Burgerlijken Stand UITSLAG VERKOOPINGEN. AANBESTEDINGEN, ENZ. LOOP DER BEVOLKING. als we nu beleven, niet gewettigd is, uitgaven nit de gemeentekas te doen voor eenige fees- telijkheid. Wanneer de commissie die voor het houden van een feest gelden heeft inge- zameld voor het onthaal van de schoolkinde- ren 250 te kort komt, moet zij dan van elk ander onderdeel van haar programma maar een stukje afnemen en dan komt zij er ook. Hij verkiest geen onthaal van schoolkinderen I van wege de commissie, wij zegt hij sturen onze kinderen naar school en als ze onthaald moeten worden, kunnen we dat zelf ook nog doen. Hij kan er zijn stem niet aan geven. De heer VAN DRIED deelt mede, dat zijn fractie heeft overwogen, dat ze aan inwilli- ging der vraag, zooals die hier staat, kan meewerken; zij is genegen de commissie in de gelegenheid te stellen de schoolkinderen een tractatie te geven. Er is 25 cent per kind gevraagd en de voorzitter heeft een tusschen- voorstel gedaan om 250 te geven. Hij her- innert, aan de rede die door Mr. Dieleman ter gelegenheid der officieele herdenking van het 350-jarig bestaan der stad heeft gehou- den, en waarvan het jammer is, dat die niet. door alle ingezetenen kon worden bijgewoond. Hij is toen veel belangrijks omtrent onze stad te weten gekomen. Er was wel ajanleiding, om dat feit nog eens op andere wijze te herden- ken. Nu heeft zich een comite er voor ge- spannen, om aan die feestelijke herdenking leiding te geven. Zij heeft daarvoor ook de medewerking weten te verkrijgen van alle ge- zindten. Het is van het jaar 1907 geleden, dat men de kinderen van alle lagere scholen hier bijeen zag. Hij wil er aan meewerken om voor een tractatie dier kinderen het voorgestelde bedrag uit te trekken en zal dus, in strijd met de woorden van den heer Van Cadsand, met genoegen voor het voorstel stemmen. Dit is nu een gelegenheid, waar zijn frac tie zonder eenig beizwaar aan mee kan wer- ken, omdat het een geheel plaatselijke feest- viering is, zonder eenige politieke beteekenis. De heer Scheele neemt omtrent deze zaak een ander standpunt in, en oordeelt, dat we in dezen slechten tijd niet, veel kunnen mis- sen. In de vorige vergadering zijn echter verschillende gelukkige perspeetieven ge- opend, en spreker meent, dat de kas der ge- meente dit bedrag best kan dragen. Hij vindt het wel eigenaardig, dat, nu zijn fractie er zonder bezwaar aan kan meewerken, de heeren Scheele en Van Cadsand, die toch vroeger een ander standpunt innamen als het herden- kingsdagen van het Oranjehuis betrof, nu bij dit gemeentelijk herdenkingsfeest een afwij- zend standpunt innemen. De heer DE JAGER herinnert er ook aan, dat enkele maanden geleden in het Concert- gebouw een groote vergadering is gehouden, waarin de heer Mr. Dieleman de geschiedenis der stad besprak. Later zijn er plannen ont- staan, om dat feit ook nog eens door een al- gemeene feestviering te herdenken. Het doet hem aangenaam aan, dat alle kinderen van alle scholen hieraan willen meewerken. Hij acht het geen overtollige weelde, om in ver band daarmede van gemeentewege voor de schoolkinderen wat te doen, en voor hen daardoor een aangename herinnering aan dit feest te scheppen. Hij zal voor stemmen. De heer OOLSEN kan zich bijna geheel bij die woorden aansluiten. Alleen wilde hij vra- gen, of de kinderen van Sluiskil voor die medewerking in de kom niet zouden kunnen worden gehaald. Ter gelegenheid van de Oranjetrein is daarvoor door een commissie uit Sluiskil ook gezorgd. De heer DE JONGE meent, dat, nu de leer- lingen van alle scholen aan het feest zullen meewerken, dus de kinderen van alle geizind- tec, het voor dden gemeenteraad een prachtig moment is, om ook eens iets tot verhooging der feestvreugde dier kinderen te doen. De kosten loopen toch zoo hoog niet. Er is ook geen beizwaar, dat de gemeente die kosten niet zou kunnen dragen. ha antwoord op de vraag van den heer Col- sen kan hij mededeelen, dat de kinderen van buiten voor rekening van het comit6 zullen reiizen; van Sluiskil kunnen ook de ouders per trein de reis voor half geld meemaken. Voorts zullen de kinderen van Sluiskil en