerd'. Maar het zal slechts gekeerd worden, indien met inspanning van alii krachten de noodige hulp geboden wordt. Lan dgenxjotenStelt door uwe milde bij- dragen het Nationaal Crisis-Comite en de plaatselijke oomito's tot het bieden van die hulp ir staat. Gij doet daarmede een vader- landlievend werk. Hierop volgt een concert van de Christelijke orat jrium-vereendging te Utrecht, onder Itel- fiing van Anthon v. d. Horst. Gezongen wer- dJert: Ik hef tot U, Die in den Hemel zit; Beveel gerust uw wegen; 'k He,b geloofd en daaorm zing ik en Mijn Schild ende Betrou- wen. Waama Prinses Juliana dit gedeelto van de uitzending besloot met de volgende toe- spraak; Rede Prinses Juliana. Het is mij een groot genoegen, dezen avond een woord van welgemeenden dank te kunmem richten in de eerste plaiats tot al degenee, die zich beijverd hebben en samenwenken am deze radio-uitzemding voor het Nationaal Crisis-Comite vruchtbaar te maken. Vervolgems maak ik van deze gelegenheid gebruik, dat te doen tot alle autoriteiteni, ambLenaren, organisaties en instellingen, die op een zoo lofwaardige manier met raad en daaa hun medewerking aan het N.C.C. ver leenen. En dan ini het ibijzonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis-Comite voomamelijk steunt; aan de laden van de plaatselijke comito's, want zij ondenhouden en zoeken het contact met de personen, die emstig door de crisis getroffen zijn. Leden van de plaatselijke comite's, al komen "wij niet met U alien persoonlijk in aanraking, tocih wordt Uw dikiwijls onuitput- telrjke toewijding hier op den hoogsten prijs gesteld. Ook denk ik dankbaar aan alien, die hier te Ian.de of in de overzeesche gewesten ons Oomito geldelijk bijstaan, ten eerste aan die- genen, die, omdanks misschien eigen moeilijke omstandigheden, een deel van hun verdiensten geregeld afzonideren. Wij hebben legioenen van onbekende gevers die ons sons op schit- terende wijze steunen. Miet groote waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van crisisnood in Oost en West plaats heeft Het was voor het N. C. C. steeds een v.reugde, ook aan dit weilk in bijzondere gevallen eenigen steun te mogen verleenen. Nu staat opnieuw een winter voor de deur en het Nationaal Crisis-Comito ziet zich ge- noodzaakt, een iberoep te doen op de landge nooten om opnieuw het geld daarvoor te ver- schaffen. Weliswaar. kan ons Comito, zoo al ooit, dan na een drie-jarig bestaan geen aan- spraak meer maken op het aantrekkelijke van een onbekend en nieuw streveen; maar dat heeft er niets mee te maken, dat de ruood- zakelijkheid. dat het N.C.C. bestaat, iblrjtflt. En toch evenzeer blijft het saamhoorigheids- gevoel, dat maakt, dat wij elkanders lasten zouden willen dragen. De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weer- staan. Aan den persooniijken crisisnood van de enkelingen oeconomisch en ook moreel - zooveel mogelijk eenigszins tegemoet te komen, is het streven van het Nationaal Crisis-Comito. Om dien naar vermogen te bestrijiden, daar voor reikt het U de behulpzame hand, in het bifzonder in de komende week. Het is een gelegenheid, een steentje bij te dragen voor den bouw van een betere toekomst. Hiema werd nog eeei hocn-spel uitgezooden met als doel een verkeersprxjsvraag van het N. C. C. INZAMELING VAN HET CRISIS-COMITe. Stjjgende behoefte naast dalende inkomston. Op een persconferentie van het Nationaal Crisiscamito deelde de voorzitter, jhr. mr. S. van Citters mee, dat tegenover een steeds toenemende behoefte aan hulp een verminde- ring van inkomsten staat. Ter verstorking der geldmiddelen organiseert het comite nu een landelijke inzameling. Over de driejarige