Predikbeurten Landbouwberichten Feui11eton-vertellingen Gemengde Berichten LAMSWAARDE. AARDENBURG. RECHTSZ AKE]N VOETBAL. jKwa.ni en ddens knorrend geluid niet hoorde. Het nachtrumoer schoot hem dadelijk te biin- nen en dies richtte hij zijn schreden naar den Provincialen weg. Aldaar steeg zijn verbazinjg ten top, toen hij zijn krulstaart van ruim 170 kilo aantrof bijna door mididen gereden. Het dier, dat in den nacht zijn baas ontrouw was g^worden, was op zijn nachtelijke wandeling ads sladbitoffer van het modeme verkeer ge- -vallen Bij de verrichte keuring door den veearts Meek, dat het dier voor de consumptie niet goedgekeurd en vemietigd moest worden, het- geen een flinke sobadepost voor den betrok- ken tuinder beteefcent. (Door Z. D. H. den Bissdhop van Breda is aan den Z. Eerrw. heer Wagemakers, pastoor aJhier. wegens zijn gezondheidstoestand eer- yol ontslag verleend. De gemeenteraad heeft hij hei vaststellen van de begrooting voor 1935 kunnen hesluiten tot verlagen van de opcenten op de belastin- gen Die op de personeele belasting verdwij- nen gelheel en die op die gemeentefondsbelas- ting en vermogensbelasting dalen met 10. ZONDAG 30 SEPTEMBER 1934. Ned. Hervormde Kerk. 'TER NEUiZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de beer H. M. J. van Duine. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer L. Dek. AXED. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HQHK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams, 2SAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u, Ds, G, van Dis. SAB VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u, Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. S. Groeneveld. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. C. B. Bavinck Afisdheid. 2VAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds, Kok, Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- diensL AXEL. 9.30 u. en 2.Su u., leesdienst. Ghr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. Baaij, van Tholen. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Dof. D1NSDAG 2 OCTOBER 1934. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 6.30 u., Ds. de Bartih, van Borssele. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 September 1934. De volgende vonnissen werden uitgesproken' In die zaak tegen G. A. N., watertoouwkun- dig-ambtenaar te Hoofdplaat verdacht van overtreding der Crisis-Varkenswet, is het von- nis van den kantonrechter bevestigd en de dagvaarding nietig verklaard. S. G. d. M., oud 77 j., zonder iberoep te Uzendijke, beklaagd van overtreding Orisis- Varkenswet, bevestiging van het vomis van den kantonrechter en ontslagen van rechts- vervolgdng. J. R., oud 35 j., molenaar te Groede, is wegens overtreding der Crisis-Tarwewet, ver- oordeeld tot 3 X 75 boete of 3 X 15 dagen Jheehtenis. VERDUISTERING DOOR ONTVANGER DER BELASTINGEN. De rechtbank te Roermond heeft den 49- jarigem ontvanger der directe belastingen P. W. S. te Horst, wegens verduistering, o.m. van een bedrag van f 10.000, toabehoorende aan den staat, tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van preventieve hechtenis veroordeeld. De eisch was 2% jaar. