Laatste Berichten Pluimvee-Rubriek Burgerlijken Stand PROCES-VERBAAL TEGEN DS. G. VAN DUYL. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. LOOP DER BEVOLKING. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. ONGEL.UK iVIET EEN MILIT.V1K VUIEGTUIG Woensdagavond omstreeks half 6 heeft in de buurt van Elspeet een ongeluk plaats ge- had met een militair vliegtuig, dat buiten- gewoon goed is afgeloopen. De commandant van de luchtvaartafdee- ling Soesterberg, luitenant-kolonel P. W. Best, was met een legervliegtuig vertrokken van de legerplaats Olaebroek met bestemming naair het vliegkamp Soesterberg. Het toestel werd bestuurd door luitenant Koenen. De start geschiedde vlot, doch even boven een gehucht in de buurt van Elsterberg zag de bestuurder dat er vlammen uit den motor - kap sloegen. Hij sloot direct de benzine lei - ding af en trachtte een landingstenrein te vinden. Hij ontdekte een klein veld tusschen de bosschen. Bij de landing raakte het toe stel de toppen der boomen en stootte op het veld tegen een stuk hout. Het toestel sloeg over den kop en kwam plat op den rug te liggen. De bestuurder, die niet gewond was, kon zichzelf bevrijden. Luitenant-kolonel Best zat zoo opgesloten, dat hij moest wor- den bevrijd. Hij had eenige verwonidingen opgeloopen, in verband waarmede luitenant Koenen hulp ging halen. Intusschen pas- seerden twee kampeerders, die daarop dr. Van Loon uit Nunspeet waarschuwden. Deze kwam met een auto en een brancard dwars door de hei naar het noodlandingsterrein. Luitenant-kolonel Best werd met deze bran card naar het ziekenhuis te Ermelo overge- bracht en is aldaar ter verpleging opgenomen. Het onderzoek toonde aan dat de verwondin- gen niet van emstigen aard zrjn. Het toestel werd emstig beschadigd en moet worden gedemonteerd. DE ONTVOEBING VAN HET KIND VAN LINDBERGH. De groote jury in het district Broux, aldus. meldde Reuter Woensdagavond uit New-York, heeft formeel besloten Hauptmann in staat van beschuldiging te stellen wegens afpersing, nadat zij met gesloten deurem een lange ver- klaring van Lindbergh had aangehoord. Lind bergh en Hauptmann zijn niet geconfronteerd. Hauptmann blijft ontkennen op eenigerlei wijze bij de ontvoering van het kind van Lindbergh betrokken te zijn en geeft slechts toe, dat hij in het bezit is geweest van het geld, dat men bij hem gevonden heeft en dat afkomstig was van den losprijs, dien Lind bergh betaald heeft. Dit geld is hem over- handigd door zekeren Fischer, die sindsdien overleden is. De gevangenisautoriteiten verklaren, dat men Hauptmann 's nachts in zijn eel heeft hooren huilen. De politie heeft Donderdag in de garage van Hauptmann onder een vloer een nieuw bedrag gevonden, dat afkomstig is van den losprijs; verder vond zij er een geladen atuomatisch pistool van Duitsch maaksel. De rechterlijke autoriteiten in den staat New-Jersey rekenen er nog steeds op, dat Hauptmann tenslotte van moord beschuldigd zal kunnen worden. A A NGEHOUDEN. Tertwijl de marechaussee te Hansweert Woensdagajvond j.l. surveillancediensten ver- richtten zagen zij een 2tal personen die ieder een zak aardappelen met zich voerden. Bij onderzoek bleek iedere zak 35 K.G. te bevat- ten en kwam tevens vast te staan dat de aardappelen bij een landbouwer van het land waren weggenomen. De twee personen, werk- zaam zijnde aan het werk bij de Schorebrug, zijn aangehouden en zullen ter beschikking van de Justitie te Middelburg worden ge- stelid. GEEN GEMAKKELIJK HEER. Een inwoner van Middelburg, wonende aan de grens van N. en St. Joosland, moest 10 dagen hechtenis ondergaan ter vervanging van 25 boete, die hem wegens mishandeling waren opgelegd en die hij niet had betaald. Woensdagmorgen venvoegden twee recher- cheurs van poliltie zich aan zijn Woning om hem naar het Huis van Bewaring over te brengen, teneinde zijn straf uit