HOEK. AXEL. SAS VAN GENT. KLOOSTERZANDE. GROENENDIJK. HONTENISSE. HANDELSREGISTER. RECHTSZAKEN. iwaarbij een 30-tal leden aanwezig was. I>e voorzitter, de beer J. A. van Rompu, opende de brjeenkomst met den Christelijken groet. waama hij een kort openlmgswoard hield. Hij sprak een harteltjk welkom tot die aanwezigen er op wijzende dat die belang- steliing van de politiek zoo goring is, als er geem verkiezingen zijn, wat ook de reden is dat deze algemeene vergadering ruim 1% jaar na de vorige (Februairi 1933) wordt gehouden. De seoretaris, de beer Spinhof, las de notu- len van bovengeoioemde vergadering voor, die werden goedgekieurd. Daama moest een nieuw bestuur verkozen worden, daar volgens 't reglement t oude bestuur moest aftreden. De aftredende dame mew Schreuder en de aftredende heeren Van Kompu. Spinbof, Weijnan, d'Hert en Mannaert wendler met 'bijna algemeene stemmen her- kazen terwijl in de plants van mevr. Kramer, die bedankt bad, werd verkozen, de heer Dubois, bij enkele candidaatstelling. Nu moest door de vergadering den voorzit ter worden gekozen, wat opnieuw de beer Van Rompu werd, die dat is sinds de oprich- ting del Kath. Kiesvereeniging in 1887. Volgens het reglement tradem ook af de afgevaardigden en plaatsvervangende afge vaardigden voor de algemeene vergaderingen van den Kamerkieskring ,,Midldelburg" en den Statenkieskring „Hulst". Gekozen weirdien als afgevaardigden de beeren Van Rompu en Dubois en tot plaatsvervangers de beeren Van der Sneppen en Duurinck. Besloten werd een propagandaclub op te arichten, waarvoor werden aangezocbt de beeren Dubois, Van Mossevelde, Van der Sneppen en Van Deemputte. Deze commissie zal binnenkort bijeenkomen om ingelicht te worden over bet werk dat baar te wacbten sraat. Bij de rondvraag verzocbt de beer Duuirinck eer contactcommissie in bet leven te roepen om te werken met de raadsleden. De hear De Bakker dacbt dat bet niets zou uitbalen. De voorzitter sloot met den Christelijken groet. VLEESCHVERGIFTIGLNG I.N OMGEYTNG VAN HULST. In de omgeving van Hulst bebben zicb, naar aan „De Courant" gemeldt wordt, Zaterdag b|j een twintigtal personen vergiftigingsver- scbijoselen voorgedaan, welke zijn opgetreden na bet nuttigen van boofdkaas. Terstond na bet bekend worden hiervan zijn bij verscbil lende patienten de vleeschresten door de politie in beslag genomen en is tegen den siager, die bet verkocbt bad, prooes-venbaal epgemaakt. Het in beslag genomen vleescb is door de plaatselijke doktoren naar 't cen- traal laboratorium te Utrecbt opgezonden ter onderzoek. Het vleescb was afkomstig van den siager D. te Hulst. Zijn knecbt was Zaterdag de om- liggende dorpen afgereisd en bad er bij ver- scbillende klanten op aangedirongen, dat zij ook eens zijn boofdkaas moesten koopen, die goedkoop was. Verscbillende personen lieten zicb daardoor overbalen en kocbten. Bij sommige hunner traden al spoedig na bet nuttigen vergiftigingsverscbijnselen op, welke zicb kenmerkten door bevige krampen, diarrbee en zwakken polsslag. De betrokken siager verklaarde, dat bij in het gebeel niet geweten heeft, dat de door hem verkocbte boofdkaas niet goed was. Hij zeide zelf van bet vleescb gegeten te bebben, zonder van vergiftigingsverschijnselen lets te boofdkaas was bereid, was afkomstig van bebben bespeurd, Het vleescb, waarvan de boofkaas was bereid, was afkomstig van vee, dat Vrijdag j.l. geslacht is. Hij had er 25 kilo gram van verkocbt, doch toen bij van een der doktoren vemam, dat bet ondeugdelijk was, had hij de rest weggegooid, zoodat dit tbans niet meer voor onderzoek aanwezig was. Op verzoek van de doktoren hebben de patienten die nog iets van de boofdkaas haddeu overge- bouden, dit bewaard, zoodat dit tbans ter on derzoek naar Utrecbt zal worden opgezonden, hetgeen Zondag is geschied. De toestand der patienten is, voor zoover ons bekend, gelukkig niet van emstigen