Gemengde Berichten TER NEUZEN, 19 SEPTEMBER 1934 AXEL. SAS VAN GENT. PHILIPPINE. GRAAUW. KLOOSTERZANDE. LAMSWAARDE. OOSTBURG. CRISISPUBLICATIEN Jigging en beteekenis. Gij zult betoogen, dat het gevaarlijk zou zijn bet opzettelijk terzijde te laten en verder dat de Volkenbond niets anders is dan een nieuwe vorm van intematio- nale samenWerking, dat hij geen instelling voor moraal is, maar een politieke vereeni- ging, die bovenal ten doel heeft oorlogen te voorkomen en vrede te handhaven; dat, als de toelating van Rusland de zaak van den vrede fcan dienen, men er zich bij moet neerleggen wat inen er ook bij vreezen of gevoelen moge. Het is waar, zoo ging Motta verder, dat niets ons verhindert te hopen, dat een geregelde sa- menwerking van de Sowjet-Unie met de an- dere staten in den Volkenbond een voor alien faeilzame evolutie zou vergemakkelijken, in de eerste plaats voor Rusland zelf. Gij zoudt dan ook terecbt verbaasd zijn als ik alle waarde zou ontzeggen aan deze wijze van beschou- ■wing. Hij vertelde dan hoe Frankrijk, Enge- land en Italie zonder de minste poging tot druk getraoht hadden hem te Bern er voor te winnen, maar al had hij hun standpunt ten voile kunnen waardeeren, Zwitserland had ge- rneend zich op een ander te moeten plaatsen. Zwitserland, dat geen rol spelen kan of wil in de groote politiek, moest er zijn eigen opvat- tingen op nahouden. 'Het gevoelde soms, dat "net geen recht heeft tot .opportunisme, zelfs niet tot opportunisme van het hoogste en ge- rechtvaardigste kardkter, zooals in dit geval. Hi) erkende daarmee dus het recht der ande- ren tot een opportunisme, dat hij niet kon veroordeelen. Zwitserland kon echter met an- dere staten slechts wedijveren in het streven naar moreele grootheid. Natuurlijk kwam hij dan nog verder met critiek op de juistheid van de opportunistische overwegingen in deze aangelegenheid, maar met het bovenstaande hebben wij de kern van zijn betoog waarom alles draaide en die aan het betoog zijn hooge waarde verleende, sa- mengevat. Hij sprak voor de voorstanders evenzeer als voor de tegenstanders door het probleem op de juiste wijze samen te vatten. Motta voerde niet het Woord als een zeden- meester, maar als een staatsman, zijn stand punt met voortreffelijke en breede argumen- tatie kiezende. Zijn rede moest ook een einde maken aan alle verhalen van dwaze plannen, die men Zwitserland in dit verband heeft toe- geschreven. Immers hij eindigde met de woor- den, dat het Zwitserscbe volk de beslissing van de meerderheid in ontvangst zal nemen met koelbloedigheid en wijze democratische discipline. Later in een gesprek met de Zwit- sersche pers heeft hij nog eens uitdrukkelijk op dezen nationalen plicht gewezen. Wij zouden hebben kunnen wenschen, dat deze redevoering van Nederlandsche zijde ge- houden was, al moge de bewuste verwerping van een gerechtvaardigd opportunisme ook minder passen bij onze traditie en vooral bij onze zoo veranderde positie en belangen in de wereld. Men kan groot en men kan klein „neen" zeggen. Motta wist het Zwitsersche ,,neen" grootheid en strjl te geven. Een andere rede van breede opvattingen was die van Barthou. Voor de Russen was zij misschien de onaangenaamste van de twee. Tegenover de bekende opmerkingen van de Valera in de Assemble verdedigde hij de ge- volgde methode van overreding der anderen, die ook van Motta haar sanctie had gekregen. Het kan niet anders in dergelijke gevallen, aldus Barthou met bekende voorbeelden. Zoo is het inderdaad; dat hebben wij hier reeds na de Valera's uitval opgemerkt, al was er prineipieel heel wat juistheid in dien uitval. Dan kwam Barthou met zijn grieven tegen het Sowjet-regiem,die zoowel in moreel als in materieel oogpunt niet voor die van Motta en anderen onderdeden. Maar beslissend was voor hem de opportuniteit, die door de eischen van den vrede bepaald werd, een opportuniteit, die Motta trouwens reeds voor de groote