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. EERSTE KLAS.SE. Willem H krijgt thuis Juliana te bestrijden en nu zou het er voor de kampioenen van het vorig seizoen er al heel raar voorstaan indien zij de club, die voor het eerst in de rij der Eerste Klassers is opgenomen, niet het onder- spit zou doen delven. NOADBW is een kamp van ttwee gelijkstaande krachten, waar- van te voren niet veel te voorspellen valt en het terreinvoordeel van geen invloed is. Bleijerheide onitvangt MW uit Maastricht en dit zal oak al een zwaren kamp voor beide dubs beteekenen, hetgeen te concludeeren valt uit de vordge wedstrijden, die reeds in dit seizoen gespeeld zijn. MVV verloor van PSV met 32 en BlerjerheidePSV eindigde met een gelijk spel 00. Men ziet het dus, van eenig overwioht is geen sprake. Eind hovenPSV beteekent voor beide clubs een strrjd van groot gewidht, want bet is de plaat- selijke ontmoeting, die steeds in een bijzondere sfeer wordt gespeeld. PSV schijnt iets sterker te zijn dan haar stadigenoot, doch daarmede zijn de beide puntjes nog niet binnen, al heeft de nederlaag van Eindhoven tegen Juliana aan haar prestige geen goed gedaan. NAC LGNGA zou men moeten toadenken aan NAC, daar dit de eenige club is, die nog zon der eenig verliespunt gaboekt staat. TWEBDE KLASSE. AllianceBreda. Alliance, dat tlwee seizoenen acfhter elkaar een zwak elftal in het veld bradht, schijnt dit jaar beter voor den dag te kunnen komen. Haar fellen tegenstand tegen Middelburg en daarop het gelijk spel tegen VUssingen, wij- zen daar reeds op. Breda verloor haar eersten wedstrijd van Vlissingen met 12, dus met een minimaal verschil. Thans komen zij tegen elkaar te staan en zal het moeten blijken, of Alliance dit seizoen tot de stenke clubs zal moeten worden gerekend, want slaagt zij er in Breda te Weerstaan, dan zullen nog vele clubs te Roosendaal in het zand moeten bijten. ZeelandiaMiddelburg. Na vele jaren krijgt thans ook Middelburg haar plaatselijke ontmoeting en zullen zeer velen opkomen om dien strijd gade te slaan. Temeuzen heeft vorige week ervaren wat het zeggen wil een oud-eerste klasser tegenover zioh te hebben, die en in tactiek en in snelheid de meerdere was, waardoor zij inderdaad een klasse beter speelde dan haar tegenstander, die geen gelegenheid kreeg zich te ontplooien. Zonder twijfel zal ook thans Middelburg met de overwinning het veld verlaten TemeuzenRBC Dat Temeuzen het de vorige weeik te Mid delburg niet zou bolwerken hadlden wi> wel vermoed, maar dat het zoo'n nederlaag zou worden heeft ons teleurgesteld, gezien het door de rood-zwarten vertoonde spel tegen De Baronie. Hot is thans "wel duidelijk voor het voetlioht getreden dat men meer snel heid zal moeten ontwikkelen, want aan die snelheid van handelen dankte Middelburg haar groot ovenwieht. RBC heeft nog geen enikele overlwinning weten te behalen, doch dat zal haar juist tot groote kracfhtsinspan- ning inspireeren, een derde aohtereenvolgende nederlaag zou haar al te zeer op de onderste plaats drukiken en bovendien weet zij uit er- varing dat Temeuzen op eigen terrein een sterke tegenstander mag genoemd worden. Ons plaatselijjk elftal zal uit de beide vorige wedstrijden zonder twijfel leering hebben ge- trokken, bij De Baronie: de buitenspelregel en bij Middelburg: meer snelheid. Het zal een spannende ontmoeting worden, waarbij wij welislwaar de beste kansen geven aan Ter- neuzen, doch hierop niet zouden durven bouwen. VlissingenTSC. TSC heeft nog maar 6en wedstrijd gespeeld in diit seizoen en daarbij van Zeelandia ver- loren, dat hierdoor een mooie entree in de tlweede klasse maakte, doch om hieruit al iets verder te concludeeren zou al te voorbarig zijn, temeer waar Vlissingen op eigen terrein met Alliance de punten moest deelen. Zal Vlissingen thans door een overwinning zich een plaats gaan verzekeren nabij haar oude rivaal Middelburg? Zij die de dagen van spanning die een ontmoeting tusschen de elf- tallen van Middelburg en Vlissingen steeds voorafgingen, nog zullen herinneren, zullen dit zeker wensdhen. Voor de sportliefheb- bers op Waloheren was dit steeds het groote moment. DERDE KLASSE SluiskilHoofdplaat. Sluiskil gaat thans zijn eerste wedstrijd in deze competitie