te zitten. De betrokkene had geen lust mede te gaan en gaf dit op luidruchtige wijze te kennen. Op last van de justitie zijn des middags vijf poldtiemannen naar den man toegegaan en reed ook de gevangenwagen naar den Nieuw- landschen weg. De man wierp zich, toen men tot de ar- restatie wilde overgaan op den grond en ver- zette zich denmate tegen de politiemannen, die hij beet en trapte, terwijl hij van 6dn hun- ner een mouw uit zijn jas trok, dat men ge- dwongen was hem te binden. Maar ook toen bleek het niet mogelijk hem geheel in den wagen te krijgen, zijn beenen bleven er bui- ten steiken, zoodat men tenslotte de deur met een touw heeft vastgebonden. Met twee agenten achter op den wagen reed men nu direct naar het Huis van bewa ring. Bij aankomst daar was de man gekal- meerd. Het Handelsblad meldt: Na afloop van de Woensdagavond in het Gulden Vlies" te AJkmaar gehouden N.S.B.- vergadering heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen deti spreker Ds. G. van Duyl wegens overtrading van het nieuwe artikel Wetboek van Strafrecht, waarin strafbaar is gesteld het in beleedigenden vorm zich ult- laten over het openbaar gezag. Ds. Van Duyl had gesproken over Midden- stand en Werkloosheidsvraagstuk". Zooals gewoonlijk was er in de pauze gelegenheid tot Set schriftelijk indienen van vragen. Een vragensteiler wilde inlichtingen hebben over het gevai bij de semi-officieele Alkmaar- sche crisisorganisatie, waar het personeel met ontslag was bedreigd, indien men eenige sym- pathie betoonde met de N.S.B. Ds. Van Duyl vroeg zich af hoe dat moge lijk was. Immers in de Grondwet staat toch: ieder Nederlander kan ongeacht zijn politiek voor een rijksbetrekking in aanmerking ko- men". ,,Hier is het recht verkracht, zei spr., de Grondwet is opzij geschoven en zij die dat gedaan hebben, ik durf hier alles riskee- ren, noem ik landverraders. Waarom, vroeg spr. verder, wordt alleen en altijd weer een NjS.B.'er een dergelijk iets aangedaan? Nooit zal men dat een S.D. A.P.'er doen. Waarom? Omdat zoo zeide hij deze lid is van het concern C. A. (Oolijn Albania.) Door deze uitlatingen was spr. naar de meening van de aanwezige politie, in strijd met het nieuwe artikel van het W. v. S. Dit artikel stelt o.a. strafbaar het zich in het openbaar, mondeling of bij geschriften, of afbeeldingen, opzettelijk in beleedigenden vorm uitlaten over het openbaar gezag, een openbaar lichaam of een openbare instelling. Ook is strafbaar gesteld, wanneer men zich in het openbaar mondeling of bij geschrifte, of op afbeeldingen opzettelijk in beleedigenden wrm uitlaat over een groep van de bevolking of over een ten deele tot de bevolking behoo- rende groep van personen. In verband hiermede heeft na afloop van de openbare vergadering als gezegd, de Alk- maarsche politie tegen Ds. Van Duyl proces- verbaal opgemaakt. EEN BIOLOGISCHE MERKWAARDIGHEID ALS ONSCHULDIG VERMAAJK. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De laatste weken worden in verschillende winkels z.g. „Nicky Beans" V>f ispringebde boontjes verkocht een soort vruchtjes, die als men ze rustig neerlegt, allerlei schuivende en springende bewegingen gaan uitvoeren. De bedoeling van de verkoopers is, dat men met die vanzelf bewegende dingen allerlei gezel- schapsspelletjes zal doen. Het spreekt vanzelf, dat over deze myste- rieuze voorwerpen van allerlei gefabeld wordt. Het verst ging daarin wel dezer dagen een der dagbladen, waarin de verontwaardigde, maar slecht ingelichte schrijver, door zijn vol- komen verkeerde voorstelling van zaken de Nicky Beans een afschuwelijk speeltuig en een groot gvaar voor kinderen noemde. Wel is reeds aanstonds van deskundige zijde op de onjuistheid van die voorstelling gewezen, maar daar telkens koopers en adspirant- koopers inlichtingen over de springende boon tjes vragen, kan het geen kiwaad