werkzaamheid deelde de voorzitter nog mee, dat het Centrale Comite voor de algemeene steumverleening over de afgeloopen periode 1.500.000 gulden heeft be steed, in hoofdzaak aanvullende steun aan plaatselijke afdeelingen. Volgens raming kan worden aamgenomen, dat door de plaatselijke ocanite's zelve naast den genoemden steun van het Centrale Comite ongeveer 4.200.000 gulden en door de geheele organisatie van het Comito gezamenlijk meer dan 5% mil lioen gulden werd besteed. De uitkeeringen geschieden voOr de groote gemeenten meestal in geld en overigens zoo veel mogelijk in natura. Aan deze natura- uitkeerimgen heeft het Centraal Comite al leen een hedrag van ongeveer 600.000 be steed, waamaast geldelijke uitkeeringen staan ten bedrage van f 900.000. Voor extra hulp aan werkloozen kan aan- genomen tvorden, dat in 1932 en 1933 het Nationaal Crisiscomito en de gemeenten te zamen 1.400.000 jaarlijks hebben besteed. DE FINANCIeELE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Allies van de Vereenjging van Nederlandsche gemeenten aan d,e Tweede Kamer. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van de wetsontwerpen betreffende wijziging der wet op de financiieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten en betreffende voorziening-en inzake van Gemeentelijke kos- ten van werkloosheidszorg. Wat het eerstgemoemde ontwerp betreft, wordt betoogd, dat een der hoofddioeleinden, verlichting van 's Rij.ks lasten, slechts kan worden bereikt door daarmede een evenreddge verzwaring van de financieele positie van een groot aantal gemeenten gepaard te doen gaan. In den gedachtengamg, dat de wetgever van 1929 een zoo scherpe daling van het niveau van het Gemeenitefomds evenmin voor vol gende 5-jaarhjksche periode als voor het eerste 5-jaarlijksche uitkeeringstijdvak ten koste van het Rijk als ten madeele van de Gemeenten heeft gewild, zou het hebben ge- past, indien de Regeering orisds-opcenten op fonds- en vermogenshelasting als inkomsten van het Gemeentefomds zou hebben gehand- haafd. Andere inkomsten worden er niet voor in de plaats gesteld. Vervolgens wordt betoogd, dat belangrijk afbreuk wordt gedaan aan de in 1929 toege- paste tempering der verschillen in ibelasting- druk. De uitkeeringen uit het Gemeentefonda zul len dan ook in de toekomst haar wezemlijke fumetie in het financieele bestel der gemeen ten, welke de wetgever van 1929 haar heeft gegeven, alleen kunnep vervullen, wannleelr de inkomsten van dit fonds zoodamlige uit- breiding verkrijgesn, dat zij in de gelegenheid stellen aan de Gemeenten uitkeeringen te doen, welke in totaal ongeveer 14 pCt. van het na redelijke bezuiniglng verkregen be- loop d'er gewone uitgaven van de Gemeenten in het uitkeeringsjaar dekketi. De uitbreiding van de middelen van het fonds zou, naar de meeniing van adressanten, in dezen zin moeten geschieden, dat hieirvoor ibelastitigen zouden worden gekozen, die minder gevoelig voor de conjunctuur zijn dan de heffingen, waarvan de opbrengst thans in het fonds vJoeit. Voorts worden opmerkingen gemaakt over de voorgestelae garan'tie- en limietbepalin- gen. De uitkeeringen per inwoner zullen d'oor twee oorzaken gewijzigd worden, n.l. ten eerste door de zeer belamgrijke daling van het ter verdeeling beschikbare bedrag en ten tweede door eenige wijzigingem in de formule. De voorgesbelde overgangstijd van tien jaar is geenszins in alle gevallen voldoende. Daar om wordt bepleit, de groote vermindering door f VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden. 62) (Vervolg.) Toegang tot Isabel verkregen. Bijna een half uur later legde de sloep van de .Betty" meesterlrjk bestuurd