tegemoet en krijgt te bestrij den Hoofdplaat. In Sluiskil heerscht een goed vereenigingsleven, dat haar reeds menige overwinning heeft bezorgd zelfs tegen ster- kere tegenstanders. Wij zien dan ook bij de aanstaande ontmoeting Sluiskil als de over- winnaar de beide punten binnenhalen. BreskensDe Zeeuwen. De twee sterkste cluibs van het vorig sei zoen komen thans reeds tegenover elkaar te staan. Breskens lijkt ons dit seizoen niet zoo sterk als De Zeeutoen, want vorige week ver loor Breskens met 60 van Axel, terwijl De Zeeulwen hiervan met 42 wonnen. Wjj ver- moeden dan ook dat de Vldssingsche zwartjes te Breskens de overwinning zullen behalen. AxelVlissingen H. Na de eerste teleurstelling heeft Axel zich hersteld, zoodat zij uit 2 wedstrijden 2 punten behaalde. Thans komen de reserves van Vlissingen tegen Axel uit en hiermede krijgt Axel wel een der sterkste elftallen in deze competitie te bekampen. Het is dus voor onze naburen van zeer groot beiang om hierbij de meerderheid te toonen, want het spreekt toch vanzelf dat Axel het verloren terrein zal willen temgfwinnen en daarvoor noodzakelijk is, dat zij als eerste de eindstreep bereikt. Slaagt zij er niet in om Vlissingen II te over- winnen dan geraakt zij reeds vier punten aoh- ter en dit zou wel eens teveel kunnen zijn. OranjeTemeuzen II. Het spel dat de reserves van Temeuzen bij den vorigen wedstrijd hebben te zien gegeven behoeven "wij niet verder uit te pluizen, wij hopen slechts dat dit geen demonstratie is gelweest van haar kunnen en zij tegen Hulst een „off day" hebben gehad. Nu krijgen zij Oranje tegen zich en dienen zij zich vooral toe te leggen op goed doorgevoerd samen- spel qpdat de stevige verdediging van Oranje geen vat op hen krijgt. Men zal zich direct goed moeten instellen en op elkander steunen, zoo niet dan zal Oranje een gemakkelijke over- winning bereid worden. ZEEUWSCHE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ. Op Zaterdag 22 September kwam het Dage- lijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij in een vergadering bijeen. Deze vergadering werd ter gelegenheid van de Amato te Amsterdam gehouden en stond onder lieding van den heer Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter. Bespreking werd o.a. gevoerd over de na- volgende onderwerpen: Publicatie crisismaatregelen in landbouw- pers. (Het Ministerie van Economische Zaken heeft aan de drie centrale landbouworgani- saties medegedeeld dat voor de opname van de hesluiten der crisisorganisaties in de land- ibouwbladen geen vergoeding kan worden betaald, daar dit volgens de meening van den Minister een zaak is die de landbouworgani- saties zelve hebben te behartigen ter voor- lichting van hare leden. Opgemerkt werd, dat alle crisishesluiten alvorens zij rechtskracht verkrijgen in de Staatscourant moeten zijn gepuibliceerd. Voor- zoover van beiang voor de streek kunnen zij al dan niet verkort worden overgenomen. De aandacht werd er op gevestigd, dat het van groot beiang moet worden geacht, dat elke belanghebbende geregeld kennis neemt van deze hesluiten, daar het niet-lezen zeer tot schade van de betrokkenen kan zijn. Besloten werd nogmaals de leden van de Z. L. M. te wijzen op de njoodzakelijkheid om van de crisismededeelingen welke o.m. in het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Bta- bant verschijnen goede nota te nemen om onaangenaamheden met de Crisis Tuchtrecht- spraak te voorkomen. Crisiszuivelfonds. Het Crisis-Zuivelbureau heeft zich bij de opstelling van een plan tot verdeeling van een gedeelte van het geld op het standpunt gesteld dat zooveel mogelijk getracht moet worden deize verdeeling te doen plaats vin- den naar de productie van boter, kaas