Gemengde Berichten AUTO MET VOLLE VAART OP EEN AGENT INGEREDEN. KIND DOOR EEN AUTOBUS DOODGEREDEN. DE BATARA BAJOE THANS VERGAAN. NOORSCHE MOTORSCHOENER VERGAAN APENOOTJE IN LUCHTPIJP. Het 2-jarig kinldje van M. te Amemuiden heeft, meldt de Midd. Crt., eenige dagen ge leden een apenootje in zijn luchtpijp gekregen. In 't begin dacht men dat het kind kou gevat had. Toen 't erger werd, werd geneeskundige hulp ingeroepen. Deze constateerde boven- gemeld verschijnsel. Onmiddellijke opname in het gasthuis werd noodig geacht, alwaar ge- traeht werd 't euvel te verwijderen wat even- we] niet gelukte. Naar Wij vernemen ver- keert de kleine in 'n zeer emstigen toestand. KAT STICHT BRAND IN EEN BOERDERIJ Te Zuid-Berghuizen bij Oldenzaal is afge- brand het boerenlwoonhuis van J. H. Lage Venterik. De brand moet, volgens de N. R. Crt., ontstaan zijn door een kat, welke door gloedende asch uit de lade van een fomuis in brand geraakte en daarop naar den zolder vluchtte. Ook de inboedel en de land!bouw-in- ventaris ginigen grootendeels verloren. Alles was verzekerd. Ook in 1925 is het wdonhuis afgebrand. EEN VROUW GEARRESTEERD. Maandag is in een woning te Amsterdam een vrouw gearresteerd, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het misdrijf omschreven in art. 251bis van het Wetb. v. Strafrecht. Haar slachtoffer, een meisje van ongeveer twintig jaar, is aan de gevolgen van de be- handeling overleden. Maandagnacht reed in de Westerstraat te Amsterdam een auto, waarvan slechts een der koplichten brandde. Een politieagent, die den auto zag naderen, ging op het midden van den rijlweg staan en gebaarde den chauffeur, dat hij moest stoppen. In stede van aan dit bevel gevolg te geven, gaf de man vol gas zoodat de agent door zeer snel op zij te sprimgen, een emstige aanrijding voorkwam. Wei slaagde hij er nog in het nummer van de auto op te nemen, hetgeen voor het onmid dellijk ter hand genomen onderzoek van groot belang Was. Reeds enkele uren later kwam er bericht van het bureau Singel, dat de auto in de Spui- straat aan den kant van het trottoir gevon den was. De chauffeur was in geen velden of wegen te zien. Het vermoeden bestaat dat de auto van diefstal afkomstig is. EEN POLITIEMAN MET MOEDWIL OVERREDEN. Op den Bijleveldsingel te Nijmegen werd een politieman, die daar nachtdienst gehad heeft, kreunend op het trottoir gevonden. De ge- meente-geneesheer, die den man onderzocht en oogenblikkelijk naar huis deed vervoeren, constateerde emstige verwondingen aan been en rug. De politieman verklaarde met moed- wil door een chauffeur te zijn overreden. Deze bestuurde een auto, waarin eenige luidruch- tige passagiers zaten, terlwijl de auto niet verlicht was. De politieman, die in dienst was, posteerde zich midden op den weg en sommeerde den chauffeur halt te houden. Deze reed evenwel pardoes door, zoodat de agent onder de auto geraakte en gewond midden op straat bleef liggen. De politieman kon nog van het rijvlak naar het trottoir kruipen, waar hij in emsti gen toestand werd gevonden. De chauffeur was doorgereden met zijn gezelschap, alsof er niets gebeurd was. De politie verzoekt op- sporing van de daders. ONGELUKKIGE THUISREIS. Zaterdagmiddag reden in de gevaarlijke bocht op den Hoogen weg te Amersfoort twee korporaals van de infanterie op een motor en botsten tegen een tegemoetkomende vraoht- auto, meldt de „Msb.". De bestuurder van den motor brak zijn linkerbeen op twee plaat- sen en bekwam een bloedende hoofdwonde. Hij is naar het militair hospitaal te Utrecht over- gebracht. De duorijder bekwam verschillende vertwondingen aan het gelaat en een hersen- schudding. Deze is naar het militair hospi taal te Amersfoort gebracht. Beide slacht offers, die met groot verlof gingen, zijn af- komistig uit Amsterdam. Maandagochtend om 11 u. 10 is op den Kerkedijk te IJsselmonde een dochtertje van den heer L. Schouten, dat met een ander kind voor de deur speelde, door een bus van de Ridderkerksche autogarage overreden en op slag gedood. Het kind was plotseling den dijk overgestoken, terwijl den