ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OM DE KONINGIN Hebt Gij Lendenpijn? AKKER.CACHETS No 9199 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 74e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD "AKKERTJES" TER NEUZEN, 21 SEPTEMBER 1934 TER NEUZENSCHE COURANT EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is het ad res van antwoord op de Troonrede. Mevr. Pothuis-Smit (s.d.) maakt bezwaar tegen de derde alinea, luidende: ,,Het heeft de voile aandacht der Kamer, dat de regeering zal doen, wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van den bjjna allerwegen herleefden drang naar sterke beWapening, maar tevens verplicht is met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoe- ring van hare aanvankelijke voomemens met betrekking tot de nationale verdediging." De heer van Embden (v.d.) noemt deze zin- snede vrijwel kleurloos; ze houdt niet in dat de Kamer instemming betuigt met de door de regeering ingeslagen riohting. De heer de Braijn (r.k.) sluit zich hierbij aan. De heer Fock (lib.) evenzeer. Over de zaak zelve kan bij het VXTIe hoofdstuk der be- grooting worden gesproken. (Het adres Wordt aangenomen met 3211 stemmen (soc. dem.). De vergadering is verdaagd tot Dinsdag- avond 2 October. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. In de Donderdag gehouden vergadering heeft de voorzitter bij het opnieuw aanvaarden van het presidium een rede gehouden. Mevrouw de Vries-Bruins legt de belofte af en neemt zitting als Kamerlid. WERKFONDS 1934. Naar de Volkskrant vemeemt zou op kor- ten termijn de benoeming zijn te vertvachten van mr. J. W. Beijen te Wassenaar, directeur der Rotterdamsehe Bankvereeniging tot voor zitter van het werkfonds 1934, als opvolger van den heer Zaalberg. De heer Beijen maakt reeds deel uit van het bestuur van het Werkfonds. CENTRALIS ATIE VAN CRISISDIENST'EN. De Staatscourant bevat een beschikking van den minister van Economische Zaken, waarbij de stichting Nederlandsche Veehouderijcentrale gevestigd te 's Gravenhage, onder goedkeu- ring van haar statuten als crisisorganisatie wordt aangewezen. Deze stichting treedt in de plaats van de Vereeniging Nederlandsche Varkenscentrale en de Stichting Crisis-Rundveecentrale, welke beide lichamen krachtens beschikking van den minister van heden in liquidatie getreden zijn. Tot voorzitter en directeur der Nederland- ■che Veehouderijcentrale is benoemd ir. W. de Jong te Amhem, en tot ondervoorzitter de heer P. J. van Haaren te Tilburg, welke met aes door den minister aangewezen bestuurs- leden het dagelijksch bestuur der stichting vormen. Dit dagelijksch bestuur is verdeeld in twee afdeelingen: de afdeeling varkens en de afdeeling rundvee. Het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Veehouderijcentrale is bij ministerieele be schikking aangewezen als liquidateuren van de Nederlandsche Varkenscentrale en de Cri sis-Rundveecentrale. HERDENJUNG VAN DEN HEER SCHAPER IN DE TWEEDE KAMER. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd voorlezing ge daan van het bericht van overlijiden van den heer Schaper. De Voorzitter hield, terwijl alien zich van hun zetel hadden verheven, de volgende rede. ,,Geachte medeleden. Weemoed omfloerst de eerste bijeenkomst der Kamer in het nieuwe zittingsjaar. Het overlijden, kort voor den aanrvang van dat jaar, van ons medelid, den heer Schaper, heeft ons* diep getroffen. In hem is heengegaan een volksvertegen- woordiger, die diep overtuigd was van de waarde van het parlementaire stelsel als het. beste .mdddel ter verdediging van de volksvrij- heden, ter bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen des volks. 