onzen lezers even te vertellen wat die vreemdsoortige, bewegende boontjes" werkelijk zijn. In sommige streken van Mexico, het land waar de Euphorbia's of Wolfsmelkplanten in zooveel verschillende gedaanten, van kruidep tot iboonwormen en als extreme succulenten voorkomen, vindt men struiken, tot deze familie behoorend, die in het geslacht Sebas- tiana gerangschikt zijn. Als alle Euphorbia's (ook onze inlandsche Wolfsmelk) hebben ze typische bloemen, waaruit vruchten ontstaan, die in drie gesloten, schuitvormige deelen uit- eensplijten. In den tijd toen het onderwijs in de plantkunde op onze burgerscholen nog in de kinderschoenen stond en we van de bla- deren alleen maar wisten dat ze konden zijn: spits, gespitst, fijn gespitst, afgerond en uit- geschulpt, leerden we ook de vruchten mooi rubrificeeren, en zouden we de vruchten van de Euphorbias direct tot de driekluizige split- vruchten gebracht hebben. Dat wou zsggen, dat de vrucht eerst in drie kluizen of gesloten deelen uiteenvalt, die daama elk afzonderlijk open gaan. Leggen we nu drie Nicky Beans met de platte zijden tegen elkaar, dan kunnen we nog zeggen: zoo hebben ze gezeten! Toen de bloem bloeide legde een kleine vlinder, Carpocapsa saltitans geheeten, in het vruchtbeginsel haar eitjes en daaruit ontwik- kelt zich telkens een larfje in zulk een onder- deel van de groeiende splitvrucht. Het larfje heeft het er volkomen naar wensch, spint bin- nen in het vruchtje een bekleedsel en vreet van het inwendige terwijl het telkens allerlei schokken met zijn lijf uitvoert. Middelerwijl zijn de deelen der vrucht van elkaar losgeraakt en afgevallen, de larve echter blijft er in huizen en geeft nu aan zijn woning het karakter van nicky bean of dui- velsboon, zooals ook wel gezegd wordt. Tegen dat de larve zich gaat verpoppen knaagt hij een rondseltje los in den vruchtwand, dat door de uitkomende vlindier wordt opgelicht om zich te bevrijden. We hebben hier dus met een heel gwoon natuurgebeuren te maken, te vergelijken met de ontwikkeling van de rup- sjes, die de wormstekigheid der appels en peren op hun geweten hebben. tnderdaad zijn de appelvlinder en onze nicky bean-vlin- der elkaar na verwant. Niemand zal het in zijn hoofd krijigen te denken, dat de rupsen in onze appels en peren er door wreedaardige menschenhand ingebracht worden! Aan de Nicky Beans is de mensch natuurlijk al even onschuldig. Nog sterker: als de mensch in een Nicky Bean 'n gaatje maakt veronderstellend het rupsje eruit te zullen zien kruipen zal hij bespeuren, dat dit, wel verre van dien, zich haast die opening met spinsel van binnen uit weer gauw te dichten. Het zou misschien de moeite waard zijn na te gaan, onder in- vloed van welke prikkel (licht b.v.) het dier tot deze reactie komt. De schrijver van het artikel waarop boven gezinspeeld, meende, dat de groote bewege- lijkheid van de boontjes in de warmte, een gevolg was van het feit, dat de diertjes zich dan „uit de doodende gevangenschap willen verlossen". We begrijpen nu, dat deze rup sen, als alle koudbloedige dieren, bij hooge temperatuur him groote activiteit ontwikke- len in het uitvoeren van de bewegingen, die hun instinct him ingeeft. Op de verpakking der Nicky Beans staat ver- meld: niet eetbaar. Men begrijpt daaruit, dat ze niet voor kleine kinderen, die alles in den mond steken, bestemd zijn. De plant, die de springertjes, brancadores zeggen de Mexica- nen, voortbrengt, bevat, zooals de meeste Euphorbia's vergiftige stoffen in het melk- sap, maar dit zegt nog niet, dat de vruchtjes ook giftig zijn. Onze aardappel is er om te bewijizen, dat vergiftige planten ook volkomen onschadelijke deelen hebben. Intusschen zou het voor extra-voorzichtige Nicky Beanspelers wellicht aanbeveling ver- dienen, wanneer hier te lande een deskundige de vruchtjes aan een pharmacologisch onder zoek onderwierp. Straks, over weken of maanden, als de larve zijn gedaanteverwisseling ingaat, zullen de bewegingen ophouden en nog nog weer een tjjd komen de kleine vlindertjes te voorschijn. De Nicky Beans moeten dus af en toe door andere, „van den nieuwen oogst" vervangen worden. Als dan tenminste de aardigheid van het spelletje er ook niet af is; het is niet de Eerste keer, dat deze spelingen der natuur bijzondere belangstelling genieten. En wie weet er nog hoe de jo-jo er uit zag? ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK- FABRIEK. LEIDEN. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor 9 vond in een schuur van de vuurwerk- fabriek van den heer A. J. Kat aan de Haar- lemmertrekweg alhier, een emstige ontplof- fing plaats, waarbij een persoon werd gedood en een tweede zeer emstige brandwonden bekwam. De ontploffing had plaats in een der huisjes, waaruit de fabriek is samen- gesteld. Men was bezig met het stampen van ster- ren, zooals bij vuurpijlen worden gebruikt. Het dak van het huisje werd gedeeltelijk weg- geslagen terwijl een der verbindingsmuren naar een. ander gedeelte van de fabriek werd vemield. In het huisje werkte een zekere Van Hou- ten, die meestal geheel alleen werkzaamheden verrioht, maar op het oogenblik van de ont ploffing geassisteerd werd door den meester- knecht Van Wezel. Deze laatste werd het slachtoffer, hjj is gehuwd en vader van 3 kin deren. Van Houten werd zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het begin van brand werd met emmers water gebluscht, zoodat de brandweer geen hulp meer behoefde te ver- leenen. DOOR DEN ELEOTRISCHEN STROOM GEDOOD. LOOSDRECHTIn de buurtschap Engels- hoek onder Tienhoven waren arbeiders bezig met het leggen van buizen voor de water- leiding van het pompstation te Loosdrecht naar Tienhoven. De buizen werden gelegd in een sleuf door middei van een bok op 3 pooten. Bij het opvijzelen der buizen schoot een der pooten uit en kwam toen in aanra- iHng met het hoogspanningsnet, waardoor 2 arbeiders op slag werden gedood. Donderdag 27 dezer des namiddags ten half zeven was de gemeenteraad bijeengeroepen tot het houden eener openbare vergadering. Behalve de heer C. Michielsen, die door om- standighieden verhinderd was, waren alle leden aanwezig. Na opening van de vergadering door den voorzitter werden de notulen van de vergade- ringen gehouden op 13, 21 en 29 Juli, voor- gelezen en goedgekeurd. Alvorens met de eigenlijke agenda aan te snijlden, werd door den Voorzitter mededeeling gedaan van het bezoek van H,K.H. Prinses Juliana aan de gemeente. Het bezoek aan het Raadhuis heeft, volgens de verzekering van den Voorzitter, een goeden indruk gemaakt. Prinses Juliana heeft alle lokalen bezichtigd, is zelfs tot in de kluis afgedaald en sprak haar hooge bewondering uit aver het gebouw en zijn inrichting. De groote belangstelling bij dit hooge be zoek door de bevolking aan den dag gelegd heeft H.K.H. ten zeerste getroffen, waarvoor Zij dan ook aan den Burgemeester Haren har- telijken dank heeft betuigd. Na deze aangename mededeeling werd door den Secretaris voorlezing gedaan van een gchrijven van den Commissaris der Koningin, waarin deze te kennen gaf zich niet te kun nen vereenigen met de aan de veldiwachters toegekende verhooging hunner jaarwedde van 5 percent, die hun met alle andere gemeente- ambtenaren volgens raadsbesluit d.d. 21 Juli toegekend wais. Vandaar een voorstel van Burg, en Weth. om bedoeld raadsbesluit voor wat betreft deze functionarissen in te trekken, welk voorstel evenwel met 6 tegen 4 stemmen werd afge- wezen. Nader zal moeten worden afgewacht, welke houidinig de Commissaris tegenover deze afwij- zinig zal aannemen. Voor wat betreft de vaststelling der reke- ning van het Burg. Anmbestuur over 1933 werd door den rapporteur der commissie van onder zoek, den heer Kaas, advies