mogend- heden had erkend. Hij was ook optimistischer dan Motta wat betreft den invloed van de sa menWerking te Geneve met de Russen. Rus- lands beloften waren niet vaag, maar van uiterste nauwkeurigheid, anders zou Barthou nu de toelating niet bepleit hebben. Er waren aan die toelating risico's verbonden, zelfs zware; hij verklaarde dit te weten. Maar men moet voor- en nadeelen afwegen fen zekere ri sico's durven aangaan. Als de Assemble Rus land weigerde op te nemen, wat zou er dan gebeuren? zoo vroeg hij. En zijn antwoord luidde: vernederd, vijandigi uitdagend zou het buiten staan. Zou dan de propaganda, die men vreesde, niet meer te vreezen zijn Beter was het Rusland voor zich te hebben in voile ver- antwoordelijkheid; beter dan het buiten Euro- pa te werpen. Rusland's opneming was niet een verheerlijking van leerstellingen, maajr een noodzakelijkheid voor den vrede. Als gij Rus land terugstuurt, dan zijt gij verantwoordelijk voor zijn houding! De Assemblee, die gesticht is voor den vrede, kan dat niet doen. 22 landen in Europa hebben de Russische regeering er kend: vijf doen dat nog niet, zoo somde hij ten slotte op. Kon men dan Rusland nog te- rugwijzen Men ziet, Barthou aanvaardde het Zwitser- sche betoog zooals Motta het Fransche be toog voor de groote mogendheden had aan- vaard. Voor de Russen was deze verdediging, die de punten van aanklacht overnam en hem met koele berekening toch aanvaardde, om- dat andere criteria dan moraal den doorslag moesten geven, bitterder dan Motta's betoog. Dit laatste betoog zal hun weinig hebben ge- raakt, omdat zij het in erger,en vorm wellicht nog verwacht hadden. Barthou's afwegeu ech- ler zooveel te meer. (Barthou had dus, zonder iets te verbloemen, gesproken. Het was een goede rede. Wij zou den ook van deze rede, zelfs meer nog dan die van Motta hebben kunnen "wenschen, dat zij van onzen kant gehouden ware. Motta en Barthou, zij toonden karakter en intelligentie en gingen feitelijk niet ver uit elkaar. Dat deden wel de staten met korte verklaringen, broodnuchter soms, zooals Engeland, dat al- leen een vriendelijke begroeting aan de Rus sen uitte, of als Belgie, misplaatst zakelijk, dat zich nog boos verklaarde, omdat het zoo veel aan Rusland te kort gekomen was en boosheid met opportuniteit afwegende, zich zou onthouden. Barthou had een gemakkelijlf lachsucces toen hij tegenover Jaspar slechts zeide: Als wij Franschen eens een rekening gingen opstellen, dan zou die nog heel anders uitvallen, maar hij wilde het heden met zijn behoeften voor den vrede niet aan het ver- leden opofferen. Dat was de strrjd van Maandag, die reeds een feitelijke beslissing bracht. Tenslotte werd gestemd over de volgende resolutie. „De zesde commissie, gezien de uitnoodiging van dertig delegaties aan Sovjet-Rusland, om tot den Volkenbond toe te treden en de gelijk- soortige mededeeling van Denemarken, Fin land, NoorWegen en Zweden aan de Sowjet- regeering, gezien het antwoord van Litwinof naunens de Sovjet-regeering, vaststellend, dat de Sovjet-regeering in dit antwoord verklaart, alle Internationale verplichtingen te zullen na- leven, beveelt aan de Volkenbondsvergadering aan, Sovjet-Rusland tot den Volkenbond toe te laten." Deze resolutie werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 38 tegen 3 stemmen en 7 stemonthoudingen. De tegenstemmers waren Nederland, Portugal en Zwitserland. Van stemming ont- hielden zich Argentinie, Belgie, Cuba, Luxem burg, Nicaragua, Paraguay en Peru. De gedelegeerden van Bolivie, Finland, Pa nama, Uruguay en Venezuela antwoordden in het geheel niet, toen hun naam werd afgeroe- pen. De Volkenbondsvergadering zou hedenmid- dag bijeen komen, om het definitieve besluit te nemen. Men vermoedde, dat Litwinof en de andere leden der Sovjet-delegatie dan reeds te Geneve zouden zijn, om onmiddellijk na de definitieve eindstemming over hun toelating hun plaats in de