chauffeur van den bus het uitzicht eenigszins werd belem- merd door een ter plaatse gparkeerden auto. VALSCHE OORMEBKEN. Verdacht van het in den handel brengen van door hem van valsche oormerken voor- ziene biggen is Zaterdag door de rijksveld- wacht aangehouden de varkenskoopman J. J. uit Linne (L.). Na verhoor is de aangehou- dene in de strafgevangenis opgesloten. J. zou in tal van plaatsen in Limiburg gesmokkelde Belgische biggen na deze van valsche oormer ken te hebben voorzien aan landbouwers hebben afgeleverd. ONDER EEN OMVALLENDEN MUUR BEDOLVEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag zijn te Alkmaar twee kleine meisjes, onder een half-steens-muurtje bedolven en gedood. Men had tegen dit muur- tje, dat een bergplaats van den granietwer- ker C. afsloot, een groote hoeveelheid grind gestort en door den druk van dit grind is het muurtje bezweken. Beide kinderen werden zoodanig getroffen, dat nun hoofdjes werden venbrijzeld. Reuter meldt uit Calais, dat het Nederland- schc- zeilscheepje Batara Bajoe, op weg naar Batavia, voor de haven van Calais is ver- gaan. De vier opvarenden zijn gered. Het scheepje is verloren. Zooals men weet, was de Batara Bajoe be gin September uit Amsterdam vertrokken voor een reis naar Indie via Kaap de Goede Hoop. Het is der bemanning niet naar den vleeze gegaan, want gedurejade het eterste traject naar Dover heeft een sleepboot het scheepje, dat averij had opgeloopen, de haven van Dover binnengesleept. Daar hebben de opvarenden alles weer in orde gebracht, waar- mee uiteraard eenigen tijd gemo'eid was. Het tweede traject, dat naar Torquay zou gaan, heeft de bemanning dus niet kunnen volbrengen. Uit Terschelling wordt gemeld: Zondagavond 9 u. werd hier door den mar- conist der bergingsdienst een sein opgevan- gen. dat de van Porsgrunn komende Noorsche houten motorschoener Grenmar, geladen met bout, ongeveer in positie 54 gr. 51 min. N.B. en 4 gr. en 31 min. O.L., honderd mijlen van Terschelling in nood verkeerde en dringend hulp verlangde. Een gedeelte der equipage had het schip reeds verlaten en een ander gedeelte der bemanning bevond zich aan boord, daar de tweede reddingboot stuk ge- slagen was. Qnmiddellijk is de hier gestationneerde ber- gingssleepboot Holland, van de reederij Doek- sen, ter assistentie uitgevaren. Toen de Hol land ongeveer 60 mijlen had afgelegd, werd bericht ontvangen, dat de bemanning der Grenmar gered was door het Zweedsche stoomschip Oljaren en dat het schip thans in brand stond. Het verkeerde in zinkenden toestand. De Holland is doorgestoomd naar de plants des onheils, doch heeft niets meer kunnen bemerken, zoodat de Grenmar ver- moedelijk is gezonken. DE HAGELRAMP TE HAAMSTEDE. Thans komt de schade, die de zware hagel- slag van 8 September j.l. aan tuinbouw en ooftteelt in Westelijk-Schouwen, inzonderheid te Haamstede, heeft aangericht, naar de Midd. Crt. meldt, eerst recht tot uiting. Bij een bezoek aan een uitgestrekten boomgaard bleek, dat steeds een zeer gering percentage der vruchten nog gaaf is. Een oogenschijnlijk goedte vrucht blijkt bij nader onderzoek nog geschoniden te zijn. Laene's Prince Albert o.a. vertoonde 100 pet. ibesehadiging; zelfs de harde soorten als Groninger Kroon, Louw- tjespeer, Goudreinette, eniz. hebben zwaar geleden. De getroffen vruchten rotten snel en wat nog als z.g.n. afval kan verkocht wor- den, brengt gemiddeld niauwelijks 2 cent per K.G. op. Evenzoo is het gesteld met de meeste boomgaaraen in de omgeving. Boven- dien heeft het vruchthout veel geleden en treedt Monillia (zwamziekte op de vruchten) in vrij sterke mate op, wat waarschijnlijk een nadeeligen invloed zal uitoefenen op de vol- gende teelt. Met de druivenkassen is het niet veel beter. Voor duizenden guldens aan vemield glas. de druiven geschonden door gevallen glas en regen en verscheidene nachten iblootgesteld aan lage temepartuur. Dit laatste zal hoogstwaarschijnlijk van invloed zijn op het voldoende rijpen. Reeds is van verschillende zijden geldelijke steun ontvangen; willen alleen de menschen geholpen worden, die