aard. STOOMTRAM HULST-WALSOORDEN. Met de Staatscourant zijn verzonden de statu ten van de N.V. Stoomtram Hulst Wal- soorden wijziging LANDBOUWCONFLICT IN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nadat eenige besprekingen met een cen- trale commissie uit de lamdboulwers in Weste- lijk Zeeuwsch-Vlaaruderen voor de afsluiting van een uniform collectief contract waren mislukt, hebben de drie iandbouwarbeiders- bonden (moderne, Cbr. en R.K.aile land- bouiwers in de verscbillende dorpen tot plaat selijke loonibesprekingen uitgenoodigd. Voor dc dorpen Scboondijke, Groede, Breskens, Uzendij'ke en Aardenlburg is averleg met een aantal werkigevers verkregen en zal wellicht overeenstemming over de loonen tot stand komen. Eohter niet voor de dorpen Oostburg, Waterlandkerkje, Nieuwvliet, Retranchement, Zuidzande en Sluis en omstreken. De landar- beiderstoonlden hebben nu aan de lanidbouiwers in laatstgenoemde zes dorpen medegedeeld, dat indien zrj uiterlijk 4 October niet tot over- leg bereid zijn er tot de afsluiting van een loonovereenkomst op grondslag van een dag- loon van 2 voor de gewone werkzaamheden en 25 cent per uur voor de zlwaardere werk zaamheden, hun hoofdibesturen de noodige maatregelen zullen nemen ter bereiking van het gestelde doel. Het ligt in de bedoeling der hoofdibesturen, in de bietencampagne, welke met ongeveer 14 dagen begint, zoo noo- dig de staking af te kondigen. In de circu late aan de landbouwers wordt ook nog mede gedeeld, dat de landarbeidersbonden bereid zijn, het loongeschil ter besledhting voor te leggen aan een in te stellen aibitrage-com- missie, waarvan de onpartijldige voorzitter wordt aangelwezen door den betrokken rijks- bemiddelaar. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft een aantal landbouwers uit de dorpen Zuid zande, Retaranchemient, Nieuwvliet. Sluis, Waterlandkerkje en Oostburg in West Z- Vlaanderen, alsmede de hoofdbesturen van de moderne, chr. en r.k. landarbeidersbonden tot een bespreking uitgenoodigd op a.s. Donder dag op 't stadbuis te lissingen, teneinde hem de noodige inlichtingen te verstrekken aan- gaande bet dreigende conflict in genoemd 3 andbouwdi3trict. Het was gisteren in de Geref. kerk albier een buitengewone drukte wegens het afscheid van Ds. C. B. BavinCk. Meer dan 400 aanwe zigen vulden bet kerkgebouiw, dat overvol was, daar in de paden banken waren geplaatst, en de menschen op de trappen van de galerij en zelfs tot in de consistoriekamer zicb met een zitplaats tevreden moesten stellen. Naast velen uit de naburige gemeenten merkten we ook op bet voltallig college van Burg en Weth. met den gemeente-secretaris. Zijn Eeiiwaarde bad tot tekst voor dezen iaatsten middag gekoizen Johannes 14 23 bet eerste gedeelte: „Jezus antwoordide en zeide tot bem: Zoo iemand mij liefheeft die zal mrjn woord beiwaren". Spr. begon met te zeggen dat afscbeid nemen altijd iets weemoedigs met zicb brengt, doch dat men bier niet te lang bij stil moet staan, daar de Koning der Kerk blijft en een anlder hier zijn werk wel weer zal voortzetten. Hij bepaalde zijn gehoor verder bij Jezus, wiens woord wij bewaren moeten als we Hem liefhelbben. Niet alleen over Hem spreken, maar ook Zijn wil doen. In het houden van Zijne geboden moet die liefde tot Hem uitko- men. Dien Jezus die ons eerst heeft liefgehad, heeft spr. nu twee jaar lang hier gepredikt en getracht de gemeente alleen Hem te doen zien, daar het tensiotte alleen om dien Jezus gaat. Na bet einde der predikatie richtte Z. Eerw. zich eerst tot het college van Burg, en Weth. Daama tot Ds. Groeneveld van Ter Neuzen, die de classis Axel vertegenwoordigde, dan tot zijn kerkeraad en tensiotte tot de gemeente. Namens kerikeraad en gemeente sprak de heer W. H. Louwerse enkele gevoelvolle woor- den, den scheidenden predikant Gods zegen toelwenschende in zijn nieuwe standplaats. Ds. Groeruveld