Volkenbondsvergadering in te nemen. OPENING NIEUW RUSTHUIS. Naar we vememen is de opening van het nieuwe rusthuis der Ned. Hervormde ge- meente te Ter Neuzen, bepaald op Dinsdag 16 October a.s., des namiddags 3 uur. KERKDIENST. Gisteravond had, uitgaande van verschil lende Chr. vereenigingen, een kerkdienst plaats in de Ned. Herrv. kerk alhier. De heer H. M. J. van Duijne, hulppredikant, verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 19 1 en 4 waama hij voorging in gebed. Na een kort inleidend woord gaf hij het woord aan Ds. J. Korevaar van Biggekerke, welke tot onderwerp had gekozen ,,Levens- vreugd". Door de Chr. Zangvereeniging .Excelsior directeur Aug. Eeckhout, werd hiema een 4-tal Bondsliederen gezongen. Hiema verkreeg het woord Ds. M. Bons van Colijnsplaat, welke sprak over: ,,Rust een weinig". Het Neuzen's Chr. Mannenkoor, directeur P. Vergouwe, zong hierna een 3-tal liederen. Na de beide sprekers en de medewerkende koren hartelijk dank gezegd te hebben, sloot de beer Van Duijne deze bijeenkomst met gebed en het zingen van Gezang 180 1. UITVOERING IN EMMANUEL. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hedenaivond te geven uitvoering door het Chr. Kinderkoor ,,Volharding leidt tot het doel" in Emmanuel" en op de morgen ter zelfder plaatse te geven uitvoering door het Neuzen's 'Mannenkoor en de Chr. Zangver eeniging „De Heere is onze Banier". AANGEHOUDEN. De marechaussee te Ter Neuzen heeft aan- gehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeren J. A. F. T., expediteur te St. Nicolaas, thans verfblijvende te Ter Neuzen, wiens uitlevering door de Bel- gische regeering was verzocht in verband met een aldaar door T. gepleegd misdrijf en waar- voor hij werd veroordeeld. SCHROEF VERLOREN. Maandagavond heeft de Belgische sleepboot „Mathilde", slepende 5 schepen bestemd voor Antwerpen, ter hoogte van Ossetiisse, de schroef verloren. Door de sleepboot „Hoogezand" is eerst de „Mathilde" in de haven van Ter Neuzen bin- nengebracht, waama genoemde sleepboot de reis met de sleepschepen heeft voortgezet. CIRCUS VAN BEVER. Bij de Maandagavond gehouden openings- voorstelling van het Circus Van Bever, op het pakkeerterrein alhier, was de opkomst van het publiek redelijk te noemen, ofschoon niet zoo druk als het vorig jaar en dit was ook gisteravond het geval. Het is aan te nemen, dat crisisomstandigheden hierop wel van in vloed zijn. Hetgeen in dit circus gepresteerd wordt, is de belangstelling der liefhebbers overtwaard. Er wordt volop te genieten gegeven van paardensport, zoowel bereden paarden als ge- dresseerde dieren. En "wat een prachtpaarden! De stal van het circus blijkt zeer mooie exem- plaren te bevatten. De olifant Rosa, voorge- steld door mej. M. van Bever, is voor het cir cus een interessante aanwinst. De verschil- lende voorstellingen op het gebied van accro- batiek, koorddansen, de dansen uitgevoerd door een danspaar, vallen te loven. De voor- gestelde plastische beeldgroepen waren mooi, en grappige clowns zorgden voor een gezellige afwisseling. Zeer veel succes had de Marok- kaansch Arabische Springtroep van Hassan Ben Ali. Door deze groep werden verschil- lende tableaux vertoond, waarbij de vlugheid waarmede deze werden opgesteld zeer in het oog viel. Ten slotte werd een pyramide op gesteld, waarbij de hoofdman de rest van zijn groep, een 10-tal mannen, alleen torschte. Na die groepen gaven de Arabieren blijken van hun springkunst en de manege was geruimen tijd een middetipunt van door elkaar warre- lende, springende en salto's makende artisten, die grooten bijval vefwierven. Het slot der vertooning was het optreden met de leeuiwengroep en naar het schijnt is deze met nieuwelingen aangevuld. WATERSCHAPPEN EN POLDERS. ~Bij koninklijk besluit is benoemd tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den Noord- polder oij Neuzen de heer J. den Hamer te Ter Neuzen; met ingang van 1 November tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes de heer C. J. B. Thomaes te Hoofdplaat. PRAE-HISTORISCHE BEENDEREN OPGEVISCHT. Naar uit Ierseke gemeldt wordt, wordt door vaartuigen van daar op de Wdster-Schelde onder Ter Neuzen niet alleen veel mosselzaad doch ook veel prae-historische beenderen op- gevischt. Een vaartuig had er niet minder dan een roeiboot vol, die alle naar het museum in Middelburg zrjn opgezonden. Ook is een fraai bewerkte steen opgevischt, die door schipper Lamper voor belangstellen- den ter bezichtiging is gesteld. Uit welk tijd- perk deze steen afkomstig kan zijn, is niet vastgesteld. AUTOBUSDIENSTEN. Beschikkende op het beroep ingesteld door J. Wauters, autobusdienstondememer te Hulst tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 29 December 1933, waarbij aan de N.V. stoomtram Hulst-Walsoorden vergun ning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Sint Jansteen en Hulst en Walsoorden is bij Kon. besluit, met handhaving voor het overige van het be- streden besluit van Ged. Staten van Zeeland van 29 December 1933 bepaald, dat de daarin voorkomende bepaling sub ni zal luiden als volgt dat het aan de onderneemster verboden is rijdende in de richting naar Sint Jansteen, van de Noordelijke grens van Hulst af en verder reizigers in de autobussen op te nemen, en rij dende in de richting naar Walsoorden. reizi gers voor vervoer niet verder dan de Noorde lijke grens van Hulst in de autobussen op te nemen. EEN OPLICHTER. Den laatsten tijd wordt Zeeuwsch-Vlaande- ren weer onveilig gemaakt door een persoon. die er zijn werk van maakt hotelhouders voor verteringen en nachtlogies op te liohten, door na eenige dagen logies met de noorder- zon te vertrekken eta zijn gastheer naar de duiten te doen fluiten. Bij de politie in ver- sohillende gemeenten werd de aandacht op dit heerschap reeds gevestigd. Men zij dus op zijn hoede. (Midd. Crt.) YVEGKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Op het circuit van Hoogerheide nabij Woensdrecht hebben de wielerwegwedstrijden plaats gehad voor het individueele kampioen- schap van Nederland. Het kampioenschap voor beroepsrenners werd gewonnen door den Zeeuw Cesar Boo- gaert uit St. Jansteen in den tijd van 3 uur 50 min. 44 sec.; tweede werd Van der Ruit. EXAMEN-GEZEL INSTRUMENTMAKER. Voor de Vereeniging tot bevordering der opleiding tot instrumentmaker slaagde te Leiden, voor het examen-gezelinstrument- maker de heer J. Ph. Westdorp te Breskens; voor het examen leerling glasblazen slaagde de heer A J. M. Clarijs te IJzendijke. TOELATING VAN BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN. Bij K. B. is ter uitvoering van de wet op toelating van buitenlandsche arbeidskraohteci, bepaald dat werkgevers arbeid zonder schrif- telijke vergunning van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling niet mogen doeci ver- richten door vreemdelingen a. in photographische ateliers; b. als pho- tograaf buiten ateliers; a. in filmfabrieken; b. als regisseur, productieleider, cameraman, architect en technicus voor het opciemen en vervaardigen van geluid- en ander films; in bedrijven die zich uitsluitend of in hoofdzaak bezighouden met het leggen van vloeren, als parket-, mozaiek-, graniet-, terrazzo- en rubbervloeren; in syntjietische ammoniak- faibrieken met haar nevenbedrijven en in cokesfabrieken; in parfumerie- en tandmid- delenfabrieken; in kleermakerijen en confec- tiefabrieken (bovenkleeding)in fabrieken tot het vervaardigen van onderkleeding en huishoudgoederen; in tricotagefabrieken. breierijen en fabrieken voor het vervaardigen van kousen en sokken; in bontwerkerijen; in electrotechnische installatie-inrichtingen in fabrieken, inrichtingen of werkplaatsen voor het vervaardigen en herstellen van uur- werken; a. in ijsfabrieken, waaronder begre- pen fabrieken of inrichtingen tot vervaardi- gpng van consumptieijs; b. als ijsventer; in