57) door VICTOR BRIDGES. (Nadruk verboden.) Vervolg.) Hi) slofte terug naar de brug en Tony ging, na Jimmy een sigaret te hebben aangeboden, hem voor naar beneden. Molly zat nog aan de tafel, toen zij het salon binnenkwamen en het onverwachte ge- zicht van den Anglikaanschen geestelijke ver- wekte bij hem begrijpelijk eenige verrassing en verlegenheid. ,,0, ik heb nog vergeten je te zeggen, dat er een vriend van mij aan boord is", zei Tony op zijn gemoedelijken toon. „Laat ik je even voorstellen. De Eenwaarde Vicaris Monk mijn oude vriend Jimmy Dale." Zij gaven elkaar beleefd de hand, hetgeen zelfs voor den emstigen Guy, bijna te veel was, want hij keerde zich haastig om en begon zorgvuldig zijn neus te snuiten. „0, beste oude Jimmy, wat doet het mij goed je weer te zien. Gebruik je spiegeleieren met ham Jimmy had zich aan tafel geplaatst en auto- matisch de whiskyflesch naar zich toe ge- trokken. „>Alles wat je hebt is mij welkom", zei hij beleefd, „maar wat mij nog meer welkom zou zijn, is een korte verklaring. Op 't oogen- blik heb ik een gevoel of ik meespee! voor een filmopname." Hij schonk zich een behoorlijke portie uit de voor hem staande flesch in en nam den schotel aan, welken Molly hem toereikte. „Als je zoet en geduldig bent, zal je alles binnen een minuut weten", zei Tony opge- ruimd. „Qm te beginnen echter, moet ik een Van 25 April 1899 af lid der Kamer werd hij veertien maal door het vertrouwen zijner me deleden geplaatst op de voordracht voor het voorzitterschap. Met opgewektheid en kennis van zaken heeft hij in die reeks van jaren niet weinig vergaderingen geleid. Als hij als lid der Kamer deelnam aan de beraadslagingen, werd naar zijn woord ge- luisterd. Rondborstig, slagvaardig en geestig, was hij 6en der mefest geziene woordvoerders zijner fractie. Ook buiten de Kamer, in en bui ten openbare lichamen, heeft hij in grooten eenvoud en nuchteren zin zich gegeven aan den strijd voor de leniging van den nood der so- ciaal-taehoeftigen. Want bij al zijn werken werd hij geleid en bezield door een doorvoelde gemeenschapsliefdein haar dienst heeft hij zijn rijke leven dang met zeldzame volharding zijn gaven en arbeid gesteld. Als hjj toornde, was het op zakelijke gron- den. De persoon van zijn tegenstander werd door hem geeerbiedigd, diens argumenten aan- vaard. Zijn menschenkennis deed hem zijn evenmensch billrjk en rechtvaardig beoordee- len. Wij alien bewaren aan den heer Schaper de herinnering als aan een vurig strijder, die tevens was een nobel mensch. Voor het vele goede blijven wij hem dank- baar. WSj bidden, dat dit rustelooze leven zijn be- kroning in de rust van den eeuwigen vrede moge hebben gevonden." De minister van Financien, de heer Oud, nam namens de regeering het woord. Spr. sloot zich bij 's voorzitters Woorden aan. De regeering is zich ten voile bewust van het groote verlies, dat de Kamer door het overlijden van den heer Schaper heeft geleden. 'Hij was een der markantste figuren der Ka mer van den aanvang dezer eeuW af, van een rondborstige eerlijkheid en een onbegrensde toewijding aan 's lands belang. Ook bij de re geering zal de nagedachtenis aan den heer Schaper in eere blijven. STICHTING NEDERLANDSCHE AKKERBOUWCENTRALE. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de besluiten, genomen door or- ganen van de stichtingen Ned. Akkerbouw- centrale, Ned. Aardappelmeelcentrale en Ned. Meelcentrale, welke verbindend zijn voor alle bij de Stichting georganiseerden of voor §6n of meer groepen deizer georganiseerden, ter kennis van de betrokken georganiseerden of van de betrokken groep(en) van georgani seerden worden gebracht door plaatsing van den volledigen tekst der besluiten in de Neder landsche Staatscourant. DE VOORGENOMEN VERMINDERING VAN DE STAATSUITGAVEN. In zake de door de regeering aangekondig- de ingrijpende vermindering van de staatsuit- gaven, meldt het Nederl. Correspondentiebu- reau, dat het niet de bedoeling is, daarvoor een staatscommissie te benoemen, maar dat het kabinet de zaak rechtstreeks ter hand zal nemen. Men stelt zich voor, dit op deze wijze te doen, dat de begrootingen stuk voor stuk wor den nagegaan en daarbij Wordt vergeleken de stand van de begrooting en haar verschillen- de onderdeelen in 1914 en in 1935, en tevens wordt nagegaan waaruit