sprak namens de classis Axel en de zusterkerk van Ter Neuzen. Hij wees daarbij op de groote plaats die Ds. Bavinck in zoo'n korten tijd in de classis innam. Op verzoek van ouderling Lodwerse werd door de gemeente den scheidenden leeraar staande toegezongen Ps. 121 4. Ds. Bavinck antiwoordde nog kort op't geen door beide sprekers is gezegd, waama de plechtigheid afgeloopen en door den vertrek- kenden predikant met het ,,Onze Vader" werd geeindigd. Van de gelegenheid am in de consistorieka mer van Ds. en mevroulw Bavinck afscheid te nemen werd een zeer druk gabruik gemaakt. Niet op 14 doch op 21 October hoopt zijn Eerw. in Souburg zijn intrede te doen na be- vestigd te zijn door zijn vader Ds. C. B. Bavinck, emer. predikant te Amersfoort. Zomer-slotconcert Concordia". Weder dienende zal de harmonie „Ooncordia" bedenavond baar laatste onlangs aangekon- digde, maar door weersomstandigheden uitge- stelde, openlucht-concert geven, met bet toen reeds in ons blad gepublioeerd programma. Een Meester neemt afscheid! Zaterdagmorgen was bet voor kinderen en ouders een bistoriscb gebeuren binnen de muren van de openbare lagere school. Een meester nam afscbeid van zijn leerlingen, van ouders, oud-leerlingen en collega's. Na 26 jaren aan het hoofd dezer school te bebben gewerkt aan de verstandebjke ont- w.'kkeling van degenen, die aan zijn leiding toevertrouwd werden, was tbans het oogen- blik \an scbeiden aangebroken. Het was voor den scheidenden meester een zware dag, want „Scheiden tot web", doch ook een dag van groote voldoening, omdat nu ibleek, welke groote piaats de beer Michielsen innam in de barten van een groot deel der Sasscbe bevolking. Om half elf verscheen in de ruime gym- nastiekzaal bet college van Burgemeester en Wethouders, benevens verscbillende leden van den raad, voor zooverre zij niet door ambts- bezigheden verhinderd waren. Na het zingen van een toepasselijk lied door de kinderen, nam de Burgemeester het woord om den heer Michielsen te huldigen als menscb en als opvoeder van de Sasscbe jeugd, welke in den loop der jaren deze school be- zocht beeft. Onder diepe ontroering werden de woorden van den sprelier aangehoord. Allen waren diep getroffen door de woor den, hem door den Burgemeester toege- sproken. Aller barten waren vol, ieders oog vol tra- nen, de schoonste tolk van de gevoelens, die alle aanwezigen ten opzichte van den meester aan den dag konden leggen. Nog steeg de emotie toen een der kleine leerlingen tot den scheidenden Mentor de vol- gende rede uitsprak: Waarde Meester, Nu bet oogenblik is aangebroken, dat wij van U moeten afscheid nemen voelen wij pas, hoezeer wij aan U gehecht zijn. Wij zijn zoo zeer gewend U elken dag te zien en te hooren, dat het ons zwaar zal val- len voortaan Uwe opgewekte tegenwoordig- heid te moeten missen. Maar wij zullen steeds gaarne aati U den- ken en nimmer vergeten, wat gij altijd voor ons geweest zijt: een goede meester, die steeds een vriendelijk woord voor ons had, en ons gaarne gehoor verleende als wij iets te vragen of te verzoeken hadden. Maar niet alleen ddarom zien wij U slechts noode heengaan.. Wij hebben aan U ons hart verpand, omdat gij ons als bet ware als uw bloedeigen kin deren bescbouwdet. Altijd waart gij bereid, als gij ons kinde ren een genoegen kondt bereiden. Heel veel bebben wij aan U te danken, waarvan wij later de vruchten zullen genieten. Velen onder degenen, die reeds bun school- tijd achter zicb bebben, zijn door Uw toedoen in de wereld vooruitgekomen. Veel ouders van kinderen, die thans nog ter school gaan, hebt gij onder Uw leiding tot degelijke menschen gevormd. Daarvoor zijn zij II dankbaar. Maar ook wij danken U daarvoor en eullen het noolt ver- geten. j Als een stoffelijk blijk van ons aller dank- baarheid en aanhankelijkheid bieden wi) U hierbij een klein geschenk aan. Wij hopen, dat Gij U nog vele jaren in