tabaksfabrieken, tabaksververijen, sigaren- fabrieken, sigarenmakerijen en sigaretten- fabrieken; als handelsreiziger en handels- agent; in warenhuizen, bazars, toko's, winkels en kiosken; als chauffeur; als vlieger, met uitzondering van vlieger bij de militaire luchtvaart; bij bank- en credietinstellingen waaronder begrepen kantoren van kassiers en commissionnairs in effected,# geldwisselkan- toren, hypotheekbanken, spaarbanken en ibanken van leening; in hotels, restaurants, cafe's, tapperijen, slijterijen, theeschenke- rijen, lunchrooms, melk- en ijssalons en hotel- pensions; a. in schouwburgen, concert- en feestgebouwen, bioscopen en dansgelegen- hedeti; b. bij tooneel-, opera- en cabaret- gezelschappen, orkesten en bij den radio- omroepbij circussen en kermisinrichtingen; als misicus of artist in alle boven niet ge noemde bedrijven en inrichtingen. Het besluit treedt in werking op 1 Januari 1935. Vreemdelingen, die thans nog niet in dienst zijn mogen slechts drie weken blijven. De aanvragen om een vergunning tot het in dienst nemen of houden van vreemde arbeids- krachten in de hierboven genoemde bedrijven en beroepen moeten worden ingediend bij den directeur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling, Be- zuidenhoutscheWeg 97, 's Gravenhage. De aanvragen om vergunning moeten "wor den ingericht volgens door den minister van Sociale Zaken vastgestelde voorschriften. For- mulieren, welke aan die voorschriften voldoen, zijn kosteloos verkrijgbaar bij de directeuren van gemeentelijke arbeidsbeurzen en de agen- ten der openbare arbeidsbemiddeling. De behandeling van de aanvragen vraagt uiteraard eenigen tijd. Het verdient derhalve aanbeveling, de aanvragen tijdig bij den di recteur van bovengenoemden dienst in te zen- den en wel voor elken vreemdeling op een af- zonderlijk aanvraagfiormulier. LUXOR-THEATER. „De T,wee Weezen". Ge zegt: ,,De twee weezen" en een heele wereld van romantiek doet zich voor u open. Wanneer gij er zelf geen reminiscenties aan hebt, dan weet ge het toch bij overlevering. En dan ziet ge een arm blind meisje op een December-avond, waarin de witte vlokken de verkleumde striemen, zitten zingen op de stoeptreden van de kerk, En ge ziet de felle furie vrouw Frochard, die haar stompt en hoont, terwijl de orgelmuziek uit die kerk gal- men komt. Voor uw oogen staan de afgrijselijke Jacques, zoo afschuiwelijk als zijn moeder en de edelaardige mismaakte Pierre. De gemeene markies de Presles en de edele Roger, Ge hoort in uw gedachten de slepende muziek, die de smartmomenten in het leven der twee wee zen zachtekens begeleiden moet. Dat alles is romantiek, die nu vieu jeu is. Maar ziet, daar komt de film en blaast, als de beeldspraak vergeven kan worden het werk van d'Ennemy nieuw leven in. En met een zucht van verlichting zeggen we: de roman tiek is niet dood. ,,De t/wee weezen" is in een „woord prachtig verfilmd en het grandiooze bewijs voor de op- vatting dat filmisch van materiaal als dit stuk biedt, alles te maken is. Maurice Tour- neur, de regisseur heeft dan ook alles aange- wend wat mogelijk Was om ten voile de ro- mantische sfeer te scheppen, die „De twee weezen" noodig heeft. Reeds dadelijk worden wij gepakt door de prachtige opnamen der diligence, waarin de twee weezen haar lijdens- tQcht in Parijs tegemoet gaan. De schitterende salons Waarin de schelm- achtige markies zijn orgien houdt, zoowel als het lugubere krot van vrouw Frochard, als de vrouwen-gevangenis zijn van bouw, kleur, en- sceneering buitengewoon suggestief en zeer verzorgd. Wat bij de verfilming opvalt is dat heel veel Wat in de oude romantiek als hyper-sen- timenteel en valsch pathos lachwekkend was, hier vermeden is en 'n soberheid is betracht en bereikt, die toch nergens de echte romanti- sche sfeer nadeel doet. Knap werk van Tour- neur, maar niet minder van de hoofdfiguren. Yvette Guilbert heeft van vrouw Frochard een fel levend