of melkproductein, elk naar verhouding van het op die producten geheven bedrag en in de periode waarin de heffing plaats vond. Van verschillende zijden wordt aangedron- gen op verdeeling van het Crisis-Zuivelfonds. Er is evenwel door den Minister besloten van de gelden 1 millioen uit te keeren aan de veehouders, 1 millioen te bestemmen voor propaganda en 10 millioen gulden te storten in het Landlboulw-Crisisfonds. Crisis-Zuiveleentrale. Medegedeeld werd dat het geweascht wordt geacht het aantal thans toegewezen kalver- schetsen voor den 1 November te gebruiken daar deze anders komen te vervallen bij de volgenide toewijziging van kalveren. Reglemept merriekeuidngen. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerjj in Zeeland heeft het Bestuur van de Z. L. M. in overweging gegeven, nu de hevoegdheid tot het keuren van hengsten voor dekking door het Z. B. S. is ingetrokken, het reglement op het verleenen van aanhou- dingsbijdragen of medailles voor merrien met subsidie uit de Provinciale fondsen te dezen opzichte te wijzigen en voorts een herziening van dit reglement in overweging te nemen. Het Bestuur nam het besiuit in dezen zin te handelen en het punt op de agenda te plaat- sen der e. v. Hoofdbestuursvergadering. Verlaging gerststeun. De vergadering nam kennis van de mede- deeling dat de gerststeun van 3,50 tot 2,50 is verlaagd. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel dat deze verlaging niet gemotiveerd was door de mogelijk tijdelijke hoogere marktprijs der gerst, o.m. daar de gerst in vele gevallen op die bedrijven wordt opgevoerd en deze maat- regel aanleiding geeft tot onbillijkhedeti, ter wijl een zekere ongerustheid over de toeslag in het algemeen wordt gewekt. Mininnmiprijzen anrdappelen. In verband met de prijsdaling der aard- appelen in den laatsfen ttjd werd de vraag onder het oog gezieti of het niet wenschelijk moet worden geacht weer minimumprijzen voor de aardappelen in te stellen. Kring Hulst der Z. L. M. Medegedeeld werd dat het bestuur van den Kring Hulst in zijn j.l. gehouden vergadering de heer G. Vogelvanger te Brussel heeft be- noemd tot eerelid van den kring. Begrooting. Besloten werd de begrooting voor het jaar 1935 ongewijzigd aan het Hoofdbestuur ter goedkeuring aan te hieden. De najaarshoofdibeetuursvergadering zal worden gehouden op Maandag 15 October 1934 in de ,,Prins van Oranje" te Goes. Statuten Afd. Zuidzande. Besloten werd de statuten en het huishou- delijk reglement der nieuw opgerichte afdee- ling Zuidzande goed te keuren. INKRIMPING VAN DE Sl IRER BIETENTEELT Op het 86ste Nederlandsche Landhuishoud- kundig Congres, dat op 21 en 22 September in de groote zaal van het Entr6egebouw der Amato te Amsterdam is gehouden, heeft op den tweeden dag de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes een inleiding gehouden over de vraag: ,,Is het wenschelijk en rationeel de Nederlandsche suikerbietenteelt in te krim- pen ten behoeve van de suikerpnoductie in Nederlanidsch-Indie De heer Van Bommel van Vloten poneerde de volgende stellingen: De moeilijkheden zoowel van de Nederland sche als van de Indische suikerproductie zrjn in hoofdizaak het gevolg van het streven naar zeifvoorziening, dat na den oorlog over de ge- heele wereld is ontstaan. Dit streven is hij het artikel suiker sterker dan ibij eenig ander product, omdat de suikerproductie van een zoo groote beteekenis is voor de volkswel- vaart. De productie van beetwortelsuiker zou in- geval van vrije concurrentie op de wereld- suikermarkt, in Nederland gehandhaafd kim- nen blijven, omdat de goedkoop produceerende rietlanden niet genoeg suiker produceeren om in de totale wereldbehoefte te voorzien, en