de aanschouwing daarvan moogt verheugen. En dat het U steeds in herinnering zal mogen brengen, degenen, die bet U uit ge- negenheid geschonken hebben. Aanvaard bet als een symbool onzer nim mer uitdoovende aanbankelijkbeid. Diep getroffen door zooveel aanhankelijk- heid, koci de vriend van kleinen en grooten zich thans ook niet meer bedwingen. Is bet wonder dat bet geimoed vol schiet, bij het hooren en zien van zooveel blijken van liefde en genegenheid. De beer J. Ramondt nam daama het woord als lid en waamemend voorzitter der Ouder- commissie en sprak de volgende rede uit: Hooggeachte beer Michielsen, Het is mij een behoefte U bij deze gelegen heid mijn gevoelens ten opzichte van U ken- baar te rnaken. Het spijt mij, dat onze geachte Voorzitter van de Ouderoommissie, deyheer Leon van den Hemel door onvoorziene omstandigheden verhinderd is, hier aanwezig te zijn, om U van deze plaats den warmen dank van deze com missie over te brengen voor al hetgeen gij voor Uwe leerlingen gedaan bebt. In zijn plaats sprekende, betuig ik U onze groote erkentelijkheid en breng U alsmede het onderwijzend personeel van de school onze welgemeende hulde. Wanneer de beer v. d. Hemel bier op mijn plaats stond, zou bij op de bem eigen wel- 3prekende wijze deze gevoelens nog beter weten te vertolken, dan zulks aan mij ge- geven is. Niettemin kamen de woorden, die ik tbans tot U richt niet minder diep uit bet hart. Gaarne sluit ik mij aan bij hetgeen reeds door vorige sprekers gezegd is, doch ik wil er nog aan toevoegen, dat het ons zeer aan- grijpt van U als hoofd en leider dezer school te moeten scbeiden. Met eere mag door U teruggezien worden op een periode van 26 voile jaren, die U als opvoeder der Sas van Gentsche jeugd bebt gefungeerd. In alle opzichten zijt U de man geweest, die op dit terrein bebt hoog gehouden het devies: Altijd recht door zee". Het is niet altijd rozegeur en maneschijn geweest in uwe betrekking. Distels en dbor- nen hebt gij dikwijls genoeg op Uw levensweg aangetroffen. Maar meesterlijk bebt gij steeds alle moeilijkheden weten te omzeilen en daar moeten wij U alien met eerbied voor danken. Gij bebt U steeds doen kennen als een hoogstaand menscb, die ieders overtuiging wist te eerbiedigen. Ook zij, die Uw werk soms op minder nobele wijze critiseerden, moeten, wanneer zij eerlijk willen zijn, zulks beamen. Wij kunnen U voor Uw geleverd werk niet genoeg waardeeren. Ik weet, dat gij niet van lof of vleierij houdt, maar bet moet mij van bet hart, dat Uw aandeel in het opvoedend werk in deze school zeer groot geweest is. Op den laatstgebouden ouderavcmd bebt gij den U toegezwaaiden lof voor een deel over- gebracht op het naast U werkend personeel. Gij hebt daar verklaard, dat mej. Verman- del moest beschouwd worden als de grond- legster van der kinderen kennis, en dat de beer Wehrens steeds de moeiljjke taak van uitbouw en optrekken van bet geestelijk ge- bouw voor zijn rekening gehad heeft. Gij zoudt slechts de kap op bet gebouw bebben moeten maken. Gaarne willen wij dat volgens uw verzeke- ring aanvaarden. Wij zjjn er evenwel ook ter dege van over- tuigd, dat bet aanbrengen van de kap op bet gebouw een gewichtige taak Is geweest. Als een innig samenwerkend trio bebt gij van school A gemaakt wat zij is. Daarop zijn wjj met recht trotscb. Meer dan een kwart eeuw bebt gij bier ge- arbeid aan de geestelijke vorming van een deel der Sas van Gentsche gemeenschap. 