Drie- wegen, die reeds vroeg op stap moeten en wat later thuis komen, een afzonderlijke ver- versching ontvangen, namelijk twee bolussen en een beker melk. De heer VAN AKEN is naar de vergadering gekomen met het voomemen tegen te stem- men, omdat hij zich de vraag stelt: kan de gemeente dat wel betalen Er zijn in de vorige vergadering wel crjfers genoemd, die er heel mooi uitzien, maar naar men heeft kunnen lezen, is de wijziging die de Minister heeft aangekondigd in de verdeeling der kos ten voor de werkloozen voor de gemeente ook zeer nadeelig. Onder die omstandigheden is het volgens hem geen tijd om nu voor een feestviering 250 uit te geven. De heer DE BRUIJN houdt veel van de kinderen, doch beweert, dat de commissie voor de kinderen rond is geweest. Hij ver- wondert er zich sterk over, dat de commissie daarvoor nu bij de gemeente nog geld komt vragen. We zitten hier reeds met hooge be- lastingen, en weten niet hoe we de begrooting in elkaar moeten krijgen. Voor de armen moet ook gezorgd worden en men kan toch van de winter niet tegen deze zeggen, dat er geen geld meer voor hen is, omdat het aan het feest is uitgegeven. Naar zijn meening kan de gemeente het niet doen. De heer DE BAKKER denkt over deze zaak geheel anders; hij vindt het gelukkig, dat er nog menschen te vinden zijn, die den lust en den moed hebben bezeten om er zich voor te geven zoo'n feestviering in elkaar te zetten. In de over het algemeen treurige omstandig heden van dezen tijd, mogen we wel eens een beetje afleiding hebben. Hij zou daarom over deze vraag voor een enkelen keer maar eens willen heenstappen. De heer DEBS meent, dat in het adres een verkeerde voorstelling van de zaak wordt ge geven, alsof dit nu een vraag is speciaal ten behoeve der kinderen. De heeren die bij hem geweest zijn met de lijst voor het feest, heb ben hem verzekerd, dat niet bij de gemeente zou worden aangeklopt, en daarom heeft hij ook zijn steun verleend. En nu is de commis sie toch met een verzoek gekomen. Hij vindt dat niet netjes. Nu zal men de tegenstem- mers weer voor bekrompen kunnen uitkrijten. Het feit is echter, dat de commissie bij de 1000 die ze bij de ingezetenen heeft opge- haald nog 250 vraagt om kapot te slaan. Indien de commissie meent, de schoolkinderen te moeten tracteeren, behoorde ze dit van het opgehaalde geld te doen, en dan maar iets an ders te laten vallen, als ze anders de kosten niet bestrijden kan. De heer SCHEELE deelt ook de opvatting, dat de aanvragers hier een lastige kwestie van hebben gemaakt. Als hij en anderen zich tegen inwilliging verzetten, wordt de indruk gewekt, alsof zij minder voor de kinderen ge- voelen, hetgeen toch niet juist is. Spreker zou niet zoover willen gaan als de heer Van Cadsand, die meent dat het niet ge wettigd zou zijn feest te vieren en daaraan steun te verleenen. Daartoe kan zeker wel eens aanleiding zijn. Er kan voorzeker aan leiding zijn het 350-jarig bestaan der ge meente feestelijk te herdenken en daardoor de bevolking kan toonen haar dankbaarheid. De animo daarvoor, zal bij de een grooter zijn dan bij de ander, dat kan niet anders. Nu is op 23 April 1.1. officieel herdacht het 350-jarig bestaan der stad, er is hier receptie gehouden, er is een spreker geweest, de mu- ziek heeft zich laten hooren en een kinder- schaar heeft daarbij meegewerkt. Nu zal men misschien zeggen dat dit aantal kinderen niet zoo groot was, dat het niet alle leerlingen der scholen omvatte, maar die hebben alien toch kans gehad om mee te doen. Die kinderen zijn toen ook getracteerd, spreker heeft al- thans een mandaat geteekend, waarop ten be hoeve daarvan een bedrag voorkwam. Tegen- over die kinderen heeft de gemeente dus aan zijn verplichting voldaan. En nu kunnen an deren nog wel eens willen feestvieren, maar nu gaat het toch niet aan, om bij de gemeente opnieuw voor dat doel aan te kloppen. In dat opzicht staat spreker aan de zijde van den heer Van Cadsand, en is hij ook van meening, dat de feestcommissie, als zij van oordeel is dat de kinderen getracteerd moeten worden, daarvoor zelf behoort te zorgen. Dat stand punt is niet onbillijk, want