de verschillen voort- spruiten, teneinde daarin aanwijzingen te vin- den voor de toe te passen bezuinigingen. Zooals in de Millioenennota is medegedeeld, ligt het in de bedoeling de verschillende maat regelen voor zoover mogelijk in een wetsont- werp op te nemen. RADIOREDE VAN DEN MINISTER VAN FINANCIeN. De minister van Financien, mr. P. J. Oud, zal Donderdag 27 dezer van 20 tot 21 uur een radiorede houden over de millioenennota, waarbij de minister tevens den algemeenen fi- nancieelen toestand des lands en de vooruit- zichten voor de naaste toekomst op een voor de luisteraars begrijpelijke wijze zal behan- delen. De uitzending zal over beide zenders ge- schieden. MEER GEBRUIK VAN EIGEN BOTER. Naar het Ned. Weekblaa voor Zuivelberei- aing vemeemt, zijn verschillende maatregelen of tWee vragen stellen. Je bent je er mis- schien niet van bewust, Jimmy, maar je bent op 't oogenblik een gewichtig en zeer waarde- vol persoontje." „Dat voelde ik", gaf Jimmy tot antwoord; „ik voelde het al direct toen ik op dek stapte". Hij nam een teug van den drank, die voor hem stond en zette den tumber bedaard neer. „Wij zouden graag van je weten, Jimmy, wat er precies is gebeurd te Portriga sinds eergisteren. Van het uitbreken der revolutie weten wij alles, maar het laatste nieuws is ons onbekend." „Eergisteren", herhaalde Jimmy peinzend. ,,Laat eens zien, dat was Donderdag, niet waar? Het is zoo'n wirwar van bloed, rumoer en dronkenschap geweest, dat ik met de datums een beetje in de war ben." Hij nam een paar gezonde happen van de spie geleieren met ham. Donderdag", vervolgde hij een beetje onzeker en toen, „o ja, dat was de woeligste dag, dien wij beleefd hebben. Dien morgen deed Almaida zijn grooten aan- val op de koningsgezinden en zij vochten en plunderden van 's morgens achten tot 's mid- dags drie of vier uur. Zij zouden nog langer doorgegaan zijn, maar alle kroegen waren leeg en de voorraad weggehaald en zij had den zoo'n dorst, dat zij niet meer konden." ,,En wat gebeurde er toen?" vroeg Guy. ,,Wae was er het beste aan toe?" ,,Och, ik geloof, dat het een onbesliste strijd is geweest", antwoordde Jimmy onverschillig. „Almaida slaagde er in, de rivier over te ste- ken en het spoorwegstation en het stadhuis te bezetten, doch aangezien beide gebouwen tot den grond afgebrand waren, geloof ik, dat hij niet veel belooning voor zijn moeite heeft gehad, want het waren maar puinhoopen, waarop hij zijn vlag kon planten." Tony schonk zich een weinig whisky met veel sodawater in. ,,En wat deed jij gedurende den strijd, kame- raad?" vroeg hij. „Ik!" zei Jimmy, ,,ik gedroeg mij als een brave jongen; ik stak de Engelsche vlag uit en bleef binnenshuis. Als er een kWam, die aanstaande, die dienen moeten om het binnen- landsch gebruik van boter te stimuleeren. Tot deze maatregelen behooren o.a. verkoopbeper- king voor eetbare olien en vetten, terwijl zeer vermoedelijk een minimum-verkoopprijs voor flesschen slaolie zal worden overeengekomen, die flink boven de bestaande prijsizetting ligt. DE HEFFING OP CONSUMPTIE- AARDAPPELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ker- sten betreffende spoedige beeindiging van de van regeeringswege ingestelde heffing op aardappelen, die in consumptie worden ge bracht en betreffende het tijdstip, Waarop het ingehouden bedrag der aardappelcampagne 19331934 aan de landbouwers in Zeeland zal worden uitbetaald; heeft de minister van eco- nomische zaken geantwoord: I De minister heeft vemomen, dat in Zeeland door den handel te velde staande aardappelen voor een hoogen prijs zijn gekocht. De motie- ven, welke hiertoe hebben geleid zijn hem in- tusschen niet bekend. De heffing op de aardappelen, die in con sumptie worden gebracht ten bedrage van f 1 per 100 K.G., moet dienen om hieruit te kun- nen voldoen de denaturatie-bjjslagen voor de binnenlandsche aardappelen, die eventueel niet in consumptie gebracht kunnen worden, waar bij rekening moet worden gehouden, dat voor de