't Is met dat werk, zooals ik eenige dagen geleden op een avond op Scbipbol zag. Een hooge lichtmast steekt daar als ibaken om- hoog om te dien en als aanwijzigingsteeken ibij het lamden. Zoo zijt gij, geachte beer Michielsen ook steeds een lichtbaken geweest van deze school, waarvoor gij U gedurende 26 jaren lang ge- geven bebt. Wijze lessen debt gij Uw leerlingen inee- prent. Veel zelfvertrouwen bebt gij hun op hun verderen levensweg meegegeven, waar- mee zij bun profijt bebben kunnen doen. Met eere hebt gij die taak vervuld, en nim mer bebt gij het vertrouwen van ons, ouders, beschaamd. Voor die trouwe plichtsvervulling en die op offerende toewijding, danken wij U uit den grand vein ons hart. Als vader van vier kinderen, die deze school bezocht hebben, dank ik U, dat gij daar bruik- bare menschen van gemaakt hebt. Ik hoop, dat U na bijna een halve eeuw trouwen dienst nog lange jaren te midden der uwen een welverdiende rust mag bescho- ren zijn. Als blijk van waardeering bied ik U namens de Gudercommissie een stoffelijk aandenken aan, met de boop, dat U daarvan met vreug- de en in goede gezondheid gebruik van zult mogen maken. Driewerf boera op onzen scheidenden Mees ter, den heer Michielsen. Hiema nam het woord Ds. Akersloot von Houten Roos, die als geestelijk voorganger tot uiting ibracbt de inniige s a men working, welke steeds tusschen geestelijke en paedagoog ge- heerscbt bad. Ook Z. Eerw. bracht in ber- innering welk groot aandeel de scheidende vriend in de vorming zijner eigen en ander- mans kinderen gehad beeft. In denzelfden geest sprak de heer Mar- quinie, als Wetbouder van Onderwijs met wien de beer Michielsen uit hoofde van zijn functie in geregeld contact stond. Ook deze spreker wees er op, hoe hij als vader en grootvader van klelnkinderen bet werk van den meester moest waardeeren. De laatste in de rtj der sprekers was de beer Wehrens, die den scheidenden collega namens bet personeel toesprak: Hij richtte zich tot den aftredenden collega in de volgende bewoordingen Waarde collega Michielsen, Een historische gebeurtenis brengt ons bier te samen, historisch niet alleen wat u zelven betreft, doch ook ens, uw collega's, die lange jaren met elkander hebben samengewerkt. Twee-en-twintig jaren bijna hebben wij naat elkandler gestaan. Juffrouw Vermandel eenige jaren minder, maar lang genoeg om te kunnen getuigen, dat wij alien met elkander steeds het groote doel voor oogen bebben gehouden, dat ons binnen de schoolmuren als richtsnoer diende. Met schipper Mouring zou ik mogen zeggen: „Samen lang te roer gestaan En al veel gesnor van buien Over onze muts zien gaan." Toen het Lot ons samenbracht waren wij beiden mannen in den vollen bloeitijd van ons leven. Dat was in bet begin van 1913. Wij stonden in een oud schoolgebouw, dat niet meer voldeed aan de primaire eischen van hygiene, met ovenbevolkte k 1 ass endie ons tot harden arbeid noopten. Maar ondanks dezen handicap hebben wij, met inspanmng van al onze geestelijke energie de ons opgelegde taak trachten te vervullen. Aan U als verantwoordelijk hoofd, was steeds het leeuwendeel dezer taak toege- meten. Daarover hebt gij u nimmer beklaagd, in- tegendeel, hoe zwaarder de taak, hoe meer gij u hebt gegeven, om haar behoorlijk te vol- brengen. Degenen, die thans reeds den middelbaren leeftiid bereikt hebben en onder uw leiding tot nuttige leden1 van de maatschappij zijn opgegroeid, kunnen wanneer hun eerlijk hart hen tot spreken dringt, daarvan getuigenis afleggen. Toen kwam de oorlog en daarmede een toe- stand, die het ons niet gemakkelijker maakte. Wij stonden voor klassen opgepropt met aderlei nationaliteiten. Be halve onze iSassche leerbngen telden wij daaronder Belgen, Duitschers en Franschen. Het was een critieke tijd, maar endanks dit alles hebben wij tocb getracht ons werk dienstbaar te maken aan hun geestelijke ont- wikkeling, die vooral wat de vreemden be- trof, zoover achter bleek te staan bij bet peil onzer eigen discipelen. Om dat peil te handhaven hebben wij die handen nog krachtiger, in elkander moeten slaan, met bet gevolg, dat wij ondanks alles, er tocb nog in geslaagd zijn, voor velen den weg te banen naar een levensdoel. Eenige verlichting kwam, toen al mede door uw spontane medewarking, een Belgische school werd opgericht. Die verlichting kwam ons, als uw