door den tweeden stuurman, bij het uiterste haven- hoof d aan. Onmiddellijk klommen Tony, Jimmy en Molly er uit; de laatste had een klein kerkhoek in haar hand en gaf aan het gezelschap een zeer achtenswaardig voor- komen. Braxa ibaadde in heerlijke kalmfce; de eenige levende wezens op den geplaveiden weg waren een paar zomderlinge heeren, die over de iage borstwering geleund de aam- kamst van de sloep hadden gadegeslagen, terwijl zjj van tijd tot tijid in zee spuwden. Deze twee oogden de nieuwaangekomenen met gretige nieuwsgierigheid na, doch tbehalve dat, schonken zij verder geen aandacht aan hetgeen zij deden. .Jlet verbaast mij", zei Tony terwijl hij in het rond keek, „hoe iemand den slechben smaak aan den dag kan leggen, om hier een revolutie te hewerken, het lijikt veel naar ruzie zoeken op een kerkhof." ifja, maar, je moet Livadia niet naar dit doipje beoordeeden", protesteerde Jimmy. ,,Er zijn genoeg schurken te Portriga om het te kort van het geheele land te dekken. Kom mee", voegde hij er bij. ,,Als wij hier blijven slenterem, krijgen wij waarschijnlijk de politie van Saltero op ons dak." Hij ging hen voor op het havemihoofd naar een ruw houten schuur, welke zich op enkele meters afstand van het strand ibevond. Hij haalde een roestigen sleutel uit zijn zak en maakte de deur open. Binnen de schuur stond, to midden van een warboel van visch- netten een bespatte auto met staalgewapende banden. Hij was in goede conditie, want bij de eerste inschakeling snorde de motor. Jim my zette zich achter het stuurrad en reed kalm over den geplaveiden weg naar eem zandweg, die op den hoofdweg uitkwam. „E!en penny, -de geheele rit", zei hij vroo- lijk. „Zijn er nog meer passagiers voor Chan cery Lane of the Bank of England?" Tony maakte de deur van de schuur dicht en deed haar op slot. Zij namen plaats in de tonneau; Jimmy zette zijn motor op de -tweede versnieliing en met buitengewoon verrassen-de, zooal niet be- amgstigende snelheid vlogen zij heen. Op de plaats waar de zandweg op den hoofdweg uitkwam, slenterddn eenige der meer energieke inbooriingen van Braxa in den weldadigen zonnescbijn. Toen de auto nader- bij kwam rekten zij zich uit, tenemde de in- zittenden nauwkeurig te kumnen opnemen. Een van hen, een forsch gebouwd man m uniform met een sahel op zij, ging in officieele houding midden op den weg staan en s-tak zijn hand omhoog. Indien hij overtuigd was, hierdoor de auto tot stilstand te brengen, moet hij zich bitter teleurgesteld gevoeld hebben. Zonder een sig- naal te geven of zelfs maar lets van zijn vaart te doen vemiimderen, stuurde Jimmy de auto met een zwaai langs hem heen, zoo- dat hij op vijf centimeters na een lijk zou ge- weest zijn. Nu echter de eeuwigheid nog niet voor hem was begonnen, bleef hem, na van den eersten schrik op adem gekomen te zijn niets anders over, dan als middelpunt van een geweldige stofwolk, het wegrazende voertuig na te schreeuwen en te venwenschen. lets verderop waar de weg zich landwaarts omboog, keek Jimmy over zijn schouder naar zijn twee passagiers, die achterin zaten. ,,Wij hebben het nu ve-rbruid", zei hij met zelfvoldaanheid. „Dat was een van de politie- agienten." Tony knikte. „Dat dacht ik wel", verklaar- de hij. „Hij zag er -zoo weldoorvoed uit." „Zou hij ons kwaad kunnen berokkenen?" vroeg Molly, „afgezien nog van het in-beslag- ncmen van de Betty?" ,,Hij zou naar Portriga kunnen telegrafeeren om instructies", antwoordlde Jimmy. „Het hangt er maar van af, of -hij achterdochtig is.' Hij wijdde nu weer zijn voile aandacht aan de motor. Toen zij een kwartier bijna zonder te spre- ken hadden gereden, wendde Molly zich