Nederland onder de producenten van beet wortelsuiker een zeer vooraanstaande plaats inneemt. De kostprijs van suiker in Indie is dan ook bij vrije concurrentie, niet beslissend voor de bestaansmogelijkheid der Nederland sche productie. De bietensteun verschilt in beginsel niet met den steim aan andere akkerhouwproduc- ten. Hij is echter van bijzondere beteekenis, omdat hij meer dan de steun aan eenig ander akkerfbouwproduct aan de geheele Neder landsche gemeenschap ten goede komt. Verwerking van ibeetw.ortelen tot alcohol is niet rationeel en zou van de Nederlandsche gemeenschap een veel grooter offer vergen dan hij verwerking der beetwortelen tot suiker. Omtrent den kostprijs van suiker hier te lande en dien in Indie worden tal van on- juiste voorstellingen gegeven. De tegenwoor- dige suikerprijs llgt belangrijk beneden den kostprijs van Java-suiker, zoodat ook de pro- ducent in Java een zeer belahgrijken steun zou moeten ontvangen, om zijn productie te kunnen volhouden. De Nederlandsche markt is geen normaal afzetgeibied voor Java-suiker en steeds voor de productie van Nederlandschen bodem be- stemd geweest. De expansie der Java-suiker- productie heeft niet gesteund op den afzet van suiker naar Europa, maar op afzet naar Britsch-Indie, Japan, China en andere Azia- tdsche gohieden. Indien onverhoopt de ontiwikkeling der economische verhoudingen er toe mocht lea den. dat ook de handelspolitiek in Nederland en in Indie zich meer en meer in de richting der autarkic zou moeten begeven, is het on- juist het rijk in Nederland en Indie als een te beschouwen, omdat d'e bevolking in de beide gebiedsdeelen van het Nederlandsche rijk onder gansch andere economische en sociale verhoudingen haar bestaan moet vin- den. Het verschil in kostprijs van suiker in Nederland en in Indie bedraagt over de ge heele jaarlijksche behoefte van Nederland toe- rekend, omstreeks 8 millioen. Wanneer men ten onrechte Nederland en Indie ten aanzien van de suikerproductie als een autarchisch geheel izou beschouwen en ter wille van de besparing van het voomoemde bedrag van 8 millioen de suikerproductie in Nederland zou staken, zou daardoor aan den Nederlandschen landbouw en aan de geheele saihenleving in het moederland enorme schade worden berokkend, die niet gecompenseerd wordt door de voordeelen, die door den invoer van Java-suiker hier te lande zouden worden verkregen. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 25 September 1934. Menier, Nog nie zoo laank gelejen 'n paar maanden hogstens maar, heb ik in een van onze groote kran- ten geleizen, dat 'n groep dokter s 'n ontdekking 'had gedaan! Daar zul len ok wel per- festers bij gewiesl zijn, persies weet ik 't nie meer, waaat ik heb in mijn druktes van den hof, altrj maar sjuust gelegentheid genogt om de veumomste dinges. de hoofdzaken, in mijnen kop te houiwen. „Bijzaken", zijn in deus geval b.v. de names en titels! Ik ben nie verplicht om 'nen mensch zijnen naam te onthouwen: zo'nen mensch is ver plicht te zurgen, da'k zijnen naam nie ver- geten kan! Noch zijnen titel, noch zijn werk. Mijn hoofd is gin ladenkast, ^aar ik alles sjecuur op stapeltjes leg en ibewaar; m'n hoofd is 'n soortement van fotografische plaat, die alleen dingen van belaank opneemt en de petieterige dingen, veraf geleg^p dikkels, nie opnemen kan! Ik zeg da nie, omda 'k mijn hoofd zoo be langrijk vind, Ik zeg da, omdat de meeste zoo wel zullen zijn, tot spijt van kleine ,,be- roemdhedens", die nie op de „fotografische platen" van de harsenpannen komen. Laaikasten zijn stofnesten. En die mee alle geweld 'n laaikast van z'n harsenpan mokt, gaat op den duur vol stofnesten zitten. Tot schaai van d'harsenpan. Maa.r genogt. Ik heb toen gelezen 'n stuk, dat er nogal gewichtig uitzag. 