mede- werkers ten goede, doch maakte uw taak nog zwaarder, doordat u ook de verantwoordelijk- beid van die school naast onze eigetn, wierd opgedragen. Belangeloos van aard als gij nu eenmaal zijt, bebt gij u ook aan dien last niet willen onttrekken. Met voile toewijding en met mannelijke kracht bebt gij ook die taak zodlang ver vuld, totdat men van Belgische zijde ertoe overging, om het onderwijs aan die school in eigen banen te leiden. Velen, uit Belgie geemigreerden, gaven pr ecbter de voorkeur aan, hun kinderen toch op onze school te doen onderwijzen. En zoo zijn er dan onder deze oud-leerlingen niet weinigen, die hun Ausbi'Idung tocb nog onder u hebben verkregen. Wanneer wij samen door bet Belgische land zwierven, gebeurde het niet zelden, dat wij lachende gezichten met stralende oogen op ons zagen afkomen, om ons eraan te herinneren, dat zjj bij ons op de schoolbanken gezeten hadden. Het is zoo heel lang nog niet geleden, dat zoo'n onbekende zich aan de school vervoeg- de, om ons aan dien tijd te herinneren, en ons verheugde met de mededeeling, dat bij, zoowel als zijn {jroer, in het leven geslaagd was. De oorlog legde u bovendien nog andere lasten op. Geruimen tijd werd de school in beslag genomen door Belgische vluchtelingen. Zonder u een oogenblik te bedenken he'ot gij u onmiddejlijk gegeven aan de verzorging dier ongelukkigen. Het was soms een ondankbare taak, maar nimmer bebt gij daarvan blijk gegeven. Gij hebt een goed hart en daarom bebt gij u nooit beklaagd, als men uw werk niet ten voile waardeerde. Maar waarover ik bet mij ten plicht acht, mij te beklagen is het feit, dat men van officieele zijde uw diensten niet behoorlijk gewaardeerd heeft, terwijl menigeen, onver- diend met een onderscheidmg ging striken. Ik stel er prijs op dit bier openlijk te ver- klaren, opdat men wete, dat in dezen ten op zichte van u nog iets is goed te maken. De tijden liggen gelukkig ver achter ons. Fen opluchting in ons moeilijk werk kwam, toen wjj verplaatst werden naar dit moderne schoolgebouw. Dank zij de voortvarendbeid van de toen- nialige bestuurderen van Sas van Gent, wier namen genoegzaam bekend zijn, kwam en wij terecht in dit gebouw, dat thans de stille ge- tuige moet zijn van bet voleinden eener levenstaak, waaman gij u langer dan 45 jaren toegewijd bebt. Ook hier hebben stormen om onze ooren geraasd. Ik gi. die periode stilzwijgend voorbij, om dat het pijnlijk is, in u op bet oogeniblik, dat gii, evenals Hercules op den tweesprong staande, slechts onaangenaam getroffen zoudt worden door oude wonden open te rijten. Straks zal bet 20 jaar zijn, dat we ook hier weer naast en met elkander in het gareel bebben gestaan en met elkander de bouw- stoffen moesten aandragen voor den opbouw van veler verstandelijk tebuis. Het is niet aan ons te beoordeelen of wij daarin geslaagd zijn. Maar veel tastbare feiten kunnen toch als bewijs dienen, dat die arbeid niet vruchteloos geweest is. Met ideale eenstemmigbeid hebben wij samen er steeds naar gestreefd de reputatie van de school, als instrument van geestelijke ontwikkeling en karaktervorming te band- haven, en getracht door het aanwenden onzer bescheiden kracbten productieven anbeid te leveren tot welzijn der gemeenschap. Wel hebben wij een deel onzer idealen moe ten prijsgeven, maar wat wjj nimmer verloren hebben, dat is de toewijding aan bet werk, dat ons, uw collega's, steeds mCt u, als dra- ger der verantwoordeljjikheid, was opgedragen. Voor u houdt deze ve ran twoordelij k - heid heden op. Maar uw belangstelling in de zaak, die gij 26 jaren met toewijding en energie gediend hebt, zal hiermede geen einde nemen. Daarvoor kennen wij u te goed. Gjjl zult u na dezen dag nog steeds ge- voelen als de zeeman, waarvan een onzer Hollandsche dicbters eens gezegd beeft: ,,Schoon bij den angst der zee ontkwam, ,,Zie bij nog graag haar tuimling uit de [haven". Het