glim- lachend tot Tony. ,,Ik zit juist over de hlnder- laag te Valona te denken", zei ze. „Ik hoop dat het er nog al comfdrtabel is, want zij zullen lang geduld moeten hebben, als zij op mij wachben." Al'lemachtigzei Tony, terwijl hi) met een mk recht ging zitten. „Wij, hebben over dat punt in het geheel niet gesproken. Wat denk je to doen in verb and met de mogelrjkheid, dat je dien weg langs moet?" „Ja, zi-e je", zei Molly vrien-delijk, ,,als ailes goed gaat, zal ik eenvoudig het escorte be- velen, mij langs een anderen weg naar Por triga te brengen. Ik ben er niets op gesteld, vlak voor mijn huwelijk in een gevecht gewik- keld te worden." Zij lachte vroolijk. ,,Ik zou wel eens willen hoanen, wat Saltero van je zegt, Tony", voegde zij er aan toe. ,,Hij zal jou overal de schuld van geven." Tony knikte. ,,Het staat mij werkelijk tegen, dat ik hem zoo moest behandeien", zei hij eenigszin-s verdrietig, ,,moar er is werke lijk niets aan to doen. In een grooto crisis moeten de kleinere deugden altijd aan de grootere opgeofferd worden." „Dat moet je hem eens uitleggen", zei Molly, „als je hem ooit in je leven nog eens ontmoet. Het zal hem geen gertnge troost verschaffen." Het was een lamige vervelende weg; -behalve van tijd tot tijd een boerenvrouw die een koe liet grazen, was de wieg ahsoluut verlaten, hetgeen voot Jimmy een reden was, om zijn auto de uiterste grens van snelheid te doen bereiken. Het eenige afwisselende in dit eentonige landschap waren de heuvels, waarheen hun weg voerde. Zij verhieven zich, scherp tegen deti onbewolkten hemel afteekenend, op be- tiekkelijk korten afstand van de reizi-gers, die reikhalsden ze to bereiken, om dat het kasteel van Saint Anna daar in de nabijheid was. Eindelijk verminderde Jimmy zijn vaart en keek aamdachtig naair de omgeving. ,,Ik zou me zachtjes aan maar op den strijd voonbereiden", zei hij. „Een halve mijl verder- geleidelijiker te doen plaats hehhen. Dit zou te bereiken zijn door een bepaling van d'eze strekking, dat voor gemeenten, waar die ver mindering der uitkeering volgens de fomrule meer bedraagt dan een bepaald percentage van dte oude uitkeering, de overgangstijd wordt verlengd tot b.v. 20 jaar. Voorts wordt betoogd, dat de voorgestoldie limi-etbepaling niet past in de gedachte van het wetsontwerp. Op schrapping daarvan wordt aangedromgen. Ten aanzien van de uitgavenfactor wondt thans een beperking voorgesteld, hierin -be staande, dat -de uitgaven voor voorziening-en. togien werklooshei-d niet meer in aanme-rking zull-en komen. Het komt adr. gewenscbt voor om, wanneer de "voor een duur van twee jaar gedachte wettelijke regeling terzake van ge meentelijke kosten van werkloosheidszorg be- eindigd is, de uitgaven terzake van werkloosheid weer in den factor op to nemen. Wat het wetsontwerp betreffende de voor zieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg betreft herumert a<dr. aan haar standpunt, dat de weilkloosheid een nationaal verschijmsel is en niiet langer als een gemeentelijke aangelegenheid kan -warden beschouwd. Het wetsontwerp betoekenit slechts een stap in de richting van een gelijker verdeeling van de werkloosheid-slastien over alle burgers. Met handhaving nu van de grondgedachte van het ontwerp ware intusschen reeds een meer bevredigende toestan-d te verkrijgen, wanneer in de voeding van het fonds eenige wijzigingen werden aangebracht. In navol- ging van de regeling, zooals deze o.m. op een verwant gebied n.l. ten aanzien van het sub sidie aan werkloozenkassen, is vastgelegd in het werkioosheidshesluit 1917, ware in de wet te stellen, dat ook wat de hier aan de orde zijniae kosten van werkloosheidszorg