ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN No. 9203 MAANDAG 1 OCTOBER 1934 74e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton EERSTEIBLAD V'f fk«t! :C off NEUZENSCHE dr.. JRd .»ire iri f h en Voor elken reae ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bfl vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige ianden 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. CitgeefsterFlrma P. J. VAN DE SANDE GlltO 38150 TELEFOON No. 25. ADVEBTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,2C< KLEINE ADVEBTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de nitgave. DIT BLAD VEBSOHIJNT IKDKKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. DE VERWUDERING DEB COMMUNISTISCIIE KAMEBLEDEN. De communistische leden der Tweede Kamet L. H. H. de Visser, C. J. P. Schalker en Roe- stam Effendi, habben door bun raadsman Mr. P. van 't Hoff Stolk een aanklacht inge- diend bij de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, tegen de recbercheurs die ben pp last van den voorzitter der Staten-Gene- raal op 18 September 1934 met geweld van hun plaatsen hebben verwijderd en overge- bracbt naar een lokaliteit in de Ridderzaal, waar zij zijn vastgebouden op last van den aldaar dienstdoenden commissaris van politie. Dit is, naar de meening der aanklagers, een wederrechtelijke daad, aangezien bet reglement van orde voor de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal den voor zitter niet bet recbt geeft Kamerleden uit de vergadering te doen verwijderen. Uit de Ridderzaal zijn de bovengenoemide Kamerleden per auto overgebracbt naar bet boofdbureau van politie, waar zij aan een verboor zijn cnderworpen en vervolgens in vrflheid zijn gesteld. Reeds tijdens bet ver boor in de Ridderzaal heibben de klagers onmiddellijk gewezen op de hun aangedane mishandeling, aldus luidt de aanklacht, be staande voor L. H. H. de Visser uit blauwe plekken op zijn armen en een tot bloedens toe verwonden neus, voor C. J. P. Schalker uit een kwetsuur van zijn recbteroog, voor Roestam Effendi uit blauwe plekken op zijn rug en builen op zijn hoofd. Voor den beer De Visser was bet mogelflk de aangedane mishandeling te bewijzen door bloedsporen op zijn kleediag. Op grond van art. 121, 122 en 300 W. v. S. dringen de klagers op vervolging aan, zij meenen deze klacht te moeten indienen met bet oog op de h.i. zeer emstige aantasting van de bestaande parlementaire rechten van Nederlandsche volksvertegenwoordigers. DE WERKEOOZENSTEUNREGEEING. Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland heeft een adres aan den Raad van Ministers gezanden, waarin o.m. gescbreven wordt, dat tot voor korten tijd, over de toepassing van de werkloosheidsverzekering en de steunrege- ling in het algemeen tevredenheid bestond. Er bleven wel wenschea over en niet overal bleek de plaatselijke overbeid zich van haar taak in dit opzicbt bewust, maar, al was de ondersteuning niet ruim, men kon het hoofd boven water bouden. Helaas is deze situatie, tengevolge van de herbaalde bezuiniginigsmaatregelen, in omgun- stigen zin gewijzigd. De werkloosheidsverzekering werd herhaal- delijk door beperkende bepalingen getroffen en wat den steun betreft, door de jongste aan- passiegsmaatregelen is van de vroegere, be- trekkelijke tevredenbeid geen sprake meer. Adressant ziet daarbij niet over het hoofd, dat de groote gezinnen met de laagste inko- mens eenigermat-e vooruitgingen, maar steUen tevens vast, dat voor de overgroote meerderheid steunverlaging intrad en wel van dien aard, dat verbittering, z.i. verklaarbare verbittering werd gewekt. Ware de situatie nu zoo, dat van werke lijke onmacbt moest worden gesproken, men zou in bet onvermfldelflke moeten berusten, maar adr. is er vast van overtuigd, dat onze volksgemeenschap nog zeer goed in staat is, in bet onderhoud van alien te voorzien. Het R. K. Werkliedenverbond