't Sting onder „Weten- schappen" en was gedrukt met letters en koppen as ?n Sportartikel. Zukke stukken mot ge lezen, of ge wilt of niet! In den kop sting 't iwoord ,,ziel". Ok 'n ibelaangrijk ding, al kunide dan ok mee oew ziel ginnen bal in 't doel trappen. Al kunde dan ok mee oew ziel gin 1 /3 seconde sneller loopen, dan 'n aander. Al kunde dan ok mee oew ziel nieveul uitrichten in deze weareld. Sterker! Al staat oew ziel oe liilijk in den weg, in deuze tijen! Neee, amico, da's gin lastering of verket- tering van ons wezen as schepsel Gods! 't Is alleen „maar"feit. Elke mensch mee 'n ziel, die naar mijn gedacht in oew hart zetelt, - hee teugeswoo- rig veul last van dadink. „Elke mensch mee 'n ziel", zeg ik. Waant daar zijn er wel zander zoo iets. As er gin hart is, kan er gin ziel zijn. Enin hartelooze weareld mdtten har- telooze menschen, dus ziellooze menschen zijn. Ik stond daar efkens bij stil, om gin verkeerde gedachten te wekken. Maar genogt. In dat stuk dan, da'k las, daarin wier „ont- dekt" deur 'n groep dokters, dat d'n mensch gewoonlijk 'n ziel hee! En as ik da las, dan heb ik 't stuk neerge- leed, om m'nen bril nog's op te wrijven, waant 't begost te schemeren veur m'n oogen. 't Lag niet aan mijnen bril, 't lag t6ch aan 't artikel, waant 'k heb 't Trui ok nog 's haardop aan me veur laten lezen. Ja, 't w4s zoo! Dokters dejen de „ontdekking" dat er iets as 'n ziel bestaan moest in den mensch en ze vonden die ontdekking z66 kurieus, da ze'r 'n stuk over in de krant lieten drukken. Deuze dokters zijn dus wezenlijk op den weg gekomen om 'nen zieken mensch te kun nen helpen. Van te veuren waren zuilie vee- artsen, die aan 'n verkeerde universiteit ge- studeerd hadden, en nog Wel, zonder dat de perfesters daar maar iets van gemerkt had den 'k Heb mee 't hierboven geschrevene duide- lijk willen laten uitkomen, dat er in deuze verlichte eeuw van groote, trotsche en won- derbaarlijke uitvindingen, (zoo as onzicht- bare, reuklooze gifgassen en zoo) 6k nog uitgevonden is ,,de ziel", nog wel deur medici! Want da-d-bad ik noodig veur mijnen tiep van deze week. Dieen tiep, ollee, daar kan ik nou over schrijven. Waant dien tiep bestond uit louter ziel! En niou de doktoren uitgekiend hebben dat er zoo lets bestaat, nou durf ik er over te schrijven. Jammer genogt veur dieen tiep, da ze 't zoo laht hebben ontdekt, waant hij is gestorven aan te veul ,,ziel", ziede. En daar de dlokters da „goedje" toen nog nie kenden hebben ze 'm maar dood laten gaan aan ,,ablitrixipactumkobus" of zoo iets. In ieder geval aan 'n onuitsprekelijke Latijnsche ziekte Maar nou Frank van Bergen; d'n tiep van deuze week. En d&arom d'n Frank, omdat ie zoo kolie- saal de teugenstelling was van Jantje Dinge- mans, da zikelijke tyranneke, over wien we 't verlejen week samen hadden. Frank van Bergen is, om mee 't end te be- ginnen, maar 45 jaren geworren en gin 70, zooas Jantje Dingemans. En toch hee d'n Frank nooit geklaagd. Dat zat zoo: D'n Frank was 'nen kearel, z66 kollesaal sterk, dat ie 'n manneke as Jantje Dingemans met eenen erm van den grond kost licbten en boven z'n hoofd drukken". Hij was d'n geweldigsten kearel uit heel de pervincie. Misschien d'n sterkste uit heel Nederland, maar in Frank z'n dagen wieren de beest-eigenschappen in den mensch, nog nie veur vol aangeziem. Daar was 't toen mee, as nou mee de schoonheids-koninginne- kes. De wezenlijke, de echte schoonhedens, die bloeien as violen in d'n schaduw van 't gras, komen nie onder duuzend-keers-electrieke lampen staan in 'n schaandalig badpakske, om gekeurd te worren as tentoonstellings- merries. (De z.g. ,,schonste" vrouw