Sport Gemengde Berichten VOETBAL. WIELRENNEN. IJITSLAGEN VAN ZONDAG. K. N. V. B., Afdeeling IV. le klasse. NOAD—LONGA 2—2 NACWillem II 3—2 PSV—MW 3—2 BWBleijerheide 2—0 JulianaEindhoven 3—1 NAC 2 2 4 7—5 LONGA 2 1 1 3 7—4 PSV 2 1 1 3 3—2 BW 2 1 1 2 4—3 Willem II 2 1 1 2 5—5 Eindhoven 2 1 1 2 44 Juliana 2 1 1 2 5—6 NOAD 2 1 1 1 3—5 Bleijerheide 2 1 1 1 0—2 MW 2 2 5—7 2e klasse A. VlissingenAlliance 2—2 RBCBreda 3—5 MiddelburgTerneuzen 9—2 De BaronieZeelandia 4—2 Middelburg 2 2 4 12—2 Vlissingen 2 1 1 3 4—3 DOSKO 1 1 2 2—0 Breda 2 1 1 2 6—5 De Baronie 2 1 1 2 7—6 Zeelandia 2 I 1 2 5—6 Temeuzen 2 1 1 2 6—12 Alliance 2 1 1 1 2—5 TSC 1 1 2—3 RBC 2 2 3—7 3e klasse A. HoofdplaatVlissingen 2 1—3 Temeuzen 2i Hulst 1—2 OranjeDe Zeeuwen gestaakt AxelBreskens 6—0 Vlissingen 2 2 2 4 11—2 De Zeeuwen 1 I 2 4—2 Axel 2 1 1 2 84 Hulst 1 1 2 2—1 Breskens 2 1 1 2 4—8 Hoofdplaat 1 1 1—3 Oranje 1 1 1—8 Temeuzen 2 2 2 3—6 Sluiskil 3e klasse B. Goesche Boys- —Middelburg 2 1—2 HansweertGoes 0—4 Zeelandia 2Zierikzee 1—3 Zierikzee 2 2 4 11—1 Goes 2 2 4 7—1 Middelburg 2 1 1 2 4—4 Zeelandia 2 2 1 1 2 4—5 Goesche Boys 1 1 1—2 ROS 1 1 1—3 Hansweert 2 2 0—12 ZeeuWsche Boys DE WE1DSTRIJDEN. Eerste Klasse. De plaatselijke ontmoeting tusschen NOAD en DONGA kenmerkte zich ditmaal door zeer kalm spel, waarbij vrijWel elke spanning ont- brak. DONGA, dat men algemeen sterker dacht, heeft zich niet kunnen ontplooien en NOAD maakte daarvan een dankbaar gebruik. Bij de rust was de stand 21. Kort na de hervatting maakte DONGA op gelukkige wijze gelijk en ofschoon NOAD vooral tegen het einde sterker was, slaagde zij er niet in, het gelijk spel om te zetten in een overwin ning. NAC zet het seizoen goed in, want na haar overwinning op MW volgt thans haar welverdiende tweede overwinning op Willem II met 32. De wedstrijd PSVMW leverde een spannende partij op, daar MW in de eer ste helft toen zij tegen wind in speelde 2 doel- pimten maakte, waartegen PSV geen enkele maal het net wist te vinden. Na de rust Waren de rollen omgekeerd en nu was het PSV die den achterstand inhaalde en zoo ten slotte met 32 won. BW is thans gelukki- ger geWeest dan vorige week en nadat de rust met blanken stand was ingegaan maakte BW in de tweede helft 2 doelpunten, terwijl Bleijerheide geen enkel maal het net wist te vinden. Juliana heeft thans reeds succes en Eindhoven heeft tegen den druk van de gast- heeren geen stand kunnen houden, toen de stand reeds 30 was, maakte in de tweede helft uit een strafschop Eindhoven het eenige tegenpunt. TWeede Klasse A. VlissingenAlliance 22. Alliance blijkt in dit seizoen een sterkere ploeg te hebben dan het vorig seizoen, want Vlissingen heeft haar handen meer dan vol gehad. Nadat Alliance de leiding had geno men', ontstaat tegen het einde van de eerste helft eenige verwarring in de achterhoede van Alliance en Vlissingen maakt daar handig gebruik van, Waardoor de stand 11 wordt. Na de hervatting is het weder Alliance die de leidiing neemt en nogmaals scoort Vlissingen op gelukkige wijze den gelijkmaker, waar- dooi zij althans een gelijk spel weet te be- houden. RBCBreda 35. RBC is dezen wedstrijd niet gelukkig ge- weest want Breda speelde doordat het haar medeliep een vlotte en makkelijke partij voet- bal. De ruststand ging in met 03, doch nu gaat het spel meer gelijk op en komt er actie in het speltype en alleen de groote voorsprong van Breda in de eerste helft is oorzaak dat RBC het niet tot een gelijk spel weet te bren- gen, doch de beide punten aan de gasten moet afstaan. MiddelburgTemeuzen. 