zal u goed doen bij uw heengaan van ons de verzekering te mogen meenemen, dat wij de oude traditie, bet handhaven van bet geestelijk peil dier school met alle kracht, die in one is, zullen voortzetten. Velen bebben hun maatschappelijke positie aan u te danken. Wij hebben binnen den ons toegewezen werkkring daaraan meegewerkt maar uw taak was het steeds het opgetrokken gebouw van de kap te voorzien en het als een goed bouw- meester in behoorlijken staat van hechtheid en degelijkheid af te leveren. Wanneer de velen over het geheele land verspreid en thans een eervolle positie in allerlei dienstvakken bekleedende, wistien, dat grj thans als ambteloos burger in het maat schappelijke leven terugkeert, zoudeo zij zich zeker op dit historische moment niet onibe- tuigd laten, om u openlijk te bedanken voor M netgeen zij aan u verplicht zijn en aan u te danken hebben. Gij zijt een zaaier geweest en op u is het dichterwooid van toepassing: „Siche, voller Hoffinung vertraust du der [Erde den goldenen Samen, ,1 fnd twariest im Lenz frolich die [keimende Saat, ,,Nur in die Furche der Zeit bedachtest du, [dich Talten zu streuen, ,,Die von der Weisheit gesat, still fur die [Ewigheit bltih'n". Het is de wensch en de hoop van uw colle ga's dat gij ook na dit afscbeid, nog vele jaren getuige moogt wezen, dat het door u uitge- strooide zaad, gouden vruchten heeft voort- gebracht. Als bewijs van onze collegiale gevoelens, bieden wij u hierbij een klein geschenk aan als aandenken enzer langdlurige samenwer- king en waardeering. Wij spreken daarbij de hoop uit, dat gij nog lange jaren de herinnering aan dezen vrucht- ■baren tijd moogt bewaren en dat bet u en de uwen steeds wel moge gaan. Als bewijs van instemming met den inhoud dezer rede, werd op een gegeven oogenblik door het groote puibliek een daverend applaus aangeheven, hetgeen na het eindigen dier toe- spraak nogmaals plaats had. Nadat al deze sprekers aan het woord ge weest waren kreeg de diep ontrOerde meester gelegenheid zich tot de aanwezigen te richten. Op de hem eigen gemoedelijke, doch wel- sprekende wijze werdlem de verschillende spre kers beantwoord en bedankt voor de prachtige herinneringsgescheaken, hem als blijken van waardeering aangeboden. Ontroerd luisterdle de vergadering naar den tot alien uitgaandem dank, die zoo machtig op kinderen en groote menschen inwerkte, dat aller oogen in tranen zwommen. Tot afscheid zongen hem de kinderen het lied: Dankt alien God, die Vader van ons alien'' toe, waarna tot slot een algemeene tractatie in de schoollokalen gehouden werd. Met de grootste ontroering namen hier alien persoonlijk afscheid van den beminden mees ter, een afscheid, dat en hem zelf en degenen, die het meemaakten nimmer uit de herinne ring zal verdwijnen. Brandputtes. In verband met de aanhoudende droogte staan de brandputten momenteel gebeel leeg. Ze worden nu terdege uitgediept en schoon- gemaakt. Het beteekent weer een poos werk voor werkloozen en meer veiligheid bij brand- gevaar. Moedercursus. De mbedercursus, die alhier wordt gegeven in het patronaatsgebouw door Zr. Van dier Werf en uitgaat van de vereeniging tot zui- gelingenbescherming, mag zich in een toe- nemende belangstelling verheugen. Bjj de tweede vergadering was het aantal cursisten reeds gestegen tot ruim dertig. Het nut van een dergelrjken cursus wordt blijkbaar beter ingezien. Gemeente rekening. De rekening der gemeente over het jaar 1933 sluit aan inkomsten met een bedrag van 137.670,86 en aan uitgaven met een bedrag van 126.292,91, derhalve met een batdg saldo van f 11.377,95 voor den gewonen dienst. Voor den kapitaaldienst zijn deze cijfers resp 933,49; 797,08 en 136,41. In de week van 1825 September jJ. werd bij het burau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen aangifte gedaan van de volgende: Inschrijvingen A. Geillelt, Westdorpe, Wijik B 