aardappelen van de zand- en veengronden vooralsnog geen uitzicht bestaat op een uitvoer van voldoenden omvang. I Op de gronden hiervoren vermeld, kan de ondergeteekende de heffing dan ook thans nog niet beeindigen. Dit neemt intusschen niet Weg, dat hij voortdurend blijft toezien om zoo j spoedig het maar eenigsizins mogelijk is hier- toe over te gaan. De uitbetaling van het ingehouden bedrag van den aardappeloogst 1933 aan de landbou wers in Zeeland wacht op de controle van de boekhouding van de ge'westelijke aardappel- organisatie voor Zeeland door den crisis- accountantsdienst. De ondergeteekende, die opdracht heeft gegeven de afwikkeling zoo- veel mogelijk te bespoedigen, vertrouwt, dat de betaling spoedig zal kunnen plaats vinden. DE WERKELOOSHEIDSZORG. Een werkloosheidssubsidiefonds van 90 millioen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontwerp strekkende tot voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloos- heidszorg. In de memorie van toelichting Wijzen de mi nister van Financien, Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken er op, dat het vraagstuk van de dekking der geldelijke lasten, voortvloeien- de uit de voorzieningen ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid, bij voortduring de aandacht der Regeering blijft vragen. Het probleem der financieile verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten is in het wezen der zaak geen ander dan dat van het zoeken naar een billijken maatstaf voor de ver houding der lasten, die op de ingezetenen der onderscheidene gemeenten drukken. Aanvankelijk was de algemeene regelingvan de financieele verhouding, waarbij de uitgaven voor de werkloosheid een onderdeel vormden van de formule volgens welke de uitkeering aan de gemeente uit het gemeentefonds te doen, wordt berekend, voldoende. Daarnaast kon dan voor bijzondere gevallen aan de ge meenten ten laste van het Rijksbudget een bijdrage in haar werkloosheidslasten Worden gegeven. De bijdrage, op grond van de in den loop van 1933 ingestelde subsidieregeling ten behoe- ve van de gemeenten zij zal vermoedelijk in totaal ongeveer f 75 millioen vorderen was aanzienlijk hooger dan in overeenstem- ming was met den toestand van 's Rijks fi nancien. Niettemin heeft de Regeering gemeend voor het jaar 1933 die hooge bijdrage te moeten geven, omdat een lagere bijdrage voor tal van gemeenten tot zeer emstige moeilrjkheden zou hebben moeten Leiden. Aanstonds is er echter door de Regeering opgewezen, dat op de Rijksbegrooting voor 1934 voor werkverschaffing en steunverlee- ning geen hooger bedrag zou kunnen worden beschikbaar gesteld dan f 46 millioen. Niettegenstaande de genomen maatregelen de deur wilde forceeren, dan schoot ik op hem, door het raam. Ik geloof niet, dat ik iemand geraakt heb, want revolverschieten is mijn specialiteit niet." ,,Enfin", zei Tony, „je hebt in ieder geval je best gedaan en daar komt het toch op aan in de wereld." ,,En hoe staat het nu met de revolutie?" vroeg Guy. „Wat gebeurde er toen het vech- ten was afgeloopen?" „0, aan het vechten kwam geen einde", ant woordde Jimmy. „De officieele veldslag was geeindigd, maar het volk ging den geheelen nacht door, met op elkaar te schieten en den volgenden morgen was er weer een nieuwe aanval. Het was echter niet zoo hevig als Donderdag, omdat aan beide zij den de muni tie opraakte. Ik vond het echter veiliger, om maar binnen te blijven en bleef dus waar ik was tot ongeveer drie uur. Ik bemerkte toen plotseling, dat het schieten ophield en dat het volk bij groepjes samenrotte en als apen tegen elkaar gesticuleerde. Ik vermoedde, dat er iets bizonders aan de hand was; daarom laad- de ik mijn revolver, zette mijn hoed op en slenterde naar buiten." Hij zweeg eenige bogenblikken om een sigaar uit het kistje, dat Tony hem voorhield, te nemen. „Bijna de eerste, dien ik tegenkwam, was iemand dien ik kende. Ik vroeg hem, wat er gebeurd was en hij deelde mij mede, dat er een bericht als een loopend