92. Onze stadgenooten, die gister te Middelburg den strijd moesten aanbinden tegen Middelburg 1, waren reeds met de overtuiging naar Zee- land's hoofdstad getrokken, dat ze daar een nederlaag zouden te incasseeren krijgen. Nie- mand zal echter verwacht hebben, dat deze zoo smadelijk zou zijn, want met 92 moes ten de rood-zwarten de vlag strijken. Het is een nederlaag die, ofschoon wel met eenigszins geflatteerde cijfers, volkomen ver- diend is toegebracht. Middelburg speelde ze- ker een klasse beter; zij was over alle linies, doch bovenal haar achterhoede, die ongenaak- baar is, de meerdere 6n door haar spelroutine en door haar tempo. Vooral dit laatste gaf den doorslag. Hierdoor kwam het, dat Ter- neuzen dikwijls gedurende geheele perioden geen voet aan den grond kreeg. Wij willen echter nog opmerken, dat wan- neer wij het spel van „Temeuzen van gister" vergelijken met dat van „Temeuzen van vo rige week", het thans stukken minder was. Het kwam cxns voor, dat het enthousiasme, dat de onzen zoo dikwijls tot gevaarlijke tegen- standers maakt, nu geheel en al ontbrak. Maar daamaast hebben wij den indruk ge- kregen, dat de opstelling van het elftal niet is, zooals ze behoort te zijn. Het elftal kan ster ker gemaakt worden en men zal dan ook niet moeten schromen, hiertoe over te gaan. Bij het betreden van het terrein aan de Nadorst bleek reeds terstond, dat het publiek, ondanks de degradatie der groen-witten, deze t Ploeg niet in den steek laat. Een dichte massa omzoomde het hoofdterrein in het gemeente- lijk sportpark. Deze steun zal den Middelburgers goed doen. Hoewel nog maar aan het begin van het seizoen, en er zoodoende nog veel kan gebeu- ren, hebben We den indruk opgedaan, dat, in- dien Middelburg een spel kan blijven ont plooien zooals ze nu deed, deze ploeg d e kampioensploeg zal worden. Even voor half drie worden door scheids- rechter Nuijten van 'Helmond de elftallen in het veld geroepen. De toss wordt door Middel- burg's aanvoerder gewonnen en deze verkiest met den wind tot steun te beginnen. Door Van Pienbroek wordt daarna afge- trapt. Middelburg krijgt reeds direct een cor ner te nemen, die echter geen gevaar brengt. De hierna volgende minuten is het slechts een verkenning van elkaars krachteci. Ook Temeu zen krijgt een corner toegewezen, die door Van den Eeckhout wordt genomen, maar die ook geen succes oplevert. Middelburg komt dan naar voren en Geensen kan slechts red den, door weder en corner toe te staan. De bal komt goed voor doel en weder wordt hij comer getrapt. Dan plaatst de Middelburg- sche rechtsibuiten het leder achter. Bij een vol- genden aanval van Middelburg lost de links- binnen een schot op doel. Dooms stopt den bal, doch wederom loopt het op een hoek- schop uit. Thans wordt hij juist naar de paal uitgetrapt. Middelburg wordt gedurig sterker; hun aan- vallen zijn zeer gevaarlijk. Geensen is echter de grootste struikelblok en weet voorloopig onheil te voorkomen. Ook Temeuzen gaat dan eenige malen goed naar voren en A. Dobbe- leir, die de rechtsbuitenplaats bekleedt, wordt in de gelegenheid gesteld een paar maal voor te geven. Telkenmale belandt de bal echter achter het doel. Het spel is ongeveer vijftien minuten oud, als Dooms den bal mooi van voor den Middel- burg-middenvoor wegpikt. Ofschoon hij dan omzwermt wordt door het geheele to inn en trio, weet hij het leder toch nog naar het midden- veld te zenden. Wanneer dan Temeuzen naar voren gaat, begaat de keeper van Middelburg de fout, den bal buiten het hem toegestane ge- bied met de handen te spelen. De toegestane vrije trap" zal door Daurens worden genomen, doch het geheele Middelburg-elftal stelt zich voor het doel op, zoodat succes onmogelijk blijkt. Het woord is dan weer aan Middelburg. Dooms is reeds gepasseerd, de bal vliegt in de richting van het ledige doel, totdat Hame- link opduikt en hem met de hand wegslaat. De scheidsrechter heeft blijkbaar niets ge- constateerd, en men blijft doorspelen. Een comer is tenslotte het besluit. Evenals de vo rige, levert ook deze niets op. Eindelijk heeft Middelburg succes, wanneer haar linksbinnen, ofschoon in zuivere buitenspelpositie, met een harden schuiver Dooms het nakijken geeft. 