verzoekt dringend. gczien bet objectieve felt, dat onze werkloozen thans over bet algemeen te weinig ohtvangen, den ministers dringend de uitga- ven voor de werkloozenzorg voorloopig terug te 'brengen op het peil v66r 1 Juli 1934 en aan de band van bet daarvoor vereiscbte be- drag de steunregeling te herzien. Aangezien deze herziening wel niet spoedig gereed zal zijn, verzoekt adr. in afwacbting daarvan, aan de gesteunden voor den komen- den winter een extra-toelage te verleenen. Practiscb ware het aangegeven doel te be reiken door een specialen toeslag op de in- komstenbelasting, dan wel verhooging van verteringsbelastingen, mogelijk verhooging van beide. MOTOBTBEINEN UIT ZEEEAND NAAR HOELAND. De vorige week is men begounen met de proefritten op de nieuwe spoondflk, tusschen Alphen a.d. Rijn en Gouda, welke 9 October a.s. officieel zal worden geopend. De dienst zal worden aangevangen met eenige motor- treinen welke in Zeeland hebben geloopen. De proefritten zijn tot dusver in alle opziohten geslaagd. Intusschen beeft zich ook reeds de eerste moeilijkheid voorgedaan bij een on- bewaakten overweg in het centrum van Wad- dinxveen. Aangezien men vreest dat onge- lukken in de toekomst niet kunnen uitblijven, hebben Burg, en Weth. aangedrongen bij den Minister van Waterstaat den overweg te be- waken. KOERSVERANDERING Het aftreden van generaal Hugh S. John son als hoofd van de N.R.A., de National Reco very Administration, oftewel het bestuur van bet nationaal herstel, heeft schrrjft de N. R. Crt. in zoover geen vertwondering ge- baard, dat het reeds herhaaldelflk was aange- kondigd, omdat er meermalen wrflving was ontstaan tusschen den generaal en invloed- rijke ministers en omdat de staking in de textielnijverheid bescbouwd kon worden als een persoonlijke misluikking voor den man, die ge- zegd had dat bij geen stakingen zou dulden. De vraag die zich dadelijk opdeed was in hoe- verre bet heengaan van Johnson meteen zou leiden tot een koersverandering. Reeds voor Johnsons heengaan was besloten het herstel- bestuur be splitsen in drie afdeelingen, een voor de algemeene politieke leiding en de voor- bereiding van de wetgeving op dit gebied, een tot-voortzetting van de bestaande administra- tie en een voor het juridisch gedeelte en de naleving van de bepalingen. Van twee dier commissies zijn thans de leden benoeimd. In eerstgenoemde commissie, de Industrial Emer geney Committee, de industrieele noodcom- missie genaamd, krijgt Donald Ricbberg, die tot dusver belast was met het geven van de rechtskundige adviezen aan de N.R.A., de lea ding. Richiberg is specialiteit op het gelbied van spoorwegWetgeving, rechtsgeleerde en politicus. Naast hem komen te staan als leden der commissie Ickes, de minister van binnenlandsche zaken, mejuffrouW Perkins, minister van arbeid, "Hopkins, van den fede- ralen steundienst, en Chester Davis, de man, die belast is met het toezicht op de boerde- rflen. Voorts zal de voorzitter van de tweede commissie deel van de eerste commissie uit- maken. Vermoedelflk wordt dat kolonel Lynch. In die tweede commissie hebben als leden zitting Clay Williams, de vice-president van den nationalen arbeidsraad, A. D. White side, een bekend adivokaat uit Boston, Hill- man, arbeidersleider, Marshall, voorzitter van den nationalen arlbeidsraad en dr. W. Hamil ton van de N.R.A. Deze mogen zelf hun voor zitter kiezen, zoodat het nog niet zeker is wie dit worden zal. Het Witte Huis heeft echter te verstaan gegeven, dat het de benoeming van kolonel Lynch zou goedkeuren. De derde commissie is nog niet benoemd. Daar zooWel Riehbeng als de ministers Tokens en Perkins behoorden tot de tegen- standers van Johnson's houding in den laat- sten tijd moet men verwachten, dat Johnson's heengaan inderdaad tot een koersverandering zal leiden. Johnson was meer en meer de man van de patroons geworden. Zijn tegenstanders, die