vuurtje door de stad ging, dat Pedro en Da Freitas zoo juist uit Engeland Waren aangekomen met de doch- ter van Don Francisco en dat zij en de koning op staanden voet in den echt verbonden zou den worden. Dat maakte natuurlijk een ein de aan alles. Wat ook de beweegredenen van Almaida mogen geweest zijn, hij vocht offi- cieel, om dat meisje koningin van Livadia te maken en als zij werkelijk met Pedro ging trouwen, dan was de geheele geschiedenis een vervloekte grap geweest. In het begin ge- loofden de volgelingen van Almaida er met veel van, maar tegen zes uur verschenen er bulletins en strooibiljetten, waarin werd aan- is een uitgestooten bedrag van circa 25 mil lioen overgebleven. Waar het uitgesloten is, dat het Rijk een grooter bedrag voor de sub- sidieering beschikbaar stelt, en de meest ge- teisterde gemeenten zelf het noodige geld niet meer kunnen vinden, blijft naar het oordeel van de ministers nog slechts als laatste red- middel over, dat de gemeenten dat deel der Werkloosheidslasten, dat niet uit eigen midde- len noch door Rijkssubsidie kan worden ge- dekt, tezamen gaan dragen. Het Wetsontwerp nu beoogt de instelling van een fonds - het werkloosheidssubsidie fonds waarvan de inkomsten zullen worden aangewend ter tegemoetkoming van die ge meenten in haar uitgaven, voortspruitende terzake van de werkloosheid. De inkomsten van het fonds zullen o.m. zijn: le. een uitkeering uit's Rijks schatkist tot een nader bij de vaststelling van de Rijksbe grooting te bepalen bedrag; 2e. veertig ten honderd van de hoofdsom der grondbelasting; 3e. tachtig ten honderd van de hoofdsom der personeele belasting naar de grondslagen huurWaarde, meubilair en dienstbocLen; 4e. vijfentwintig opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelastmg; 5e. tien opcenten op de hoofdsom der ver- mogensbelasting. Daar het hier gekozen systeem niet zal mo gen leiden tot verhooging van den belasting- druk boven het maximum, waartoe de ge meenten volgens de bestaande Wettelijke re- geling met betrekking tot de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelasting mogen gaan, is de nood- zakelijke consequentie daarvan, dat de maxi ma dier gemeentelijke heffingen moeten wor den verlaagd met het gedeelte, dat ten bate van het fonds zal moeten worden geheven. De verdeeling van de middelen van het fonds zal op zoodanige wijze geschieden, dat zoo mogelijk geen enkele gemeente een te kort zal behouden uit hoofde der werkloosheidsuit- gaven. De bijdrage zal in maximum 90 ten honderd van de gemeentelijke uitgaven kun nen beloopen. Voorts ligt het in de bedoeling in de uitvoeringsvoorschriften te bepalen, dat de met de uitvoering dezer wet belaste minis ter boven de evengemelde bijdrage aan de hand van gebleken behoeften der gemeenten nog een extra bijdrage zullen kunnen toeken- nen, met dien verstande, dat een gemeente maximaal een subsidie van 99 pet. van haar werkloosheidslasten zal kunnen ontvangen. Ten aanzien van de financiering der uitge stooten bedragen is de regeering, waar zulks tot voor de gemeenten niet op te lo^feen moei- lijkheden zou leiden, in beginsel bereid, de helpende hand te bieden. De ministers wijden voorts nog eenige be- schouWingen aan de financien van dit fonds. Het ligt in de bedoeling, de rijksbijdrage voor 1935 op 45 millioen te bepalen. Verder komen in het fonds de belastingopbrengsten, in het eerste lid van artikel 3 omsehreven. De opbrengst dezer inkomsten is aangenomen op 25 pet. der belastingcapaciteit van alle ge meenten te zamen. Deze inkomsten zullen te zamen opleveren circa 44 millioen. Vermeer- derd met de rijksbijdrage zal het fonds dus in totaal ongeveer 90 millioen ter uitkeering aan de gemeenten beschikbaar hebben. De uitgaven der gemeenten voor steunver- leening aan werkloozen, zonder eenige beper- king in crisis- en niet-crisiswerkloozen en we- gens arbeidsloonen bij werkverschaffing kun nen voor 1934 worden geraamd op 108 V2 mil lioen. Een tiende van het totaal der