1—0. Eenige minuten daama volgt een fraaie voorzet van Van den Eeckhout en even fraai wordt de bal door Van Pienbroek ingekopt. De keeper van Middelburg weet den bal nog juist op de lijn Weg te grabbelen en hem tot comer te gooien. Hij had hier waarlijk niet over gebrek aan geluk te klagen. Na dezen corner volgt een aanval van Middelburg langs de linkerwing. Van de Wege mist en de links binnen brengt, nadat een half uur is gespeeld, den stand op 20. De voorhoede van Temeuzen loopt dan eeni ge malen in den buitenspelval. Het elftal van Middelburg heeft dan langzamerhand haar spel op voile kracht ontplooid en komt her- haaldelijk voor het doel van Terneuzen. De druk is zeer zwaar en van achter hebben onze stadgenooten het zwaar te verantwoorden. De middenlinie moet zich dan ook hoofdzakelijk op verdedigen toeleggen. De meest opvallende spelers bij de onzen zijn in deze periode Geen sen en Van der Hooft. Er zijn nog drie minu ten te spelen als de snelle middenvoor van Middelburg wordt losgelaten en deze met een goed schot er 30 van maakt. Nog voor de rust aanbreekt krijgen wij te genieten van een fraai combinatiespel van Middelburg. De bal wordt vanaf de achter hoede mooi van man tot man opgebracht, zon- der dat ook maar ddn enkele speler van Ter neuzen kans krijgt tusschenbeide te komen, en tenslotte is het den mede ten aanval ge trokken linksback, die Dooms voor de vierde maal laat visschen. 40. Nog voor dat de bal Weder afgetrapt zal worden, wordt de rust aangekondigt. Het begin van de tweede helft was voor Terneuzen hoopvol. Eerst lost Dobbeleir, die naar binnen is gezwenkt, een schot op doel, dat echter naast gaat. Daama komt de voor hoede een vijftal malen terug, doch steeds weet de keeper der groen-Witten in laatste instantie den bal te onderscheppen. Dang duurt het echter niet, of Middelburg gaat den toon weer aangeven. Men is ongeveer tien minuten aan den gang, als de rechtsbinnen van Mid delburg alleen voor Dooms komt; de laatste loopt nog uit, maar met een kalm boogschot verdwijnt de bal achter hem in het ledige doel. 5—0. Daurens lost dan van verren afstand een hard schot, dat juist in handen van den kee per terecht komt. Het spel van Terneuzen wordt dan bepaald slecht en Middelburg is hoofdzakelijk aan het woord. De linksbinnen der laatsten krijgt dan een zekere kans om den voorsprong te ver- hoogen, maar ditmaal is zijn schot bar slecht gericht. Het is echter slechts uitstel van exe- cutie, want oogenblikkelijk daama is de stand toch 6—0. Wianneer dan bij een uitval van Dobbeleir deze speler zeer unfair binnen de beruchte lijnen tegen den grond wordt geWerkt, kent de scheidsrechter aan Terneuzen een strafschop toe, die door Daurens wordt benut. 61. -Onze stadgenooten beginnen dan hun elftal dooreen te smijten. Dit brengt echter geen verbetering. Daarentegen weet Middelburg, na een voorzet van rechts, de score tot 71 te verhoogen. Kort daarop is het zelfs 81. Daurens probeert dan eenige malen van ver ren afstand den achterstand te verkleinen, doch heeft hiermede natuurlijk geen succes. Hamelink probeert dan eenige malen de ver- dediging te passeeren, doch het hechte back- stel staat als een muur. (Het spel is ruim een half uur in de tweede helft, als Middelburg wederom weet te scoren. 9—1. Het is nu bepaald droevig om het spel van Temeuzen te aanschouwen. Doordat het in de achterhoede lekt als een zeef, krijgt Middel burg nog eenige mooie kansen, maar het schijnt dat zij haar kruit met het negende doelpunt heeft verschoten. Toch denken Wij den rechtsbinnen nog ednmaal het net te zien vinden, doch thans brengt de paal redding. In het laatste seconden zal Hamelink het nog eens probeeren. Juist als hij zal schieten, wordt hij ongeoorloofd gevloerd. Een penalty is het gevolg. Hamelink neemt dezen straf schop zelf en het wordt 92. -Niet zoodra heeft de scheidsrechter voor dit doelpunt gefloten of ook het einde is er. De BaronieZeelandia 42. Ofschoon Zeelandia goed spel vertoonde, Was zij toch niet tegen De Baronie opgewas- sen. Taai heeft zij zich verdedigd in de eer ste helft toen De Baronie met wind mede speelde en de gastheeren driemaal wisten te doelpunten. Na de