men waarlflk niet van socialistische neigingen moet verdenken, waren van oordeel, dat hfl de belangen en wenschen van de arbeiders niet voldoende liet wegen. Wanneer wij dan ook spreken van een koersverandering bedoelen wij niet dat in plaats van de patroonsbelan- gen nu de arbeidersbelangen gaan overwegen, maar dat beide nauwgezetter dan tot dusver tegen elkaar zullen "worden afgewogen. Dat in de tweede commissie Whitside, die als ver- tegeniwoordiger van de patroonsbelangen kan worden bescbouwd, en de arbeidersleider Hill- man zijn opgenomen, jsoodat men de inzich- ten van beide groepen daar zal hooren, wijst eveneens in die richting. Johnson heeft belangrijk werk verricht. Toen Roosevelt verledeh jaar het bewind van Hoover ovemam, verkfaerde het land in een kritieke situatie. Handel en bedrijf bewogen zioh in steeds steilere neergaande lijn, met het verminderen van de afzetgelegenheid nam de concurrentiestrijd in scherpte toe, de fahri- kanten moesten hun prijzen steeds meer ver- lagen en konden dat alleen doen door loons- verlagingen en vermindering van persone<el. De toestand dreigde hopeloos te worden. Aan dat steeds verdere afglrjden naar chaos en ruine moest een eind gemaakt worden, de voorwaarden voor een gezond bedirijf moesten worden hersteld. Met dit werk werd generaal Johnson belast. De scherpe kanten van de mededinging werden afgeveild, de loonen ge- stabiliseerd of verhoogd, de prijzen in zoo- verre verhoogd, dat weer een redelijke winst voor de ondememers mogelijk werd. Dit ge- schiedde door z.g. codes van eerlijke mede dinging. Aanvankelijk werd een z.g. deken- of mantelcode, djw.z. een code, die het alge meene beginsel omvatte en op alle bedrijven kon worden toegepast, vastgesteld. Toen alle bedrijven van eenige beteekenis de dekencode hadden aanvaard, werden de codes gedifferen- tieerd naar den aard der verschillende bedrij ven. In Juni was Johnson zijn werk begon- nen. In Januari was vrijtwel elke tak van nijverheid onder zijn eigen code gebracht. Voor 200 hoofdtakken van bedrijf en voor 750 btj- komstige bedrijven waren de betrokkenen door overreding of dwang tot toetreding van de codes beiwogen, die de vrije mededinging aan banden legden, menigmaal de patroons dwongen tot de uitbetaling van hooger loon en hen noopten af te zien van langzamerhand gebruikelijke vonmen van handel, die heel veel op oneerlijke - concurrentie waien gaan ge- lrjken. Johnson had de energie en de voortvarend- heid am dit werk te volbrengen. Daar er geen wetgeving was waarop hrj steunen kon, moest zijn persoonlijke invloed bij de groote mannen van de diverse industrieen het voor- naamste werk doen. Het is geen geringe ver- dienste, dat hij hun tegenstand vrijiwel over de geheele linie heeft overwonnen. Dit mag men niet vergeten bij de beoordeeling van zijn latere politick. Juist doordat hij in den aan- vang steeds met de patjroons heeft te maken gehad is het begrijpelijlk dat hij bij de toe- passing ook voomamelijk naar hun standpunt keek. Voor die toepassing van zijn eigen stel- sel is Johnson niet de gescihikte man gehle- ken. Zijn onstuimige geestdrift. zijn drang tot opschieten, die zoo nuttig waren bij het uit den grond stampen van het nieuwe stelsel, werden tot een belemmering bij de toepassing, toen het er op aan kWarn, vooral het even- wicht te bewaren en de fouten die bij bet baastige werk onvenmijdelijk waren, te her- stellen. Geduld en over tog waren niet zijn voornaamste deugden. Verschillende factoren hebben ertoe mede- gewerkt, Johnson's positie onmogelijk te ma ken. Daaraan is natuurlij'k het stelsel zelf voor een goed deel schuld. Wij hebben al meer betoogd dat men niet hrj decreet de financieele en oeconomische wetten buiten werking kan stellen. De staat moge produc- tievoorwaarden kunnen vaststellen, verbruiks- voorwaarden vaststellen afgezien dan van rantsoeneering tot een