tgen met een lijst voor bijdragen werd rondgegaan, waarbij spre ker zich niet onwillig heeft betoond, hebben de heeren die er mede k'wamen ook bij spre ker verklaard, dat men in geen geval bij de gemeente zou aankloppen en eenigen tijd later komen ze toch. Dat tracteeren van de kin deren behoort ook bij het feest, want de hee ren hebben toch niet gezegd dat ze om geld kwamen om dat in de lucht te laten vliegen of om fratsen op de straat te brengen, waar- mede spreker niet zeggen wil wat verkeerd of niet verkeerd is, maar het komt er ten slotte op neer, dat ze, zooals de heer Dees op- merkte, meer geld wenschen te hebben om stuk te slaan. En nu is spreker er "wel van overtuigd, dat hij en zijn medestanders dit pleit zullen verliezen, maar moet er toch nog eens op wijzen, dat het niet netjes is, ondanks de afgelegde belofte, bij de gemeente te komen met een verzoek om subsidie. Men had dat nu ten voile uit de bijdragen van particulieren moeten bekostigen, en geen beroep hebben gedaan op de openbare kas. Men had dan nog maar voor de tweede maal een beroep moeten doen op de burgerij of op iets anders bezuinigen. De heer DE JAGER heeft met eenige ver- wondering gehoord, dat de kinderen al van wege de gemeente zijn getracteerd en de heer Scheele daarvoor een mandaat heeft getee kend. In welke raadszitting is dan daartoe besloten? Dat is dan toch wel een fout ge- Weest De heer SCHEELE herinnert, dat indertijd gesproken is over de officieele herdenking van het verkrijgen der stadsrechten. Daarvoor zijn toen eenige middelen beschikbaar gesteld, maar het mocht niet te hoog loopen. Burge- meester en wethouders hebben toen ook niet geweten, dat die uitbreiding er aan zou gege- ven worden, en ten koste van de gemeente kin deren een versnapering zouden ontvangen. Dat was echter alles bij elkaar gekomen en omdat het bedrag niet zoo hoog was, heeft spreker dat mandaatje geteekend. De VOORZITTER: Dat was een bedrag van f 15 voor 300 stukken chocolade. Hij wijst er voorts op, dat het f.oen geen feest was voor kinderen, alleen heeft toen een groep kinderen met het muziekgezelschap meegewerkt voor opluistering van den dag. Hij meent, dat er uit financieel oogpunt geen bezwaar is, om de voorgestelde 250 toe te staan en dat de heeren Scheele en Van Cad sand wel wat erg pessimistisch zijn in dat op zicht. 'Hij is van oordeel, dat de gemeenteraad dit met algemeene stemmen zou kunnen aan- nemen. De heer SCHEELE merkt op, dat de heeren nu in financieel opzicht reuzen zijn, maar dat ze strakjes wel anders zullen praten. De heer VAN CADSAND Wijst er den heer De Jager op, dat deze zoo bout sprak van de deelneming van alle kinderen, maar dat het zeer de vraag is, of alle kinderen dat inderdaad zullen doen. Hij is wel zeker van het tegen- deel en voegt er aan toe, dat het deelnemen der scholen aan de feestelijkheden nog wel eens ver strekkende gevolgen zou kunnen heb ben, die voor de gemeente nog heel wat nadee- liger zouden zijn. En wat de meening van den heer De Jonge betreft, dat er geen bezwaar is om die 250 toe te kennen, herinnert spreker aan de ver- gaderingen waarin getracht Werd om van ver schillende posten nog 5, 10 of 25 af te krijgen, ten einde de begrooting sluitend te krijgen. Spreker ziet de toekomst nog niet zoo gunstig in, dat hij er nu aan kan meewer ken, om thans maar direct f 250 te voteeren. Aan den heer De Bakker, die het gelukkig vindt, dat er nog menschen zijn die zoo'n feest willen in elkaar zetten, zegt spreker, dat die particulieren dat zelf moeten weten, maar dat hij voor zich het niet toelaatbaar acht om daarvoor fondsen uit de publieke kas beschik baar te stellen. De heer DE JAGER verklaart de bedekte bedreiging van den heer Van Cadsand zeer goed te begrijpen, maar die zal hem toch niet van meening kunnen doen veranderen. Dat dreigement van den heer Van Cadsand hangt, ondanks dit feest, toch steeds als een zwaard van Damocles boven het hoofd der gemeente. Dat zal spreker dus niet van zijn apropos brengen. De heer DE BAKKER gevoelt veel voor in williging van het verzoek en durft dan ook voor het voorstel stemmen; hij denkt na regen komt zonneschijn. De heer DE JONGE is ook van meening, dat er best een post te vinden is, waaruit deze uitgaaf zal kunnen worden bestreden. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat zijn fractie ook nog overwogen heeft, om voor te stellen het verstrekken eener feestgave aan de werkloozen, doch dat zij, nu de lijst voor steunverleening weer verbeterd is, daarvan is afgezien. De VOORlZITTER deelt mede, dat bij de vorige feestviering onder zijn persoonlijke verantwoording aan een groep kinderen een extraatje is verstrekt. Er was na bespreking door burgemeester en wethouders een pro gramma opgemaakt voor viering van den 23en April. Aan dat programma is onge- dacht eenige uitbreiding gegeven, doordat een 300tal kinderen hebben meegewerkt aan de uitvoering van een Kleppermarsch. Spreker heeft gemeend, dat die kinderen niet geheel met leege handen moesten worden weggezon- den en aan hen is een stukje chocolade ge- schonken. Dit was een uitgaaf van geringe beteekenis en de heer Scheele heeft dan ook, als wethouder, geen bezwaar gehad, het man daat voor die uitgaaf te teekenen. Deze zaak is zoo coulant mogelijk behandeld. De feest commissie heeft het onthaal der kinderen be- sproken en, aangezien zij dit uit hare geld- middelen onmogelijk kan bestrijden, werd be sloten deze zaak aan den gemeenteraad voor te leggen. In de vergadering van burgemees- ter en wethouders, waar slechts spreker en de heer Scheele tegenwoordig waren, ver- klaarde deze er liever niet aan mee te doen. Spreker denkt er echter anders over, en meent, dat men op het oogentolik de gemeente zou te kort doen, wanneer men zich op het standpunt plaatst, dat deize die f 250 voor dat doel niet zou kunnen geven. De raad kan daarover in alle vrijheid beslissen. Wanneer men ziet de bedragen die in andere plaatsen voor feestelijkheden worden uitgetrokken, behoeft de raad zich hierover niet te schamen, en kan, zooals spreker reeds uitsprak, het voorstel zonder bezwaar met algemeene stem- men worden aangenomen. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren De Jonge, Verjin- de, De Bakker, Oolsen, Van Driel, Harte, Van Doeselaar, Geelhoedt en De Jager; tegen stemmen de heeren Van Aken, De Bruijn, Van Cadsand, Dees en Scheele. i. Een adres van den volgenden inhoud: Ondergeteekende, F. J. van Aalst, handelen- de in opdracht van den Zeereerwaarden heer F. B. J. Frencken, directeur van het E. K. en K. J. V. Werk in het bisdom Breda te Breda, geeft met verschuLdigden eeribied te kennen: Dat het Katholieke Meisjes-Jeugdiwerk, ook van uwe gemeente een steeds grootere uit breiding verkrijgt en steeds meer in zich om- vat, zooals zedelijke opvoeding, godsdienstige en maatschappelijke vorming, teneinde de meisjes berekend te doen zijn voor de taak, die haar later als moeder en echtgenoote wacht; dat begrijpelijkerwijze in deze tijdgn van aanhoudende depressie, de particuliere bijdra gen zoo niet afnemen dan toch zeker niet strjgen, en zoodoende wegens de uitgebreider werken de kosten de baten dreigen te over- schreiden, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat het werk gaat lijden, een omstandigheid, die wij gaarne voor alles zouden willen voor- komen; dat juist in dezen tijd een beroep op de publieke huishoudingen alleszins gerechtvaar- digd is, wijl het, hier een werk betreft dat o.a. de door werkeloosheid getroffen jeugd tracht te houden in de voor de samenleving best mogelijke condities; arbeidzaamheid, gods- dienstigheid en zedelijkheid; dat onze catechisten zich voor haar heele leven zonder eenige persoonlijke vergoeding hebben gewijd aan deze schoone doch zware taak en dat wij haar nog niet gaarne belas- ten met de zorg over finantieele tekorten; dat ook in uwe gemeente onder leiding van onze catechisten het jeugdwerk wordt bevor- derd, en dat het centrale jeugdsecretariaat te Breda mede voor de jeugd.beweging van uwe gemeente moet worden bekostigd; redenen, waarom wij uw edelachtbaar col lege beleefd verzoeken voor het jaar 1935 een subsidie te willen verleenen van vijftig gulden zegge f 50. Dit adres zal worden behandeld bij de vast- stelling der