hervatting komt Zeelandia er beter in en heeft zij succes Waardoor de stand 31 wordt. De Baronie ziet het ge vaar in dat haar dreigt en gaat nu hard aan- pakken waardoor Zeelandia teruggedrongen wordt en met alle macht moet gaan verdedi gen. De Baronie weet zich veilig te stellen door haar vierde doelpunt en kort voor het einde maakt Zeelandia uit een strafschop het tWeede doelpunt, zoodat de eindstand 42 wordt. Derde Klasse. Terneuzen IIHulst 12. Gisteren had alhier de ontmoeting plaats tuschen de reserves van Terneuzen en het eer ste elftal van Hulst. Wij gelooven goed te doen om wat te zien werd gegeven maar op rekening van den fellen wind te plaatsen, want geen oogenblik hebben wij zelfs maar eenigs zins behoorlijk spel gezien. Dat Hulst er niet in slaagde om haar meerderheid uit te druk- ken, pleit evenmin voor haar spel. Zeker Hulst heeft met 12 gewonnen, doch nadat Temeu zen uit een strafschop de leiding had genomen, maakte Hulst op bijzonder fortuinlijke wijze gelijk, want de doelman liet de zeer zachte bal, terwijl hij alle tijd had om rustig weg te werken, uit zijn handen-in het net rollen. Toen kort daarop Hulst nogmaals doelpuntte was de stand 12, waarmede de rust inging. In de tweede helft konden geen van beide par- tijen meer doelpunten. De reserves van Terneuzen zullen goed doen zich met alien ernst op training te gaan toe leggen. OranjeDe Zeeuwen, De gister te Sas van Gent gespeelde wed strijd tusschen Oranje en De ZeeuWen is onge veer vijf minuten in de tweede helft door den scheidsrechter gestaakt, omdat een speler van Oranje op zijn aanzegging het veld niet wilde verlaten. De stand was toen 1—1. AxelBreskens. 60. De publieke belangstelling bij den eersten thuiswedstrijd van Axel is maar matig, als de heer Gillissen laat tossen. Het Axelsche elftal blijkt een zeer radikale wijziging te' heb ben ondergaan na de nederlaag tegen De Zeeuwen. W. Dieleman onder de lat is ver- vangen door een jeugdigen doelWachter uit lagere regionen, terwijl ook F. Dieleman zijn plaats in het elftal heeft af moeten staan aan D. v. d. Berge. De oranje-'witten, die den toss verliezen, zetten aanstonds de Bressiaansche defensie aan het werk, die door den sterken wind gesteund voorloopig de eerste, ipeest van links geleide Axelsche aanvallen weet af te slaan. Als het spel echter 10 minuten oud is, zondigt een der gasten in de beruchte zone en K. Gans plaatst met een cymetrisch zuiver schot den eersteling. 10. Gedurende een korte periode spelen nu de Axelaars een over- rompelend spel, waarop de stoere land van Cadzanders geen kijk hadden en nauwelijks is het leder weer aan het rollen gebracht, of K. Gsins passeert zuiver naar Scheele, die eer het spel 12 minuten oud is, de stand op 20 heeft gebracht. Tegen den sterken Wind is alzoo een zeer nuttigen voorsprong veroverd en het Axelsche offensief wordt even krachtig voort- gezet. De sterke Wind belet evenwel een zui ver richten en veelal gaan de schoten der Oranje-witten dan ook in strijd met hun be- stemming over en naast. Het moorddadige, ofschoon kortstondige razende Axelsche tem po verslapt dan zienderoogen en het gelukt den forschen Bressiaanders bij hun sporadische uitvallen eenige hoekschoppen te forceeren. De kleine nieuwe oranje-doelman krijgt overi- gens weinig werk, al is zijn debuut niet on- verdienstelijk. De gasten beschikken in hun aanvalslinie over een stel slechte kanonniers, die hem maar zelden aan den tand voelen. De strijd is 34 minuten oud als de voortreffelijk spelende Axelsche linkervleugel een nieuwe schitterende aanval heeft ingeleid, die met een pass van J. v. d. Berge wordt besloten, scoort K. Gans ten derden male. 30. De witgehem- de gasten zijn blijkbaar ontmoedigd en spelen een mat spelletje. Als het spel 40 minuten oud is, kogelt J. v. d. Berge via den paal no. vier op onhoudbare wijze in het Bressiaansche doel. Rust 40. In de tWeede helft verwacht de doorsnee toe- schouwer een opvoering van den stand tot de dubbele