11, schoen- handel. Eigenaar: A. Geilleit, WestdiOirpe. Mede-eigenaar: G. C. M. Geilleit, Westdorpe L. Meertde Witte, Sluiskil, Kerkstraat 33, handel in ijzerwaren. Eigenaar: L. Meert, Sluiskil. Ververschingstent annex Usfabriek ,^ee- zicht", Cadzand, Duinen, wafelbakkerij en ijrfabriek. Eigenaar: J. H. Bennik, Amster dam. Zaad- en Graanhandel „De Valk", Sas van Gent. Westdam 14, handel in zaden, granen. meel enz. Eigenaar: M. A. J. de Roos, Sas van Gent. Wijzigingen „De Zonsopgang", Clinge, C 115, breifabrie- ken. Aan het bedirrjf werd toegevoegd een tapijtweverij. P. de Pauw, Sluiskil, Kanaaiweg N.Z. 12 schildersbedrijf, handel in verfwaren en aan- lerwante artikelen. Ultgetreden eigenaar: P. de Pauw. C. Penneman, Hontenisse, Tivoli H 98, ek rhandel., Eierhandelopgeheven. Als bedrijf wordt thans uitgeoefend een breierij en trlco- tagefabriek onder den naam Zeeuwsche Breierij C. Penneman. Opheffing: M. J. Wieland, Driewegen, O 49, handel in poot- en consumptie-aardappelen. Arrondissements-Rechtbanjk te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 September 1934. De volgende zaken werden behandeld J. D., ouid 38 j., koopman te Rotterdam, was door den kantonrechtar te Ter Neuzen veroor- deeld tot drie geldboeten van f 200 elk of 50 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uit- oefenen van de geneeskimde te Zaamslag, 5 maal gepleegd, door de patienten te onder- zoeken en kruiden voor te schrijven. De verdachte en de ambtenaar van het Open baar Ministerie waren in hooger beroep gekomen. J. D., voomoemd, was ook nog door denzelf den kantonrechter wegens eenzelfde. overt re - ding, tweemaal gepleegd, te Hoek in Febiruari 1934, veroordeeld tot 2 maal 200 boete of 2 maal 50 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de verdachte waren in hooger beroep ge komen. J. D., voomoemd, was door den kanton rechter wegens eenzelfde overtrading ten laste gelegd, gepleegd te Ter Neuzen in Dec. 1933 en Januari 1934, veroordeeld tot 2 geldboeten elk van /200 of 2 maal 25 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen In alle 3 zaken eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. ALCOHOL GESMOKKELD OP HE EILANDEN. Blijkens de behandeling der zaak voor de rechtbank te Rotterdam, vertrok in April van het vorig jaar uit de haven van Hellevoet- sluis het visscherscheepje Breskens 8" naar zee. Laat in den avond kwam het langszij van een Deensch schip, waarult een- groot aantal bussen gedistilleerd werden overge- laden. Met die vracht voer de „Breskens 8" weer den Nieuwen Waterweg op en te Nieu- wersluis werden de bussen gelost, zonder dat van den invoer van het gedistilleerd te be- voegder plaatse aangifte was gedaan. Wegens dit frauduleuze vervoer hebben zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad de 30- jarige koopman P. D. uit Den Helder en de 27-jarige schipper G. J. E. Beiden lieten ver- stelf gaan. In deze zaak werden twee getuigen ge- hoord. Allereerst de schipper W. Drijver, die den tocht naar het smokkelschip had meege- maakt. Deze verklaarde, dat er zeventig bussen waren overgeladen. Wat de inhoud van die bussen was geweest, zei getuige niet te weten. Wel had hij geweten, dat P. D. In deze affaire de leiding had gehad en dat E. kapitein van het schip was geweest. De volgende getuige, de werktuigkundige J. Borst, had het reisje met de Breskens 8' meegemaakt om zich aan iboord van het Deensche vaartuig te kunnen begeven, dat ter hoogte van Zeebrugge was, toen de Bres kens 8" langszij kwam. Getuige was dadelijk overgestapt en had zich naar het vooronder begeven, zoodat hij van het overladen niets gezien had. Wel had hij bemerkt, dat tijdens de verdere reis, ter hoogte van Ameland van boord van het Deensche schip een aantal bus- sen, te zamen gehouden door een net te water gelaten werden en in zee verankerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2