begrooting. j. De VOORZITTER deelt mede, dat de huur der onderwijzerswoning bij school C door den heer Kaan is opgezegd wegens verhuizing, en deze dus disponibel komt. Burgemeester en wethouders hebben nu overwogen, deze te benutten voor de Anbeidsbeurs. Door de ver- andering die de plaatselijke toestand daar heeft ondergaan, verwachten burgemeester en wethouders dat men er eventueel bij ver- huring geen hooge huur van zal kunnen ont vangen, terwijl het ook gewenscht is, dat de Anbeidsbeurs in een betere lokaliteit wordt overgebradht. Er zal dan eenige verandering noodig zijn, en ook een en ander voor de in- stallatie. Burgemeester en wethouders zou den daaromtrent overleg willen plegen met den Minister van Sociale Zaken, om daarna de financieele gevolgen te kunnen nagaan. Het is dan echter noodzakelijk, dat de ge meenteraad zich eerst in beginsel uitspreekt, of deze genegen is het gebouw daarvoor te bestemmen. Bij ontkennend antwoord, zou het ovenbodig zijn om met den Minister te gaan onderhandelen. De heer DE JAGER zal thans niet dieper op de zaak ingaan, maar stelt de vraag, of burgemeester en wethouders ook niet eens zwuden kunnen infolrmeeren, of, indien ter plaatse van de bestaande Anbeidsbeurs een nieuw lokaal zou herbouwd worden, de Minis ter ook bereid zou zijn in de kosten daarvan te betalen en of dit dan niet goedkooper zou uitkomen. De VOORZITTER antwoordt, dat die vraag kan gedaan worden, maar hij veronderstelt, dat het dan belangrijke kosten zouden zijn. Nu zal het naar hij vermeent mogelijk zijn een huur voor het gebouw te bedingen, die avereenkomt met de waajde. De heer DE JAGER: U verwacht dus, dat de waarde in de huur zal worden vercon- verteerd? De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer VAN DRIEL had hier bij geruchte al iets van gehoord en meent, dat men dit gebouw voordeeliger zou verhuren of verkoo- pen en voor de Arbeidsibeurs een nieuw ge bouw stichten, volgens de eischen des tijds. Overigens gevoeld zijn fractie op het oogen- blik niet de noodizakelijkheid van verande ring van lokaliteit voor de Anbeidsbeurs. Die beteekent voor bemiddeling voor werk toch niets, omdat het gebruik er van eenzijdig is. Er komen alleen werknemers, maar de pa- troons blijven er vandaan, in strijd met ge- dane beloften. Er zijn lijsten aangeplakt, dat voortaan ook voor het transportwerk werk- lieden over de beurs zouden worden genomen, maar de patroons doen het niet, zelfs een patroon die deel uitmaakt van deze vergade ring doet het niet. We schieten dus met een nieuw kantoor ook niets op en hij zou dus daarmede willen wachten, tot de Minister het verplichtend stelt. De VOORZITTER is van meening, dat de door burgemeester en wethouders in beginsel voorgestelde oplossing de goedkoopste zal zijn. De heer VAN AKEN is met het oog op de financieele gevolgen bang om er op in te gaan en verklaart er zich tegen. De VOORZITTER merkt hem op, dat het thans nog niet gaat over een definitieve be- slissing. Alvorens het zoover is, zal een vol- ledige opgaaf van de kosten kunnen worden gedaan. Nu gaat het alleen over het begin sel. Burgemeester en wethouders vragen alleen hem eens kans te geven. De heer DE JONGE wil terugkomen op de woorden van den heer Van Driel en mede deelen, dat er wel degelijk patroons zijn, die voor het aannemen van arbeidskrachten van de beurs gebruik maken. Er zijn hier niet alleen patroons voor het transpbrtbedrijf, maar ook andere. De heer OOLSEN zou er zich wel mee kun nen vereenigen, maar vraagt, of de woning niet voor zijn oorspronkelijke bestemming be schikbaar moet blijven. Zij wordt nu wel door het tegenwoordig hoofd van school C verlaten, maar als er later een ander komt, die een woning vraagt, moet de gemeente dan daarvoor niet zorgen? De VOORZITTER: Die verplichting is voor de gemeente vervallen. De heer DE BAKKER vermeent, dat de raad zddveel vertrouwen in burgemeester en wethouders behoort te hebben, dat het col lege zal trachten dit op de beste wijze voor elkaar te krijgen. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat de zaak waar de heer Van Driel zooeven op doelde zijn oorzaak heeft gevonden in een misverstand. Hij heeft zijn medewerking toegezegd om bij voorkomend geval werklie- den over de beurs te vragen en is ook voor- nemens dat woord gestand te doen. Dat dit in een geval van recenten datum anders is geloopen, was niet aan hem te wijten. Hij is van oordeel dat het gebouw dat thans dienst doet als districtsarbeidsfoeurs op niets meer trekt en men dit gerust heelemaal kan afbreken. Zelfs indien de Minister voor de veranderingen geen subsidie geeft, zal men er toch uit moeten. De heer DE JAGER: Het is dus onbe- woonbaar De heer VERLINDE acht het voor het tegenwoordig doel feitelijk niet te gebruiken. Een andere lokaliteit is noodzakelijk. De heer SCHEELE is van een ander ge- voelen en waarschuwt, dat men in dezen tijd toch moet leeren zijn eischen wat lager te stellen. Hij vindt het jammer, dat, als men over zoo iets gaat praten, 0e heeren dadelijk beginnen met te overdrijven. Hij acht het tegenwoordig gebouw nog volstrekt niet on- bewoonbaar en met eenige voorziening is dat ook nog wel te gebruiken. De heer DE BAKKER: Jawel, een nieuw kleedje op de vloer en dan is de zaak weer in orde! De heer VAN CADSAND: Dus, de defini tieve beslissing komt later? De VOORZITTERJa! Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren De Jonge, Ver- linde, De Bakker, Colsen, Van Cadsand, Geel hoedt, Scheele en De Jager; tegen stemmen de heeren Van Aken, De Bruijn, Van Driel. Harte, Van Doeselaar en Dees. k. De VOORZITTER deelt mede, dat'de heer Geelhoedt thans mededeelingen zal doen, in de vorige vergadering toegezegd omtrent verbeterdng van de bestrating der Vlooswijk- straat en Dijkstraat. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat hij, in verband met deze onderwerpen een ver gadering had belegd met de commissie van bijstand, ten einde een en ander onder de oogen te zien. Qngelukkiger wijze is die ver gadering niet kunnen doorgaan en is het daar door niet mogelijk geWeest aan den raad een schriftelijk voorstel in te dienen. Later heeft die vergadering plaats gehad. Daarin is men tot de conclusie gekomen, dat een algeheele voorziening van de vernieuwing der bestrating voor het oogenblik achterwege zal moeten blijven, in verband met den aan- leg der waterleiding. Indien men thans de wegsverharding zou vernieuwen, doch deze moet na 1% of 2 jaar weer Worden opgebro- ken voor het leggen van waterleidingsbuizen, is dat niet alleen lastig voor de beWoners, aangezien ze dan tweemaal de onaangename gevolgen van het bestratingswerk ondervin- den, maar het is bovendien minder goed voor het bestratingswerk op zichzelf. Als nu later het leggen der buizen en het vernieuwen der bestrating tegelijk wordt uit- gevoerd, heeft men er maar 6en keer last van. Hij vertrouwt dat de bewoners der Dijkstraat en der Vlooswijkstraat zullen inzien, dat het in verband met dien te verwachten buizen- aanleg, thans niet de gelegenheid is *de straat te vernieuwen en zij dus nog eenig geduld zul len moeten oefenen. Wel meent de commissie, dat er aeen be zwaar is, om in de VloosWijkstraat thans reeds te beginnen met het aanleggen van trottoirs. Die vallen buiten het werk van den buizen- aanleg en dat werk lijdt dus geen schade. De palen voor de electrische geleiding zijn aan de eene zijde al bij voorbaat geplaatst in de richting die het trottoir zal krijgen. Burge meester en wethouders vragen dus machti- ging voorloopig hiermede te beginnen. De kosten dier trottoirs worden geraamd op 1500. De heer SCHEELE verklaart, dat hij liever zou hebben gezien dat de straat ineens in zijn geheel kon worden in orde gemaakt, doch geeft, met het oog op het later weer moeten opbreken, hieraan toegegeven. De heer BAKKER wou vragen, dat men voor het uitvoeren van dat werk er een paar mannetjes bij zal nemen, opdat het vlugger opschiet en de menschen in die straat er zoo- lang niet mee zullen zitten. Het gemeente- personeel heeft al zooveel hooi op zijn vork. De heer DE JAGER kan zich wel met het naar voren gebracht plan vereenigen, doch is belangstellend, hoe burgemeester en wethou ders zich de dekking van de hiervoor noodige uitgaaf denken. Er wordt uit den treure