van goedkeuring uitgebracht, zoodat deze rekening in ont- vanjgsten werd vastgesteld op 6106 en aan uitgaven 6019,17, sluitende met een batig saldo van f 86,83. Omtrent de gemeenterekening over 1933 en de rekening van het Gemeentelijk Electrici- tedtsbedrijf over hetzelfde jaar, werden door denzelfden rapporteur eveneens gunstige ad- viezen uitgebracht, zoodat met eenparigheid van stemmen tot goedkeuring kon worden be sloten. Aan de orde kwam thans de benoeming van een hoofd der openlbare lagere school, wegens eervol ontslag van den heer E. J. Michielsen. De voofdracht bestond uit;: 1. V. F. Carriere te Akersloot (N.-Holl.); 2. A. P. J. de Rooij te Nijmegen en 3. H. van Alphen te Blanken ham (Ov.). Alvorens hiertoe over te gaan werd door den Voorzitter voorgesteld eerst in geheime vergadering van gedachten te "wiseelen. Na een kwartier in besloten vergadering omtrent dit punt te hebben gedelibereerd, werd de vergadering weer voor het publiek ge- opend en kon tot stemming worden overge- gaan. Bij eerste stemming werden uitgebracht op den heer van Rooij 7 stemmen, tertvijl 1 stem bianco en 2 stemmen op den heer van Alphen gevallen waren, zoodat de heer van Rooij, hoofd der o. 1. s. te "Wjinssen bij Nijmegen, en wonende te Nijmegen, benoemd is tot hoofd der openbare lagere school alhier, met ingang van 15 October a.s. op welken datum de ge- kozene verklaard heeft te kunnen in functie treden. Dezelfde titularis werd tevens benoemd tot onderwijzer bij het vervolgonderwijs en tot hoofd en ondefwijzer bij den afzonderlijken cursus in de Fransche taal. De voorstellen tot wijziging van de begroo- tingen van Burg. Armlbestuur, het gemeente lijk electriciteitsbedrijf en de gemeentebe- grooting voor 1934 gaven geen aanleiding tot discussie. Alleen werd door den heer Neeteson bij de behandeling der begrooting op het gem. electr. bedrijf de opmerking gemaakt, dat ruim f 4000 in kas was en aangezien hij dit een groot bedrag vond, het wenschelijk acfhtte dit zoo goed mogelijk te beleggen, waarop door den voorzitter op bevredigende wijze geantJwoord werd. Bij de gemeentebegrooting maakte de heer de Meijer de aanmerking, dat in een raadsbe sluit van vroegeren datum besloten was geen andere gelden te gebruiken voor het onder- houd van plantsoenen dan op de begrooting waren uitgetrokken, weshalve hij dan ook tegen de voorgestelde wijziging stemde. Bij de rondvraag, die nu volgde, kjwam de heer Sijbel voor den dag, hoe het thans stond met het verbod op radiostoringen, in casu het geval de Bel, dat nog steeds niet tot af- doening gekomen is, waarop de heer Marqui- nie, wethouder, antiwoordde, dat door hem ge- constateerd geworden is, hoe de storingen nog steeds plaats hebben. Nadat hierover door verschillende andere leden het hunne in het midden gebracht werd, zegde de voorzitter toe, daaraan zoo spoedig mogelijk een einde te zullen maken, door af- sluiting van het storende perceel van den electrischen stroom. De heer de Leux bepleitte verplaatsing van een lantaampaal bij het bruggetje over het Molenwater, waarmee rekening zal gehouden worden. Tenslotte herinnerde de heer Kaas er nog- maals aan, dat, nu de donkere dagen begin- nen, het licht in de Zandstraat 1 anger in de avonduren te laten branden, waarop de voor zitter antwoordde dat zoo spoedig mogelijk maatregelen genomen zullen Worden. Hiermede was de loop der besprekingen af geloopen, waarop de voorzitter ruim 8 uur de vergadering sloot. Dinsdag j.l., des voonm. 