betreft, het Rijk en de gemeenten ieder de helft daar van zullen dragen. Neemt men met de Regee ring aan, -dat het totaal bedrag dier kosten over het jaar 1935, vermeerderd met het 1/i0 gedeelte der uit de begrootingen voor het jaar 1934 gestooten crisisuitgaven, geraamd mag worden op J 111 millioen, dan zou ten laste van 's Rijkskas ikomen de heift van dit hedrag is 55,5 millioen en ten -laste van de gemeenten de andere f 55,5 millioen. In den opzet van het wetsontwerp wordt nu de financiering aldus gedacht, dat de totale kosten van 111 millioen tot een be drag van j 90 millioen worden bestreden uit de inkomsten van het in to stellen Werkloos- heidssibsidiefondsterwijl de rest 20 mil- hoem) zal worden gedragen door de gemeen ten individueel. Zou niu ton laste van het Rijk worden gebracht de helft van de totale kos ten, dan moet van Rijkswege in het fonds worden gestort niet 46 millioen, gelijk blijkens de memorie van toelichting in het voom-emen ligt, maar 55,5 milihoen, der- halvc f 9,5 millioen meer. Hierbij valt ter- stonid te bedenkec, dat deze verhoogde Rijks- brjdragen in het fonds ten deeLe zou worden opgevangen door een besparing op den steun aan moodlijdende gemeenten, omdat de ver hoogde Rijksbijid'rage in een aantal gevallen noodlijidendheld van gemeenten zal kunnen voor komen. Met even genoemd bedrag van 9,5 mil lioen ware dan de opbrengst van de andere voedingsbron van het fonids, n.l. 'de voorhef- fing in de gemeenten, to verminideiren'. MISTHOORN VOOR DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Sinds eenige dagen worden bij de spoor- wegen proeven genomen met misthoorns. die in geval van mist of bij slecht zicht, wan neer een onibewaakte overweg wordt ge- naderd, in werking kunnen worden gesteid. Ook Maa.nc.ag zuUen treiureizigers tijdens den. rit of op -de stations de signaler van deze misthoorns vemomem hebben. De booms geven een zwaar en doordringend geluid. Deze hoorns, die zoowel bij electrische als bij stoomtredneo zijln aangebracht. worden vanaf heden in gebruik genomen. HET COMMUNISTISCHE INCIDENT IN DE RIDDERZAAL. Het Tweede Kamerli-d De Visser heeft dien Minister van Kolonien, voorzitter van dien raad van ministers, de voigen-de schriftelijke vragen gesteld1; op is een bocht in den weg en honderd tegen een, dat zij daar een patrouiile gestationeerd. hebben." Tony cn-tving en bev-estigde de inlichtingen met een geruststellend gebaar van zijn hand; Molly opende, na zich een waardige houding gegeven te hebben, het kerkboek op goed ge- MiK af en verdiepte zich in de ,,Zeven Boet- psalmen" met een emst welke geheel in over- eenstemming met haar kleeding was. Jimmy reed rustig door tot den zijweg. waarvan hij gesproken had, in het gezicht kwam. Als een geel lint silingard-e hij naar rechts en kronkelde grillig het gebergte in. Op het punt waar die twee wegen samen- kwamen stond een onregelmatig boschje eifcen; kreupelhout. Voor een niets kwaads vermoe- dende was er niets, dat eenig gevaar aanwees, doch toen de auto op ongeveer honderd meter afstand was genaderd, veranderde plotseling de vreedzame aanhlik op verbazingwekkende wijze. Er volgde een gekraak van takken en een gekletter van wapenen en op eens sproug een aantal mihtairen op den weg en vormden met den geweerkolf aan hun schouder een cordon, waar geen doortuffen aan was. Jimmy liet de auto zeer langzaam op eigen vaart doorrrjden. Dan wenidid-e hij zich met een on- derd'anige bulging tot Tony en zei: ,,Lo,rd Haverstock, ik geloof, dat wij zullten moeten stoppen. Ik denk, dat zij ginds mat den stoomwals aan het werk zijn. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1