momenteel voor een financieele ru'ine staan, dan is nog aanmer- kelijk meer noodig. VAN DE PIER TE IJMUIDEN GESTAGEN EN VERDRONKEN. Zondagmorgen is te IJmuiden een ernstig ongeluk gebeurd. Drie personen uit Amster dam, onder wie twee breeders v. H., waren de Zuiderpier opgegaan om te genieten van het gezicht op de kokende zee. Zij hebben echter blijkbaar zeer weinig of geen acht geslagen op het bord, dat vooraan op de beide pieren staat en waarep de waarschuwing staat, dat men zich zelfs bij schijnbaar mooi weer moet wachten voor overslaande golven. Toen de drie mannen een eind de pier waren opge- wandeld, kwam opeens een zware stortzee opzetten, die een van hen. den 33-jarigen P. J. van Hoeven, opnam en hem aan den ande- ren kant in de Buitenhaven smeet. De ande- ren waren niet in staat hulp te bieden. Zij ijldee naar het strand, waar de politie ge- waarschuwd werd. De kustwacht had het ongeluk gezien en waarschuwde het bestuur der Noord-Zuid-Holl. Redding Mij. De motor- reddingboot Neeltje Jacoba, die altijd voor uitvaren gereed ligt, was spoedig in de Bui tenhaven en heeft anderhalf uur rondgevaren met een dreg, maar zonder resultaat. Het lijk is nog niet aangespoeld. EEN ELFTAL IN ZAK EN ASCH. Twee-en-twinitig kloeke jongemannen gord- den zich, schrijft de N. R. Crt., Zondagmiddag aan ten strijd, dat wil zeggen, bij dit zich strijdvaardig maken legden zij meer uitrus- tingsstukken af, dan dat zij aandeden. Zij gingen n.l. voetballen op een terrein aan den Laanslootsehen weg te Rotterdam. Naar het veld waren zrj gekomen als keurige heertjes, in Zondagsche colbertjes, lichte of donkere pan talons, beige regenjassen, fcwieke deuk- hoedjes, slanke schoenen aan de voeten, kort- om: alles meneer-menieer. Twee-en-twintig kloeke jongemannen ver- dwenen in een voetbalkeet, elf links de thuisclub en elf rechts de gasten. En al spoedig kwamen zij weer te voorschijn, ge- huld in een kleurig hemd, een heel kort breekje, dikke kousen en formidabele schoe nen aan de voeten. Men toste, de aanvoerder, die den opgooi won, koos zijn spelrichting, de scheidsrechter bracht zijn fluitje naar den mondMaar er knerpte geen schrille toon door de lucht. Het fluitje bleef voor de even geopende lippen, de mond zakte steeds verder open in pijnlijke verbazing. De spelers wer den onrustig en zij keken, naar waar de scheidsrechter staarde. En toen ookzagenzij. Uit de voetbalkeet stegen dikke rookwol- kem op, vlammetjes speelden langs den dak- ranid. Twee-en-twintig kloeke jongemannen spoedden zich naar hun plunje. Elf slaagden erin him boeltje te redden. De kleedkamer rechts brandde totaliter uit. Daar stonden elf jongemannen op 't veld, ver vein huis en dun gekleed. Toen ontbood men een gesloten vrachtauto en die heeft het elftal veilig en ongeizien door de stad geloodst. Gasten van slangenwagen 57 hebben het brandje met een gummislang geibluscht. ZEVEN WONINGEN TE WAALRE AFGEBRAND. De gemeente Waalre beizuiden Eindhoven, dien den laatsten tijd een zekere vermaardheid heeft gekregen door de vele branden, is in den nacht van Zaterdag op Zondag wederom door een brand geteisterd, die niet minder dan zeven woningen met den grond gelijk heeft gemaakt. In een kippenhok op het erf achter het caf<§ van J. v. Weert ontstond door on- bekende oorzaak brand, waarvan de vonken oversloegen op het strooien dak van een achterliggende boerderij, bewoond door twee gezinnen, n.l. dat van den landibouwer en eigenaar van het pand A. Rovers en door dat van den bejaarden stroodekker Jos. Diepen. In minder dan geen tijd stond dit perceel in lichte laaie en het ging met den geheelen inboedel en den pas binnengehaalden oogst in vlammen op. Vervolgens deelde het vuur zich mede aan de wening van den werklooze J. Beks, die weldra huis en have door het vuur zag vernietigd. Zijn woning noch zijn inboe del waren verzekerd. Verder deelde het ver- nielende element zich mee aan het cafe van van Weert, dat geheel uit brandde, waama de vlammen aan den overkant van den weg het strooien dak van een complex vg^ vier sinds kort onbewoonbaar