cijfers, gezien het weinig imponeeren- de spel der bezoekers en den krachtigen steun van den wind die de oranjehemden thans heb ben. Niets is echter onbestendiger dan bereke- ning van kansen in de voetbalwereld. Welis- waar zijn de gasten gedurende drie-vierde van de tweede helft als #et ware ingesloten ge- Weest, nadat reeds na 5 5 minuten M. Gans een fraaien voorzet van rechts in het net had ge- kopt (50), maar daarop Ware de Axelaars aan een inzinking ten prooi, die het door hen vertoonde spel weinig waardiger maakte dan dat van hun tegenstanders. De richting hun- ner talrijke schoten was telkens zoek en meer dan een doelpunt verdienden onze stadgenoo ten in de tweede helft dan ook niet. Met de hulp van vrouWe Fortuna raakt echter na een klein half uur spelens toch het half dozijn vol. Een door den wind voor den doelwachter der gasten niet te berekenen bal van den voet van J. v. d. Berge ketst van den paal in het net. 6—0. Het resteerende gedeelte van den strijd is van zeer matig gehalte. De doelpuntenhonger der Axelaars schijnt volkomen bevredigd. Een paar maal wordt het spel Wegens een forsche duw onderbroken en als het einde daar is. boe- ken onze stadgenooten hun eerste klinkende overwinning, die bij een meerdere productivi- teit nog belangrijk grooter zou zijn geweest. De Bressiaansche ploeg schijnt ons niet voor- bestemd om dit jaar een toonaangevende posi- tie in te nemen op den competitieladder. Het door deze ploeg vertoonde spel was beneden het middelmatige waaruit dan ook de betrek- kelijk reeds groote Axelsche zege gemakke- lijk te verklaren is. WIEDERBAAN TER NEUZEN. De Neef - Van Hout - Braspenning Pijnenburg en Wals de winnaars. Van de 4 naar de 5000 bezoekers waren j.l. Zaterdag getuige van een pracht sportdemon- stratie op Neuzen's Wielerbaan. Zelden werd zoo iets grootsch vertoond. De mooiste spur- ten, de grootste krachtinspanning en het taaie uithoudingsvermogen wisselden elkaar af. De reeksen snelheid verliepen als volgt: le reeks: 1. De Neef; 2. Pijnenburg; 12.4 sec. 2e reeks: 1. Wals; 2. De Bruijcker, 13.8 sec. 3e reeks: 1. De Neef; 2. Wals; 13.4 sec. 4e reeks: 1. Pijnenburg; 2. De Bruijcker; 13 sec. 5e reeks: 1. De Neef; 2. De Bruijcker; 13.2 sec. 6e reeks: 1. Pijnenburg; 2. Wals; 12.8 sec. De uitslagen toonen duidelijk dat Pijnenburg de grootste snelheid ontwikkelde. O.i. was hij bij de le reeks nog niet genoeg ingereden, want wat hij ook probeerde z'n bekende sprong, waarmee hij ook De Bruijcker ,,lapte", kwam niet en zoodoende verloor hij ook de snelheidsmatch waarvan de totaal uit- slag Was: 1. De Neef 6 p.; 2. Pijnenburg 5 p.; 3. Wals 4 p.; 4. De Bruijcker 3 p. De kwaliteiten van Van Hout kwamen bizonder goed uit in de achtervolging tegen Charlier en de superioriteit van eerstgenoem- de deed hem dan ook zfln tegenstander inha- len na 8 ronden mooie sport. De 40 ronden individueel; daar was de ,,Bras" geknipt voor, zjjn volharding en uit houdingsvermogen deed hier alles en de ande- ren moesten met een ronde achterstand tevre- den zijn. De Kuijscher reed deze Wedstrijd ook bizonder, doch gebruikte wat te veel van zijn krachten. De uitslag der 40 ronden was: 1. Braspen ning 9 p.; op 1 ronde: 2. Billiet 10 p. 3. De Kuijscher 10 p., 4. Raes 6 p., 5. Middelkamp en 6. Ehmer. 't Was te zien, dat de 40 ronden veel ge- vergd had van De Kuijscher, want niet als anders kon hij z'n maat bijstaan. Daarbij kwam nog dat Pijnenburg er alles op zette om den palm te veroveren, teiWijl Raes-Billiet geen 5 minuten rustig konden rond toeren. Het was dan ook zooals we bovenaan begon- nen: een pracht sportdemonstratie en jammer dat de regen spelbreker moest worden en de koppelkoers na ruim 37 K.M. moest gestaakt Worden, want zeer zeker zou onderstaande eindstand nog wel eenige verandering hebben ondergaan, niettegenstaande dat we aan het rijden van de leiders wel zagen dat ze niet van plan Waren hun eereplaatsje af te staan. Na de ruim 37 K.M. koers was de stand dan: 