van 't Laand van Europa, of van de weareld (Miss Univers) is dus alleen maar de schonste van de tien of twintig gekkinnen uit 't Laand, die naar de „keuring" trekken veur den prijs van 'nen pampieren kroon! Zoo was 't in den tijd van d'n Frank ok mee de sport, 't Was nie van 't alderbeste, da z'n spieren meten kwam. EnFrank heurde, naar mijn idee, w61 bij 't alderbeste. Hij was as de dood zoo baang veur 'n vecht- partij! Hij was te sterk daarveur. Zoo leerde Frank z'n eigen al van jongsaf kollesaal be- heerschen. Beheerschen is 'n prachtige, A gouwen eigenschap (veur de andere party tenmin- stc D'n mensch, die z'n eigen altij beheerscht, z'n bloed opeet dieen mensch is eigen- lijk te beklagen. Die komt na korter of langer trjd bij den Doktoor terechte, amico! De partij in 't huwelijk, 't zij man of vrouw, die gewend is den nek te buigen veur de wederhelft, om der wille van den vrede, om der wille van de kiciders, 6m der wille van de buren, om der wille van 't z.g. fatsoen, die partij komt by den Doktoor terechte mee 'n ziekte, waarvan ie zelvers niks begrept. Zoo is 't mee Frank ok gegaan. D'n Frank was 'nen kearel as 'nen boom. 'Nen kearel die er nie „slecht" uit kost zien. Waant z'n postuur, z'nen gespierden nek, zn kloeke knuisten, z'nen krullenkop, z'n oogen, waarin den lach zat ingegroeid, dieen Frank kost ginmensch aanzien, as ie ok wel is zoo goed as ieder aander z'n kwaaie, be- roerde dagen had! ledereen verwachtte stiLzwijgend veul meer van z'n krachten, dan menscheiykerwys van 'nen evenmensch verwacht mag worren. En d'n Frank, die geren klaar stond veur leder- een, die g6ren meedeelde van z'n overvloedige kracht, die alleen daarom al nooit klagen zou, d'n Frank gaf me6r, dan ie missen kon of mocht. Aan z'n ouwers, aan z'n bruurs en zusters, aan z'n wefke; in z'n werk, aan z'n oollega'e, z'n patroons, Frank gaf van z'n geld, van z'n krachten, vein z'n eigenschappen, van z'nzielement. Menschen as den Frank hebben vijaanden, zooas iedereen. Maar Frank? Ge zou 't nie verwochten? Frank zelvers? Hij wilde ze nie zien Jaren kosten ze'm negeren, in 't geheim plagen, z'n bloed aftappen, brutaler en bru- taler, waant 't is plazierig om sterke kearels te ondermijnen maar een goed woord, een goeie bedoeling en Frank was jarenlange treiterij vergeten op 't zelfste moment. Niemaand kost vermoeden, ok Frank nie, da zuike dingen nadeelig waren veur den Frank. Hg was nouw onbehouwen sterk En daarom werkte-n-ie as 'n pe6rd! Hij reisde, handelde, regelde en zat soms 's mer- gens om half zes in den trein en kwam na middernacht weer thuis. 't Was nie allemaal veur z'n eigen. Waant omdat Frank ieveraans ,,toch" kwam, zoo- veul menschen sprak, en omdat ie er nie teugen op zou zien drie, vier treinen later thuis te komen Frank kost er wel teugen de Frank onderweuge veul veur aanderen. Hij was zoo onbehouwen sterk, dus hing heel de weareld aan zijnen nek. Z'n wefke dee niks zonder Frank. Ja toch, een dingske. Ze vertroetelde thuis 'n man neke, da-d-oppas noodig had, deur Frank zelvers thuis gebrocht. Ze troetelde 'm ok, toen da manneke weer steuvig veuruit kost, dank zij Frank die veur 'n betrekking ge- zurgd had. Frank zag er wel iets van, maarhy Hij sterke vent, moest ie 'm knijpen veur zo'n aliekriek. Z'n Bfets zou wel verstaao^iger zijn. Bets was nie verstaandiger. Frank be- greep 'n bietje en zat gejaagd in z'n treinen; gejaagd bij z'n klaanten, gejaagd by z'n bazen. Frank beheerschte z'n eigen, at z'n bloed op. Fraank piekerde. Keek naar z'n geweldige knusten en schudde triestig z'n hoofd. De tyen wieren slechter. De zaken moei- lyker. De patroons krijgshaftiger. De ken- nissen hulpbehoevender. Bets merkte daar allegaar niks van. En Frank zwoegde, at, kneep z'n knusten en mokte dagen van twintig uren soms. Frank zat 'nen keer in den trein en wier duizelig. Hij raasde de duizeling weg werkte harder, om die „appelflaauwte" te vergeten. Frank zee thuis niks. Toen 't weer ge- beurde ging ie naar den dokter. Toen d'n doktoor 'm bekeek, lachte-n-ie om den kearel z'n spierbussels. 