type gemaakt, prachtig in alle nuance van hebzucht en wreedheid, niet min der aan het slot als zij waanzinnig bij het lijk van haar oudsten zoon zit. Een creatie om niet te vergeten. Uitstekend hebben Gabriel Gabrio de rol van Jacques en Francey die van Pierre ver- beeld, terwijl Rositte Der4au en Rende Saint- Cyr aan de twee Weezen Louise en Henriette alle accenten gaven die behooren bij de gewel- dige emoties, die haar beroerden. Vooral de blinde Henriette wist vaak te ontroeren. „Ontvvakende Jeugd". Het Algemeen Handelsblad schrijft: Heinrich George hebben wij lang te lang op het witte doek gemist, in ,,Reifende Jugend" heeft hij eindejijk weer eens een rol die hij kan spelen met de onstuimigheid die in hem is: kracht en leven gaan er van hem uit, hij is geheel in zijn rol, niet de acteur Hein rich George staat voor ons, maar de directeur van het gymnasium, die met zijn leerlingen meeleeft en zich verdiept in alle levensvragen welke al die jonge menschen in zijn school zich stellen. Onstuimig is Heinrich George Weer in deze rol, zeiden wij, en deze onstui- j migheid is niet misplaatst, want een gym- nasiumdirecteur behoeft geen boekenwurm te zijn, een paedagoog geen man die vreemd staat tegenover het leven; prachtig hoe deze Di- rektor Brodersen vertrouwelijk met de jon- gens praat, hoe hij bulderen kan, maar ook teeder zijn, hoe hij zijn brilleglazen afveegt en bedachtzaam langs zijn snor strijkt, hoe hij Dr. Kerner bijstaat en raad geeft, als deze leeraar verliefd wordt op een der leerlingen. Maar er zijn meer goede rollen in deze film Peter Voss als dr. Kerner is volkomen de strenge, rechtvaardige, nog jonge leeraar, zoo als hij op zijn sympathiekst kan worden voor- gesteld; Albert Lieven, met dat fanatiek in zijn oogen van den uit het evenWicht geslagen jongen,, die man begint te worden, is zeer overtuigend in zijn rol, en Hertha Thiele als de leerlinge, die door den leerling en door den leeraar Wordt bemindt, speelt sober en houdt de aandacht voortdurend vast. Verder goede bijrollen van de verschillende leeraren, bijna alien mannen op leeftijd, met zorg gety- peerd, en opvallend spel van Hugo Frolich als den zelfbewusten concierge, van Carsta Lock als zijn dochter en feitelijk van alle an deren in deze, door Carl Frolich geregisseerde film, bewerkt naar het tooneelstuk ,,Reife- prufung" van Max Dreyer. Een school is een wereldje op zichzelf en het is altijd dankbaar de verschillende karak- ters, inziohten en ambities van hen die dit wereldje bevolken, tegenover elkaar te stellen. Carl Frolich is er-bovendien in geslaagd de at- mosfeer van het gymnasium voortreffelijk weer te geven, en door een oud klooster te ge- bruiken als achtergrond, krijgt men mooie poortjes en trappen en tuinen op den koop toe. Dit is nochtans bijzaak, het gaat om het conflict tusschen den leeraar Dr. Kerner en den leerling Knud Sengebusch, beiden dingend naar de hand van de blonde Hertha, die den leeraar de voorkeur schenkt en den leerling zoodoende tot wanhoop drijft. De leeraar triomfeert dan ook ten slotte en een tragedie Wordt voorkomen door het optreden van den directeur, waarbij in de film het zwaartepunt in het tooneelstuk, het liefdesconflict, we] niet wordt veronachtzaamd, integendeel, maar toch telkens voldoende verlegd om de schoolatmos- feer volmaakt te creeeren, met al die kleine intrigues, de krwajongensstreken van de jeugd, die de examen-opgaven probeert te stelen met behulp van het dienstmeisje, de algemeene nervositeit op den examendag enz. Heinrich George krijgt op het eind van de film nog gelegenheid een treffende alleen- spraak te houden, waarbij hij zich tot de leer aren wendt en alien, op 66n na, den leeraar in het latijn, overtuigt dat men een begaafden leerling, wiens zenuWen te zwaar op de proef zijn gesteld, niet mag laten zakken. Een knappe film, vol actie en afwisseling, waaruit men kan leeren hoe weinig prozaisch het