10 uur, kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester J. Truijman. Aanwezig alle leden en de secretaris H. R. J. Claeijs. De notulen van de vergadering van 31 Aug. 1.1. zijn nog niet ingeschreven, en wordt de vaststelling uitgesteld. Vanwege Gedep. Staten is machtiging ont- vangen om gedurende de maanden Sept. en Oct. met de steunregeling voort te gaan. De boeken en bescheiden van den gemeente- ontivanger zijn nagezien en in orde bevonden. Omtrent het punt verhooging der laagste salarissen met een gelijk bedrag als de hoo- gere pensioenpremie, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt, wordt opnieuw gestemd, met als resultaat, dat de stemmen opnieuw staken, waardoor het voorstel geacht wordt te zijn verlworpen. De gemeenterekening over 1933 wordt na rapport van den heer Stallaert, als voorzitter van de commissie van onderzoek, vastgesteld met een nadeelig slot van 554,09%, voor wat betreft de gewone en 3877,72% voor den ka- pitaaldienst. De rekening van het burg, anmbestuur over 1933 sluit met een kwaad slot van f 1158,50. De voorzitter zegt de commissie dank voor haar nauwgezet onderzoek. De gemeentebegrooting voor 1935 wordt aangeboden en in handen gesteld van een commissie van onderzoek, waarvoor gekozen Worden de heeren Scheele, van Damme en Ottjes. De beide laatsten nemen hun benoe ming aan, de heer Scheele echter meent te moeten bedanken, hoewel dankbaar voor het vertrouwen steeds in hem gesteld, moet hij er toch op wijizen, dat hij in alle commissies wordt benoemd, hij Wil deze keer rust hebben. De voorzitter prijst den afbeid van den heer Scheele en meent dat de heeren zijn arbeid zoo zeer op prijs stellen, dat ze hem telkens verkiezen. Op aandrang van den Voorzitter verklaart de heer Scheele zijn benoeming dan maar aan te nemen. Omtrent de benoeming van een tijdelijken ambtenaar op de secretaire ontspint zich een breedvoerige discussie, geopend door den heer Ottjes, waarbij duidelijik het versehil van in- zicht tusschen de beide wethouders aan den dag treedt. Op een verklarinig van wethouder De Bakker, dat weth. mej. Van Eerdenburg heeft meegewerkt aan de benoeming, ver klaart deze nergens van te Weten, dat de heer De Bakker doet opmerken, dat dit wel meer voorkomt; evenwel blijft zij bij haar bewering dat geen benoeming heeft plaats gehad. De heer Stallaert zegt dank aan B. en W. voor den ijver betoond bij het onder handen genomen rioleerimgswerk. De vergadering wordt gesloten. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hetmepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vemelden. opgave van alle genoemde gegevens, de door hen gezonden hennen betreffende. Aan het einde van het legjaar wordt beslist welke van deze gegevens voor publicatie in aanmerkiig komen en hoe de publicatie zal geschieden. Het onderzoek zal plaats vinden op de terreinen van den heer Abeeien, Groesbeek- scheweg 430 te Nijmegen. Het onderzoek naar de bedrijfewaarde begin t 1 October a.s. en loopt gedurende een vol kalanderjaar. Zoo mogelijk zullen goede toomen gedurende een of meer volgnde jaren verder worden onder- zocht op bedrijfswaarde. Alle bastaardhen- nen, geboren voorjaar 1934, cnverschillig uit welke oombinatie van rassen zij zijn gefokt zullen worden geaccepteerd en gecontroleerd voor zoover de bepalingen women nagekomen. Men moet inzeaden acht hennen van onge veer gelqke leeftijd en van dezelfde comibina- tie van rassen. Men geeft daarbij op: ge- boortedatum, der ouderrassen. Verder is het mogelijk, dat de com missie meerdere gegevens vraagt welke dan ook zoo nauwkeurig mogelijk verstrekt moeten worden. Natuurlijk heeft de commis sie het recht, toomen, die naar haar meening niet gezond zjjn of om andere redenen niet aangenomen kunnen worden, terug te zemden aan de afzenders. De inzenders kunnen op een vasten dag per week naar de ingezonden die ren komen zien. Naar mijn meening heeft de Genetische Vereeniging met dit werk een bijzonder nuttig Iftitiatief genomen en ik hoop, dat ook dat er een massa dieren ingezonden zullen wor den, teneinde deze kwestie voor Nederland zoo snel mogelijk te kunnen oplossen. Vooral punt d, de andere gegevens welke niet met name genoemd worden, lijken