1. PijnenburgWals 4 p.; 2. RaesBilliet 3 p.; op 1 ronde: 3. BraspenningVan Hout 6 p.; 4. De BruijckerDe Kuijscher 5 p.; op 2 ron den: 5. De NeefCharlier 2 p.; op meer ron den: 6. EhmerMiddelkamp. Daar het de sluitingswedstrijden betrof kun nen we met deze niets anders dan met lof over het afgeloopen seizoen op de Wielerbaan Ter Neuzen spreken. Het bestuur verdient alle hulde voor zijn prachtige demonstratie en zeker Wordt door alien de zoete herinnering bewaard over het genotene op wielrensportgebied op het vlugge baantje. WJij besluiten met: tot het volgend seizoen. BLIKSEM IN AARDAPPELHOOP GESLAGEN Toen de arbeider C. Kole te Krabbendijke op het land kwam van den landbouwer A. J. P. Kakebeeke om zijn aardappels naar huis te halen, kwam hij, meldt de Midd. Crt., tot de zeer eigenaardige ontdekking dat ze alien ver- rot Waren en een ondragelijke stank afgaven, terwijl er aan de kleine aardappels die er dicht bij lagen even als aan de aardappels van andere arbeiders niets te zien was. Er is een monster genomen voor onderzoek naar Wage- ningen. Algemeen wordt aangenomen, dat de bliksem in »de hoop met aardappels moet zijn geslagen. In elk geval een groote schadepost voor betrokkene. BIJ HET APPELS PLUKKEN DOOD- GEVAUJEN. Woensdagmiddag is de landbouwerszoon Si te Winssen bij het plukken van appelen uit een boom gevallen. De jongeman werd met ern- stige inWendige kneuzingen opgenomen. Hij is aan de gevolgen overleden. OVER BOORD GESPRONGEN. Een 19jarige stoker op het Japansche s.s. Nagato Maroe kreeg het op zeker oogenblik in z$n hoofd zelfmoord te plegen. Toen de boot zich midden in zee bevond, schreef hij een briefje waarin hij zijn voor- nemen mededeelde, legde het in het stokers- verblijf en sprong overboord. Toen men hem eenigen tijd later miste en het briefje vond, liet de kapitein het schip terugkeeren, hoewel hij natuurlijk niet veel hoop had, den jongen nog te zullen vinden. Toen de Nagato Maroe na geruimen tijd We der op dezelfde plek arriveerde, mocht men het genoegen smaken, den stoker op te pikken. Deze had, naar hij later verklaarde, zoodra hij in het water lag, zijn daad betreurd, en was begonnen te zwemmen. MIJNRAMP BIJ WREXHAM. Zaterdagmorgen is te Gresford, nabij Wrex ham een steenkolenmijn geteisterd door een hevige ontploffing, die werd gevolgd door een brand. Uit latere berichten bleek, dat 200 man ge- red waren, doch dat men voor het lot van 105 mijnwerkers vreesde. Deze bevinden zich in een schaeht op 1600 M. van de plaats der ont ploffing gelegen, doch hun eenige uitweg is daardoor afgesneden. Men was van alle kan- ten bezig met het formeerem van reddings- brigades, doch de vlammen en de rook waren z<5<5 hervig, dat al spoedig 3 man van de eerste hulpgroep door verstikking om het leven zijn gekomen. Door de reddingsmanschappen wer- den ware daden van heldenmoed betoond, om hun bedreigde kameraden zoo mogelijk te redden. Zaterdagavond was het gelukt de brand te blusschen, maar de rookontwikkeling was zoo sterk, dat men aan het redden der zich nog in de mijn bevindende mensohen wanhoopte. Ofschoon de pogimgen om tot die mannen door te dringen zouden worden voortgezet, vreesde men dat een 125 slachtoffers zullen te betreuren zijn. DE UCHTENDE VROUW. De lichtende vrouW van Pirano is onlangs na een langdurig verblijf in een ziekenhuis te Rome naar huis teruggezonden. Het lichtend verschijnsel heeft zich in het ziekenhuis niet meer voorgedaan, maar men verzekert, dat aan de verschijning te Pirano niet getwijfeld kan Worden. Op het radio biologische con- gres te Venetie is een verslag voorgelezen van prof. Vitali, die het verschijnsel gezien heeft. Zijn meedeeling luidt als volgt: Om vijf minuten over half elf 's avonds verscheen er zonder eenig geluid eenglans van blauwwit licht, dat schijnt te komen uit de borst van de patiente en zooveel licht op haar hals en gezicht wierp dat haar trekken te herkennen waren. Het licht wierp echter geen schaduw op het hoofdkussen of op den