minimum zooals in de Sowjetunie is onmogelijk. Daardoor wordt het ook onmogelijk, den afzet te decreteeren en dientengevolge willekeurige prijzen te hanid'haven die correspondeeren met min of meer willekeurige loonen. Zelfs met een geld, dat zijn waunde niet ontleent aan den gouden stand aard maar aan de z.g. koopkracht-theo- rie, laat zich een dergelijike krachttoer niet volbrengen. Hierin ligt de voornaamste oor- zaak van de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan. Men heeft zich op een weg be- geven, waarvan geen terugkeer mogelijk is, doch die leidt tot verschillende kruispunten waarop men gedwongen is, zich te beraden over de richting, Welke men verder in wil si aan. Voorwaarde voor de toepassing van de codes is de erkenning van de organisatie van de arbeiders. Het verzet der fabrikanten, die aanvankelijk de codes niet wilden aanvaarden, vloeide meer voort uit het inzicht van dit ge- volg dan uit vrees voor het opgeven van de vrije mededinging. Kartelvorming lag in hun lijn; het was zelfs min of meer een overwin- ning voor hen, dat het beginsel, tot dusver door de landswetten bestreden, nu van hooger- hand zelfs in toepassing werd gebracht. Van erkenning eener vakvereeniging "wilden zij echter niet weten. Bedrijfsvereenigingen dat ging nog, maar een organisatie, die de ge heele tak van bedrijf omvatte werd te gevaar- lijk. Om tot de toepassing van het nieuwe stel sel te komen was echter de erkenning van de werkliedenorganisatie onvenmijdelijk. Wat jaren van socialistische propaganda niet had den kunnen bereiken, "was op een slag ver- wezenlijkt door de daden der regeering. Nu de vakvereeniging eenmaal te paard geholpen was, viel te voorzien dat zij zich te gelegener tijd ook zou laten gelden. De Amerikaansche regeering moge over groote volmachten be- schikken, Johnson mocht in vele opzichten dic tator zijn, een dictatuur als in Sowjet-Rus- land, Italie of Duitschland, bestaat er in Amerika nog niet. Het Amerikaansche volk is te lang prat gegaan op zijn vrijhedd en de- mocratie, dat het zich als redeloos vee zou laten ringelooren. Waren de omstandigheden Johnson ter Wille geweest, Ware het herstel sneller te werk gegaan, dan zou hot misschien mogelijk geweest zijn de denkbeelden, die bij het ontwerpen van het nieuwe stelsel hebben voorgezeten, ook ten voile te verwezenlijken. Nu ontstonden er tegenstellingen, die in strijd waren met de aanvankelijk beloften. De werk- loosheid kon niet verminderd worden tot het peil dat men zich gedacht had, de te kleine af zet moest het aanstellen van meer menschen onmogelijk maken. Ook handhaving van het loonpeil was feitelijk onmogelijk. Men kon wel de loonen nominaal op dezelfde hoogte houden, maar men kon niet beletten, dat de prijzen van levenslbehoeften stegen. Dit wekte niet alleen ontevredenheid hij de arbeiders, maar ook bij de boeren, die voor het feit kwa- men te staan dat de prijzen van hun benoo- digdheden en levensbehoeften sneller omhoog gingen dan de prijzen van hun producten. Behalve de landlboulwers en de arbeiders waren ook de kleine patroons ontevreden ge worden met de werking van het nieuwe stel sel. Volgens hen hadiden de groote concerns te veel invloed hij de prijszettingen. Al deze omstandigheden leididen tot conflicten bij wel- ker aplossing Johnson niet altijd even geluk- kig was. Hij nam daarbij vaak de regeering tegen zich in, niet alleen omdat zij principieel andere wegen had willen inslaan, maar ook omdat hij de ministers zaken uit handen nam die zij tot hun diomein achtten te ibehooren. Zoo heeft hij het werk van het departement van door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verhoden.) 