mij ook zeer veel waard. Zoo zal het van belang zjjn nauwkeurig den gezondheidstoestand der dieren te volgen, bij sterfte een nauwkeurig onderzoek naar de doodsoorzaak toe te pas- sen en dan dergelijke gegevens te vergelijken met die welke op de gewone legwedstrijden verkregen worden. (Nadruk verboden.) Dr. B. J. C. TE HENNEFE. SAS VAN GENT. In de week van 20 tot en met 26 September 1934 hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. Ridolfi, monteur, van Riolo Bagni (It.). J. C. Willaert, zonder beroep, van Wachte- beke fB.). Vertrokken: P. M. Grootaert, zooder beroep, naar Basse- velde (B.). I. M. Veroouteren, dienstbode, naar Hon- tenisse. OVER HET KRUISEN VAN RASSEN. Deze week kreeg ik van een lezer een brief met twee vragen, die beide op het oogenblik van groot belang zijn. De eene betreft de kwestie van het kruisen van verschillende rassen, de andere de verlichting der kippen- hokken, omdat de een zegt dat men het 's avonds doen moet en de andere beweert 's morgens verlichten en een derde weer 's avonds en 's morgens. De kwestie van het kruisen van rassen heb ik al vaker aangeroerd, omdat zij mij van groot belang lijkt, vooral in de tegenwoordige moeilijke tijden en dit kruisen dan ook in het buitenland al een heele tijd veelvuldig toege- past wordt. Als voordeelen worden genoemd dat kuikens van gekruiste rassen meer weer- standbiedend zijn tegen ziekte, beter groeien en later beter leggen. Verder kan men bij bepaalde kruisingen reeds bij de geboorte aan de kleur van het dons zien of men met hen- netjes of haantjes te doen heeft. Dit laatste voordeel is in den laatsten tijd wat kleoner geworden nu de nieuwe Japansche methode om ibij elk kuiken direct na het uitkomen het geslacht te kunnen bepalen meer en meer veld wint. Deze methode is op het wereld- congres te Rome door de Japanniers naar voren gebracht en in verschillende landen heeft men snel eenige Japanners aangesteld die daar cursussen gegeven hebben om de fokkers te leeren hoe deze geslachtsonderken- ning geschiedt. Ik kam juist terug uit Ber lin en vemam, dat men in Duitschland ook hard ibezig is en dat verschillende leerlingen van een cursus reeds dit jaar met 90 nauw- keurigheid de haantjes van de hennetjes wis ten te onderscheiden. Bij eendkuikens gaat deze onderkenning zeer gemakkelijk als men het kunstje kent bij kipkuikens gaat het veel moeilijker en moet men een flinke horloge- makersbril hebben. In Engeland hebben enkele Japan ners dit jaar heele sommen gelds verdiend, doordat zij voor een klein bedrag de kuikens van de fokkers onderzochten en men vindt daar thans ook reeds bedrijven, welke naar verkiezing haantjes of hennetjes aan de klan- ten leveren. Mogelijk kom ik op deze zaak nog wel eens terug, in ons land is er niemand die het kent en er zijn voor zoover mij bekend ook geen cursussen georganiseerd om het te leeren. De kwestie der kruisingen is echter wel in ons land aangepakt. Al jaren lang heeft Dr. Hagedoom er over geschreven- en de voor deelen aangetoond. Thans heeft de Neder- landsche Genetische Vereeniging, dat wil zeggen een vereeniging van personen die de erfelijkheidsleer bestudeeren, haar ter hand genomen. Zij heeft een circulaire onder haar leden verspreid getiteld: Onderzoek naar de Bedrijfswaarde van Bastaardhennen. Als doel geldt: Een voorloopig oordeel te vormen over de vraag, of ook in ons land bastaarden tusschen bepaalde hoenderrassen waarde kunnen hebben als leghoenders en zoo ja, welke rassencombinaties dan voor het nemen van proeven op groote schaal in aan merking komen. Een zeer voorzichtig ge steld doel dus waaruit het gezonde principe blijkt, dat men maar niet blauwweg de resul- taten uit het buitenland aanneemt en eerst eens onderzoeken wil of onder de andere omstandigheden die Nederland biedt, er in het kruisen ook voordeelen zitten. Teneinde er