muur achter het bed. Te zelfder tijd beWoog de vrouw zich onrustig in haar slaap en kreunde: „Och Jezus help mjj". Het verschijnsel duur- de slechts 1 seconde, er Werd een foto van gemaakt, maar toen deze ontwikkeld was bleek er op de plaat niets te zien. BIJ DE OPGRAVINGEN IN HET KREMLIN. Zooals een oude legende verhaalt, is het Kremlin te Moskou op de resten van een oude stad gebouwd. In wetenschappelijke kringen heeft men dit tot nog toe ook als een legende beschouwd, maar bij de restauratie, waarmee men onlangs is aangevangen, is men op be- langrijke vondsten gestuit. Men heeft oor- spronkelijke manuscripten van Cicero, Livius en Tacitus gevonden en deze ter bestudeering een oudheidkundige commissie toegezonden. Men heeft verder nog een zeer fraai bewerkte zwaar ijzeren kist gevonden, die een aantal documenten en origineele brieven van Napo leon bevat. Men vermoedt, dat Napoleon de kist in zijn overhaaste vlucht uit Moskou in 1812 achtergelaten heeft. Ook heeft men een prachtig tafelservies gevonden, dat Tsaar Alexander I na de onderhandelingen van Tilsit aan Napoleon ten geschenke heeft gegeven. Nog interessanter is de ontdekking van een deel van de bibliotheek van IWan den Ver- schrikkelijke, welke te zamen met een groote schat door hem ingemetseld moet zijn. Prof. Stelecki, die belast is met de opgra- vingen, hoopt ook den schat, die uit goud, edelsteenen en oude handschriften moet be- staan, te zullen vinden. HOOGERE BEZOLDIGING VAN FILMSTERREN. De bezoldiging van de filmsterren heeft, naar de Daily Mail"-correspondent te New- York meldt, thans geen hinder meer van de financieele gevolgen der depressie. De ver- diensten der filmsterren zijn weer stijgende, zooals blijkt uit de volgende cijfers. De weke- lijksche salarissen bedragen van Greta Garbo 9000 dollar, van Will Rogers 7500 dollar, Mau rice Chevalier 7500, Constance Bennett 7000, John Barrymoore 6500, Richard Barthelmess 6000, Norma Shearer 6000, Ann Harding 6000, Wallace Beery 5000, William Powell 4500, Joan Crawford 4000, Janet Gaynor 3750, Garry Cooper 1300. Mis Mary Dressier ver- diende kort voor haar dood 2500 dollar, plus een aanzienlijke premie. Tijdens den ergsten crisistijd hebben sommige „sterren" een tijde- lijke salariskorting gehad. Velen, onder wie Barrymore, zagen af van een maand salaris. In den tijd van de bankcrisis hebben diverse sterren, onder wie John Gilbert, Conrad Nagel en Jean HarloW, him groot deposito bij de banken verloren, zoodat zij slechts enkele hon- derden dollars overhielden. GESTOLEN PAARLENCOLLIER TERECHT De Parijsche correspondent van de H. Crt. meldt, dat de politie er eindelijk in is ge- slaagd om de dlevegge te vinden van het be- roemde paarlencollier van mevrouw Kurtis. Zooals men zich herinnert, werd dit sieraad een collier van 123 paarlen en een waarde van 500.000 franc vertegenwoordigend, ont- vreemd uit het kasteel van de rijke Ameri- kaansche. Mevrouw Kurtis sloot het collier altijd weg in een geheim kastje in den muur, waarvan zij alleen het bestaan wist. De ver- denking viel dan ook dadelijk op het perso- neel, dat missohien op de hoogte kon zijn van deze bergplaats. Maar ondanks het strenge verhoor slaagde de recherche er niet in om iemand te beschuldigen of eenig licht te bren- gen in deze duistere zaak. Enkele dagen ge- leden nu nam een van de kamermeisjes ont- slag, hetgeen in deze tijden van werkloosheid vrij verdacht voorkwaan. Geen seconde heeft men het meisje dan ook alleen gelaten, onop- gemerkt werd ze op al haar gangen nagegaan. Toen ze een juwelierszaak binnen ging, werd ze juist gesnapt, toen ze het fameuze collier te koop aanbood voor een miniem bedrag. EEN SCHOONHEIDSKONINGIN ALS SCHAPENHOEDSTER GESTORVEN. Te Parijs wordt onder de Russische banne- lingen verteld, dat Marja Taberkoff, die eens als de schoonste vrouw van Rusland bekend stond, haar leven heeft geeindigd als schapen- hoedster op het kleine eiland Hoy, behoorende tot de Orkneys. Marja Taberkoff