61) Vervolg.) „Over het succes behoeft u niet te tobben", antwoordde Molly koel. „Zoolang u den weg weet, kunt u het overige aan mij overlaten." Zfl stak haar hand in haar borstzak en haalde er het officieele papier uit, dat zij op haar kamer Tony had laten lezen. ,,Als dat ons niet door een paar soldaten heen helpt, kunnen wij het raer wel omgooien en recht op Engeland aansturen". „Goede hemel!" riep Tony. „Molly ik ge- loof, dat jij het bij het rechte eind hebt". Guy keek verslagen van de een naar den andere. ,,Het mag dom klinken", zei hij, „ik zie nog maar steeds niet in wat u denkt te doen, ook al bereiken wij het kasteel". Molly haalde diep adem. „Er is maar een ding te doen", zei ze langzaam. ,,Hoe het ook gaat, de Prinses en ik moeten van plaats verwi ssolenEr is absoluut geen andere uitweg". Als zij plotseling een bom op tafel gewor- pen had. zou het gelaat van Guy geen ver- echrikter uitdrukking hebben kunnen ver- toonen. Zelfs Jimmy die niet licht jvan zijn stuk was te brengen, bleef haar eenige oogenJblikken met open mond aanstaren. ,,Van plaats verwisselen!" riep Guy einde- ltjk. „Spreekt u in emst?" ,Natuurlrjk", zei Molly ongeduldig. ,.Ziet u niet, hoe gemakkelvjk dat te doen is? Af- gaande op hetgeen u beweent, gelijkt het meisje op mij, als de eene erwt op de andere, maar niemand zal dat toch zeggen, als hij mij in deze vermoimning ziet. Het eenige, wat wij te doen hebben, is: elkaar's kleeren aan- trekken". Zij zag hen met zegevierenden blik aan. „Honderd tegen een, dat niemand het verschil ziet; tenminste, als de Prinses moed en smaak heeft, om het geestelijke kleed behoorlijk te dragen". „I(k sta er borg voor, dat zij die eigen- schappen bezit", zei Tony, ..daarin is zij specialiteit". ,,Maar, is het urw bedoeling, daar te bltjven in haar plaats?" De vraag kwam van Jimmy. Zeker is dat mijn bedoeling", antwoordde Molly. Daarvoor ben ik juist hier gekomen". In sprakelooze bewondering keek hij haar eenige oogenblikken aan. „Mijn hemel wat 'n zenuwen heeft u", hijgde hij. „Wat denkt u, dat er met u zal geibeuren?" Molly glimlachte vroolijk. „Ik veronder- stel", antwoordde zij, ,,dat ik plechtig met Peter in de kathedraal van Portriga in den echt verbonden zal worden. Wat drommel zou er anders moeten gebeuren. Zij willen nu eenmaal een huwelijk en als ik mij uit- geef voor de Prinses, geloof ik niet, dat iemand van plan zal zijndat tegen te spre ken en zullen zij er zich in moeten schikken". Tony legde zijn sigaret neer en liet zich achterover in den stoel vallen. „Molly", zei hij, „je bent even vemuftig als mooi. Ik geloof niet, dat iemand anders op dat idee zou gekomen zijn, al had hg nog zooveel spiegeleieren met ham gegeten". ,,'t Is een schrikwekkend idee", bekende Jimmy nog steeds in verbazing naar de ont- werpster starende. ,,De eenige groote moei lijkheid zal zijn, om dat onderhoud met u en de Prinses te regelen". Molly knikte. ,,Dat is zoo", gaf zij toe. ,,Ik weet zelf ook nog niet, hoe wij dat moeten kliaarspelen. U moet niet vergeten, dat het geheele plan zoo maar plotseling in mij op kwam". „!k vind het buitengewoon eenvoudig en gemakkelijk, om dit onderhoud tot stand te brengen", verklaarde Tony heel rustig. Alle drie keken hem nieuwsgierig aan. ,,Wij zijn persoonlijke vrienden van Peter", ging hij voort, tenminste ik ben het. Ik ben van plan mijzelf lord. Haverstock te aoemen. Ik vind het een behoorltjke titel en ik heb dien naam nooit te voren gehoord. Zou je der.ken, dat die titel mij goed staat. Guy?" ,,Toe, praat nu maar geen cnxzin en ver- tel je plaimen", riep Guy ongeduldig. „Op voorstel van Peter", vervolgde Tony, ,,heb ik hem van uit Engeland hierheen be- geleid met mijn eigen jacht, laten wij zeggen voor zijn veiligheid. Molly hier, is mijn huis- kapelaan. Alle werkelijke respectabele En- gelsche peers reizen in gezelschap van hun huisgeestelijke". Hij zweeg alsof hij bevestiging verwachtte ,,Ik geloof gaame, dat het waar is", zei Jimmy lemstig, ,,maar welk nut kan c belangrij-ke feit hebben?" „Begrijp je dat niet? Isabel is met dat soort Engelsohe principen grootgebracht