achter te komen doet de ver eeniging een beroep op de medewerking van personen, die in het ibezit van hennen als bestaarden tusschen twee verschillende ras sen gefokt. Zij verzoekt de eigenaars van bastaard hennen, die van meening zijn dat officeele cijfers aangaande de bedrijfswaarde dezer hennen venzameld moeten worden, aan de ver eeniging een achttal van deze hennen af te staan. Van deze hennen zullen nu de volgende ge gevens verzameld worden: a. de dagelijksche leg wat betreft het aantal eieren; b. het ge- middelde ei-gewicht op een door de pluimvee- commissie aan te geven tijdstippen; c. de hoeveelheid van het gebruikte meelvoer en graan, berekend per hen; d. alle andere ge gevens welke naar het oordeel van de pluim- veecammissie de bedrijfswaarde van de hen nen be'invloeden. Aan het einde van elke maand krijgt elke inzender zoo spoedig mogelijk een volledige SAS VAN GENT. Van 20 tot en met 26 September 1934 heb ben in deze gemeente geen aangiften plaats gehad. VERKOOPING WOONHUIS. Door Notaris Van der Veen alhier werd Woensdag geveild een woonhuis en erf staan- de aan de Kazemestraat 9, groot 66 cen- tiaren. Kooper werd de heer C. van Dixhoom Mz., alhier, voor f 1600. COOPERATIEVE VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN GA. TE TERNEUZEN. Veiling van 26 Sept. 1934. Eigenheimers f 2,60 tot 2,90 per 100 KG. Bevelanders 3 tot 3,20 per 100 KG. Kipeieren 3,41 tot 3,51 per 100 stuks. Groenten. Tomaten 2 tot 5 ct. per KG. Kropsla 2 tot 3 ct. per krop. Wortelen 15 tot 23 ct. per bos. D. Prinsessen 10 tot 14 ct. per KG. Prei 10 tot 16 ct. per bos. Witte kool 4 tot 6 ct. per stuk. Andijvie 23 tot 50 ct. per 10 krop. Roode kool 3 tot 5 ct. per stuk. Sav. Kool 2 tot 5 ct. per stuk. Spinazie 4 tot 9 ct. per KG. Komkommers 1 tot 2 ct. per stuk. Uien 2 tot 4 ot. per KG. Knolselderjj 3 tot 4 ct. per knol. Bloemikool 2 tot 11 ct. per stuk. Snijlboonen 5 tot 14 ot. per KG. Fruit: Beurre Clairgeau 7 tot 12 ct. per KG. D. de Commice 15 tot 21 ct. per KG. Bonne Louise 7 tot 16 ct. per KG. Nouvou Patou 6 tot 12 ct. per KG. B. A. Lucas 9 tot 14 ct. per KG. B. Durondau 6 tot 11 ct. per KG. H. Elza 6 tot 12 ct. per KG. Com. de Paris 9 tot 12 ct. per KG. Beurre Hardy 8 tot 15 ct. per KG. Maagdeperen 8 tot 12 ct. per KG. Stoofperen 2 tot 5 ct. per KG. Sterappel 10 tot 14 ct. per KG. L. Prins Albert 5 tot 10 ct. per KG. Jac. Lebel 4 tot 7 ct. per KG. Striepling 3 tot 7 ct. per KG. Zoete Appels 4 tot 8 ot. per KG. Appel (val) 1 tot 3 ct. per KG. Noten 45 tot 55 ct. per 100 stuks. Van Ter Neuzen: 26 Sept. Noorsch s.s STEN, 753, ledig, Sunderland. 27 Sept. Eng. s.s. TRIDENT, 2689, ledig, Barry Roads. Van Sluisldl: 27 Sept. Zweedsch s.s. HER- MOD, 970, cokes, Stockholm. Van GentTer Neuzen: 27 Sept. Eng. s.s. ORIOLE, 217, stukg., London. Voor Gent: 26 Sept. Fransch s.s. CIRCEE, 1111, ledig, IJmuiden; Noorsch m.s. DAG- LAND, 3773, benzine, Houston; Eng. sn. RAYFORD, >186, ledig, Yarmouth; Deensch s.s. WM. TH. MALLING, 1125, hout, Memel; Eng. s.s. BELTOY, 732, kolen, Blyth; Eng. s.s. EMSWORTH MANOR, 678, pyr., Rouaan; Finsch s.s. WUDES, 1517, hout, Makslathi. 27 Sept. Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Antwerpen; Nederl. m.s. TROMP, 88, pek- kolen, Stamshead; Russ. s.s. SKLYANSKI, 1052, vlas, Odessa; Zweedsch s.s. WALLO- NLA, 811, steen, Lysekill; Zweedsch s.s. KORSBORG, 715, ledig, Yarmouth; Eng. s.s. PTARMIGAN, 204, stukg., Londen; Duitsch s.s. ELSE MULLER, 649, pyriet, Hamburg; Finsch s.s. ULTRAS, 1847, hout, Koivista. Van Gent: 26 Sept. Nederl. m.s. ROTTUM, 118, ledig, Arahfln. 27 Sept. Russ. s.s. BERISINA, 1859, ledig, Antwerpen; Fransch s.s. CIRCEE, 1111, ijzer, Newport; Noorsch s.s. SKULDA, 644, kunst- mest, Alriant; Nederl. m.s. HYDRA, 98, kunstmest, Truro; Eng. s.s. BELTOY, 732, ledig. Bremen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 7