verklaarde woningen aantastten. Decze ibrandden weldra als een fakkel en toen de Eindhovensche ibrandweer, die, omdat Waalre zelf geen ibluschmiddelen heeft, door den burgemeester om assistentie was ontboden, was gearriveerd, kon zij zich slechts bepalen tot het nathouden van de aangrenzende perceelen, die grootendeels met riet gedekt zijn, zoodat bij den fellen wind het gevaar bestond, dat het geheele kwartier van het dorp in vlammen zou opgaan. Thans bepaalde de brand zich tot deze zeven wonin gen. De onbewoonlbare perceelen waren het eigenidom van Th. Bekkers uit Waalre, de iboerderij en het cafe waren van Vollenberg uit Valkenswaard. Al deze perceelen waren verzekerd. DE BRAND IN HET GEBOUW VAN DE R.K. WERKLIEDENVEREENIGING ST. JOSEPH TE HITVERSUM. Een speciale verslaggever van V.D. meldt volgens de N. R. Crt. uit Hilversum omtrent den brand, die Maandagnamiddag in het ge- bouw van de R.K. Werkiiedenvereeniging „St. Joseph", afd. ,,St. Clemens", aan de Boschdrift te Hilversum heeft gewoed. On geveer vijftig kinderen hebben brand- of an- dere wonden opgeloopen en de overige ibijna honderd kinderen, die in de zaal aanwezig waren, zijn uit het als een fakkel brandende gelbouw gevlucht. Gezien echter de omstan- digheden, is het ongeluk nog goed afgeloopen. Het gabouw, waar de filmvoorstelling plaats had, was nog geheel nieuw. Einde Juli van dit jaar werd het op feestelijke wijze geopend en Maandagmiddag had de eerste filmvoor stelling plaats. Niet minder dan 145 meisjes, alien tusschen 5 en 14 jaar, waren in de zaal aanwezig, waar pater Buys uit Soesterberg, een vertooning gaf van de Missie-film, welke hij reeds in den loop der laatste jaren in tal van plaatsen in ons land heeft laten draaien. Na de voorstelling voor de meisjes zouden de volwassenen der parochie de film komen zien en Dinsdagmiddag zou nog een voorstelling voor de jongens plaats hebben. De zaal, waar de film werd gedraaid, was niet ingericht voor ibioscoopvoorstellingen. De vertooning geschiedde dan ook met een koffer- kino, terwijl naar wel schijnt vast te staan geen of onvoldoende beveiligingsmaatrege- len waren genomen. Vroolijk zaten de kinderen alien leerlin- gen van de St. Clemensschool en de'Gerardus Majella-school bijeen; gramofoonmuziek verhoogde nog de stemming. Om vier uur was de voorstelling aangevangen en voor zes uur zou zij geeindigd zijn. Toen er niet meer dan nog ongeveer vijftig meter film moest worden gedraaid en reeds verscheidene bestuursleden van het gebouw de zaal hadden verlaten, zoodat alleen nog de meisjes, eenige onderwijzeressen, pater Buys en ibroeder Duimel aanwezig waren, is door tot eiu toe niet vastgestelde oorzaak de film in brand gevlogen. Breeder Durmel, die bij het filmtoestel had gestaan, had zich er van verwijderd om pater Buys er ibij te laten, die daar de film bijna ten einde was, het toestel moest stilzetten. Toen hij, bij de kinderen gekomen, zich om- draaide, zag hij tot zijn grooten schrik, dat het geheele filmtoestel in brand stend. Nog voordat hij iets kon doen, schoten de vlam men, die in de film gretig voedsel vonden, naar alle kanten uit. Het vuur deelde zich onmiddellijk mee aan het meubilair, de stoe- len, de op den grond liggende loopers en aan de op de eerste rij zittende kinderen. Gillend vlogen de kinderen door elkaar, wierpen de los-staande stoelen omver en ver- sperden elkaar den weg. Het ergste was, dat de hoofdingang versperd was, doordat het filmtoestel juist daar voor was opgesteld en de vuurhaard zich dus daar bev.ond. De nood- uitgang aan de andere zijde van de zaal was gesloten, al thans de deur kon niet worden geopend. In het midden van de zaal was nog een smallere deur, die toegang gaf tot een smalle zijgang. Deze wilde eerst ook niet open, doch Ibij een tweede poging ontsloot zij zich. Over elkaar holden de kinderen de gang in, naar voren en achteren. Aan beide zijden bevonden zich daar uitgangen, doch deze waren te smal om de gillende en huilende meisjes vlug genoeg doorgang te geveci. Van buiten af ti^chtte men tegelijkertijd het ge