en opgevoed en bijgevolg is het niets meer dan natuurlijk, dat zij door dit plotselinge huwe lijk eenigszins van streek is, nu zij geen van haar oude vrienden bij zich geeft. Zij heeft Peter gevraagd, of het niet mogelijk was dat zij voor haar huwelijk een onderhoud met een geestelijk-e kon hebben. Peter die wist, dat ik den eerwaarden vicaris Monk aan boord had, heeft mij verzocht hem naar het kasteel te hrengien. Om ver8chilllend,e reden had hij graag, dab ter geen ruchtbaarheid aan gegeven werd -en daarom heeft hij mij zijn priv6 pas verstrekt en mij ibevolen, de zaak aan Coimt of St. Anna te verklaren. Wat is eenvoudiger en waarschijnlijker Molly klapte instemmend haar handen „Prachtig, Tony", zed zei „Gewoomweg prachtig!" ,,Maar verohderstel eens", zei Guy op alle arbeid bij de jongste geschillen in de havens van Californie en in de textielnijverheid door zijn tusschenkomst meer dan eens bemoeilijkt. Het zal nu aan zijn opvol-gers staan. een. andere "weg in te slaan om het gestelde doel van het nationaal herstel te bereiken. Ook zfl zullen zich ongetwflfeld meermalen stooten aan oeconomische wetten, die zich niet laten wijzigen. Voorloopig lflkt het echter dat men van hen een minder abrupt optreden mag ver wachten dan van Johnson, dat zij er naar zul len streven tegenstellingen te verzachten. In tusschen blflft de arlbeidersorganisatie be- staan. Zfl mag Johnson danikbaar (wezen, on- danks haar conflicten met hem. Hfl heeft haar in het zadel geholpen en zfl zit nu zoa vast, dat zfln zlweepslagen haar er niet meer uit hebben kunnen werpen en dat zfln opvol- gers emstig met haar rekening zullen hebben. te houden. TER NEUZEN, 1 OCTOBER 1934. EEN JTJBILEUM. Vandaag is het 25 jaar gieleden dat de beer B. I. Zormevijlle het amibt van gemeente- secretaris aanvaardde. Ofschoon de jubilaris er op stond dat deze dag ongemerkt zou pas- seeren, was het gemeentepersoneel van ge- voelem om hem toch te complimenteeren. Daartoe verzamelde het zich vanmorgen onder leiding van den burgemeester den beer Huizinga, op de werkkamer van den secretaris. De burgemeester namems alien sprekende, memoreerde in goed gekozen woorden de loopbaan van den jubi laris. Aanvankelijk voor het onderwfls opge- leid koos de secretaris, eenmaal op eigen. beenen staande, een and-ere studiexichting, en wel de gemeente-administratie. In deze richting, aldus de burgemeester, heeft hfl het hoogste bereikt wat voor hem door intensieve studie en practisch inzicht te bereiken viel. Spreker scbetste daama in warme woorden de groote verdiensten van het hoofd der adtoinistratie en dankte hem in het bflzonder voor die knappe en kundige adviezen en goeden. r< ad waarmee hfl altijd spreker terzflde heeft gestaan. Daama bracht hfl ook de dank der ambtenaren over voor alles wat hfl voor dozen, deed. De jubilaris dankte daama den burgemees ter en de overigen voor deze blflken van be- langstc'ling en meende vooral de door den burgemeester gebrachte hulde te moeten overbrenge-n op de ambtenaren, inzonderheid op het secretarie-personeel, omdat, dank zij de gezonde verhouding tot deze menschen en him iietae voor het vak een goede leiding eevst tot zijn recht kan komen. Daama dankte hij ook den gemeente-ontvanger voor diens medewerking en de overige hoofden van takken van dienst. SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJ „DE SCHEEDE". Met de Staatscourant zijn verzonden de sta- tuten der N.V. Handel- en Scheepvaartmaat- sehappfl „De Schelde" te Ter Neuzen. Het doel der vennootschap is het ibouwen, ver- bouwen, veikoopen en exploiteeren van hui- zen en andere gebouwen, het koopen, verkoo- pen en exploiteeren van bouwterreinen, het koopen, verkoopen en exploiteeren van sche- pen en het verrichten van alle werkzaam- heden, daarmede in verband staande, hetzfl rechtstreeks, hetzij door deelneming in of ovememing van ocidememingen, welke een