schoolleven is, en wat er spoken kan in de hoofden der leeraren en in die van de leer lingen, die aan hen zijn toevertrouwd. MUZIEKFEEST TE HFLSW Het jl. Zondag te Hulst gehouden muziek- feest mag in alle opzichten geslaagd heeten. Opgekomen zijn 12 gezelschappen. De Ver eeniging tot bevordering van Vreemdelingen- verkeer, die dit feest organiseerde, had als attractie voor de deelnemers aan dit festival verbonden de gelegenheid om een nummer naar keuze uit te voeren, dat door een jury zou worden beoordeeld en waarvoor, in ver band met de beoordeeling een diploma zou worden toegekend. De jury bestond uit de heeren Louis de Moree, kapelmeester 6e reg. inf. te Breda en Joh. H. Caro, kapelmeester van het Middel- burgsch stedelijk muziekkorps. Het resultaat was als volgt: Diploma A (zeer goed) werd uitgereikt aan „Eendracht maakt macht" te Groede, ,,De vereenigde vrienden" te Sas van Gent, Bravo" te Ter Neuzen en „Oefening kweekt kunst" te Schoondijke. Diploma B (goed) verkregen: „De AJ- brechtsvrienden" te Clinge, ,,Opwaarts" te St. Jansteen en „Oefening baart kunst" te Hoofd plaat. Diploma C (vrij goed) werd toegekend aan ,,Ons Genoegen" te Zuiddorpe, ,,St. Cecilia" te Kemseke en „St. Cecilia" te Sinaij. Bravo" uit Ter Neuzen behaalde hier dus een mooi succes met de uitvoering van ,,Sere- nata" van Tosselli. Trouwens bij haar uitvoe ring op de andere haar aangeWezen plaatsen bij dit muziekfeest genoot onze mondharmoni- ca-club groote belangstelling en bijval van de zijde van het publiek. De bij verloting toegekende 5 premien van f 35 tot f 7 vielen ten deel aan Schoondijke, Hoofdplaat, Groede, Kemseke en St. Jansteen. Harmonie ..Concordia". Bij goed weer zal Concordia" op Donder- dag a.s., des avonds 8.30 ure, het seizoen slui- ten met onderstaand programma: 1. Gandria, marsch. 2. Fantaisie op „De lustige boer". S. Kleine Garde-officier, adieu! 4. Fantaisie op opera ,,Tannhauser". 5. Sarie Marais, marsch. 6. Parade houten soldaatjes. 7. Varidtd op opera Martha". 8. Les Gars de la Marine. 9. Daar komen ze aan, potpourri. 10. Afscheid Gladiatoren, marsch. Auto aangehouden. Dmsdagmiddag" werd door de ambtenaren bij den ingang der gemeente aan den West- dam een auto aangezocht om te stoppen, waaraan voldaan werd. Het was een vracht- auto, ingericht voor veetraosport waaraan op het eerste gezicht weinig opvallends te zien was. Deze auto was uit de richting van Belgie langs den Belgischen douanepost op het Staakje over de grens gekomen met nog een andere wagen, die evenwel doorreed. Bij nader otideraoek bleek echter, dat de opgehouden veewagen er vreemd uitzag. De chauffeurscabine was n.l van steivige pantser- platen voorzien, terwijl de ruiten van de cabine vervangen waren door kogelvrije pant- serplaten. C'HRONISCHE HOOFDPIJNEN. Een kwelling van 20 jaar geeindigd. De dame, die dezen brief schneef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben ge- leden zooals zij. En alien konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voor- beeld wilden volgen. ,,Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zon der dat ik hiervoor eenige verlichting kon vin- den. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bjj den wor- tel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een com- binatie van 6 zouten en oefent een milde wor king uit op verschillende, inwendige orgafien: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo\vel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han- dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. Nu sohijnen gepantserde auto's sedert 1 Augustus niet meer in het verkeer toegelaten te zijn, zoodat de wagen dan ook in voor- loopig beslag werd genomen, tot van hooger- hand uitgemaakt zou zijn of in dit geval be- slaglegging gewettiga was. De inlbeslagname is intusscheci gehand- haafd waama de bestuurders per andere gelegenheid naar Hulst zijn vertrokken, de plaats waar deze auto-camion thuishoort Er wordt nog medegedeeld, dat de Bel gische ambtenaren ook reeds jacht hadden gemaakt op den wagen en omdat niet ge- stopt werd eenige schoten op het voertuig hebben afgevuurd, zonder resultaat evenwel den dans ontsprongen, maar toch buiten den waard gerekend. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot bezoldigd veldwachter in de ge meente Oudelande, J. Hoogstrate, thans mare chaussee bij de brigade Philippine. Tijdens het hevige onweder werd een paard van den landbouwer D. B. alhier door den bliksem in de weide getroffen en gedood. Door tusschenkomst van den agent der ar beidsbemiddeling zijn voor het delven van slooten weer een aantal werkloozen te werk gesteld. Deze zijn dus weer een tijdlang aan het werk. Tevens moesten Dinsdagmiddag weer een 24tal arbeiders behulpzaam zijn bij het zinken van het derde stuk ter verdediging van den onderzeeschen oever der waterkee ring van het cal. waterschap Walsoorden. Op Zondag, eerste kermisdag, werd R. d. B. alhier, het slachtoffer van een ernstige vechtpartij. De vele snijwonden aan het hoofd werden verbonden door Dr. C. uit Hulst. De politie ging Maandag over tot arrestatie en verhoor van de vermoedelijke daders, D., van Ossenisse en B., van Graauw. De vereeniging tot verbetering van het rundvee in het Vierde District besloot begin October een fokdag voor kalfvaarzen en jonge stieren te houden te Oostburg. CICHOREITEELT. In verband met de steunmaatregalen ten behoeve van de cichoreiteelt zal een nadere schriftelijke inventarisatie van dit gewas. oogst 1934, worden gehouden door de Land- bouw Crisis Organisaties. Daartoe zullen door de telers van cichorei iniventarisatie-formulieren moeten worden ingevuld en worden ingelaverd bij de Land- bouw Crisis Organisaties in de betreffende gewesten. Voor zoover in Zeeland de telers reeds be- kend waren zal aan dezen een formulier voor de inventarisatie worden toegezonden. De telers echter, die voor steun in aanmer- king wenschen te komen. en geen inventari- satie-formulier mochten hebben ontvangen dienen eene aanvrage daartoe vddr 22 Sep tember a.s. bij de Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland, te Goes, in te zenden. BRAND TE OSS. Maandagmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. Smits in de Bosschestraat te Oss. Het vuur was in het achterhuis ontstaan en greep met groote snel- heid om zich heen. De brandweer kon wegens gebrek aan bluschwater niets uitrichten. De vlammen sloegen over naar de aangebouwde landbouYvschuur, die eveneens vlam vatte. De boerderij, de stalling en de schuren zijn afge- brand. Ook de inboedel, de landbouwWerk- tuigen, en een groote partij hooi en stroo zijn verloren gegaan. Een aantal kippen kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Van het verbrande was niets verzekerd. SMOKKELARIJ. Kommiezen hebben aan de grens te Tege- len een auto aangehouden in toelks kap 100 electrische lampjes waren verborgen, die frau- duleus uit Duitschland werden ingevoerd. Auto en lampjes zijn in beslag genomen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. AUTOBUS OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR EEN SNELTREIN AANGEREDEN. Maandagmorgen om 8 uur is op den onbe- waakten overweg bij de pastorie te Spankeren een autobus van den garagehouder Aande- Wiel aldaar door een sneltrein ZutfenAm- hem gegrepen en totaal vemield. Van de twee passagiers kreeg mevr. Ort te Spankeren lichte kneuzingen. Zij kon naar haar woning worden vervoerd. De chauffeur bleef onge- deerd. In den trein zaten toevallig een aan tal wegwerkers, die de lijn weer vrij maakten, zoodat de trein met een half uur vertraging te Dieren aankwam. De autobus was op weg naar Amsterdam. Een meisjesvereeniging wilde er een tocht mee maken en de leden daarvan stonden aan den anderen kant van den overweg te wachten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1934 | | pagina 2