bouw binnen te komen en slaagde men er in den nooduitgang open te ibreken. Zeer snel greep het vuur om zich heen: alles vatte vlam. Pater Buys, die ernstige brandwonden aan de beide handen had opgeloopen, was zich volkomen bewust van de dreigende ramp. Zich zelf volkomen meester sloeg hij met zijn verbrande handen de vensters in de zijgang in. Buiten, aan den zij kant op een grasveld, met een hek gescheiden van den grond rondom het gebouw, stroomde het publiek toe; wan- hopige ouders, die hun kinderen zochten. Binnen, achter de stalen ramen, stenden tien- tallen kinderen, waarender meisjes, wier haren in brand stonden, en daarachter de steeds feller oplaaiende vuurzee. Door de nauwe vensterramen, tusschen de stalen roe- den, werden de kinderen naar buiten getrok- ken. Het mag een wonder'heeten, dat er geen dooden te betreurenlzijn. Pater Buys en bree der Duimel traden in het brandende gebouw als de redders der kinderen op. Te hulp ge- snelde omwonenden hadden aan den kant van het gebouw, waar de zijgang lag, een ladder tegen den muur geplaatst. Op den ladder stond de heer D. Does, die de kinderen naar buiten trek en naar beneden wierp, waar de veldwachter G. Otten en andere hulpvaardi- gen de arme kleinen opvingen en voorloopig op den grond legden. Het blusschingswerk. Intusschen was er van alle zijden hulp komen opdagen. De ibrandweer arriveerde spoedig met twee motorspuiten en tastte het vuur met kracht asm. Voor het helpe der slachtoffers snelden direct de zusters van het op korten afstand gelegen Zusterhuis St. Joseph toe. Intusschen waren de eerste slachtoffertjes reeds binnengebracht ten huize van den in de nabijheid wonenden heer G. Bouwhuis, die een Eerste Hulp-post heeft. Zijn hulpmiddelen waren niet toereikend, en toen de stroom van gewonden bleef aanhouden, werden de pa- tientjes voorloopig naar het Zusterhuis ge bracht. Niet minder dan ongeveer vijftig kinderen waren gewond; velen hadden brandwonden, doch nog meer hadden snij- en andere verwon dingen opgeloopen. In den loop van den avond waren in de Diaconessenhuis drie kinderen en in de R.K. Ziekenverpleging acht kinderen ter verple- ging opgenomen. Ook Pater Buys, die er het ergst aan toe is, is in laatstgenoemde zieken verpleging opgenomen. Hoewel de toestand van Pater Buys en eenige kinderen zeer ernstig is, bestond toch tegen middemacht voo£ geen van alien direct levensgevaar. Toen alle kinderen en ook de volwassenen het gebouw hadden verlaten, brandde dit als een fakkel. De zaal, waar de brand is ont staan, is totaal leeggebrand. Ook de overige vertrekken van het gebouw zijn geheel ver- woest. Van de meubileering is nagenoeg niets meer over. Op tal van plaatsen zijn de vlam men door het dak geslagen. Slechts de muren zijn blijven staan, met boven den in- gang een sober uitziende ronde toren, van boven eveneens uitgebrand, en een op vele plaatsen doorgebrand en weggezakt dak. Tot laat in den avond stonden vele nieuws- gierigen naar 't sombere geraamte te staren, druk het gebeurde besprekend. Zooals gezegd, is de oorzaak van het in brand geraken van de film niet bekend. Pater Buys had van B. en W. toestemming gekregen om de film te draaien. De propaganda-com- missie van de R. K. Werkiiedenvereeniging had, niet wetende, dat Pater Buys de toe- stemming reeds had, eveneens toestemming gevraagd bij de politie. Ook deze was ver- leend, doch de vergunning lag nog op het politiebureau. Het staat echter vast, dat bij de vertooning geen brandweer aanwezig was. Ook ontbra- ken een emmei water, natte dweilen en andere brandbluschmiddelen. Intusschen heeft de politie een uitgebreid onderzoek naar alle omstandigheden, die zich bij dozen brand hebben voorgedaan, gelast. De toestand van Pater Buys, die ernstig gewond werd, is niet carustbarend. In het diaconessenhuis is nog een vierde patient op genomen. Wan een dezer kinderen, de 11- jarige C. Koperdraad, is de toestand inmid- dels verergerd. De officier van justitie te Amsterdam is gisteren te Hilversum aangekomen om een onderzoek in te stellen. Naar ons ter oore gekomen is, bleek men wel toestemming voor de vertooning te heb ben, maar men had verzuimd de voorgeschre- ven veiligheidsmaatregelen te nemen. DE MIJNRAMP TE WREXHAM. De reddingspogingen opgegeven. 