maakte als danseres deei uit van het ballet van de opera te St. Peters burg. Zij werd er ontdekt door den juwelier Taberkoff, die schatrijk was en een paar we'keti later was zij zijn vrouw. Zij was van een verblinoende schoonheid. Toen zij werd voorgesteld aan het Hof viel zij dadelijk in den smaak van de Tsarin en zij werd haar ver- trouwelinge. De Tsaar noemde haar de „Rus- sische Juno". Op een hofbal werd zij tot schoonheidskoningin gekozen. Toen de revolutie uitbrak, was Taberkoff een van de eerste slachtoffers. Hij werd in zijn uitgeplunderde zaak vermoord. Marja wist zich te redden door de vlucht. In ge- zelschap van een oude trouwe dienstbode be- reikte zij na een avontuurlijken tocht, Riga waar de kapiteic van een Engelsche vracht- boot haar opnam en naar Engeland meenam. Zij kwam in Donden en was daar achter- eenvolgens spraakleerares, naaister, manne quin, en tenslotte gedurende langen tqd waschvrouw in een hotel. Zij wilde bewijzen, dat ook een schoone vrouw op eerlijke wijze haar brood kon verdienen. Door een langdurige ziekte verloor zij ech ter haar betrekking en het werd een moeilijke tijd voor de Russische Juno. Toevallig las zij in een blad, dat er op het eiland Hoy een schaapsherderin werd gevraagd, die een beetje verstand moest hebben van kinder- ziekten. Op het kleine eilandje was namelijk geen dotker. Het was traditie, dat de scha- penhoedster ook de zieke kinderen moeten behandelen. Marja dong naar deze betrek king en zij werd aangenomen. Haar gezondheid bleek echter ondermijnd te zijn en lang heeft zij haar nieuwe betrek king niet uitgeoefend. Zij was weer ziek en het was een Engelsche dokter die toevallig op het eiland kwam, die haar herkende. „MISSINK LINK" IN ZLATIBOR. Een gezelschap dat op jacht was in de bos- schen van Zlatibor bij Uzica, meende een on- bekend dier te zien loopen en toen men een schot loste, viel het vreemde wezen neer. Naderbij gekomen zagen de jagers dat het een jongen was van omstreeks 15 jaar geheel naakt, het lichaam bedekt met haar en mod- der. Hij Was ongedeerd, doch ten zeerste ver- schrikt bij het aanschouwen van de men- schen. Hij bleek geen enkele taal te spreken en scheen het grootste gedeelte van zijn leven in de bosschen te hebben geWoond, levende van knolgewassen en bessen. Hij bewoog zich voort op handen en voeten en kon op deze wijze verbazend hard loopen. Met de dieren in het bosch kon hij een ,,ge- sprek" voeren, door hun geluiden nauwkeurig te imiteeren. HANDELAARS IN BLANKE SLAVINNEN. Een te Galatz wonend meisje, Didina Clas- hanu genaamd, is dezer dagen op Klaarlich- ten dag ontvoerd. Op straat werd zij door een vrouw in een gereedstaande auto geduWd waarna haar gezicht bedekt werd met eer doek, die met een bedwelmend middel was doordrenkt. Tot geluk van het meisje, viel de doek korten tijd later van haar gezicht, waar na zij langzaam het bewustzijn herkreeg. Zij zag toen haar ontvoerders druk bezig hun olannen te bespreken. Van dat oogenblik ge bruik makend sprong zij uit den wagen en ontsnapte. De politie stelt thans alles in het werk om de ontvoerders op te sporen, die, naar men vermoedt, behooren tot een bende van handelaars in blanke slavinnen. AAN VARING MET EEN ZEEMONSTER. Het stoomschip ,,Maunganui" dat te Nieuw Zeeland is aangekomen, is tweemaal, zoowel op de uit- als thuisreis, in aanvaring geweest met een zeemonster. Op de heenreis voer het schip tusschen Papeets en San Francisco op een zeemonster, waarvan de lengte volgens den bekenden schrijver Zane Grey, die zich toevallig onder de passagiers bevond, op 15 meter geschat werd. Merkwaardigerwijze stootte het schip op de thuisreis op ongeveer dezelfde hoogte, Wederom op een zeemonster. Het schip trilde, toen de boeg in het dier drong en het moest achteruitvaren, teneinde van het monster vrrj te komen. Het dier zonk daama in de diepte weg. Een passagier heeft het vreemde gebeuren op de film vastgelegd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 3