bedragen dat over 1934 zal worden uitgestooten, wordt voorloopig aangenomen op 2% millioen. Genoemde uitkeeringen uit het fonds aan de gemeenten ten beloope van 90 millioen moe ten dus dienen ter voorziening in 111 mil lioen geWone uitgaven der gemeenten. Intusschen wordt aan de draagkracht der gemeenten een zoo groot mogelijke invloed toegekend. De vernauwing der grenzen van het ge- meenschappelijk belastinggebied moet naar het oordeel der Regeering tot den kortst mo- gelijken tijd worden beperkt. Daarom heeft zij de regeling een tijdelijk karakter gegeven en haar tot twee jaar begrensd. Tegen het einde van dezen termijn zal dan onder het oog moeten worden gezien, of verlenging volstrekt onvermijdelijk is, dan wel of andere maatrege len kunnen worden getroffen. De werking derV gekondigd, dat het huwelijk Zondagmorgen in de kathedraal zou voltrokken worden en alle volgelingen van Francisco verzocht werden I de wapens neer te leggen. Toen ik naar huis I ging zag ik zoo'n bulletin tegen den muur van het postkantoor vlak tegenover mijn huis. Ik j ging het lezen en terwijl ik daar stond, kwam er een kerel aanslenteren en bleef naast mij I staan. Hij zag er vrij sjofel uit en niet gun- stig ook. Ik bemerkte dat hij tersluiks naar i mij keek, en ik stond juist in twijfel, of ik i rustig mijns weegs zou gaan of hem een stomp I voor zijn neus geven, toen hij plotseling fluis- terend aan mij vroeg, of ik senor James Dale I was. Ik zei ja en tot mijn groote verwonde- ring, bracht hij mij de verwarrende boodschap, dat jij op reis naar Livadia was en dat de „Betty" dezen morgen vroeg te Braxa ver- wacht werd. Het bericht benam mij werkelijk voor eenige seconden den adem en voor ik hem iets naders kon vragen, kwamen er men- schen om den hoek aanloopen en schoot hij weg als een rat die een foxterrier ziet." Tony lachte zachtjes. Drink nog eens ieeg, James", stelde hij voor. ,,Het spijt mij, dat ik je die zenuwschok heb bezorgd, maar wij hadden geen tijd te verliezen." ,,0, ik was het weer onmiddellijk te boven", zei Jimmy, terwijl hij een teugje uit zijn glas nam. ,,Het was als een donderslag voor een oogenblik, maar aangezien ik je smaak voor eigenaardige vermaken en ontspanningen ken, begreep ik direct, dat je expres dezen tijd had uitgekozen voor een plezierreisje naar Livadia. Ik begreep natuurlijk niet, hoe je het had aangelegd om mij die boodschap te sturen, maar dat kwam er per saldo niet op aan. De groote vraag voor mij was hoe ik bijtijds te Braxa kon zijn, om je te ontmoeten." Even rustte hij om diep adem te halen. ,,Hoe heb je dat gedaan?" vroeg Guy. ,,Ik veronderstel, dat er geen treinen of andere vervoermiddelen liepen." ,,Dat is zoo", verklaarde Jimmy. „Gelukkig voor mij echter, had ik nog edn auto kunnen behouden. Ik had hem ongemerkt, Maandag, Het ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zuli Ge zijn na een of twee - - - Volgens recepf van Apotheker Dumont Ingez. Mec. wet wordt beperkt tot de jaren 1935 en 1936. Bij artikel 3 wordt nog aangeteekend, dat de regeering aanvankelijk het voomemen heeft gehad, het fonds te voeden met 75 op centen op de hoofdsom der personeele belas ting, volgens de wettelijke tarieven en de be staande classificatie. Nader is zij te rade ge- Worden, dat het, zoowel in ver.band met art. 285 van de GemeenteWet als om zuiver belas- tingtechnische redenen aanbeveling verdiende, van de heffing van opcenten af te zien en het fonds te voeden met driekwart van de hoofd som der belasting. De ministers zetten uiteen hoe zij ertoe gekomen zijn, de aanvankelijk be- raamde 75 pet. van de geheele hoofdsom te vervangen door een hooger percentage van de opbrengst van de te normaliseeren hoofdsom naar de eerste drie grondslagen. De gemeentelijke bevoegdheid tot gelijkstel- ling van cafe's en restaurants met gemeubeld verhuurde kamers of met winkels laat het ontwerp onaangetast. In zooverre is dus van unificatie van de belastingheffing naar de grondslagen huurwaarde en meubilair afge- zien. Aan gemeenten, waar de verhouding tus schen de belastingh,effng naar de onderschei dene grondslagen verstoord wordt, wordt de mogelijkheid geopperd om ook na 31 Augus tus 1934 nog verordeningen vast te stellen be treffende de heffing van de belasting naar de grondslagen paarden, motorrijtuigen, pleizier- vaartuigen en biljarten. GESLAAGD. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het politie-diploma, de heer M. Francke, mare- chauss^e alhier. DE GEZANT VAN ZI ID VFRIKA. Naar wij vememen heeft zich de buiten- gewoon gezant en gevolmachtigd minister der Unie van Zuid-Afrika, Zijne Excellentie Dr. H. D. van Broekhuizen, bereid verklaard om in de tweede helft van October voor de af deeling Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Ter Neuzen een spreekbeurt te houdeiaOnder- werp der lezing zal zijn het leven van den vermaarden President der Zuid-Afrikaansche Republiek, Paul Kruger. Ongetwijfeld zal deze voordracht de aan dacht trekken, zoowel om het onderwerp als om den begaafden spreker. Dr. Van Broek huizen nam in de woelige Zuid-Afrikaansche geschiedenis van deze eeuw een zeer werk- zaam aanaeel. Hij is gehuwd met een klein- dochter van Paul Kruger. De burgemeester van Ter Neuzen, de Edel- achtbare heer J. Huizinga, zal ter vergadering den hoogen gast welkom heeten. De avond zal voorts worden opgeluisterd door een dubbel kwartet, dat een vijftal Zuid- Afrikaansche liederen ten gehoore zal bren- gen. UITV OERJN GEN Woensdagavond gafhet Chr. Kinderkoof „Volharding leidt tot het doel", directeur de heer P. Vergouwe, eene uitvoering in het gebouw Emmanuel". De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 125 2, waama de Voorzitter voorging in gebed. Hij heette de opgekomenen hartelijk welkom en dankte voor de belangstelling, waama hrj in 't kort het doel van dezen avond uiteenzette. Hierna voerde het Kinderkoor haar program- ma uit, hetgeen op aardige wijze geschiedde toen de opstand begon, uit de garage gehaald en achter in den tuin in een oude schuur ge- zet. Ik begreep natuurlijk, dat er geen kans bestond, om op mijn eigen gelegenheid de stad te verlaten en daarom ging ik zonder dralen naar het Engelsche consulaat, dat vlak bij mijn huis is. Ik slaagde er in Watson zelf te spreken en hij gaf mij een soort vrijgeleide, waarinstand, dat ik een Engelsoh onderdaan was en dat iedereen, die mij iets in den weg iegde, ten strengste gestraft zou worden. Het was wel geen geldig stuk in deze omstandig- heden, maar het was het beste, dat ik kon krijgen. Ik dacht, dat het mij met de noodige dosis bluf en brutaliteit er wel door zou hel- pen. Om kort te gaan", vervolgde hij, ,,het hielp mij er door. Ik had wel een weinig last onderweg, maar eindelijk bereikte ik van- nacht om drie uur Braxa. Ik ging naar den ouden zeeman, die vroeger een paar maal met mij uit visschen was geweest en klopte hem wakker. Ik legde hem den toestand zoo goed mogelijk uit en het resultaat was, dat hij aan- raadde, je buiten de haven op te pikken. De auto bbrgen wij in een schuur, waar vroeger visoh' gerookt werd, aan den kop van een havenhoofd. Daarna sprongen wij in zijn kot- ter en en nu zitten wij bij elkaar." Hij leunde achterover en keek de anderen beurte- lings glimlachend aan. „En nu", voegde hij er rustig aan toe, ,,wil je mdsschien wel zoo vriendelijk zijn, mij te laten weten, wat dit alles moet beteekenen." Er volgde een oogenblik stilte. „Ik zal het hem zeggen, als je het goed- vindt", stelde Guy voor. Tony keek op zijn horloge. ,,Ik geloof, dat je het beter aan mij kunt overlaten", zei hij. Binnen een paar minuten moeten wij aan dek zijn en ik ben den laatsten tijd zoo in het ver- tellen getraind, dat ik het zeker vlugger dan iemand anders kan." Hij wendde zich vervol- gens tot Jimmy, 't Is een opwindende geschie denis, Jimmy; maar je moet aandachtig luis- teren en mij niet in de rede vallen." (Wordt velvolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 5