250 dooden. De ramp in de mijn GresforO bij Wrexham is gebleken nog emstiger te zijn dan zij zich reeds dadelijk liet aanzien. Volgens de laat ste berichten bedraagt het aantal dooden en vermisten 260. Men hieft Zondag alle hoop dat de opgesJotenen nog geborgen zouden kunnen worden laten varen. De reddingsman- schappen hebben het werk opgegeven. De mijn is afgesloten. Zondagmiddag om half vijf wa ren slechts 9 lijken geborgen. De reddingsbrigades hebben Zaterdagnacht onargebroken doorgewerkt om de mijnwerkers die nog in de schacht waren opgesloten, te bereiken. Men kon echter niemand meer be- reiken. De directeur van de mijn, Sir Henry Wal ker, is Zondagochtend nog zelf de mijn inge- gaan om het verdere onderzoek te leaden. In den loop van den middag zijn toen nog negen dooden geborgen. Zeven hunner wer den in de nabijheid van den uitgang gevonden, de beide anderen waren bij de reddingspogin gen om het leven gekomen. Later op den middag ontstonden er ver scheidene ontploffingen in de hoofdgang. De redders ontimoetten zooveel koolmonoxyde, dat het verblijf onder den grond gevaarlijk werd en zij tot de conclusie kwamen, dat er niemand meer in leven kon zijn. De Engelsche couranten bevatten uitvoerige verhalen van geredden en ooggetuigen. Het was een onheilspellend oogenblik, zegt de speciale correspondent van de Sunday Ex press, toen wij wagens vol zand en zandzak- ken aan zagen komen bij den mijningang. Die zandzakken werden naar beneden gebracht en dat beteekende, dat het vuur zich uitbreidde en dat er niets anders meer gedaan kon wor den, dan een barricade van zandzakken te maken om het vuur in te damrnen. Het be teekende ook, dat er nog maar een heel kleine kans was, dat de mannen, die nog beneden zijn, konden worden gered. Alles Wat wij kunnen doen, zeide een der mijnexperts, is het vuur te beletten zich ver der te verspreiden. De eenige andere weg om de mannen te bereiken, langs de luchtkanalen, is ook al afgesloten, om het vuur te venstik- ken. Trouwens, die luchbgangen waren gevuld met gas. De Dennis Main Deep zoo heet het gedeelte waar de ontploffing heeft plaats gehad is op het oogenblik niet anders dan een brandende hel, waarin niemand kan leven. En een ouide mijnwerker oordeelde: Het zal wel een Week duren, voor we op de plaats kunnen komen, waar de meeste mannen zijn opgesloten. Rondom de hoofdschacht stonden vreuwen te huilen, doorweekt door den regen en of- schoon zij zich trachtten goed te houden, wa ren er toch velen, die in elkaar zakten, vooral als tel'kens weer een reddingsploeg boven kwam, die weer geen hoop kori geven. De explosie moet hebben plaats gevonden in de sdhacht, die het Dennis Deep met de an dere sehachten verbindt. In de nabijheid wa ren vijf aibeidens aan't werk. Zij werden door de kracht van de ontploffing tegen de wanden gedrukt en leelijk geschroeid door de vlam men, die even later uit de verbimdlngsgang kwamen. 'Het gelukte hun echter met behulp van een ladder in de hoofdschacht te komen en zich aan te sluiten bij de vluchtende arbei- ders, die hier waren. De eerste reddingsploeg, die in de mijn af- daalde, vond een achttal lijken. Vier ervan waren onherkenbaar. Een der redders vertel- de, dat men was komen te staan voor een muur van vlammen. Toch was men doorge- drongen, maar toen stuitte men op instortin- gen, die verder voortgaan onmogelijk Imaak- ten. Trouwens ook de hitte was niet uit te houden. Twee leden van een andere reddingsploeg. die ofschoon zij gasmaskers droegen, door het gas bedlwelmd werden, hebben eveneens den dood gevonden. Vermist wordt ook de aan voerder van een der ploegen. Natuurlijk werden dadelijk alle pogingen aangewend om het vuur te stuiten. Alle bluschapparaten, die in het stadje en in de omgeving te krijigen waren, werden gerequi- reerd. De politie nam speciale maatregelen om den aanvoer van deze instrumenten zoo wei