ge zegd, dat men ieder dubbeltje nauwkeurig moet bekijken voor men het uitgeeft. Doch hoe zal men dit nu gaan betalen: uit de ge- wone middelen, of door het sluiten eener lee- ning? Zelfs indien de gelden uit de gewone middelen beschikbaar zijn, is spreker van oor deel, dat voor dergelijk werk moet geleend worden, aangezien naar zijn meening het na- geslacht, dat daarvan profiteert, ook in de lasten daarvan behoort te deelen. De heer SCHEELE: Wacht ten deze uw beurt maar af. De heer VAN CADSAND geloo^fc dat de heer De Jager zich vergist; er is niet over de dubbeltjes gesproken. Er is in de commissie alleen besproken de wenschelijkheid dat de straat vernieuwd Wordt, doch ook het moei- lijke om dit nu te gaan doen, in het vooruit- zicht, dat de straat later voor het leggen van buizen weer moet worden opgebroken. De heer DE JAGER heeft dat wel begre- pen. Maar de wethouder heeft nu ook iets los- gelaten en hij vertrouwt, dat later, als de vol- ledige kosten van het werk bekend zijn, de daarvoor noodige 10.000, misschien f 15.000 zullen geleend worden. De heer SCHEELE: Het is inderdaad de bedoeling, de kosten later door een volledige leening te dekken. De heer DE JAGER is tevreden gesteld. De heer DE JONGE vindt het een mooi plan, maar vraagt, of toch ook de putten in de Vlooswijkstraat niet tegelijk zouden kunnen gelicht worden. Hij vraagt, of een der heeren nog nooit eens in zoo'n put is gevallen. De heer SCHEELE merkt op, dat de heer De Jonge nu weer niet moet overdrijven. De heer DE JONGE voert hier tegen aan, dat dit wel eens moet geschieden om de zaken in gang te krijgen, en dat overigens de heer Scheele in bep«alde richting ook wel eens overdrijft. Er rijden in de Vlooswijkstraat groote vrachtwagens en dan is dat met de groote putten niet zonder gevaar. De heer GEELHOEDT: Het komt wel in orde. Het voorstel om voorloopig in de Vlooswijk straat trottoirs aan te brengen wordt aange nomen met algemeene stemmen. 4. Benocmen geneesheer in vasten dienst te Sluiskil. In uwe vergadering van den 21 December 1931 werd schrijven burgemeester en wet houders aan den raad besloten voorloopig niet te voorzien in de vacature van gemeente- geneesheer te Sluiskil, welke ingaande 1 Januari 1932 is ontstaan. Op grond van artikel 11 van de Instructie voor de geneeskundigen en de vroedvrouwen, belast met de armenpractijk, hebben wij in verband hiermede, den gemeente-geneesheer in de kom, met de waameming van Sluiskil belast en hem voor meerdere dienstprestatie uitgekeerd, gedurende den tijd der waame ming, de jaarwedde aan de vacante betrek- king verbonden, groot f 400. Wanneer een tijdelijk amibtenaar als zoo- danig twee jaar onafgebroken dienst heeft gedaan, komt hij daarna ingevolge het tweede lid van artikel 3 der pensioenwet 1922 auto- matisch onder de werking dier wet; dat wil zeggen, dat voor hem 15 y2 van zijne jaar wedde aan het pensioenfonds moet worden betaald en dat op hem ook het gewone ver- haal moet worden toegepast. Deze bepaling is ingaande 1 Januari 1934 op den gemeentegeneesheer van toepassing geworden. Waar wij er niet in geslaagd zijn, in de bestaande vacature te Sluiskil te voorzien, doordat zich geen ernstige sollicitanten aan- meldden, het zich niet laat aanzien, dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn, omdat reeds verschillende dokters aldaar bun prac- tijk uitoefenen en de geneeskundige armen- verzorging te Sluiskil door den gemeente geneesheer in de kom tot geen enkele klacht heeft aanleiding gegeven, achten wij termen aanwezig, den gemeente-geneesheer in de kom ook voor Sluiskil in vasten dienst te benoemen, nu hij met een vast ambtenaar moet worden gelijkgesteld. Wij stellen U voor, daartoe te besluiten en te bepalen, dat deze benoeming geacht wordt te zijn ingegaan op 1 Januari 1934. De heer COLSEN vraagt, of niet met den te benoemen geneesheer kan worden afge- sproken, dat, wanneer zich te eeniger tijd te Sluiskil een geneesheer vestigt, hij zich dan als gemeente-geneesheer daar zal terugtrek- ken. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders de mogelijkheden in verband met deze zaak uitvoerig hebben be sproken, doch zij vreezen de door den heer Colsen geopperde moeilijkheid niet. De heer DE BAKKER: Als dat voorbehoud gemaakt werd, dienen we toch de belangen van de menschen van Sluiskil. De heer COLSENAls er zich na een paar jaar eens een vestigde, zou het toch moeilijk worden. De gemeentegeneesheer is nog jong en er zou dus naar te verwachten is, in ge- ruimen tijd geen vacature komen. De heer SCHEELE zet uiteen, dat de raad zich thans eenvoudig op het standpunt heeft te stellen dat hij overeenkomstig door de re- geering ingestelde regelen moet innemen, dat iemand, na twee jaar onafgebroken in tijde- lijken dienst te zyn geweest, een vaste aan- stelling moet krijgen, omdat hij dan in aan- merking komt voor de voile pensioenregeling. De belangen der bevolking Worden hiermede gediend. Zelfs wanneer zich te Sluiskil een ge neesheer zou vestigen, zou het toch ook de vraag zijn, of die daar zou blijven. Hij meent, dat op het denkbeeld van den heer Colsen niet kan worden ingegaan. De heer COLSEN wijst er op, dat men, als de geneesheer eenmaal definitief voor Sluiskil benoemd is, deze toch niet meer kan ontslaan. De heer DE BAKKER meent, dat de raad, door een voorbehoud te maken, de bevolking van Sluiskil zou dienen; de dokter speelt geen rol. De VOORZITTER is overtuigd, dat door het voorstel de verschillende hierbij betrokken belangen worden gediend, en dat men overi gens het verloop aan de toekomst moet over- laten. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd. STOPPELDIJK. Door den heer A. de Clercq, architect te Ter Neuzen, werd aanbesteed het sloopen van het voormalige Tolhuis en het ter plaatse bouwen van een cafd met woning voor rekening van den heer J. Bogaert. Voor het metselwerk was de laagste in- schrijver C. en A. van de Brande te Hulst voor 2725, de hoogste inschrrjver was J. de Vos te Zaamslag voor /3495. Voor het timmerWerk was de laagste in schrrjver P. van Duise te Graau'w voor 1822 en de hoogste inschrijver Blommaart, van Hulst, voor f 2299. Voor het loodgieterswerk was de laagste inschrijver A. Rombout, van Hulst, voor f 577 en de hoogste inschrijver P. Jansen, van Hulst, voor f 690. Voor het schilderwerk was de laagste in schrijver A. van JoleGoethals, van Honte- nisse, voor f 307,75 en de hoogste inschrijver Gebr. van Kerkhoven, van Hontenisse, voor 460. De gunning werd aangehouden. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 13 Sept. Rene Alphon- sus Christiaan Hendriks (van Stoppeldijk), oud 29 j., jm. en Angela Paulina Cammaart, oud 22 j., jd. Josephus Judocus Pardon, oud 29 j., jm. en Angela Cornelia Cappendijk, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Sept. Leon van Loo (van Moerbeke, B.oud 31 j., jm. en Helena Octavie Pladet, oud 30 j., jd. 14 Sept. Hippolytus van Overmeeren (van St. Jan- steen), oud 24 j., jm. en Maria Catharina Vioen, oud 28 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Josephus Lucas, z. van Franoiscus El. Maas en van Elisabeth Joh. Baart. 5 Sept. Petrus Gerardus, z. van Ge- rardus Sponselee en van Johanna Cath. Arens. Overlijden. 2 Sept. Jeanette Johanna van den Bergen, oud 49 j., echtg. van Desiderius Hub. de Waal. HONTENISSE. Gedurende het tijdvak 115 Sept. hebben zich in deze gemeente gevestigd: Petrus de Bakker, Kruisdorp, van Ter Neuzen. Angela Robijn, Lamswaarde, van Stoppel dijk. Vertrokken: Barber. Am. Stallaert, Kruisdorp, naar Lierop. Arthus D. P. van den Ende, Lamswaarde, naar Dordrecht. Alfons J. de Backer, Walsoorden, naar Baarle-Nassau. Elisabeth P. Hiel, Walsoorden, naar Roer- mond, Hubert P. van Leeuwe, Kloosterzande, naar Nijmegen. Albert J. P. van Dorsselaer, Kuitaart, naar Clinge (Z. Julius E. Verdurmen, Kloosterzande, naar Nijmegen. Alphonsus M. T. Cornelissens, Terhole, naar Amsterdam. Maria J. C. Michielsen, Lamswaarde, naar Etten en Leur. Rene J. T. de Dalie, Kuitaart, naar Osse- nisse. Julia Buise, Groenendijk, naar Breda. Petrus J. A. de Waal, Kloosterzande, naar Tilburg. Helena C. Pladet, Kloosterzande, naar Ste- kene (B.). Martha Bun, Kloosterzande, naar Roosen- daal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 6