't Hart Tjakwam meer veur by zulke reuzen, dat de hartspier zwakker was dan overige spieren, maarnouja, zo'nen onverwoeet- baren kearel! Nog 's afwachten. Terugkomen. Frank kwhm terug. Verlegen 'n bietje, maar ja aanderen wisten da nie, maar Frank was ok maar 'nen mensch. Frank verteldle niks van Bets stel-d-oew veur> niks van de moeilijkheden mee de patroons. stel-de-oew veur! niks van z'n lange dagen, stel-d-oew veur! Frank zee: dokter, hier ben 'k nog ,,'t Hart", zee d'n dokter: „net alo ik dacht".( D'n dokter keek omlaag. Frank ontging 't nie. Hy lachte d'n dokter zijnen zurg weg Waant da dee Frank alty, as 'n aander zurg had Frank bleef 'nen keer in bed. Hart- krampD'n dokter kwam. Frank's eenigec zurg was. dat d'n dokter Bets op de hogte zou stellen. Dus Bets begreep er niks van. Zo'nen reus van 'nui kearel in bed? Frank was niks aan te zien. 'n Vlok grijs laanks z'n ooren, maar daar gaat nen mensoh nie dood aan Bets piekerdeZou Frank misschien...? zou ie kwaad denken? Daar was toch niks geheurdBets piekerde, wier sikker- neurig. Ftank stond op na 'n paar dagen. Nmm z'n koffers, maar wa wogen die zwaarHad ie nooit gemerkt! Afijn, moest ie maar nie in z'n bed gaan liggen. Frank ging. Bets was weer gerust. Veur 't eer3t na al die dagen hartelijk as Frank dc deur uitging. Frank stierf in den trein. D'n reus z'n ziel was te groot veur 't toch al koilesale lichaam. Z'n hart, 't zeteltje van die ziel, bezweek onder de zware vracht. De menschen zeeen: ,,wa zouw zo'nen steuvigen kearel toch gescheeld hebben?" Waarop d'n aander zee: „och, die kearels, die alty op reis zijn Jammer veur Frank, da ze nou pas ontdekl hebben, dat er 'n ziel bestaat in d'n mensch iDar. hadden ze Frank misschient beter be- grepen... Veural toen ie vroeg: „dokter, zeg niks aan m'n wefke!" Veural toen Ie te vlug z'n zware koffers pakte 'n Ziel Hoe is 't meugeiyk.Stond in gin enkei bcekske op de Universiteit. En toch was er zo'ndink! Zelfsging Frank eraan dood. j Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet voe DRA DE FILMBRAND TE HILVERSUM. Van de kinderen die hrandwonden opliepen bij den fUmhrand in het gebouw der R. K Werkliedenvereeniging ,,St. Joseph" zgn overleden de zesjarige Beppde Hilhorst, die verpleegd werd in het R. K. ziekenverpleging en voorts de ten huize barer oudters ver- pleegde J. Reynders. Volgens berichten in de dagbladen zou de justitie voornemens zijn een vervolging in te stellen tegen Pater Buys, en anderen die ten deze verantwoording hadden te dragen, we gens het veroorzaken van den dood door sdhuld. Uitvoerige heschouwingen worden gewija aan de toedracht] aan de wijze waarop de vergunning voor deze vertooning verleend en onder welke voorwaarden, dat aan de voor- waarden met het oog op brandgevaar in geen enkel opzicht is voldaan, en ook, dat daarop geen controle wordt uitgeoefend. Ondertusschen kan dit ontzettend gebeuren strekken tot waarschuwing voor andere plaat- sen. Veelvuldig worden smalfilms vertoond. Wij hebben het ook alhior rfeeds hijgewoond. dat voor zoo'n vertooning het apparaat een- voudig tusschen de bezoekers in een zaal was opgesteld terwyl de film werd afgedraaid en de routine van die amateur-filmvertooners en de behandeling van het apparaat laat dan dikwijls veel te wenschen over.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6