nig mogelijk hinder in den weg te 1 egg en. De redldingsploegen van alle mijnen uit de om geving, uit Wales zoowel als uit Lancashire werden opgeroepen. Brandspuiten van allerlei plaatsen snelden naar het terrein van de ramp, die waarschijnlijk de grootste zal zijn, die in Engeland sinds den oorlog heeft plaats gevonden. Ook de noodige ambulances met dokters en verplegend personeel waren na tuurlijk aanwezig. En dan waren er de nabestaanden der ver- moedelijke slachtoffers, vroulwen vooral. Zij knielden, in de modder baden zij rondom den ingang van de mijnschacht en zagen de red- dingsploegen afdalen. Zij wachtten tevergeefs. De reddingsploegen kwamen weer terug, half beWusteloos door het ingeademde gas, werden zij naar de ambulances gebracht, om na een behandeling van eenige minuten weer terug te keeren naar de hel, diep onder den grond. William Jones, een van de meest ervaren mijnwerkers, vertelde van zijn bevindingen, dat er daar beneden een muur van vlammen was, waar geen doorkomen aan was. Wel 100 man zijn er bezig met bluschappa raten, zoo vertelde hij. Wij bevechten het vuur ook met zand en het scheen of wij zouden win- nen. Na een uur hard werken, Waren wij on geveer 20 M. opgeschoten, maar nu kunnen wij niet verder. Een ander der redders vertelde, dat men telkens nog ontploffingen hoorde en het ge- luid van vallend gesteente. Een der geredden vertelde: Wij zaten met zijn zessen te eten in een van de gangen, toen er plotseling een windvlaag door de gang gierde. Wij dachten dat er een luchtleidinig gesprongen was, maar meteen kwam er een man aanrennen, die riep, dat wij beter deden met ons aan te kleeiden en te maken, dat wij wegklwamen door de luchbgang (waarlangs de bedorven lucht wordt wegge- zogen). Wij lieten toen onze kleeren maar in den steek en gingen er vandoor. Ongeveer 20 kameraden voegden zich bij ons. Wij trokken onze hemden uit en gebruikten die om ons frisschen lucht toe te waaien. Aan het einde van de luchtgang kregen wij last van gas. Wij waaierden nog harder; 't gas drong ons in de oogen, maar Wij moesten verder. Om de beurt liepen wij voorop, zoodat iedereen gelijke kan- sen had. Ook stuititen wij nu op instortingen, maar wij kropen er langs. Ik dacht, dat er zoowat twintig mannen achter mij kwamen, maar toen ik omkeek, zag ik er geen een meer. Ik weet niet, wat er met hen gebeurd is. 't Gas werd erger, maajr wij wisten er door te komen en wij bereikten de hoofdschacht, waar wij door de reddingsploeg werden opge- vangen. DE STORM. Volgens berichten uit Hamburg, heeft de storm van Zondag verscheidene kleine sche- pen genoodzaakt vluchthavens op te zoeken. De wind heeft groote watermaesa's in de Elbe gedreven, zoodat de uiterwaarden reeds overstroomd zijn. De plezierboot ,,Der Deut sche" heeft zijn tocht gestaakt om beter weer af te wachten. Ongelukken zijn nog niet ge meld. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de kust van het Noordelijk deel van Lancashire door een hevigen storm geteisterd. Sedert 1927 had men geen dergelijken storm be- leefd.* Aan de jachten en visschersschepen langs de kust is veel schade toegebracht. Een man, die trachtte van zijn jacht de kust te bereiken, is om het leven gekomen, terwijl een ander ernstig werd gewond. De kust is bezaaid met wrakstukken. In Morecambe en Heysham zijn een groot aantal kelders ondergeloopen. PONT OMGESIAGEN IN BRITSCH-INDIe. Op de rivier Krisjna in het district Bel- gaum (provincie Bombay) is, naar Reuter meldt, een veerpont omgeslagen, waarop zich ongeveer 230 personen bevonden. Men is er in geslaagd honderd der opvaren den te redden, doch 93 personen zrjn verdron- ken. Bovendien worden er nog 30 vermist. OVERVAL OP EEN POSTKANTOOR. Te Fritzlar bij Kassel zijn Zondagnacht twee inlbrekers het postkantoor binnengedron- gen en hebben er uit een geldlade 575 mark gestolen, na den dienstdoenden postambte- naar te hebben neergeslagen en verdoofd. De brandkastjjelbben de dieven niet open kunnen krijgen. ERNSTIG ONGELUK OP EEN MIJNONDERNEMING. Op het terrein van de mijn Uda bij Katto- witfiz is Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier-en-dertig menschen zwaar gewond werden. Zooals meer het geval is, waren op een hoop sintels, waartusschen zich op vele plaat sen gloeiende metaalslakken bevonden, vele werkloo^en bezig met het verzamelen van kolen. Deze menschen werden verrast, door dat bij het lossen van een nieuwen voorraad sintels plotseling over een groote oppervlakte vlammen uit den sintelhoop opsloegen; 34 werkloozen bevonden zich midden tusschen de vlammen, Onder hulpgeroep liepen de ongelukkigen, die op brandende fakkels ge- leken, uit elkaar, terwijl zij tevergeefs tracht ten zich van hun brandende kleeren te ont- doen. Eenigen stortten zich in een vrjver. Alle 34 hebben emstige brandwonden opge loopen; 10 hi inner verkeeren* in hopeloozen toestand. Een onderzoek naar het ongeluk wordt inigesteld. STER-GEFONKEL. De administratie van den belastingontvan- ger te Hollywood bevat interessante bijzonder- heden omtrent leden van de filmkolonie. Charlie Chaplin kan hier als de rijkste film- acteur worden beschouwd. Zijn vermogen is ambtelijk vastgesteld op bijna 5.000.000. Will Rogers is bij den belastingdienst bekend als landeigenaar en zijn vele bezittingen hebben een geschatte waarde van ruim f 480.000. Ha rold Lloyd is aangeslagen voor een vermogen van ca. 1,125.000, waarin begrepen twee in- boedels, resp. ter waarde van 66.000 en f 43.500. John Barrymore's vermogen is onge veer f 150.000 groot en alleen zijn jacht wordt reeds op een waarde van meer dan f 80.000 getaxeerd. Constance Bennett moet belasting betalen over een vermogen van f 285.000, Joan Crawford over 100.000 en Gloria Swanson over f 525.000. Greta Garbo, Wier salaris on geveer f 15.000 per week bedraagt heeft een auto, waarvan de waarde is vastgesteld op niet meer dan ruim f 110. De auto van Joan Crawford is getaxeerd op ruim f 3000. VERGIFTIGINGSGEVALLEN IN ZWEDEN. Een niet alledaagsch vergiftigingsgeval heeft zich dezer dagen voorgedaan in Stock holm. Bijna alle dokters hadden patienten, die klaagden over onpasselijkheid en spierkram- pen. De geneeskundige politie liet een onder zoek instellen naar evenvueele vergifciging van het leidinglwater, het meel der groote bak- kerijen, de ijsco's, het vleesoh van het abat toir, maar alles zonder resultaat. Tenslotte bleek, dat in alle huizen, waar zie- ken voorkwamen, het middagmaal werd toe- bereid in zoogenaam.de roestvrije pannen van een fabriek in Ostergotland. Bij een scheikundig onderzoek is gebleken, dat het metaal der pannen, door bijvoeging van het zeer vergiftige metaalcadium, roest- vrij was gemaakt. Op last van den genees- kundigen dienst is de geheele voorraad der fabriek in beslag genomen en de fabricage stopgezet. SLANGENBETEN. Volgens officieele cijfers worden in Britseh- Indie jaarlijks ruim 500.000 menschen door slangenbeten gedood. Vooral dorpen, die aan den rand van het oerwoud gelegen zijn tellen vele slachtoffers van slangen, speciaal in den oogst-tijd of bij het naderen van de moesson. Ondanks de pogingen der regeeringen, blijven de| dorpelingen er de voorkeur aan geven slan genbeten te genezen door tooverkracht. Als een uitdaging asm de inlanders, die als „heelmeesters" optreden heeft het Haffkine- instituut dat serum voor slangenbeten be- reidt, een belooning van 750 dollar uitgeloofd voor dengene, die alleen door tooverkracht een door een slang gebeten aap kan genezen. NIJLPAARDEN DOOR PETROLEUMGAS GEDOOD. De geheimzinnige dood van een groot aan tal nijlpaarden in het Albertmeer deed den directeur van het geologisch instituut in Oeganda, E. J. Wayland, een nader onderzoek instellen. Op een bepaalde plek stierven plot seling 60 dieren tegelijk. Men denkt, dat een petroleumgasexplosie op den bodem van het meer hiervan de oorzaak is geweest. Het is bekend, dat het meer petroleumbron- nen bevat, maar daar het meer zeer ver van de kust gelegen is en dientengevolge de trans- portkosten te hoog zullen worden, zal het niet de moeite loonen* de bronnen te exploiteeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3