soortgelflk of aanverwant doel beoogen. alles in den ruimsten zin. ALGEMEENE VERGADERING DER R. K. HXESVEREENIGING. Zondagnamiddiag na het Lof werd een algemeene ledenvergadering gehouden der R. K. Kiesvereeniging in de bewaarschool. behalve aanmoedigenden toon, „dat de eerste, dien wij ontmoeten op het kasteel, de oom van Isabel is of Da Freitas of zelfs Peter. Wat zal er dan gebeuren?" ,,Dat weet ik niet precies", antwoordde Tony, ,,maar ik veronderstel dat het dan waarschfltilflk een gevecht op leven en dood zal worden." ,,Daar zou ik maar niet over tobben", zei Molly, ,,geen narigheid vooruit maken. Wij moeten iets wagen en er bestaat 90 kans, dat zfl alle drie te Portriga zijn. Ik venbeeld mij, dat zfl de prinses naar dat kasteel ge bracht hebben, om te Portriga hun handen vrfl te hebben". Tony knikte instemmend. ,,Er is heel wat te doen, om een revolutie weerstand te bie- den", merkte hij op. „Ik geloof niet, dat zij in een stemming zfln om vanmorgen iemand te sparen". Molly keek naar de twee anderen. ,,Wel- nu", sprak zfl emstig. ,,Tony en ik hebben onze ideeen ulteengezet. Is u bereid ons te steunen?" Er volgde een oogenblik van stilte. „Ik zal doen, wat ik kan", verklaarde iGuy eenvoudig. Jimmy leunde achterover in zijn stoel en stak beide handen in zfln zakken „Ik natuurlijk ook", zei hfl. „Het eenige, wat mij niet aanstaat is, u achter te moeten laten. Stel u eens voor -dat zfl zich wilden wreken, als zfl Vichter de waarheid komen". Molly glimlachte onbezprgd. ,JDat komt wel terecht", antwoordde zfl. „Peter is soms een zwakkeling, maar als iemand het zou wagen een topje van mijn vimger te krenken, zou hij hem al het bloed uit zfln lichaam tappen. Da Freitas weet dat even goed als ik". „Ik ben blij te hooren, dat hfl u zoo waar- deert", zei Jimmy met trillende stem. „U is veel te goed voor hem". Hfl aarzelde even. ,,Hooirt u eens", vervolgde hij plotseling. ..Veronderstelt u eens, dat hij gedood werd d-at iemand hem doodschoot hetgeen in het geheel niet onmogelijk is, niet waar? Zou u dan weer mee naar Engeland willen komen en met mij trouweo?" Molly lachte haar liefste zilveren lachje „Ja, ik zou zeggen: dat durf ik wel be- loven", zei ze ,,'t Is in ieder geval prettag, dat ik een besehermer heb, ingeval het noodig is". „Het spijt mij een zoo hartstochtelflke iief- desgeschiedenis te moeten onderbreken"zei Tony met een beleefde touiging, „maar vin.- den jelui niet, dat wij ons bij onze zaak moes ten houden. Wij hebben niet veel tijd te ver- iiezen". „Nu, de kolonel is al ver genoeg weg, niet waar?" antwoordde Jimmy. ,,Er is volop benzine in de auto, dus al wat wij te doen hebben is, aan wal gaan en beginnen. ,,Wie zfln die, wij", vroeg Molly. „U. ik en Tony?" „Kan ik ook niet mee?" vroeg Guy eeni^- zins teleurgesteld. „Ik sta mijn portie, wat er ook gebeure". Tony stond op en legde zijn hand vriendelflk: op den schouder van zfln neef. „Dat weet ik, beste Guy. Ik weet, dat je half Livadia den keel zoudt willen afsnijden, als je daarmede Isabel redden kon. De zaak is echter, dat wij op dit uitstapje in het geheel. niet moeten vechten. Wij moeten het tot een vreedzaam einde brengen, als wij het tot een ednde brengen ,en het is zeer goed mogelijk. dat het werkelijke gevaar eerst op het einde komt en niet op het kasteel. Ik heb je ge- zegd, wat Saltero over de politie hier ver- telde. Geloof je niet, dat indien zfl wilden- tusschenbeide komen, zfl alles in beslag zouden nemen? Daarom heb ik jou noodig.,. om over onze (belangen te waken, terwijt wiji weg zfln. Wat er ook gebeuren moge zelfs al moest je elken politie-agent hier ter plaatse neerschieten er moet een gemakkelijke boot klaar liggen, wanneer wij terug komen' Guy knikte ontstemd. „Zeer goed", zei hij, „je kan er op rekenen, als er nog een van ons in leven is". (Wordt vervolgd. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 1